Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 03/2008

Napędy i Sterowanie
numer 03/2008


Wszystko w jednym – jedno do wszystkiego. Moviaxis – innowacyjna technika serwo
Obecnie na rynku panuje ostra rywalizacja, średniej wielkości producent maszyn może utrzymać się tylko w oparciu o technicznie zaawansowane rozwiązania, cechujące się dużą elastycznością. Szczególną uwagę poświęca się przy tym rozwojowi automatyzacji, aby zapewnić sobie przewagę technologiczną, a następnie ją rozszerzać. Firma SEW oferuje system serwo Moviaxis, stanowiący przyszłościową platformę technologiczną. Kluczową technologią w mechatronice jest technika serwonapędów. Rosnące wymogi pod względem szybkości, elastyczności i inteligencji maszyn powodują, że serwowzmacniacze i systemy sterujące muszą cechować się coraz większą dynamiką oraz liczbą funkcji i rozwiązań technologicznych.

***
Danfoss Drives – przetwornice częstotliwości VLT® – 40 lat ciągłego rozwoju
Jesienią 2008 r. minie 40 lat od momentu, gdy została sprzedana pierwsza na świecie seryjnie produkowana przetwornica częstotliwości. Była to przetwornica VLT® wyprodukowana przez Danfoss. Od tego czasu nastąpił ogromny postęp technologiczny. Wraz z globalnym rozpowszechnieniem się automatyzacji i technik sterowania procesami produkcyjnymi znacząco zwiększyła się różnorodność zastosowań dla napędów elektrycznych. W przedsiębiorstwach w sposób ciągły rośnie liczba zamontowanych silników, zwiększa się udział procentowy tych z regulacją prędkości obrotowej. W konsekwencji liczba wytwarzanych na świecie przetwornic częstotliwości wręcz eksplodowała. Rozwój Danfoss Drives od samego początku to nie tylko wzrost zgodny z naturalnym wzrostem rynku, ale także konsekwentne powiększanie swoich udziałów w globalnej sprzedaży regulowanych napędów.

***
Elastyczność systemu napędowego kluczem do sukcesu przy wielkich wolumenach produkcji
Dzisiejszy rynek wymaga od dostawców napędów i automatyki produktów, które poprawią efektywność, niezawodność i precyzyjność maszyn. Oczekuje się produktu kierowanego do szerokiego kręgu odbiorców, niejednokrotnie z różnych sektorów czy regionów, dla unikatowych aplikacji, a to wszystko za rozsądną cenę. W skrócie oznacza to, że produkt niczym kameleon powinien dać się adaptować do bieżącej sytuacji. Lenze podjęło wyzwanie i zaprojektowało nowy serwoprzemiennik częstotliwości 9400, który nie tylko uzupełnia portfolio produktowe, ale nadaje mu nowy wymiar.

***
TOX®-ElectricDrive
Elektromechaniczne siłowniki przeznaczone do aplikacji siłowych w zakresie od 0,5 do 400 kN. Ciągły rozwój procesów produkcyjnych oraz technologicznych wymaga coraz to większej ich automatyzacji. Dodatkowy aspekt w postaci drogiej siły roboczej wymusza na odbiorcach szukanie dostawców oferujących w pełni zautomatyzowane rozwiązania. Stosowanie napędów zasilanych sprężonym powietrzem nie gwarantuje odpowiedniej kontroli i powtarzalności procesu oraz prostej parametryzacji napędu (np. skok, siła).

***
Siłownik beztłoczyskowy RTC
Często zastanawiamy się, jaki napęd zastosować w przypadku konieczności przesunięcia elementu na odległość: 1 m, 2 m, 3 m lub więcej. Jeżeli dodatkowo chcemy to zrobić szybko i niewielkim kosztem, a mamy do dyspozycji małą przestrzeń naszego urządzenia, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie siłownika beztłoczyskowego RTC. Siłownik spełnia dwie funkcje – może być elementem napędowym oraz elementem nośnym, stanowiącym ramę urządzenia.

***
Enkoder inkrementalny HOG 16 firmy BaumerHübner w kopalni odkrywkowej
100 miliardów ton węgla brunatnego – 10% światowych zasobów – znajduje się na terenie Niemiec. Z ekonomicznego punktu widzenia opłacalne jest wydobycie 57 miliardów ton. Węgiel brunatny znajduje się na głębokości od 40 do 120 metrów, gdzie pokryty jest luźnymi warstwami piasku, żwiru i gliny. Dotarcie do węgla możliwe jest po wybraniu luźnych warstw nakładu, znajdującego się na głębokości od 10 do maksymalnie 100 metrów. Cały proces odbywa się przy wykorzystaniu potężnej maszyny, wyposażonej w czerpak. Wydobyty w ten sposób węgiel brunatny umieszczany jest na taśmociągu...

