Archiwum - numer 03/2009
Elastyczna platforma automatyzacji. Dopasowany interfejs HMI ze zintegrowanym PLC do stosowania w maszynach - LenzeKonstruktorzy maszyn i urządzeń potrzebują elastycznych koncepcji automatyzacji, które można będzie wykorzystać do możliwie wielu sytuacji oraz typów maszyn. Nowoczesne interfejsy HMI oparte o technikę komputerową zapewniają wystarczające zapasy wydajności, dzięki czemu mogą również przejmować zadania kontroli i sterowania. Jedna rodzina urządzeń zapewnia możliwość realizacji niemal wszystkiego, od zaawansowanych wizualizacji aż do kompaktowych koncepcji automatyzacji, co do tej pory było możliwe tylko przy pomocy najróżniejszych urządzeń. Dlatego m.in. firma Lenze rozszerzyła swoją sprawdzoną rodzinę urządzeń EL-100 o wariant wyposażony w soft-PLC.
***
Zbigniew Damm
Silniki reluktancyjne jedno- i trójfazowe - Cantoni GROUP
Silnik asynchroniczny synchronizowany momentem reluktancyjnym (ASMR) jest budową bardzo zbliżony do silnika indukcyjnego klatkowego. Zasadniczą cechą różniącą go od standardowego silnika klatkowego jest budowa wirnika.
***
Rozwiązania firmy SEW-EURODRIVE w zakresie TCO* pomagają zredukować zużycie energii i koszty całkowite – cz. II. Energia jako czynnik ekonomiczny - SEW
Jak przygotować się na nieuniknione zmiany związane z rosnącymi cenami energii oraz wdrażaniem światowej polityki ograniczającej emisję CO2 (zgodnie z unijną dyrektywą 2006/32/WE w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych)?
***
TOX® – ElectricDrives
Elektromechaniczne siłowniki przeznaczone do aplikacji siłowych w zakresie od 0,5 do 400 kN.
***
BEFARED SA cechuje postęp techniczny i nowoczesność
W ciągu wielu lat działalności BEFARED rozwinął produkcję znormalizowanych typoszeregów reduktorów zębatych o takim stopniu normalizacji, typizacji i unifikacji, że wielka liczba ich zastosowań przy niewielkiej liczbie różnych części i podzespołów jest możliwa do wykonania przy użyciu półautomatycznych obrabiarek zespołowych i linii obróbczych, a więc technologią jak w warunkach produkcji seryjnej.
***
Aneta Bera
Nowe rozwiązanie firmy Renishaw. Modernizacja maszyn współrzędnościowych
„Wszystko od jednego dostawcy” – pod taką nazwą zorganizowana została 18 lutego br. w Warszawie konferencja prasowa Renishaw z udziałem przedstawicieli firmy, którzy zaprezentowali nowe rozwiązanie w branży. Prezentacje adresowane były do przedstawicieli zakładów, którzy w przyszłości mogą skorzystać z możliwości modernizacji maszyn współrzędnościowych bez znaczących nakładów inwestycyjnych.
***
Bartłomiej Orzechowski
ACS310 – nowe możliwości oszczędności w aplikacjach pompowych - ABB
W drugim kwartale 2009 r. ABB wprowadzi do sprzedaży przemienniki częstotliwości typu ACS310, nowy produkt kierowany do aplikacji napędowych pomp i wentylatorów. Będzie on stanowił rozszerzenie oferty napędowej ABB w tym segmencie rynku dla zakresu mocy od 0,37 do 22 kW.
***
Wojciech Flok
Komunikacja cyfrowa z przekształtnikami częstotliwości – PROFIBUS DP - Siemens
Celem artykułu jest przybliżenie Państwu zagadnień związanych z komunikacją opartą o protokół komunikacyjny PROFIBUS DP pomiędzy przekształtnikami serii Sinamics G120 a sterownikiem SIMATIC S7. W artykule omówiony zostanie sposób prawidłowego skonfigurowania projektu w programie Simatic manager. Przybliżone zostaną również zagadnienia związane ze strukturą oraz sposobem wymiany danych pomiędzy sterownikiem S7 300 a przekształtnikiem częstotliwości.
***
Co warto wiedzieć? Tłumienie przepięć styczników - Siemens
Najważniejszą przyczyną powstawania przepięć są przebiegi załączające w indukcyjnych obwodach prądowych, np. cewki styczników. Przepięcia te, o wysokości pików napięciowych dochodzących do 4 kV, mogą bardzo szybko osiągać wysokie wartości.
