Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo  ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 07-08/2001

Napędy i Sterowanie
numer 07-08/2001


Lenze
Optymalna realizacja małych układów automatyki przy wykorzystaniu sterownika SERWO PLC
Artykuł poświęcony jest realizacji projektu sterowania skręcarki kabli przy wykorzystaniu sterownika PLC zintegrowanego w układzie napędowym 9300 SERWO PLC firmy Lenze. System sterowania automatyką i dobór elementów wykonawczych opracowała firma Lenze Systemy Automatyki Sp. z o.o. z Torunia.

***
Józef Maćkiewicz
Dynamiczno-kinematyczne modele ciernego sprzęgania czynnych i biernych członów układu napędowego
Związki zachodzące pomiędzy dynamiczno - kinematycznymi modelami ciernego sprzęgania czynnych i biernych członów układu napędowego pojazdu, wyprowadzono w oparciu o znane zależności. Zależności te wiążą: chwilowy moment tarcia Mt(t), jaki zjawia się w procesie przełączania biegów z niższego na wyższy lub z wyższego na niższy, pomiędzy czynnymi i biernymi elementami ciernymi sprzęgła, z różnicą chwilowych prędkości kątowych strony czynnej ?1(t) i biernej ?2i(t) oraz z chwilową praca tarcia Lt.

***
Moduły ABB
Moduły przemienników częstotliwości oferowane przez ABB dają integratorom systemów nieograniczoną swobodę w budowie systemów napędowych. Po raz pierwszy dzięki modułom ABB wielosilnikowe systemy napędowe ze wspólną szyną napięcia stałego DC stały się dostępne dla integratorów, konstruktorów szaf sterowniczych i producentów maszyn. Moduły ACS 600 MultiDrive, o mocy od 5 kVA do 1385 kVA i napięciu zasilającym od 380 V do 690 V, są wsparte bardzo rozległą dokumentacją i pakietem narzędzi projektowych skierowanym do integratorów systemów. Wszystko to umożliwia szybką i prostą integrację w szafach modułów użytkownika.

***
Stoeber
Przekładnie planetarne, stożkowe i płaskie dla precyzyjnych i wysokodynamicznych rozwiązań
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom rynku światowego na technikę precyzyjną, firma STÖBER ANTRIEBSTECHNIK zaproponowała przekładnie o bardzo wysokiej dokładności, wprowadzając na rynek przekładnie planetarne, stożkowe i płaskie ze standardowym luzem kątowym na wale wyjściowym przekładni, oraz przekładnie z pomniejszonym (zredukowanym) luzem.

***
Mirosław Piórowicz
ZANIK FAZY - CZYLI DLACZEGO PALĄ SIĘ SILNIKI
Co to jest prąd trójfazowy - każdy wie. Zasada działania silnika indukcyjnego też jest powszechnie znana. Wyobraźmy sobie zatem sytuację, gdzie w czasie pracy silnika uszkodzeniu uległa jedna z linii. Wiadomo, że silnik zacznie charakterystycznie buczeć, grzać się i tylko patrzeć, jak stanie w ogniu, choć napięcie w tej uszkodzonej linii (sztuczna faza) może mieścić się w granicach przewidzianych normami (np. 190 V). Jeśli jednak napięcie w linii spadnie np. do 180 V, lecz nie na skutek awarii, a przykładowo z powodu nierównomiernego (niesymetrycznego) obciążenia sieci odbiorami jednofazowymi - silnik pracuje bez żadnych zakłóceń.

***
Jacek Kęsy
Niezawodność napędów cykloidalnych
Niezawodność, jako zdolność do spełniania wymagań, jest cechą urządzeń napędowych, z którą stykamy się niezwykle często. Już na etapie formułowania potrzeb stajemy przed problemem oszacowania satysfakcjonującego nas jej poziomu. Jest to czynność niezwykle ważna i w znacznym stopniu rzutująca na rentowność przedsięwzięcia.

