Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 07-08/2009

Napędy i Sterowanie
numer 07-08/2009


Przetwornice częstotliwości VLT® firmy Danfoss. Sposób na mądre oszczędzanie w systemach automatyki
Ceny energii rosną od lat. Dlatego też coraz większe jest zainteresowanie możliwościami oszczędności energii w systemach automatyki w przemyśle, handlu i drobnej wytwórczości. W ten sposób, mimo rosnących cen, użytkownicy mogą utrzymać koszty produkcji na takim samym poziomie lub nawet je obniżyć. Producenci maszyn i urządzeń zyskują przewagę wobec konkurencji, konstruując urządzenia o mniejszym zużyciu energii, a tym samym generujących niższe koszty eksploatacji.

***
Bartłomiej Orzechowski
Innowacyjność kluczem do rozwoju technologii napędów prądu stałego. DCS800 – nowa generacja napędów DC – ABB
Czy napędy prądu stałego to już przeszłość? Odpowiedź na to pytanie to zdecydowane – „Nie!” Pomimo faktu, że rynek napędów DC w ostatnich latach nie rozwija się tak dynamicznie, jak rynek przemienników częstotliwości, nadal posiada on duży potencjał. Należy pamiętać, że technologia prądu stałego aż do początku lat 90. XX wieku dominowała w bardziej zaawansowanych technologicznie układach napędowych.

***
Tomasz Grzegocki
Technologie wizyjne. Checker – czujnik wizyjny inny niż wszystkie – PROJEKT
Obserwowana od lat tendencja miniaturyzacji elektroniki umożliwia tworzenie nowej jakości w dziedzinie automatyzacji procesów. Nowe materiały, oszczędniejsze podzespoły i bardziej dopracowane technologie umożliwiają zastosowanie całego szeregu innowacyjnych rozwiązań obniżających koszty m.in. kontroli towarów na liniach produkcyjnych.

***
Bartosz Jagła
Wieże solarne do pozyskiwania energii słonecznej. Napędy NORD śledzą Słońce
Getriebebau NORD jest dostarczycielem ponad 700 motoreduktorów ślimakowych typu UNIVERSAL SI dla firmy Solar Park Rodenäs – producenta systemów zasilania energią słoneczną. Napędy NORD są wykorzystywane do regulowania położenia kolektorów słonecznych w stosunku do Słońca.

***
Michał Bereza
Innowacyjna integracja HMI oraz PLC. Nowy SIMATIC S7-1200 – Siemens
SIMATIC S7-1200 jest nowym modułowym sterownikiem przemysłowym, przeznaczonym dla małych i średnich aplikacji. Główny nacisk przy projektowaniu tego systemu został położony na to, aby komunikacja paneli operatorskich SIMATIC HMI oraz sterowników SIMATIC S7-1200 była możliwie jak najwydajniejsza, zarówno pod względem wydajności przesyłania danych, jak również łatwości i intuicyjności projektowania aplikacji. Szczególnie jest to widoczne przy zarządzaniu zmiennymi w projekcie aplikacji. System umożliwia jednokrotną deklarację zmiennych, zarówno dla części wizualizacyjnej projektu, jak również części sterownikowej. Pozwala też na swobodne przenoszenie zmiennych pomiędzy projektowanymi urządzeniami – wszystko w ramach jednej bazy danych projektowych. Dzięki temu można uniknąć wielu błędów projektowych oraz skrócić czas wykonywania aplikacji.

***
Sławomir Szymaniec
Wykorzystanie cewek Chattocka-Rogowskiego do pomiarów prądu i diagnostyki prądowej maszyn elektrycznych
W szeroko rozumianej diagnostyce poszukuje się takich parametrów fizycznych, które odzwierciedlałyby w pełni stan monitorowanego obiektu. W eksploatacji i diagnostyce napędów elektrycznych z pewnością pomiar i analiza prądu należą do najważniejszych.

