Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 05/2003

Napędy i Sterowanie
numer 05/2003


Jerzy Witor
Inżynieria przyszłości wg firmy Lenze
Systemy automatyzacyjne przyszłości posiadać będą strukturę zdecentralizowaną. Poza tym maszyny będą budowane coraz częściej w sposób modułowy. Co do tego wszyscy eksperci są zgodni. Ten trend nie stanowi celu samego w sobie. Konstruktorzy maszyn i urządzeń, coraz bardziej odczuwając presję obniżania kosztów, zmuszeni są do oszczędzania. Jednocześnie jednak należy wyraźnie podwyższyć elastyczność, a tym samym szybkość dostosowywania się do zmian. Nowoczesne narzędzia techniczne umożliwiają konstruktorom urządzeń dostęp do już istniejących zasobów wiedzy o aplikacjach i zapewniają łączenie różnych przedsięwzięć produkcyjnych w jeden ogólny proces. Modułowa budowa ze zunifikowanych elementów znajduje odzwierciedlenie w technice - a to pozwala zaoszczędzić duże koszty.

***
Jacek Lasowy, Stanisław Strzelecki
Przekładnie planetarne Trasmital Bonfiglioli
W większości zastosowań przemysłowych dynamika napędu powoduje stosowanie zwartego układu napędowego zapewniającego maksymalną moc wyjściową i możliwość sterowania prędkością. Ogranicza to wybór przekładni zębatej do przekładni z zębami skośnymi lub przekładni planetarnej.

***
Jacek Kęsy
Reduktory niskoluzowe serii IB
Wdrożenie do produkcji nowej serii reduktorów niskoluzowych MC Drive - IB Series w istotny sposób uzupełnia paletę oferowanych przez Sumitomo Cyclo Europe urządzeń napędowych. Oferta reduktorów, przystosowanych do współpracy z większością dostępnych na rynku silników serwo, posiadających wewnętrzne luzy w grupie <10' oraz 3', przenoszących do 130 Nm momentu wyjściowego, zapełnia pustą przestrzeń pomiędzy standardowymi napędami Drive6000 i Drive5000, a napędami precyzyjnymi serii Servo i Fine Cyclo.

***
Jerzy Przygórski
Nowoczesne komponenty automatyki przemysłowej. Nowości w ofercie WObitu
Mierniki przemysłowe - W ofercie poznańskiego WObitu pojawiła się seria interesujących mierników tablicowych do zastosowań przemysłowych (obudowa 96 x 48 mm). Seria MT4W obejmuje czterodekadowe mierniki napięcia i prądu AC i DC. Urządzenia w wersjach podstawowych mogą być stosowane jako wskaźniki mierzonych parametrów, ale uzupełnione o opcjonalne wyjścia, bardzo łatwo i niewielkim kosztem mogą stać się elementami większego systemu lub przejąć proste funkcje sterowania procesów.

***
Idee dla przyszłości - falowniki HITACHI serii L300P i SJ300 oraz sterowniki PLC
Seria L300P - Wszechstronny falownik L300P posiadający funkcję indywidualnego kształtowania charakterystyki U/f (siedem programowalnych punktów) zalicza się do najbardziej kompaktowych przemienników w swojej klasie. Został on zaprojektowany jako standardowy przemiennik częstotliwości do współpracy z wentylatorami i pompami. Jednak ta cecha nie wyklucza jego wykorzystania przy innych typach urządzeń. Seria SJ300 - W odróżnieniu od przetwornicy opisanej powyżej falowniki SJ300 są przeznaczone dla układów napędowych wchodzących w skład kompleksowych systemów automatyki wymagających wysokiego momentu rozruchowego oraz dużej stabilności obrotów przy głębokiej regulacji częstotliwości rzędu 1:100.

***
Grzegorz Walaszek
MiniAx i MiniMotor - miniaturowy układ napędowy serwo AC
W tegorocznym cyklu publikacji o serwonapędach na łamach nieparzystych numerów miesięcznika "Napędy i Sterowanie" mamy już za sobą układy serwo DC rodziny Maestro do 15 Nm firmy Control Techniques, następnie najnowsze osiągnięcia tej firmy w dziedzinie serwo AC do około 20 Nm, nazwane umownie technologią SLM. Dzisiaj kolej na niskogabarytowy "serwonapęd dla każdego".

***
Michael Björkman, Krzysztof Kania
Normy kompatybilności EMC w napędach falownikowych w odniesieniu do falowników VACON
W ciągu ostatnich kilku lat kwestia kompatybilności elektromagnetycznej EMC stała się palącym problemem. Szczególnie w Europie, gdzie normy dotyczące EMC uchwalono w roku 1992, a w roku 1996 wprowadzono w życie, temat ten stał się tematem "dyżurnym".

