Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo  ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 04/2013

Napędy i Sterowanie
numer 04/2013


Mariusz Snowacki
Modułowa koncepcja obudowy IP55 w przemiennikach częstotliwości EURA Drives
EURA Drives dynamicznie reaguje na potrzeby rynku w zakresie nowych funkcji oraz funkcjonalności, jakie powinny posiadać nowoczesne przemienniki częstotliwości. Jest to zgodne z realizowanym planem rozwoju produktów. Urządzenia EURA Drives bez przerwy podlegają ewolucji technologicznej, dzięki czemu nasi klienci, użytkownicy napędów EURA Drives, otrzymują nowe użyteczne rozwiązania, wpływające bezpośrednio na zwiększenie wydajności i funkcjonalności przetwornic bez podnoszenia ich ceny, a mające tą samą prostotę obsługi i montażu. Utrzymana zostaje także zgodność z wcześniejszymi wersjami przetwornic, nowe funkcje są dodawane do istniejących i dlatego w napędach EURA Drives nie ma potrzeby uczenia się programowania przetwornic na nowo za każdym razem, gdy pojawia się ich nowsza wersja.

***
Rozwiązania EX-proof dla środowisk zagrożonych wybuchem. Elektrohydraulika dla przemysłu rafineryjnego oraz wydobywczego Oil & Gas
Elektrohydraulika jest najbardziej rozpowszechnioną technologią kontroli ruchu/pracy w przemyśle rafineryjnym. Kontroluje pracę takich elementów, jak: wciągarki łańcuchowe, windy kotwiczne czy układy/systemy wiercenia i wydobycia.

***
Piotr Gocłowski
Integracja standardów PROFIBUS i PROFINET
Sieci przemysłowe oparte o PROFINET i PROFIBUS już od dawna stosowane są w przemyśle. Wykorzystywane są głównie przez sterowniki Siemensa, ale duży udział w rynku mają również producenci innego sprzętu. Protokoły te mają – jak każdy inny – pewne wady i zalety. Łączenie sieci opartych o nie niesie ze sobą duże korzyści, a z pomocą przychodzi firma Moxa.

***
Bezpieczeństwo, niezawodność i ekonomiczność. Urządzenia wtykowe ze zintegrowaną funkcją rozłączania (dekontaktory)
Dekontaktory ISV/Marechal to urządzenia wtykowe ze zintegrowaną funkcją rozłączania. Prąd przewodzony jest poprzez dociskane czołowo styki ze stopu srebra i niklu, zapewniające bardzo niską rezystancję przejścia. Srebro zapewnia optymalną przewodność, nieulegającą pogorszeniu wskutek utleniania powierzchni nawet w ciągu wielu lat intensywnego użytkowania. Sprężyny w stykach gniazda wtykowego zapewniają docisk dokładnie zdefiniowany i niezmienny nawet po dużej liczbie cykli wtykania. Nie dochodzi do niedopuszczalnego przegrzewania się styków i ich nadpalania.

***
Sprzęgła indukcyjne o szerokim zakresie zastosowań: Elastyczna transmisja mocy i danych
Przesyłanie energii i sygnałów do ruchomych obiektów zawsze stanowi wyzwanie pod względem technologicznym. Często jest niezwykle trudne, a czasami nawet niemożliwe. Kable mogą wytrzymać ciągłe naprężenia jedynie przez ograniczony okres czasu. Powoduje to przedwczesne zużycie, będące skutkiem uszkodzenia przyłączy, co prowadzi do niepożądanych przestojów. Styki mechaniczne są zwykle trudne do skonstruowania, a obecność naprężeń powoduje, że konieczne są ich częste wymiany, mimo iż zostały zaprojektowane w sposób zapewniający wysoką wytrzymałość. Nowe systemy sprzęgieł indukcyjnych to rozwiązania, które pozwalają na jednoczesną transmisję danych i mocy. Dzięki zastosowaniu odstępu w postaci szczeliny powietrznej realizują to w sposób bezkontaktowy. W porównaniu ekonomicznym z produktami standardowymi otwierają one nowe możliwości w zakresie zastosowań technologii indukcyjnej, której wykorzystanie było wcześniej trudne lub nawet niemożliwe.

