Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 02/2007

Napędy i Sterowanie
numer 02/2007


Tobiasz Witor
Funkcjonalne bezpieczeństwo a technologia napędów
Firma Lenze po raz pierwszy przedstawiła przemiennik częstotliwości L-force podczas targów w Hanowerze, które odbyły się w kwietniu 2006 r. Obudowa kryje w sobie nowy napęd i system automatyzacji, w którym wszystko pasuje: centralna i zdecentralizowana technika napędu i kontroli, przekładnie, silniki, oprogramowanie, urządzenia wejściowe i wyjściowe, usługi i serwis. L-force przygotowuje podłoże dla lepszej wydajności i opłacalności produkcji przy jednoczesnym podwyższeniu komfortu obsługi. Jako pierwszy element segmentu L-force w dziedzinie napędów elektrycznych Lenze przedstawia nowy przemiennik częstotliwości z serii 9400.

***
Dostrajanie zbędne: serwonapęd Junma
Są to pierwsze na świecie tego typu urządzenia, które nie wymagają dostrajania ani programowania. Serwonapędy Junma to coś więcej niż tylko oszczędność czasu, miejsca i okablowania. Serwonapędy tej serii mają najbardziej zwartą budowę spośród oferowanych na rynku kieszonkowych serwonapędów o najmniejszej podstawie. Konstruktorzy maszyn lubią oszczędzać miejsce, a urządzenia z serii Junma zajmują niezwykle niewielką przestrzeń w szafie sterowniczej.

***
Rozwiązania napędowe SEW-Eurodrive z zastosowaniem modularnej techniki sterowania Movi – PLC firmy SEW-Eurodrive
Automatyzacja rozwiązań napędowych stawia wysokie wymagania systemom sterowania. Techniczna sprawność, wygoda w obsłudze i wydajność to dziś standard w inżynierii. Pożądane są zatem takie koncepcje sterowania, które charakteryzują się modułowością i ogólnodostępnością. W ofercie SEW-Eurodrive istnieją już rozbudowane, modularne systemy i rozwiązania, wygodne dla użytkownika i zachowujące wysoką sprawność całego systemu.

***
Marek Trajdos
Skaner LS4 – elastyczne definiowanie stref bezpieczeństwa
Rosnące wymagania dotyczące bezpieczeństwa maszyn i urządzeń stawiają przed producentami czujników bezpieczeństwa wciąż nowe wyzwania. „Stare, dobre” osłony ograniczające dostęp do niebezpiecznych stref maszyny nie satysfakcjonują w wielu wypadkach użytkowników, którzy zmuszeni do podnoszenia wydajności produkcji, oczekują rozwiązań pozwalających na przyspieszenie pracy.

***
Dariusz Ways, Wiesław Monkiewicz
Przykładowe aplikacje bezpieczeństwa SIMOCODE pro – rozruch bezpośredni z układem bezpieczeństwa. Kontrola zatrzymania awaryjnego z monitorowanym startem, kategoria 2 wg EN 954-1
Przykładowe aplikacje bezpieczeństwa to działające i przetestowane konfiguracje na bazie standardowych produktów firmy Siemens, umożliwiające proste, szybkie i korzystne cenowo tworzenie aplikacji w zakresie techniki bezpieczeństwa. Każdy z opisanych przykładów funkcji bezpieczeństwa realizuje jedno z często spotykanych zadań częściowych, jakie występują w typowych sytuacjach u klientów.

***
Dariusz Germanek
PROFInet
PROFInet jest nowoczesnym standardem opracowanym przez organizację PROFIBUS International do budowy zintegrowanych i zwartych systemów sieciowych w automatyce przemysłowej, opartym na sieci Industrial Ethernet. PROFInet pozwala na integrację w jednej sieci prostych urządzeń polowych oraz aplikacji krytycznych czasowo. Umożliwia on również budowę rozproszonych systemów automatyki opartych na modelu komponentów (Component based automation).