***
Mariusz Czechowicz
XVIII Seminarium Naukowo-Techniczne BOBRME „Komel”. „Problemy eksploatacji maszyn i napędów elektrycznych”
W dniach 27–29 maja br. w Rytrze koło Nowego Sącza po raz 18. spotkali się uczestnicy Seminarium Naukowo-Technicznego „Problemy eksploatacji maszyn i napędów elektrycznych”, organizowanego przez Branżowy Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Maszyn Elektrycznych „Komel” w Katowicach.

***
Różnorodność w sterowaniu zaworami – Murrelektronik
Elektrozawory są ważnym komponentem w większości instalacji przemysłowych. MURRELEKTRONIK oferuje wtyczki i konektory będące sprawdzonym i skutecznym rozwiązaniem dla sterowania zaworami. Dostępne są wszystkie standardy wykonania A, B, BI, C oraz CI dla różnych napięć zasilania. Cztery typy przewodów w trzech kolorach i szeroka gama długości dają dużą swobodę projektowania.

***
Andrzej Dereń
Sieci FOUNDATIONTM Fieldbus i PROFIBUS-PA – komponenty warstwy fizycznej – TURCK
Systemy oparte o komunikację cyfrową stały się już powszechnie stosowanymi rozwiązaniami w automatyce procesowej.

***
Łukasz Runiewicz
Nowe sterowniki PLC firmy LG/LS Industrial Systems – Aniro
Koreański koncern LS Industrial Systems wprowadza na polski rynek nową serię sterowników XGB i XGT. Dystrybutorem aparatury LS w Polsce jest ANIRO Grupa Handlowa Sp. z o.o. z siedzibą w Toruniu.

***
Witold Ober
Pozycjonowanie urządzeń pomiarowych z napędem krokowym – WObit
Małe napędy z silnikami krokowymi, pozwalające na precyzyjne pozycjonowanie, potrafią wyeliminować droższe napędy w warunkach przemysłowych nie tylko w urządzeniach technologicznych, ale i pomiarowych. Firma WObit ze swoją obszerną ofertą silników krokowych i produkowanych w Poznaniu sterowników oraz ofertą bezstykowych metod pomiarowych wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na ekonomiczny pomiar i pozycjonowanie w różnych dziedzinach produkcji.

***
Jesienią Targi TOOLEX w Expo Silesia
Narzędzia Skrawające TOOLS, ISCAR, European Technology czy Fabryka Automatów Tokarskich to tylko niektóre z firm, które już zgłosiły się do kolejnej edycji Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX 2009.

***
Złote Wzrosty ASTORA dla certyfikowanych Partnerów
Firma ASTOR po raz kolejny przyznała swoim Partnerom Nagrody „Złoty Wzrost ASTOR” za udaną współpracę w ostatnim roku. Wyróżnionych zostało 15 firm spośród 72 znajdujących się obecnie na Liście Partnerów firmy ASTOR.

***
Elektrohydraulika dla oleju i gazu – atos
Olej i gaz, górnictwo, przemysł chemiczny oraz energetyczny podlegają międzynarodowemu prawu ustanawiającemu przepisy bezpieczeństwa dla każdego sklasyfikowanego niebezpiecznego obszaru oraz odpowiednio zaprojektowanych komponentów.

***
Bezobsługowe liniowe łożyska ślizgowe „RJMP”. Szybki montaż, minimalny luz – igus
Specjalista w dziedzinie łożysk – igus GmbH, Kolonia – przedstawił na Targach w Hanowerze nową generację swoich liniowych łożysk ślizogowych „DryLin R” – „RJM”. Kolejny typ – „RJMP” („P” oznacza precyzję) jest w całości wykonany z tworzywa sztucznego zoptymalizowanego pod względem właściwości trybologicznych. Bezsmarowne i niewymagające konserwacji łożyska pozwalają na znaczne skrócenie czasu montażu i uzyskanie optymalnych luzów.

***
Przewody do prowadników przewodów zgodne z normą NFPA 79. Yes we can – igus
Firmy, które eksportują swoje maszyny i urządzenia do USA, w wielu stanach USA często nie są w stanie ominąć wymogu dopuszczenia zgodnie z normą NFPA 79. Norma ta, wywodząca się pierwotnie z technologii instalacji budynków, zabrania miejscami stosowania w maszynach przewodów AWM (UL Recognized). NFPA 79 z uwagi na wymóg bardzo wysokiej ognioodporności do dzisiaj ogranicza wybór stosowanych materiałów do PVC.

