Archiwum - numer 11/2011
Łukasz MikNapędy, sterowanie i technika liniowa w ofercie firmy Multiprojekt
Od początku działalności firma Multiprojekt postawiła sobie za główny cel zorganizowanie sprzedaży oferowanych przez siebie produktów w taki sposób, aby z jednej strony móc zapewnić klientom pomoc techniczną na bardzo wysokim poziomie, a z drugiej strony utrzymać konkurencyjne ceny oferowanych produktów. Cel ten został osiągnięty poprzez odpowiedni dobór dostawców oraz właściwą organizację firmy. Mocną stroną firmy jest współpraca z producentami, którzy posiadają bardzo wąską specjalizację, co zapewnia wysoką jakość produktów. HIWIN specjalizuje się w produkcji elementów techniki liniowej. Firma BALDOR to znany na rynku od ponad 80 lat, największy w USA producent napędów elektrycznych. Firma FATEK specjalizuje się w produkcji kompaktowych sterowników PLC, a firma WEINTEK produkuje dotykowe pulpity HMI. Ponadto w ofercie znajdują się serwosiłowniki i silniki liniowe. W artykule przedstawiono ofertę firmy Multiprojekt.
***
Cały wiek doświadczeń w napędach
STEINLEN Polska to oddział niemieckiej firmy Steinlen Elektromaschinenbau GmbH, która od ponad 100 lat jest uznanym zakładem specjalistycznym w dziedzinie techniki elektrycznej i napędowej, a od ponad 50 lat warsztatem serwisowym motoreduktorów Bauer.
***
Rozwiązania procesowe DriveBenefits firmy SEW-Eurodrive. Nowoczesne narzędzia, które usprawniają procesy logistyczne
W swoim kompleksowym portfolio, zawierającym rozwiązania DriveBenefits, firma SEW-Eurodrive posiada narzędzia, które generują wymierne korzyści w procesach handlowych w zakresie: zaopatrzenia, gospodarki materiałowej oraz intralogistyki.
***
Uszczelnienia miarą jakości – NORD
Uszczelnienia są obok kół zębatych jednymi z najważniejszych części składowych przekładni i motoreduktorów NORD, mających bezpośredni wpływ na trwałość i niezawodność. Uszczelnienia zabezpieczają przed przedostaniem się ciał obcych oraz przed wyciekami oleju, określają „cykl życia” produktu, ponieważ ich skuteczność umożliwia bezawaryjną pracę napędu.
***
Andrzej Sala
Sprawność silników elektrycznych jako parametr strategiczny
Postępująca globalizacja światowej gospodarki oraz zmiany klimatyczne powodowane rozwojem przemysłu spowodowały, że racjonalne wykorzystywanie naturalnych zasobów energetycznych, ogólnie rozumiane bezpieczeństwo energetyczne, w tym również produkcja energii elektrycznej i jej optymalne wykorzystanie, urosły do rangi najważniejszych problemów polityczno-gospodarczych współczesnego świata.
***
Jak minimalizować straty wody?
Trzecia edycja konferencji „Straty wody w systemach wodociągowych”, organizowana przez firmę Dendros, odbyła się w dniach 11–12 października br. w Hotelu „Park Diament” w Katowicach. Spotkanie zgromadziło liczne grono specjalistów oraz 100 uczestników, którzy dyskutowali o problemach i nowych wyzwaniach stojących przed przedsiębiorstwami wodociągowymi.
***
Silniki i pozycjonery Festo
Unikalny w skali światowej Modułowy System Mechatroniczny Festo obejmuje komponenty, moduły oraz systemy wraz z oprogramowaniem. Łączy on w sobie wszystkie typy automatycznego sterowania ruchem: napędy pneumatyczne, serwopneumatyczne i elektryczne, które stosowane mogą być w zależności od potrzeb aplikacyjnych.