***
Tysiące motoreduktorów zapewniają szybką obsługę węzła lotniczego we Frankfurcie
Lotnisko we Frankfurcie spodziewa się gwałtownego wzrostu zarówno w ruchu towarowym, jak i pasażerskim. W związku z tym zwiększana jest jego przepustowość. Niedawno został oddany do użytku północno-zachodni pas startowy, nowy terminal jest w fazie planowania, a w sierpniu 2012 r. został otwarty nowy pomost pasażerski A-Plus – zwiększając liczbę megalinerów A380, które mogą być obsługiwane jednocześnie. W celu utrzymania czasu ładowania bagażu poniżej 45 minut, nawet w obliczu większego ruchu lotniczego i przy zaostrzeniu środków bezpieczeństwa, niezbędne jest zastosowanie wydajnych i niezawodnych technologii obsługi. Rozbudowany system transportu bagażu w nowym pomoście, dostarczony przez Grupę Beumer, jest napędzany przez motoreduktory z NORD DRIVESYSTEMS.

***
Nowość. Zalewane złącza w opcji ESD
Konfekcjonowane przewody Readycable do systemów prowadzenia przewodów są teraz dostępne także w wersji z okrągłymi złączami wtykowymi SpeedTec w technologii zalewanej firmy Intercontec Produkt GmbH.

***
Szybkie wyszukiwanie produktów z katalogiem WebGuide
Nowa koncepcja katalogu igus ułatwia wybór, konfigurację i złożenie zamówienia – „jak program TV” dla osób technicznych

***
Horner APG XL4e. Mały sterownik, wielkie możliwości
Udział urządzeń zintegrowanych w rynku małych systemów sterowania w ostatnich latach bardzo urósł. Jest to spowodowane w głównej mierze atrakcyjną ceną zakupu w stosunku do oferowanej funkcjonalności. Jednym z głównych dostawców tego typu urządzeń jest Horner APG, który nieustannie rozszerzając swoją ofertę, wprowadził ostatnio do sprzedaży XL4e – małe, kompaktowe urządzenie dla wymagającego użytkownika.

***
PACSystems RXi Controller. Rewolucja na rynku automatyki
Czego nam brakuje w systemach sterowania? Na to pytanie próbujemy sobie odpowiedzieć w chwili, gdy na rynek wprowadzane jest kolejne, nowe rozwiązanie. Dla wielu z nas wskazanie braków czy dysfunkcji w sterownikach i kontrolerach jest trudne, ponieważ z biegiem czasu i ilości przeprowadzonych wdrożeń przyzwyczajenie się do produktu jest coraz większe, a wady i braki, które dostrzegaliśmy na początku, zaczynamy taktować w kategoriach cech produktu. Więc po co nowe rozwiązanie, jakie problemy ma rozwiązywać i do kogo jest kierowane? Na to pytanie odpowiada GE Intelligent Platforms nową grupą urządzeń o nazwie RXi, którą właśnie wprowadziło do oferty.

***
Dawid Jakubowski
Technologie połączeń kołnierzowych
Budowa instalacji hydraulicznych za pomocą połączeń kołnierzowych SAE jest obecnie jednym ze sposobów łączenia wysokociśnieniowych hydraulicznych instalacji rurowych. Obecnie dostępne są na rynku dwie podstawowe technologie budowy kołnierzowych instalacji hydraulicznych dla średnic powyżej ∅42 mm. Wyróżniamy tu technologię połączeń spawanych wg standardu SAE (Norma J518C, ISO6162) oraz technologię niespawanych połączeń kołnierzowych, opracowaną przez firmę GS-Hydro®. Oba rozwiązania są ze sobą kompatybilne i można je łączyć.

***
Mocny start w karierę inżyniera z konkursem ASTOR na najlepszą pracę dyplomową
Laureaci poprzednich edycji konkursu są zgodni, że nie warto chować swoich prac dyplomowych do szuflad – lepiej zgłosić je na Konkurs ASTOR na Najlepszą Pracę Dyplomową. Przed osobami biorącymi udział w konkursie otwierają się bowiem możliwości zdobycia ciekawej pracy, nawiązania kontaktów z ekspertami z branży czy wreszcie wygrania nagrody pieniężnej. Firma ASTOR – organizator konkursu – już po raz piętnasty zaprasza studentów kierunków technicznych oraz po raz drugi również uczniów szkół średnich o profilu technicznym do zgłaszania swoich prac.

