Archiwum - numer 09/2009
Marek ŁęcSerwoprzemiennik częstotliwości z programem pozycjonera w maszynach do pakowania
Obserwując na przestrzeni kilku ostatnich lat rynek produktów, można zauważyć ciągły wzrost zapotrzebowania na opakowania. Rozwój rynku dotyczy pełnego przekroju opakowań: od papierowych, kartonowych, z tektury,folii po opakowania z tworzyw sztucznych, szkła czy metalu. W produkcji opakowania najważniejszymi cechami są jego funkcjonalność przy jednoczesnym zachowaniu prostoty, z jaką ma następować pakowanie gotowego produktu u wytwórcy. W XXI wieku proces pakowania gotowego produktu w 90%, a nawet w 95%, jest zautomatyzowany. Resztę stanowią produkty, których nie da się pakować za pomocą maszyn.
***
Tobiasz Witor
Okrągły jubileusz Lenze-Rotiw Sp. z o.o.!
Wprawdzie produkty Lenze w Polsce są obecne od kilkudziesięciu lat, ale oficjalne założenie firmy Rotiw Sp. z o.o. nastąpiło 1 października 1995 roku.
***
Rafał Rużniak
Dobór motoreduktorów przeciwwybuchowych
Bezpieczna praca motoreduktorów w strefach zagrożonych wybuchem zależy głównie od właściwego ich doboru do warunków zagrożenia wybuchowego, prawidłowego montażu, zabezpieczenia przed przeciążeniami oraz właściwej eksploatacji. Jeżeli tylko jeden z tych warunków nie zostanie spełniony, to bezpieczeństwo nie będzie osiągnięte lub jego osiągnięcie będzie zbyt kosztowne nie tylko w fazie inwestycji, ale również podczas eksploatacji.
***
„Podanie piłki”
„Chcemy wspierać naszych klientów poprzez oferowanie modułów dopasowanych do konkretnych aplikacji, przemysłowej techniki pomiarowej, usług i systemów, aby mogli się koncentrować na swych głównych działaniach” – zadeklarowali przedstawiciele firm Festo, Turck oraz Endress + Hauser na wspólnej konferencji prasowej z okazji tegorocznych targów hanowerskich.
***
Nowy system sterowania radiowego EXCALIBUR firmy Cattron-Theimeg
Firma Cattron-Theimeg wprowadza na rynek nowy i nowatorski system radiowego sterowania dźwignic i maszyn – EXCALIBUR. Wykorzystanie najnowszych technologii pozwoliło skonstruować mały, a jednocześnie bogaty w funkcje i możliwości system. Wytycza on nowe kierunki w zakresie ergonomii, funkcjonalności i elastyczności.
***
Rozwój techniki napędowej i elektronicznej NORD
Po 40 latach obecności na rynku Getriebebau NORD kojarzony jest nie tylko z gamą wysokiej klasy oferowanych motoreduktorów, reduktorów i silników, ale również z coraz szerszą ofertą produktów elektronicznych po rozszerzeniu swojej typowej oferty przetwornic częstotliwości o produkty serii SK 300E oraz softstarty SK 150E oraz SK 160E charakteryzujące się wysokim stopniem ochrony IP66. Obecnie NORD prezentuje kolejne produkty – nową rodzinę przetwornic SK 500E (następcę sprawdzonej serii vector mc) oraz SK 750E, rozwinięcie techniczne serii 700E, a także nową wielkość motoreduktora ślimakowego UNIVERSAL.
***
Thomas Hund
Innowacyjny cel – łagodny rozruch
Rozszerzona rodzina układów łagodnego rozruchu Sirius oferuje atrakcyjne rozwiązania dla prawie wszystkich zastosowań związanych z napędami, a dodatkowo przynosi wyraźne oszczędności.
***
Poszerzona oferta typoszeregu reduktorów i motoreduktorów firmy BEFARED SA
Marek Kubaczka Fabryka Reduktorów i Motoreduktorów BEFARED SA kilka lat temu zaoferowała nowy typoszereg „H” reduktorów i motoreduktorów. Obecnie typoszereg „H” jest już sprawdzony jako uniwersalny, bezawaryjny napęd dobrze oceniany przez klientów. Projekt typoszeregu „H” został w całości opracowany w systemie CAD wspartym szeregiem programów obliczeniowych, bazujących na wynikach kompleksowych badań prowadzonych w sposób ciągły na własnych stanowiskach badawczych.