***
Tadeusz Minksztym
Wszystko o VLT® – Danfoss wprowadza napędy nowej generacji w całym zakresie mocy
Już wkrótce, bo w połowie 2007 roku, wszystkie oferowane w poprzednich latach napędy zostaną w całym zakresie dostępnych mocy zastąpione nową ofertą produktów o nazwach: VLT® AutomationDrive FC300; VLT® HVAC Drive FC102; VLT® AQUA Drive FC202. Pod koniec roku w oparciu o tę samą nowoczesną technologię znacznie rozszerzy się zakres oferowanych urządzeń, aż do mocy ok. 1,2 MW.

***
Tomasz Wilk
Targi Hannover Messe 2007. Kompleksowa ekspozycja światowego przemysłu
Najnowsze technologie dla sektora przemysłowego, automatyka przemysłowa, napędy i sterowanie, technologie płynów, energetyka, usługi i dostawy oraz technologie jutra będą kluczowymi tematami tegorocznej edycji Targów Hannover Messe, które odbędą się w dniach 16–20 kwietnia. Dotyczące tegorocznej imprezy założenia organizatora – Deutche Messe AG – przedstawione zostały 25 stycznia br. na konferencji prasowej zorganizowanej w warszawskim Hotelu Marriott. Rozmówcami dziennikarzy byli Ewa Samkowska, przedstawiciel Deutsche Messe Hanower w Polsce, Julia-Maria Born, reprezentująca Deutsche Messe Hannover, oraz Piotr Skrzyński z APATOR SA.

***
Zawsze blisko Klienta – inwestycja NORD w Nowej Soli
NORD Napędy Zakłady Produkcyjne Sp. z o.o. są nowo powstałą firmą na terenie Polski, której właścicielem jest założona w 1965 r. firma Getriebebau NORD GmbH, znany producent układów napędowych. Ważniejsze momenty w historii firmy z pewnością związane były z rozpoczynaniem działalności na rynkach innych państw, ponieważ oznaczało to otwieranie nowych przedstawicielstw i fabryk NORD. W 1997 r. NORD rozpoczął produkcję silników w San Giovanni in Persiceto (Włochy).

***
Bezpieczeństwo w środowisku przemysłowym – bezpieczne rozwiązania z PREVENTĄ
Urządzenia bezpieczeństwa, które firma Schneider Electric Polska ma w swojej ofercie, stanowią element wyposażenia elektrycznego maszyn, których zadaniem jest zapewnić bezpieczeństwo i chronić zdrowie osób narażonych na wypadek w miejscu pracy. Urządzenia te są elementami aktywnymi, niezbędnymi do prawidłowego działania maszyny. Ich stosowanie pozwala spełnić wymagania dotyczące maszyn zawarte w Dyrektywach Europejskich, co jest szczególnie ważne w przypadku maszyn niebezpiecznych, podlegających próbie CE.

***
Sprzęgła i zespoły sprzęgłowo-hamulcowe w ofercie firmy RADIUS-RADPOL
W czerwcu 2006 r. firma Desch Antriebstechnik obchodziła wspaniały jubileusz 100-lecia istnienia. Produkty firmy Desch zdobyły wysokie uznanie na rynkach światowych i zastosowane zostały przy budowie wielu urządzeń produkowanych nie tylko przez renomowane firmy. Szeroki zakres produkcji elementów techniki napędowej obejmuje: sprzęgła elastyczne, koła pasowe, przekładnie planetarne, zespoły sprzęgłowo-hamulcowe, sprzęgła przeciążeniowe i sprzęgła rozłączalne. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę wybranych urządzeń.

***
Maciej Kowalski
Systemy obudów do zastosowań elektronicznych firmy SCHROFF
Firma SCHROFF GmbH, wchodząca w skład grupy Pentair Technical Products, uznawana jest za wiodącą markę na europejskim rynku szaf i obudów. Na międzynarodowym rynku firma jest obecna od ponad 40 lat. W jej ofercie znajdują się szafy w systemie 19-calowym oraz metrycznym, stojaki, stelaże, kasety 19-calowe, różnego typu obudowy, elementy mechaniki 19-calowej dla systemów komputerów przemysłowych oraz urządzenia sterowania klimatem. Firma uznawana jest za prekursora w dziedzinie 19-calowych kaset, których pierwsze egzemplarze znalazły się w ofercie już w 1965 roku.

