Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 12/2007

Napędy i Sterowanie
numer 12/2007


Mariusz Czechowicz
Efektywność Energetyczna Napędów z Silnikami Elektrycznymi. IV Forum BOBRME Komel. FEWE – PCPM – CANTONI MOTOR – SIEMENS – SEP
W dniach 24–26 października br. w Korytnicy nad Zalewem Chańcza (woj. świętokrzyskie) po raz czwarty spotkali się uczestnicy Forum „Efektywność Energetyczna Napędów z Silnikami Elektrycznymi”, zorganizowanym przez Branżowy Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Maszyn Elektrycznych Komel w Katowicach przy współpracy Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Polskiego Centrum Promocji Miedzi, zakładów Grupy Cantoni Motor, firmy Siemens oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Honorowy patronat nad Forum objął Minister Gospodarki. Patronat medialny nad Forum objęły redakcje „Śląskich Wiadomości Elektrycznych”, „Nowej Elektrotechniki”, „Wiadomości elektrotechnicznych”, „Napędów i Sterowania”, „Elektrosystemów”, „Elektroinfo” i „Czystej Energii”.

***
Christian Knorr
Przekaźniki kontrolne czuwają nad napędem
Systemowe podejście w większości branż przemysłowych prowadzi nieuchronnie do ogólnego spojrzenia na kwestię budowy maszyny i urządzeń. Dotyczy to zarówno zarządzania energią, jak i aspektów konserwacji, względnie dyspozycyjności. W tym zakresie przekaźniki kontrolne zdobywają coraz większe znaczenie. Takie bowiem urządzenia stanowią fundament wydajnej techniki napędów. Wraz z rozwojem automatyzacji rośnie konieczność pełnego monitoringu procesów produkcyjnych i montażowych. Udaje się to dzięki dużej liczbie urządzeń, względnie czujników, które „obserwują” maszyny i urządzenia, będąc niejako ich okiem i uchem.

***
Dariusz Szczęsny, Grzegorz Drabik
Silniki wysoko sprawne z klatką miedzianą
W ostatnich latach coraz więcej uwagi zwraca się na efekty środowiskowe działalności człowieka. Inżynierowie pracują nad coraz nowocześniejszymi urządzeniami, które zużywałyby coraz mniej energii przy przynajmniej takiej samej wydajności. Głównym odbiorcą energii elektrycznej są zakłady przemysłowe, a w szczególności pracujące w nich silniki. Szacuje się, że ogólnie napędy pochłaniają 70% całej globalnej produkcji energii. Nie powinno więc dziwić, że szczególny nacisk kładzie się na obniżenie energochłonności właśnie układów napędowych.

***
Tobiasz Witor
ETHERNET Powerlink w napędach elektrycznych
Lenze w Polsce przedstawiło po raz pierwszy koncepcję L-force podczas Targów Automaticon 2007. Pod enigmatycznym terminem L-force kryje się system napędowy wsparty automatyką spod znaku Lenze. System ten cechuje wzajemne dopasowanie: zcentralizowana oraz zdecentralizowana technika napędowa, motoreduktory, silniki, oprogramowanie, I/O oraz serwis. Pierwsza linia produktów 9400 miała swoją premierę na Automaticonie. W jej skład wchodzą serwoprzemienniki do mocy 370 kW. Przy projektowaniu tej linii za nadrzędną zasadę przyjęto uniwersalizm produktu i tak oto przemiennik ten może być wykorzystany w aplikacjach jedno- i wieloosiowych. Oznacza to również, że napęd nie ma ograniczeń od strony zasilania, jego funkcje, oprogramowanie oraz komunikacja mogą być modyfikowane do potrzeb wymaganych przez użytkownika.

***
Zastosowanie napędów NORD w wykonaniu ATEX
Dyrektywy Europejskie ATEX (franc. ATmosphere EXplosif), wprowadzone w 2003 r., opisują wymogi stawiane urządzeniom przeznaczonym do pracy w strefach zagrożonych wybuchem. W trosce o bezpieczeństwo klientów oraz stosując się do powyższych norm, firma NORD wyposażyła swoje reduktory i silniki w zabezpieczenia przeciwwybuchowe i ognioszczelne, umożliwiające ich bezpieczną pracę w każdych warunkach. Dostarcza się łącznie osiem typoszeregów o momencie obrotowym od 10 do 100 000 Nm, które są indywidualnie konfigurowane. Istnieją silniki z zabezpieczeniem przed zapłonem typu EEx de i EEx e oraz do stref zapylonych Z21 i Z22, a ponadto różne warianty przekładni oraz silników do prawie wszystkich zastosowań.

