Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo  ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 09/2010

Napędy i Sterowanie
numer 09/2010


Jedna z najbardziej innowacyjnych firm na świecie polega na napędach NORD. Dong Energy
Firma Dong Energy, jako jedna z najbardziej innowacyjnych firm na świecie, była nominowana przez „Financial Times” do nagrody „Environmental Award”. Nagroda ta jest przyznawana na rzecz spółek, które kierują całą swoją politykę w stronę zrównoważonego rozwoju. W swojej nowej fabryce bioetanolu w Kalundborgu w Danii, Dong Energy stosuje energooszczędne rozwiązania napędowe firmy NORD.

***
IO-Link Analog Plug
W nowoczesnych maszynach produkcyjnych mamy bardzo wiele sygnałów analogowych. Ich podłączenie do układów sterowania wymaga prowadzenia ekranowanych przewodów do szaf sterowniczych. Jest to rozwiązanie kosztowne ze względu na ceny analogowych modułów wejściowych dla PLC oraz pracochłonne, ponieważ wymaga prowadzenia kosztownego okablowania często na dużych odległościach.

***
Przekładnie planetarne w zastosowaniu przemysłowym
Przekładnie planetarne (zwane też obiegowymi) należą do rozwiązań coraz szerzej stosowanych w przemyśle, głównie ze względu na dużą wytrzymałość i małą masę w porównaniu do przekładni tradycyjnych, przy takich samych parametrach wyjściowych.

***
Układy łagodnego rozruchu DS7
Wykorzystanie układu łagodnego rozruchu to jeden ze sposobów ograniczenia oddziaływania silnika asynchronicznego na sieć zasilającą. Bezpośrednie włączenie silnika do sieci wiąże się z dużymi prądami rozruchowymi, a także z udarami mechanicznymi w samym silniku oraz napędzanym urządzeniu. Zastosowanie układu łagodnego rozruchu ogranicza te zjawiska, a przy tym jest szybkie i skuteczne w realizacji. Wykorzystując doświadczenia poprzednich serii DS4 oraz DS6, firma EATON MOELLER wprowadza na rynek nową serię układów łagodnego rozruchu DS7.

***
Mechatroniczny System Napędowy. MOVIGEAR®
Oszczędność energii i redukcja emisji CO2 to najważniejsze cechy zmodernizowanej linii 2a austriackiego zakładu produkcji Coca Coli – COCA- -COLA HBC AUSTRIA GmbH w Wiedniu. Przy opracowywaniu koncepcji całkowitej renowacji linii od samego początku brał udział dostawca energii elektrycznej Wien Energie GmbH, dostarczając szczegółowe kalkulacje zużycia energii, aby można było osiągnąć możliwie najlepszą sprawność energetyczną systemu. Linia – od maszyny pakującej (opakowania typu blister) aż po paletyzator  – przetwarza butelki PET o objętości od 0,3 do 2 l.

***
Połączenia cierne wał–piasta
Połączenia cierne wał–piasta to standardowe elementy maszyn służące do połączenia wałów i piast. Mogą one przenosić momenty obrotowe, siły osiowe, siły poprzeczne i momenty zginające.

***
Dyrektywa dla produktów istotnych pod względem zużycia energii. Przepisy dotyczące producentów i handlowców. Top temat w Lenze – Dyrektywa ErP
Od czerwca 2011 r. w Unii Europejskiej zostaną określone przepisami prawa minimalne stopnie sprawności dla silników trójfazowych. Aby umożliwić Państwu szybką orientację w tym zakresie, firma Lenze zebrała odpowiedzi na najważniejsze pytania.

***
Ochrona trójfazowych silników przy użyciu aparatury HYUNDAI
Wyłączniki HMMS stanowią bardzo dobre zabezpieczenie trójfazowych silników stosowanych w przemyśle oraz urządzeniach komercyjnych. Gwarantują niezawodną ochronę silników wg załączonej tabeli 1 i charakteryzują się wysoką wytrzymałością zwarciową.

***
Przemienniki częstotliwości na miarę współczesnej automatyzacji procesów przemysłowych
– Duże doświadczenie w technice napędowej i indywidualne podejście do każdego klienta to nasze największe atuty – przyznają właściciele spółki HF Inverter Polska – Jarosław Osiński, Zbigniew Kilichowski i Łukasz Bubiłek.

***
Grzegorz Kozioł
Przetwornice częstotliwości w przemyśle rolniczym. Doświadczenie i nowoczesność w produkcji kwiatów
Tradycje uprawy kwiatów pod osłonami w rodzinie Państwa Ptaszków sięgają czwartego pokolenia. Dzięki ogromnemu doświadczeniu rodziny i pracowników firmy oraz ciągłemu doskonaleniu technik uprawy, firma JMP Flowers (www.jmpflowers.pl) jest obecnie europejskim liderem pod względem jakości, trwałości i urody produkowanych kwiatów.

***
Niemiecka firma STEINLEN już w Polsce
STEINLEN Polska to reprezentant niemieckiej firmy STEINLEN Elektromaschinenbau GmbH, która od ponad 100 lat specjalizuje się w dziedzinie techniki elektrycznej i napędowej.