***
ASTOR wspiera zawody robotów – Robo~motion
Ekscytujące walki robotów sumo, najszybsze przejazdy wyścigowych robotów, niekonwencjonalne konstrukcje w kategorii Freestyle to tylko niektóre z atrakcji I Ogólnopolskich Zawodów Robotów ROBO~motion, które odbędą się 27 kwietnia 2013 roku na Politechnice Rzeszowskiej. Za organizację zawodów odpowiada Koło Naukowe Automatyków i Robotyków ROBO. Partnerem merytorycznym oraz głównym sponsorem wydarzenia w zakresie robotyki została firma ASTOR, która dostarcza nowoczesne rozwiązania dla przemysłu.

***
Marcin Kawa
TLS-Z, czyli ryglowanie na poziomie „e”
W środowisku użytkowników i projektantów istnieje przeświadczenie o tym, że zastosowanie elementu bezpieczeństwa z dwoma zestykami NC zapewni im najwyższy poziom bezpieczeństwa zgodnie z wszelkimi normami. W aplikacjach wykorzystujących elementy blokujące i ryglujące z aktywatorami językowymi najczęściej pomijanym defektem mogącym spowodować utratę funkcji bezpieczeństwa jest złamanie klucza lub uszkodzenie krzywki wyłącznika.

***
Nowe zasilacze S8VK firmy Omron – ekstremalne temperatury to żaden problem
Kompaktowe zasilacze przemysłowe Omron z nowej serii S8VK odznaczają się wyjątkowym zakresem temperatur operacyjnych: od –40°C do +70°C w przypadku rodziny S8VK-G, dając gwarancję stabilnej pracy nawet w najtrudniejszych warunkach, którym inne zasilacze nie są w stanie podołać. Nowe zasilacze Omron oferują również możliwość szybkiej i prostej instalacji dzięki zaciskowi pozwalającemu na przytwierdzenie ich do szyny DIN za jednym kliknięciem. Mają one również liczne zaciski wyjściowe – dwa dodatnie i trzy ujemne – co upraszcza i przyspiesza rozprowadzanie przewodów.

***
Relpol SA oferuje nową serię przekaźników miniaturowych bistabilnych RMB841, RMB851
Nowe przekaźniki zasilane są krótkim impulsem prądu stałego. Po zadziałaniu nie jest potrzebne podtrzymywanie napięcia na cewce, co wpływa na znaczne obniżenie poziomu zużycia energii oraz otwiera drogę do nowych zastosowań w aplikacjach zasilanych bateryjnie oraz takich, gdzie minimalny pobór mocy jest parametrem krytycznym.

***
Renishaw i roboty. ROBOMATICON 2013
Dnia 9 marca 2013 roku na Politechnice Warszawskiej odbył się ogólnopolski Turniej Robotów Mobilnych – ROBOMATICON, którego jednym ze sponsorów była firma Renishaw, będąca liderem w branży metrologicznej.

***
Zastosowanie sieci Ethernet na farmach fotowoltaicznych
Wraz z rosnącymi cenami paliw kopalnych zwiększa się zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Największą popularność zyskują farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Zarządzanie siecią turbin wiatrowych lub kolektorów słonecznych wymaga precyzyjnego sterowania w czasie rzeczywistym. Ze względu na korzystny współczynnik ceny do możliwości, duży potencjał w zakresie okablowania systemu i szerokie pasmo Ethernet stanowi optymalne rozwiązanie.

***
Targi Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji. easyFairs®. Maintenance 2013
3 i 4 października 2013 r. w Hali Targów w Krakowie specjaliści z branży utrzymania ruchu oraz materiałów sypkich i masowych po raz kolejny będą mieli okazję spotkać się w swoim gronie w ramach IV Targów Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji MAINTENANCE oraz V Targów Obróbki, Magazynowania, Transportu i Logistyki – SyMas, a także towarzyszących im szkoleń i konferencji. Targi organizowane są przez firmę easyFairs Poland Sp. z o.o. – międzynarodowego lidera w organizacji targów branżowych.