***
Dostawy standardowe oraz realizacje specjalne w ofercie BEFARED SA
Mija kolejny rok spotkań BEFARED SA z Czytelnikami NiS, na łamach którego mieliśmy okazję się zaprezentować. W grudniowym numerze pragniemy przybliżyć wydarzenia minionego roku. BEFARED SA to firma z tradycją, stale umacniająca swą pozycję na rynku. Dotrzymując kroku wymogom czasów, które determinują rozwój techniki napędowej, oraz konsekwentnie realizując strategię jakościową, BEFARED jest dziś uznaną marką wśród producentów zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

***
Adam Ruszczyk, Andrzej Sikorski
Nowy nieliniowy regulator prądu a dynamika kształtowania momentu silnika indukcyjnego
Polowo zorientowane, prądowe metody sterowania umożliwiają wymuszanie składowych wektora prądu zasilającego silnik, odpowiedzialnych za wytworzenie momentu i strumienia [1]. Poprawia to zachowanie układu w stanach przejściowych, zapewniając zerowy uchyb w stanach statycznych (stopień poprawy zależy od rodzaju regulatora prądu wykorzystanego do realizacji wewnętrznej pętli regulacji). Zadaniem regulatora prądu jest możliwie wierne odtworzenie zadanych wartości składowych wektora prądu.

***
Asger Rasmussen, Tom Sorskog
Ciśnienie 800 barów pewnie opanowane. Rekord świata uszczelek hydraulicznych
800 barów wewnątrz kontra 300 barów na zewnątrz – takie parametry oznaczają ekstremalne warunki. Stosując standardowe uszczelnienia, nie da się opanować wymagań stawianych takiemu systemowi hydraulicznemu. Dzięki dużemu doświadczeniu firmy Freudenberg i nowemu podejściu udało się w końcu rozwiązać to zadanie z pozytywnym wynikiem.

***
Tomasz Haliniak
Inkrementalny enkoder absolutny
Firma Lika Electronic od wielu lat dostarcza innowacyjne rozwiązania dla sektora automatyki przemysłowej. W nowo rozbudowanej siedzibie w miejscowości Carre na północy Włoch, zespół inżynierów i techników czuwa nad produkcją inkrementalnych i absolutnych przetworników przemieszczeń liniowych i kątowych. Jednocześnie, w pogoni za zaspokojeniem ciągle rosnących potrzeb użytkownika, trwają prace nad nowymi projektami i wdrożeniami.

***
Bronisław Drak, Piotr Zientek
Wpływ prądów łożyskowych na uszkodzenia łożysk tocznych silników indukcyjnych dużej mocy
Analiza historii silników indukcyjnych dużej mocy pracujących w napędach potrzeb własnych elektrowni zawodowych i elektrociepłowni wskazuje, że od wielu lat coraz częściej wymagana jest wymiana łożysk tocznych w tych silnikach. Uszkodzenia łożysk tocznych występują częściej z chwilą zastosowania zasilania silników z falowników PWM. Spowodowały one, że zagadnienie prądów łożyskowych w silnikach indukcyjnych jest problemem aktualnym. Należy jednocześnie zaznaczyć, że awarie silników spowodowane uszkodzeniami łożysk tocznych nie występują tak często.

***
Przemiennik częstotliwości LG serii iP5A dedykowany do pomp i wentylatorów
Koreański koncern LS Industrial Systems (nowa nazwa LG Industrial Systems), tworząc nowe trendy w branży automatyki na świecie, opracował nową serię przemienników częstotliwości dla aplikacji wentylatorowych i pompowych. To najnowsze rozwiązanie posiadające wiele niezbędnych funkcji, małe wymiary oraz nowoczesny wygląd. LG jest liderem w dziedzinie napędów elektrycznych, dzięki czemu proponujemy Państwu najlepsze na rynku ceny oraz wysoką jakość oferowanych urządzeń.

