Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 09/2008

Napędy i Sterowanie
numer 09/2008


Skalowalna budowa przemiennika częstotliwości Inverter Drives 8400. Firma Lenze stawia na perfekcyjne dopasowanie
Wersje BaseLine, StateLine i HighLine przemiennika częstotliwości 8400 dzięki klarownej koncepcji stopniowania parametrów zapewniają łatwy dobór falownika dopasowanego do każdej osi napędowej – a to wszystko przy optymalnym stosunku ceny do osiągów. L-force to nowa seria przemienników częstotliwości Lenze, która stanowi część innowacyjnej palety produktów z dziedziny techniki napędowej i automatyzacji, spełniająca wysokie wymagania użytkowników pod względem elastyczności, skalowalności i łatwości obsługi.

***
Efektywne napędy Sew-Eurodrive
Bez wątpienia istotnym zadaniem jest zmniejszenie zapotrzebowania na prąd w przemyśle. Jeżeli chodzi o zastosowanie energooszczędnych efektywnych rozwiązań w zakresie techniki napędowej, to istnieją różne metody realizacji tego zadania. Kwestia efektywnego wykorzystania energii w wyniku wzrastających kosztów energii oraz nacisków politycznych staje się coraz bardziej istotna dla użytkowników przemysłowych. Uwaga skupiona jest przede wszystkim na elektrycznej technice napędowej – ponieważ ona sama odpowiedzialna jest za ok. 70% przemysłowego zapotrzebowania na prąd! Taki jest rzeczywisty stan rzeczy, a mianowicie udział kosztów energii w kosztach cyklu pracy elektrycznego systemu napędowego wynosi na ogół ponad 90%.

***
Reduktory i motoreduktory z ATEKSEM
BEFARED to marka rozpoznawalna zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. W swoim programie produkcyjnym Fabryka Reduktorów i Motoreduktorów BEFARED SA łączy doświadczenie poparte wieloletnim zaufaniem Klientów z nowoczesnymi rozwiązaniami ukierunkowanymi przez najnowsze zdobycze techniki. W dążeniu do daleko idącego rozwoju niezmienna pozostaje dbałość o jakość wyrobów oraz troska o tysiące naszych Odbiorców. Dyrektywa Atex obowiązująca od 1 lipca 2003 r. reguluje stosowanie na terenie całej Europy materiałów stanowiących zagrożenie wybuchowe. BEFARED SA oferuje napędy typoszeregu H spełniające wymogi Atex, co ułatwia odbiór techniczny maszyny czy urządzenia.

***
Wojciech Flok
Wymiana danych przez funkcję routingu w sieciach PROFIBUS i PROFINET – cz. II
Z poprzedniej części artykułu dowiedzieliśmy się, w jaki sposób należy prawidłowo zestawić fizyczne połączenie pomiędzy stacją PG/PC, jednostką CPU oraz przekształtnikiem częstotliwości. Zapoznaliśmy się również ze sposobem przypisania adresu, IP oraz nazw sieciowych dla poszczególnych urządzeń. W dalszej części artykułu poznamy, w jaki sposób dokonywana jest konfiguracja sprzętowa naszego projektu.

***
Właściwości temperaturowe niskonapięciowych łączników w szafie sterowniczej
Problemy i zapytania dotyczące temperatury w szafie sterowniczej wzrastają w coraz poważniejszym stopniu wraz ze wzrostem stopnia upakowania elementów. Za pomocą nowych i nowoczesnych komponentów, jak i możliwości kontrolnych, jakie stwarza np. termografia, mogą być łatwo wykryte błędy zarówno w fazie planowania, jak i uszkodzenia oraz przeciążenia. Niestety tomografia staje się przy niefachowym zastosowaniu i odpowiednio nieprawidłowej interpretacji narzędziem, które może błędnie oceniać faktycznie występujące wady i ich skutki.

***
Ralf Mühlensiepen
Wielofunkcyjne mierniki parametrów sieci a efektywne systemy energetyczne
20% – tyle wynosi według szacunków Komisji Europejskiej możliwość zaoszczędzenia energii w przemyśle, handlu i rzemiośle. Elektryczność ma tutaj największy udział. Aby zidentyfikować odpowiednie możliwości oszczędnościowe, należy na początku ocenić aktualny stan. Cyfrowe wielofunkcyjne urządzenia pomiarowe mogą mieć w tych zadaniach znaczący udział. Zgodnie z danymi organizacji Związku Przemysłu Energetycznego i Gospodarki Energetycznej VIK (1) ceny za energię dla odbiorców średniego napięcia osiągnęły w styczniu 2008 r. najwyższy poziom od początku ich notowania w 2002 r.

***
Technika wydajnych napędów dla energooszczędnych rozwiązań
Aby nie utracić konkurencyjności wobec stale rosnących cen energii, firmy muszą stale obniżać koszty operacyjne. Poza tym zarówno kraje Unii Europejskiej, jak i Stany Zjednoczone w ostatnich latach wprowadzają rygorystyczne programy efektywnego i oszczędnego korzystania z energii elektrycznej w przemyśle. Biorąc pod uwagę te fakty oraz to, że ok. 2/3 z całej energii elektrycznej zużywanej w fabrykach przypada na układy napędowe, konieczne staje się znalezienie rozwiązań umożliwiających zredukowanie tych wielkości. W tej sytuacji potrzebne są energooszczędne napędy.

***
TR60 – termometr elektryczny z sensorem rezystancyjnym
Mamy przyjemność zaprezentować zmodyfikowaną wersję termometru rezystancyjnego model TR60 (stare oznaczenie TR8XX) do pomiaru temperatury zewnętrznej TR60A lub wewnętrznej (pomieszczenia) TR60B. Zwarta kompaktowa konstrukcja pozwala na pomiar temperatury w kanałach wentylacyjnych, pomieszczeniach technicznych itp. Model ten jest adaptowalny w strefach zagrożonych wybuchem.