***
Nowa formuła, nowe miejsce, nowa jakość. Kongres Produkcji i Technologii PROTECH
Kongres Produkcji i Technologii PROTECH odbędzie się w dniach 26 i 27 października 2010 r. w nowo powstałym Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej we Wrocławiu – tuż obok zabytkowej Hali Stulecia.

***
Piotr Augustynek
Najnowsze technologie w przystępnej cenie. Program magazynowy napędów BLDC w firmie WObit
Coraz większe wymagania dotyczące niezawodności oraz sprawności małych napędów powodują konieczność poszukiwania wysublimowanych rozwiązań przez inżynierów aplikujących. Trudno dostępne miejsca, ograniczona przestrzeń oraz wymagane duże momenty obrotowe to powód do zastosowania niezawodnych i kompaktowych systemów opartych na silnikach bezszczotkowych prądu stałego.

***
Automatycznie udaje się lepiej. Paletyzowanie z pomocą robotów i systemów podciśnieniowych
Na rynku automatyzacji procesów produkcyjnych można coraz częściej zauważyć trend stosowania robotów przemysłowych w miejscach uważanych dotychczas za niewymagające takiego stopnia mechanizacji i obsługiwanych najczęściej za pomocą urządzeń o ręcznym sterowaniu lub nawet w skrajnych przypadkach – obsługiwanych ręcznie. Dotyczy to procesów transportu międzyoperacyjnego oraz przede wszystkim depaletyzowania i paletyzowania opakowań zawierających gotowe produkty.

***
Zintegrowanie oprogramowania NX CAM z CNC SINUMERIK solution line
Firma Siemens Sp. z o.o., Industry DT Motion Control wraz z Siemens PLM Software Sp. z o.o. przedstawiła nowatorskie rozwiązanie w zakresie integracji oprogramowania NX CAM z najnowszą linią SINUMERIK solution line.

***
Andrzej Przytulski
Standaryzacja napięć i częstotliwości – cz. 2. Historia na kontynencie europejskim
W Europie, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, jednakowa częstotliwość sieci zasilających wynosząca obecnie 50 Hz ma swoją kilkudziesięcioletnią historię. Również tu na początku procesu elektryfikacji dochodziło do swoistej wojny między prądem stałym i przemiennym, aczkolwiek sam spór nie obfitował w tak spektakularne i dramatyczne wydarzenia, jak za oceanem.

***
System HB firmy ABUS. Modułowy system dźwignic dobry na każdą okazję
Od początku istnienia firmy (1963 r.) ABUS jest znakiem jakości na rynku urządzeń dźwignicowych. Ten rodzinny biznes przekształcił się w spółkę oferującą produkty na wszystkich kontynentach. Innowacyjność oraz polityka ciągłej poprawy jakości zaowocowały szerokim asortymentem urządzeń przeznaczonych do transportu halowego, do których można zaliczyć m.in.: suwnice pomostowe, żurawie słupowe i naścienne oraz komponenty dźwignicowe (wciągniki, wciągarki, napędy itp.). Efektem nieustannych badań firmy ABUS oraz prac nad rozwojem nowych technologii jest również odrębna grupa produktów – system HB.

***
Stefan Gierlotka
Elektryczne silniki liniowe i ich zastosowanie w napędach
W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają silniki rotacyjne poprzez mechanizmy przekształcające ruch obrotowy na prostolinijny. Z tych względów istnieje duże zapotrzebowanie na silniki wytwarzające bezpośrednio ruch postępowy. Takimi silnikami są indukcyjne silniki liniowe. Silniki te nie mają części wirujących, charakteryzują się zwartą budową odporną na wpływy środowiskowe, przenoszeniem sił bez udziału elementów mechanicznych.

***
Stefan Schröder, Dariusz Chiliński
Uniwersytet Nauk Stosowanych w Landshut zastosował złącza firmy Phoenix Contact w okablowaniu SUV-ów
W ramach projektu badawczego na Wydziale Budowy Maszyn Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Landshut (MBL) studenci skonstruowali elektryczny pojazd hybrydowy w zaledwie 1,5 roku. Podstawą konstrukcji prototypu był SUV BMW X5, który po adaptacji można ładować z gniazda (zdjęcie poniżej). Do okablowania wszystkich obwodów o napięciu 400, 24 i 12 V tego sportowego modelu wykorzystano złącza śrubowe i wtykowe firmy Phoenix Contact.

***
Pierwszy na świecie ciągle obracający się prowadnik przewodów. Szybciej bez pustych przejazdów
Ruszanie, hamowanie, ponowne ruszanie, hamowanie i na końcu powrót. Obojętnie, czy przy mniejszych urządzeniach na robotach, urządzeniach typu pick-and-place, szybkich zasilaczach pras, dużych urządzeniach do obsługi regałów czy klasycznych przenośnikach taśmowych: konwencjonalne manipulatory i urządzenia transportowe nie mogą obyć się dzisiaj bez pustych przebiegów, bez bezproduktywnych przesuwów powrotnych. Dlatego igus GmbH z Kolonii stworzyła pierwszy na świecie prowadnik przewodów z zamkniętym obiegiem. Gotowy do montażu, kompletny moduł otwiera zupełnie nowe perspektywy w dziedzinie konstrukcji maszyn.