***
Waldemar Fedorowicz
Przekaźnik elektromagnetyczny firmy Finder - strategia optymalizacji korzyści dla użytkowników systemów przekaźnikowych
W czasach szybko zmieniającej się technologii i wysokich wymagań w stosunku do aplikacji technicznych, funkcja załączania i wyłączania w przekaźnikach elektromagnetycznych jest rzeczą istotną, ale nie najważniejszą. Decydującym walorem produktu jest ekonomiczność i ogólna korzyść jaką może odnieść użytkownik. Aby przekaźnik elektromagnetyczny posiadał te właściwości nie wystarczy sama funkcja łączeniowa. Również inne cechy decydują o tym, czy zostanie on wykorzystany.

***
Jerzy Przybylski, Zbigniew Szulc
Układy łagodnego rozruchu do silników prądu przemiennego dużej mocy i średniego napięcia 6 kV
Rozwiązanie równań dla maszyny indukcyjnej, a także dla maszyny synchronicznej, nastręcza wiele problemów. Wielokrotnie w tym miejscu korzysta się z komputerowych programów symulacyjnych i kalkulacyjnych. Następnie wykonuje się analizę otrzymanych wyników badań symulacyjnych, które prowadzą do postawienia właściwej diagnozy i zaproponowania zastosowania właściwego sposobu rozruchu. Problem rozruchu jest problemem bardzo istotnym zwłaszcza dla silników dużych mocy (kilkaset kW - kila tysięcy kW). Silniki o takich mocach są zasilane napięciem średnim, najczęściej o wartości 6 kV. Wprawdzie silniki prądu przemiennego są konstruowane tak, aby można dokonywać rozruchu przez bezpośrednie włączenie do sieci zasilającej, to jednak proces przejściowy jest zawsze trudny dla silnika i maszyny roboczej.

***
Andrzej Halama, Marek Hefczyc
Mikroprocesorowy system sterowania przenośników i urządzeń załadowczych skipu w KWK "Jankowice"
W 1999 roku w KWK "Jankowice" rozpoczęto inwestycję gruntownej modernizacji układu sterowania urządzeń załadowczych skipu w rejonie jednego z szybów, będącego kluczowym elementem zakładu górniczego. Urządzenia załadowcze skipu, przeznaczone do transportu urobku z poziomu wydobywczego na powierzchnię, zapewnić powinny dostarczenie równomiernej strugi urobku do zakładu przeróbki węgla zlokalizowanego na powierzchni kopalni. Generalnym projektantem i wykonawcą tej inwestycji było Centrum Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa "EMAG" w Katowicach, a prace montażowe wykonał "ZEG" Tychy.

***
Tomasz Feruś
Elementy automatyki dla magistrali przemysłowej Profibus DP
Dzisiejsza automatyzacja maszyn i instalacji przemysłowych nie jest już możliwa bez użycia technologii magistral przemysłowych. Modułowe rozwiązania systemów automatyki dają możliwość tworzenia nowych projektów w prosty i szybki sposób. Poprzez wybór wydajnych koncepcji możemy zaoszczędzić do 50% potrzebnego miejsca na elementy automatyki i 80% czasu na okablowanie. Modułowa budowa pozostawia dużą elastyczność w dopasowywaniu topologii magistrali przemysłowej do konkretnych potrzeb.

***
Andrzej Cholewiński
XI/ON - nowa generacja rozproszonych we/wy cz. III
Dla komunikacji stacji wejść/wyjść XI/ON z nadrzędnym systemem (sterownik, komputer) w sieci PROFIBUS DP stosowany jest interfejs XN-GW-PBDP. Stanowi on połączenie między modułami XI/ON i masterem PROFIBUS DP. Interfejs ten zarządza wymianą danych pomiędzy poziomem wejść/wyjść i siecią PROFIBUS, a poza tym generuje dane diagnostyczne dla mastera wyższego poziomu. Dane te są również dostępne dla oprogramowania narzędziowego I/O Assistant poprzez diagnostyczne złącze na interfejsie.