***
Jerzy Przybylski, Zbigniew Szulc
KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA "Napędów i Sterowania". CZEGO MOŻNA SIĘ TAM DOWIEDZIEĆ? Doświadczenia we wdrażaniu regulowanych napędów prądu przemiennego średniego napięcia w kraju
Corocznie redakcja "NiS" organizuje konferencje dotyczące napędów, sterowania i automatyki. Autorzy niniejszego artykułu uczestniczyli chyba we wszystkich dotychczas organizowanych. Trzeba wiedzieć, że w kraju organizuje się dziesiątki (a może ponad sto?) podobnych konferencji w ciągu roku. Oprócz nauki i techniki w takiej konferencji istnieje trzeci czynnik ukryty pomiędzy nauką i techniką, a tak naprawdę to najczęściej na końcu procesu: Nauka -> technika -> ekonomia.

***
Tomasz Michałek
Radiomodemy Satelline-1870 - ekonomiczny sposób transmisji danych
Od dwóch lat w krajach Unii Europejskiej istnieje specjalne wydzielone pasmo przeznaczone dla urządzeń do transmisji radiowej o niedużej mocy - do 500 mW (rozporządzenie CEPT/ERC/REC 70-03). Pasmo zawiera się w zakresie częstotliwości 868 - 870 MHz i jest podzielone na podpasma charakteryzujące się maksymalną dopuszczalną mocą nadawania (patrz rysunek). Istotną cechą wspomnianego pasma jest to, że użytkownicy mogą stosować w nim urządzenia bez konieczności starania się o przydział częstotliwości.

***
Nowa generacja wyznacza nowe standardy
Przetwornica częstotliwości VLTŽ AutomationDrive FC 300 reprezentuje nową koncepcję napędów oferowanych przez firmę Danfoss. VLTŽ AutomationDrive FC 300 przeznaczony jest dla wszystkich obszarów zastosowań, od standardowego napędu wektorowego aż do napędu serwo. Bez ograniczeń może w pełni autonomicznie sterować pracą dowolnej maszyny lub linii produkcyjnej.

***
STARDOM NCS (Network Based Control System) - unikalny system sterowania - rozwiązanie oparte o zupełnie nową ideę architektury!
STARDOM jest pierwszym na rynku produktem, reprezentującym praktyczną realizację zupełnie nowej koncepcji rozwiązań sieciowych systemów sterowania, polegającej na unikalnym połączeniu autonomicznych stacji sterujących stanowiących trzon systemu i zintegrowanych, skalowalnych funkcji sterujących i operatorskich, np. funkcji operatorskich web based i innych funkcji udostępnianych przez Internet.

***
Witold Jaszczuk
Elektromagnesy prądu stałego. Część druga - efektywność
W poprzednim artykule, zmieszczonym w numerze 04/2003 "NiS", opisana została sprawność układu elektromechanicznego z elektromagnesem prądu stałego. Sprawność napędu nie jest jednak jedynym kryterium interesującym konstruktora, a potem użytkownika urządzenia. Ważne jest także możliwie dobre wykorzystanie zdolności do wykonywania pracy przez elektromagnes, czyli efektywność elektromagnesu.

***
Grzegorz Czeszyk
Pomiar pozycji absolutnej przetwornikiem CA 6S
Rodzina przetworników serii CoreTech (z ang. Core - serce, Tech - technologia) obejmuje, oprócz przetwornika inkrementalnego CI 6, także przetwornik absolutny, którego nazwa rynkowa to CA 6S. Pierwszy z nich został przedstawiony w kwietniowym numerze "NiS", natomiast bieżący artykuł przybliża charakterystykę enkodera absolutnego i jednocześnie kończy cykl artykułów poświęconych serii CoreTech.

***
Marek Korytowski, Paweł Matuszewski, Wiesław Kujawa
System monitorowania i zarządzania mediami energii
W dobie wysokiego zapotrzebowania na energię truizmem byłoby stwierdzenie o potrzebie racjonalnego nią gospodarowania. Pojęcie racjonalnego gospodarowania można rozważać w wielu kontekstach: ekologicznym, ekonomicznym, technologicznym, dostępności źródeł energii itp. W każdym z tych kontekstów do podejmowania decyzji niezbędne jest zebranie informacji, jej przetworzenie i podjęcie właściwych decyzji.

***
Kable do transmisji sygnałów i zasilania urządzeń
Firma TECHNOKABEL, założona w 1982 r., przekształcona w 1992 r. w spółkę akcyjną, specjalizuje się od początków działalności w produkcji nowoczesnych kabli do przesyłania sygnałów analogowych oraz cyfrowych w systemach automatyki, elektroniki przemysłowej i elektroakustyki, jak również w sieciach teleinformatycznych, telewizji kablowej i łączności polowej. Jesteśmy krajowym liderem w projektowaniu i produkcji kabli specjalnych, przystosowanych do pracy w ziemi, w wodzie itp. Dynamiczny rozwój zawdzięczamy innowacjom: co czwarty kabel w rocznym programie produkcji jest wyrobem nowym albo zmodernizowanym.