***
Marek Trajdos, Wiesław Monkiewicz
Współpraca elementów inicjujących i wykonawczych z programowalnymi przekaźnikami bezpieczeństwa MSS w systemie sterowania bezpieczeństwem maszyny – cz. II. Oprogramowanie – cechy szczeg
W momencie założenia projektu, to znaczy wpisania podstawowych danych, takich jak nazwa projektu oraz nazwisko projektanta i nazwa firmy, z której pochodzi projektant, oprogramowanie uzupełnia dane o datę i czas założenia projektu.
***
Kompaktowy wyłącznik mocy z dopuszczeniem UL w maszynach do drążenia tuneli dla rynku USA. Pod ziemię z dopuszczeniem UL - Siemens
Niektórzy polscy producenci rozdzielnic próbują zaistnieć na rynku amerykańskim, jednak tamtejszy rynek charakteryzują inne normy stawiane producentom. Poniżej opisujemy sposób, w jaki firma europejska zaistniała na tamtejszym rynku, spełniając amerykańską normę UL.
***
Sterowniki PLC serii microLine firmy Schleicher Electronic - Term
W dzisiejszym artykule mamy przyjemność zaprezentować najmniejszy sterownik PLC serii microLine, oferowany przez firmę Schleicher Electronic.
***
Kurtyny i bariery świetlne bezpieczeństwa dla ekstremalnych aplikacji - Schmersal
Grupa Schmersal, jeden z największych producentów przemysłowych urządzeń bezpieczeństwa na świecie, rozszerza program optoelektronicznych urządzeń zabezpieczających poprzez przejęcie firm Safety Control GmbH oraz Safety Protec GmbH zlokalizowanych w Mühldorf. Od teraz sprzedaż tych urządzeń odbywać się będzie pod marką Schmersal Safety Control GmbH.
***
Wysokiej jakości przemienniki częstotliwości dla wymagających zdecentralizowanych rozwiązań sterowania. Nowy przemiennik częstotliwości z serii SK 200E - NORD
Zgrabny, mały, tani, wektorowy, modułowy – to tylko kilka z podstawowych cech nowego falownika firmy NORD, który realizując koncepcję NORDAC-DA, powiększa gamę produktów o nowy model.
***
Już w kwietniu targi Hannover Messe
***
Moduł MS01 do pneumatycznej kontroli detali - Rexroth Bosch Group
Moduł MS01 służy do kontroli obecności, właściwego położenia, kształtu lub wymiarów detali, które w cyklu automatycznym podawane są do maszyn w celu dalszej obróbki.
***
Welcome to Control City - Rexroth Bosch Group
Odkryj nieograniczone możliwości metropolii, która ma wiele twarzy: Control City z niecierpliwością czeka na ciebie! Stolica technologii sterowania łączy ze sobą wszystkie elementy składowe systemów sterowania, dostarczając optymalne rozwiązania w dziedzinie automatyki, a tym samym zapewniając maksymalne bezpieczeństwo przyszłych rozwiązań.
***
Marek Sudolski
Przyszłość układów napędowych prądu stałego. Nowy napęd MENTOR MP wyznacza jeszcze wyższe standardy dla napędów prądu stałego - Apator Control
Już od połowy lat 80. ub.w. specjaliści branży napędowej przewidywali, że układy napędowe prądu stałego zostaną w przyszłości całkowicie zastąpione przez układy oparte o silniki prądu przemiennego. Czy ich przewidywania sprawdziły się?
***
Konwertery Modbus TCP/RTU/ASCII - Elmark
Modbus jest jednym z najbardziej popularnych protokołów komunikacyjnych w sieciach przemysłowych. Obecnie, ze względu na coraz większą różnorodność zastosowań, w automatyce możemy spotkać zarówno wersję Modbus TCP, dedykowaną do sieci Ethernet, jak i wersję Modbus RTU przeznaczoną do szeregowych sieci z magistralą RS232/422/485.
***
Szybkie i precyzyjne napędy elektryczne: moduł obrotowy ERMB, napęd wysięgnikowy ze śrubą pociągową EGSA oraz napęd liniowy EGC firmy Festo. Elektryczne, praktyczne, ekonomiczne!
Oto pole do twórczego popisu dla konstruktorów: mechatroniczny manipulator wieloosiowy firmy Festo może występować w setkach wariantów dzięki dowolnym kombinacjom wzajemnie dopasowanych elementów składowych, realizujących funkcje chwytania, przesuwania, obracania i pozycjonowania. To pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze! Łańcuchowe prowadniki przewodów, przewody ochronne, czujniki i wyspy zaworowe stanowią elementy konstrukcyjne i wchodzą w skład dostawy gotowych modułów manipulacyjnych. System został uzupełniony o szybkie i precyzyjne napędy elektryczne: moduł obrotowy ERMB, napęd wysięgnikowy ze śrubą pociągową EGSA oraz napęd liniowy EGC.