***
Jakości energii elektrycznej – pomiary wskaźników jakości
Ze względu na fakt, iż wymogi rynków europejskich spowodowały zmianę charakteru i znaczenia wskaźników jakości energii elektrycznej, a postępujący proces rozwoju aspektów odnoszących się do tego zagadnienia powoduje, iż rośnie potrzeba ich wyodrębnienia i klasyfikacji, niezbędna jest konkretyzacja zagadnienia oraz kompleksowe poruszenie problemów naukowych, technicznych i ekonomicznych związanych z pojęciem jakości energii elektrycznej.
***
Lotnisko w Balicach pod kontrolą systemu B&R
Paweł Łoś Światowy dostawca systemów automatyzacji maszyn, firma B&R, z powodzeniem realizuje wymagające projekty w dziedzinach, które bezpośrednio nie są kojarzone z maszynami. Jednym z takich ciekawszych projektów zrealizowanych w ostatnim czasie jest System Transportu i Kontroli Bagażu na Lotnisku w Balicach.
***
B&R dostarcza komponenty sterowania do symulacji i testowania Airbusa A380
Bernecker + Rainer (B&R), austriacka firma z siedzibą w Eggelsbergu, specjalizująca się w przemysłowej automatyzacji, dostarczyła komponenty sterowania do budowy stanowiska pomiarowego największego samolotu pasażerskiego na świecie, jakim jest AIRBUS A380. Decydującym elementem tego projektu była sieć czasu rzeczywistego Ethernet Powerlink, opracowana przez B&R, która umożliwiła bezproblemową integrację wszystkich istniejących komponentów sterowania. Firma Airbus Industries mogła dzięki temu skorzystać ze standardowych rozwiązań i zmniejszyć koszty.
***
ACS50 – Napęd bez tajemnic
Przemienniki częstotliwości serii ACS50 należą do najmniejszych tego typu urządzeń na rynku. Dostępne są w czterech rozmiarach obudowy o stopniu ochrony IP20. Oferowane są w zakresie mocy 0,18 kW – 2,2 kW przy 1-fazowym napięciu zasilania 220/240 V. Istotną zaletą tych urządzeń jest bardzo łatwy dobór i konfiguracja. Przemienniki częstotliwości serii ACS50 jako jedne z nielicznych pozwalają na konfigurację pracy napędu bez konieczności programowania. Wszystkie nastawy danych znamionowych silnika, parametry pracy napędu, takie jak: typ charakterystyki obciążenia, częstotliwość kluczowania, prędkość stała czy rampy czasowe przyspieszania/hamowania, ustawiane są przełącznikami na przedniej ścianie przemiennika częstotliwości.
***
Sensor wizyjny BS40: duże możliwości przy małych gabarytach
Firma Wenglor wprowadziła na rynek obecnie najmniejszy na świecie kolorowy sensor wizyjny o symbolu BS40. Sensor ten jest zdolny do szybkiego i przy tym pewnego przetwarzania kolorowych obrazów oraz dzięki zastosowaniu funkcji autofocus zapewnia znakomitą ostrość analizowanego obrazu.
***
Nowe napędy VLT® firmy Danfoss w zakresie dużych mocy
Zoptymalizowane rozwiązanie dla układów napędowych w przemyśle, dla sterowania pomp i wentylatorów w systemach ciepłowniczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych oraz dla zastosowań napędowych w gospodarce wodnej i wodno-ściekowej.
***
Mechanika
Aby impulsatory o wysokiej rozdzielczości w ogóle mogły być używane, muszą zostać prawidłowo zamontowane. Ogólna zasada mówi, że zawsze musi być elastyczne połączenie lub zawieszenie. Łożyska impulsatora są w stosunku do siebie napięte i dlatego nie wykazują luzu. Jeżeli wałek impulsatora zamontuje się sztywno w stosunku do wałka silnika, to łożyska impulsatora muszą przyjmować dużą część obciążenia, czego zbyt długo nie wytrzymają.
***
Od dawien dawna napędza SITI – nowe reduktory MNHL
Firma SITI-POL Sp. z o.o. jest przedstawicielem wiodącego włoskiego producenta reduktorów, firmy SITI.
***
Napędy mechaniczne do wszystkich maszyn i urządzeń
Proponujemy kompleksowe dostawy napędów i połączeń układów mechanicznych do stosowania we wszystkich urządzeniach i maszynach pracujących w przemyśle. Jeśli zastosują Państwo takie rozwiązania, gwarantujemy właściwe warunki pracy.
