Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo  ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 11/2000

Napędy i Sterowanie
numer 11/2000


Jerzy Witor
Przemienniki częstotliwości stosowane w konstrukcji maszyn i urządzeń
Przy budowie urządzeń o zmiennych obrotach w standardowych przypadkach stosuje się prawie wyłącznie przemienniki częstotliwości. Dotychczas stosowane mechaniczne urządzenia zmieniające obroty są już coraz mniej wykorzystywane. Niniejszy artykuł przedstawia różne zalety przemiennika, nie tylko w zakresie kinematyki.

***
Jerzy Honczarenko
Układy napędowe w obrabiarkach i maszynach technologicznych
Rozwój obrabiarek skrawających i innych maszyn technologicznych zmierza w kierunku racjonalizacji produkcji, określonej przez nowe procesy jej intensyfikacji. Nowoczesne i przyszłościowe obrabiarki muszą pozwalać na przemysłową realizację nowych jakościowo rozwiązań w zakresie procesów obróbki i narzędzi. Rozwój technologii wytwarzania jest obecnie określony przez dwie ogólne, w pewnym sensie przeciwstawne tendencje

***
Lech Ptaszyński
Przetwornice częstotliwości w sterowaniu rozległych układów wodociągowych
Zaopatrzenie w wodę osiedli mieszkalnych i zakładów produkcyjnych oraz utrzymanie jej właściwych parametrów jest jednym z podstawowych warunków sprawnego funkcjonowania współczesnej gospodarki. Lata dziewięćdziesiąte charakteryzuje stosunkowo duża liczba modernizacji stacji wodociągowych w naszym kraju. Dostępność nowoczesnych urządzeń i technologii stosowanych w wysokorozwiniętych krajach zachodnich dała bodziec do unowocześniania, a co za tym idzie uzyskiwania oszczędności w systemach zaopatrywania w wodę. Jednym z ewidentnych przykładów korzyści ekonomicznych jest stosowanie przetwornic częstotliwości (popularnie, aczkolwiek nieściśle zwanych falownikami) do regulacji ciśnienia w instalacjach pompowych.

***
Jacek Kęsy
Program doboru produktów SCE
Rozprowadzany nieodpłatnie wśród użytkowników produktów SUMITOMO dysk CD zawiera komplet informacji katalogowych, program ułatwiający właściwy dobór, rysunki konstrukcyjne w formacie dxf oraz szereg informacji uzupełniających wiedzę o produkcie i jego zastosowaniach. Na szczególną uwagę zasługuje prosty w obsłudze program doboru produktów. Wspomaga on dobór urządzeń serii Drive4000 oraz Buddybox.

***
Jerzy Bursztynowicz
Rewelacyjne czujniki firmy Wenglor Sensoric GmbH
Niemiecka firma Wenglor Sensoric GmbH mimo swojego młodego wieku znalazła już uznanie w świecie dzięki swoim nowoczesnym i unikalnym rozwiązaniom sensorów optoelektronicznych, które za pośrednictwem firmy JBC-electronic są również dostępne w Polsce. Prezentując po raz pierwszy produkty firmy Wenglor Sensoric GmbH na łamach miesięcznika "Napędy i Sterowanie" przedstawiamy dwa znakomite sensory optoelektroniczne, które z uwagi na swoje szczególne cechy umożliwiają identyfikację trudnych do rozpoznania cech obiektów.

***
Ireneusz Bujalski
Elektryczne napędy nastawcze serii ES 20, ES 50 i ES 350
W wielu gałęziach przemysłu konieczne jest stosowanie urządzeń odpowiedzialnych za prawidłowe nastawienie, wyregulowanie i sterowanie, np. strumieniem gazu lub substancji ciekłych w rurociągach. Urządzenia takie powinny zatem charakteryzować się wysoką niezawodnością i łatwością montażu, czyli z konstrukcyjnego i mechanicznego punktu widzenia, powinny swoją funkcjonalnością sprostać zadaniom stawianym im przez zainstalowane obiekty regulacji, takie jak: zawory, klapy w rurociągach itp.

***
Marek Ziembicki
INTERNET i panele operatorskie MAC E, a może coś więcej?
Od kilku lat technologie internetowe szturmem zdobywają świat. Wychodząc naprzeciw tym tendencjom, MITSUBISHI ELECTRIC i jej partnerzy z BEIJER ELECTRONICS wprowadzili do swoich paneli operatorskich serii MAC E nowe funkcje obsługujące protokół TCP/IP (Transsmision Control Protocol / Internet Protocol). Podstawowym celem tych działań jest umożliwienie dostępu do sterowanego procesu lub zdalnej maszyny za pomocą powszechnie znanych i akceptowanych narzędzi internetowych dostępnych w komputerach klasy PC.

***
Wojciech Bim, Krzysztof Burek
MiCOM P210, P211, P220, P241 - rodzina zabezpieczeń silników od najniższych do najwyższych mocy
Koncern ALSTOM, w zakresie zabezpieczeń reprezentowany w Polsce przez ALSTOM T&D Protection & Control SA w Świebodzicach (dawniej REFA), oferuje nowe przekaźniki elektro-energetycznej automatyki zabezpieczeniowej serii MiCOM, dedykowane dla energetyki zawodowej i przemysłowej. Cechą wspólną serii MiCOM jest bogata funkcjonalność połączona z niewielkimi rozmiarami i relatywnie niska cena.