***
Carboautomatyka
Telefonia GSM czyli sterowanie i monitorowanie urządzeń bez wielkich pieniędzy
Dynamiczny rozwój w ostatnich latach cyfrowej telefonii komórkowej GSM w Polsce stworzył możliwości budowy systemów zdalnego sterowania i monitorowania, wykorzystując technologię GSM. Systemy takie mogą znaleźć zastosowanie w układach, w których urządzenia sterujące i wykonawcze są zabudowane w dużej odległości od siebie. System umożliwia przesyłanie, nadzorowanie i sterowanie sygnałami dwustanowymi oraz analogowymi z takich urządzeń, jak: styczniki, sterowniki PLC, przetwornice częstotliwości, urządzenia pomiarowe i alarmowe.

***
Paweł Łoś
B&R - światowy partner w automatyzacji
Poprzez ciągłe inwestycje w rozwój nowych produktów oraz technologii B&R nieustannie dostarcza swoim klientom innowacyjne rozwiązania automatyki. Nad nowymi rozwiązaniami pracuje 170 wysokiej klasy inżynierów z Działu Rozwoju. Współpracujemy również z czołowymi uczelniami, m.in. w Austrii. Perfekcyjne rozwiązania wymagają perfekcyjnie przygotowanego Działu Sprzedaży. Inżynierowie sprzedaży B&R są wysokiej klasy specjalistami mającymi doświadczenie w tworzeniu aplikacji. Nasze kompetencje potwierdzają zadowoleni klienci z wielu branż przemysłu maszynowego (maszyny pakujące, maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych, przemysł spożywczy, drzewny, automaty spawalnicze, maszyny specjalne, przesyłanie energii, itp.).

***
Oprogramowanie NC1131 - nowe możliwości przemienników częstotliwości Vacon Krzysztof Kania
Firma VACON Oyj., fiński producent przemienników częstotliwości niskiego napięcia, wprowadziła nowatorskie narzędzie programistyczne do modyfikacji istniejących lub tworzenia własnych aplikacji sterujących, wykorzystywanych w zaawansowanych układach napędowych AC.

***
NOWA FIRMA, NOWA JAKOŚĆ, NOWE DZIAŁANIE
CONTROLMATICA ZAP-PNEFAL Sp. z o. o. powstała dnia 1 września 2000 r. w wyniku fuzji Zakładu Automatyki Przemysłowej ZAP-AUTOMATYKA Sp. z o. o. (wydzielonego wcześniej ze struktur Zakładów Automatyki Przemysłowej ZAP SA w Ostrowie Wielkopolskim) oraz Zakładu Systemów Automatyki MERA-PNEFAL Sp. z o. o. (wydzielonego ze struktur MERA PNEFAL SA w Warszawie). Udziałowcami Spółki są: o ZAP S.A. 60% o MERA-PNEFAL S.A. 40%. Obie firmy znane są od ponad 50 lat na rynku polskim jako producenci elementów automatyki przemysłowej oraz dostawcy usług świadczonych w dziedzinie kompleksowej automatyzacji procesów technologicznych. Firma powstała w wyniku fuzji przejęła w całości dotychczasowe dobre doświadczenie oraz tradycję w produkcji elementów automatyki i w działalności usługowej.

***
Józef Kozłowski
Ekranowanie cewek transformatora
Każdy element o parametrach RLC o pewnych wymiarach geometrycznych ma względem ziemi oraz względem innych elementów lub obiektów sąsiednich tzw. upływności. Mówimy wówczas o upływności oporowej, indukcyjnej lub pojemnościowej. Upływność oporowa i upływność pojemnościowa są najgroźniejsze. Do takich elementów, o jakich jest mowa wyżej, należą w transformatorach wszystkie uzwojenia. Upływność oporowa jest tu wywołana oporem izolacji, natomiast upływność pojemnościową powodują pojemności cząstkowe istniejące w transformatorze.

***
Jacek Turski
Czujniki firmy TWT
W instalacjach przemysłowych wykorzystujących nowoczesne systemy sterowania niezbędna jest kontrola położenia, przemieszczeń i ruchu części maszyn, urządzeń i detali. Odpowiednio dobrany zestaw czujników ma duży wpływ na sprawne działanie każdego zautomatyzowanego obiektu. Firma TWT produkuje wiele rodzajów indukcyjnych czujników zbliżeniowych, czujników optycznych i indukcyjnych czujników ruchu, które znajdują szerokie zastosowanie w większości gałęzi przemysłu.