***
Przemienniki częstotliwości firmy SANYU
Miło nam poinformować, że firma TERM poszerzyła asortyment swoich produktów o przemienniki częstotliwości firmy SANYU. Po raz pierwszy zostały zaprezentowane na Międzynarodowych Targach Automatyki i Pomiarów „Automaticon” w Warszawie. Przemienniki częstotliwości spotkały się z dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród klientów z branży klimatyzacji i wentylacji (HVAC).

***
Małgorzata Żytkowiak, Jacek Stramski
Zastosowanie przekładników Noratel w układach rozliczeniowo-pomiarowych nowoczesnych systemów energetycznych. Efektywność energetyczna w Polsce
Uchwalona pod koniec 2012 roku Dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej ma na celu obniżenie zużycia energii w całej UE o 20%. Jednym z głównych założeń jest dostosowanie przesyłów i odbiorów energii tak, aby oszczędności przyniosły min. 1,5% rocznej sprzedaży energii do odbiorców końcowych.

***
Bauer Gear Motor – specjalista w zakresie motoreduktorów
Od ponad 75 lat oferujemy rozwiązania związane z napędami wszędzie tam, gdzie potrzebne są napędy elektryczne o wysokich momentach obrotowych do różnych maszyn i urządzeń. Siedziba naszej spółki znajduje się od 1927 r. w Esslingen w Niemczech, lecz znani jesteśmy na całym świecie. Z naszych doświadczeń w zakresie motoreduktorów od lat korzystają liczni klienci.

***
Hamulce RINGSPANN – nieodłączna część napędów
Hamulce przemysłowe tarczowe znajdują od wielu lat zastosowanie w przemyśle lotniczym, samochodowym, w budowie przenośników, napędów taśmowych, elektrowni wiatrowych, wentylatorów, ale przede wszystkim w budowie różnego rodzaju maszyn: budowlanych, drukarskich, rozlewniczych, pakujących, produkcji kabli, drutów i wielu innych.

***
Sterownik BLDC WObit
Bezszczotkowe silniki prądu stałego cieszą się rosnącą popularnością ze względu na wysoką trwałość i niezawodność, możliwą dzięki elektronicznie sterowanemu komutatorowi. Dłuższa żywotność równoważy nieco wyższy koszt tych silników w porównaniu do napędów szczotkowych. Firma WObit w odpowiedzi na narastające zainteresowanie tym rodzajem napędów rozszerzyła ofertę o nowy sterownik przeznaczony do kontroli silników bezszczotkowych.

***
MODLINK MSDD – system o ponad czterech tysiącach możliwości
Podłączanie zewnętrznych urządzeń do sterowania okazuje się często sprawą trudną i skomplikowaną. Mnogość stosowanych interfejsów w najróżniejszych kształtach i rozmiarach sprawia, że zwykła wymiana nie zawsze jest możliwa. Pomocne okazują się wtedy urządzenia interfejsu płyty czołowej Modlink MSDD Murrelektronik.

***
Klaudiusz Szymczak
O czym należy pamiętać, gdy rozpoczynamy wdrażanie systemu zarządzania ISO 9001 lub innego?
Systemy zarządzania są ukierunkowane na pomoc firmie w skutecznym zarządzaniu konkretnych aspektem, na który ma wpływ: jakość, środowisko, BHP czy inne. Systemy zarządzania pomagają, ale należy pamiętać, aby solidnie je wdrożyć i nie popełnić typowych błędów, które się przytrafiają firmom.

***
Safety@Festo. Bezpieczeństwo w automatyce
Bezpieczeństwo dotyczy wszystkich maszyn oraz instalacji przemysłowych i związane jest z odpowiednimi przepisami lub dyrektywami Unii Europejskiej.

***
W PGE KWB Turów rozpoczyna pracę nowa koparka Kopeksu
Na terenie KWB Turów 14 marca miała miejsce uroczystość związana z przekazaniem kopalni nowo wybudowanej koparki KWK 1500.1 o wartości przekraczającej 68 mln zł. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele kopalni z dyrektorem KWB Turów Stanisławem Żukiem na czele, wykonawcy – konsorcjum firm: Kopex-Famago Sp. z o.o. i Poltegor Projekt Sp. z o.o. – oraz dziennikarze.

