Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 12/2008

Napędy i Sterowanie
numer 12/2008


S. Szymaniec
Eksploatacja silników indukcyjnych trójfazowych klatkowych w przemyśle
Silniki indukcyjne z wirnikiem klatkowym są, ze wszystkich rodzajów maszyn elektrycznych, najczęściej stosowane do napędów licznych urządzeń mechanicznych i maszyn roboczych. Wynika to z kilku przyczyn, m.in. prostej budowy, przystępnej ceny i stosunkowo dużej niezawodności.

***
Z. Kęsy, A. Kęsy, I. Musiałek
Charakterystyki dynamiczne zespolonego sprzęgła hydraulicznego
W miarę rozwoju technologii i pojawiania się nowych materiałów następuje również rozwój podzespołów maszyn. Powszechne dążenie do zwiększenia wydajności przez skrócenie czasu poszczególnych operacji cyklu produkcyjnego wymusza uwzględnienie w procesie projektowania maszyn nie tylko ich charakterystyk statycznych, ale także charakterystyk dynamicznych.

***
Zestawy rozruchowe gwiazda – trójkąt dla silników prądu zmiennego. Zmniejszenie pików prądów przełączających z pomocą specjalnego układu dla kierunku prawego i lewego – Siemens
Przykłady funkcjonowania urządzeń Sirius to działające i przetestowane układy automatyzacji na bazie standardowych produktów A&D do prostej, szybkiej i taniej realizacji aplikacji w niskonapięciowej technice łączeniowej. Każdy z przedstawionych przykładów funkcjonowania urządzeń Sirius pokrywa przy tym często występujące częściowe zadania typowego problemu stawianego przez klienta w zakresie techniki niskonapięciowej.

***
Pompa (silnik 75 kW) do urządzenia do wytwarzania sztucznego śniegu – Siemens
Rosnąca popularność wszelkich sportów zimowych wymogła na właścicielach ośrodków narciarskich wzrost inwestycji na modernizację niezbędnej infrastruktury.

***
E. Zimmermann
Niezawodne zarządzanie pracą nowej pompowni w kopalni węgla kamiennego. Pod ziemią nie ma oszustwa – Siemens
Tam, gdzie pracownicy pozdrawiają nas „Szczęść Boże!”, nie można zdawać się na przypadkowy bieg zdarzeń. Tak samo myślą osoby odpowiedzialne w kopalni. Z tego powodu po raz pierwszy przy budowie nowej pompowni zastosowany został sprawdzony w pracy system zarządzania pracą silników, który potwierdził swoje możliwości już w wielu dziedzinach gospodarki. Steruje on napędami, zabezpiecza je i dostarcza wiele ważnych informacji diagnostycznych.

***
Udany rok dla wyrobów marki BEFARED
Z pewnością dla wielu z Państwa firma BEFARED z Bielska-Białej jest już znaną marką. Dlatego pragniemy podziękować wszystkim Klientom za zaufanie zdobyte na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Osiągnięcia minionego roku cieszą i są powodem do dumy. Jednakże to, co staje się motorem napędowym do udoskonalania się i dalszego rozwoju Spółki, to zadowolenie naszych odbiorców, których jest coraz więcej.

***
Pozycjoner silników krokowych CMMS-ST firmy Festo
Pozycjoner CMMS-ST jest przeznaczony do sterowania 2-fazowymi silnikami krokowymi, z napędami liniowymi DGE i siłownikami elektrycznymi DNCE oraz do wielu innych zadań wymagających niezawodnego działania.

***
Softstartery średniego napięcia. Niższe koszty łagodnego rozruchu – ABB
Dzięki stosunkowo prostej budowie, niedużej liczbie półprzewodnikowych elementów składowych oraz przejrzystemu panelowi operatorskiemu Softstarter SSM jest niezawodnym i bardzo prostym w obsłudze urządzeniem. Ponadto koszt jego zakupu jest kilkukrotnie niższy w porównaniu do ceny przemiennika częstotliwości.