***
Szkoła z tradycją
Na takie miano szczególnie zasłużył Zespół Szkół Mechanicznych w Raciborzu, który obchodził w tym roku 60-lecie swojego istnienia. Jubileusz „Mechanika” to wydarzenie niezwykłe przede wszystkim dla rzeszy byłych uczniów tej technicznej szkoły. Rocznicowa uroczystość była bowiem niepowtarzalną okazją do spotkania się absolwentów, którzy do Raciborza zjechali z różnych zakątków świata. Wychowankowie raciborskiego „Mechanika” są bowiem dziś szanowanymi fachowcami w kraju i za granicą.

***
Tomasz Zamorski
Modernizacja napędu osi standardowej tokarki w oparciu o nowe podzespoły firmy SIEMENS
Jednym z projektów realizowanych przez firmę STERNET była modernizacja tokarki do walców hutniczych. Zadaniem postawionym przez Klienta było wyraźne poprawienie niezawodności obrabiarki oraz zwiększenie wydajności i efektywności obróbki przy jednoczesnym zachowaniu niedużych kosztów modernizacji. Efekt ten zaplanowano osiągnąć poprzez usunięcie niektórych części napędowych łańcucha kinematycznego i zastąpienie ich prostymi układami napędowymi.

***
Charakterystyka technologii HeavyDuty w produktach firmy BaumerHübner
W naszym artykule „Technologia HeavyDuty w enkoderach firmy BaumerHübner”, opublikowanym w lutowym wydaniu miesięcznika „Napędy i Sterowanie”, przedstawiliśmy ogólne założenia technologii HeavyDuty. Dzisiejszy artykuł ma na celu zaprezentowanie, jakie testy musi przejść każde urządzenie, które zostało wykonane w tej technologii. Podczas testów określane są wyszczególnione poniżej parametry.

***
Serwonapędy MAVILOR w medycynie
Istnieje taki sektor, który wymaga surowych, profesjonalnych standardów, precyzji w wykonaniu, minimalizacji ryzyka i w którym dominuje higiena – jest to sektor medyczny. Sektor medyczny jest uzależniony od umiejętności i wiedzy specjalistów medycyny, a oni uzależnieni są od jakości sprzętu, jakiego używają. Przez ostatnie kilka lat rozwój sprzętu medycznego był nadzwyczajny, a wcielanie w życie nowych technologii spowodowało powstawanie coraz wyższych poziomów precyzji, które jeszcze 10 lat temu były trudne do wyobrażenia.

***
Andrzej Wnuk
Napędy silników z magnesami trwałymi. Przetwornice VLT® AutomationDrive FC300 firmy Danfoss
Przed współczesnymi przetwornicami częstotliwości stawiane są bardzo wysokie wymagania pod względem ich poziomu technicznego, możliwości napędowych, ale też coraz częściej odnośnie nowych obszarów ich stosowania. Odpowiedzią firmy Danfoss na taką potrzebę rynku jest nowa rodzina zaawansowanych przetwornic częstotliwości VLT® AutomationDrive FC300, która oferuje optymalny algorytm sterowania polowo zorientowanego zarówno dla silników klatkowych, jak również dla silników z magnesami trwałymi PM. W artykule omówione zostały istotne cechy silników PM oraz zasady ich sterowania przetwornicami częstotliwości VLT® AutomationDrive FC300.

***
Anna Szymczak
Po dotacje – z konsultantem czy bez konsultanta?
Tempo prac nad nowymi programami unijnymi na lata 2007–2013 nie jest zachwycające, ale nie mamy innego wyjścia, jak tylko uzbroić się w cierpliwość i rozważyć jeszcze jeden aspekt związany z dotacjami – czy wniosek przygotowywać samodzielnie, czy zlecić to firmie doradczej. Przy opracowywaniu dokumentacji aplikacyjnej należy uwzględnić m.in. ilość czasu na opracowanie i budżet, jaki firma planuje przeznaczyć na przygotowanie.