***
Paweł Piechota
Nowoczesna konstrukcja przekaźników półprzewodnikowych cz. I
Do niedawna problem łączenia większych prądów rozwiązywany był poprzez łączenia stykowe za pomocą przekaźników elektromagnetycznych i styczników. Oczywiście w wielu zastosowaniach elementy te nadal są bezkonkurencyjne, jednak potrzeby związane ze sterowaniem i nowymi technologiami powodują nieustanne rozszerzanie się zastosowań dla energoelektroniki w przemyśle. Wystarczy przywołać tu liczby odnoszące się do krajów takich jak USA, Japonia i Niemcy, gdzie ponad 70% energii elektrycznej jest przekształcane, przed przetworzeniem jej na inny rodzaj (ciepło, ruch, światło), przy użyciu układów elektronicznych.

***
Janusz Gędziorowski Andrzej Pytlak
Filtry RFI w sieciach energetycznych
Urządzenia elektryczne emitujące zakłócenia radioelektryczne w tym głównie przekształtniki energii elektrycznej mogą być zasilane z różnych systemów sieci zasilających. Dla każdego systemu stosowany jest inny rodzaj filtrów tłumiących zakłócenia sieciowe.

***
Jerzy Przybylski, Zbigniew Szulc
Pierwsze w Polsce doświadczenia eksploatacyjne przemiennika częstotliwości dużej mocy i średniego napięcia
W dniach 3 i 4 października br. odbyło się Seminarium Techniczne dotyczące pierwszych doświadczeń eksploatacyjnych przemiennika częstotliwości dużej mocy i średniego napięcia. Miejscem Seminarium były: Zespół Elektrowni "Ostrołęka" i Hotel "Galindia" w Iznocie k/Mikołajek. Uczestnikami Seminarium byli przedstawiciele elektrowni: Dolna Odra, Jaworzno III, Łaziska, Połaniec, Rybnik, Skawina, Turów, Białystok i Kielce. Pod przewodnictwem Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie, Seminarium sponsorowały firmy: Rockwell Automation, MEDCOM i ZE "Ostrołęka".

***
Jacek Cieślik
Przemiennik częstotliwości ALTIVAR 28 Telemecanique - nowa, bardzo atrakcyjna oferta Schneider Electric w dziedzinie układów napędowych
W sektorze przemysłowym zarówno w Europie, jak i na świecie bardzo ważnym elementem podnoszonym przez klientów jest zapewnienie kompleksowości dostaw (kompletność oferty). Rozpatrując aspekty handlowe oraz techniczne, coraz częściej również klienci w Polsce dochodzą do wniosku, że bardziej opłaca się współpracować z jednym uznanym dostawcą i producentem niż z wieloma małymi. Od strony handlowej taka współpraca daje możliwość kompleksowego negocjowania warunków zakupu, dostawy; od strony technicznej zaś - ułatwia dobór niezbędnych elementów, daje gwarancję niezawodnej współpracy elementów składowych systemu, wreszcie upraszcza i przyspiesza procedury serwisowe.

***
Józef Kozłowski
Obwody filtrujące przekształtników
Filtry przekształtnikowe są ekstremalnym przypadkiem ogólnej techniki filtrów. Są to urządzenia wielkiej mocy spełniające podwójną rolę: są to niskoczęstotliwościowe filtry dolnoprzepustowe i kompensatory mocy biernej. Aby zapewnić główną funkcję filtra, to jest zmniejszenie harmonicznych pochodzących z sieci, również w stanach nieustalonych, należy uwzględnić stosunek mocy zainstalowanej filtra do mocy zwarciowej sieci.

***
Wanda Piechocka
Zakłady Azotowe PUŁAWY SA a ochrona środowiska
Koncepcja budowy w Polsce dużej fabryki nawozów azotowych w latach sześćdziesiątych wynikała z potrzeby intensyfikacji produkcji rolnej. Fabrykę postanowiono zlokalizować w Puławach ze względu na techniczno-ekonomiczne zalety tego regionu. Decyzja napotkała jednak na sprzeciw ze strony Administracji Lasów Państwowych, organizacji ochrony przyrody, instytucji ochrony zabytków kultury, naukowców, a także mieszkańców Puław.

***
Waldemar Bukalski
Sterowniki swobodnie programowalne PS4 firmy Moeller Electric
System sterowników PS4 rozwiązuje kompleksowo zadania sterowania i regulacji małych, średnich i dużych aplikacji. Dzięki małym wymiarom i dużym możliwościom rozbudowy sterowniki PS4 są idealnym rozwiązaniem dla złożonych procesów technologicznych.

***
Grzegorz Borkowski
Schorch - silniki elektryczne najwyższej jakości
Firma SCHORCH została założona w 1882 roku i zawsze jej nazwa kojarzyła się z najwyższej jakości silnikami elektrycznymi. Biorąc udział w wielu międzynarodowych projektach jako dostawca układów napędowych, SCHORCH udowodnił, że jest kompetentnym partnerem nawet w największych przedsięwzięciach.