***
Marek Trajdos, Wiesław Monkiewicz
Elementy współpracy elektrycznych urządzeń blokujących i czujników położenia z osłonami maszyn – cz. II
Zapotrzebowanie na wyłączniki bezpieczeństwa rośnie, podobnie zresztą jak stawiane im wymagania rynku. Wychodząc naprzeciw temu trendowi, firma Siemens opracowała nową generację aparatów, która zapewnia dodatkową funkcjonalność. Wyłączniki pozycyjne SIRIUS umożliwiają pewne rejestrowanie procesów ruchowych do kategorii 4 zgodnie z normą PN-EN 954-1 oraz SIL 3 zgodnie z normą IEC 62061. W przypadku, kiedy chcą Państwo uniknąć zdjęcia zabezpieczenia, przy kontroli osłon bezpieczeństwa, najlepiej nadaje się do tego wyłącznik pozycyjny z oddzielnym elementem uruchamiającym (rys. 3.8.), ponieważ dzięki wielokrotnemu kodowaniu mechanicznemu wszelkie manipulacje są po prostu niemożliwe.

***
Marcin Szendzielorz, Krzysztof Kuźniarz
Komunikacja lokalna i zdalna ze sterownikami SIMATIC
Process-Informatik (PI) to niemiecka firma, od ponad dwudziestu lat działająca w branży automatyki przemysłowej. PI wraz z firmą INEE dostarcza i implementuje na rynku polskim innowacyjne produkty w zakresie ethernetowych sieci przemysłowych ze sterownikami Siemens Simatic S5 i S7. Inteligentne moduły, takie jak S5-LAN i S7-LAN, pozwalają na połączenie sieci ethernetowej ze sterownikiem PLC poprzez interfejsy PG (AS 511) w przypadku S5 oraz PPI/MPI/PROFIBUS w sterownikach serii S7. Niezawodne i w pełni kompatybilne z oprogramowaniem firmy Siemens, adaptery USB dla S5 i S7 pozwalają nie tylko na programowanie, ale również na wymianę danych np. z systemami typu SCADA.

***
Wszechstronne urządzenie z firmy NORD. Przemienniki z serii NORDAC SK500E – łatwe w obsłudze, elastyczne i niedrogie
Wyroby z serii NORDAC SK500E mają wiodącą pozycję na rynku: zakres produkcyjny obejmuje cztery wielkości, które są niezwykle łatwe w użyciu i które posiadają przydatną do szybkiego programowania funkcję automatycznego rozpoznawania parametrów silnika. Można je stosować przy zasilaniu jednofazowym 115 V, jedno- i trójfazowym 230 V oraz trójfazowym 400 V. Można je wykorzystywać we wszystkich obszarach zastosowań dzięki zwiększonej elastyczności oprogramowania i dużej gamie dodatkowego osprzętu, w tym licznym programowanym wejściom i wyjściom.

***
Anna Trąbała
Napędy wielomodułowe dużych mocy Unidrive SPM
Rynek napędów silników prądu przemiennego to dziś głównie napędy małej i średniej mocy. Właśnie na nie, jak i na aplikacje z ich udziałem, jest na polskim rynku największe zapotrzebowanie. Użytkownik poszukuje napędu solidnie wykonanego, prostego w obsłudze, taniego w eksploatacji, a przede wszystkim jednolitego, posiadającego jedno oprogramowanie dla małych i dużych układów. Wysokie wymagania dotyczą także precyzji w sterowaniu prędkością i momentem, niezawodności, a wreszcie oszczędności energii, miejsca oraz kosztów w aplikacji. Ostrym wymaganiom klientów łatwiej sprostać w przypadku układów małej mocy. Należy jednak pamiętać, że wymagania klientów nie spadają, a wręcz przeciwnie – rosną, jeżeli chodzi o układy dużej mocy.

***
Krzysztof Kania
Nowa generacja mikronapędów, czyli przemienniki częstotliwości Vacon 10 Machinery
Firma Vacon Oyj, fiński producent przemienników częstotliwości Vacon, wprowadza na rynek nowy mikronapęd Vacon 10 Machinery. Obserwując globalny, znaczny wzrost popytu na przemienniki częstotliwości bardzo małych i małych mocy – kilkaset watów do kilku kilowatów – konstruktorzy Vacona uzupełnili dotychczasową ofertę przemienników częstotliwości serii NX o nową serię mikronapędów Vacon 10. Seria Vacon 10 łączy w sobie wysoką jakość sterowania, użyteczność i niezawodność z bardzo atrakcyjną ceną.

***
Ireneusz Płóciennik
Rozsądna alternatywa
Automatyzacja nowoczesnych maszyn produkcyjnych stawia coraz wyższe wymagania: elastyczność, wydajność i otwartość na rozszerzanie systemu i rozbudowę urządzenia, a także niskie koszty produkcji. Zwarte i wydajne napędy firmy STÖBER mogą zaoferować całą gamę możliwości funkcjonalnych. Rozwiązania te pozwolą zapewnić producentom maszyn oraz użytkownikom końcowym duże oszczędności. Dobierając napęd, należy zastanowić się nad zadaniem, jakie ma on realizować. Zazwyczaj większe możliwości zapewnia zastosowanie do napędu sterownika, jednak w wielu przypadkach wystarczające jest wykorzystanie serwofalownika z możliwością pozycjonowania, co jest rozwiązaniem nie tylko dużo tańszym, ale i prostszym.