***
Napędy VLT® dużych mocy – nowa strategia Danfoss Drives
Ruch w kierunku napędów dużych mocy nie jest czymś nowym w działalności Danfoss Drives, lecz tylko logiczną kontynuacją rozwoju tych obszarów biznesu, w których od lat Danfoss jest na pozycji lidera wśród dostawców urządzeń dla przemysłu.
***
Marcin Szendzielorz
Prosto i tanio – wymiana informacji między PLC a bazami danych. OPC Router - INEE
Standard OLE for Process Control (OPC) nie jest już chyba nikomu obcy, pojawia się jednak pytanie: jak najprościej i najefektywniej wymieniać zmienne pomiędzy sterownikami a bazami danych?
***
Krzysztof Kania
Nowe spojrzenie na napęd dla aplikacji budynkowych. Falownik Vacon 100 HVAC
Firma Vacon Oyj, fiński producent przemienników częstotliwości Vacon, wprowadza na rynek nowy przemiennik częstotliwości AC Vacon 100 HVAC.
***
Najważniejsze aspekty serwisowania i diagnostyki napędów. Lepiej zapobiegać niż remontować - Radius Radpol
Współpracując na rynku polskim z wieloma firmami różnych branż przemysłowych, podejmujemy się zadania kompleksowego opracowania i wykonania całego układu napędowego. Wykonywane przez nas różne aplikacje maszyn czy urządzeń dają naszym klientom gwarancje, że dostarczony zespół napędowy będzie prawidłowo pracował. Zbudowany z motoreduktorów, różnego typu sprzęgieł czy automatyki, jest zaopatrzony w pełną dokumentację techniczną i protokoły pomiarowe z osiowania.
***
Piotr Żukowski
Migracja SIMATIC S5 do SIMATIC PCS 7 - Encon
Już w 2002 r. firma Siemens oficjalnie poinformowała o planach zakończenia produkcji sterowników rodziny SIMATIC S5. W 2006 r. rozpoczęły się dostawy w trybie obsługi sprzedaży części zamiennych. Taka sytuacja coraz częściej powoduje konieczność wymiany sterowań S5, dzięki czemu przy okazji migracji można zdecydowanie podnieść funkcjonalność systemu, co daje wymierne korzyści dla Inwestora. W tego typu modernizacjach wręcz wskazane jest zastosowanie systemu klasy DCS.
***
Terenowe piecyki kalibracyjne firmy FLUKE - Merazet
Nowa seria metrologicznych piecyków kalibracyjnych 914x dostarcza wysoką jakość wykonania do zastosowania w aplikacjach przemysłowych. Urządzenia doskonale nadają się do zastosowania w terenie, posiadają dużą szybkość nagrzewania i chłodzenia oraz wysoką funkcjonalność z metrologiczną dokładnością.
***
Sławomir Szymaniec
Łożyska toczne w przemysłowych napędach elektrycznych. Uszkodzenia związane z montażem łożysk – zagadnienia wybrane 1
Napędy przemysłowe, w tym napędy elektryczne, są coraz bardziej eksploatowane, często 24 godziny na dobę, czyli w ruchu ciągłym. Podstawowym zadaniem stawianym inżynierom jest stały wzrost wydajności maszyn. Wzrostowi wydajności powinno towarzyszyć zwiększenie starań o zapewnienie pełnej sprawności maszyn i urządzeń. Trzeba to pogodzić ze stale malejącą liczebnością personelu odpowiedzialnego za utrzymanie produkcji w zakładzie oraz serwis maszyn i urządzeń.
***
Rejestrator energii FLUKE 1735 - Merazet
W czasach kryzysu finansowego, który ostatnio dotknął również polską gospodarkę, wiele firm zastanawia się, jak zminimalizować koszty własne, a jednym z obszarów dających takie możliwości jest oszczędność energii.
***
Ezi-STEP BT – rodzina silników krokowych z detekcją utraty synchronizacji - Eldar
Producenci maszyn często poszukują rozwiązań pozwalających na oszczędność miejsca i uproszczenie instalacji elektrycznej maszyny. W dobie miniaturyzacji urządzeń elektronicznych, także tych wyposażonych w elementy wykonawcze, często istotne jest, aby układy te były jak najbardziej kompaktowe. W takich aplikacjach idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie całego napędu w jednej obudowie i wyprowadzenie na zewnątrz sygnałów sterujących. Cel taki osiągnęła firma Fastech, wprowadzając na rynek napędy Ezi-STEP BT, czyli silniki krokowe zintegrowane ze sterownikiem. Dystrybutorem w Polsce jest opolski Eldar.
***
Rodzina programowalnych enkoderów wysokiej rozdzielczości. Programowanie enkodera – łatwe jak nigdy dotąd!