***
Napędy, sterowanie i technika liniowa w ofercie firmy Multiprojekt
Od początku działalności firma Multiprojekt postawiła sobie za główny cel zorganizowanie sprzedaży oferowanych przez siebie produktów w taki sposób, aby z jednej strony móc zapewnić klientom pomoc techniczną na bardzo wysokim poziomie, a z drugiej strony utrzymać konkurencyjne ceny oferowanych produktów. Cel ten został osiągnięty poprzez odpowiedni dobór dostawców oraz właściwą organizację firmy. Mocną stroną firmy jest współpraca z producentami, którzy posiadają bardzo wąską specjalizację, co zapewnia wysoką jakość produktów: HIWIN specjalizuje się w produkcji elementów techniki liniowej. Firma BALDOR to znany na rynku od ponad 80 lat, największy w USA producent silników elektrycznych. Firma FATEK specjalizuje się w produkcji kompaktowych sterowników PLC, a firma WEINTEK produkuje dotykowe pulpity HMI. Ostatnio do oferty firmy dodano serwosiłowniki liniowe produkowane przez firmę COPLEY. W artykule przedstawiono ofertę firmy Multiprojekt.

***
Wyposażenie firmy SCHUNK dla optymalnej pracy każdego robota przemysłowego
Wyposażenie do robotów przemysłowych niemieckiej firmy SCHUNK GmbH & Co. KG obejmuje szerokie spektrum modułów mechanicznych, sensorowych i energetycznych do połączeń między robotem a jego narzędziami manipulacyjnymi. Optymalne funkcjonowanie robotów i chwytaków zapewniają najwyższej jakości systemy szybkiej wymiany, rozdzielacze obrotowe, czujniki antykolizyjne i antyprzeciążeniowe.

***
M. Ołdakowski
GETAC – zbudowany, by przetrwać – ELMARK Automatyka
GETAC to czołowy producent wytrzymałych laptopów, tabletów, a ostatnio także PDA klasy rugged. W Polsce oficjalnym dystrybutorem tej marki jest firma ELMARK Automatyka Sp. z o.o. z Warszawy. W tej chwili w ofercie producenta są cztery laptopy, dwa tablety i jeden PDA. Gamę produktów można podzielić na trzy kategorie ze względu na wytrzymałość: Rugged, Fully Rugged oraz Ultra Rugged. Wszystkie produkty są wykonane w standardzie wojskowym MIL-STD-810F (odporność na upadki, uderzenia i wibracje).

***
Rockwell Automation: MicroLogix 1400 – ELMARK Automatyka
Jako uzupełnienie rodziny MicroLogix firma Rockwell Automation wprowadza na rynek nowy model z tej serii. MicroLogix 1400, o którym mowa, proponowany jest w sześciu wersjach jednostki bazowej.

***
R. Wiśniewski
Nowoczesne systemy kontroli temperatury przy pomocy kamer termowizyjnych AVIO-NEC oraz zaawansowanego oprogramowania IrMOTION Profesional Plus – ASTAT
Kamera termowizyjna jest narzędziem na tyle przydatnym, na ile posiadamy odpowiednio dobre narzędzie analizujące – oprogramowanie. Wymogi te spełnia z nawiązką oprogramowanie opracowane przez firmę EBS ATUS GmbH, które jest specjalnie zaprojektowane do współpracy z kamerami termowizyjnymi firmy NEC z rozszerzeniami plików danych SIT i SIX. Szerokie możliwości analizujące umożliwiają wykorzystanie kamer w kontroli budynków (wyliczanie punktu rosy), rozdzielni nn, sn i wn, rutynowej kontroli urządzeń i instalacji elektrycznych itp.

***
A. Fenzlan
System Simatic w sterowaniu spalaniem biomasy – KDM-Automatyka
Wyczerpujący się zapas surowców naturalnych, a także powiększająca się ilość zanieczyszczeń środowiska skłaniają przemysł do zastępowania tradycyjnych paliw odnawialnymi źródłami energii. Jednym z nich jest biomasa. Jest to trzeci na świecie pod względem częstotliwości występowania surowiec odnawialny.