***
Wolnobiegi – niezastąpiony element konstrukcyjny maszyn i urządzeń
Przy konstruowaniu i budowie maszyn napotykamy często sytuacje, w których trzeba zdecydować, jak rozwiązać problem zabezpieczenia ruchu maszyny w kierunku przeciwnym (powrotnym), jak rozłączyć część maszyny czy nadać jej ruch skokowy. Wykorzystujemy wówczas wiele skomplikowanych układów, które w konsekwencji podrażają koszty budowy i eksploatacji urządzeń. Stosując jednak doskonale opracowane technicznie nowe rozwiązania, możemy uważać ten problem za niebyły. Wolnobiegi, a o nich będzie mowa, stały się niezastąpionym elementem konstrukcyjnym maszyn i urządzeń, dając użytkownikom bezpieczeństwo pracy, ekonomiczność i wysoki stopień automatyzacji.

***
Christoph Bettmer
Łącznik pompa–silnik z podstawą jako alternatywa dla wykonania pompy na wsporniku
„Co kraj to obyczaj” – przysłowie to odnosi się nie tylko do kultury, ale również do technologii wykorzystywanej w hydraulice siłowej. Podczas gdy europejskie przedsiębiorstwa używają łączników pompa–silnik, w większości również z podstawami, aby móc połączyć silnik elektryczny z pompą hydrauliczną, południowo-wschodnia Azja preferuje konstrukcję pompy na wsporniku. Europa wiele nauczyła się od Azji, chociażby pod kątem wydajności produkcji i standardów wysokiej jakości. Jeśli jednak rozważamy połączenia silników elektrycznych z pompami hydraulicznymi, rozwiązanie europejskie niesie ze sobą więcej korzyści, co zostanie wykazane w dalszej części artykułu.

***
Grzegorz Rumiński
Styczniki firmy LS Industrial Systems
LS Industrial Systems (dawniej LG Industrial Systems) jest producentem automatyki przemysłowej szeroko znanym na całym świecie. W Polsce oficjalnym dystrybutorem tej firmy jest ANIRO Grupa Handlowa Sp. z o.o. z Torunia. W Polsce najbardziej rozpowszechnionym produktem koreańskiej firmy są przemienniki częstotliwości (falowniki). Oferta obejmuje również inną aparaturę niskiego i średniego napięcia, m.in. wyłączniki mocy oraz styczniki. W poniższym artykule chcielibyśmy szerzej przedstawić trzy serie styczników, które LS IS ma w swojej ofercie.

***
Zbigniew Damm
Silniki reluktancyjne – alternatywa dla układów napędowych ze sprzężeniem zwrotnym
Charakterystyka. Silnik asynchroniczny synchronizowany momentem reluktancyjnym (ASMR) jest budową bardzo zbliżony do silnika indukcyjnego klatkowego. Dzięki charakterystycznemu, niesymetrycznemu rozmieszczeniu wąskich i szerokich prętów klatki wirnika dochodzi do powstania momentu reluktancyjnego, który przy prędkościach bliskich prędkości synchronicznej powoduje wciągnięcie silnika w synchronizm i pracę z prędkością synchroniczną (zależną od liczby par biegunów silnika oraz częstotliwości napięcia zasilającego) tak długo, dopóki moment obciążenia nie przekracza momentu maksymalnego synchronicznego (Mmax)...

***
Dominik Jezierski
Czy bezszczotkowe silniki prądu stałego wyprą napędy prądu zmiennego?
Bardzo popularne silniki indukcyjne prądu przemiennego odznaczają się niską ceną, niską sprawnością oraz niską gęstością mocy. Do tej pory jednak nie znajdowały one konkurentów wśród innych rodzajów maszyn elektrycznych, głównie ze względu na cenę oraz ich rozpowszechnienie i dostępność. W dobie coraz większych nacisków na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej oraz dążenia do miniaturyzacji konstruowanych urządzeń coraz częściej spotykamy próby zastąpienia tradycyjnych napędów indukcyjnych nowoczesnymi i zminiaturyzowanymi bezszczotkowymi napędami prądu stałego.

***
Krzysztof Zając
Sterowanie produkcją śniegu
Niestety nie zawsze zimowa aura pozwala na przygotowanie odpowiednio grubej naturalnej pokrywy śnieżnej stoku narciarskiego. Bardzo często trzeba „pomagać” naturze, aby móc na narciarskich stokach w pełni korzystać z uroków zimy. Firma STERNET działa na rynku napędów elektrycznych i automatyki przemysłowej od wielu lat. Zajmuje się nie tylko działalnością handlową, ale również realizacją aplikacji w zakresie sterowania napędami elektrycznymi. Współpraca z firmą SIEMENS pozwala na oferowanie wciąż doskonalszych, nowoczesnych rozwiązań napędowych, których jakość i niezawodność są bardzo cenione przez klientów.