Firma Sick Stegmann kilka lat temu opracowała pierwszy enkoder inkrementalny umożliwiający zaprogramowanie żądanej ilości impulsów na obrót w zakresie od 1 do 8192 włącznie. Super nowością ostatniego czasu, a oferowaną przez firmę Sick Stegmann, jest rodzina enkoderów inkrementalnych serii DFS60.
***
Dariusz Plewik, Krzysztof Pietrusewicz
Od symulacji do implementacji – czy można krócej...? B&R Automation Studio Target dla Simulink – automatyczne generowanie kodu PLC
Niniejszy artykuł poświęcony jest innowacyjnemu narzędziu dla celów automatycznego generowania kodu PLC z poziomu modeli opracowanych w oprogramowaniu inżynierskim, tak powszechnie znanym na polskich uczelniach technicznych, jak Matlab firmy The Mathworks. Ogólny trend optymalizacji czasu wdrożenia aplikacji, od pomysłu na nowe rozwiązania w zakresie algorytmów sterowania do jego implementacji w rzeczywistym systemie sterowania, staje się obecnie możliwy właśnie dzięki temu narzędziu.
***
Edward Tomasiak, Edward Barbachowski
Modernizacje zużytych ekonomicznie obrabiarek specjalnych
W przemyśle samochodowym spotyka się różnego rodzaju obrabiarki specjalizowane i specjalne do produkcji takich elementów, jak: tuleje, tarcze, tłoki, zawory itp. Często obrabiarki te przeszły wieloletnią eksploatację i tak można by powiedzieć, że należą do maszyn wysłużonych w produkcji przemysłowej. Obrabiarki te zostały wyprodukowane przez różne firmy, m.in.: STANKIN, LANDIS, WMF, DIEDESMHEIM i inne.
***
Gdy doskonałość staje się regułą... - Fabryka Automatów Tokarskich SA Grupa HACO
***
Chcemy poruszać wyobraźnię! - wywiad
Przedsiębiorstwo WObit rozpoczęło działalność w czerwcu 1991 r., jako dwuosobowa firma rodzinna, ukierunkowana na dostarczanie czujników i napędów małej mocy. Aktualnie WObit działa w 30-osobowym składzie, dzieląc się z partnerami ok. 18-letnim doświadczeniem i wiedzą inżynierską na rynku automatyki przemysłowej. Firma angażuje się we współpracę z instytutami naukowymi, a nawet w organizację imprezy targowej.
***
Wielki Event Robotyczny na Targach AUTOMA
Podczas majowych Targów AUTOMA w Poznaniu firma WObit wspólnie z zarządem MTP na powierzchni ponad 130 m² przygotowuje 3-dniowy event robotyczny, który z pewnością przyciągnie wielu fascynatów robotyki, młodzież oraz firmy
***
Sabina Mostek
Czym jest robotyka. Kilka słów wprowadzenia
Robotyka jest interdyscyplinarną dziedziną wiedzy na styku mechaniki, automatyki, elektroniki, sensoryki, cybernetyki oraz informatyki. Domeną robotyki są również rozważania nad sztuczną inteligencją – w niektórych środowiskach robotyka jest wręcz z nią utożsamiana.
***
Roboty KAWASAKI w przemyśle
Roboty KAWASAKI z oferty firmy ASTOR usprawniają linie produkcyjne w zakładzie przemysłowym Gebrueder Peitz Polska, który specjalizuje się w obróbce metali (odlewów aluminiowych, żeliwnych oraz odkuwek) i realizuje seryjne zlecenia dla takich koncernów motoryzacyjnych, jak: Ford, GM Opel, Volkswagen, Magnetti Marelli, Ispol, Nemak, Teksid Iron oraz TRI Poland.
***
Maria J. Jończy
Europejski robot medyczny made in Poland
Robot medyczny Robin Heart Vision czeka na wdrożenie i tylko kryzys gospodarczy może opóźnić starania multidyscyplinarnego zespołu naukowców z zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w znalezieniu odpowiedniego producenta. Ten najbardziej udoskonalony z rodziny polskich robotów chirurgicznych, sterujący położeniem toru wizyjnego, w styczniu br. pomyślnie przeszedł test podczas operacji na zwierzętach.
***
Zbigniew Nawrat
Raport z wykonania eksperymentów. Eksperymenty in vivo systemu robota chirurgicznego Robin Heart
Roboty medyczne stanowią wielki potencjał dla chirurgii, zwiększając jej precyzję i ułatwiając dostęp małoinwazyjny do obszaru operacji. Dzisiaj są to głównie telemanipulatory, czyli po jednej stronie robota mamy człowieka, który wydaje decyzje dotyczące ruchu i zadań do wykonania, a po drugiej stronie jest efektor, końcówka narzędzia wykonująca zadania w określonej przestrzeni roboczej ciała pacjenta. Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii od 2000 r. prowadzi unikalny w Europie projekt zmierzający do powstania robota kardiochirurgicznego. Rozwijający się multidyscyplinarny zespół oraz zebrane doświadczenia i projekty stanowią szansę na szybkie wdrożenie całej gamy nowoczesnych narzędzi chirurgicznych w Polsce.
