Archiwum - numer 04/2009
Rozwiązania firmy SEW-EURODRIVE w zakresie TCO* pomagają zredukować zużycie energii i koszty całkowite – cz. III. Energia jako czynnik ekonomicznyJak przygotować się na nieuniknione zmiany związane z rosnącymi cenami energii oraz wdrażaniem światowej polityki ograniczającej emisję CO2 (zgodnie z unijną dyrektywą 2006/32/WE w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych)?
***
Piotr Zianio
Przemienniki częstotliwości SLX9000/SVX9000/SPX9000 - Moeller Electric
Współczesne układy napędowe z regulacją prędkości silników elektrycznych stawiają różnorodne wymagania używanym do tego celu przemiennikom częstotliwości. Urządzenia serii SLX/SVX/SPX firmy Cutler-Hammer (marka Eaton) posiadają różne funkcje, pozwalające na tworzenie ekonomicznie optymalnych i technicznie kompletnych rozwiązań.
***
Przemysłowe napędy NORD – ogólna charakterystyka
Dzięki opracowaniu nowych przekładni przemysłowych firma NORD wyraźnie poszerzyła swoją paletę produktów. Asortyment powiększył się o wyroby scharakteryzowane przez następujące momenty obrotowe na wale wyjściowym: 60 000 Nm, 90 000 Nm, 135 000 Nm oraz 200 000 Nm.
Powrót
Co warto wiedzieć...? Automatyczna korekta kierunku obrotów przez inteligentny nadzór sieci - Siemens
Kolejny artykuł z cyklu „Co warto wiedzieć…?”, opisuje inteligentny nadzór sieci z automatyczną korektą kierunku obrotów.
***
System RIO w sterownikach PLC firmy Schleicher Electronic - Term
Kontynuując prezentację produktów firmy Schleicher Electronic, chcielibyśmy przedstawić system RIO – Remote Input Output.
***
Piotr Augustynek
Podwojona moc wyjściowa – ten sam rozmiar silnika! - Wobit
Nowy, ulepszony serwosilnik prądu stałego typu BG65 S z ponad dwukrotnie większą mocą wyjściową o tych samych gabarytach co jego pierwotna wersja.
***
Sławomir Szymaniec
Diagnostyka w przemysłowych napędach elektrycznych
Intensywnie rozwijająca się technika, zwłaszcza w ostatnich latach, wytwarza coraz to bardziej skomplikowane maszyny i urządzenia elektroniczne, elektryczne, mechaniczne i zestawia je w zespoły maszynowe, ciągi technologiczne, zakłady produkcyjne. Jednocześnie coraz to bardziej wzrastają wymagania stawiane poszczególnym zespołom maszynowym, ciągom technologicznym czy zakładom produkcyjnym. Stawiane są żądania wysokiej efektywności, niezawodności i konieczności spełnienia innych cech świadczących o sprawnym i prawidłowym wykonywaniu zadań eksploatacyjnych. Od inżynierów żąda się maksymalnego skrócenia i potanienia procesu wytwarzania danego produktu oraz jak najdłuższego utrzymywania maszyn i urządzeń produkcyjnych w stanie zdatności do prawidłowego działania.
***
Piotr Żukowski
Automatyka procesowa – migracja SIMATIC S5 do PCS7 - Encon
Kontynuując poprzedni artykuł, pragniemy zaprezentować Państwu prawidłowe podejście do migracji systemów sterowania, sposoby wyboru systemu docelowego oraz możliwości rozszerzeń, jakie wiążą się z wykonywanymi modernizacjami. Aby przybliżyć sposoby i możliwości, jako przykładową migrację opisujemy jeden z naszych referencyjnych projektów w aplikacji procesowej – migrację SIMATIC S5 do SIMATIC PCS 7 wykonaną w firmie PortService.
***
Jürgen Weczerek
Bezprzewodowa transmisja danych w sieciach Profinet. Transparentna i niezawodna automatyka przemysłowa - Phoenix Contact
Transmisja danych przy użyciu kabli jest ekonomiczna, bezpieczna i niezawodna – jeśli instalacja kablowa jest statyczna. Automatyka przemysłowa często obejmuje wysoce dynamiczne procesy, które stawiają wielkie wyzwania instalacjom bazującym na kablach.