***
Tomasz Haliniak
Pozycjonery DRIVECOD firmy Lika
W przemyśle maszynowym coraz częściej stawia się na modułowe rozwiązania sieciowe. Pozycjonery DRIVECOD firmy Lika są niewątpliwie zgodne z tym trendem. Integrują w sobie motoreduktor DC, napęd, enkoder inkrementalny lub absolutny oraz kontroler. Wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest firma ELDAR. W modelu sterowania proponowanym przez firmę Lika nadrzędny system sterujący jedynie zadaje pozycję docelową. Sygnał zwrotny ze zintegrowanego enkodera jest interpretowany przez sam pozycjoner, który informuje również system nadrzędny o wystąpieniu ewentualnych błędów.

***
Napęd dążący do europejskiej doskonałości
Pod względem swoich podstawowych funkcji dzisiejsze napędy prądu przemiennego są bardzo zbliżone do napędów wykorzystywanych 10 lat temu – zapewniają sterowanie prędkością i momentem obrotowym silnika, stanowią zabezpieczenie silnika oraz umożliwiają użytkownikom dostosowanie takich parametrów, jak czas przyspieszenia i opóźnienia. Jednakże nowoczesna technologia, zastosowana w napędach prądu przemiennego najnowszej generacji PowerFlex™, pozwala na realizację powyższych funkcji w sposób o wiele bardziej efektywny.

***
Paweł Wiącek
Nowoczesne enkodery firmy SICK|STEGMANN
Firma SICK|STEGMANN wprowadza na rynek nowy enkoder z wałkiem przelotowym o nazwie DFS60. Jest to enkoder inkrementalny o wysokiej rozdzielczości. W zależności od potrzeb istnieje możliwość zamówienia enkodera z dowolną ilością impulsów z zakresu od 1 do 65 536 impulsów na obrót. Enkoder dedykowany jest szczególnie do aplikacji pracujących w trudnych warunkach. Posiada wałek przelotowy, który jest odizolowany galwanicznie od pozostałych części enkodera. Również zakres temperatur pracy został znacznie rozszerzony i osiąga od –40 do +100°C.

***
Zdzisław Krzemień
Praca łożysk tocznych przy rozruchu oraz przy niewielkich prędkościach obrotowych silnika indukcyjnego
Łożyska toczne to jeden z elementów konstrukcyjnych silników indukcyjnych, zazwyczaj traktowane są przez projektantów silników jako gotowy element dobierany jedynie pod względem nośności. Tymczasem łożysko stanowi złożoną strukturę, w której podczas pracy zachodzą procesy mające wpływ na niezawodność działania silnika. W silnikach indukcyjnych małej i średniej mocy stosuje się zwykle łożyska kulkowe. Składają się one z bieżni zewnętrznej oraz wewnętrznej, między którymi umieszczone są elementy toczne (kulki) zanurzone w smarze.

***
Jacek Zarzycki
System rozproszonych wejść/wyjść XI/ON ECO
Przy budowaniu systemów automatyki opartych o sterowniki PLC potrzeba często sporej liczby wejść/wyjść. Zdarza się, że liczba ta jest tak duża, że rozbudowa lokalna staje się już niemożliwa. Bywa również, że sterowany obiekt jest na tyle rozległy, że prowadzenie oddzielnych przewodów do każdego wejścia/wyjścia jest kosztownym rozwiązaniem. W każdym z tych przypadków pomocny jest system rozproszonych wejść/wyjść. System XI/ON ECO pozwoli przy tym zbudować układ za niewielką kwotę.

***
Marek Ołdakowski
UNO – miniaturowe komputery firmy Advantech
Do budowy serwerów przemysłowych, zbierających dane z urządzeń sterujących i przesyłających je poprzez Ethernet, firma Advantech stworzyła specjalną linię komputerów UNO (Universal Network Controller). Są to energooszczędne jednostki, zajmujące przy tym małą powierzchnię. Urządzenia te znajdują zastosowanie w sterowaniu procesami przemysłowymi, gromadzeniu, obróbce i transmisji danych poprzez sieć Ethernet. Podstawę ich budowy stanowią procesory AMD GX lub Intel Celeron/Pentium.

***
Cezary Ziółkowski
Nowa seria komputerów wbudowanych MOXA – ThinkCore V481
MOXA to znany producent urządzeń automatyki przemysłowej, który ma w swojej ofercie urządzenia takie, jak: przemysłowe switche ethernetowe, serwery portów szeregowych, moduły kontrolno-pomiarowe, karty wieloportowe, mediakonwertery, serwery wideo, urządzenia do bezprzewodowych sieci Ethernet itp. W ostatnim czasie producent bardzo intensywnie rozwija produkty z obszaru komputerów wbudowanych. Najnowszym osiągnięciem w tej dziedzinie jest wypuszczenie na rynek serii komputerów o oznaczeniu ThinkCore V481.