***
Arkadiusz Maciak
Instytut Szkoleniowy Schneider Electric
W szybko rozwijającym się współczesnym świecie kompetencje zawodowe muszą nadążać za zmianami. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, niezbędne staje się ciągłe poszerzanie wiedzy, aby sprawnie i bezpiecznie stosować nowe rozwiązania techniczne we wszystkich dziedzinach gospodarki. Instytut Szkoleniowy Schneider Electric Polska od ponad 12 lat służy pomocą wszystkim zainteresowanym, oferując szeroki zakres szkoleń z dziedziny elektrotechniki oraz automatyki i sterowania przemysłowego, poczynając od ogólnych szkoleń zawodowych, aż do programów szkoleń dotyczących projektowania, programowania i eksploatacji urządzeń. Przez kilkanaście lat działalności Instytutu Szkoleniowego z jego oferty skorzystało wielu elektryków, automatyków, inżynierów utrzymania ruchu, projektantów oraz innych osób pragnących podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.

***
Dariusz Kwiatkowski, Adam Kukla
Napędy elektryczne Auma® w aplikacjach w energetyce zawodowej
Od XVIII wieku, kiedy to ówcześni fizycy oraz inni naukowcy, kontynuując badania swoich poprzedników, starali się odkryć zjawiska oraz prawa rządzące przepływem prądu elektrycznego, do chwili obecnej rola i znaczenie energii elektrycznej ciągle rosły. Systematyczne badania oraz prace wynalazców z ubiegłych stuleci na przestrzeni lat nad praktycznym wykorzystaniem zdobytej wiedzy na temat elektryczności doprowadziły do powstawania mniej lub bardziej użytecznych urządzeń służących człowiekowi w jego życiu codziennym. Można powiedzieć, iż rozwój wiedzy i wynalazczości do dnia dzisiejszego w konsekwencji doprowadziły do uzależnienia cywilizacji od energii elektrycznej.

***
Łukasz Dragan
Przetwornice częstotliwości Danfoss w przemyśle spożywczym – 40 lat doświadczenia, zawsze z myślą o Kliencie i jego potrzebach
W tym roku mija 40 lat, od kiedy Danfoss jako pierwszy wprowadził do masowej produkcji przetwornice częstotliwości. Tematem tego artykułu nie będzie jednak historia tych 40 lat, ale jeden z sektorów, w którym firma Danfoss od lat proponuje swoje przetwornice częstotliwości i konkretne rozwiązania aplikacyjne. Przetwornice częstotliwości VLT® są dobrze znane i cenione w wielu branżach i sektorach, wystarczy wspomnieć takie, jak: sektor HVAC (wentylacja, klimatyzacja i ogrzewnictwo), branża wodna (kanalizacja, ścieki), energetyka, przemysł ciężki, spożywczy i jeszcze kilka innych. Jako temat przewodni tego artykułu wybraliśmy branżę spożywczą. Jest to jedna z najlepiej rozwijających się i największych branży przemysłu lekkiego, w których nowoczesne rozwiązania napędowe i automatyzacja są bardzo ważne dla zapewnienia wysokiej jakości i wydajności produkcji.

***
Motoreduktory Benzlers. Awaria silnika to już nie problem!
Co jest istotne przy zakupie przekładni? W czasach pełnej dostępności wszystkich marek wybór dobrego motoreduktora jest, podobnie jak wybór dobrego samochodu, niezwykle trudny. Podobnie też jak zakup auta, nabycie przekładni rozpatrywać należy w kilku aspektach. Innymi słowy, przed zakupem przemyśleć należy kilka podstawowych kryteriów...

***
Krzysztof Kania
Przemienniki częstotliwości Vacon napędzają nowoczesne norweskie promy
Na przełomie lat 2007/2008 z gdańskiej stoczni Remontowa SA wypłynęły do norweskiego armatora dwa nowoczesne promy pasażerskie: M/S Simara Ace i M/S Siluna ACE. Na zamówienie norweskiej firmy Moltzaus Tankrederi AS (obecnie Camillo Eitzen) stocznia Remontowa SA zbudowała dwa bliźniacze promy pasażerskie: Simara ACE i Siluna ACE (ACE – Axel Camillo Eitzen). Promy obsługują jedną z najbardziej zatłoczonych tras morskich na świecie, pomiędzy Ellsinore w Danii i Helsinborg w Szwecji – cieśnina Sund. Prom ma 60,4 m długości, 11,4 m szerokości, 2,8 m zanurzenia, waży 873 t, zabiera do 400 pasażerów, 25 członków załogi i osiąga prędkość 14 węzłów.

***
Sprzęgło bezluzowe łączące wały również w obciążonych napędach. ROTEX® GS do napędów dźwigów i innych zastosowań, w których istotne jest bezpieczeństwo
Z czasem stosowanie elastycznych sprzęgieł bezluzowych ROTEX® GS stało się standardem w technice, nawet w dynamicznych serwonapędach stosowanych w centrach obróbczych sterowanych numerycznie lub precyzyjnych jednostkach instrumentów pomiarowych. Sprzęgła te kompensują odchyłki łączonych wałów oraz optymalizują właściwości układu napędowego pod kątem występujących wibracji.

***
Adam Owczarzy
Sprawność trójfazowych asynchronicznych silników klatkowych w aspekcie nowej normy dotyczącej jej wyznaczania. Podział silników ze względu na klasy sprawności
Rozwój szeroko pojętego przemysłu nie może odbywać się kosztem środowiska naturalnego. Liczne ograniczenia dotyczące emisji szkodliwych gazów, będących skutkiem ubocznym procesów wytwarzania energii (z węgla) są bodźcem do poszukiwania nowych źródeł energii oraz ulepszania aktualnie istniejących urządzeń i procesów przemysłowych w celu ograniczenia zużycia produkowanej energii. Dodatkowym czynnikiem determinującym ww. działania jest ciągły wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną przy praktycznie stałym poziomie wytwarzanej energii.

***
Tachogeneratory jako istotny element systemów serwo
Czołowy producent serwonapędów – firma MAVILOR – aby utrzymać wysoką jakość precyzyjnych układów napędowych, wyposaża swoje silniki w wysokiej jakości elementy, m.in. w opisane poniżej tachogeneratory. Jest to niezbędny element służący do uzyskiwania informacji na temat pracy napędu, która wykorzystywana jest w układzie sterującym.