***
Radosław Bobrowski
Kupić nowe, a może naprawiać już używane?
Z takim dylematem boryka się wielu kierowników, dyrektorów działów technicznych i utrzymania ruchu. Ostatnimi czasy bardzo popularna stała się opcja zakupu używanych maszyn sprowadzanych z zagranicy. Jest to o tyle uzasadnione, że tego typu maszyny są dużo tańsze od tych nowych dostarczanych prosto od producenta. Wszystko jest w porządku, jeśli maszyna trafiająca do parku maszynowego działa bez zarzutu. Kłopoty zaczynają się, w momencie kiedy maszyna jest niesprawna lub też uległa uszkodzeniu po pewnym czasie jej użytkowania.

***
Softstarty w ofercie TME
Od wielu lat nie pamiętamy już, co to jest „stopień zasilania”, powoli jednak zaczynają pojawiać się prognozy występowania deficytów energii elektrycznej. Jej największymi odbiorcami są użytkownicy wszelkiego rodzaju silników dużej mocy stosowanych w procesach przemysłowych, automatyce itp. Dużego znaczenia nabierają nowoczesne, energooszczędne metody sterowania takimi urządzeniami.

***
Główne cechy oraz korzyści wynikające z ich stosowania. Sterowniki tranzystorów mocy firmy Concept
Jak powszechnie wiadomo – kwestie prawidłowego sterowania tranzystorami IGBT oraz MOSFET mają kluczowe znaczenie w odniesieniu do sprawności, kompatybilności elektromagnetycznej oraz bezawaryjnej pracy układów energoelektronicznych. Odpowiednia budowa sterownika, który jest elementem pośredniczącym pomiędzy źródłem sygnałów sterujących a układem bramkowym, powinna zapewniać możliwie najlepsze warunki pracy tranzystorów mocy.

***
Konrad Dąbała, Zdzisław Krzemień, Artur Olszewski
Mikroelektrownia rzeczna z turbiną ślimakową
Artykuł ten opisuje prace wykonane w pierwszym etapie projektu celowego NR01-0006-04 zatytułowanego: „Nowatorska elektrownia rzeczna o małych nakładach inwestycyjnych z turbiną ślimakową”. Projekt ten realizowany jest przez Zakład Maszyn Elektrycznych Instytutu Elektrotechniki w Warszawie, Centrum Techniki Okrętowej (CTO) w Gdańsku i gdański Instytut Maszyn Przepływowych.

***
Filtry aktywne – IC-SinVAr
Współczesne środowisko przemysłowe nasycone jest nieliniowymi odbiornikami energii elektrycznej. Z jednej strony urządzenia przyłączone do sieci zasilającej wymagają coraz lepszej jakości energii, a z drugiej same w dużym stopniu pogarszają jej parametry. Problem zatem leży nie tylko w odpowiednim zaprojektowaniu układu zasilania dostarczającego energii do maszyn, linii technologicznych, serwerowni, ale także we właściwym doborze filtrów wyższych harmonicznych.

***
Rafał Przybylski
Kilka haseł związanych z przewodami ekranowanymi
Wielu nawet doświadczonych inżynierów, integratorów systemów automatyki ma problemy z zakłóceniami sygnałów. Rozwiązanie stanowią przewody ekranowane czy też zbrojone. Zaniedbywanie problemu może zakłócić przebieg uruchamiania systemu bądź go całkowicie uniemożliwić, generując awarie urządzeń pomiarowych, przetworników, sterowników PLC i innych.

***
Wojciech Gościniak
Mean Well – zasilacze na szynę DIN
Stabilne i niezawodne zasilanie ma ogromne i ciągle rosnące znaczenie we współczesnych systemach automatyki. Układy elektroniczne, sterowniki, urządzenia przemysłowe wymagają dobrej jakości zasilaczy, które zapewnią im długą i stabilną pracę. Ważną rolę odgrywają wszelkiego typu zabezpieczenia przed przepięciami, zwarciem, przeciążeniem i zakłóceniami występującymi w sieci. W automatyce przemysłowej jako źródła zasilania stosowane są przede wszystkim zasilacze przeznaczone do montażu na szynie DIN. Firma Mean Well, światowy lider w produkcji zasilaczy, w swojej ofercie posiada kilka serii tego typu zasilaczy różniących się m.in. rodzajem obudowy, mocą, zakresem napięć wejściowych i wyjściowych. Wysoka sprawność, niezawodność, funkcjonalność oraz korzystny stosunek ceny do jakości to jedne z wielu zalet produktów firmy.

***
Sinamics S110 – pozycjonowanie w trybie MDI
W zadaniach przemysłowych realizowanych przez AUTORYZOWANE CENTRUM SERWISOWO-SZKOLENIOWO-KOMPETENCYJNE SIMLOGIC. bardzo często sięgamy po najnowsze specjalizowane rozwiązania dostępne na rynku i stosujemy najbardziej wyrafinowane metody sterowania oraz regulacji. Przykładem takiej aplikacji było zastosowanie mechanizmów pozycjonowania za pomocą trybu MDI w maszynie służącej do cięcia i obróbki profili aluminiowych.