***
Napędy regulowane
W ostatnich latach Zakład Maszyn Elektrycznych EMIT SA prowadzi szereg prac związanych z unowocześnieniem i rozszerzeniem zakresu produkcyjnego o nowe wyroby. Głównym założeniem było znaczne rozszerzenie zakresu mocy produkowanych silników (rys. 1)przy jednoczesnym spełnieniu ostrych wymogów eksploatacyjnych stawianych nowoczesnym układom napędowym oraz zaspokojenie oczekiwań użytkowników. Oprócz parametrów eksploatacyjnych, takich jak wysoka sprawność energetyczna, trwałość i niezawodność, pod uwagę wzięto również rosnące wymagania dotyczące ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem niskiego poziomu hałasu i wibracji silników.

***
Konkurs miesięcznika „Napędy i Sterowanie” na najlepsze rozwiązanie – PRODUKT ROKU 2007
Redakcja miesięcznika „Napędy i Sterowanie”, we współpracy z Katedrą Automatyki AGH oraz Instytutem Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn Politechniki Wrocławskiej, organizuje II już edycję Konkursu na najlepsze rozwiązanie – PRODUKT ROKU 2007. Tegoroczne przedsięwzięcie jest kontynuacją zeszłorocznej idei wyróżnienia najlepszych wyrobów i rozwiązań technicznych prezentowanych na łamach pisma w bieżącym roku.

***
COMPLEX SA – producent i dystrybutor części maszyn
Branża łożyskowa nie jest najbardziej medialną. Lecz to właśnie na łożyskach opiera się wydajność innych dziedzin. Bez łożysk nie mógłby się obejść ani transport, ani hutnictwo, ani przemysł wydobywczy. Jeśli gospodarka się kręci, to tylko na łożyskach. Firma COMPLEX jest producentem i dystrybutorem łożysk tocznych i innych części maszyn. Wykorzystywane na potrzeby przemysłu, rolnictwa i motoryzacji produkty CX®, flagowej marki firmy, są znane i doceniane nie tylko w Polsce, ale również w pozostałych krajach Europy, w Azji i – na co wskazuje wzrastające zainteresowanie Ameryki – również na półkuli zachodniej.

***
Sterowanie z platformy Logix
Nowa platforma Logix – część zintegrowanej architektury Rockwell Automation – pozwala na prostą i efektywną kontrolę i sterowanie systemami automatyki przemysłowej. Wszędzie tam, gdzie potrzeba systemów wysokiej jakości i niezawodności – użytkownicy mogą wybrać z rodziny Logix odpowiedni sprzęt i oprogramowanie. Razem z sieciami NetLinx, zintegrowanym systemem Kinetix i produktami wizualizacji ViewAnyWare Logix daje maksimum możliwości w integracji sieci, napędów i wizualizacji w jednym scalonym systemie programowania.

***
Najlepsza jakość w najniższej cenie. ABEG jako inteligentny system zarządzania zaopatrzeniem
Globalizacja jest dla rynków wielką szansą. Korzystając z jej zalet, można podejmować strategiczne decyzje dotyczące m.in. zaopatrzenia w sposób szybszy, mniej ryzykowny i ekonomicznie opłacalny. Z drugiej zaś strony powiązanie pomiędzy dostawcami, producentami i odbiorcami rodzi łańcuch wzajemnych zależności, który powinien być perfekcyjnie zarządzany, zapewniając płynność współpracy. Temu wyzwaniu stawianemu konstruktorom, logistykom i produkującym – z kontrolą jakości włącznie – wychodzi naprzeciw ABEG, będący metodą optymalizacji techniczno-ekonomicznej Holdingu ABEG – made in Germany

***
Ryszard Klencz
Automatyzacja w przemyśle 2007
Zorganizowana przez miesięcznik „Napędy i Sterowanie” konferencja AUTOMATYZACJA W PRZEMYŚLE 2007 stworzyła płaszczyznę do spotkania przedstawicieli nauki i przemysłu. Konferencja, która odbyła się 22–23 października br. w Szczyrku, stanowiła forum wymiany doświadczeń związanych z procesem automatyzacji w przemyśle, obejmując tematycznie techniki integracji systemów informatycznych przedsiębiorstwa, zagadnienia budowy układów napędowych, cyfrowe układy mechatroniczne oraz zagadnienia automatyzacji modernizowanych procesów technologicznych.