***
Anna Szymczak
Zaliczki w projektach unijnych
Zaliczki dla przedsiębiorców stały się faktem. Dotychczas dotacje wypłacane były tylko jako refundacja inwestycji, czyli po zakupie lub jej wykonaniu. Wypłacanie środków „z góry” to długo wyczekiwana zmiana, która znacznie poprawia płynność finansową przedsiębiorstwa. Nie eliminuje to wszystkich problemów, ale jest poważnym ułatwieniem dla firm w tych trudnych czasach gospodarczych.

***
Mirosław Łukiewski
Indukcyjny filtr prostowniczy – elhand
Elhand Transformatory jest producentem dławików wygładzających przeznaczonych do pracy w indukcyjnych filtrach prostowniczych. W artykule omówiono podstawowe parametry techniczne indukcyjnych filtrów wygładzających oraz przedstawiono powietrzne i rdzeniowe elementy indukcyjne.

***
Artur Hanc
Nowoczesne podejście do projektowania maszyn – synergia mechaniki i elektroniki
Mechatronika jest naturalnym kolejnym krokiem w ewolucyjnym procesie nowoczesnego projektowania. Rozwój komputerów, mikrokontrolerów, złożonych systemów sterowania wraz z towarzyszącym rozwojem technik przetwarzania danych czynią mechatronikę jedną z głównych dziedzin końca dwudziestego i początku dwudziestego pierwszego wieku.

***
Kolejne moduły rozszerzeń oraz nowe oprogramowania w ofercie Unitronics – Elmark
Unitronics jest prekursorem w dziedzinie integracji sterownika z panelem operatorskim. Niepodważalnymi zaletami zintegrowania są mniejsze wymiary całego „zestawu”, brak dodatkowych kosztów związanych z łączeniem panelu operatorskiego ze sterownikiem (niepotrzebny dodatkowy przewód połączeniowy), jak również jedno oprogramowanie służące do programowania zarówno samego sterownika, jak i panelu operatorskiego wraz z programowalną klawiaturą.

***
Maciej Kowalski
Trzy obudowy do zastosowania w technice testowania i pomiarów – Eltron
Na rynkach zastosowań wymogi odnośnie parametrów obudów zmieniają się nieustannie. Na przykład w technice testowania i pomiarów potrzeba bardzo elastycznych możliwości montażu oraz szerokiej gamy akcesoriów i części montażowych. Wzornictwo także odgrywa istotną rolę. Oprócz tego często niezbędna jest optymalna koncepcja kompatybilności elektromagnetycznej (EMC) o wysokiej skuteczności ekranowania.

***
Prezentacja sterownika XCx 300 firmy Schleicher Electronic
Mamy przyjemność zaprezentować kolejny sterownik firmy Schleicher Electronic serii XCx 300. Jest to ekonomiczne urządzenie, które dostępne jest w dwóch wersjach PLC i CNC.

***
Konferencja TEMAG 2009
W dniach 14–16 października br. w Hotelu „Ziemowit” w Ustroniu odbędzie się XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna TEMAG 2009 „Trwałość elementów i węzłów konstrukcyjnych maszyn górniczych”.

***
Wacław Kollek, Tomasz Siwulski
Pozycjonowanie w układzie roboczym z napędem hydrostatycznym
Prawidłowe przeprowadzenie operacji technologicznych wymaga w większości przypadków dokładnego pozycjonowania części roboczej urządzenia względem obiektu, na którym operacja technologiczna jest wykonywana. Projektanci układów roboczych, których prawidłowa praca zależy od dokładności pozycjonowania narzędzia względem obiektu zewnętrznego, mają do rozwiązania dwa podstawowe zagadnienia. Pierwsze z nich wiąże się z dokonaniem wyboru układu kinematycznego umożliwiającego pozycjonowanie narzędzia w przestrzeni z żądaną dokładnością. Drugie zagadnienie dotyczy wyboru rozwiązania technicznego układu wraz z doborem rodzaju napędu.