***
Efektywne rozwiązanie dla drobnych zastosowań automatyki przemysłowej. Kolejna nowość w serii kompaktowych sterowników Mitsubishi Electric
Mitsubishi Electric wprowadziło nowy produkt z serii kompaktowych sterowników MELSEC FX3. Sterownik FX3G – zaprojektowany specjalnie na potrzeby niewielkich aplikacji z zakresu automatyki, związanych z mechaniką oraz inżynierią zakładów przemysłowych – jest niezawodny, ekonomiczny i pozwala na elastyczną konfigurację dzięki możliwości rozszerzenia, funkcjom specjalnym i modułom sieciowym. Wzorem wszystkich sterowników obecnej serii Mitsubishi trzeciej generacji, najnowszy kompaktowy produkt PLC wykorzystuje zaawansowaną technologię (w tym drugą magistralę rozszerzającą) i jest w pełni kompatybilny z istniejącą serią MELSEC FX.
***
Samosmarowne liniowe łożyska ślizgowe DryLin® zastępują prowadnice kulkowe. Pięć lat zamiast sześciu miesięcy - igus
Liniowe łożyska ślizgowe DryLin® firmy igus GmbH z Kolonii są bezobsługowe, mocne i niewrażliwe na zabrudzenia. Liniowe prowadnice ślizgowe z niezwykle odpornych na zużycie polimerów zastępują w wielu przypadkach tuleje metalowe. Częstotliwość wykonywania prac konserwacyjnych ulega zmniejszeniu, długość okresu użytkowania wzrasta.
***
Nowość: skrętny światłowód do ruchów 3D w prowadniku przewodów. Bezpieczna transmisja danych dla robotów i co - igus
W zastosowaniach skrętnych z ekranowanymi przewodami do transmisji danych w prowadnikach przewodów często występują problemy z protokołami komunikacyjnymi bus, które są spowodowane przez promieniowanie elektromagnetyczne lub uszkodzone ekrany. Sytuacja przedstawia się inaczej w przypadku przewodów światłowodowych wykonanych z włókna szklanego: nie posiadają one podatnego na uszkodzenia mechaniczne oplotu ekranującego, są niewrażliwe na promieniowanie elektromagnetyczne i przesyłają z dużą szybkością sygnały BUS do długości 400 m.
***
Marek Ołdakowski
GETAC – komputery mobilne dla profesjonalistów
Aktualnie firma GETAC jest czołowym dostawcą laptopów oraz tabletów dla wojska, służb ratownictwa, ochrony, policji i przemysłu. W Polsce oficjalnym dystrybutorem marki jest firma ELMARK Automatyka z siedzibą w Warszawie.
***
Evolution – silny, potężny i skuteczny - MURRELEKTRONIK
Nowe trójfazowe zasilacze Evolution firmy MURRELEKTRONIK są silne, potężne i wydajne. Dostępne są w zakresie prądowym od 5 do 40 A, napięcie wyjściowe jest regulowane od 22 do 24 V DC. Ich konstrukcja stanowi konsekwencję ciągłego rozwoju sprawdzonej serii zasilaczy.
***
Klasyczne pomiary przepływu cieczy, pary i gazów z użyciem elementów spiętrzających - Endress+Hauser
Przepływomierze objętościowe i masowe, oparte o pomiar różnicy ciśnień statycznych, są powszechnie stosowane w inżynierii procesowej od kilkudziesięciu lat w aplikacjach pomiaru przepływu cieczy, pary i gazów.
***
Marek Grdeń
Nowoczesne środki dydaktyczne stosowane w pracowniach mechatroniki i automatyki - Encon
Powstanie i dynamiczny rozwój licznych ośrodków kształcenia zawodowego oraz rosnące zapotrzebowanie na edukację zawodową w Polsce spowodowały konieczność reorganizacji procesu nauczania. Według projektów MEN nowy system edukacji zawodowej powinien stanowić połączenie solidnej wiedzy teoretycznej oraz różnorodnych umiejętności praktycznych.