***
Nowa jakość w działaniach antyterrorystycznych i antykryzysowych
Proteus – ultranowoczesny, zintegrowany system przeznaczony do działań antyterrorystycznych i antykryzysowych – będzie wspomagał działania służb specjalnych. W jego skład będą wchodziły trzy wielofunkcyjne roboty, samolot bezzałogowy oraz mobilne centrum dowodzenia. System ma być w całości zintegrowany, co jest innowacją w skali światowej i stanowi poważne wyzwanie dla inżynierów pracujących przy projekcie.

***
Sterownik Vision570 zintegrowany z kolorowym panelem dotykowym
Firma Unitronics wprowadziła do sprzedaży nowy sterownik z serii Vision. Jest to pierwszy sterownik z tej serii z kolorowym panelem dotykowym (5,7") dostępny na naszym rynku. Główne i sprawdzone rozwiązania pozostały takie same, jak budowa modułowa: PLC i SNAP w zwartej obudowie (moduł wejść i wyjść montowany na tylnej części sterownika). Dzięki temu odpada konieczność stosowania kabla połączeniowego, który w warunkach przemysłowych byłby narażony na uszkodzenia.

***
Anna Szymczak
Budowa firmy z dotacji unijnej
Prowadzenie firmy to problem ciągłej walki o nowe powierzchnie magazynowe, produkcyjne czy o pola odkładcze itd. Inwestowanie w modernizację wynajętych budynków nie jest opłacalne, a budowa własnego zaplecza produkcyjno-magazynowego do tanich nie należy. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy szukają sposobów na rozbudowę hal przy jak najniższych kosztach. Dlaczego nie każda budowa ma szansę na dotację z Unii Europejskiej?

***
Moduł sterujący laserem XSL firmy Schleicher Electronic
Nowy system kontroli rozszerza granice w celu lepszego wykorzystania urządzeń laserowych. Technologia laserowa jest dużym udogodnieniem w procesach, gdzie konieczne jest precyzyjne przetwarzanie przy dużych prędkościach. Technologia laserowa przeznaczona jest do przedsiębiorstw, które chcą w znaczący sposób podnieść jakość i efektywność produkcji. Otwiera ona drogę do zupełnie nowych zadań produkcyjnych, które do tej pory nie zostały zrealizowane ze względu na brak odpowiednich technologii. Uzyskiwanie wysokiej jakości i precyzji bez technologii laserowej jest bardzo kosztowne.

***
Coraz więcej absolwentów Energy University™
Platforma internetowa Energy University™ założona z inicjatywy Schneider Electric, globalnego specjalisty w zarządzaniu energią, gromadzi coraz większą rzeszę „studentów”. Już ponad 26 000 osób z 115 krajów skorzystało z centrum edukacyjnego www.myenergyuniversity.com.

***
Ważne wydarzenie w październiku. Multikonferencja CNS Solutions
Zarezerwuj swój czas i przyjdź zobaczyć premierowy pokaz najnowszych rozwiązań CAD/CAE/PDM z rodziny SolidWorks 2011 oraz współpracujące z nimi rozwiązania CAM. Wejdź na naszą stronę www.cns.pl i wybierz najbliższą lokalizację i odpowiadającą datę.

***
PROMOTIC – uniwersalne rozwiązanie do Twoich aplikacji
System PROMOTIC należy do szeroko stosowanych SCADA systemów używanych nie tylko w Czechach i na Słowacji. Przy pomocy tego narzędzia można wytwarzać dystrybuowane i otwarte aplikacje w najróżniejszych dziedzinach przemysłu, jakimi są energetyka, gospodarka wodna, transport, produk- cja itd. W systemie PROMOTIC jest wbudowany cały szereg driwerów komunikacyjnych do sterowników PLC (dla łącza szeregowego lub Ethernetu) oraz standardowych interfejsów programowych (np. XML, TCP/IP, HTTP, OPC, ODBC, SQL itd.) do podłączenia się do innych systemów programowych (np. firmowe systemy informacyjne i bazy danych). Aplikacje mogą być uruchamiane w całej gamie wersji językowych (polska, angielska, niemiecka, rosyjska, czeska, słowacka, węgierska, francuska itd.).

***
Dwie dekady nowych technologii
O rozwoju firmy w okresie swego 20-letniego istnienia na rynku branżowym, Jerzy Janota – prezes Zarządu Introl Sp. z o.o. opowiedział Katarzynie Potaczek.

***
Festo. Partner dla przemysłu spożywczego i maszyn pakujących
Bez względu na to, czy chodzi o wypiek pieczywa, przetwórstwo mięsa, mleka, produkcję sera czy lodów, Festo ma dla wszystkich branż przemysłu spożywczego „czyste rozwiązania” – kompletną ofertę specjalistycznych komponentów ze szlachetnych materiałów o wysokiej odporności na działanie środków myjących, przeznaczonych do bezpośredniego kontaktu z żywnością oraz strefą rozbryzgów.