***
Zbigniew Goryca, Artur Pakosz
Eliminacja naciągu magnetycznego w wielobiegunowej prądnicy z magnesami trwałymi
W maszynach z magnesami trwałymi występuje moment zaczepowy, będący wynikiem zmiennej przewodności magnetycznej obwodu magnetycznego tych maszyn. Moment ten zależy od wartości indukcji w szczelinie, rozpiętości kątowej pojedynczego magnesu i liczby biegunów [2, 3, 4]. Przy zwiększaniu liczby biegunów moment zaczepowy wzrasta. Najczęściej stosowanym sposobem jego zmniejszenia jest pakietowanie blach stojana ze skosem o jedną podziałkę żłobkową [3, 5]. Pociąga to jednak za sobą wzrost kosztów związany z wykonaniem przyrządu do takiego pakietowania, a także zmniejszenie użytecznej powierzchni żłobka. W przypadkach, gdy pakiet stojana jest krótki, zmniejszenie powierzchni żłobka wywołane skosem jest wyraźne i występują kłopoty z uzwojeniem maszyny. W przypadkach, gdy liczba biegunów jest duża, dobrym sposobem minimalizacji momentu zaczepowego jest stosowanie niesymetrii w postaci różnej liczby biegunów stojana i wirnika maszyny. W poniższej pracy przedstawiono taki przypadek z omówieniem jego negatywnych skutków oraz sposób rozwiązania problemów związanych z naciągiem magnetycznym.
ENG MAGNETIC TENSION IN ASYMETRIC MULTI-POLES MACHINE WITH PERMANENT MAGNETS
Abstract: The papers presents problems occurring during application of magnetic tension in asymmetric machine with permanent magnets. In order to minimize cogging torque of 40 poles three-phase generator, asymmetry of machine consisting in the usage of different number of poles in the rotor and the stator has been applied. Introduction of asymmetry reduced significantly both cogging torque and radial magnetic tension having negative impact on evenness of air gap. Unevenness of air gap has negative influence on arising following phenomenon: generator knocking, an increase of cogging torque and vibration of generator. The paper presents calculation of magnetic tension and the manner of its balance.
***
Mariusz Snowacki
Efektywność energetyczna jak potwór z Loch Ness
Efektywność energetyczna z własnych obserwacji rynku polskiego przypomina potwora z Loch Ness – każdy o nim słyszał i wszyscy o nim mówią, ale nikt go nie widział. Inwestorzy nadal często ignorują energooszczędne rozwiązania, które w początkowej fazie inwestycji są rozwiązaniem droższym. Potencjał ekonomiczny w zakresie poprawy efektywności użytkowania energii elektrycznej w gospodarce polskiej jest znaczący i raczej słabo wykorzystany nie tylko ze względu na szereg istniejących barier wynikających z użytych technologii, ale także z braku wiedzy potrzebnej do optymalnego doboru układów napędowych.
***
Marek Gaj
Ekonomiczna automatyzacja zadań manipulacji dzięki platformie EasyHandling. Zmniejszenie nakładów czasu na prace projektowe nawet do 80%
Dzięki platformie EasyHandling firma Bosch Rexroth dokonuje kolejnego kroku w ewolucji na drodze ku ekonomicznej automatyzacji zadań z zakresu manipulacji. Perfekcyjna integracja technologii napędów i sterowań z systemami liniowymi oraz znormalizowane połączenia mechaniczne i podłączenia elektryczne razem z nowym asystentem uruchomienia znacząco ułatwiają automatyzację. EasyHandling jest czymś więcej niż tylko systemem modułowym. Platforma ta redukuje całkowity czas potrzebny na konfigurację, montaż oraz parametryzację systemu nawet o 80% w zależności od rodzaju aplikacji.
***
Partner Serwis. Profesjonalne i kompletne usługi serwisowe dla przemysłu
Partner Serwis powstał w 1997 r. i obecnie zatrudnia ok. 500 pracowników w 9 lokalizacjach. Główną działalnością Partner Serwis jest szeroko rozumiana obsługa produkcji firm przemysłowych. Usługi wykonujemy zarówno w naszych warsztatach, jak i bezpośrednio u Klientów. Nasza oferta jest tak skonstruowana i rozwijana, aby móc pomagać Klientom w utrzymaniu w ruchu maszyn i urządzeń produkcyjnych.