***
Piotr Gaj
Zdalne monitorowanie obiektów z wykorzystaniem sieci komórkowych
Burzliwy i spontaniczny rozwój bezprzewodowych usług komunikacyjnych ma istotny wpływ na ewolucję rozwiązań systemów przetwarzania i prezentacji danych stosowanych w informatycznych systemach pracujących w przemyśle. W ostatnich latach często spotyka się systemy rozproszone wykorzystujące publiczne sieci komórkowe w połączeniu z Internetem. Rozszerzanie możliwości funkcjonalnych sieci GSM pociągnęło za sobą zwiększenie możliwości funkcjonalnych jej abonentów, czyli aparatów telefonicznych, modemów i innych terminali, a co za tym idzie, dostępnych usług.

***
Technologia Heavy Duty w enkoderach firmy Hübner Elektromaschinen GmbH
Chcielibyśmy Państwu przybliżyć technologię Heavy Duty, zastosowaną w enkoderach firmy Hubner Elektromaschinen. Jest ona, obok technologii LongLife stosowanej w tachoprądnicach, jednym z najważniejszych osiągnięć firmy – pisaliśmy o niej w grudniowym wydaniu „NiS”. Technologia Heavy Duty po raz pierwszy pojawiła się w 1978 roku, kiedy to pojawił się na rynku enkoder inkrementalny typ OG9.

***
Kamień na kamieniu
Region Castres jest centrum wydobywczym granitu we Francji i charakteryzuje się największą koncentracją firm, których działalność związana jest z granitem. Każdego roku wydobywa się tutaj 55 000 m3 (150 000 t), co stanowi 60% całej produkcji we Francji. Te zasoby spowodowały znaczący rozwój w produkcji maszyn do obróbki kamienia. Wiodący francuski producent maszyn do obróbki kamienia, Thibaut SA, przez wiele lat współpracował z Calas Production, specjalistą w zakresie maszyn do kamienia, mającym siedzibę w Labruguière w regionie Castres.

***
Maciej Sakowicz
Możliwości komunikacyjne sterowników PLC firmy FATEK
Współczesne systemy sterowania w automatyce zmierzają ku coraz większej integracji oraz unifikacji standardów. Producenci są zmuszeni do stosowania w swoich urządzeniach różnych portów komunikacyjnych. Jednocześnie na rynku istnieje wiele urządzeń, które są wyposażone w protokoły komunikacyjne stworzone przez producentów. Duże możliwości komunikacyjne sterowników PLC firmy Fatek umożliwiają podłączenie do nich wielu urządzeń komunikujących się przy użyciu standardowych lub definiowanych przez użytkownika protokołów. Cena dodatkowych portów komunikacyjnych zaczyna się od 29 USD.

***
Krzysztof Zbierski
Napęd magnetoelektryczny. Właściwości – cz. II
Koncepcję i teoretyczne podstawy napędu magnetoelektrycznego przeznaczonego do wprawiania w ruch zaworu rozrządu tłokowego silnika spalinowego przedstawiono w pracach [2, 3]. W niniejszym artykule omówiono natomiast właściwości tego napędu. Omawiany napęd jest w istocie napędem elektrycznym, a przyjęta nazwa napędu magnetoelektrycznego pochodzi od zasady jego działania, polegającej na oddziaływaniu pola magnesu trwałego na umieszczoną w tym polu cewkę, przez którą płynie prąd.

***
Już za pół roku pierwsze targi w centrum wystawienniczym Expo Silesia. Targi godne Śląska
Ponad 17 hektarów powierzchni, 13,5 tys. metrów kwadratowych w pawilonach hal wystawienniczych, parkingi na 700 samochodów, specjalny teren do prezentacji ciężkich maszyn, nowoczesne centrum konferencyjne – już za kilka miesięcy Śląsk będzie mógł się poszczycić nowym ośrodkiem wystawienniczym. Centrum targowo--wystawiennicze Expo Silesia, inwestycja Grupy Kapitałowej Kolporter, powstaje na obrzeżach Sosnowca w ekspresowym tempie. Jesienią pierwsze targi.