***
Trendy w ofercie
Zawsze staraliśmy się oferować naszym klientom wartościowe produkty wysokiej jakości. Co zamierza zrobić ELFA, by i w tym roku wywiązać się z tego zobowiązania? Czy w ofercie produktów widać jakieś ciekawe tendencje? Ogólnym trendem w rozwoju elektroniki jest, podobnie jak dotychczas, opracowywanie szybszych, mniejszych, tańszych i bardziej inteligentnych produktów. Zarówno ze strony klientów, jak i prawodawców nieustannie rosną wymagania i żądania, by w naszym asortymencie znajdowały się produkty spełniające oczekiwania co do wpływu na środowisko, ergonomii i bezpieczeństwa. Widać to wyraźnie w kierowanych do nas zamówieniach. Jest to tendencja, którą zawsze staramy się przewidzieć i zrealizować przy planowaniu i modyfikowaniu naszej oferty.

***
Tomasz Ochocki
Materiały stykowe w przekaźnikach elektromagnetycznych
W projektowaniu współczesnych przekaźników stosowane są materiały, które można podzielić na trzy główne grupy - srebro/tlenek kadmu, srebro/tlenek cyny i srebro/nikiel. Jako materiał bazowy dla materiałów kontaktowych w inżynierii niskonapięciowej stosuje się srebro ze względu na to, że ma ono najwyższą elektryczną i termiczną przewodność ze wszystkich metali, prawie nie utlenia się i wykazuje dobrą odporność na korozję.

***
Terminal ID20 METTLER TOLEDO do aplikacji PC - idealny program w każdym środowisku produkcyjnym
Nierzadko zdarzają się problemy produkcyjne, których po prostu nie można rozwiązać przy pomocy standardowych, gotowych programów. W takich sytuacjach swoje liczne atuty odkrywa przemysłowy terminal ID20 firmy Mettler Toledo, który współpracuje, aplikacjami PC. Sprawdzony, solidny i dowolnie programowalny ID20 niezawodnie przeprowadza stałe pomiary i zapis w każdym środowisku przemysłowym.

***
System monitorowania i analizy jakości energii w czasie rzeczywistym
W ostatnich latach jakość energii stała się tematem, którym interesuje się coraz większa ilość inżynierów. Obecnie używane urządzenia, np. komputery, sprzęt elektroniczny wrażliwe są na wiele typów zakłóceń zasilania. Zakłócenia powstają w urządzeniach użytkowników podłączonych do sieci i wzrastają znacząco z powodu używania większej ilości sprzętu takiego jak zasilacze impulsowe, falowniki dla różnego rodzaju napędów i wiele innych. Monitorowanie i zbieranie danych o zakłóceniach energii pozwoli lepiej poznać problem.
Powrót
 
Antoni Wojtulewicz
Zapytanie ofertowe online - skuteczności wśród użytkowników Serwisu automatyka.pl
Zapytanie ofertowe online w Serwisie automatyka.pl to narzędzie umożliwiające szybki kontakt z blisko 450 dostawcami elementów automatyki na polskim rynku. Szukający produktu lub usługi z branży automatyki przemysłowej wypełnia na stronach www.automatyka.pl prosty, krótki formularz. Zostaje on skierowany za pośrednictwem Serwisu do właściwej grupy dostawców.