***
Systemy wizyjne w przemyśle spożywczym
Od kilku lat widoczny jest wzrost zainteresowania stosowaniem automatycznej kontroli jakości w branży spożywczej. Oprócz standardowych aplikacji, takich jak odczyt daty ważności, kodów kreskowych czy poziomu napełnienia butelki, pojawiają się również aplikacje bardziej złożone. Coraz częściej kontrolowane są wyroby jeszcze przed procesem pakowania. Aplikacje te są bardziej skomplikowane, dlatego zwykłe czujniki wizyjne sobie nie radzą. Do takich kontroli stosuje się kamery inteligentne lub systemy wizyjne oparte na komputerach klasy PC.

***
Marek Daszkiewicz, Lesław Badowski
Kryształki cukru pod kontrolą
Cukrownictwo stanowi jedną z ważniejszych gałęzi przemysłu rolno-spożywczego w Polsce, odgrywającą istotną rolę w gospodarce. Cukier jest też od dawna przedmiotem międzynarodowego handlu. Jego produkcja należy do procesów złożonych, gdyż ekonomiczne wykorzystanie surowca, przy możliwie najoszczędniejszym zużyciu energii i innych materiałów, wymaga szeregu dodatkowych operacji.

***
Wojciech Ratajczak
Oddziaływania mechaniczne na produkt podczas realizacji procesów technologicznych w przemyśle spożywczym
W procesach technologicznych przemysłu spożywczego przetwarzane są bardzo różnorodne rodzajowo surowce. Wymaga to stosowania operacji i procesów jednostkowych o różnych formach oddziaływania na produkty spożywcze i różnych sposobach doprowadzania energii.

***
Optymalizacja procesów produkcyjnych i biznesowych – jak zacząć?
Decyzja o inwestycji w usprawnienie procesów produkcyjnych i biznesowych jest kluczowa dla działalności każdego przedsiębiorstwa. Osoby zarządzające współczesnym biznesem stoją przed koniecznością odpowiedzi na wiele pytań. W jaki sposób utrzymać zyskowność i być konkurencyjnym? Jak kontrolować produkcję? W jaki sposób skutecznie usprawnić harmonogramowanie? Czy można optymalnie wykorzystać zasoby produkcyjne? Jak obniżyć koszty i szybko reagować na nieoczekiwane zdarzenia?

***
Paweł Drobny
Jak usprawnić przepływ informacji w przedsiębiorstwie? Integracja MES z ERP
Myśląc o długookresowym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, należy usprawnić wymianę danych wewnątrz organizacji, zredukować koszty działalności i podnieść wydajność produkcji. Zapewnienie w firmie integracji procesów i integracji danych, a co za tym idzie szybkość, rzetelność i dostępność informacji pozwala wyprzedzić konkurencję i utrzymywać pozycję rynkową, nawet w trudnych czasach kryzysu.

***
Seria przyrządów pomiarowych SEAWARD
Firma MERAZET SA wprowadziła do oferty serię przyrządów pomiarowych firmy SEAWARD. Do rodziny PAT Testerów należą: PrimeTest 350, Supernova Plus, Europa Plus.

***
Przetworniki temperatury w procesach technologicznych
Na instalacjach przemysłowych pomiar temperatury stanowi blisko 30% wszystkich pomiarów. W przypadku pomiaru za pomocą termometrów elektrycznych najważniejszy element stanowi wbudowany przetwornik temperatury, który łączy proces z systemem sterującym tym procesem bądź opracowującym zmierzone wartości. W poniższym artykule podano, niezależne od producenta, zalecenia oraz wskazówki dla osób używających tego typu urządzeń w praktyce.

***
Magnetyczny pomiar pozycji i kąta
W nowoczesnych, precyzyjnych maszynach przemysłowych niezbędny jest bardzo dokładny pomiar pozycji ruchomych elementów owych maszyn. Takie pomiary można dokonać różnymi metodami, ale najbardziej efektywną wydaje się być zastosowanie magnetycznych systemów pomiarowych Siko MagLine. Ich duża dokładność, odporność na bardzo trudne warunki przemysłowe, a przy tym niska cena sprawiają, iż łatwo znajdują zastosowanie w maszynach w niemal wszystkich gałęziach przemysłu.

***
Manometr cyfrowy z funkcją rejestracji danych LEO Record
Firma Keller posiada w swojej ofercie szeroką gamę produktów do pomiaru ciśnienia, różnicy ciśnień oraz pomiaru poziomu cieczy. Na szczególną uwagę zasługują manometry cyfrowe charakteryzujące się wysokimi dokładnościami, nawet do 0,05% zakresu. Mogą one być wyposażone w wyjścia stykowe, analogowe oraz cyfrowe (MODBUS RTU). Zakresy pomiarowe mieszczą się w przedziale od 30 mbarów do 1500 barów.