***
Roboty ratunkiem w czasach kryzysu - MPL Technology
W czasach, gdy firmy produkcyjne szukają oszczędności, długofalowym rozwiązaniem problemu może okazać się inwestycja w automatyzację zakładu produkcyjnego. W dobie kryzysu koszt wytworzenia staje się kluczowym czynnikiem, decydującym o utrzymaniu się firmy na rynku. Aby go zminimalizować, niezbędna jest modernizacja, optymalizacja oraz automatyzacja linii produkcyjnych. Wykorzystując chwilowy spadek zamówień oraz obniżenie produkcji, można znaleźć czas na usprawnienie oraz inwestycję w technologie, które zaowocują w przyszłości i spełnią oczekiwania inwestorów.
***
Adam Bartnicki, Tomasz Muszyński, Piotr Sprawka
Koncepcja manipulatora dla zdalnie sterowanego inżynieryjnego robota wsparcia
Jednym z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych zadań bojowych jest usuwanie i neutralizacja min, amunicji i niewybuchów określanych mianem UXO (Unexploded Ordinance) oraz improwizowanych ładunków wybuchowych IED (Improvised Explosive Device).
***
Maria J. Jończy
Roboty TALOS strażnikami granic
W lutym br. zakończył się pierwszy etap prac nad innowacyjnym międzynarodowym projektem TALOS, którego celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa lądowej granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, w tym najdłuższego jej odcinka – wschodniej granicy Polski. W opracowywanym szczegółowym i autonomicznym systemie mobilnym główną rolę strażników granic odegrają roboty, jako bezzałogowe platformy działające na lądzie i w powietrzu.
***
Wojciech Kożuchowski
Nowości firmy Schmalz
Od dawna znana jest prawda, że w świecie technologii ten, kto nie szuka stale nowych rozwiązań i nowych możliwości zastosowań, cofa się w stosunku do innych obecnych na rynku oferentów.
***
Wieloosiowy inteligentny system manipulacyjny UNIPLACE firmy SCHUNK
Oferta firmy SCHUNK została wzbogacona o wieloosiowy system ze zintegrowanym sterowaniem UNIPLACE. Oferta obejmuje dwa typy: trójosiowy system PP2300 oraz wyposażony dodatkowo w oś obrotową PP2400. Dzięki wysokiej precyzji i niskiej emisji hałasu UNIPLACE nadaje się idealnie do zadań laboratoryjnych, takich jak: pipetowanie, transport probówek czy mieszanie reagentów, jak również do dozowania i nakładania kleju w przemyśle tworzyw sztucznych oraz zadań montażowych w mechanice precyzyjnej.
***
SIMLOGIC. – dostawca rozwiązań, usług oraz szkoleń z zakresu automatyki procesowej, sieci przemysłowych i systemów sterowania firmy Siemens
Firma SIMLOGIC. zajmuje się automatyką przemysłową bazującą na kompleksowych rozwiązaniach firmy Siemens z zakresu napędów falownikowych, sieci przemysłowych, sterowników SIMATIC, wizualizacji procesowej WinCC, optymalizacji maszyn oraz wieloosiowych układów napędowych z regulacją położenia i synchronizacją kątową.
***
Marek Ostrowski
Nie tylko sygnalizacja zakłóceń... - KARED
Od wielu lat przekaźnikowe urządzenia sygnalizacji zakłóceń były nieodłącznym elementem wielu instalacji przemysłowych. Stosunkowo wysoka awaryjność, duże wymiary oraz brak możliwości podłączenia do coraz bardziej rozpowszechnionych systemów typu SCADA spowodowały, że rozwiązania takie są obecnie mało atrakcyjne. Tendencja do budowy scentralizowanych systemów sygnalizacji nie zawsze uwzględnia fakt potrzeby sygnalizacji lokalnej – bezpośrednio w otoczeniu danego obiektu.
***
Pro-Face – niezwykłe panele operatorskie
Ciągły rozwój paneli operatorskich powoduje, iż przestają one pełnić funkcje zwykłych terminali wyświetlających informacje, a stają się coraz bardziej znaczącymi elementami systemu automatyki przemysłowej. Przejmują one funkcje rejestrowania procesu produkcyjnego, działań operatora, trendów lub alarmów historycznych oraz dodatkowo jeszcze funkcje bramki łączącej urządzenia różnych producentów. Dlatego coraz większe znaczenie ma jakość i niezawodność działania tych urządzeń.