***
Rozwiązania automatyki w kogeneracji
Rozwijanie nowych produktów jest zawsze wyzwaniem dla przedsiębiorstwa. Wprowadzenie nowych produktów na rynki, które do tej pory były poza obszarem zainteresowań, to jeszcze większe wyzwanie. Szanse na powodzenie takich projektów zwiększają się jednak wówczas, gdy prace postępują zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, a określony budżet nie jest przekraczany.
***
Machines NOW! Najnowsze rozwiązania dla OEM
Podczas Machine NOW w Monachium najnowsze rozwiązania dla producentów maszyn (OEM) zaprezentował Schneider Electric, globalny specjalista w zarządzaniu energią. Na specjalne zaproszenie Schneider Electric Polska w konferencji uczestniczyli również reprezentanci polskiego sektora OEM.
***
Przekładnie P I V
Przekładnie napędowe P I V powstają w jednym z wielu programów produkcji. Kluczowym obszernym programem jest typ POSIRED, w którym oferowane są przekładnie walcowe i stożkowo-walcowe. Ponadto prezentujemy nowy tryb POSIRED EXPRESS.
***
Zaawansowane systemy automatyki przemysłowej
Na kolejną edycję prezentacji systemu klasy DCS PlantStruxure™ – otwartego rozwiązania wspomagającego automatyzację procesów, optymalizację działania przedsiębiorstwa od urządzeń po systemy realizacji produkcji – zaprasza firma Schneider Electric. W tym roku zaplanowano cztery spotkania. Pierwsze odbyło się już 27 października br. w Hotelu „Delicjusz” w Poznaniu, następne zaś zorganizowane zostaną w dniach: 15.11 w Hotelu „Orbis Wrocław” we Wrocławiu; 22.11 w Hotelu „Silver & Gokart Center” w Szczecinie oraz 24.11 w Hotelu „Posejdon” w Gdańsku.
***
Kompletne rozwiązania z enkoderami firmy Kuebler GmbH. Wykrywanie pozycji
Pola zastosowań dla napędów elektrycznych są zarówno zróżnicowane, jak i wymagające. To stawia specjalne wyzwania i zadania przed sensorami. Czego więc powinni poszukiwać użytkownicy, aby spełnić tak duże wymagania? Jakie nowe technologie są dostępne? Jakie techniczne „triki” oferują najlepsze rezultaty dla każdego środowiska? Poniżej odpowiedzi, sugerujące rozwiązania i opisujące trendy.
***
ABUS: pomiędzy inżynierią a sztuką
Mierzy niespełna 26 metrów i waży 60 ton. Wykonana jest ze stalowych kątowników i z bliska jawi się jako bryła o nieregularnych kształtach oraz zawiłej, wręcz chaotycznej strukturze. Dopiero patrząc z oddali, można dostrzec jej artystyczną koncepcję oraz przemyślaną inżynieryjnie konstrukcję.
***
Anna Szymczak
Firma z dotacją poszukuje dostawcy
Dużo mówi się o zdobywaniu dotacji, gdzie ukoronowaniem wysiłków jest podpisanie umowy o dofinansowania. Tymczasem niemniej ważne jest wywiązanie się z postanowień umowy o dotację. Jak pokazuje praktyka, jednym z trudniejszych etapów w realizacji projektu jest wybór dostawcy. Niefrasobliwe podejście w tym zakresie może przysporzyć wielu trudności, a nawet doprowadzić do odmowy wypłaty unijnych środków, co też się zdarza.
***
Strategia rozwoju i główne motto firmy Foster: Kompleksowe wspomaganie Klienta
Firma Foster od początku stawiała na rozwiązania nowoczesne i optymalne dla Klientów. Przez pierwsze lata działalność firmy była skupiona na dość szeroko pojętej automatyce przemysłowej w takich gałęziach przemysłu, jak przemysł chemiczny, energetyczny czy maszynowy. Korzystając z bogatego doświadczenia zdobytego wówczas w zakresie pomiarów przemysłowych, podejmowano działania wspomagające Klientów również na innych polach, m.in. w tworzeniu sterowań zawierających układy pomiarowe.