***
Zarządzanie energią – liczniki energii oraz mierniki i analizatory sieci z wyświetlaczem graficznym LCD. Energia pod pełną kontrolą i z maksymalną dokładnością
Na dzisiejszym poziomie rozwoju ludzkości, który w dużej mierze oparty jest na współpracy człowieka z urządzeniami elektrycznymi pobierającymi energię elektryczną, niezbędnym jest posiadać wiedzę o stanie zużycia tej energii, czy to od strony dostawcy, czy odbiorcy. Jedną z wielu nowości produktowych w ofercie Lovato Electric są liczniki energii.

***
Moduły bezpieczeństwa SRB. Więcej bezpieczeństwa, mniej komponentów
Moduły przekaźnikowe bezpieczeństwa są używane najczęściej w prostych obwodach zabezpieczających do przetwarzania sygnałów z urządzeń wejściowych. Nowa seria tych modułów oferuje dodatkowe funkcje oraz specjalne zalety do poszczególnych zastosowań.

***
BARTEC. Globalny dostawca bezpiecznych technologii
Stosowanie bezpiecznych technologii jest niezbędne wszędzie tam, gdzie występują niebezpieczne substancje, takie jak ropa, gaz czy różnego rodzaju pyły. Jedna iskra wystarczy do zapłonu wybuchowej mieszanki. Wszystkie urządzenia i systemy opracowane przez firmę BARTEC spełniają wymagania określone w dyrektywach europejskich (ATEX, Dyrektywa Maszynowa) oraz są zgodne z międzynarodowymi normami i zaleceniami.

***
Adam Więch
Wyłączniki linkowe zatrzymania awaryjnego niemieckiej firmy .steute. Jak wybrać optymalne rozwiązanie?
Firma .steute jest europejskim liderem w produkcji wyłączników linkowych zatrzymania awaryjnego, oferuje niezwykle szeroki wachlarz tych urządzeń, zarówno w wykonaniach standardowych, jak i specjalnych (w tym przeciwwybuchowych). Mnogość oferowanych typów i dostępnych opcji, będąca wynikiem wieloletniej współpracy z odbiorcami na całym świecie, może jednak być nieco kłopotliwa w momencie poszukiwania najkorzystniejszego rozwiązania, zarówno z ekonomicznego, jak i technicznego punktu widzenia. Niniejszy artykuł powinien ułatwić dokonanie właściwego wyboru.

***
Murrelektronik uzupełnia serię MIRO SAFE o nowe produkty
Grupa produktów MIRO SAFE oferuje przekaźniki bezpieczeństwa przeznaczone zarówno do ochrony procesów technologicznych, jak i dla personelu.

***
Poprawa jakości procesu transportowego z systemem RFID
BLident – system RFID firmy TURCK jądrem automatycznego systemu transportu na przykładzie Szpitala Uniwersyteckiego w Düsseldorfie

***
Czujniki standardowe i specjalne firmy TWT AUTOMATYKA
TWT AUTOMATYKA jest polską firmą specjalizującą się w produkcji indukcyjnych czujników zbliżeniowych, czujników optycznych i innych urządzeń automatyki przemysłowej i sterowania. Wysoka jakość wykonania i nowe technologie stosowane w procesie produkcji zapewniają precyzyjne i niezawodne działanie czujników w warunkach przemysłowych. Wymagania i oczekiwania klientów reprezentujących większość gałęzi przemysłu stanowią inspirację do unowocześniania produktów.

***
Piotr Lato
Altivar 21 – doskonały sposób na oszczędność energii!
Nowa generacja przemienników częstotliwości Altivar 21 dynamicznie kreuje nowe standardy sterowania silnikami asynchronicznymi w systemach klimatyzacji HVAC. Przemienniki Schneider Electric to wydajność energetyczna, która jest obecnie najszybszym i najprostszym sposobem oszczędności energii. W układach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych związanych z systemami inteligentnego zarządzania budynkami BMS i sieciami komunikacji pomiędzy stacjami niezbędne jest zapewnienie wysokiej efektywności przy obniżonych kosztach.

***
Hansford Sensors w energetyce wiatrowej
Wraz z rosnącym naciskiem na produkcję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, rośnie liczba zainstalowanych turbin wiatrowych. Firma Hansford Sensors, dostrzegając ten ciągle rozwijający się rynek, uczestniczy w kolejnych projektach, instalując akcelerometry w nowo powstających obiektach. Podzespoły układu kinematycznego turbiny wiatrowej wymagają ciągłego monitorowania stanu technicznego, aby nadzorować zużycie łożysk oraz pozostałych komponentów. Z uwagi na fakt, że farmy wiatrowe są instalacjami rozproszonymi, położonymi w odległych lokalizacjach, koszty usuwania skutków awarii są bardzo wysokie. Tym ważniejsza staje się potrzeba możliwości określenia stanu technicznego oraz wczesne wykrycie uszkodzenia, aby podjąć jak najszybciej działania zaradcze mające na celu uniknięcie awarii.

***
Nowe wyłączniki powietrzne mocy LS Industrial Systems
Z początkiem tego roku ANIRO Grupa Handlowa Sp. z o.o. wprowadziła na polski rynek nową serię produktów koreańskiego koncernu LS Industrial Systems z zakresu aparatury niskiego napięcia – wyłączniki powietrzne. Podczas odbywających się w marcu w Warszawie Targów AUTOMATICON wszyscy klienci mieli okazję zobaczyć te urządzenia. Poniżej pragniemy w dość merytoryczny sposób zaprezentować ten sprzęt, aby przybliżyć Państwu jego możliwości, funkcje i zastosowanie.