***
Enkoder inkrementalny ITD 61 A4 Y9 firmy BaumerThalheim chłodzony cieczą – Term
W dzisiejszym artykule chcielibyśmy zaprezentować enkoder inkrementalny ITD 61 A4 Y9 chłodzony cieczą. Enkoder przeznaczony jest do pracy w aplikacjach, gdzie temperatura pracy wynosi do 150°C.

***
Aplikacje czujników laserowych w kontroli produkcji budowlanej – PPH WObit Witold Ober
Czujniki laserowe triangulacyjne znajdują również zastosowanie do badania kształtu przedmiotów bezpośrednio w linii produkcyjnej. Dzięki dużej szybkości działania i precyzji czujniki takie używane są do bezstykowej kontroli jakości produktów w trzech wymiarach na specjalnym stanowisku kontrolnym.

***
P. Adamczyk
GE Fanuc MTL 8000 Process I/O – układy wejść/wyjść do zadań specjalnych – ASTOR
Układy wejść/wyjść oddalonych serii MTL 8000 firmy MOST to zaawansowane technicznie rozwiązania, które spotyka się na najbardziej wymagających instalacjach automatyki. Urządzenia te cechuje przede wszystkim duża uniwersalność, pozwalająca na ich komunikację z wieloma różnymi systemami sterowania ciągłego i dyskretnego różnych producentów lub z komputerami PC z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem.

***
P. Podsiadło
Bezpieczna i niezawodna sieć przemysłowego Ethernetu – ASTOR
W ciągu ostatnich kilku lat ilość urządzeń komunikujących się z użyciem sieci Ethernet znacznie się poszerzyła. Łatwość montażu i konfiguracji sprawia, że łącze ethernetowe traktowane jest obecnie jako standard w automatyce przemysłowej. Oczywiście sieci przemysłowe w przeciwieństwie do biurowych muszą być odporne na awarie i zakłócenia, których skutki mogą generować straty finansowe lub nawet narażać ludzkie życie.

***
M. Piwowarski
Przenośne multimetry MTX modele 3281/3282/3283 – Merazet SA
Firma Merazet, oficjalny przedstawiciel produktów francuskiej firmy Metrix, ma przyjemność przedstawić multimetry z serii MTX.

***
P. Naglik
Pomiary przesunięć liniowych w ofercie firmy Kuebler GmbH – Kubler
Częstym problemem budowniczych maszyn czy też różnych linii technologicznych jest wybór odpowiedniego systemu do dokonania precyzyjnego pomiaru przesunięcia czy też pozycjonowania odpowiednich elementów ruchomych maszyn lub transportu w liniach technologicznych. Patrząc na ofertę firmy Kuebler, klient ma zawsze możliwość wyboru odpowiedniego dla niego systemu.

***
Prowadnice „DryLin W” dostępne teraz z regulowanym luzem łożyskowym. Regulowane łożyska liniowe – igus®
Regulowany luz, samosmarowość i niewrażliwość na zanieczyszczenia – tak przedstawiają się obecnie aktualne trendy w technice liniowej. W tym celu ekspert w dziedzinie łożysk ślizgowych, firma igus GmbH, Kolonia, skonstruowała nową prowadnicę liniową „DryLin W” z funkcją turn-to-fit do ręcznego nastawiania luzu. Turn oznacza ‘obracać’, a fit znaczy ‘pasujący’, a więc na żądany wymiar. Nowa jednostka liniowa była obecnie prezentowana na Targach Motek 2008 i została wprowadzona na rynek międzynarodowy.

***
M. Łukiewski
Hałas dławików indukcyjnych – ELHAND TRANSFORMATORY
Elhand Transformatory jest producentem dławików indukcyjnych stosowanych w układach napędowych, w prostowniczych filtrach wygładzających łącznikach prądu stałego. Są to dławiki pracujące często w zakresie średnich częstotliwości, gdzie oprócz podstawowych parametrów użytkowych, takich jak indukcyjność czy wartość prądu nasycenia, ważny z punktu widzenia eksploatacji okazuje się hałas generowany przez urządzenie. Pole akustyczne powstające wokół dławika w skrajnym przypadku może osiągać wartości utrudniające pracę ludzi w pobliżu. Artykuł przedstawia źródła pola akustycznego dławików indukcyjnych.