***
Skuteczni w rozwiązywaniu problemów technicznych
Firma Linteli powstała 1 kwietnia 2001 r. Nabyte w tym okresie doświadczenia pozwoliły jej wyspecjalizować się w sprzedaży urządzeń rozdzielczych i transformujących wysokiego, średniego i niskiego napięcia, zabezpieczeń sieciowych, silników i napędów elektrycznych, sterowników oraz urządzeń kontrolno-pomiarowych.
***
Modułowy system techniki liniowej
Firma ELESA+GANTER prezentuje grupę produktów nazwaną „Modułowym systemem techniki liniowej”. Głównym elementem tego systemu są prowadnice liniowe, które dzięki odpowiednim modułom łączącym pozwalają tworzyć precyzyjne wielopłaszczyznowe układy regulacji.
***
Wysokiej jakości odczyt kodów z wykorzystaniem czujnika wizyjnego firmy Balluff. Redukcja kosztów i zwiększenie jakości
Nowym modelem do detekcji i odczytu kodów 1-D (kody kreskowe) i kodów 2-D (Data Matrix) firma Balluff rozszerza rodzinę sprawdzonych czujników wizyjnych BVS. BVS-E Ident pozwala na odczyt wszystkich popularnych typów kodów, a ponadto umożliwia weryfikację tekstów oraz sekwencji liczb. Odczytuje również wiele kodów w jednym cyklu przebiegu, a także działa bardzo niezawodnie w wymagających aplikacjach, takich jak odczyt kodów DPM nanoszonych bezpośrednio na materiał.
***
Piotr Augustynek
Bezkontaktowy pomiar momentu obrotowego. DFM22-xxx
Firma PPH WObit E.K.J. Ober SC z Poznania jest oficjalnym przedstawicielem niemieckiego producenta czujników do bezkontaktowego pomiaru momentu obrotowego i siły. Producentem tym jest firma NCTE, znana dotąd głównie z wytwarzania specjalistycznych systemów mierzących moment obrotowy w bolidach Formuły 1. Dokonywanie pomiaru w bardzo trudnych warunkach jest wykorzystywane w systemie KERS, umożliwiającym odzysk wytracanej przy hamowaniu energii kinetycznej. Niemniej jednak NCTE, mająca siedzibę w Unterhaching przygotowała serię czujników do pomiaru momentu obrotowego typu DFM.
***
Nowe funkcje miniaturowych pirometrów MI3
Pirometry MI3 firmy Raytek służą do bezdotykowego pomiaru temperatury w ogólnym zakresie od –40 do 1800°C. Standardowy pirometr składa się z małej głowicy pomiarowej połączonej przewodem długości do 30 m z przetwornikiem. Oferowane są różne typy przetworników w zależności od potrzeb użytkownika związanych z rodzajem sygnału wyjściowego, sposobem montażu oraz ilością głowic optycznych, które trzeba podłączyć do przetwornika.
***
Przekaźniki bezpieczeństwa firmy Schleicher Electronic
Według przepisów obowiązujących na terenie Unii Europejskiej, każda maszyna musi być wykonana zgodnie z Dyrektywą Maszynową. Jednym z jej składników jest norma PN-EN 60204-1 definiująca kategorie zatrzymania: kategoria 0 – zatrzymanie natychmiastowe (niekontrolowane) poprzez odłączenie zasilania; kategoria 1 – odłączenie zasilania napędów po wcześniejszym zatrzymaniu (kontrolowane); kategoria 2 – zatrzymanie napędów z zachowaniem zasilania (kontrolowane).
***
Pole symultaniczne, czyli dwa skanery w jednym
We wcześniejszych artykułach opisywaliśmy zaawansowane funkcje dostępne w najnowszych laserowych skanerach bezpieczeństwa produkowanych przez firmę SICK. Możliwość definiowania kilku zestawów pól ochronnych i przełączania pomiędzy nimi pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie do procesu prowadzonego na maszynie. Możliwość kontrolowania prędkości za pomocą dodatkowych enkoderów oraz przełączania pól jest przydatna w aplikacjach mobilnych. Jednak już od dawna skaner udostępnia bardzo przydatną funkcję, która w wielu aplikacjach pozwala na zminimalizowanie kosztów, związanych z zakupem kilku urządzeń bezpieczeństwa.