***
Ilona Kanas
Automatyka czy adrenalina?
Na tak postawione pytanie nie trzeba szukać odpowiedzi. Rozwiązanie już istnieje i nawet zostało wdrożone w życie. Znaleziono formułę, w której te dwie sfery znakomicie się zrealizowały i wzajemnie dopełniły, a jest nią Konferencja Użytkowników Systemów B&R. Konferencja Użytkowników Systemów B&R organizowana jest przez firmę B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o. (B&R) raz do roku (jesienią). Zapraszani goście to automatycy, którzy aktywnie od wielu lat wykorzystują w swojej pracy inżynierskiej zintegrowane rozwiązania automatyzacji austriackiego producenta Bernecker + Rainer Industrie Elektronik GmbH.

***
Saia®PCD3 – broń w rękach automatyków
Sterowniki Saia®PCD3 dołączyły do grona najbardziej typowych produktów kojarzonych ze szwajcarską jakością, takich jak czekolada, zegarki czy scyzoryki. Z pewnością nikomu nie trzeba wyjaśniać, na czym polega fenomen szwajcarskich scyzoryków. Zadziwiająca ilość i różnorodność dostępnych funkcji oraz łatwość użycia pomagają w wielu sytuacjach, tak w przyjemnych, jak i trudnych okolicznościach. Wyjątkowość szwajcarskich scyzoryków wynika z połączenia jakości, solidności i ogromnych możliwości zamkniętych w niewielkiej obudowie. Wśród bogactwa różnorodnych modeli, od najprostszych, kieszonkowych noży do tych, które oferują 101 funkcji na wszystkie okazje, każdy znajdzie scyzoryk odpowiedni dla siebie. Szwajcarski scyzoryk to niemal nieograniczone możliwości zastosowania.

***
Witold Ober
Bezstykowe manipulatory miniaturowe i przemysłowe
Manipulator ręczny (z ang. Joystick) jest nieodłącznym elementem konsol gier komputerowych i sprzętu komputerowego używanego w domu. Jest to jednak również ważny element sterowania przemysłowego maszyn i robotów. Definicja - Manipulator jest urządzeniem we/wy dla systemu komputerowego, służącym do zadawania najczęściej w dwóch, trzech osiach kierunku, pozycji, prędkości ruchu, czyli do sterowania jakimś elementem ruchomym realnej maszyny, względnie tylko wirtualnie na ekranie pozycji kursora lub innego elementu graficznego. Po wpisaniu w znaną wyszukiwarkę internetową słowa „manipulator” pojawia się prawie 5 mln wpisów kojarzonych głównie z manipulatorami robotycznymi.

***
Bartłomiej Szydłowski
Nowa oferta przekaźników nadzorczych RELPOL SA
Aplikacje automatyki przemysłowej w wielu przypadkach wymagają kontroli wielkości, które mają bardzo istotną rolę dla prawidłowego działania aplikacji. Takie parametry jak napięcie, prąd, temperatura silnika, czy poziom cieczy przewodzących mogą oczywiście być mierzone przez urządzenia pomiarowe. Bywają jednak sytuacje, w których potrzebna jest tylko kontrola i sygnalizacja stanów alarmowych.

***
Więcej niż standard
Dobre parametry w szerokiej gamie zastosowań i przy bardzo ograniczonej przestrzeni – oto pole do popisu dla kompaktowych siłowników ADN firmy Festo spełniających wymagania normy ISO 21287. Seria ta stanowi idealny punkt wyjściowy dla nowych wariantów spełniających wszelkie oczekiwania. Więcej niż standard” – zgodnie z tym hasłem siłowniki kompaktowe ADN potrafią zdziałać więcej, niż wymaga od nich norma ISO. Wielkości powyżej i poniżej wymaganego zakresu oraz liczne, indywidualnie kombinowane warianty, decydują o uniwersalności zastosowań tej serii produktów. Dzięki kompaktowej konstrukcji siłowniki ADN radzą sobie nawet z najmniejszymi detalami, w najbardziej ograniczonej przestrzeni działania.