***
Prowadnik przewodów „P4” z profilowanymi rolkami zapewnia szybką, cichą pracę – igus®
Poprzez zaprojektowanie rolkowego prowadnika przewodów firma igus GmbH z Kolonii ponad dziesięć lat temu stworzyła niezawodne rozwiązanie w zakresie przenoszenia energii i transmisji danych w przemyśle dźwigowym. Od tamtej pory systemy prowadników przewodów potwierdzają swoje mocne strony w najbardziej wymagających zastosowaniach dźwigowych na całej kuli ziemskiej. Tylko od 2006 r. w prowadniki kolońskiej firmy wyposażono już kilkadziesiąt dużych dźwigów stoczniowych bądź właśnie trwa jeszcze ich budowa. W czerwcu 2008 r. w prowadnik przewodów firmy igus został wyposażony już 375. dźwig ship-to-shore. W tym czasie w branży żurawi RTG i RMG przedsiębiorstwo osiągnęło natomiast wynik na poziomie aż 2500 dźwigów na całym świecie.

***
www.igus.pl do telefonów komórkowych – igus®
Ekspert w dziedzinie prowadników przewodów, firma igus GmbH, Kolonia, oferuje obecnie serwis internetowy dostępny także w rozdzielczości dostosowanej do telefonów komórkowych.

***
Przekaźnik programowalny Need – prosty sposób na sterowanie – Merazet SA
Need – polska myśl techniczna – idealnie wpasowuje się w lukę pomiędzy takimi układami sterowania, gdzie nie jest wymagane zastosowanie drogiego sterownika PLC lub nie ma miejsca na skomplikowane układy stycznikowo-przekaźnikowe. Duże możliwości i prostota programowania umożliwiają dostosowanie przekaźnika do potrzeb różnych aplikacji automatyki przemysłowej. Wachlarz zastosowań rozszerza także poziom napięć, jakimi może być zasilany przekaźnik, oraz fakt, że produkowany jest on w dwóch odmianach: Basic i Max.

***
K. Szczeciak
BODAS – elektroniczny system do sterowania układami hydraulicznymi – Bosch Rexroth
W miarę rozwoju urządzeń napędzanych i sterowanych przez układy hydrauliczne stawia się im coraz większe wymagania dotyczące bezpieczeństwa pracy, efektywności, jakości sterowania, uwarunkowań ekonomicznych oraz wytycznych dotyczących ochrony środowiska (np. spełnienie norm emisji spalin). Wymogi te mogą być spełnione jedynie w przypadku zastosowania elektroniki do monitorowania i sterowania maszyną. Stąd też producenci komponentów hydraulicznych inwestują w rozwój produktów elektronicznych przystosowanych do specyfiki sterowania komponentami hydraulicznymi.

***
Technologia przekazu informacji masowej staje się coraz bardziej dostępna. Telebim – LEMI-BIS
Do niedawna nie było możliwe pokazywanie wielkoformatowego obrazu przeznaczonego dla szerokiego grona odbiorców w czasie rzeczywistym, w świetle dziennym w zadawalającej jakości. Technologia kineskopu telewizyjnego ograniczona była gabarytem, z kolei projektory nadawały się tylko do użytku w godzinach wieczornych lub nocnych. Do dnia dzisiejszego nawet technologia LCD, z którą wiązano szerokie nadzieje, nie radzi sobie ze światłem słonecznym, co powoduje, że może być używana wyłącznie w pomieszczeniach. Jeszcze do niedawna diody LED również nie potrafiły sprostać temu problemowi, gdyż jasność ich była niewystarczająca i nawet z pojawieniem się diod o dużej jasności pozostawał problem niewielkiego kąta świecenia (ok. 15–20°), co powodowało, że ich światło było widoczne tylko na wprost odbiorcy.