***
Ogniwa paliwowe – wysoko sprawne generatory energii elektrycznej i cieplnej
Najbardziej optymistyczny scenariusz geologów i pracowników przemysłu petrochemicznego przewiduje, że kryzys przemysłu naftowego nastąpi za życia naszego pokolenia. To znaczy, że nastąpi szczyt wydobycia ropy naftowej, a zapotrzebowanie na ropę będzie przekraczać jej produkcję, co spowoduje proporcjonalnie coraz wyższe ceny tego paliwa. Każdy aspekt naszego stylu życia jest związany z konsumpcją petrochemikaliów i paliw kopalnych: produkcja żywności, zaopatrzenie w wodę, medycyna, budownictwo zależą od ropy. W przededniu końca ery taniej ropy naszym zadaniem jest poszukiwanie nowych obszarów pozyskiwania energii.

***
Prąd elektryczny z promieniowania słonecznego – rynek fotowoltaiki w budownictwie rośnie, wspierany przez UE
Rynek urządzeń fotowoltaicznych w Europie w 2007 r. zagarnął ok. 6,24 mld euro przy tempie wzrostu 46%. Jako element tego rynku w 2007 r. rozwiązania BIPV, czyli fotowoltaiki zintegrowanej z budownictwem (BIPV – Building Integrated Photovoltaics), przyniosły 149 mln euro przy tempie wzrostu rynku 33%. Z uwagi na wzrost świadomości publicznej i zainteresowanie kierujące się w stronę bardziej „zielonych” metod generowania energii, BIPV ma olbrzymi potencjał, aby stać się kluczowym graczem w przyszłości.

***
Marek Niechaj
Fotowoltaiczne systemy napędowe – cz. I
Mimo kilkunastu lat zintensyfikowanego rozwoju światowego rynku fotowoltaicznego ceny modułów PV (fotowoltaicznych) nie spadają tak szybko, jak jeszcze kilka lat temu głosiły optymistyczne prognozy. Spowodowane jest to głównie ogromnym popytem na moduły i związanym z tym zjawiskiem windowania marż przez ich producentów i dystrybutorów. Mimo to ceny te jednak ulegają obniżaniu, co w porównaniu z ciągłym wzrostem cen energii produkowanej z surowców kopalnych powoduje coraz większą opłacalność, a dla wielu rozwiązań nawet wyraźną korzyść zastosowań fotowoltaiki [1]. Widać to jeszcze lepiej, gdy uwzględni się korzyści ekologiczne, a w konsekwencji przyszłe ekonomiczne. Obecne stosowanie surowców kopalnych do celów energetycznych zmusi bowiem następne pokolenia do ponoszenia znacznych kosztów na zredukowanie negatywnych skutków takiej produkcji energii.

***
Wybór właściwej instalacji z wykorzystaniem wysp zaworowych
Wybranie właściwego rodzaju instalacji jest rzeczą najważniejszą. Firma Festo posiada właściwe rozwiązania, od układów hybrydowych, poprzez specjalizowane szafki sterownicze, do technik integracyjnych i rozwiązania dopasowane do indywidualnych wymagań klientów – profesjonalnie zaprojektowane zindywidualizowane i sprawdzone, dostarczane z gwarancją i dokumentacją.

***
Enkoder inkrementalny HG18 firmy BaumerHübner, zamontowany w podnoszonym moście kolejowym
Rotterdam posiada jeden z największych portów morskich na świecie. Jest on bezpośrednio skomunikowany z europejską siecią dróg i kolei. Aby umożliwić transport kolejowy, konieczne było zastosowanie rozwiązania, które nie spowoduje ograniczeń w przepływaniu statków. Zdecydowano się na wybudowanie podnoszonego mostu kolejowego, gdyż tylko takie rozwiązanie zapewnia współistnienie linii kolejowej i drogi morskiej.

***
Robert Głuszkiewicz
Nowe typy styczników mocy DILM
Styczniki firmy Moeller, dzięki swojej konstrukcji rozwijanej już od ponad 100 lat, są wyznacznikiem jakości w tej klasie aparatów. Praca ciągła wymaga zastosowania elementów o dużej niezawodności. Styczniki DILM, które wykorzystują sprawdzone dotychczas rozwiązania w ich poprzedniej generacji (seria styczników DIL), wprowadzają dodatkowo nowe funkcje i rozwiązania. Pozwalają one zrezygnować ze stosowania dodatkowych elementów, przez co koszty tworzonych aplikacji mogą być niższe.

***
Andrzej Okoniewski
Pro-Face – więcej niż panel operatorski
Historycznie panel operatorski pełnił funkcje wizualizacji stanu pracy urządzenia oraz pozwalał operatorowi na kontrolę i zadawanie parametrów. Nowoczesny panel operatorski to znacznie większe spektrum możliwości. Od takiego urządzenia oczekuje się dodatkowych funkcji rejestracji parametrów pracy, historii ustawień, pełnej wizualizacji i obróbki otrzymanych informacji. Lider w produkcji paneli operatorskich, japońska firma Pro-Face, wyznacza w tym zakresie trendy i kierunki rozwoju.

***
Nadając ostatni szlif
DMC wydzieliła się w 1956 r. z firmy meblowej i zajęła się produkcją szlifierek szerokotaśmowych do wytwarzania paneli drewnianych. Firma od samego początku koncentrowała się na badaniach technologicznych oraz specjalizacji produktowej jako strategicznych czynnikach rozwoju. Wiele z wprowadzanych przez firmę innowacji wytyczało trendy w przemyśle szlifierek do drewna. W 1987 r. firma DMC stała się częścią grupy SCM i tym samym osiągnęła finansową, przemysłową i organizacyjną wielkość, co wzmocniło jej konkurencyjną pozycję na rynku globalnym. Nieopodal włoskiego miasta Rimini znajduje się dziś Fabryka Villa Verucchio z pięcioma liniami montażowymi.

***
STASTO prezentuje zawory współosiowe CO-AX. Mniejsze, lżejsze, lepsze
Zawory współosiowe z każdym rokiem zdobywają coraz większe uznanie na rynku. Firma Stasto Automation od wielu lat posiada w swojej ofercie zawory współosiowe produkowane przez firmę Müller CO-AX AG. Zawory te, dostępne w wykonaniu 2/2, 3/2 oraz w wersjach NC i NO, wychodzą naprzeciw wysokim wymaganiom współczesnych technologii, oferując bardzo szerokie spektrum zastosowania i jednocześnie zapewniając wysoką sprawność i bezpieczeństwo działania.