***
Nowa seria siłowników okrągłych firmy Festo
Festo jako lider innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie automatyki przemysłowej i automatyzacji procesów wprowadza rocznie na całym świecie ok. 100 nowych produktów i posiadając 2800 patentów, zapewnia najwyższą produktywność w automatyzacji fabryk oraz procesów technologicznych.

***
Rozwój maszyn górniczych w KGHM Polska Miedź S.A.
Park maszynowy w KGHM Polska Miedź S.A. zmieniał się na przestrzeni lat w zależności od rozwoju nowych technologii oraz warunków zalegania złoża rudy miedzi. Dziś w kopalniach Polskiej Miedzi eksploatowane są maszyny górnicze, których zaawansowanie technologiczne jest adekwatne do poziomu światowego.

***
Maszyny górnicze produkcji DFM ZANAM-LEGMET z aktywnymi systemami ochrony układów roboczych
Maszyny górnicze kołowe eksploatowane w polskich kopalniach niemetalowych podlegają ekstremalnym obciążeniom o charakterze strukturalnym. Największe obciążenia związane są z układami roboczymi i układami jazdy tych maszyn.

***
Marek Kostka
KSW-2000E – nowa generacja kombajnów ścianowych
Dynamiczna restrukturyzacja polskiego sektora górniczego, jak również wymagania światowego górnictwa stawiają nowe wyzwania przed producentami maszyn i urządzeń górniczych. Trend w kierunku optymalizacji całego procesu wydobycia węgla, a w konsekwencji zwiększania jego wydajności, wymusza wysoką sprawność i niezawodność sprzętu wchodzącego w skład kompleksu ścianowego. Kombajny to podstawowe maszyny kompleksów ścianowych, w związku z tym to od ich sprawności i wydajności zależą podstawowe parametry wydobywcze. Główny nacisk w konstrukcjach nowoczesnych kombajnów ścianowych kładzie się na ich niezawodność.

***
Ocena filtrów, efektywność filtracji, współczynnik Beta
To pojęcia, których zrozumienie ma wielkie znaczenie w procesach filtracji zarówno w teorii, jak i w praktyce.

***
Paweł Krupiński, Robert Łągiewka,
Nowoczesne rozwiązania w zakresie systemów sterowania maszyn dla górnictwa podziemnego. FAMAC OPTI 5000 – FAMUR
Zwiększanie wydajności maszyn górniczych, oprócz udoskonalenia ich podzespołów, wiąże się z podnoszeniem ich dyspozycyjności poprzez wyposażanie ich w zaawansowane systemy sterowania i diagnostyki. Dlatego też w przypadku tego typu systemów wymogi odnośnie monitorowania coraz większej liczby sygnałów – zwłaszcza wartości analogowych – stale rosną. W konsekwencji odpowiednie przetworzenie danych, ich analiza i zbadanie zależności między nimi, po to, by przybrały one postać konkretnych informacji dla obsługi, jest niezwykle istotne.

***
Kurtyna powietrzno-wodna kombajnu chodnikowego R-200 – REMAG
Firma REMAG SA, jako główny dostawca kombajnów chodnikowych dla polskich kopalń, przykłada dużą wagę do ciągłego doskonalenia swoich kombajnów z racji zmieniających się przepisów, uwag użytkowników czy postępu technicznego. Dlatego nieustannie REMAG SA współpracuje z polskimi instytucjami naukowo-badawczymi (AGH, Politechnika Śląska, ITG KOMAG, EMAG, GIG). Niniejszy zaś artykuł jest przykładem takiej współpracy.

***
Błażej Wenker, Maciej Zwierzychowski
Sterowanie kotłownią parową w kopalni soli – KDM
Modernizacje polegające na bezkompromisowej i kompleksowej wymianie systemów sterowań automatyki w obiektach przemysłowych stanowiących infrastrukturę energetyczną zakładów w dzisiejszych czasach są częstym i powszechnym zjawiskiem. Spowodowane jest to oczywiście koniecznością redukcji i optymalizacji kosztów, a tych z całą pewnością poszukiwać należy w bezpośrednim sąsiedztwie wszelkich źródeł wytwarzania i przetwarzania energii.