***
Pomiar przepływugazu ziemnego i energii – Endress+Hauser Polska
Proline Prowirl 73, oferowany przez Endress+Hauser, szybko stał się najchętniej stosowanym, wieloparametrowym przepływomierzem wirowym (Vortex). Przyrząd mierzy bezpośrednio dwa parametry – przepływ objętościowy i temperaturę. Używa tych wielkości do obliczenia masowego przepływu pary nasyconej z dokładnością ±1,7% wartości mierzonej (masy). Masa wody lub innych cieczy zdefiniowanych przez użytkownika może być mierzona z dokładnością na poziomie ±1% wartości mierzonej (masy). Do obliczenia strumienia masy gazu lub pary przegrzanej, oprócz temperatury, wymagana jest również wartość ciśnienia. Poprzez protokół HART, Profibus PA lub Foundation Fieldbus Prowirl 73 jest w stanie odczytać ten parametr i przeprowadzić poprawne kalkulacje również dla tych mediów. Dla przepływu gazu ziemnego opcjonalnie jest dostępna możliwość przeprowadzenia kalkulacji przy wykorzystaniu równań AGA NX-19.

***
E. Niezabitowska
Budynek inteligentny i jego cechy
Od najdawniejszych czasów człowiek szukał schronienia przed niebezpieczeństwami świata przyrody. Chronił się w jaskiniach przed zimnem, deszczem i śniegiem, zwierzętami i obcymi, używając siły mięśni oraz ognia do zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Tworząc mozolnie środowisko zbudowane, wykorzystywał wszystkie osiągnięcia cywilizacji technicznej do udoskonalania go zgodnie ze swoimi potrzebami i upodobaniami.

***
A. Berezowiec
Building Automation Systems (BMS) – nowość w ofercie naszej firmy – Schneider Electric Polska
Schneider Electric Polska, wychodząc naprzeciw najnowszym trendom w dziedzinie systemów automatyki i zabezpieczeń obiektów, poszerzył ofertę o usługi w zakresie realizacji „pod klucz” budynków określanych mianem inteligentnych. Do wybrania tej drogi rozwoju przyczyniło się przejęcie, jakie Schneider Electric przeprowadził w ostatnich latach, powiększając swoje portfolio o produkty firmy TAC oraz Pelco.

***
VLT HVAC – Danfoss to realne możliwości tworzenia energooszczędnych rozwiązań w instalacjach inteligentnych budynków – Danfoss
Napęd VLT® HVAC Drive skonstruowany jest na bazie modułowej platformy sprzętowej, realizującej założenia plug & play, znanej z programu AutomationDrive. VLT® HVAC Drive to przetwornica częstotliwości dedykowana jest do zastosowań w układach klimatyzacyjnych, wentylacyjnych i ciepłowniczych, związanych z systemami inteligentnego zarządzania budynkami i sieciami komunalnymi. VLT® HVAC Drive to najniższy koszt eksploatacji, prosta i bezpieczna obsługa „jak z dziecięcej bajki”. Napęd może sterować pracą wszystkich typowych maszyn spotykanych w ww. aplikacjach, między innymi wentylatorów, pomp, sprężarek/kompresorów.

***
WYWIAD: Wprowadzamy nowe rozwiązania
Astat, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, oprócz bogatej oferty aparatury przemysłowej posiada szereg rozwiązań ułatwiających tworzenie nowoczesnych instalacji elektrycznych. Kompleksowa oferta czujników ruchu i obecności, wyłączników zmierzchowych, programatorów czasowych, automatów do klatek schodowych, sterowników natężenia oświetlenia oraz przekaźników impulsowych umożliwia zbudowanie nowoczesnego i niezawodnego systemu sterowania oświetleniem oraz urządzeniami.

***
A. Jakubowska
Inteligentny znaczy tańszy
Mieszkanie ekonomiczne, bezpieczne i komfortowe. Czy nie o takim wszyscy marzymy? Sądząc po liczbie uczestników przybyłych na konferencję Integrated Building System Gigaton 2008 do warszawskiego hotelu Nowotel, marzycieli jest wielu. A o tym, że marzenia się spełniają i że warto je urzeczywistniać przekonywali zaproszeni prelegenci.