***
Anna Szymczak
Błędne założenia przy ubieganiu się o dotacje
Wizja refundacji nawet do 70% wydatków inwestycyjnych kusi przedsiębiorców. Akcja promocyjna dotacji prowadzona przez instytucje, banki i firmy konsultingowe właśnie zbiera swoje żniwo. Tymczasem wiele pomysłów przedsiębiorców z góry skazanych jest na fiasko, gdyż sposób konstrukcji programów jest specyficzny. Istnieje wiele błędnych strategii związanych z aplikowaniem o środki unijne.

***
Konferencja TEMAG po raz 16. w Ustroniu
W Hotelu „Ziemowit” w Ustroniu w dniach 22–24.10.2008 r. odbędzie się XVI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna TEMAG 2008 „Trwałość elementów i węzłów konstrukcyjnych w maszynach górniczych”. Organizatorami tegorocznego spotkania są: Zakład Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn Instytutu Mechanizacji Górnictwa Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Grupa Kapitałowa PUMAR i Biuro Produkcji Katowickiego Holdingu Węglowego SA w Katowicach.

***
Cztery strefy do efektywnego zarządzania okablowaniem w szafach serii Varistar
W zastosowaniach sieciowych szafy LAN i szafy rozdzielcze służą do pomieszczenia okablowania strukturalnego i różnych podzespołów sieciowych, takich jak np. panele połączeń, przełączniki i routery. Aby pomieścić przewody miedziane i światłowodowe, które często występują w dużych ilościach, szafy muszą z jednej strony wytrzymywać spore naprężenia, a z drugiej umożliwiać uporządkowane prowadzenie, instalowanie i mocowanie przewodów.

***
Productivity +TM – komputerowy system wspomagania pomiarów dla obrabiarek CNC
Pakiet Productivity+™ to oprogramowanie ułatwiające tworzenie procedur pomiarowych Renishaw dla obrabiarek. Zastosowany w oprogramowaniu przejrzysty graficzny interfejs użytkownika zwiększa prostotę korzystania z oprogramowania oraz umożliwia wizualizację procesów pomiarowych poprzez pełną symulację ruchów sondy pomiarowej wraz z wyraźnym wskazaniem ewentualnych kolizji obrabianego przedmiotu i jego mocowania z narzędziami skrawającymi oraz z sondą pomiarową.

***
Liczniki energii elektrycznej Saia® i system zdalnego odczytu zużycia energii
Liczniki energii elektrycznej czynnej szwajcarskiej firmy Saia-Burgess zapewniają dokładny pomiar i pewny odczyt, gwarantując wiarygodne rachunki i precyzyjne analizy do zarządzania energią elektryczną. W ofercie znajdują się liczniki jednofazowe: AAD1 (prąd max. 32 A), AAE1 (prąd max. 65 A) i trójfazowe AAE3, jedno- lub dwutaryfowe (prąd max. 65 A).

***
Manfred Klotz
Większa wydajność dzięki automatyce opartej na systemach informatycznych. Grupa MAN Nutzfahrzeuge zbudowała nowy zakład montażowy w rekordowym czasie
Grupa MAN Nutzfahrzeuge Gruppe, 4 października 2007 r. oficjalnie otworzyła swoją nową montownię samochodów ciężarowych typu ciężkiego – o wadze ponad 16 t – w Niepołomicach k. Krakowa. Po raz pierwszy firma MAN zainstalowała technologię sieciową i sterującą, jak również systemy I/O (we/wy) firmy Phoenix Contact we wszystkich obszarach zakładu produkcyjnego w Niepołomicach (patrz główne zdjęcie).

***
Anna Trąbała
Sieć CTNet w przemyśle metalurgicznym
Dynamiczny rynek automatyki przemysłowej wymaga od naszej firmy śmiałej polityki, ukierunkowanej na pomoc klientom poszukującym gotowych rozwiązań, stąd nasza szeroko zakrojona działalność na rynku aplikacji przemysłowych. Apator Control z Torunia jest firmą specjalizującą się we wdrażaniu nowych rozwiązań w sterowaniu pracą silników elektrycznych maszyn przemysłowych, jak i w wykonywaniu modernizacji istniejących, często przestarzałych systemów sterowania. Zrealizowane przez naszą firmę modernizacje obejmują właściwie wszystkie gałęzie gospodarki. Mamy na swoim koncie wiele wykonanych układów m.in. gilotyn, tzw. latających pił, suwnic, wind, wywrotnic wagonów, wypycharek, kalandrów, przepompowni oraz zwijarek i ciągarek drutu.

***
Sinus Penta – więcej niż standard
Rynek przemienników częstotliwości coraz wyżej stawia poprzeczkę producentom napędów elektrycznych. Klienci coraz częściej poszukują falowników dynamicznych, oszczędnych i niezawodnych. Obok standardowych algorytmów pracy pojawiają się nowe, dostosowane do coraz bardziej wymagających aplikacji. Elettronica Elettronica Santerno od blisko 40 lat zajmuje się produkcją napędów elektrycznych. Sztandarowym produktem firmy jest falownik Sinus K.

***
Łukasz Gil, Maciej Zwierzychowski
Produkcja kostki brukowej
Wzrost popytu na materiały budowlane sprawia, że wiele przedsiębiorstw modernizuje swoje zakłady w celu zwiększenia wydajności produkcji. Obsługą wiodących procentów materiałów budowlanych w zakresie modernizacji ciągów technologicznych firma KDM-automatyka Sp.j. zajmuje się od ponad trzech lat. Jedna z ostatnich realizacji dotyczyła zaprojektowania, wykonania i wdrożenia systemu sterowania linią kostki brukowej.

***
Andrzej Sobczyk
Fluid Power Net International 5th PhD Symposium
W dniach 1–5 lipca 2008 r. na terenie Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej odbyło się 5th FPNI PhD Symposium (5. Międzynarodowa Konferencja Doktorantów w Dziedzinie Napędów i Sterowania Hydraulicznego i Pneumatycznego) dla doktorantów zajmujących się w swoich pracach różnorodnymi zagadnieniami związanymi z szeroko pojętą problematyką hydraulicznych i pneumatycznych układów napędowych i sterujących.