***
Piotr Żukowski
Systemy sterowania a oszczędność energii - Encon
Systemy sterowania kojarzone są przeważnie z dużymi instalacjami chemicznymi lub maszynami. Nic bardziej mylnego. Systemy sterowania mają jak najbardziej zastosowanie w szeroko pojętym transporcie przemysłowym. Co więcej, odpowiednie zastosowanie i konfiguracja pozwalają na znaczne oszczędności związane z ograniczeniem zużycia energii elektrycznej.
***
Marek Dźwiarek
Ocena ryzyka przy projektowaniu maszyn wg dyrektywy 2006/42/WE – oprogramowanie narzędziowe PRO-M
Podstawowym celem, którym kieruje się projektant, jest zaprojektowanie maszyny możliwie najbardziej efektywnej i wydajnej. Budowa takiej maszyny ma uzasadnienie zarówno ekonomiczne, jak i praktyczne. Jednak, realizując ten cel, nie można zapominać o szczególnie istotnej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo operatora maszyny.
***
Marek Wieczorek
Bezpieczne użytkowanie maszyn – wymagania prawne i techniczne - Projekt
Maszyny, urządzenia techniczne oraz inny sprzęt roboczy stosowany w procesie produkcyjnym stanowią jedno z głównych źródeł czynników niebezpiecznych powodujących wypadki przy pracy. W ostatnich latach poprawa bezpieczeństwa ich użytkowania stała się jednym z głównych zadań w dziedzinie ochrony zdrowia i życia ludzkiego podczas pracy.
***
Safety@Festo
Bezpieczeństwo dotyczy wszystkich maszyn i instalacji, które muszą spełniać odpowiednie standardy lub wytyczne Unii Europejskiej. Od dawna inżynieria bezpieczeństwa jest ważnym zagadnieniem w odniesieniu do sterowania prasami i do aplikacji dla przemysłu samochodowego. Bezpieczeństwo maszyn wymaga stosowania bezpiecznych układów sterowania. Ważną normą zharmonizowaną jest EN 954-1. Zostanie ona zastąpiona normą EN ISO 13849-1. Wycofanie normy PN-EN 954-1 nastąpi pod koniec 2009 r. Postanowienia znowelizowanej dyrektywy maszynowej będą obowiązywać w projektowaniu, budowie i handlu maszynami. Festo oferuje przekonujące nowe produkty i rozwiązania w tej dziedzinie, jaką jest „bezpieczna automatyka”.
***
Marek Trajdos, Wiesław Monkiewicz
Wybrane możliwości wykorzystania norm w celu spełnienia minimalnych wymagań bezpieczeństwa - Siemens
„Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki” – tak mówi art. 207 par. 2 Ustawy Kodeks Pracy. Wspólnota Europejska zdefiniowała dla wspólnego rynku, którego częścią jest obszar RP, wymagania bezpieczeństwa dla maszyn, tworząc dwa filary bezpieczeństwa dla maszyn po raz pierwszy wprowadzanych na rynek WE i maszyn użytko- wanych.
***
Seminarium WISŁA – WAN. Tradycja i nowoczesność
Wizualizacja – Automatyka – Napędy to tematyka poruszana podczas Seminarium Naukowo-Technicznego, WISŁA – WAN. W tym roku XIX już edycja odbędzie się w dniach 12–15 maja br. w Centrum Konferencji i Rekreacji Geovita w Wiśle. Seminarium, nad którym patronat honorowy objęło miasto Wisła, przygotowane jest przez przedsiębiorstwo PROLOC z Katowic, licencjonowanego reprezentanta firmy CONVERTEAM. Seminarium organizowa
***
Hamulce RINGSPANN – jeden hamulec wiele możliwości - RADIUS-RADPOL
Hamulce przemysłowe znajdują od wielu lat zastosowanie w przemyśle lotniczym i samochodowym, budowie obrabiarek, produkcji drutu, taśm i kabli. Zaostrzające się przepisy ochrony i bezpieczeństwa pracy i wzrastające wymagania dotyczące bezpieczeństwa maszyn powodują, że hamulce stały się ważną częścią napędów. Hamulce przemysłowe firmy RINGSPANN rozwiązują to zadanie doskonale i w sposób niezawodny.