***
Nagroda dla oprogramowania InTouch 9.0
ASTOR Sp. z o.o., polski dystrybutor oprogramowania przemysłowego Wonderware, poinformował o przyznaniu przez agencję konsultingową Frost & Sullivan firmie Wonderware nagrody „2005 Customer Value Enhancement Award” za oprogramowanie wizualizacyjne InTouch 9.0. To już trzecia w ciągu dwóch lat nagroda, jaką Wonderware otrzymał od Frost & Sullivan za oprogramowanie InTouch 9.0.
***
Witold Ober
Silnik bezszczotkowy BG44SI ze zintegrowanym kontrolerem 4-kwadrantowym
W automatyzacji urządzeń produkcyjnych, transportowych i montażowych potrzebne są napędy z regulacją prędkości obrotowej. Obszary aplikacji zdominowane do tej pory przez silniki prądu stałego z komutatorem zdobywane są przez silniki bezszczotkowe. Silniki z wmontowaną elektroniką stają się coraz popularniejsze z uwagi na wysoki komfort pracy i uproszczony montaż. Odpadają kosztowne prace instalacyjne i połączeniowe konieczne przy zewnętrznych regulatorach, co minimalizuje koszty aplikacji.
***
Jerzy Borowiec
V Krajowe Warsztaty EMC
W dniach od 29 czerwca do 1 lipca br. w Politechnice Wrocławskiej odbyły się V Krajowe Warsztaty Kompatybilności Elektromagnetycznej, zorganizowane przez Instytut Telekomunikacji, Teleinformatyki i Akustyki Politechniki Wrocławskiej, Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) oraz Fundację Rozwoju Politechniki Wrocławskiej. Patronat nad konferencją objął prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, Witold Graboś.
***
Bogusława Luchowska
Silniki przeciwwybuchowe zgodne z ATEX do zasilania z przemienników częstotliwości
Płynna regulacja prędkości napędów jest coraz częściej wymagana w wielu gałęziach przemysłu. Zespoły napędowe z użyciem przemiennika częstotliwości mogą być stosowane jako źródło napędu pomp, wentylatorów, mieszadeł, dmuchaw, mechanizmów przesuwających, taśmociągów, transporterów itp. W układach z pompami lub wentylatorami przy regulacji ciśnienia lub przepływu zastosowanie falownika przynosi znaczne oszczędności energii.
***
Błędy statyczne skoku wirnika na przykładzie silników reluktancyjnych
Witold Jaszczuk Przyczyny błędów wartości skoku silników reluktancyjnych i silników hybrydowych z osiowym podmagnesowaniem wirnika leżą zarówno po stronie niedokładności wykonania elementów magnetowodu – wirnika i stojana, jak też symetrii uzwojeń oraz symetrii działania komutatora. Również w innych typach silników skokowych, tarczowych czy tzw. pazurowych, przyczyny błędów skoku są podobne. Dodatkowo w silniku z wirnikiem w postaci magnesów trwałych sposób ich namagnesowania również wpływa na błędy skoku. Zagadnienie to zostanie wyjaśnione przy opisie silników wymienionych typów.
***
Komputer operatorski AOP-8060WT firmy AAEON
W sierpniu 2005 r. AAEON wprowadził na rynek komputer AOP-8060WT, kolejny panel operatorski serii OMNI. AOP-8060WT jest rozwinięciem modelu AOP-8060HT, w którym zamiast wyświetlacza 5,6” STN zastosowano wyświetlacz LCD o przekątnej 6,4” TFT, pracujący z rozdzielczością 640 x 480. W komputerze powiększona została również pamięć RAM do 128 MB.
***
Mikrony i automaty
Pomiary z dokładnością do ułamków mikrona, superprecyzyjny sprzęt laboratoryjny, w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne – czy tak będzie wyglądało zaplecze przemysłu obecnego stulecia? Odpowiedzi na to pytanie szukają wystawcy piątej edycji Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej CONTROL-TECH.
***
UMEL – kompleksowa oferta rozwiązań
LUMEL SA – największy polski producent urządzeń automatyki przemysłowej – oferuje usługi w zakresie projektowania systemów automatyki, kompletacji urządzeń oraz montażu i serwisu. Pozycję kompetentnego dostawcy osiągnęliśmy dzięki prowadzonej konsekwentnie od 52 lat polityce rozwoju.