***
Stacje zdalnych I/O w IP67 z bezprzewodową transmisją sygnałów z czujników i do urządzeń wykonawczych
DX70 to nowy system kompaktowych, wyposażonych we wzmocnioną obudowę stacji zdalnych I/O, umożliwiających dwukierunkową bezprzewodową komunikację radiową w topologii 1:1 z czujnikami i urządzeniami wykonawczymi. Proponowana komunikacja bezprzewodowa jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla instalacji nowych, jak i modernizowanych. Zapewnia ona dwukierunkową transmisję RX/TX w zakresie do 3,2 km w linii widzenia.

***
Szybkie i dokładne etykietowanie dzięki rozwiązaniom Mitsubishi Electric
Czy w czasie spaceru po supermarkecie zastanawiali się Państwo w kategoriach pozycjonowania i orientacji, jak to się dzieje, że butelki z naklejonymi etykietami wyglądają niemal identycznie? Jest to rezultat pracy dzisiejszych szybkich etykieciarek, zapewniających właściwe przyleganie etykiet do opakowań z tak małymi odchyłkami pozycji, jak to tylko możliwe. W przypadku butelek bądź cylindrycznych pojemników jasne jest, że wszystko dzieje się z dużą szybkością i z wielką dokładnością. Jeśli chce się mieć pewność prawidłowego nałożenia etykiet, muszą być one dosyłane ze stałą prędkością, aby uniknąć naciągania, przekrzywiania czy nawet zerwania taśmy z etykietami.

***
Specjalistyczne rozwiązania okablowania dla przemysłu spożywczego
Wyjątkowo trudne, żeby nie powiedzieć ekstremalne, warunki pracy urządzeń, z jakimi mamy do czynienia w przemyśle spożywczym, powodują, że standardowe rozwiązania w zakresie okablowania maszyn i urządzeń nie są wystarczające. Większość urządzeń w przemyśle spożywczym, w związku z restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi czystości, musi być regularnie czyszczona. Mycie instalacji przeprowadzane jest za pomocą agresywnych środków czyszczących, bardzo często z wykorzystaniem wody pod wysokim ciśnieniem. Standardowe okablowanie o stopniu ochrony IP67 nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej szczelności przy wysokociśnieniowym myciu.

***
ZAMEL CET DLA PRZEMYSŁU
Grupa ZAMEL CET jest producentem urządzeń automatyki budynkowej EXTA wykorzystywanej nie tylko w budownictwie domów jedno- i wielorodzinnych, ale również w instalacjach automatyki i sterowania wybranych obszarów przemysłu. Drugim, równoległym polem działalności przedsiębiorstwa jest produkcja przewodów i kabli CET wykorzystywanych w przemyśle i automatyce. Szeroki zakres produkcyjny Grupy tworzy unikalną ofertę ZAMEL CET DLA PRZEMYSŁU, zawierającą nie tylko urządzenia, ale również przewody wykorzystywane na rynku przemysłowym.

***
Ireneusz Sosnowski
Kabel jako element bezpiecznej i niezawodnej instalacji
Kable zasilające i sterownicze stanowią najbardziej rozległą cześć instalacji przemysłowych, dlatego w porównaniu z innymi elementami instalacji są dużo bardziej narażone na działanie wszelkiego rodzaju czynników zewnętrznych. Oprócz trudnych warunków środowiskowych często w warunkach przemysłowych mamy do czynienia z dużymi narażeniami mechanicznymi. Jeżeli instalacja kablowa nie sprosta postawionym wymogom, następuje awaria zakłócająca proces produkcji oraz doprowadzająca do sytuacji niebezpiecznych dla osób obsługujących maszyny i urządzenia przemysłowe.

***
Mała rewolucja w termowizji
Nowy produkt i5 firmy FLIR Systems jest najmniejszą, najlżejszą i najbardziej dostępną cenowo kamerą termowizyjną. Jest bardzo prosta w obsłudze i nie wymaga doświadczenia. Całość sprowadza się do trzech czynności: „wskazania – zdjęcia – wykrycia”, dzięki którym można w niezwykle łatwy sposób uzyskać wysokiej jakości obrazy w podczerwieni, przedstawiające wszelkie potrzebne informacje.

***
Miniaturowe czujniki do optymalizacji silników, turbosprężarek i wtryskiwaczy. Miniaturowe czujniki wiroprądowe w silniku
Współczesne silniki spalinowe są tak dostrajane, by zapewnić dużą wydajność, stale pozostając przyjaznymi dla środowiska. W odniesieniu do tych wymogów ważną rolę gra interakcja różnych komponentów. Monitorowanie tych interakcji na pracującym silniku stanowi prawdziwe wyzwanie, gdyż w silniku panują olbrzymie ciśnienia i temperatury, jest wiele ruchomych części i prawie nie ma możliwości zintegrowania w nim czujnika.

***
Cezary Ziółkowski
Nowe możliwości aktywnego systemu kontrolno-pomiarowego MOXA
MOXA, znany producent rozwiązań komunikacyjnych dla przemysłu, ma w swojej ofercie serię modułów kontrolno-pomiarowych z wbudowaną logiką – ioLogikE2000. Producent, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, wprowadził w ostatnich miesiącach wiele nowych modeli wspierających system ActiveEthernet IO oraz zaprezentował udoskonaloną wersję wewnętrznej logiki. Active Ethernet IO to rozwiązanie firmy MOXA polegające na wyposażeniu tradycyjnych modułów we/wy we własną logikę. Dzięki temu moduły mogą samodzielnie, bez udziału jednostki nadrzędnej, reagować na zaistniałe zdarzenia.

***
Tomasz Lange
Pomiar liniowy – Kübler: wiele rozwiązań dla wielu aplikacji
Firma Kübler GmbH poszerzyła ofertę o nowe rozwiązania do pomiaru liniowego. W tej chwili w swojej ofercie posiada trzy różne technologie do pomiaru długości i przemieszczenia. Wszystkie cechują się bardzo wysoką jakością wykonania oraz niezawodnością. Pierwszym z rozwiązań jest magnetyczna metoda pomiaru długości. System składa się z czujnika (głowicy) magnetycznego oraz taśmy magnetycznej.