***
Kable do zastosowań w gospodarce wodno-ściekowej
Ciężkie warunki pracy i liczne utrudnienia środowiskowe występujące w obiektach gospodarki wodno-ściekowej, a przy tym zachowanie zgodności z przepisami i wytycznymi unijnymi wymuszają zastosowanie kabli o podwyższonej odporności oraz specjalnych właściwościach. Firma HELUKABEL® oferuje kable, przewody oraz osprzęt kablowy spełniający wymogi narzucane przez to środowisko pracy i przeznaczone do zastosowania w warunkach oczyszczalni ścieków lub stacji uzdatniania wody.

***
Arkadiusz Szojer
Mały napęd, szerokie możliwości. Kinetix® 300
Gwałtownie rozwijający się rynek małych aplikacji serwonapędowych wymaga od producentów rozwiązań niewielkich i prostych napędów. Oprócz łatwości integracji w nowych aplikacjach muszą one również w łatwy sposób łączyć się z urządzeniami już pracującymi. Napęd Kinetix® 300 łączy w sobie łatwość konfiguracji, programowania z integracją poprzez port Ethernet/IP.

***
Targi easyFairs® – szybko, ekonomicznie, efektywnie
Kolejną imprezą przygotowywaną przez międzynarodowego organizatora targów branżowych, grupę easyFairs są Targi Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji – easyFairs® Maintenance. Targi odbędą się 1–2 grudnia 2010 r. w Krakowie.

***
Kondycjonowanie sygnałów dla energetyki
W branży energetycznej nawet najdrobniejsze zakłócenia procesów przemysłowych mogą mieć poważne konsekwencje. Dlatego aparatura do kondycjonowania sygnałów musi być szczególnie niezawodna. Powinna zapewniać najwyższy stopień bezpieczeństwa, a przy tym być efektywna i wydajna, nawet w środowisku o wysokim stopniu zakłóceń elektrycznych czy wibracji.

***
Krzysztof Zajdel
Oświetlenie maszynowe LED – nie tylko ekologia
Jednym z głównych skojarzeń nasuwających się, gdy mówimy o oświetleniu LED, jest ekologia. I słusznie, bowiem niższe zużycie energii ze źródeł światła LED w porównaniu z żarówkami czy świetlówkami to nie tylko niższe koszty energii, ale również niższa emisja CO2. Półprzewodniki nie zawierają również substancji niebezpiecznych, takich jak rtęć obecna w świetlówkach. W niniejszym artykule chciałbym zaprezentować również inne zalety oświetlenia LED dla automatyki przemysłowej i przedstawić ofertę firmy IDEC w tym zakresie.

***
Krzysztof Zajdel
Oświetlenie LUMIFA firmy IDEC
Japońska firma IDEC opracowała kilka typoszeregów modułów led przeznaczonych dla przemysłu oraz do różnych zastosowań. LUMIFA wyróżnia się dużą jasnością (przeciętnie 62 lm/W). Dostępne są lampy o różnych soczewkach, długościach, kolorach i stopniu odporności na wodę i oleje. Dostępne są też wykonania z soczewkami o dużej wytrzymałości mechanicznej.

***
Małgorzata Górczewska
Diody LED w oświetleniu drogowym
Podjęte w UE przeciwdziałanie zmianom klimatu wiąże się między innymi z racjonalizacją zużycia energii. Przyjęte dyrektywy i rozporządzenia prowadzą do poprawy efektywności jej wykorzystania, również na oświetlenie, które w Europie (wg IEA) zużywa 14% energii elektrycznej, w Polsce – 19%.

***
Eneasz Adaszewski
Jak wybrać napęd elektryczny…
Który producent? Który produkt? Jaka technologia? Jaka wersja? Jakie sterowanie? Które wykonanie? Za jakie pieniądze? Jaka trwałość? Jak z eksploatacją? Co z serwisem? Co z usługami? Co w sytuacjach awaryjnych? Co będzie za 5, 10, 20, 30 lat? Czego w ogóle mogę oczekiwać od dostawcy napędów elektrycznych?

***
Artur Hanc, Markus Gajecki
Utrzymanie sprawności technicznej turbin wiatrowych – cele i metody
Turbiny wiatrowe, szczególnie o dużych mocach (większych niż 500 kW), to kosztowne i złożone urządzenia mechaniczne wymagające odpowiedniej kontroli, użytkowania i wysokiej jakości obsługi technicznej. Zapewnienie odpowiedniego utrzymania technicznego turbiny to z jednej strony jej wysoka dyspozycyjność, a więc, co za tym idzie, wysoka produktywność – szczególnie w okresach wietrznych, a z drugiej minimalizacja kosztów związanych z awariami i niespodziewanymi uszkodzeniami. Dla zobrazowania powagi problemu dyspozycyjności – dla elektrowni o mocy 2 MW zwiększenie dyspozycyjności o 1% to zwiększenie rocznego przychodu o 10–15 tys. euro.