***
Komunikacja bezprzewodowa w strefie zagrożenia wybuchem - TURCK
W ofercie firmy TURCK pojawiły się nowe produkty w ramach systemów komunikacji bezprzewodowej. Nowe moduły DX99 posiadają certyfikat ATEX umożliwiający im pracę nawet w strefie 0 zagrożenia wybuchem.
***
José Antonio Vibora-Münch
Wydajne sieci przy użyciu mieszanego okablowania ze światłowodów i przewodów miedzianych. Sieci o rozmiarze XXL - Phoenix Contact
Decyzja, jaką sieć komunikacyjną zastosować w zakładzie lub systemie produkcji, zwykle jest podejmowana szybko i często jest dostosowana do systemu sterownika określonego przez użytkownika końcowego. Podczas wdrażania następnego projektu nie zwraca się zwykle większej uwagi na wybraną wcześniej sieć. W rzeczywistości sieć ta jest jednak centralnym układem nerwowym całego rozwiązania automatyki i ma istotny udział w udanej realizacji całego projektu. Niniejszy artykuł opisuje aspekty projektowania wysoko wydajnych sieci i bezpośrednie zalety techniki światłowodowej przy użyciu, na przykład, protokołu Profibus.
***
Maciej Świstek
Bezpieczna kontrola i akwizycja danych z iFIX 5.0
Zapewnienie bezawaryjnej pracy systemu SCADA oraz zachowanie nieprzerwanego nadzoru nad procesem technologicznym pozwala na bezpieczne i wydajne funkcjonowanie zakładu. Niezależnie od branży żadne przedsiębiorstwo nie może pozwolić sobie na zastój w produkcji wynikający z awarii systemów sterujących i nadzorujących produkcję.
***
Piotr Gaj
Przyjazny monitoring – zdalnie, bezprzewodowo i w Internecie - PROLOC
Rozproszone systemy [3] monitorowania parametrów pracy bezobsługowych obiektów infrastruktury przemysłowej nie są dziś niczym niezwykłym. W ostatnich latach bardzo rozwinęła się dziedzina zdalnego monitorowania, w tym szczególnie z wykorzystaniem sieci komputerowych [6]. Jednym z ciekawych i coraz bardziej atrakcyjnych pod względem kosztów eksploatacji rozwiązaniem jest wykorzystywanie sieci komórkowych GSM [1] oraz Internetu [2]. Przeważnie wykorzystuje się do tego celu usługę GPRS oraz modemy GSM/GPRS lub specjalne moduły telemetryczne. Należy jednak zwrócić uwagę, że samo przesyłanie informacji do systemów SCADA, telefonów komórkowych lub urządzeń PDA określonej grupy użytkowników jest tylko częścią możliwości, jakie daje wykorzystanie tych technologii.
***
Oprogramowanie logi.cals – twój partner w automatyce
logi.cals to austriacka firma tworząca od ponad 20 lat narzędzia programowe dla projektantów automatyki. Oprogramowanie jej autorstwa zapewnia pełną niezależność od stosowanej ostatecznie platformy sprzętowej i jej systemu operacyjnego. Środowisko logi.DOC wspiera projektanta we wszystkich fazach opracowywania projektu: od przełożenia planu technologicznego na języki automatyki, poprzez fazy testów, wyszukiwanie i poprawianie błędów, do generacji gotowej dokumentacji w formie papierowej i elektronicznej. Projekt opracowany w logi.DOC może być przejęty przez aplikacje logi.CAD, której zadaniem jest generowanie kodu dla platformy docelowej (sterownika PLC lub komputera przemysłowego).
***
MTL – nowy standard transformatorów! - MURRELEKTRONIK
Wszechstronne i możliwe do zastosowania w wielu aplikacjach, transformatory Murrelektronik serii MTL są produkowane w zakresie od 25 do 2500 VA. Wszystkie komponenty zostały na nowo zaprojektowane. W rezultacie powstał innowacyjny produkt o atrakcyjnym wyglądzie, oferujący nowe i ulepszone właściwości.
***
Małgorzata Kosidłowska
Sterowanie oczyszczalnią ścieków zakładowych - KDM
Ochrona środowiska przy dynamicznie rozwijającym się postępie technologicznym jest bardzo istotna, patrząc na przyszłość naszych pokoleń. Dlatego tak ważna jest możliwość wykorzystania, poprzez powtórne przetworzenie, odpadów wyprodukowanych przez nas w różnych zakładach przemysłowych.