***
Mirosław Burzej
Doskonałe realizacje wymagają solidnego partnera – SEW-EURODRIVE
SEW–EURODRIVE – dostawca techniki napędowej – światowy lider na rynku od ponad 75 lat

***
Jerzy Alenowicz, Edward Sobczyński
Systemy sterownicze w kopalniach górnictwa odkrywkowego
Dekada lat 90. dwudziestego wieku to okres wzmożonych inwestycji w budowę nowych maszyn podstawowych – koparek, zwałowarek i przenośników taśmowych. Zarówno nowe, jak również modernizowane maszyny wyposażane były w nowoczesne systemy automatyki oraz energoelektroniczne układy napędowe. Układy sterowania maszyn tworzone były głównie przez pracowników IGO – POTEGOR Wrocław. Na koparkach, zwałowarkach i przenośnikach taśmowych zabudowane zostały nowoczesne systemy sterownicze, umożliwiające służbom dyspozytorskim ich śledzenie oraz podejmowanie w oparciu o uzyskiwane informacje optymalnych decyzji w zakresie kierowania ruchem. Centra dyspozytorskie kopalń wyposażone zostały w rozbudowane komputerowe systemy monitoringu oraz wizualizacji prac.

***
Konkurs Innowacyjne Rozwiązania w Budowie Maszyn i Urządzeń Górniczych „Katowice 2009”
Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „Katowice 2009”, w katowickim SPODKU.

***
Zdzisław Budzyński, Przemysław Deja
Badania stanowiskowe systemów posuwu górniczych kombajnów ścianowych
Przedmiotem badań przeprowadzonych na stanowisku badawczym w CMG KOMAG był nowy system posuwu kombajnu ścianowego. Wykonany w ramach projektu celowego, realizowanego przez DFME DAMEL SA i CMG KOMAG przy współpracy z firmą ENEL Sp. z o.o., silnik typu SG3FB-200S-4A zintegrowany z przemiennikiem częstotliwości przewidziany jest m.in. do napędu posuwu węglowych kombajnów ścianowych. Przeprowadzone wcześniejsze badania laboratoryjne silnika w KOMAG-u oraz badania typu przeprowadzone w DAMEL-u potwierdziły słuszność przyjętych założeń oraz prawidłowość działania silnika.

***
Bronisław Drak, Piotr Zientek, Roman Niestrój, Józef Kwak
Napięcia i prądy wałowe w silnikach indukcyjnych dużej mocy użytych w organach urabiających kombajnów górniczych
W silnikach indukcyjnych trójfazowych o mocach 300 kW i napięciach znamionowych 1000 V lub 3300 V przeznaczonych do napędu organów urabiających górniczych kombajnów ścianowych stwierdzono wysoki poziom napięć wałowych w stanach dynamicznych, wywołanych bezpośrednim załączeniem zasilania z sieci [2]. Przedmiotowe silniki są przystosowane do takiego rozruchu i w związku z tym w kombajnach nie stosuje się urządzeń rozruchowych. Wysoki poziom napięć wałowych może wywoływać prądy łożyskowe, co znacznie przyspiesza uszkodzenie łożysk.

***
Ryszard Klencz
Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego. Węgiel brunatny/Energia – Środowisko – Przyszłość
Już po raz czwarty, w dniach 18–20 maja br., odbył się VI Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego w Bełchatowie pod hasłem „Węgiel Brunatny/Energia – Środowisko – Przyszłość”. Kongres zorganizowali: PGE Polska Grupa Energetyczna SA, PGE Górnictwo i Energetyka SA, PGE KWB Bełchatów S.A., Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie, Wydział Geoinżynierii i Geologii Politechniki Wrocławskiej, Politechnika Łódzka.