***
Łukasz Stec
Układ automatycznego sterowania stacją uzdatniania wód dołowych
Wśród wielu zastosowań elektronicznych sterowników swobodnie programowalnych (ang. PLC) na uwagę zasługują instalacje w branży ciepłowniczej i wodnej. Duże wymagania dotyczące niezawodności, szybkości i dokładności działania powodują, że stosowanie nowoczesnych, mikrokomputerowych urządzeń do centralnego sterowania całością instalacji, stało się standardem nie tylko w nowo budowanych liniach, lecz także przy modernizacji istniejących.

***
Katarzyna Helińska
E-CAD do projektowania układów elektrotechniki i automatyki
WSCAD 4.1 dla Windows to kolejna wersja programu WSCAD dla Windows 4.0. Rozszerzone funkcje programu i jeszcze większy komfort obsługi dają użytkownikowi praktycznie nieograniczone możliwości. WSCAD 4.1 dla Windows zaprojektowany został z myślą o efektywnym planowaniu urządzeń elektrotechnicznych dowolnej wielkości. Program wyposażony został w nowe funkcje, jak np. menedżer kabli, który zarządza wszystkimi umieszczonymi w schemacie kablami, zapisuje wprowadzone zmiany bezpośrednio w schemacie i automatycznie dopasowuje wybrane kody kolorów bądź kolory zdefiniowane przez użytkownika.

***
Antoni Wojtulewicz
SERWIS automatyka.pl - PROMUJEMY CAŁĄ BRANŻĘ część 1
W zeszłym miesiącu do grona internetowych serwisów branżowych w Polsce dołączył Serwis automatyka.pl. Przedmiotem jego działania jest branża automatyki przemysłowej. Pokrewne serwisy, działające od kilku lat w Stanach Zjednoczonych, nadały nowy wymiar relacjom klienta z dostawcą, wnosząc nową wartość w ich codzienne kontakty. Mark Ballmer, integrator systemów automatyki poszukiwał dostawcy systemu dozowania powiązanego z rejestracją dla mleczarni w Norwood (stan Massachusetts). Zaledwie kilka lat temu w podobnych sytuacjach telefonował do różnych firm, pytał o niezbędne komponenty, porównując ich cenę i warunki dostawy. Trwało to wiele dni, on zaś nigdy nie miał pewności czy dotarł do wszystkich dostawców. W podobnej sytuacji znajdowały się setki osób zatrudnionych na podobnych stanowiskach w Europie, Azji i Ameryce Południowej.

***
Michał Pyrc
Przepływomierz do pomiaru wydajności małogabarytowych pomp hydraulicznych
Po sporządzeniu charakterystyki pompy hydraulicznej w przypadku braku fabrycznej dokumentacji nieodzownym elementem staje się układ do pomiaru wydajności pompy. Istnieje wiele rozwiązań technicznych przepływomierzy, których wspólną cechą jest pomiar objętości w czasie. Przy zmiennych parametrach pompy (n - prędkość obrotowa, p - ciśnienie obciążenia) można mierzyć czas t napełniania stałej objętości V = const lub dla stałego czasu pracy t = const zmiany objętości V. Cykl pomiarowy można "automatyzować", przez co odczyt wyniku staje się dokładniejszy, niezależnie od obserwatora.

***
Wanda Piechocka
Wykorzystanie wody geotermalnej na Podhalu - cz. II
W poprzednim numerze przedstawiliśmy artykuł na temat powstania i zasięgu działalności zakładu energetyki cieplnej, jakim jest PEC Geotermia Podhalańska SA w Zakopanem. Poniżej opisany został zakres działalności, wyposażenie oraz planowana eksploatacja.

***
Janusz Rybski, Piotr Jankowski
Waga samochodowa - oprogramowanie
Producenci wag samochodowych wyposażają wagi w komputery sprzężone z elektronicznym modułem pomiarowym poprzez porty RS 232 lub RS 485. Połączenie takie umożliwia komunikację modułu pomiarowego z komputerem oraz pełną obsługę funkcji i parametrów wagi z komputera.

***
Open Systems 2000 w Krakowie
Pod koniec sierpnia bieżącego roku w Dusseldorfie w Niemczech firma Echelon - twórca technologii LonWorks. - powszechnie zwanej LON - oraz niektórzy producenci ją wykorzystujący zainaugurowali ogólnoeuropejski cykl seminariów - Open Systems 2000. Do marca przyszłego roku w 35 miastach 15 krajów uczestnicy poszczególnych spotkań dowiedzą się szczegółowo, co to jest sieć sterująca LonWorks, dlaczego należy wybierać systemy otwarte, co sprawia, że sieć jest naprawdę otwarta, jakie korzyści przynosi stosowanie otwartych sieci sterujących, co to jest LonMark Association, jak działają urządzenia LonMark., jak zaprojektować i uruchomić system ot-warty, jak LonWorks wprowadza sterowanie na platformę internetową.

Reklama