***
V Kongres Wodociągowców Polskich
Z Tadeuszem Rzepeckim, prezesem Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” rozmawiał Ryszard Klencz, redaktor miesięcznika „Napędy i Sterowanie”.
***
Krystian Szebesta, Sebastian Czyrwik, Jacek Feruś, Grzegorz Przegendza, Marcin
Charakterystyka, obszary zastosowań i korzyści płynące z zastosowania systemu w przemyśle wydobywczym. Zintegrowany System Sterowania ZSS-ATUT
Realizacja nowoczesnych strategii rozwoju i zarządzania procesami produkcyjnymi w przemyśle wydobywczym bez innowacyjnych narzędzi teleinformatycznych wydaje się w obecnych czasach niemożliwa. Głównymi czynnikami mającymi wpływ na kierunki rozwoju branży wydobywczej są: zwiększanie efektywności prowadzonych prac, maksymalizacja wskaźników ekonomicznych oraz zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Odpowiedzią konstruktorów PPHU ATUT Sp. z o.o. na współczesne wymagania branży wydobywczej jest Zintegrowany System Sterowania ZSS-ATUT.
***
Hydac – wysoka jakość produktów i nowoczesność
O kierunki rozwoju, znaczenie hydrauliki dla współczesnego przemysłu oraz o nową inwestycję w zakładzie – prokurenta Hydac Sp. z o.o. Willibalda Böcka zapytał redaktor miesięcznika „Napędy i Sterowanie”, Ryszard Klencz.
***
Ryszard Klencz
Wysoki kompleks ścianowy dostarczany na KWK „Borynia-Zofiówka” Ruch „Zofiówka”w ramach umowy z Jastrzębską Spółką Węglową SA. Rozruch – początek listopada
Grupa KOPEX zaprezentowała pod koniec września zmechanizowany kompleks ścianowy dla ścian o wysokości do 5,3 m.
***
Bezpieczniki do specjalnych zastosowań
Nietypowe warunki środowiskowe wymagają użycia przystosowanych do tych warunków bezpieczników. Takie nietypowe warunki występują np. na statkach. Firma SIBA, wychodząca zawsze naprzeciw potrzebom użytkowników, w swej ofercie posiada również bezpieczniki okrętowe.
***
Ponad 80 000 instalacji w branżach: energetycznej, motoryzacyjnej, spożywczej, farmaceutycznej. Lider w systemach SCADA
Rozmowa z Alexandrem Punzenbergerem, dyrektorem zarządzającym firmą COPA-DATA – liderem w systemach SCADA.
***
Czy przyszłość należy do energii odnawialnej i pojazdów napędzanych energią elektryczną?
Z Jackiem Banachem, prezesem Zarządu Expom SA, rozmawiał Ryszard Klencz, redaktor miesięcznika „Napędy i Sterowanie”.
***
Andrzej Okoniewski
Profesjonalne zintegrowane sterowniki PLC+HMI firmy Pro-face
Firma Pro-face od roku 1989 produkuje profesjonalne panele operatorskie, a od roku 1993 dostarcza również zintegrowane sterowniki PLC+HMI. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu firma Pro-face oferuje nie tylko sprawdzone, znane z wysokiej jakości produkty, ale również profesjonalne oprogramowanie do systemów sterowania.
***
Aplikacje ważenia przemysłowego – czy muszą być aż tak kosztowne? Czujniki tensometryczne – podstawowe elementy wykorzystywane w układach pomiaru wagi
Zasada pomiaru polega na zjawisku zmiany rezystancji tensometru na skutek jego odkształcenia. Obecnie czujniki tensometryczne spotyka się najczęściej w postaci układu mostka Wheastone’a. W układach automatyki przemysłowej bardzo często wykorzystywane są do różnego rodzaju aplikacji, w których wymagany jest precyzyjny i dokładny pomiar masy. Przykładem może być pomiar wagi zbiorników magazynujących, maszyny odważające porcje materiału czy aplikacje ze zbiornikami mieszalniczymi.