***
Andrzej Okoniewski
Nowe sterowniki z ekranem dotykowym 5,7’’
Firma Pro-Face, specjalizująca się w produkcji paneli operatorskich, powiększa rodzinę paneli operatorskich z ekranem dotykowym LT3000 o 3 modele wyposażone w ekran 5,7’’. Urządzenia te zostały specjalnie przygotowane przede wszystkim dla producentów maszyn. Funkcje sterowania maszyną oraz obsługi operatora zostały zintegrowane w jednym kompaktowym urządzeniu. Seria LT3000 (rys. 1, 2) należy do kompaktowej klasy sterowników w bardzo efektywny sposób wykorzystujących przestrzeń panelu operatorskiego.

***
Napędy maszyn i urządzeń. Transport wewnątrzzakładowy
Istniejąca od 1906 r. firma CHIORINO S.p.A. jest jedną z wiodących w świecie firm, zajmujących się produkcją taśm transportujących i pasów napędowych. Produkty wytwarzane są w oparciu o duże doświadczenie i wiedzę branżową, z zastosowaniem nowoczesnych technologii i konstrukcji, nadążających za nowymi wymogami klientów. Cały proces produkcyjny, począwszy od doboru materiałów, poprzez konstrukcję, technologię, kontrolę jakości, badania oraz obsługę serwisową klienta, stymulowany jest procedurami systemów zarządzania ISO 9001 i ISO 14001.

***
Napędy maszyn i urządzeń. Transport specjalistyczny
Firma Megadyne S.R.L. funkcjonuje na rynku od 1957 r. Przez cały czas wkładane są wysiłki w celu podnoszenia jakości wyrobów oraz zakresu oferowanego asortymentu. Cały proces produkcyjny funkcjonuje w systemach jakości ISO 9001 i ISO 14001. Wysoki standard produkcji i świadczonych usług ugruntowały pozycję Megadyne jako światowego lidera w produkcji poliuretanowych i gumowych pasów napędowych. Oferujemy naszym odbiorcom rozległą sieć dystrybucyjną, gwarantując wsparcie techniczne i serwisowe.

***
Prowadnik przewodów TKR 200 – cechy i zastosowanie
W związku z ciągłym rozwojem techniki, a co za tym idzie, potrzebami rynku firma KabelSchlepp wyprodukowała nowy typ prowadnika. Poniżej zostaną opisane jego cechy i zastosowanie. Prowadnik przewodów TKR 200 posiada następujące zalety: - długa żywotność; - idealny dla wysoko dynamicznych zastosowań; - wysoka stabilność boczna; - przydatny w czystych przestrzeniach; - proste skracanie i wydłużanie prowadnika poprzez modularną budowę; - możliwość otwierania prowadnika na zewnątrz i do wewnątrz...

***
„iglidur H1” – nowe uniwersalne tworzywo łożyskowe do zastosowania w ekstremalnych warunkach. Bardzo wysokie temperatury, wilgotność, środki chemiczne
Firma igus GmbH, Kolonia, ekspert w dziedzinie łożysk ślizgowych z tworzywa sztucznego, opracowała nowe tworzywo o nazwie „iglidur H1”. Łożyska ślizgowe z nowego wysoko sprawnego polimeru sprawdzają się idealnie tam, gdzie wymagane są długie okresy użytkowania w ekstremalnych warunkach. Łożyska nie wymagają smarowania, są odporne na ścieranie i charakteryzują się niskim współczynnikiem tarcia – również w warunkach bardzo wysokich temperatur, wilgotności i działania środków chemicznych. Jako uniwersalne tworzywo łożyskowe „iglidur H1” oferuje przy tym „bardzo dobry stosunek ceny do wyniku, w szczególności w porównaniu ze standardowymi polimerami wysokotemperaturowymi” – zapewnia producent, firma igus.

***
Zintegrowana automatyzacja dla maksymalnej rentowności
Od dawna filozofią specjalistów w dziedzinie automatyki, austriackiej firmy B&R, była kompleksowa automatyzacja maszyn przy użyciu jednego kompletnego i inteligentnego narzędzia. B&R bardzo wcześnie zauważyła, że obok komponentów takich, jak sterowniki, panele operatorskie, komputery przemysłowe czy napędy, rynek poszukuje zintegrowanego oprogramowania narzędziowego gwarantującego realizację wszelkich zadań automatyki. Kompleksowe rozwiązanie zapewnia duże potencjalne oszczędności, co zostało już docenione przez wielu producentów maszyn.

***
CP1L – nowy miniaturowy sterownik firmy OMRON
Coraz większe oczekiwania użytkowników co do możliwości sterowania maszynami i procesami przemysłowymi wymuszają na producentach opracowywanie nowych rozwiązań spełniających wymogi nowoczesnych systemów automatyki przemysłowej. Obecnie najważniejszymi wymaganiami, jakim muszą sprostać sterowniki PLC, oprócz dużej szybkości działania i rozbudowanych możliwości komunikacyjnych, stają się możliwości współpracy z urządzeniami zewnętrznymi – w szczególności z układami napędowymi i pozycjonującymi, takimi jak falowniki, serwonapędy i silniki skokowe.