***
Klaus Firschke
Rozwiązania połączeń wtykowych w technologii zacisków sprężynowych Spring Cage
Wraz z tradycyjną technologią zacisków śrubowych w ostatnich latach przy łączeniu elektrycznych przewodów niezmiennie zyskiwała grunt technologia zacisków bezśrubowych spring cage (klatki sprężynowej). Równolegle trwały poszukiwania metody, która pozwoliłaby na rozłączanie i ponowne łączenie złącz, bez konieczności rozłączania samych przewodów. Obecnie dostępne jest rozwiązanie spełniające ten wymóg.
***
Nowy moduł interfejsu sterownika sieci komputerowej CAN
- National Instruments wprowadziła nowy moduł interfejsu sterownika sieci komputerowej (CAN) dla elastycznej, wysokiej efektywności platformy NI CompactRIO. Moduł NI 9853 dla CompactRIO National Instruments jest dwuportowym, wysokiej szybkości interfejsem CAN (Controller Area Network), który wraz z rekonfigurowaną techniką I/O (RIO) NI wprowadza na rynek najwyższej efektywności platformę kontroli i pomiarów w pojeździe.
***
XV400 – Rodzina paneli operatorskich zintegrowanych ze sterownikami programowalnymi (HMI-PLC)
Seria urządzeń XV400 wpisuje się w koncepcję XSystem rozwijaną przez firmę Moeller. Obecnie produkowanych jest 9 odmian paneli, które różnią się wielkością ekranu: 5,7”, 10”, 12”; rodzajem matrycy dotykowej: rezystancyjna z powłoką poliestrową lub na podczerwień z szybą hartowaną antyodblaskową oraz rodzajem płyty frontowej: aluminiowa lub ze stali nierdzewnej.
***
Rozłączniki izolacyjne z widoczną przerwą stykową
Firma Legrand w swojej ofercie posiada szeroką gamę rozłączników w zakresie od 16 A (FR300) do 4000 A (DMX-I). Szczególną rolę w tej gamie produktów mają rozłączniki izolacyjne z widoczną przerwą stykową. Konstrukcja tych aparatów zapewnia odcinanie napięcia zasilania przy obciążeniu. Rozłączniki wyposażone są w samoczyszczące się układy stykowe o migowym mechanizmie załączania i rozłączania. Widoczny układ stykowy jednoznacznie wskazuje położenie styków aparatu.
***
Adam Modzelewski
Altivar 71 – lider możliwości
Przemienniki Altivar 71 to generacja produktów uwierzytelniająca wiedzę ekspercką oraz doświadczenie Schneider Electric w dziedzinie napędów. Wyjątkowe możliwości, zaawansowane funkcje, ale nadal łatwy w użyciu.
***
Łączniki krzywkowe SK
Łączniki krzywkowe SK są elektrycznymi obrotowymi łącznikami wielotorowymi przystosowanymi do załączania i wyłączania prądów od 10 A do 40 A. Łączniki znajdują zastosowanie w obwodach instalacji elektrycznych niskiego napięcia, zwłaszcza jako wyłączniki, rozłączniki, przełączniki oraz łączniki sterownicze. Łączniki mogą być zainstalowane w pomieszczeniach zamkniętych (3 stopień zanieczyszczenia – przeznaczenie przemysłowe) w temp. od –25 do +70oC. Łączniki spełniają wymagania normy PN-EN60947-3.
***
Rozłączniki RSI i przełączniki źródła zasilania PRZK
Kompaktowe rozłączniki izolacyjne RSI przeznaczone są do pracy w obwodach o znamionowym napięciu do 690 V, w kategoriach użytkowania AC21–AC23 oraz w obwodach prądu stałego o napięciu do 220 V. Rozłączniki mogą być instalowane w pomieszczeniach zamkniętych (3 stopień zanieczyszczenia – przeznaczenie przemysłowe), w temperaturze od –25oC do +70oC.
***
Bartłomiej Szydłowski
Proste układy alarmowe
Nowe przekaźniki subminiaturowe Relpol SA pozwalają na szerokie możliwości wykorzystania w wielu elektronicznych rozwiązaniach systemów alarmowych jako obwody wykonawcze lub pośredniczące. W dzisiejszych czasach coraz bardziej staje się popularne stosowanie mniej lub bardziej skomplikowanych układów alarmowych zabezpieczających mieszkania, samochody lub inne dobra narażone na kradzież. Często jednak cena gotowych systemów nie jest adekwatna do wartości chronionego obiektu, tzn. nie zawsze należy zakładać drogie układy alarmowe tam, gdzie można jedynie zastosować proste obwody elektroniczne.