***
Praktyczne problemy bezpieczeństwa zawodowego przy projektowaniu, budowie i eksploatacji maszyn
Szacuje się, że ponad 70% wypadków przy pracy jest związanych z obsługą maszyn. Politechnika Warszawska wspólnie z firmami OMRON Electronics Sp. z o.o. oraz ELOKON Polska Sp. z o.o. zapraszają 19 czerwca 2013 r. na Wydział Inżynierii Produkcji na VI edycję Seminarium poświęconego bezpieczeństwu pracy.

***
Konkurs miesięcznika „Napędy i Sterowanie” PRODUKT ROKU 2013 rozstrzygnięty
Redakcja miesięcznika „Napędy i Sterowanie” ogłosiła zwycięzców konkursu PRODUKT ROKU 2013. Uroczyste wręczenie nagród – medali i dyplomów – odbyło się podczas Targów Automaticon 2013 w Warswzawie.

***
Konkurs miesięcznika „Napędy i Sterowanie” PRODUKT ROKU 2013
Redakcja miesięcznika „Napędy i Sterowanie” pod patronatem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Akademii Górniczo-Hutniczej zorganizowała kolejną edycję konkursu, którego celem było wyróżnienie nowych urządzeń i rozwiązań technicznich oraz przedstawienie ich Czytelnikom.

***
Piotr Janicki, Marek Trajdos
Metoda analizy przyczyn źródłowych w praktyce serwisowej maszyn elektrycznych – zagadnienia wybrane
W niniejszej pracy przedstawiono zasady oraz metodologię prowadzenia analizy przyczyn źródłowych, jako najlepszej praktyki inżynierskiej. Analiza RCA znajduje zastosowanie w praktyce warsztatowej oraz przy wykonywaniu prac obiektowych dla układów napędowych, a w szczególności przy serwisie różnych rodzajów maszyn elektrycznych oraz urządzeń przez nie napędzanych. Powodem prowadzenia analiz RCA jest głównie dążenie do zmniejszenia wtórnych awarii maszyn, co ma miejsce w wypadkach, gdy wykonano naprawę, a nie określono faktycznej przyczyny zdarzenia. Prowadzi to do kolejnych, powtarzających się uszkodzeń. Dowodzi to faktu, iż w dłuższym okresie nie jest opłacalne nadmierne ograniczanie czasu poświęconego na naprawę kosztem braku głębszej analizy przyczynowo-skutkowej. Doświadczenie wskazuje na efektywność prowadzonych analiz RCA tak dla samych maszyn elektrycznych, jak i w wielu dziedzinach związanych z utrzymaniem ruchu układów napędowych oraz serwisem przemysłowym od organizacji pracy i logistyki po typowe czynności naprawcze.

ENG THE METHOD OF THE ROOT CAUSE ANALYSIS IN THE SERVICE PRACTICE OF ELECTRIC MACHINES – CHOSEN QUESTIONS
Abstract: Principles and the methodology of the guidance of the Root Cause Analysis were introduced in the work, as the best engineering practice. The analysis RCA finds the use in the workshop practice and near doing object-oriented works for driving arrangements, and in the peculiarity the service of the various kinds of electric machines. The experience shows on the efficiency of guided analyses in many fields connected with maintenance of the movement of driving arrangements and industrial service from the organization of work and logistics for typical repair actions.
Theoretical considerations were supported examples illustrating the units of the use of this method in the practice of doing renovation and repair works.

***
Bogdan Żółtowski
Bezpieczeństwo maszyn (cz. I)
Streszczenie: Wybrane zagadnienia wykrywania i nadzorowania zmian stanu obiektów w systemie eksploatacji to zadania główne stosowane w obszarze kształtowania bezpieczeństwa zadaniowego obiektów technicznych. Umożliwiają one nadzorowanie zmian stanu degradacji maszyn, lokalizacji uszkodzeń i minimalizacji skutków uszkodzeń i zagrożeń bezpieczeństwa. Osiągnięcie pełnego stanu bezpieczeństwa w eksploatacji maszyn nie jest możliwe, o czym świadczyć mogą dane statystyczne, z których wynika, że ponad 70% wypadków przy pracy jest związanych z maszynami. Projektanci i producenci, wytwarzając wyroby o zróżnicowanym poziomie bezpieczeństwa, rozpoznają szczegółowo wszelkie zagrożenia związane z maszyną, wyznaczając dopuszczalny poziom ryzyka.