***
Mikrowyłączniki, wyłączniki krańcowe z kablem, wyłączniki krańcowe i nożne
LOVATO ELECTRIC jest producentem aparatury elektrycznej niskiego napięcia, który oferuje 21 różnych grup wyrobów. Jedną z grup są wyłączniki krańcowe i nożne. Wyłączniki krańcowe. W ostatnich latach rynek wymaga wprowadzania automatyzacji przy produkcji wielu towarów. W szczególności ważne są wtedy sterowanie i kontrola nad kolejnością wielu operacji oraz detekcja pozycji ruchomych części maszyn i urządzeń. Najczęściej jednym z najważniejszych wymagań jest powiązanie pomiędzy wymiarami tych elementów, które muszą być pozycjonowane w niewielkiej przestrzeni.

***
Największy na świecie prowadnik przewodów z tworzywa sztucznego. Nowość: bezobsługowy „E4.350” do platform wiertniczych
Na potrzeby zastosowań offshore na wyspach z platformą wiertniczą ekspert w dziedzinie systemów zasilania – firma igus GmbH z Kolonii – stworzył jak do tej pory największy na świecie prowadnik przewodów z tworzywa sztucznego. Nowy prowadnik „E4.350” jest odporny na zużycie i bezobsługowy, a także odporny na wodę morską i ropę. Materiały, z których wykonano prowadnik – bezkorozyjne, wysoko sprawne tworzywa sztuczne – sprawiają, że jest on lżejszy i tańszy w porównaniu z innymi prowadnikami przewodów tego rodzaju wykonanymi ze stali szlachetnej.

***
Produkcja, testowanie i prace badawcze w Kolonii
Firma igus GmbH, producent zoptymalizowanych pod względem technologii tarcia i zużycia elementów i systemów maszynowych z ciernego tworzywa sztucznego, zakończyła rok obrotowy 2007 16,5-procentowym wzrostem obrotów. Obroty całej grupy po skonsolidowaniu wzrosły do 276 miln euro. Przedsiębiorstwo posiadające 26 własnych oddziałów na całym świecie produkuje, testuje i prowadzi badania w swojej siedzibie głównej w Kolonii na powierzchni 20 000 m2.

***
Złącza dla automatyki w systemie „OpenConnector”
Złącza elektryczne znajdują od dawna szerokie zastosowanie w automatyce każdej dziedziny przemysłu. stosowania połączeń wtykowych w porównaniu z okablowaniem stałym. Jedną z wiodących firm światowych w branży złączowej jest niemiecka firma Hirschmann Automation & Control GmbH (dawniej Richard Hirschmann), która jako jedna z pierwszych firm opracowała i wdrożyła do produkcji złącza typu „aktor” opisane normą EN175301-803 (DIN 43650), stosowane do wszelkiego rodzaju zaworów pneumatycznych i hydraulicznych, przetworników ciśnienia, presostatów itp., oraz złącza typu „sensor” opisane normą IEC 947-5-2, stosowane do wszelkiego rodzaju czujników.

***
System zdalnego monitoringu i sterowania GPRS – TX/S Monitor2
Oferowany system monitoringu TX/SMonitor2 – GPRS jest rozwiązaniem umożliwiającym ciągły monitoring i nadzorowanie pracy środowisk automatyki, takich jak: węzły energetyczne i stacje transformatorowe, trakcje kolejowe, węzły cieplne, przepompownie, zbiorniki i ujęcia wody, a także znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym i transporcie.

***
Sławomir Szymaniec
Diagnostyka silników indukcyjnych wysokonapięciowych przy wykorzystaniu cewek Rogowskiego
W artykule przedstawiono zagadnienie wykorzystania cewek Rogowskiego do pomiarów i diagnostyki silników indukcyjnych wysokonapięciowych (WN). Przedstawiono cechy metrologiczne cewek Rogowskiego. Zwrócono uwagę na szereg zalet tych czujników. Przedstawiono własne doświadczenia z wykorzystaniem cewek Rogowskiego do pomiarów i diagnostyki silników.

***
Piotr Klimiuk
Przyrządy ultradźwiękowe ULTRAPROBE. Wykrywanie przecieków, niesprawności urządzeń elektrycznych oraz mechanicznych
Wszystkie pracujące urządzenia i większość przecieków są źródłem szerokopasmowego dźwięku (hałasu). Jego część wysokoczęstotliwościowa (ultradźwiękowa) charakteryzuje się małą długością fali. Sygnał ten jest wyraźnie kierunkowy. Dlatego można wyizolować ten sygnał z hałasu tła i dokładnie określić położenie jego źródła. Zakres częstotliwości dźwięków słyszalnych przez człowieka to średnio 20 Hz do 20 kHz. Najczęściej dźwięki te mają wysoki poziom w porównaniu do mierzonych ultradźwięków.

***
Filip Kral
Manometr cyfrowy LEO Record z funkcją rejestracji danych
Firma Keller posiada w swojej ofercie szeroką gamę produktów do pomiaru ciśnienia, różnicy ciśnień oraz pomiaru poziomu cieczy. Na szczególną uwagę zasługują manometry cyfrowe charakteryzujące się wysokimi dokładnościami nawet do 0,05% zakresu. Mogą one być wyposażone w wyjścia stykowe, analogowe oraz cyfrowe (MODBUS RTU). Zakresy pomiarowe mieszczą się w przedziale od 30 milibarów do 1500 barów. Manometr cyfrowy LEO Record łączy ze sobą bardzo wysoką dokładność (0,1% FS) z dużą pojemnością pamięci (ok. 57 000 pomiarów).

***
Aplikacja z zastosowaniem czujnika wizyjnego LightPix z pakietem softwarowym Pattern Matching
Wykrywanie poprawności założenia (ułożenia) elementu w narzędziu to zadanie, którego realizacji podjął się Automatech w oparciu o produkt Panasonic Electric Works Polska Sp. z o.o. Elementem jest metalowa łuska koloru złotego zakładana w narzędziu automatycznie na dwie szpilki. Poprawne założenie jest wtedy, gdy element (łuska) jest ułożony na dwóch szpilkach wypukłością do dołu.