***
STASTO prezentuje zawory elektromagnetyczne firmy O.D.E.
Firma STASTO Automation od wielu lat jest uznanym międzynarodowym dystrybutorem komponentów pneumatyki, hydrauliki oraz armatury przemysłowej czołowych europejskich producentów. Strategia firmy, polegająca na oferowaniu zróżnicowanego asortymentu, pozwoliła jej na uplasowanie się w czołówce dystrybutorów oferujących renomowane zawory elektromagnetyczne w Polsce. Firma STASTO Automation oferuje na rynek polski, odpowiadające właściwym normom i wymaganiom technicznym, zawory elektromagnetyczne firmy O.D.E.

***
SKAMER-ACM – niezastąpiony w sensownym wdrażaniu automatyki
Pomiary i automatyka to dziedzina techniki, której znaczenie w gospodarce każdego kraju nabiera coraz większego znaczenia. Przebieg większości procesów przemysłowych bez odpowiednich układów sterowania i nadzoru często byłby w ogóle niemożliwy, a układy te są zawsze istotnym czynnikiem poprawy jakości i efektywności produkcji. Dzięki pełnemu otwarciu na Zachód w Polsce bardzo szybko wdrażane są najnowsze rozwiązania i technologie.

***
Złącza elektryczne do zastosowań przemysłowych
Złącza elektryczne mają szerokie zastosowanie w automatyce każdej dziedziny przemysłu. Stosując połączenia wtykowe, uzyskuje się znaczne korzyści w porównaniu z okablowaniem stałym, zwiększa się elastyczność systemów, ułatwia modernizację i skraca czas usuwania usterek. Firma JBC-electronic od dawna oferuje na polskim rynku złącza m.in. niemieckiej firmy Hirschmann Automation & Control (d. Richard Hirschmann), która należy do czołowych producentów złączy wg norm IEC 60947-5-2 oraz EN 175 301-803 (dawniej DIN 43650).

***
Osprzęt elektroinstalacyjny Przyciski, przełączniki i lampki
Wśród wielu grup wyrobów elektrycznych proponowanych przez firmę LOVATO ELECTRIC ważne miejsce zajmują przyciski, przełączniki sterownicze oraz lampki sygnalizacyjne. Elementy te są przeznaczone do zamontowania w znormalizowanych otworach montażowych Ø 22 mm. Dzięki modułowej budowie ich montaż jest szybki i łatwy. Nie ma potrzeby stosowania specjalistycznych narzędzi, wystarcza zwykły wkrętak. Po zamontowaniu elementów nie potrzeba dodatkowych regulacji. Ergonomia i kolorystyka elementów umożliwiają tworzenie nowoczesnych i funkcjonalnych pulpitów sterowniczych.

***
Włodzimierz Adamczewski
Badania termograficzne w budownictwie. Badania termograficzne od zewnątrz
W budownictwie mieszkaniowym badaniom termograficznym podlegają wszystkie elementy ścian osłonowych budynku, od piwnic (pasy przyziemia) aż do dachów. W załączonych termogramach przedstawiono niektóre z wad budowlanych, natomiast niżej omówiono elementy składowe budynków, przy badaniu których wykonawca badań powinien zwrócić szczególną uwagę na zastosowaną metodę badań, warunki środowiskowe w czasie badań i wcześniej oraz w czasie opracowywania i interpretacji. Nie zawsze bowiem wyniki badań można zinterpretować, stosując schemat myślowy: „zimna ściana = dobra izolacyjność cieplna”, „ciepła plama (fragment ściany) = zła izolacja”.

***
Tomasz Lange
Miniaturowe absolutne enkodery firmy Kübler GmbH
Rodzina enkoderów firmy Kübler GmbH z początkiem 2008 r. powiększyła się o kolejne nowe typy enkoderów absolutnych, które charakteryzuje przede wszystkim mały, kompaktowy rozmiar. W ofercie wielu firm zajmujących się produkcją enkoderów znajdziemy przetworniki pomiarowe obrotu o standardowej średnicy zewnętrznej wynoszącej 58 mm. Nie zawsze przestrzeń montażowa umożliwia stosowanie tych enkoderów, stąd propozycja firmy Kübler GmbH. Serię enkoderów miniaturowych wyróżnia także cena, która jest znacznie niższa niż w przypadku „standardowych” typów.