***
Złącza elektryczne do zastosowań przemysłowych - JBC-electronic
Złącza elektryczne mają szerokie zastosowanie w automatyce każdej dziedziny przemysłu. Stosując połączenia wtykowe, uzyskuje się znaczne korzyści w porównaniu z okablowaniem stałym, zwiększa się elastyczność systemów, ułatwia modernizację i skraca czas usuwania usterek.
***
Podis – system zasilania i sterowania ciągami technologicznymi - Wieland
Od kilku lat zauważamy wzrost zainteresowania układami kontroli w automatyce przemysłowej, które dają możliwości szybkiej i bezbłędnej konfiguracji sprzętowej. Rosnąca presja czasu oraz wciąż rosnące koszty pracy wymuszają poszukiwanie coraz to nowych rozwiązań.
***
Ekonomiczne pomiary przepływu objętościowego wody i ścieków - Endress+Hauser
Tak w przemyśle, jak i w branży wodno-ściekowej wiedza na temat dokładnej wartości przepływu objętościowego w rurociągach, a w szczególności dostaw wody, ma bardzo duże znaczenie m.in. dla inżynierów utrzymania ruchu w zakresie automatyki i sterowania oraz technologów z punktu widzenia kontroli prowadzonego procesu.
***
EPLAN nie daje się kryzysowi - ab micro
Codziennie docierają do nas hiobowe wieści z rynku automatyki przemysłowej. EPLAN, mimo wszystko, nie daje się kryzysowi. Niniejszym artykułem o nowej wersji systemu EPLAN przełamujemy ciąg negatywnych informacji. Wskazujemy możliwości optymalizacji procesu inżynieryjnego wraz z procesami komplementarnymi. Wykorzystaj konsekwentnie ten potencjał i sprowadź swój proces projektowania i produkcji do najlepszego poziomu, tym samym zbrojąc się na czasy twardej konkurencji i zwiększone wymagania jakościowe i czasowe.
***
Skomputeryzowany pomiar siły z kilku czujników tensometrycznych - PPH WObit Witold Ober
W warunkach przemysłowych często zachodzi konieczność użycia naraz kilku czujników siły dla oceny wagi całego obiektu lub wyliczenia nacisku z kilku podpór obiektu. Do obróbki sygnałów z czterech czujników tensometrycznych użyć można tanie i praktyczne urządzenie ADT4-U opracowane i produkowane w firmie WObit.
***
Zastosowania w akcji: opryskiwacze rolnicze i pomiar ciśnienia - WIKA
Kiedy stosujesz jakiś produkt na swoim polu, czy chcesz uzyskać maksimum korzyści ze swoich zbiorów? Kiedy stosujesz jakiś produkt na swoich uprawach, czy chcesz uzyskać najlepszą jakość wyników? Jeśli odpowiedziałeś tak na jedno z tych dwóch pytań i jeśli nie masz właściwej metody monitoringu na miejscu, to znaczy, że naprawdę potrzebujesz przetwornika ciśnienia firmy WIKA model A-10.
***
Wszechstronny czujnik wizyjny, który zastępuje wiele innych specjalistycznych czujników. Czujnik wizyjny BVS - BALLUFF
Kto nie chciałby posiadać czujnika tak wszechstronnego, aby mógł wykonywać wiele różnych zadań kontrolnych jednocześnie. Czy zamiast dużej ilości wyspecjalizowanych czujników, z których każdy musi zostać zainstalowany, podłączony i skonfigurowany osobno, nie jest możliwe zastosowanie jednego, inteligentnego czujnika spełniającego wszystkie wymagania kontrolne mieszczące się w ramach procedury kontroli jakości? To, co dotychczas wydawało się mało prawdopodobne, stało się wreszcie faktem, pojawiła się bowiem nowa generacja inteligentnych czujników.
***
Bolesław Tync
Aktywne mostki zrównoważone™ w pomiarach małych rezystancji, małych zmian rezystancji oraz ilorazu rezystancji. Stabilna dokładność pomiarów
Nie tylko w przemyśle jest niezbędna precyzyjna znajomość parametrów determinujących przebieg różnych procesów. Przyrządy pomiarowe powinny dostarczać tę wiedzę w sposób niezawodny. Dokładność pomiarów nie może zależeć od pojawiających się czynników zaburzających pomiar. Istotna jest stabilna dokładność, czyli wysoka dokładność pomiarów pomimo zaburzeń oraz pomimo upływu czasu.
***
T12 – nowy wymiar pomiaru momentu obrotowego przy użyciu technologii smarttorque by HBM. Przetworniki momentu HBM
Firma HBM otwiera nowy wymiar w zakresie pomiaru momentu obrotowego na stanowiskach pomiaru mocy. Cyfrowy przetwornik momentu T12 jest pierwszym członkiem nowej rodziny produktów zwanej smarttorque. Układ dostarcza pożądaną kombinację wysokiej dokładności i szerokiego zakresu częstotliwości pomiarowej. T12 zapewnia zwiększoną efektywność i bezpieczeństwo pomiarów na stanowiskach testowych silników, przekładni i przy monitorowaniu pracy pomp.