***
Budowa bloków 5. i 6. – PGE Elektrownia Opole SA
Z Janem Pilipionkiem, dyrektorem technicznym PGE Elektrowni Opole SA, rozmawia redaktor Ryszard Klencz z miesięcznika naukowo-technicznego „Napędy i Sterowanie”.

***
Henryk Tymowski, Janusz Tchórz, Michał Pieter
Zeroemisyjny Kompleks Energochemiczny. Europejskie przedsięwzięcie Konsorcjum PKE SA – ZAK SA
Południowy Koncern Energetyczny SA wspólnie z Zakładami Azotowymi Kędzierzyn SA w 2007 r. podjął działania rozpoczynające realizację Projektu Elektrowni Poligeneracyjnej „Kędzierzyn” z usuwaniem CO2. Projekt ten zakłada budowę nowoczesnej węglowej demonstracyjnej Elektrowni Poligeneracyjnej umożliwiającej jednoczesną produkcję czystej energii elektrycznej, ciepła i gazu syntezowego (metanolu) oraz sekwestrację powstającego w procesie produkcyjnym dwutlenku węgla.

***
„Odkryj Kod Jakości Noratel” i wygraj!
Firma Noratel, producent wysokiej jakości transformatorów, dławików i zasilaczy, zaprasza osoby z branży elektrycznej do konkursu z nagrodami „Odkryj Kod Jakości Noratel”.

***
Czy Polska dołączy do światowych potentatów gazu łupkowego?
Z Andrzejem Maksymem, dyrektorem Biura Poszukiwania Złóż PGNiG SA, rozmawia Ryszard Klencz, redaktor miesięcznika „Napędy i Sterowanie”.

***
Projekt CCS na skalę demonstracyjną
Tadeusza Witosa – członka Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna – zapytała Katarzyna Potaczek o projekt Budowy Instalacji do Wychwytywania, Transportu i Geologicznego Składowania CO2 (CCS).

***
Energetyka jądrowa w perspektywie europejskiej
Prezesa PGE Energii Jądrowej SA, Marcina Cieplińskiego o przyszłość polskiej energetyki jądrowej zapytał Ryszard Klencz.

***
Ryszard Klencz
Produkcja kombajnów ścianowych według najnowszych światowych trendów
Sprzedaż kombajnu ścianowego najnowszej generacji otworzyła Grupie Kopex drogę do największego rynku górniczego świata. Dostarczając sprzęt do największych i najnowocześniejszych kopalni w Chinach, Grupa Kopex zdobywa referencje na inne rynki światowe. ZZM produkuje na najwyższym światowym poziomie kombajny najnowszej generacji. O produkcji kombajnu opowiadał Janusz Rupik, Zastępca Dyrektora do spraw Rozwoju ZZM SA.

***
60 lat działalności Instytutu Techniki Górniczej KOMAG na rzecz rozwoju górnictwa
Z Małgorzatą Malec – dyrektor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG – rozmawiał redaktor Ryszard Klencz.

***
Grzegorz Wiciak, Daniel Węcel, Włodzimierz Ogulewicz, Henryk Łukowicz
Odnawialne źródła energii a ogniwo paliwowe PEM – wybrane zagadnienia
Jednym ze środków zmierzających do podniesienia sprawności przetwarzania energii pierwotnej na energię elektryczną [7] są tzw. urządzenia bezpośredniej przemiany pozwalające na skrócenie łańcucha przemian energetycznych. Należą do nich m.in. ogniwa paliwowe, generatory fotoelektryczne i generatory termoelektryczne. Konwencjonalne ogniwa paliwowe są bezpośrednimi przetwornikami energii chemicznej w energię elektryczną, według prostego łańcucha przemian energetycznych: energia chemiczna → energia elektryczna, bez pośrednictwa ciepła i przy wyeliminowaniu kinetycznej postaci energii.

***
Rajmund Włodarz
Protokół komunikacyjny IEC60870-5-101
Polskie Sieci Energetyczne opracowały i konsekwentnie realizują program modernizacji transformatorów i autotransformatorów. Hasłem przewodnim programu jest realizacja zasad RCM (Reliability Centered Maintenance), czyli eksploatacja ukierunkowana na niezawodność.

***
Rafał Bujara
Wykorzystanie strat mocy transformatora do ogrzewania budynków
Wykorzystanie strat ciepła transformatora mocy do ogrzewania budynków stosowane już było w przeszłości. Koncepcja instalacji zaproponowana przez PPH Energo-Silesia Sp. z o.o. całkowicie różni się od starszych rozwiązań (nadmuch ciepłego powietrza wyrzucanego przez wentylatory).

***
Ekologia pod kontrolą
Wraz z intensywnym rozwojem transportu i przemysłu – nadmierny hałas, wibracje, zanieczyszczenie wody czy gleby stanowią istotny problem globalnej ekologii. Co można zmienić w tym obszarze i w jaki sposób, a przy tym sprostać wymogom unijnym? – temu służy spotkanie branży podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO. Targi odbędą się w dniach 23–26 listopada br. w Poznaniu.

Reklama