***
Promocja Norgren Express™
Skróć czas oczekiwania, zmniejsz koszty magazynowania i zwiększ zyski! To łatwe z usługą Norgren Express! Weź także udział w promocji. Do wygrania wiele wartościowych nagród: laptopy, wycieczki, TV LCD i wiele innych. Nasi Klienci znają zalety usługi Norgren Express: szybkość dostawy, duży wybór produktów, konkurencyjna cena. Teraz dodatkowo stworzyliśmy nowy katalog – cienki i łatwy w użyciu. Otwórz i sprawdź sam! Gwarantujemy, że odnajdziesz numer potrzebnej części w 60 sekund!

***
Jakub Skowroński
Dławnice firmy Agro
Dławnice z tworzywa sztucznego, metalu lub stopów metali służą do wprowadzania kabli do urządzeń, obudów i szaf sterowniczych. Ich główne zadanie polega na wprowadzeniu kabli, uszczelnieniu i zabezpieczeniu przed wnikaniem ciał obcych oraz płynów. Stawia się im różne wymagania, np. wytrzymałości mechanicznej i termicznej lub integracji dodatkowych funkcji w dławnicy. Producentem prezentowanych modeli dławnic, dystrybuowanych przez firmę Astat, jest szwajcarska spółka Agro.

***
Jubileusz 60-lecia ZZM SA
Z Marianem Kostempskim – prezesem Zarządu ZZM SA – rozmawiał Ryszard Klencz. Ryszard Klencz: – Jak długo jest Pan związany z ZZM SA? Marian Kostempski: – Całą moją młodość – 1 września minęło bowiem 35 lat. W 1947 r. powołano do życia Warsztaty Główne Naprawcze, mające świadczyć usługi na rzecz górnictwa polskiego. Robiono różne rzeczy, to, co było w danej chwili potrzebne. Od tego momentu jednak możemy mówić o rozwoju, który trwa do dzisiaj. Przemiany następowały na tle zmieniającej się sytuacji, wtedy może mniej politycznej; na początku byliśmy w strukturach górniczych, a nie maszynowych.

***
Stanisław Gajos
Eksploatacja i mechanizacja w kopalniach Katowickiego Holdingu Węglowego SA
Restrukturyzacja górnictwa węgla kamiennego poddanego ostrym rygorom gospodarki rynkowej okazała się na tyle skuteczna, że doprowadziła do przełomu, w wyniku którego kopalnie zgromadzone w Katowickim Holdingu Węglowym SA regularnie osiągają dodatnie wyniki ekonomiczne. Skuteczność restrukturyzacji w aspekcie technicznym i organizacyjnym można oceniać na podstawie liczby jednocześnie czynnych ścian, średniego dobowego wydobycia z jednej ściany oraz wydajności ogólnej.

***
Janusz Zajączkowski
Nowa generacja zaawansowanych rejestratorów Endress+Hauser Memograph M
W postaci graficznej stacji rejestracji i archiwizacji danych Memograph M typu RSG40 Endress+Hauser wprowadza na rynek kolejną generację rejestratora procesowego. Generacja ta w niewielkim stopniu przypomina już swój pierwowzór w postaci rejestratorów papierowych, za to coraz bardziej ewoluuje w kierunku autonomicznej, obiektowej stacji operatorskiej systemu automatyki.

***
Kable sygnalizacyjne oraz przewody sterownicze marki CET
W związku z rozwojem firmy pszczyński CET sukcesywnie rozszerza swoją ofertę, w której już na dobre zadomowiły się kable sygnalizacyjne. Obecnie trwają prace i badania nad przewodami sterowniczymi, które zawitają do oferty CET w pierwszym kwartale 2008 roku. Przewody sterownicze. To kolejna grupa w zakresie NOWOŚCI CET. W ofercie znajdą się produkty spełniające wymagania norm DIN VDE 0812 oraz VDE 0814. Mówimy tu oczywiście o przewodach LiYY oraz LiYCY na napięcie 300/300 V.