***
Chłodziarki termoelektryczne Rittal debiutują na polskim rynku - RITTAL
Firma Rittal powiększyła ofertę rozwiązań do chłodzenia elektroniki przemysłowej o innowacyjne chłodziarki termoelektryczne – Thermoelectric Cooler. Nowe chłodziarki są kompaktowe, lekkie i niezwykle efektywne m.in. pod względem przetwarzania energii. Doskonale uzupełniają popularną serię urządzeń do chłodzenia Rittal TopTherm.
***
Jacek Turski
Czujniki firmy TWT AUTOMATYKA
TWT AUTOMATYKA to polska firma produkująca indukcyjne czujniki zbliżeniowe, indukcyjne czujniki ruchu i czujniki optyczne do kontroli położenia, przemieszczeń i ruchu mechanizmów związanych ze sterowanymi urządzeniami.
***
Skaner laserowy 3D. Laserowa technologia pomiaru objętości - Antykor Controls
Najnowsza technologia pomiaru poziomu jest już w naszym zasięgu. Firma Antykor Controls, wspólnie z amerykańskim producentem aparatury pomiarowej K-TEK, wprowadziła na rynek pionierski skaner laserowy LM3D do mierzenia objętości.
***
Nowoczesny przemysł – jedna oferta - Zamel Cet
ZAMEL CET – to grupa dwóch firm ściśle związanych z branżą elektrotechniczną. ZAMEL, jako lider w produkcji dzwonków i gongów, mocno rozwinął swoją ofertę w zakresie urządzeń aparatury sterującej, wykorzystywanej nie tylko na rynku powszechnym, ale również w przemyśle. CET to producent kabli i przewodów, który w ciągu ostatniego roku zaistniał jako dostawca w branży przemysłowej.
***
Konkurs miesięcznika „Napędy i Sterowanie” – PRODUKT ROKU 2008 – rozstrzygnięty
Ideą konkursu rozpisanego pod koniec ubiegłego roku było wyróżnienie najlepszych produktów i rozwiązań technicznych prezentowanych przez firmy w 2008 r. na łamach miesięcznika „Napędy i Sterowanie”.
***
Adam Więch
Specjaliści od trudnej roboty - .steute
Pył, lód, wysoka wilgotność, wibracje oraz udary mechaniczne: łączniki zatrzymania awaryjnego stosowane w systemach transportu bliskiego w przemyśle ciężkim muszą być odporne na wiele niekorzystnych czynników. Firma .steute opracowała dwa nowe łączniki, które mogą być śmiało określane mianem specjalistów od trudnej roboty – mogą one być z powodzeniem używane w kopalniach, elektrociepłowniach, kamieniołomach czy w przemyśle przetwórczym.
***
Ireneusz Sosnowski
Kabel jako element bezpiecznej i niezawodnej instalacji - HELUKABEL
Kable zasilające i sterownicze stanowią najbardziej rozległą część instalacji przemysłowych, dlatego w porównaniu z innymi elementami instalacji są dużo bardziej narażone na działanie wszelkiego rodzaju czynników zewnętrznych. Oprócz trudnych warunków środowiskowych często w warunkach przemysłowych mamy do czynienia z dużymi narażeniami mechanicznymi. Jeżeli instalacja kablowa nie sprosta postawionym wymogom, następuje awaria zakłócająca proces produkcji oraz doprowadzająca do sytuacji niebezpiecznych dla osób obsługujących maszyny i urządzenia przemysłowe.
***
Marcin Doczumiński
Prezentacja osiągnięć technicznych uczniów ZSM
W Zespole Szkół Mechanicznych w Raciborzu 21 stycznia br. odbył się pierwszy pokaz osiągnięć technicznych uczniów raciborskiego „Mechanika”.
***
Stefan Wojciech Szepietowski
Sprzęgła przeciążeniowe w napędzie koła czerpakowego koparek wielonaczyniowych
Podstawowym elementem zabezpieczającym ustrój nośny wielonaczyniowej koparki kołowej jest, umieszczone w napędzie koła czerpakowego, sprzęgło przeciążeniowe. W publikacji przedstawiono budowę stosowanych w napędzie koła czerpakowego sprzęgieł przeciążeniowych w zależności od miejsca ich usytuowania w łańcuchu kinematycznym napędu. Omówiono sposób ich działania oraz istotność miejsca zabudowy w zabezpieczeniu przeciążeniowym ustroju nadwozia koparki.