***
Grzegorz Walaszek
UNIDRIVE SP – teraz z interfejsem SM-Ethernet
Dzisiejsze urządzenia zaawansowane technicznie i technologicznie z dziedziny tzw. high-techu niełatwo poddają się opisowi, natomiast doskonale się o nich opowiada. Ostatnio UNIDRIVE SP, wyposażony w nowy moduł SM-Ethernet, trafia w krajach wysoko rozwiniętych do rąk informatyków, jako gateway pomiędzy siecią Ethernet a dowolnym fieldbusem, bez wykorzystania funkcji napędowych przemiennika. Ktoś gdzieś słusznie zauważył, że tradycyjny komputer do realizacji tej samej funkcji jest kilkakrotnie droższy. To paradoks, ale i dobra wizytówka uniwersalnej platformy aplikacyjnej, którą stanowi wszechstronny przemiennik częstotliwości oraz wzmacniacz osi serwo AC o nazwie UNIDRIVE SP, firmy Control Techniques.
***
Anna Nozdryn-Płotnicka
Gazowo-świetlana przyszłość
W maju pisałam na stronach wortalu AutomatykaOnLine o domowych sprężarkach gazu i o tym, że najprawdopodobniej przyjdzie nam się przerzucić z napędzania samochodów ropą i benzyną na gaz. Z tym większą radością przeczytałam, że Instytut Nafty i Gazu PAN w Krakowie, we współpracy z przemyskim oddziałem Naczelnej Organizacji Technicznej, kończy prace nad zastosowaniem nowej technologii napędzania samochodów skroplonym gazem ziemnym.
***
Krzysztof Zajdel
Przekaźniki elektromagnetyczne firmy IDEC IZUMI
Firma IDEC IZUMI wprowadziła na rynek nową generację przekaźników interfejsowych serii RJ. W ten sposób oferta japońskiej firmy uzupełniona została o nowoczesne przekaźniki jedno- i dwubiegunowe. W niniejszym artykule zaprezentujemy serie RJ oraz RU, które stanowią razem kompleksową ofertę dla automatyki przemysłowej.
***
Bogusław Wandzel
WAGO I/O SYSTEM – od interfejsu do komputera
WAGO I/O SYSTEM jest jednym z najpopularniejszych systemów rozproszonych peryferiów dla automatyki przemysłowej. W jego skład wchodzą moduły wejść/wyjść oraz rodzina interfejsów sieciowych, programowalnych sterowników sieciowych, a także sterowniki programowalne na bazie przemysłowego PC (IPC). Szeroka gama wspieranych standardów komunikacyjnych oraz różnorodność modułów predestynują system WAGO zarówno do aplikacji przemysłowych, jak i budynkowych.
***
Mirosław Łukiewski, Krzysztof Fałdyga
Trójfazowe zestawy zasilające sieci systemu IT w pomieszczeniach medycznych
Nowoczesna aparatura medyczna służąca do diagnozowania, leczenia i ratowania życia ludzkiego wymaga niezawodnego źródła energii elektrycznej. Kompletne zestawy kontrolno-zasilające systemu IT przeznaczone do pracy w pomieszczeniach medycznych pozwalają na osiągnięcie maksymalnego bezpieczeństwa i bezawaryjnego zasilania.
***
Przewody LIFE-LINE
Przewody serii LIFE-LINE zostały stworzone specjalnie do stosowania w prowadnikach przewodów KabelSchlepp. Są to przewody elektryczne o wysokiej elastyczności, które zachowują swe wyjątkowe właściwości nawet w trudnych warunkach pracy.
***
Nowoczesna platforma dla firm
Są nowym i dynamicznie rozwijającym się medium informacyjno-biznesowym, adresowanym do firm z sektora metalowego. Ułatwiają nawiązywanie kontaktów, promują zrzeszone firmy w kraju i za granicą. Patronują najważniejszym wydarzeniom branżowym. Tworzą antologię polskiego rynku metalowego. Ich sukces to sukces firm, które zrzeszają.