***
Waldemar Adamczak
System monitoringu i raportowania produkcji
Monitoring i raportowanie produkcji to jedne z najistotniejszych elementów w skomplikowanym procesie produkcyjnym. Pozwalają na usprawnianie i dozór pracy wykonywanej w każdym zakładzie produkcyjnym. Zakład Martin Bauer, mający siedzibę w Witaszyczkach, a zajmujący się produkcją mieszanek ziołowych i herbacianych, zlecił naszej firmie wykonanie takiego systemu.
***
Dariusz Baraniak
Cykliczna i acykliczna komunikacja sieciowa z przekształtnikami częstotliwości z rodziny SINAMICS G120 przy wykorzystaniu protokołu komunikacyjnego USS – cz. III
W poprzedniej części została przedstawiona konfiguracja sprzętowa w programie STEP 7 Basic 10.5. W tym artykule zostanie omówione tworzenie programu pozwalającego na sterowanie przekształtnikiem SINAMICS G120 przez sterownik S7-1200.
***
Rewolucyjne podejście do projektowania pojazdów
Siemens PLM Software, jednostka organizacyjna Siemens Industry Automation Division i światowy dostawca oprogramowania oraz usług z zakresu zarządzania cyklem życia produktów (PLM), zawarł nową umowę partnerską z Local Motors.
***
MIRO GSM
Dzięki MIRO GSM możliwe jest sterowanie i nadzorowanie maszyn z dowolnego miejsca na kuli ziemskiej przez całą dobę. Nowy produkt Murrelektronik komunikuje się z operatorem instalacji SMS-ami informując go krótkimi komunikatami o aktualnym stanie urządzenia. Operator z kolei ma możliwość również poprzez SMS sterować wybranymi procesami.
***
Andrzej Kwiecień, Piotr Gaj
Konferencja „Sieci Komputerowe”. Naukowo-praktyczna wymiana doświadczeń środowiska informatycznego
Na świecie organizowanych jest wiele konferencji naukowych poświęconych różnym zagadnieniom naukowym, badawczym i inżynierskim. Wśród nich najwyższy poziom merytoryczny mają te, które są organizowane przy udziale znaczących światowych uniwersyteckich ośrodków naukowych, a także opiniotwórczych organizacji o ogólnoświatowym zasięgu, takich jak np. IEEE.
***
64-bitowy system SCADA. Czas zmian na lepsze!
Obecnie przemysł stoi przed bardzo trudnym wyzwaniem, jako że rynek wymaga zwiększenia konkurencyjności przy jednoczesnym obniżaniu kosztów. Aby sprostać tym wymaganiom, środowisko automatyki i informatyki musi jak najszybciej w pełni wykorzystywać potencjał tkwiący w technologii 64-bitowej.
***
Torsten Halstenberg, Thomas Korb, Julia Noel
„Idea konwergentnej sieci ethernetowej w zakresie od poziomu sterowania do poziomu polowego stała się rzeczywistością”. Imponujące urządzenie, które przyspiesza komunikację
W dzisiejszych sieciach telekomunikacyjnych ważne jest, aby ramki ethernetowe przesyłane były z minimalnymi opóźnieniami. Jak wykazują pomiary, technologia Fast Track Switching (FTS), opracowana przez firmę HARTING, ma zdecydowaną przewagę nad tradycyjnymi technikami przełączeń.
***
Tomasz Haliniak
Pozycjonery firmy Lika. Krok ku większej wydajności
W przemyśle trwają nieustające prace nad ciągłym podnoszeniem wydajności maszyn i ludzi. Proponowane przez firmę Lika pozycjonery doskonale wpisują się w ten trend. Umożliwiają one ustawienie maszyny w kilkudziesięciu osiach jednocześnie i przygotowanie jej do pracy w kilka minut.
***
Mirosław Majewski
Efektywny, prosty i tani sposób na zdalny dostęp do urządzeń przemysłowych poprzez Internet. eWON Cosy
Firma eWON wprowadza na rynek nową linię produktów o nazwie eWON Cosy. eWON, którego nazwa wywodzi się od angielskiego zwrotu Eyes Watching Over the Net, jest producentem urządzeń oraz oprogramowania i związanych z nim usług umożliwiających zdalny dostęp do maszyn i instalacji przemysłowych. Główna siedziba zlokalizowana jest w Belgii, a zasięg globalny uzyskany jest poprzez sieć dystrybutorów. Produkty cechuje duża innowacyjność, jakość oraz łatwość konfiguracji.