***
Roman Dudek, Stanisław Kosiorowski, Andrzej Stobiecki, Marek Żuchowicz
Sterowanie prądem wzbudzenia silników trakcyjnych lokomotyw kopalnianych
W polskich kopalniach węgla, soli, rud miedzi, cynku i ołowiu eksploatowane są elektryczne lokomotywy przewodowe, napędzane dwoma silnikami szeregowymi prądu stałego o łącznej mocy od 60 do 100 kW. Silniki tych lokomotyw zasilane są z sieci trakcyjnej prądu stałego o napięciu 250 V, przy czym wahania napięcia sieci trakcyjnej mogą wynosić od –30% do +20%.

***
O przyszłości węgla brunatnego
Z Jackiem Kaczorowskim, Prezesem Zarządu PGE KWB Bełchatów S.A., rozmawia Ryszard Klencz.

***
Andrzej Pytlik, Krzysztof Pacześniowski, Dariusz Kot, Ryszard Ślusarz
Metodyka i system pomiarowy do badania statycznych i dynamicznych obciążeń sekcji obudowy zmechanizowanej w wyrobisku ścianowym
Problematyka badań dynamicznego obciążenia sekcji obudowy zmechanizowanej w wyrobisku ścianowym, wywołanego wstrząsami górotworu, jest w niewielkim stopniu rozpoznana w Polsce. W ostatnich latach problematyką obciążenia dynamicznego działającego na sekcję obudowy zmechanizowanej zajmował się zespół pracowników naukowych pod kierownictwem prof. dr. hab. inż. Walerego Szuścika [11] z Politechniki Śląskiej.

***
Oprogramowanie z dolnej Austrii dla polskich szkół wyższych
Laboratorium sterowników programowalnych Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wzbogaciło się, dzięki pomocy dolnoaustriackiego producenta oprogramowania logi.cals, o nowe stanowiska badawcze. W październiku 2008 r. uniwersytetowi przekazano licencję na sześć kompletnych pakietów programowych, składających się z logi.CAD, logi.DOC i logi.CED.

***
Henryk Chrostowski, Zygmunt Domagała
CETOP – system szkolenia kadr w hydraulice maszynowej
Rozwój gospodarczy jest warunkowany wieloma czynnikami, do najważniejszych należy posiadanie kadry o odpowiednich kwalifikacjach na wszystkich poziomach i stanowiskach pracy. Popyt na pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje w obszarze napędów i sterowań hydraulicznych i pneumatycznych jest duży i trwały. Dotyczy to naszego rynku krajowego, a od kilkunastu lat obserwuje się znaczny deficyt tej kadry w krajach CETOP.

***
Ponad 500 wystawców zaprezentuje się na Targach ENERGETAB 2009
Z przyjemnością informujemy, że 22. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2009 będą prawie tak rekordowe, jak ubiegłoroczne.

***
Targi ITM Polska 2009. Czyżby innowacyjne technologie przemysłowe pokonały kryzys?
W dniach 16–19 czerwca br. ponad 15 tys. osób odwiedziło ekspozycję, która stała się miejscem światowej wymiany doświadczeń w zakresie nowoczesnych rozwiązań stosowanych w przemyśle. Zwiedzający Targi ITM Polska w Poznaniu mogli z bliska przyjrzeć się prezentowanym na stoiskach maszynom, a nawet samodzielnie je przetestować. W sumie w Targach uczestniczyły 953 firmy z 27 krajów, które eksponowały się na powierzchni ponad 20 000 m2. Zdaniem wystawców, zainteresowanie wydarzeniem było dość duże, co z kolei przekładało się na wielomilionowe kontrakty nadając Targom ITM Polska konkretny wymiar biznesowy.

***
Konferencja Automatyków w Rytrze. Trzynastka nie musi być pechowa
Najlepszym tego dowodem jest, cieszące się nieustannie dużym zainteresowaniem przedstawicieli świata techniki, branżowe wydarzenie – Konferencja Automatyków w Rytrze. W tym roku, w spotkaniu zorganizowanym w dniach 19–20 maja, w malowniczo położonym wśród gór Beskidu Sądeckiego Hotelu „Perła Południa” uczestniczyło ok. 260 osób, głównie z rejonu Polski południowo-wschodniej.