***
Hamulce RINGSPANN – jeden hamulec wiele możliwości - RADIUS-RADPOL
Hamulce przemysłowe znajdują od wielu lat zastosowanie w przemyśle lotniczym i samochodowym, budowie obrabiarek, produkcji drutu, taśm i kabli. Zaostrzające się przepisy ochrony i bezpieczeństwa pracy i wzrastające wymagania dotyczące bezpieczeństwa maszyn powodują, że hamulce stały się ważną częścią napędów. Hamulce przemysłowe firmy RINGSPANN rozwiązują to zadanie doskonale i w sposób niezawodny.
***
Zintegrowana technologia bezpieczeństwa firmy B&R
Produkty bezpieczeństwa firmy B&R uzyskały certyfikat TÜV Rheinland dla zastosowań w aplikacjach zorientowanych na bezpieczeństwo. Obok spełnienia wszelkich niezbędnych kryteriów, technologia bezpieczeństwa B&R posiada również podstawową zaletę, jaką jest łatwa integracja z istniejącą infrastrukturą automatyki. Elastyczne dostosowanie aplikacji bezpieczeństwa do wymagań systemu gwarantuje optymalną reakcję systemu bezpieczeństwa na zachodzące zdarzenia.
***
Schmersal – niekwestionowany autorytet w technologii bezpieczeństwa
O początki firmy oraz jej aktualną sytuację, również na rynku polskim, Łukasza Wiatrzyka – dyrektora zarządzającego Schmersal-Polska – pytała Magdalena Dudek.
***
Łukasz Gil
Optymalizacja procesu technologicznego a zachowanie bezpieczeństwa - KDM-automatyka
Ważnym elementem procesów produkcyjnych jest zapewnienie wysokiej wydajności i odpowiedniej jakości produktu. Jednym ze sposobów jej uzyskania jest zachowanie ciągłości procesu technologicznego przy jednoczesnym zapewnieniu właściwego poziomu bezpieczeństwa obsługi.
***
Nowoczesne sygnalizatory świetlne, świetlno-dźwiękowe i dźwiękowe firmy Klaxon Signals
Oferta handlowa firmy Transfer Multisort Elektronik poszerzyła się o kilka rodzin sygnalizatorów produkowanych przez renomowaną brytyjską firmę Klaxon Signals. Ich krótki przegląd przedstawiamy w artykule.
***
Wybrane aspekty europejskiego podejścia do bezpieczeństwa i higieny pracy - Schmersal
O ile bezpieczeństwo i higiena pracy są generalnie (podobnie jak stosowanie wyposażenia roboczego podczas pracy) powiązane z celami polityki społecznej każdego kraju na świecie, podejście europejskie* cechują pewne istotne różnice. Europejskie podejście jest dobrze znane i wysoko cenione jako jeden z najskuteczniejszych i najefektywniejszych systemów ochrony ludzi przed niebezpieczeństwami i zagrożeniami występującymi podczas pracy. W konsekwencji liczba wypadków przy pracy w Europie w ciągu ostatnich lat nieustannie spada, np. w Niemczech o ponad 50% w ciągu ostatnich 10 lat.
***
Henryk Świątek
Ochrona przeciwporażeniowa przy zwarciach w prostownikach mocy i ich wpływ na pracę urządzeń
Przekształtniki półprzewodnikowe są urządzeniami o dużej niezawodności działania, co potwierdzają pozytywne doświadczenia zgromadzone w wyniku wieloletniej ich eksploatacji często w bardzo ciężkich warunkach środowiskowych (np. trakcja elektryczna).
***
Piotr Bogusz, Mariusz Korkosz, Jan Prokop
Analiza stanów awaryjnych maszyny reluktancyjnej przełączalnej w zakresie pracy generatorowej
Maszyny reluktancyjne przełączalne (ang. Switched Reluctance Machines) zaliczane są do kategorii maszyn elektrycznych z komutacją elektroniczną. Charakteryzują się prostą budową wirnika (brak uzwojeń i magnesów) oraz bardzo szerokim zakresem regulacji prędkości obrotowej. Stanowią one alternatywę dla wielu napędów o regulowanej prędkości obrotowej. W układach napędowych z SRM maszyny te mogą pracować zarówno w zakresie pracy silnikowej, jak i generatorowej (napędy pojazdów elektrycznych, zintegrowane systemy rozrusznik/generator) lub tylko w zakresie pracy generatorowej (np. napędy elektrowni wiatrowych).