***
Absolutna nowość – w pełni programowalny enkoder DRS61
Odwiecznym problemem służb utrzymania ruchu w dużych zakładach oraz mniejszych użytkowników urządzeń automatyki przemysłowej jest utrzymywanie na pewnym poziomie urządzeń zapasowych. Należą do nich również enkodery inkrementalne, które ze względu na m.in. różną ilość impulsów na obrót należy zwykle zamawiać po kilka sztuk różnego rodzaju.
***
Jan W. Owsinski
XV Krajowa Konferencja Automatyki
Między 27 a 30 czerwca br. miała miejsce kolejna, już XV Krajowa Konferencja Automatyki, stanowiąca kontynuację spotkań o niemal półwiecznej tradycji. Konferencję zorganizował tym razem Instytut Badań Systemowych PAN wraz z Komitetem Automatyki i Robotyki PAN oraz Wydziałem Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej i Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów.
***
KFM SA – precyzja w każdej skali
Kujawska Fabryka Manometrów KFM SA jest polską firmą posiadającą prawie 90-letnie doświadczenie w zakresie produkcji przyrządów do pomiaru ciśnienia i temperatury. Lata doświadczeń pozwoliły nam na zyskanie pozycji lidera wśród producentów aparatury kontrolno-pomiarowej. Zatrudniamy ponad 600 osób, a nasz potencjał produkcyjny wzrósł w ciągu ostatnich lat prawie siedmiokrotnie. Obecnie na liniach produkcyjnych KFM we Włocławku produkowanych jest rocznie około 15 milionów przyrządów, które dystrybuowane są do wszystkich krajów świata.
***
Ryszard Dindorf
Egzoszkieletony z aktuatorami pneumatycznymi
Wprowadzenie W polskiej literaturze technicznej, dotyczącej zwłaszcza mechatroniki, biomechatroniki, inżynierii biomedycznej oraz techniki płynowej, pojawia się coraz częściej pojęcie „aktuator”, pochodzące z zapożyczenia angielskiego wyrazu actuator, które oznacza urządzenie napędowe, uruchamiające, nastawcze, element wykonawczy, siłownik, serwomotor. Wyróżnia się aktuatory elektryczne – silniki elektryczne, elektromagnesy, elementy piezoelektryczne, magnetostrykcyjne i ferroelektryczne; aktuatory płynowe (hydrauliczne i pneumatyczne) – silniki, siłowniki, nastawniki, elementy uruchamiające; aktuatory cieplne – elementy ze stopów z pamięcią kształtu (jednokierunkowe i dwukierunkowe), elementy odkształcalne cieplnie (bimetaliczne oraz z materiałów rozszerzalnych cieplnie); aktuatory chemiczne – elementy elektrochemiczne i pirotechniczne.
***
Kolejne ogniwo w ewolucji komputerów przemysłowych
Pierwsze komputery PC w wykonaniu przemysłowym pojawiły się w połowie lat 90. ub. wieku. Początkowo różnice pomiędzy komputerem biurowym a przemysłowym były raczej kosmetyczne, zmiany dotyczyły głównie obudowy, sposobu montażu płyty głównej, dysków twardych itp. Obecnie różnice pomiędzy komputerem biurowym a przemysłowym mogą być bardziej radykalne, często mamy do czynienia z komputerami „szytymi na miarę”. Projektowanie sprzętu na potrzeby konkretnej aplikacji jednak nie zawsze jest opłacalne, zwłaszcza przy małoseryjnych zastosowaniach. Dlatego w takich przypadkach warto rozważyć zastosowanie gotowej platformy sprzętowej. W ofercie firmy Elmark Automatyka na szczególną uwagę zasługują komputery z serii UC (Universal Communicator) i UNO (Universal Network Controller).
***
SCHMERSAL – synonim bezpieczeństwa
Od dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zmianie uległo wiele przepisów prawa dotyczących niemal wszystkich gałęzi gospodarki. Zmiany te mają na celu umożliwienie swobodnego przepływu towarów pomiędzy krajami członkowskimi bez utrudnień spowodowanych odmiennymi wymaganiami technicznymi wobec wyrobów, stosowanymi w poszczególnych krajach. W celu ujednolicenia tych wymagań Parlament Europejski uchwalił szereg tzw. dyrektyw, które oprócz zasadniczych wymagań związanych z bezpieczeństwem, zdrowiem, ochroną środowiska itp. nakładają na państwa członkowskie obowiązek wprowadzenia tekstu dyrektyw do lokalnego ustawodawstwa.