***
Wojciech Charubin
Agregat prądotwórczy jako uzupełnienie UPS dla przedłużenia czasu podtrzymania
Duża część odbiorników energii elektrycznej to wyrafinowane urządzenia, które potrzebują ciągłego zasilania energią elektryczną o ustalonych parametrach. Nawet najkrótszy zanik lub zakłócenie sieci energetycznej może powodować nieobliczalne straty związane z przestojami urządzeń, nienormalną ich pracą lub uszkodzeniem, utratą danych itp.

***
Przeguby kulowe zapewniają kompensację błędów prostoliniowości
Przeguby kulowe to nie tylko proste elementy połączeń i prowadnic części ruchomych. Ich właściwości i struktura pozwalają na znaczne uproszczenie konstrukcji, a tym samym na udoskonalenie licznych obszarów zastosowań pod względem technicznym. Na tej podstawie firma igus zoptymalizowała przeguby osiowe i kątowe.

***
W czerwcu Poznań znów stanie się stolicą polskiego przemysłu. Synergia branż
Konferencje, seminaria praktyczno-techniczne, warsztaty, ekspozycje specjalne, fora dyskusyjne, prestiżowe nagrody, Dzień Gospodarki Białorusi, Polsko--Ukraińskie Forum Gospodarcze i Giełda Kooperacji WTC - program jubileuszowej 75. edycji Targów Technologii Przemysłowych i Dóbr Inwestycyjnych (TTPiDI) zapowiada się wyjątkowo interesująco.

***
Ewa Osiecka
AUTOMATICON 2003 Targi z przyszłością
Wydarzeniem, które skupiło czołówkę polskich firm o strategicznym znaczeniu dla polskiego przemysłu, bezsprzecznie były warszawskie Targi Automaticon 2003. Zorganizowane w dniach 1-4 kwietnia br. IX Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów oraz IV Międzynarodowe Targi Pomp i Armatury Przemysłowej podtrzymały miano lidera wśród imprez wystawienniczych. Przygotowane zostały przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów wespół z MVM Sp. z o.o. Sukces jest z pewnością wynikiem właściwego doboru branż, a w tym roku również miejsca. Targi po raz pierwszy odbyły się bowiem w nowoczesnym Centrum Wystawienniczym EXPO 2001.

***
230 gości na I TURNIEJU BOWLINGU "automatyka.pl 2003"
Podczas Nieformalnego Wieczoru Branżowego, który odbył się 3 kwietnia, tuż po zakończeniu trzeciego dnia Targów AUTOMATICON 2003, rozegrany został I Turniej Bowlingu "automatyka.pl 2003". Gospodarzem wieczoru była automatyka.pl Spółka z o.o. W Rodzinnym Centrum Rozrywki HulaKula w Warszawie zjawiło się ponad 230 gości reprezentujących 60 firm.

***
Ewa Osiecka
HANNOVER MESSE 2003 Na przekór recesji
Targi hanowerskie przerosły oczekiwania organizatorów, pomimo że w ostatnich latach odczuwalny był spadek zainteresowania podobnymi imprezami wystawienniczymi. W tym roku nie bez wpływu na sytuację gospodarczą były czynniki polityczne; wojna w Iraku oraz panująca w Azji epidemia SARS. Nie zmienia to jednak powszechnego przekonania, że Zintegrowane Światowe Targi Przemysłu Hannover Messe należą tradycyjnie do najpopularniejszych w Europie. Wynika to ze świetnej organizacji i rozmieszczenia stoisk oraz doskonałej informacji dla zwiedzających zarówno pod względem ich lokalizacji, jak i miejsc promocji eksponowanych produktów, urządzeń i technologii.

***
Wydarzenie targowego sezonu w branży energetycznej TARGI ENEX oraz konferencja "Wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych w Polsce - stan aktualny i perspektywy rozwoju"
W dniach 25-27 marca 2003 r. w pawilonach wystawowych Targów Kielce odbyła się szósta edycja Międzynarodowych Targów Energetyki ENEX, zorganizowanych we współpracy z Izbą Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska. Równolegle z targami energetyki konwencjonalnej odbyły się Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX - Nowa Energia.

***
Krzysztof Woliński
Konferencja naukowo-techniczna - Dychów 2003 Współczesna problematyka sieci średnich napięć
W dniach od 9 do 11 kwietnia 2003 roku w Centrum Konferencyjnym Pensjonatu Dychów k. Krosna Odrzańskiego odbyła się konferencja poświęcona problematyce sieci średnich napięć.
 

Reklama