***
Chris Jones, Przemysław Degórski
Czujnik wysokiej rozdzielczości, idealny do pomiarów powierzchni błyszczących i przezroczystych
Konfokalno-chromatyczny czujnik przemieszczeń, stosujący halogenowe źródło światła w celu poprawy stabilności, został stworzony głównie z myślą o wytwórcach oraz biurach inżynierskich, które muszą mierzyć lub kontrolować takie powierzchnie, jak wypolerowany metal lub szkło. Nowy produkt firmy Micro-Epsilon działa w oparciu o unikalną „konfokalno-chromatyczną” metodę i dlatego dokonuje pomiaru niezależnie od odbicia powierzchni. Ponadto może określać położenie konturu powierzchni, grubość przezroczystych obiektów, odległość i głębokość otworu.

***
Marek Winiecki
Wielofunkcyjny miernik parametrów sieci SINEAX A210 – idealne rozwiązanie do inteligentnych rozdzielni
Wielofunkcyjny miernik parametrów sieci SINEAX A210 mierzy wszystkie istotne wartości w sieciach trójfazowych i jednofazowych. Jest przeznaczony do pracy m.in. w szafach rozdzielczych. Jego konstruktorem i producentem jest największa w swojej branży szwajcarska firma Camille Bauer. Cechuje go szwajcarska jakość i niska cena.

***
Grzegorz Zawistowski
Elektrohydrauliczne sterowania w maszynach górniczych
Sterowanie układami roboczymi maszyn dla górnictwa podziemnego i odkrywkowego od lat w istotny sposób było oparte na elektrohydraulicznych elementach i podzespołach wytwarzanych w firmie PONAR Wadowice. Jednak dopiero prowadzone w ostatnich latach szeroko zakrojone prace badawczo-rozwojowe oraz wyjątkowo udana współpraca z naszymi partnerami z sektora górniczego pozwoliły nam wdrożyć liczące się projekty.

***
Michał Pyrc, Roman Borecki
Napęd hydrauliczny wtryskarki pionowej z wykorzystaniem przemiennika częstotliwości
W układach sterowania napędów hydraulicznych z wykorzystaniem pomp o stałej wydajności, siłowników i silników o stałej chłonności bardzo często występuje potrzeba regulacji prędkości liniowych czy obrotowych elementów wykonawczych. W przypadku konieczności płynnej zmiany np. prędkości przesuwu siłownika lub prędkości obrotowej silnika hydraulicznego najczęściej stosowaną metodą jest regulacja dławieniowa strumienia przepływającego oleju (przy założeniu stałej wydajności pompy hydraulicznej zastosowanej w układzie).

***
Serwonapędy MAVILOR w medycynie
Istnieje taki sektor, który wymaga surowych, profesjonalnych standardów, precyzji w wykonaniu, minimalizacji ryzyka i w którym dominuje higiena – jest to sektor medyczny. Sektor medyczny jest uzależniony od umiejętności i wiedzy specjalistów medycyny, a oni uzależnieni są od jakości sprzętu, jakiego używają. Przez ostatnie kilka lat rozwój sprzętu medycznego był nadzwyczajny, a wcielanie w życie nowych technologii spowodowało powstawanie coraz wyższych poziomów precyzji, które jeszcze 10 lat temu były trudne do wyobrażenia.

***
ZonicBook/618E – system do monitoringu i analizy wibracji
W wielu dziedzinach życia spotykamy się z występowaniem drgań i wibracji. Możemy je spotkać wszędzie tam, gdzie pracują elementy obracające się, a więc wszelkiego rodzaju silniki, turbiny, przekładnie itp. Drgania są również generowane w okolicach ruchliwych dróg, gdzie możemy spotkać drgania wywoływane przez przejeżdżające samochody oraz hałas, który w gruncie rzeczy jest drganiem powietrza. Podobnych sytuacji, w których możemy spotkać drgania i wibracje, jest znacznie więcej.

***
Mirosław Łukiewski
Transformatory w impulsowych zasilaczach mocy
Pojawienie się tranzystora w latach 50. ubiegłego stulecia zapoczątkowało szybki rozwój energoelektronicznych urządzeń. Tradycyjne zasilacze zastępowano zasilaczami impulsowymi o większej sprawności i zdecydowanie mniejszych rozmiarach. Obecnie nowoczesne elementy półprzewodnikowe umożliwiają rozwój przekształtników pracujących przy coraz wyższych częstotliwościach, a wciąż udoskonalane materiały magnetyczne pozwalają projektować optymalne transformatory i elementy indukcyjne.