***
Piotr Gaj
Aspekty bezpieczeństwa komputerowych systemów przemysłowych
Streszczenie: Współczesny człowiek uzależnił się od działania systemów informatycznych. Wpływają one zarówno pośrednio jak i bezpośrednio na jego egzystencję. Objawia się to spektakularnie, gdy coś w takim związku idzie źle. Zdarza się słyszeć o awariach, szkodach, stratach i innych negatywnych skutkach materialnych, ludzkich i środowiskowych wynikających z błędów obsługi, zdarzeń losowych lub nieprawidłowości działania różnych systemów technicznych. W komputerowo wspomaganych systemach przemysłowych, z racji ich oddziaływania z fizycznymi procesami, należy zwrócić szczególną uwagę na względy założeń działania takich systemów i bezpieczeństwa ich funkcjonowania. Celem artykułu jest przegląd kluczowych zagadnień związanych z bezpieczeństwem systemów przemysłowych.

ENG Abstract: Modern human is addicted to computer systems and its offered facilities. Various systems affect both directly and indirectly on its existence. This can be seen dramatically when something goes wrong in such a relationship. It happens to hear about the failures, damages, losses and other negative effects of the physical, personal and environmental impacts resulting from improper handling, fate reasons or malfunctions of various technical systems. The computer-aided industrial systems, due to their interaction with the physical process, it must be kept a special care in regards to assumptions of such systems and their safe operation. The paper reviews the basic aspects of security systems.

***
Tadeusz Glinka, Waldemar Olech
Narażenia transformatorów blokowych pracujących w systemie elektroenergetycznym
Streszczenie: Transformator blokowy najczęściej jest połączony bezpośrednio z generatorem synchronicznym. Transformator blokowy jest narażony na wszelkie zakłócenia napięciowe tak od strony systemu elektroenergetycznego, jak i od strony generatora. W artykule, omówiono awarię transformatora blokowego, która miała miejsce w jednej z elektrowni cieplnych. Na przykładzie tej awarii scharakteryzowano wybrane zaburzenia, które mogły mieć wpływ na niezawodną pracę transformatora.

ENG Exposure of unit transformers operating in the power system
Abstract: The unit transformer is usually connected directly to the synchronous generator. The unit transformer is vulnerable to any voltage interferences, both from the power system and from the generator. The article discusses the failure of the unit transformer, which took place in one of the thermal power plants. This failure is the basis for characterization of selected disorders that could affect the reliability of operation of the transformer.

***
Stefan Gierlotka
Carl Sachs (1853–1878). Pierwszy badacz węgorzy elektrycznych
Niektóre gatunki ryb, należące do rodzin: drętwy, strętwy, mruki i sum elektryczny, wyewoluowały niezależnie narządy elektryczne. Wytwarzane napięcie elektryczne u tych ryb służy do obezwładniania zdobyczy lub odstraszania napastników. Największe węgorze elektryczne zdolne są do wytworzenia rażeniowego prądu elektrycznego o napięciu 600 V, sumy do 350 V, a drętwa brunatna do 200 V i natężeniu około 30 A. Pierwsze bardzo dokładne badania narządów generujących energie elektryczną przeprowadził w 1877 roku pochodzący ze Śląska Carl Sachs. Badania elektryczne i histologiczne węgorzy elektrycznych przeprowadził w Wenezueli.

***
Katarzyna Zając
Wiosenne rewolucje na Targach AUTOMATICON®
Kontakty bezpośrednie ze specjalistami różnych branż, jak i empiryczna przygoda z najbardziej nowoczesnymi rozwiązaniami, jakie są dostępne na rynku, zawsze mają ogromne znaczenie. Ekspozycje bowiem odpowiadają ludzkiej naturze, ukierunkowanej na bezpośrednie spotkania czy też poznanie, zobaczenie, nawet dotknięcie tego, co proponuje się dziś w sferze nowości technicznych.

Reklama