***
Sabina Mostek
RAFAMET w branży energetycznej
W Polsce nie istnieje żadna elektrownia jądrowa, mimo to od wielu lat z powodzeniem funkcjonuje producent, który ma swój wkład w rozwój tego sektora energetycznego na świecie. RAFAMET SA jest znanym dostawcą specjalistycznych obrabiarek przede wszystkim dla przemysłu kolejowego. Jednak także dla branży energetycznej produkuje maszyny, które wykorzystywane są dla wytwarzania elementów m.in. elektrowni jądrowych.

***
Targi WOD-KAN 2009. Nowoczesne technologie dla sektora wodno-kanalizacyjnego
Blisko 400 wystawców, rekordowa powierzchnia wystawiennicza, pachnące nowością hale i niemal 7 tys. zwiedzających – to atuty, które potwierdzają już ugruntowaną pozycję XVII Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji. Największa w Polsce i jedna z największych w Europie imprez targowych branży wodno-kanalizacyjnej, zorganizowana w dniach 26–28 maja br., odbywała się po raz pierwszy w nowym miejscu – w bydgoskim centrum targowym w Myślęcinku.

***
Magdalena Dudek
Targi AUTOMA 2009. Skromne początki rozwijających się targów
Pierwsza edycja nowo utworzonych poznańskich Targów AUTOMA już za nami. Debiutancka wystawa odbyła się równolegle z III Targami EXPOPOWER 2009 oraz I Targami Greenpower, które w tym roku zorganizowano w dniach 19–21 maja. Z całym przekonaniem można powiedzieć, że ci, którzy zdecydowali się przyjechać na I Międzynarodowe Targi Robotyki, Automatyki i Aparatury Kontrolno-Pomiarowej AUTOMA, wrócili do codziennych zajęć z bagażem przepełnionym informacjami na temat nowych rozwiązań z zakresu automatyki, robotyki, elektroniki czy też systemów sterowania procesami produkcyjnymi. O tym, że spore grono specjalistów zaufało organizatorom AUTOMY, świadczyć może fakt, iż podczas trwania Targów ekspozycje firmowe odwiedziło w sumie 9673 profesjonalistów z branży.

***
Magdalena Dudek
Ogromne emocje na Evencie Robotycznym
Spróbuj swoich sił w konfrontacji z robopiłkarzem! Sprawdź właściwości mobota Explorera na Marsie! Przejedź tor pełen przeszkód i pokonaj przeciwnika! Bądź pierwszy na mecie! Zaprogramuj robota i zmierz się z przeciwnikiem na ringu! Chociaż poprzez wiele atrakcji przygotowanych z myślą o najmłodszych wielki Event Robotyczny mógł nieco przypominać ogromny plac zabaw, to dzięki doskonałej organizacji oraz ogromnemu zainteresowaniu ze strony profesjonalnych automatyków i robotyków stał się miejscem, które niewątpliwie połączyło pokolenia.

***
Wielki Event Robotyczny
„Czujemy i poruszamy” nie tylko wyobraźnię
Z Witoldem Oberem – dyrektorem firmy WObit – rozmawiała Magdalena Dudek.

***
Targi EXPOPOWER 2009. Energetyka przyszłości
Mimo wszechobecnego spowolnienia gospodarczego tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Energetyki EXPOPOWER, które odbyły się w Poznaniu w dniach 19–21 maja br., równocześnie z Targami AUTOMA i GREENPOWER, była większa od zorganizowanych w latach ubiegłych. Wśród ponad 200 wystawców i firm przez nich reprezentowanych uczestniczących w Targach znaleźli się czołowi przedstawiciele branży energetycznej i elektrotechnicznej.

***
Hologramowa akcja firmy Zamel CET
Wśród wielu czołowych firm z branży energetycznej swoje unikatowe stoisko na Targach EXPOPOWER zaprezentowała firma ZAMEL CET. Niebanalność tkwiła przede wszystkim w jego formie.

Reklama