***
Ryszard Tadeusiewicz, Witold Byrski
Osiągnięcia Katedry Automatyki AGH w zakresie monitoringu i automatyzacji w petrochemii i przemyśle chemicznym
Katedra Automatyki AGH jest jedną z największych placówek naukowych zajmujących się w Polsce badaniami naukowymi oraz pracami aplikacyjnymi związanymi z automatyką. W Katedrze zatrudnionych jest obecnie ponad stu pracowników, w tym 21 badaczy legitymujących się tytułem naukowym profesora lub stopniem naukowym doktora habilitowanego, więc jest to jednostka mająca spory potencjał naukowy i proporcjonalne do tego osiągnięcia.

***
Alfabetyczny spis wystawców AUTOMATICON® oraz POMPY i ARMATURA

***
Osprzęt łączeniowy do pracy w trudnych warunkach środowiskowych
Brud, wilgoć i zagrożenie wybuchem – to czynniki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na pracę łączników i czujników stosowanych w przemyśle. Nowe typoszeregi urządzeń zostały zaprojektowane z myślą o trudnych warunkach pracy. Przykładowo obudowy czujników bezpieczeństwa są uszczelniane w taki sposób, że możliwe jest ich czyszczenie myjkami ciśnieniowymi: ma to szczególnie duże znaczenie w strefach, gdzie wymagania higieniczne są bardzo wysokie.

***
MPL – pierwszy światowy partner promocyjny CLPA w Polsce
W nowoczesnych wnętrzach ciągle jeszcze rozbudowywanej siedziby MPL Technology Sp. z o.o. w Balicach pod Krakowem 25 stycznia br. odbyło się spotkanie połączone z oficjalnym otwarciem pierwszego na świecie Centre of Technology CC-Link. Krakowska firma została bowiem pierwszym Autoryzowanym Partnerem Promocyjnym CLPA, które wspierać będzie działania na rzecz upowszechniania sieci CC-Link na polskim rynku.

***
Targi BUDMA 2007. Dobra koniunktura w budownictwie
Targi BUDMA to największa budowlana impreza wystawiennicza w Polsce i jedna z największych w Europie. Blisko 1300 wystawców z 28 państw, ponad 50 000 gości z 34 państw, 40 000 m2 powierzchni ekspozycyjnej, a także bogaty program wydarzeń – to krótka charakterystyka Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA w Poznaniu, które odbyły się w dniach od 23 do 26 stycznia 2007 br. pod patronatem Ministra Budownictwa i Ministra Transportu oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich.

***
Sieci przemysłowe PROFINET/PROFIBUS
Prezentacja Organizacji PROFIBUS PNO Polska dokonana przez wiceprezesa dr. Piotra Ostrowskiego otworzyła III Konferencję Organizacji PROFIBUS PNO Polska „Sieci przemysłowe PROFINET/PROFIBUS”, która odbyła się 7–8 grudnia ub.r. w Lądku Zdroju. Następnie Organizację PROFIBUS International oraz najnowsze trendy panujące w tej dziedzinie na świecie przedstawił prezes PROFIBUS PNO Polska, Dariusz Germanek.

***
Przewody: koniec z „korkociągiem” i łamaniem się drutów osłony
Czułe zastosowania pracujące z dużymi prędkościami i przyspieszeniami oraz wymagające warunki otoczenia potrzebują, szczególnie w kwestii prowadników przewodów wypróbowanych i długotrwale niezawodnych systemów. Do głównych wymogów stawianych technice automatyzacji celem jej poprawnego funkcjonowania należą zabezpieczenie przed wymiennością elektromagnetyczną oraz spełnienie wszystkich norm i dyrektyw użytkowników magistrali danych.