***
SABUR promotorem otwartych technologii w automatyce budynkowej
SABUR pozwala zrealizować kompletne systemy automatyki i BMS. Z wieloletnim doświadczeniem z wielu segmentów rynku oraz szeroką ofertą różnych producentów dostarczamy naszym klientom nowoczesne, konkurencyjne cenowo i technicznie rozwiązania.

***
A. Zabawa
„Inteligentny Kampus” Uniwersytetu Jagiellońskiego oparty na nadrzędnym systemie Proficy HMI/SCADA iFIX 4.5 – VIX Automation
Proficy HMI/SCADA iFIX w wersji 4.5 to nowoczesne narzędzie, umożliwiające wizualizację nawet najbardziej skomplikowanych procesów. Elastyczność oprogramowania pozwala dopasować rozwiązanie do wymagań stawianych nawet przez najbardziej zaawansowane projekty, co w pełni zostało potwierdzone przy pracach wykonywanych w nowej siedzibie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

***
K. Duszczyk
Systemy zarządzające inteligentnych budynków – stan obecny, perspektywy rozwoju
W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku pojawił się termin „inteligentny budynek”. Terminem tym określa się budynki o różnym przeznaczeniu i różnej wielkości, mające zintegrowany system zarządzania i nadzoru. Istnieje wiele różnych definicji „inteligentnego budynku”, jednak wszystkie zawierają w sobie stwierdzenie dotyczące integracji systemów występujących w budynku, pozwalającej na maksymalizację funkcjonalności, wzrost bezpieczeństwa i komfortu oraz na minimalizację kosztów eksploatacji i modernizacji.

***
I. Kanas
„Proszę odsunąć się od krawędzi peronu!” – B&R Automatyka – Przemysłowa
Poziom automatyzacji danej inwestycji jest nie tylko wyznacznikiem nowoczesności i efektywności przedsięwzięcia. W wielu branżach zautomatyzowane rozwiązania są środkiem zapewnienia bezpieczeństwa. W transporcie szynowym bezpieczeństwo odgrywa rolę priorytetową. Jednym ze sposobów zapewnienia bezpieczeństwa w metrze jest np. zastosowanie systemu automatycznych drzwi peronowych.

***
R. Maczionsek
Inteligentny dom krokiem w lepszą przyszłość – Emiter
Inteligentny dom to milowy krok w kierunku automatyki, która służyć nam będzie w życiu codziennym, by pomagała maksymalnie zaspokoić nasze potrzeby. Każdy z nas, szczególnie w domu, dąży do jak największej wygody. Dlatego też na rynku pojawiają się rozwiązania, które są w stanie ją zapewnić.

***
M. Kostrzewa
System inteligentnego budynku oparty o przemysłowy protokół Modbus w ofercie firmy Multiprojekt
Inteligentne budynki zyskują coraz większą popularność. W wielu krajach Europy Zachodniej inteligentne instalacje są standardem, a niebawem będą również w Polsce. Podstawowymi zadaniami inteligentnych instalacji jest obniżenie kosztów użytkowania budynku przy zwiększeniu komfortu i bezpieczeństwa jego użytkowników. Charakterystyczną cechą inteligentnego budynku, która odróżnia go od budynków tradycyjnych, jest możliwość integracji wszystkich jego systemów (ogrzewanie, wentylacja, system alarmowy, sterowania oświetleniem itd.). Zapewnia to możliwość łatwej komunikacji między systemami oraz ich wzajemne współdziałanie. Z jednego miejsca można zarządzać, monitorować oraz sterować domem lub firmą.

***
WYWIAD: Największy inteligentny wydział
W kwietniu bieżącego roku na terenie kampusu uczelnianego Politechniki Gdańskiej oddano do użytku nowy budynek Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Obiekt za pomocą elektronicznego systemu zarządzającego, zaprogramowanego w centralnym superkomputerze GALERA, samodzielnie czuwa nie tylko nad ogrzewaniem i klimatyzacją, oświetleniem i wentylacją. – Na jego wyjątkowość złożyły się zarówno względy związane z organizacją procesu inwestycyjnego, jak i szczególne wymagania użytkowników. W budynku mają siedzibę Centrum Dydaktyczno-Badawcze Technologii Informatycznych Wydziału ETI oraz Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (TASK) – mówi współautor inteligentnego budynku, dr inż. architekt Mariusz Grych z Politechniki Gdańskiej.