***
Eugeniusz Grabowski
Aktualne problemy projektowania ustrojów nośnych dźwignic według norm europejskich
Duże, jednostkowo wytwarzane dźwignice, jak suwnice pomostowe i bramowe, żurawie wypadowe, wysięgnikowe, wieżowe stacjonarne i przejezdne o dużych rozpiętościach, wysięgach i udźwigach, stanowią w budownictwie oraz w przemyśle liczną grupę powszechnie używanych urządzeń, od których bezpieczeństwa zależy zdrowie, a nawet życie ludzi znajdujących się w obszarze ich pracy.
***
Krzysztof Olejnik
System bezpieczeństwa maszyn i pojazdów dla budownictwa i górnictwa skalnego w zakresie ograniczeń przekazu wizualnego
W stosunku do pojazdów dopuszczonych do ruchu na drogach publicznych technika, w tym przypadku dotycząca pojazdów dla budownictwa i górnictwa, rządzi się podobnymi regułami i celami. Pojazd nie powinien zagrażać kolizją lub wypadkiem obiektom w otoczeniu i ludziom. Na rys. 1 pokazano obszary wokół pojazdu [3], z których kierujący powinien otrzymywać przekaz wizualny niezbędny do świadomego i bezpiecznego manewrowania nim – wzorzec idealny. Obszar zielony – widziany bezpośrednio, obszar pomarańczowy i czerwony – widziany pośrednio.
***
Tomasz Bartosz Kalinowski
Standardy zarządzania bezpieczeństwem informacji
Informacja jest obecnie niezwykle ważnym zasobem w działalności przedsiębiorstw, a także stanowi jeden z głównych czynników sukcesu firm w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym. Ważny jest nie tylko dostęp do właściwych informacji, ale także odpowiednie nimi zarządzanie. Z tego też względu menedżerowie coraz częściej podchodzą do kwestii bezpieczeństwa w sposób priorytetowy i wdrażają lub deklarują konieczność wdrożenia systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji.
***
Mirosław Łukiewski
Dławiki wyrównawcze i nasyceniowe - ELHAND TRANSFORMATORY
Elhand Transformatory jest producentem dławików indukcyjnych. Artykuł przedstawia dławiki wyrównujące obciążenie tyrystorów łączonych równolegle oraz dławiki nasyceniowe ograniczające stromość narastania prądu tyrystora.
***
Kazimierz Koźbiał, Ryszard Klencz
Prasy brykietujące do biomasy – propozycja dla samorządów gmin - Wropol
Kierujemy do samorządów gmin propozycję wykorzystania projektu brykietowania biomasy, który pozwoli na tworzenie dodatkowych miejsc pracy. Firma Wropol uruchomiła produkcję pras hydraulicznych do produkcji brykietów z biomasy (trocina, słoma, wierzba energetyczna) pracujących wg bezlepiszczowej technologii.
***
Sylwester Robak
Poprawa stabilności lokalnej systemu elektroenergetycznego za pomocą urządzeń sieciowych typu FCATS
Z technicznego punktu widzenia stabilność systemu elektroenergetycznego oznacza, że po wystąpieniu zaburzenia układ powraca do stanu równowagi, w którym są zachowane pewne cechy świadczące o poprawności jego działania (zachowanie synchronizmu generatorów, utrzymanie częstotliwości i napięć w dopuszczalnych granicach). Jeśli po wystąpieniu zakłócenia układ traci którąkolwiek z tych cech, to można powiedzieć, że jest niestabilny.
***
Najnowocześniejsza konstrukcja filtrów. Catch the Wave – filtry Ultipleat® SRT*
Pall Corporation wprowadziła na globalny rynek nową serię filtrów Pall Ultipleat® SRT wykonanych z medium filtracyjnego o niedoścignionej skuteczności i właściwościach.
***
Włodzimierz Sieradzki
Najnowocześniejsza konstrukcja filtrów. Catch the Wave – filtry Ultipleat® SRT*
Pall Corporation wprowadziła na globalny rynek nową serię filtrów Pall Ultipleat® SRT wykonanych z medium filtracyjnego o niedoścignionej skuteczności i właściwościach.