***
Miniaturyzacja? – BALLUFF jest ekspertem!
- Firma Balluff jest światowym liderem w zakresie technologii czujników. Nasza oferta obejmuje czujniki elektroniczne, wyłączniki elektromechaniczne, przetworniki położenia i systemy identyfikacji oraz czujniki przeznaczone do pracy w sieciach przemysłowych. Produkty firmy Balluff znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka precyzja i niezawodność.
***
Łożyska ślizgowe z tworzywa sztucznego są korzystniejsze
System osadzania: łożyska z dodatkową kalibracją Ekonomiczność jest nadrzędnym wymaganiem w przypadku systemów osadzania: bardzo często konieczne są prace z wykrawanymi blachami lub wywijanymi kołnierzami oraz elementami wyciskanymi na zimno z dużymi tolerancjami.
***
Piotr Glinka
Otwartość zamiast czarnej skrzynki
Mimo iż w standardowych aplikacjach otwarte czujniki położenia są stosowane od dawna, to jednak w przemyśle chemicznym nadal stanowią tzw. czarną skrzynkę. Za kompaktowymi, otwartymi czujnikami położenia napędów obrotowych przemawia ich stosunkowo niska cena. Firma TURCK swoją nową serią podwójnych czujników wzięła na celownik właśnie branżę chemiczną.
***
Projektowanie konstrukcji ramowych w Solid Edge V17
Przemysł chemiczny jest przykładem branży inżynierskiej, w której współpracujące ze sobą w określony sposób maszyny i urządzenia znajdują się, w większości przypadków, we względnie niewielkiej odległości, co czyni linie technologiczne obiektami o zwartej strukturze. Jest to spowodowane dążeniem do minimalizacji długości drogi, którą transportowane jest przetwarzane medium, np. ze względu na jego masę lub agresywność biochemiczną. W przemyśle tym zachodzi również często potrzeba odizolowania dynamicznego linii technologicznych od otoczenia, celem utrzymania wartości określonych parametrów chemicznych przetwarzanego medium na żądanym, często stałym poziomie.
***
Ian C. Evans. Tłumaczenie: Edward Szmit
Kompensacja składowych harmonicznych. Rzut oka na opcje
W ciągu minionych 15 lat na całym świecie nastąpił niebywały wzrost zastosowań napędów prądu przemiennego o zmiennej częstotliwości, podczas gdy ich koszty i rozmiary uległy istotnemu zmniejszeniu, a ich niezawodność nie wzbudza już obaw. Zagadnieniem jednakże, które powoduje wzrost ogólnoświatowego niepokoju, są zniekształcenia napięcia zasilania od składowych harmonicznych, jako wynik prądów niesinusoidalnych pobieranych podczas procesu przekształcania energii przez przekształtnik i inne rodzaje wyposażenia elektrycznego, w tym również komputery i telewizory.
***
Krzysztof Cisak, Henryk Karcz
Palniki rozpałkowe i podtrzymujące zwiększają sprawność instalacji kotłów energetycznych
Na przełomie ostatnich lat jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju dziedzin nauki i techniki związanych z elektronicznym przetwarzaniem informacji we wszystkich dziedzinach przemysłu i gospodarki, w szczególności tam, gdzie mamy do czynienia z procesami obliczeniowymi wymagającymi bardzo dużej dokładności, systematyczności i rejestracji dużych ilości danych pobieranych ze środowiska, w którym dany proces się odbywa [1–3, 7]. Tą drogą cyfrowe systemy, których zadaniem jest zbieranie i przetwarzanie dokumentacji, zostały przeniesione na grunt przemysłu wszędzie tam, gdzie ich zastosowanie może przyczynić się do podniesienia wskaźników produkcji oraz bezpieczeństwa pracy urządzeń przez nie kontrolowanych.
***
Systemy monitoringu maszyn i linii produkcyjnych
Andrzej Garbacki Nowocześnie zarządzane przedsiębiorstwa potrzebują do podejmowania decyzji danych o dostępności i stanie parku maszynowego. Informacji tego typu dostarczają przemysłowe systemy informatyczne. Przykładem takiego systemu jest oprogramowanie Wonderware. Oprogramowanie to pozwala na stworzenie zintegrowanego systemu zarządzania produkcją (od wizualizacji, poprzez analizy historyczne, po planowanie i zarządzanie produkcją). System taki potrafi także wymieniać dane z systemami biznesowymi.