***
Dariusz Czerwiński, Sławomir Przyłucki, Daniel Sawicki
Porównanie systemów przetwarzania w chmurze oraz wirtualizacji sprzętowej
Wirtualizacja i przetwarzanie w chmurze (ang. cloud computing) mają coraz większe znaczenie w zakresie zastosowań przemysłowych. Technologie te zapewniają lepsze wykorzystanie zasobów serwera, zarządzania serwerem i efektywności energetycznej. Obie technologie są blisko związane i mogą zaoferować ten sam wspólny zbiór zasobów fizycznych dostępnych dla dużej grupy użytkowników o różnych potrzebach. Ponadto przetwarzanie w chmurze wydaje się uzupełnieniem takich rozwiązań, jak klastry i sieci superkomputerów. Podczas stosowania w środowisku przemysłowym czasami trudno jest stwierdzić, czy korzystniej jest stosować technologię przetwarzania w chmurze czy też prostą wirtualizację. W pracy przedstawiono porównanie skuteczności różnych środowisk wirtualizacji. Głównym celem jest porównanie wydajności tych środowisk z punktu widzenia oprogramowania jako całości procesów uruchomionych w środowisku sprzętowo-programowym. Porównanie jest prowadzone na dwóch wirtualnych systemach: pierwszy z uruchomioną maszyną wirtualną KVM, a drugi z uruchomionym środowiskiem chmurowym Open Eucalyptus.
ENG COMPARISON OF CLOUD AND VIRTUALIZATION SYSTEMS
Abstract: Virtual machine has a special matter in the computer industry. This technology provides better server utilization, better server management and better power efficiency. The paper presents performance comparison of different virtualization environments. The main focus is to compare the performance of a virtual system and the system running in an cloud computing environment.
***
Moduły portów szeregowych z interfejsem USB
W zastosowaniach przemysłowych USB zdobywa coraz większą popularność, głównie za sprawą dostępności portów USB w komputerach przemysłowych oraz prostoty jego użycia. Standard wykorzystuje technologię plug & play, czyli umożliwia stosowanie urządzenia od razu po podłączeniu do komputera, bez konieczności jego ponownego uruchamiania. Zapewnia mu to tym samym łatwość oraz szybkość użycia. Niewątpliwą zaletą standardu USB jest jego prędkość transmisji, maksymalnie do 480 Mbps w standardzie USB 2.0 (Hi-Speed) lub 12 Mbps (Full-Speed) oraz możliwość zasilania niewielkich urządzeń bezpośrednio z portu maksymalnym prądem 500 mA.
***
Sławomir Przyłucki, Daniel Sawicki, Dariusz Czerwiński
Środowisko do szybkiego wdrażania i testowania sieci chmurowych
Artykuł prezentuje środowisko do szybkiego uruchamiania i testowania systemów chmur sieciowych. Główny nacisk położony jest na minimalizację niezbędnych zasobów sprzętowych przy jednoczesnym zachowaniu możliwości łatwej rozbudowy systemu. Zaproponowane rozwiązanie zapewnia możliwość korzystania ze wszystkich kluczowych cech systemu Eucalyptus, które mają wpływ na bezpieczeństwo i elastyczność współczesnych usług uruchamianych w sieciach chmurowych. Wykorzystanie technik wirtualizacji umożliwiło zdefiniowanie całego środowiska na pojedynczym systemie komputerowym, co zdecydowanie przyśpiesza proces wdrażania i upraszcza testowanie nowoczesnych struktur sieci chmurowych.
ENG CLOUD COMPUTING TESTBED
Abstract: The article presents the testbed for fast prototyping of the cloud computing structures. The main aim of our solution is the minimalization of the required hardware resources as well as an ease of system expansion. The testbed based on the Eucalyptus packet and it preserves all its specific features.