***
Anna Szymczak
Dotacje dla mikrofirm w praktyce
Szumnie zapowiadane dotacje ruszają bardzo powoli i budzą ogromne zniecierpliwienie wśród przedsiębiorców. W większości przypadków na pierwszy ogień pójdą mikroprzedsiębiorstwa, gdyż dla nich przygotowywane będą pierwsze nabory wniosków. Pozostałe firmy z sektora MSP (małych i średnich przedsiębiorstw) będą aplikować kilka bądź kilkanaście tygodni później. Tego typu programami zarządzają poszczególne urzędy marszałkowskie. Mikroprzedsiębiorstwa to najmniejsze firmy w gospodarce, czyli zatrudniające do 10 pracowników i o przychodach rocznych netto do 2 mln euro lub o sumie aktywów bilansowej do 2 mln euro.

***
Regulacja temperatury
Regulacja temperatury jest jednym z najpoważniejszych i najczęściej spotykanych procesów w naszym życiu. Poczynając od naszego mieszkania, gdzie musimy regulować chociażby temperaturę wody, przez urządzenia sprzętu AGD, takie jak lodówka czy klimatyzator, po skomplikowane procesy technologiczne, podczas których temperatura ma zasadniczy wpływ na technologię, jakość oraz zasadnicze właściwości gotowego wyrobu. Do niedawna najczęściej używano termometru z regulowanym prętem przewodzącym. Obecnie tę niewdzięczną rolę przejęły mikroprocesory.

 ***
Jacek Stój
Monitoring obiektów cieplnych
Zastosowanie rozległych terytorialnie, jak również w sensie informatyki, rozproszonych systemów monitorowania z zastosowaniem technologii informatycznych jest powszechne. W przypadku produkcji i dystrybucji ciepła możliwość zdalnego monitorowania instalacji ciepłowniczych jest nie do przecenienia. Z tego względu systemy monitoringu znajdują się również w ofercie firmy PROLOC, zajmującej się już od 20 lat zastosowaniem informatyki w przemyśle. Jedną z zasadniczych funkcji systemu monitoringu jest akwizycja oraz archiwizacja danych z monitorowanych obiektów.

***
Kazimierz Heczko
Nowości w systemie PROMOTIC
System PROMOTIC jest kompleksowym narzędziem programowym kategorii SCADA/HMI. Jest przeznaczony do wytwarzania zarówno małych, dużych, jak i dystrybuowanych aplikacji, które monitorują i sterują procesami technologicznymi w różnych sferach przemysłu. PROMOTIC zawiera wszelkie niezbędne komponenty do wytwarzania systemów wizualizacji i sterowania: szeroka paleta wektorowych elementów graficznych do wytwarzania paneli użytkownika; cały szereg sterowników komunikacyjnych współdziałających z różnymi automatami PLC, stosujących łącze szeregowe i Ethernet; interfejsy standardowe (np. OPC, ODBC do komunikacji z bazami danych, w zakresie technologii internetowych z kolei protokoły TCP/IP, HTTP, XML itd.).

***
Systemy obudów do zastosowań elektronicznych firmy SCHROFF
Firma SCHROFF GmbH, wchodząca w skład grupy Pentair Technical Products, uznawana jest za wiodącą markę na europejskim rynku szaf i obudów. Na międzynarodowym rynku firma jest obecna od ponad 40 lat. W jej ofercie znajdują się szafy w systemie 19-calowym oraz metrycznym, stojaki, stelaże, kasety 19-calowe, różnego typu obudowy, elementy mechaniki 19-calowej dla systemów komputerów przemysłowych oraz urządzenia sterowania klimatem. Firma uznawana jest za prekursora w dziedzinie 19-calowych kaset, których pierwsze egzemplarze znalazły się w ofercie już w 1965 r.

***
Daniel Rowecki
Kamery termowizyjne w przemyśle
Firma Fluke jest światowym liderem w dziedzinie produkcji urządzeń pomiarowych wykorzystywanych między innymi w przemyśle. Stosowanie odpowiednich narzędzi wspomaga diagnostykę prognostyczną i prewencyjną. Dzięki szybkiemu zlokalizowaniu problemu można zapobiec kosztownym przestojom, które wymuszają naprawy i konserwacje. Podstawowym urządzeniem wykorzystywanym coraz częściej w trakcie codziennej pracy przez inżynierów utrzymania ruchu są kamery termowizyjne.

***
Czy jest możliwe dokładne dopasowanie do aplikacji pomiarowej? Technologie czujników ciśnienia Endress+Hauser
Ciśnienie jest jednym z najczęściej mierzonych parametrów procesowych, a przetworniki ciśnienia zapewniają bezpieczeństwo pracy instalacji i dostarczają niezbędnych informacji technologicznych. W pomiarach poziomu i przepływu sprawdzają się metody hydrostatyczna i zwężkowa, oparte na pomiarach ciśnienia i różnicy ciśnień. W wielu procesach ciśnienie jest kluczowym parametrem wejściowym dla systemów automatyki. Prawie 25-letnie doświadczenie Endress+Hauser w zakresie projektowania i wytwarzania sensorów ciśnienia i różnicy ciśnień pozwala firmie na wyznaczanie standardów w pomiarach obiektowych.