***
igus: nowe projekty na dużą skalę w zakresie prowadników przewodów w Azji i w Europie. Rozwiązania Heavy Duty pracują spokojnie i stabilnie – rozwinięty system monitoringu online – dostawa
Droga przesunięcia 500 metrów w Port of Singapore. Firma igus z Kolonii, światowy lider w dziedzinie systemów prowadzenia przewodów, zaprezentowała na targach specjalistycznych CeMAT najnowsze produkty i projekty na całym świecie. Po doświadczeniach przy aplikacji portowej w Malezji (droga przesunięcia 440 m) firma zainstalowała obecnie w Port of Singapore ogółem dwanaście dźwigów ship-to-shore. Długość przesunięcia tych dźwigów wynosi do 500 m. Wszystkie systemy prowadzenia przewodów zainstalowane w kanale w ziemi zostały w celu ochrony przed warunkami atmosferycznymi wyposażone w rynny prowadzące ze stali szlachetnej.

***
Wciągniki łańcuchowe ABUCompact
Nowa generacja wciągników łańcuchowych ABUCompact charakteryzuje się nowoczesnym wzornictwem i zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi. Wciągniki zasilane są prądem trójfazowym o napięciu 400 V. Stworzone z myślą o zróżnicowanych potrzebach, cztery typy wciągników zapewniają niezawodne podnoszenie w zakresie od 80 kg do 4000 kg. Silnik i przekładnia mają budowę modułową, co umożliwia wykonanie produktu w wielu wersjach z prędkościami podnoszenia do 20 m/min i w grupie natężania pracy FEM do 4 m, przy zachowaniu atrakcyjnych cen. Uzupełnieniem typoszeregu ABUCompact jest mały wciągnik GMC.

***
Jacek Spałek
XV Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna TEMAG 2007. „Trwałość elementów i węzłów konstrukcyjnych maszyn górniczych”
Zagadnienie trwałości, jako jedno z podstawowych kryteriów oceny funkcjonalności obiektów technicznych, od wielu dziesiątek lat nurtuje środowiska naukowe oraz konstruktorów, wytwórców i użytkowników maszyn i urządzeń. Odnosi się to zwłaszcza do tych przypadków zastosowania maszyn przemysłowych, gdzie wymagane jest bezwzględne spełnienie kryterium wymaganej trwałości maszyn pracujących w warunkach ekstremalnych obciążeń (a szerzej – różnorodnych wymuszeń) eksploatacyjnych. Problem ten dotyczy w szczególności maszyn i urządzeń stosowanych zarówno w górnictwie podziemnym, jak i odkrywkowym.

***
Dariusz Ozimina, Monika Madej, Michał Styp-Rekowski
Analiza wpływu adsorpcji dodatków AW na właściwości tribologiczne ceramiki o wiązaniach jonowych i kowalencyjnych
W pracy podjęto problem określenia charakteru oddziaływań tribochemicznych dodatków przeciwzużyciowych – AW na tworzenie podczas tarcia przeciwzużyciowych warstw wierzchnich na materiałach ceramicznych o jonowym i kowalencyjnym wiązaniu chemicznym, gdyż brak znajomości typu oddziaływań składników materiałów eksploatacyjnych z ceramiką prowadzi do zniszczenia systemów eksploatacyjnych, pracujących w układach tarciowych. Określono oddziaływania adsorpcyjne alkiloditiofosforanu cynku – ZDDP na reprezentatywnych powierzchniach ceramicznych – Al2O3 i SiC. Następnym etapem była ocena właściwości tribologicznych ceramiki przy użyciu testera tribologicznego T-01M, pracującego w skojarzeniu kula – tarcza w warunkach tarcia ze smarowaniem modelową bazą olejową, zawierającą 1% masowy ZDDP. Analiza wpływu adsorpcji na właściwości tribologiczne materiałów ceramicznych pokazała znaczący wpływ rodzaju wiązania zarówno na współczynnik tarcia, jak i zużycie liniowe.

***
Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO 2007. Koherencja przemysłu i ekologii
Podczas Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO, które odbyły się w Poznaniu w dniach 20–23 listopada 2007 r., kilkaset innowacyjnych produktów i nowych technologii zaprezentowali krajowi i zagraniczni liderzy w dziedzinie nowoczesnych rozwiązań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej. Honorowy patronat nad 19. edycją Targów POLEKO sprawował minister środowiska Jan Szyszko. Tematem wiodącym tegorocznej ekspozycji były „Odnawialne źródła energii”. Stąd też wyjątkowe znaczenie tegorocznej edycji Salonu Czystej Energii – specjalnej wystawy poświęconej najnowszym rozwiązaniom z zakresu energetyki odnawialnej, która już po raz siódmy zorganizowana została w ramach POLEKO.