***
Przemysław Cichoń, Michał Stosiak
Symulator liniowego napędu hydrostatycznego w laboratorium hydraulicznym
W artykule przedstawiono symulator liniowego napędu hydrostatycznego, będącego na wyposażeniu Laboratorium Napędów i Sterowań Hydraulicznych Instytutu Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn Politechniki Wrocławskiej. Zwrócono uwagę na niektóre jego możliwości aplikacyjne oraz dokonano jego identyfikacji jako źródła hałasu. Jako przykład aplikacji wskazano generator drgań mechanicznych oraz układ regulacji położenia stołu symulatora.
ENG Abstract: In the paper the simulator of linear hydrostatic drive was presented. Considered simulator is a part of Laboratory of Hydraulic Drive and Control of Institute of Machines Design and Operation Wroclaw University of Technology. Special attention was focused on some its application possibilities; moreover the simulator was identified as a source of noise. As an example of application the generator of mechanical vibrations and position regulation system were presented.
***
Bogusław Hupa, Krzysztof Nieśpiałowski
Predykcyjny system monitoringu i diagnostyki pomp wirowych średniociśnieniowych
Z prowadzonych analiz wynika, że w kraju eksploatuje się kilka tysięcy pomp wirowych średniociśnieniowych. Koszt remontu pompy średniociśnieniowej po awarii jest z reguły wysoki i stanowi nawet do 20–25% kosztu zakupu nowej pompy. Koszt eksploatacji pompy według zasady „praca do awarii” jest w przybliżeniu dwukrotnie większy w stosunku do kosztów wynikających z eksploatacji z remontami prewencyjnymi, uzasadnionymi skalkulowaną oceną stanu technicznego pompy [3]. Krótkie okresy między remontami prewencyjnymi, bazujące tylko na czasie pracy pompy, bez oparcia o bieżącą ocenę stanu technicznego, zwiększają z kolei koszty eksploatacji pompy o ok. 10–15%.
ENG PREDICTIVE SYSTEM FOR MONITORING AND DIAGNOSTICS OF MEDIUM-PRESSURE CENTRIFUGAL PUMPS
Absract: Conducted analyses show that several thousands of medium-pressure centrifugal pumps are in operation in Poland. The cost of repair of medium-pressure pump after its failure is usually high and it is even up to 20–25% of the cost of a new pump. The cost of operation of pump according to the principle „operation until failure” is approximately twice as high as the costs resulting from the operation with preventive repairs, which are justified by a calculated assessment of technical condition of a pump [3]. Short periods between preventive repairs, which are based only on the time of pump operation, with no refer to current assessment of technical condition, increase the costs of pump operation by about 10–15%
***
Targi TOOLEX i WIRTOTECHNOLOGIA zakończone sukcesem!
Za nami rekordowa edycja targów branży obróbki metalu TOOLEX, które tradycyjnie odbywały się w hali wystawowej Expo Silesia w Sosnowcu. Po raz kolejny Targi odnotowały wzrost zarówno pod względem liczby zwiedzających, jak i ekspozycji targowych. Zadowoleni wystawcy, reprezentujący ponad 500 światowych marek, zadeklarowali chęć udziału w następnej, jubileuszowej edycji Targów.
***
Ewa Osiecka
20 lat Danfoss w Polsce Korporacja odpowiedzialna społecznie
„Myślimy globalnie, działamy lokalnie” – w myśl tej zasady od 20 lat Danfoss z powodzeniem prosperuje w Polsce, realizując maksymę założyciela Grupy, Madsa Clausena: „Jakość tworzy jakość”.
***
Targi SyMas i MAINTENANCE 2011. Kompleksowa prezentacja materiałów i technologii
Za nami III edycja Targów Obróbki, Magazynowania, Transportu i Logistyki Materiałów Sypkich i Masowych SyMas oraz II edycja Targów Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji MAINTENANCE. Imprezy te zorganizowane zostały na Terenie Targów Krakowskich w dniach 5–6 października br. Dzięki organizacji Targów SyMas oraz Targów MAINTENANCE w tym samym miejscu i czasie zarówno wystawcy, jak i zwiedzający mogli w pełni skorzystać z efektu synergii.
***
Targi w Krakowie miejscem dobrych interesów
Od kilkunastu lat Targi organizowane w Krakowie uznawane są za jedno z najważniejszych miejsc spotkań specjalistów z branży obróbki mechanicznej w Polsce.