***
Technika morska: Wyłączniki krańcowe do pracy w ekstremalnych warunkach
Inżynierowie projektanci stykają się nierzadko z sytuacją, kiedy dość trudno jest im znaleźć niezawodne urządzenie przeznaczone do pracy w ekstremalnych warunkach, takich jak choćby panujące na morzu. Firma steute, odpowiadając na potrzeby rynku, zaprezentowała ostatnio odporne na działanie wody morskiej wyłączniki krańcowe, o stopniu ochrony IP66, dostępne także w wykonaniu przeciwwybuchowym i bezprzewodowym.

***
Wojciech Kożuchowski
Nowości katalogowe firmy Schmalz
Firma Schmalz znana jest polskim odbiorcom jako dostawca sprawdzonych elementów techniki podciśnieniowej. Różnorodne przyssawki o średnicach od 1 do 400 mm, generatory podciśnienia, takie jak pompy, dmuchawy czy eżektory, oraz potrzebny osprzęt kontrolny, a na koniec kompleksowe, uniwersalne chwytaki podciśnieniowe rozwiązały niejeden problem złożonego, nie zawsze łatwego, przenoszenia przedmiotów w procesie produkcyjnym.

***
Przemysłowe urządzenia wtykowe firmy ISV do pracy w ciężkich warunkach środowiskowych. Pełny zakres parametrów roboczych od 5 mA do 700 A
Wilgoć, kurz, brud, agresywne opary czy zasilanie większym prądem nierzadko przeciążają urządzenia wtykowe do granic ich możliwości. Decydujemy się wówczas na „sztywne połączenia”, chociaż zasilanie rozłączalne byłoby bardziej elastycznym i praktycznym sposobem instalacji. Styki dociskane czołowo dla optymalnego przewodzenia prądu Urządzenia wtykowe ISV spełniają najwyższe wymagania jakościowe.

***
Nowy zakład produkcyjny w Grodzisku Mazowieckim. Pompy ciepła oraz elektryczne ogrzewanie podłogowe dla całej Europy
Danfoss otworzył w Grodzisku Mazowieckim nowy zakład produkcyjny. Inwestycja, zlokalizowana w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, stanie się docelowo największą fabryką pomp ciepła w Polsce. Ponadto w zakładzie produkowane będą elektryczne kable i maty grzejne marki DEVI. Systemy i produkty wytwarzane w Grodzisku są przyjazne środowisku i przyczyniają się do redukcji emisji CO2.

***
Jarosław Guziński, Janusz Szewczyk
Składowa zerowa prądu w układzie elektrowni wiatrowej z generatorem synchronicznym z magnesami trwałymi
Jednym z rodzajów generatorów stosowanych obecnie w elektrowniach wiatrowych są generatory synchroniczne z magnesami trwałymi. Do współpracy generatora z siecią elektroenergetyczną konieczne jest zastosowanie przekształtników energoelektronicznych. W układzie elektrowni wiatrowej każdy z przekształtników – falownik sieciowy i falownik maszynowy – jest źródłem składowej zerowej napięcia. Napięcie składowej zerowej można zaobserwować, dokonując pomiaru w punkcie neutralnym maszyny względem przewodu ochronnego. Składowa zerowa napięcia wymusza w takim układzie przepływ składowej zerowej prądu. Głównymi elementami obwodu składowej zerowej prądu dla maszyny elektrycznej są rezystancja i indukcyjność uzwojenia stojana maszyny oraz pojemność pasożytnicza między uzwojeniami stojana a korpusem silnika. Napięcie i prąd składowej zerowej jest uzależniony również od zastosowanej metody sterowania tranzystorów oraz częstotliwości ich przełączeń. Ponieważ obecnie przekształtniki energoelektroniczne, wykorzystujące bardzo szybkie łączniki półprzewodnikowe, przełączane są z wysoką częstotliwością, powoduje to pojawienie się znaczącej składowej zerowej prądu. W układzie przedstawionym w artykule zastosowana została prądnica synchroniczna z wirnikiem z magnesami trwałymi naklejanymi na powierzchni wirnika. Maszyna ta charakteryzuje się małą indukcyjnością obwodu stojana, co powoduje przepływ w obwodzie składowej zerowej prądu o dużej wartości. Zakłóca to działanie układów pomiarowych napięć generatora synchronicznego, niezbędnych do prawidłowego sterowania układem elektrowni wiatrowej. W artykule przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych układu elektrowni wiatrowej oraz rozwiązanie problemu ograniczenia składowej zerowej prądu i napięcia.

***
Wyścig o alternatywne źródła energii – energia geotermalna wygrywa w Europie
Energia geotermalna zajmuje pierwsze miejsce w wyścigu o alternatywne źródła energii. To niewyczerpalne źródło stawia się wyżej niż stosunkowo rzadko wykorzystywaną energię wiatrową czy słoneczną, której wydajność ocenia się na zaledwie 20–35%. Wydajność energii geotermalnej wynosi aż 70%.

***
Wszystko, co dobre, występuje potrójnie. Nowy segment chwytaków firmy SCHUNK – transparentność przez zróżnicowanie
Niemiecka firma SCHUNK, specjalista w dziedzinie techniki mocowania i automatyki przemysłowej, postawiła sobie za cel przedstawienie swoim klientom bogatej i przejrzystej oferty wysokiej jakości produktów do automatyzacji produkcji. Oferują one szeroką gamę funkcji i należą do najbardziej ekonomicznych rozwiązań na rynku dzięki kombinacji najwyższej jakości i niezwykle korzystnego stosunku ceny do wydajności.

***
Marek Spławski
Dobór parametrów konstrukcyjnych w pompach zębatych o zazębieniu zewnętrznym i niskiej liczbie zębów
W artykule przedstawiono analizę wpływu parametrów konstrukcyjnych (tj. szerokość koła zębatego b, liczba zębów z) oraz eksploatacyjnych (ciśnienie robocze p) na wartości sił działających na wałek pompy zębatej i determinujących minimalną średnicę czopa wałka. Artykuł ukazuje również ograniczenia dla konstrukcji pomp zębatych o niskich liczbach zębów pod kątem wytrzymałości materiałów.