***
Nowoczesny system zarządzania budynkiem
Sprawne zarządzanie budynkami staje się nie tylko coraz ważniejszym, ale również coraz bardziej złożonym wyzwaniem. Dzisiaj firmy i instytucje wykorzystują wiele systemów do monitorowania i kontrolowania swoich budynków, począwszy od alarmów pożarowych i włamaniowych, a skończywszy na systemach kontroli dostępu, dozoru wizyjnego i automatyzacji budynków.

***
B. Jagła
Napędy NORD płynnie „sterują” obiektami – NORD Napędy
Motoreduktory NORD stosowane są na całym świecie do napędów urządzeń pracujących w różnych aplikacjach. Niewielkie w stosunku do przenoszonych mocy gabaryty, wytrzymała konstrukcja obudowy typu UNICASE oraz najwyższa jakość wykonania sprawiły, że napędy NORD znalazły zastosowanie również w różnego rodzaju budynkach, gdzie wymagane są elementy ruchome, obrotowe, podnoszone itp.

***
A. Szymczak
Leasing w unijnych dotacjach – MS-Consulting
Dotacja unijna jest zazwyczaj refundacją poniesionych kosztów. Pod tym pojęciem kryje się obowiązek zapewnienia przez wnioskodawcę środków na sfinansowanie inwestycji do momentu wypłacenia dotacji. Leasing może być źródłem finansowania w projektach unijnych.

***
E. Szmit
Nowa jakość we współpracy na linii PRS SA – OBR ORAM
Laboratorium badawcze Ośrodka Badawczo-Rozwojowego ORAM od dawna ma swoje miejsce pośród laboratoriów uznanych przez Polski Rejestr Statków SA na potrzeby prowadzenia badań niskonapięciowej aparatury rozdzielczej i sterowniczej oraz innych urządzeń elektrycznych w celu ich dopuszczenia do zastosowania w warunkach morskich, a nawet oceanicznych.

***
Konferencja TEMAG 2008. Trwałość elementów i węzłów konstrukcyjnych w maszynach górniczych
XVI Międzynarodowa Konferencja TEMAG 2008 miała miejsce w Ustroniu, w dniach 22–24 października br. Tematem Konferencji były zagadnienia trwałości jako jedno z podstawowych kryteriów oceny funkcjonalności obiektów technicznych.

***
J. Młyńczak
Konferencja TST’08. Inteligentne Systemy Transportowe i ich wykorzystanie w transporcie
Technologie telematyczne są rozwijane w Europie już od początku lat 90.ub. w. W Polsce dopiero od niedawna stają się docenianym narzędziem wspomagającym rozwój transportu towarowego i osobowego. Znaczenie, jakie niosą ze sobą Inteligentne Systemy Transportowe (ITS – Intelligent Transport Systems), zostało zauważone przez pracowników Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej na początku 2000 r., a dzięki zaangażowaniu, które pozwoliło wprowadzić do przestrzeni naukowej tę całkiem nową tematykę, udało się zorganizować I Konferencję pod szyldem „Telematyka Systemów Transportowych”.

***
R. Klencz
Eksploatacja złóż nieodnawialnych w aspekcie zrównoważonego rozwoju i wymogów Unii Europejskiej
Dolnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Techniki w Polkowicach 7 listopada 2008 r. podejmowała gości konferencji „Eksploatacja złóż nieodnawialnych w aspekcie zrównoważonego rozwoju i wymogów Unii Europejskiej”. Miejsce i temat konferencji ściśle wiązały się z perspektywami regionu w aspekcie wymagań UE. W regionie legnicko-ścinawskim znajduje się bowiem złoże węgla brunatnego.

Reklama