***
Szybki i bezawaryjny przekaz danych. Światłowody dla obszaru budowy maszyn
Wymogi techniczne stawiane systemom doprowadzania energii na obszarach budowy maszyn i urządzeń wymagają bezpiecznie działających przewodów. Firma igus z Kolonii coraz częściej wykorzystuje światłowody umożliwiające przesył bardzo dużych ilości danych przy jednocześnie wzrastających długościach odcinków przewodów. Seria „Chainflex CFLG.2HG” jest już dostępna jako produkt sprzedawany na metry lub jako skonfekcjonowane rozwiązanie ze wszystkimi przyłączami wtykowymi.

***
Dobór elementów liniowych na podstawie danych technicznych o aplikacji. Całość techniki liniowej od jednego dostawcy i jej opłacalność
Elementy techniki liniowej – a zaliczymy do nich: tuleje czy łożyska liniowe wszelakiego rodzaju, precyzyjne wałki prowadzące, różnego rodzaju prowadnice szynowe z wózkami i elementami dodatkowymi, napędy gwintowe, zwane także śrubami, jak również moduły liniowe – ze względu na wielorakość detalicznych części i wymaganą wysoką dokładność należą do tzw. „krytycznych części” w podzespołach. Stąd ich dobór przy nowych konstrukcjach, jak i przy remontach jest ważny, ale też często trudny i czasochłonny. Jeżeli koszty elementów liniowych w całej konstrukcji okażą się zbyt wysokie, to nie trzeba tu prognozować możliwych scenariuszy dotyczących rekonstruowania i związanych z tym dodatkowych nakładów finansowych i czasowych.

***
Konkurs miesięcznika „Napędy i Sterowanie” na najlepsze rozwiązanie – PRODUKT ROKU 2006
W trzech ostatnich numerach naszego pisma prezentowaliśmy produkty, które nadesłane zostały do I Konkursu miesięcznika „Napędy i Sterowanie” na najlepsze rozwiązanie – PRODUKT ROKU 2006. Otrzymaliśmy 42 propozycje konkursowe, zgłoszone przez 19 współpracujących z naszym pismem firm, wyspecjalizowanych w takich dziedzinach, jak: napędy, automatyka przemysłowa, energoelektronika, robotyka, systemy kontrolno-pomiarowe, systemy zasilające, układy zabezpieczeń, osprzęt peryferyjny, hydraulika, pneumatyka, systemy inżynierskie CAD/CAM/CAE.

***
Jacek Augustyn, Krzysztof Janik
Zintegrowane systemy automatyki w oczyszczalniach wody i ścieków
Charakterystyczną cechą realizowanych obecnie systemów automatycznego sterowania procesami przemysłowymi, w tym również procesami oczyszczania wody i ścieków, jest ich rosnąca złożoność ze względu na rosnące wymagania jakościowe i co za tym idzie, wzrastającą różnorodność stosowanej do ich budowy aparatury kontrolno-pomiarowej. W ostatnich latach wyraźnie obserwuje się dążenia do ujednolicenia interfejsów komunikacyjnych pomiędzy poszczególnymi podsystemami sterowania, co bezpośrednio prowadzi do uproszczenia zagadnień związanych z projektowaniem, implementacją i eksploatacją tych systemów.

***
Konkurs ASTORA na najlepszą pracę dyplomową 2006 – rozwiązany
W końcu listopada ub.r. krakowska firma ASTOR ogłosiła wyniki – zorganizowanego w ramach działań wspierających edukację – konkursu na najlepszą pracę dyplomową 2006 wykonaną w oparciu o oferowane przez firmę produkty. O konkursie pisaliśmy w grudniu, natomiast w kolejnych trzech numerach naszego pisma publikujemy skrócone opisy nagrodzonych rozwiązań. Nagrodę główną otrzymała praca przedstawiona poniżej.

***
Andrzej Popenda, Andrzej Rusek
Model matematyczny układu napędowego reaktora procesu polimeryzacji z uwzględnieniem wybranych problemów procesu technologicznego – część I
W ciągu technologicznym produkcji polietylenu najistotniejszą rolę odgrywają reaktory polimeryzacji, w których układ napędowy mieszalnika procesu polimeryzacji pracuje w dwóch komorach. Warunki pracy układu napędowego są wyjątkowe ze względu na konieczność utrzymania stałej temperatury, atmosferę etylenu oraz ciśnienie robocze do 2800 atm. Silnik układu napędowego ma specyficzne gabaryty z uwagi na gniazdowe mocowanie w górnej części komory reaktora w układzie pionowym [1]. Układ napędowy jest zasilany bezpośrednio z sieci, z układu elektromaszynowego lub z przemiennika częstotliwości. Układy te z uwagi na wyjątkowe warunki pracy, w tym zasilanie elektrodami specjalnego wykonania, ulegają częstym awariom.