***
Sabina Mostek
Kamery termowizyjne w energetyce
Kamera termowizyjna to urządzenie do rejestracji i wizualizacji rozkładu temperatury na powierzchniach obiektów (odwzorowania obrazu termalnego obiektów). Graniczne możliwości pomiarowe lub obserwacyjne kamery termowizyjnej określają przede wszystkim parametry detektora podczerwieni (matrycy).
***
Andrzej Kunicki, Łukasz Matyjasek
Układy automatycznej kompensacji mocy biernej w ofercie EL PAK Sp. z o.o.
Parametry dostarczanej energii podlegają w coraz większym stopniu standaryzacji. Wymagania odnośnie jakości energii stają się istotnym elementem kontraktów na dostawę energii.
***
Aplikacje napędów regulowanych w PKE SA Elektrownia „Siersza”
Trudności z realizacją kompleksowej automatyki spalania na kotłach OP-380 spowodowały konieczność regulacji wydajności urządzeń technologicznych za pomocą płynnej zmiany prędkości obrotowej silników napędzających te urządzenia. Pierwszym napędem dużej mocy na napięciu >1 kV była pompa zasilająca główna na bloku 3. Jest to napęd o mocy 2,5 MW wyposażony w kaskadę tyrystorową z silnikiem pierścieniowym.
***
Artur Piontek, Mariusz Kiecka, Tomasz Macura
Instalacja podawania biomasy w PKE SA Elektrownia „Łaziska”
PKE SA Elektrownia „Łaziska” z siedzibą w Łaziskach Górnych to zawodowa elektrownia systemowa powstała w 1917 roku, opalana węglem kamiennym z własnym węzłem ciepłowniczym. Pod względem wielkości mocy zainstalowanej Elektrownia „Łaziska” jest 3 na Śląsku i 9 elektrownią w Polsce. Wytwarza około 4,2% krajowej produkcji energii elektrycznej.
***
Andrzej Dębowski, Piotr Chudzik, Daniel Lewandowski
Napęd asynchroniczny ze sterowaniem momentu
Najczęściej stosowana metoda sterowania w falownikowych napędach z klatkowymi silnikami indukcyjnymi ogranicza się do tzw. skalarnego sterowania częstotliwościowego, polegającego na bezpośrednim kształtowaniu amplitudy i częstotliwości podstawowej harmonicznej trójfazowej fali napięcia wytwarzanego przez falownik.
***
Włodzimierz Koczara
Rozwój techniki i wyzwania w dziedzinie wytwarzania energii elektrycznej
Obszar wykorzystywania energii elektrycznej stale się powiększa. Dzieje się to za sprawą rozwoju energoelektroniki, telekomunikacji i informatyki. Nowe obszary dotyczą zarówno odbiorników stacjonarnych, jak i transportu.
***
Targi ELEKTROTECHNIKA 2009 i Targi ŚWIATŁO 2009
Sukces tegorocznych Targów ELEKTROTECHNIKA 2009 i Targów ŚWIATŁO 2009 przerósł oczekiwania organizatorów.
***
Ryszard Klencz
Nowe trendy w budowie maszyn górniczych
Kolejna, V Konferencja „Innowacyjne maszyny i technologie” umożliwiła prezentację innowacyjnych rozwiązań, opracowanych przez czołowych producentów maszyn górniczych w Polsce, we współpracy z jednostkami naukowymi. Hasło przewodnie tegorocznej Konferencji – „Nowe trendy w budowie maszyn” – wskazywało kierunki rozwoju czołowych grup produkujących maszyny górnicze.
***
Targi Enex 2009. Energetyka a ochrona środowiska
W dniach 3–5 marca br. w obiektach Targów Kielce odbyła się XII edycja Międzynarodowych Targów Energetyki ENEX oraz VII Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX – Nowa Energia. Równolegle z tymi imprezami odbyły się X Ekologiczne, Komunalne Targi Surowców Wtórnych, Utylizacji i Recyklingu EKOTECH.
***
Targi PNEUMATICON 2009. Ekspozycja z przyszłością
Równolegle z Międzynarodowymi Targami Energetyki ENEX po raz drugi przez Targi Kielce zorganizowane zostały Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań – PNEUMATICON.