***
Pierwsze targi i kongres BLECHbusiness w Polsce – sukces inauguracyjnej edycji imprezy
Podczas zorganizowanej w dniach 27–29 listopada br. w Warszawie pierwszej edycji imprezy branżowej BLECHbusiness zaprezentowało się 100 wystawców, którzy zajęli wszystkie stoiska w hali na międzynarodowych terenach wystawienniczych EXPO XXI. Podczas targów pokazano przekrojowy obraz branży i wszystkie etapy obróbki blach w jednym miejscu. Liderzy tego sektora przemysłu, a także liczne przedsiębiorstwa średniej wielkości oraz mniejsze firmy z Polski i innych krajów wykorzystały tę jedyną w swoim rodzaju okazję do pozyskania kontrahentów i klientów oraz zawarcia nowych kontraktów. Dla wielu wystawców targi stały się okazją do wejścia na zyskujący wciąż na znaczeniu polski rynek lub do umocnienia na nim swej pozycji.

***
Zygmunt Szymański
Zastosowanie metod sztucznej inteligencji w układach sterowania maszyn transportu poziomego i pionowego
W artykule przedstawiono analizę możliwości zastosowania metod sztucznej inteligencji w obwodach: sterowania, automatyki i diagnostyki, górniczych maszyn transportu poziomego i pionowego. Omówiono wybrane metody sztucznej inteligencji: algorytmy genetyczne, sieci neuronowe oraz sterowanie rozmyte (fuzzy-logic). Dla układu sterowania maszyny transportowej przedstawiono korzyści wynikające z zastosowania metod sztucznej inteligencji. W pracy przedstawiono nowoczesne czujniki i przetworniki pomiarowe stosowane w układach sterowania maszyn transportu poziomego i pionowego. W celu wyjaśnienia istoty nowoczesnych metod sterowania, zamieszczono opis przykładowego układu diagnostycznego maszyny górniczej wykorzystującego sterowanie rozmyte (fuzzy-logic).

***
Zygmunt Paszota
Moce strat energetycznych w elementach układów napędu hydrostatycznego – definicje, zależności, zakresy zmian, sprawności energetyczne – część II. Przewody, zespół sterowania dławienio
Propozycja zdefiniowania mocy strat energetycznych w elementach oraz mocy elementów układów napędu hydrostatycznego, przedstawienie zależności tych mocy od parametrów o nich decydujących, opisy sprawności energetycznych jako stosunków odpowiednich mocy. Temat (zarówno część I – dotycząca silnika hydraulicznego, jak i część II – nawiązująca do problematyki przewodów, zespołu sterowania i pompy) został przedstawiony w monografii pt.: „Badanie, konstrukcja, wytwarzanie i eksploatacja układów hydraulicznych” w ramach Biblioteki „Cylinder” Centrum Mechanizacji Górnictwa „Komag”, Gliwice 2007 [7, 8]. Niniejsza praca zawiera pewne uzupełnienia w stosunku do pozycji [7, 8].

***
Wacław Kollek, Edward Palczak
Badania eksploatacyjne serwomechanizmu kierowniczego ładowarki przegubowej
W artykule przedstawiono wyniki badań eksploatacyjnych serwomechanizmu kierowniczego ładowarki przegubowej przeprowadzone na poligonie doświadczalnym. Przedstawiono dwa rodzaje sterowania maszyn przegubowych opartych o rozdzielacz suwakowy i obrotowy. W układzie sterowanym za pomocą rozdzielacza suwakowego przedstawiono wyniki badań stanów przejściowych dla wybranych obciążeń maszyny.

***
Ryszard Klencz
III Międzynarodowe Targi Produkcji i Technologii PROTECH 2007
Wrocław – stolica Dolnego Śląska. Prężnie rozwijająca się gospodarka regionu, w którym doskonale funkcjonują różne gałęzie przemysłu, od środków transportu przez elektrotechnikę, aż po przemysł maszynowy, uwydatnia rolę Targów PROTECH 2007. To wydarzenie stało się miejscem spotkań inżynierów reprezentujących wszystkie branże przemysłu związane z produkcją i technologią.

Reklama