***
Klaudiusz Klarecki, Edward Tomasiak
Synchronizacja ruchu siłowników w napędzie specjalnego mechanizmu dźwigniowego
W niektórych maszynach i urządzeniach napęd poszczególnych mechanizmów jest realizowany od kilku (minimum dwóch), równolegle działających silników hydrostatycznych. Pojawia się wówczas problem synchronizacji realizowanych przez nie ruchów. Można go rozwiązać poprzez: - sztywne, mechaniczne połączenie ruchomych elementów silników (synchronizacja mechaniczna); - zastosowanie dzielników strumienia (działających na zasadzie objętościowej lub dławieniowej); - zastąpienie zwykłych silników serwonapędami hydraulicznymi.

***
Edward Tomasiak
Wybrane zagadnienia sterowania proporcjonalnego natężeniem przepływu w oparciu o zawory firmy Rexroth
Technika sterowań proporcjonalnych jest obecnie szeroko stosowana w maszynach technologicznych z uwagi na możliwość sterowania numerycznego. W grupie zaworów sterujących natężeniem przepływu najczęściej stosuje się rozdzielacze proporcjonalne, które funkcjonalnie sterują kierunkiem przepływu i jego ilością. Z punktu widzenia Teorii Regulacji zawory proporcjonalne działają w układzie sterowania, a serwozawory w układzie regulacji automatycznej; inaczej można określić układy otwarte i układy ze sprzężeniem zwrotnym

***
Przecież każdy może mieć życzenie
Rozmowa z prezesem firmy Lenze-Rotiw, Jerzym Witorem. Tomasz Wilk: – Mamy początek nowego roku, jednocześnie jest to także okres podsumowania minionego – jaki Pana zdaniem był rok ubiegły dla branży? Jerzy Witor: – Dla naszej branży, czyli techniki napędów, ubiegły rok był dobry, ponieważ – mówiąc krótko – wzrost gospodarczy wymuszał inwestycje, a te generowały zapotrzebowanie na nowe maszyny i urządzenia. Ponadto stary, dotychczas użytkowany sprzęt poddawany jest modernizacji, a nasza oferta w pełni zabezpiecza oczekiwania producentów maszyn i urządzeń.

***
Florian Piechurski
Urządzenia do rozwiązania monitoringu technicznego w sieci wodociągowej – cz. II
Urządzenia do pomiaru zawartości chloru i jego związków. Woda pitna wtłaczana do sieci wodociągowej wymaga dezynfekcji za pomocą odpowiednich środków utleniających, takich jak chlor lub jego związki. Dozowanie odpowiedniego środka utleniającego musi być ściśle kontrolowane i regulowane zgodnie z wymogami danej aplikacji. W przypadku zbyt niskiej koncentracji skuteczność dezynfekcji jest wątpliwa. Natomiast zbyt wysoka koncentracja może mieć niekorzystny wpływ na smak, powodować podrażnienia skóry lub korozję. Jednym z urządzeń służących do monitorowania ilości środka dezynfekującego w wodzie jest amperometryczny czujnik wolnego chloru „CCS140/141” z ochroną membrany do montażu w armaturze przepływowej...

***
Ryszard Klencz
Monitoring i automatyzacja w inżynierii środowiska – 2007
Konferencja Naukowo-Techniczna, która miała miejsce 29–30 stycznia 2007 r. w Szczyrku, stała się wydarzeniem tworzącym płaszczyznę dyskusji oraz wymiany poglądów między naukowcami i praktykami zajmującymi się gospodarką wodno--ściekową. Patronat honorowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji SA w Krakowie, Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów SA, Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej, Instytutu Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Śląskiej, Instytutu Automatyki AGH, Instytutu Sterowania i Elektroniki Politechniki Warszawskiej tworzył właściwy klimat dyskusji.

Reklama