***
Ireneusz Ratka
System logistyczny w przedsiębiorstwie produkcyjnym
Duże przedsiębiorstwa charakteryzują się złożoną strukturą produkcyjną i materiałową. Zabezpieczenie potrzeb produkcyjnych, by proces technologiczny przebiegał planowo i bez zakłóceń oraz zgodnie z przewidzianym harmonogramem, wymaga sprawnego i elastycznego systemu logistycznego. Jest to bardzo istotny element, jeśli technologia produkcji dotyczy materiałów spożywczych szybko rotujących. System logistyczny można określić w sposób ogólny jako zbiór elementów logistycznych, których powiązania konkretyzują się poprzez procesy transformacji. Między tymi elementami zachodzą ścisłe, skonkretyzowane powiązania w sferze organizacyjnej przedsiębiorstwa. Oznacza to, że strukturę systemu logistycznego konstytuują tylko te procesy logistyczne, które są przyporządkowane w sposób systemowy odpowiednim rozwiązaniom organizacyjnym.

***
Waldemar Bukalski
DRUKARKI DYMO profesjonalny system oznaczeń
Wszyscy, prędzej czy później, borykamy się z problemem: montaż zakończony, wszystko działa lecz brak opisów na aparatach wewnątrz szafy czy rozdzielnicy oraz na płycie czołowej. Naprzeciw naszym potrzebom wychodzi znana marka DYMO, producent różnego rodzaju urządzeń do opisywania. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie wytłaczarki DYMO JET, sprawdzonego od lat urządzenia, za pomocą którego można wytłaczać na samoprzylepnej taśmie plastikowej o szerokości 9 mm znaki alfanumeryczne. Jest to dobre rozwiązanie dla nieskomplikowanych opisów, np. kabli lub wiązek przewodów.

***
Ireneusz Bujalski
JAKOŚĆ - DROGA DO SUKCESU RYNKOWEGO HACCP - Analiza Zagrożeń i Krytyczny Punkt Kontrolny
Historia HACCP jako systemu sięga początków prac nad żywnością dla programu kosmicznego w USA, które rozpoczęły się w latach 60. W wyniku tych prac i badań nad żywnością dla kosmonautów stało się jasne, że same badania i szczególna technologia nie doprowadzą do efektu powtarzalnej jakości wyrobów, które winny w ekstremalnych warunkach, poza wartościami odżywczymi, zachować przydatność do spożycia określony czas.

***
Konferencja Camline - nowe spojrzenie na produkcję
8 czerwca br. w gmachu Biblioteki Narodowej w Warszawie odbyła się konferencja "Camline - nowe spojrzenie na produkcję". Spotkanie, zorganizowane przez dystrybutora produktów Camline w Polsce - firmę Premium Technology, zgromadziło pokaźne grono uczestników imprezy. Tematykę konferencji można było podzielić na trzy nurty: - Ogólne informacje dotyczące modelowania danych dla elastycznego wytwarzania. - Przedstawienie poszczególnych produktów oferowanych przez firmę Camline. Przykłady wdrożeń w firmach polskich i zagranicznych.

***
Obecność obowiązkowa
W dniach 22-24 maja 2001 roku w Warszawie odbyła się siódma edycja bezpłatnej konferencji Industry Solutions Days. Seminarium od lat jest organizowane przez Microsoft we współpracy z najbardziej liczącymi się firmami na polskim rynku IT. Tegoroczna, wiosenna edycja była okazją do kilku premierowych pokazów rozwiązań biznesowych partnerów Microsoft.

***
Ryszard Hahn
Wiodąca ekspozycja
Szóstego czerwca w warszawskiej rezydencji Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec miała miejsce konferencja prasowa poświęcona Międzynarodowym Targom Obróbki Metali EMO 2001. Na pytania przedstawicieli mediów odpowiadali między innymi Ambasador Niemiec Frank Elbe oraz Dyrektor Generalny Niemieckiego Zrzeszenia Producentów Obrabiarek Helmut von Monschaw.

***
Piotr Puk
Jubileusz MTP
W dniach 18-21 czerwca w Poznaniu, po raz 73, odbyły się Targi Technologii Przemysłowych i Dóbr Inwestycyjnych. W otwarciu udział wzięli prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, wicepremier oraz minister gospodarki Janusz Steinhoff, a także liczni zaproszeni goście z kraju i zagranicy. Prezentacja nowoczesnych technologii i najnowszych osiągnięć nauki zbiegła się z obchodami jubileuszu 80-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Reklama