***
Michał Gronert, Roman Lamentowicz
Zawory hamulcowe w układach wciągarki
W hydraulicznych układach wciągarki, składającej się z silnika hydraulicznego, bębna, bardzo poważnym problemem wpływającym bezpośrednio na płynną, a przede wszystkim bezpieczną pracę wciągarki jest jej stabilna praca podczas opuszczania ładunku. W takiej sytuacji silnik hydrauliczny ma tendencję do rozpędzania się. Przyczyną tego stanu rzeczy jest moment sił pochodzących od obciążenia, działający w tym samym kierunku, który działa zgodnie z kierunkiem obrotu silnika. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, w układach wciągarki montowane są zawory podpierające.

***
Artur Mazur
Nowy system amortyzacji wysięgnika wozów wiercących i kotwiących
W 2008 r. DFM Zanam-Legmet Sp. z o.o. w Polkowicach wprowadziła od dawna oczekiwany układ amortyzacji dla wysięgników wozów wiercących i kotwiących. W celu wyeliminowania wad dotychczasowych rozwiązań stosowanych w górnictwie stworzono całkowicie nowy układ charakteryzujący się następującymi cechami:...

 ***
Artur Mazur, Artur Politowicz
Ładowarka kopalniana LKP-0903 – wersja hybrydowa
Wprowadzenie do górniczych maszyn kołowych, z napędem spalinowym, silników spełniających wymogi określone dla poziomu emisji spalin STAGE IIIA stało się podstawową przyczyną wdrożenia nowego systemu sterowania i komunikacji o zwiększonej odporności na warunki podziemnej eksploatacji złóż rud miedzi. Zastosowano system sterowania z użyciem magistrali CAN-BUS z protokołem komunikacyjnym ISO-SAE J1939. Jedną z zalet zastosowania takiego rozwiązania (pierwsza polska ładowarka kopalniana w wersji mechatronicznej) jest możliwość aplikacji napędu o charakterze hybrydowym. Artykuł przestawia opracowaną przez DFM Zanam-Legmet Sp. z o.o. w Polkowicach pierwszą polską ładowarkę kopalnianą w wersji hybrydowej (w opcji micro-hybrid), wystawianą w ramach Targów EXPO-MINING Katowice – Kraków 2008.

***
Ciepło z wnętrza Ziemi
W Zakopanem i na Podhalu większość hoteli oraz spora część prywatnych gospodarstw korzysta z ogrzewania energią geotermalną. Początki tej największej w kraju inwestycji geotermalnej przedstawił Czesław Ślimak – prezes Zarządu PEC Geotermia Podhalańska SA...

***
Klaus Reichert, Dirk Heumann
Przetworniki prądowe VAC z nową sondą pola magnetycznego pracującą w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego
Niniejsza praca zawiera opis przetworników prądowych VAC z nowym czujnikiem pola magnetycznego, pracującym w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego. Przetwornik przeznaczony jest do pomiaru prądu. Wyjaśniono zasadę działania całego przetwornika. Opisano budowę i zasadę działania sondy pola magnetycznego. Opisano budowę i działanie całego przetwornika wraz z układem scalonym DRV 401. Zaprezentowano dwa rodzaje przetworników. W końcowej części zamieszczono informacje o sposobach dalszego przetwarzania sygnału wyjściowego podstawowej wersji przetwornika prądowego.

***
Jaki kierunek obierze polityka energetyczna Polski?
Z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Adamem Szejnfeldem, rozmawia redaktor Ryszard Klencz. Założenia projektu „Polityki energetycznej Polski do 2030 r.” Ministerstwo Gospodarki przesłało do konsultacji w sektorze energetycznym i administracji. Ryszard Klencz: Zintensyfikowanie prac w MG nad nową polityką energetyczną dla Polski, to szczególne wyzwanie. Jakie czynniki miały na to wpływ? - Adam Szejnfeld – Bardzo poważne, wieloletnie zapóźnienia, wręcz zaniechania poprzednich ekip w zakresie modernizacji i inwestycji w energetyce, zmiany na rynkach światowych, w tym gwałtowny wzrost cen ropy naftowej, rosnące zapotrzebowanie na surowce przy ograniczaniu dostaw, zanieczyszczenie środowiska i nowe światowe i unijne programy w tej materii…

***
Ryszard Klencz
Energooszczędność i bezpieczeństwo w systemach elektroenergetycznych
Konferencja o charakterze szkoleniowym „Automatyka, elektryka, zakłócenia – 2008”, odbyła się w dniach 11–14 czerwca w Juracie. Została ukierunkowana na energooszczędność i bezpieczeństwo w systemach elektroenergetycznych, układach napędowych, systemach oświetleniowych oraz systemach automatyki. Organizatorami jej byli: INFOTECH, Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej, EC Wybrzeże, FEWE, Port Gdynia, SPE.

***
Kieleckie Targi CONTROL-TECH i METAL
Sprzęt kontroli pomiarowej, aparatura badawcza i wyposażenie pomieszczeń laboratoryjnych – takie i jeszcze inne urządzenia będzie można zobaczyć we wrześniu w halach Targów Kielce, podczas VIII Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej... Największa w Polsce i jedna z najważniejszych wystaw tej branży w Europie – Międzynarodowe Targi Technologii dla Odlewnictwa METAL – rozpocznie się w obiektach Targów Kielce 24 września br. Równolegle odbędą się VII Międzynarodowe Targi Aluminium i Technologii, Materiałów i Produktów Metali Nieżelaznych ALUMINIUM & NONFERMET oraz IV Wystawa Spawalnictwa SPAWALNICTWO.

***
Branża spożywcza wykorzystała szansę
Polski przemysł spożywczy w pełni wykorzystał możliwości związane z otwarciem rynków unijnych i dobrą koniunkturą gospodarczą – wynika z opublikowanego przez ING Bank Śląski raportu na temat przemysłu spożywczego w Polsce. Dzięki wsparciu finansowemu z funduszy unijnych wiele zakładów zostało gruntownie zmodernizowanych. Od 2004 r. dynamicznie wzrastał eksport, świadcząc o dużej konkurencyjności naszego przemysłu na rynkach europejskich. Zdecydowanie poprawiły się wyniki finansowe przedsiębiorstw.

Reklama