***
Wszystko dla bezpieczeństwa
Zapewnienie bezpieczeństwa poprzez zastosowanie odpowiednich czujników. Takie stwierdzenie w odniesieniu do pneumatycznych układów automatyki ma obecnie większe zastosowanie niż kiedykolwiek w przeszłości. Czy urządzenie produkcyjne działa? Czy mogą pojawiać się jakieś problemy? Czy proces produkcyjny przebiega prawidłowo i czy wyroby są bez wad? Czujniki i systemy wizyjne urządzeń Machine Vision firmy Festo są przemysłowymi organami czuciowymi, zapewniającymi lepsze działanie układów automatyki.

***
Jacek Turski
Czujniki firmy TWT AUTOMATYKA
TWT AUTOMATYKA – polska firma produkująca indukcyjne czujniki zbliżeniowe, indukcyjne czujniki ruchu i czujniki optyczne do kontroli położenia, przemieszczeń i ruchu mechanizmów związanych ze sterowanymi urządzeniami. Nowoczesne konstrukcje czujników TWT, wysoka jakość wykonania, technologie stosowane w procesie produkcji poparte wieloletnim doświadczeniem zespołu konstruktorów gwarantują precyzyjne i niezawodne działanie czujników w trudnych warunkach przemysłowych. Duża różnorodność produkowanych czujników znajduje szerokie zastosowanie w większości gałęzi przemysłu.

***
Andrzej Szulik
Programatory czasowe serii EXTA
Programowalne zegary sterujące służą do realizacji funkcji czasowych w układach automatyki i sterowania w różnorakich możliwych aplikacjach. Urządzenia tego typu są produkowane przez Zakład Mechaniki i Elektroniki ZAMEL z Pszczyny.

***
Konrad Adamczewski
WIKA Polska SA – producent znanej polskiej marki KFM
WIKA Polska to nowa nazwa Kujawskiej Fabryki Manometrów. Przez kilka ostatnich lat firma przeżywała dynamiczny rozwój i restrukturyzację. Stała się jednym z najistotniejszych podmiotów grupy WIKA. Po zakończeniu procesu konsolidacji zdecydowano o przyjęciu jednolitych barw dla całej grupy. WIKA Polska stała się światowym centrum produkcyjnym standardowych urządzeń do pomiaru ciśnienia. Dla pokrycia obecnego zapotrzebowania rynku firma zwiększyła swoje moce produkcyjne z 3 do 20 mln sztuk manometrów rocznie. Oznacza to relatywnie krótsze terminy dostaw oraz znaczące zwiększenie ilości modeli dostępnych w 24 godziny.

***
Krzysztof Zajdel
Miniaturowe fotokomórki SA1E firmy IDEC
Niezawodna detekcja obiektów jest ważnym zagadnieniem automatyzacji wielu gałęzi przemysłu. W branżach produkcyjnych kwestia ta jest szczególnie ważna; precyzyjna i powtarzalna detekcja obiektów ogranicza ilość braków produkcyjnych i zatrzymań linii technologicznej, które zawsze wiążą się z poważnymi stratami. Czujniki optyczne wykorzystują do detekcji obecności przedmiotu wiązkę światła. Czujnik, zwany też potocznie fotokomórką, musi składać się z nadajnika światła i odbiornika, czyli detektora. W zależności od konstrukcji czujnika i wzajemnej konfiguracji nadajnika i detektora fotokomórki pozwalają na detekcję różnych obiektów.

***
Zogniskowany pomiar drogi optoNCDT 2400
Jak bezstykowo pomierzyć z dużą precyzją dno otworu o średnicy 0,1 mm, głębokiego na 1 mm? A jeśli powierzchnia materiału dodatkowo jest odblaskowa albo transparentna? Odpowiedzi na takie pytania dostarcza system pomiarowy optoNCDT2400 specjalisty w dziedzinie pomiaru wielkości geometrycznych, firmy MicroEpsilon. Polichromatyczne światło (białe) jest ogniskowane na obiekcie mierzonym przez wielosoczewkową optykę. Soczewki są tak uporządkowane, że przez kontrolowane chromatyczne odchylenie światło podzielone jest na monochromatyczne podzakresy.

***
Bezpieczne ryglowanie
Blokady elektromagnetyczne używane są do ochrony użytkownika przed niebezpiecznymi ruchami, a także przed nieoczekiwanymi uruchomieniami maszyny lub urządzenia. Chronią również proces produkcyjny oraz zapobiegają uszkodzeniom samego urządzenia, a przez to pomagają utrzymać maksymalną wydajność. Niestety ich niewłaściwe umieszczenie w projekcie maszyny i obwodów bezpieczeństwa prowadzi często do błędów, których można jednakże uniknąć. Blokady elektromagnetyczne (rys. 1) uniemożliwiają dostęp do stref niebezpiecznych tak w pojedynczych urządzeniach, jak i w całych liniach produkcyjnych do momentu zatrzymania ruchu urządzenia.

***
Pełen pakiet zabezpieczeń w ControlMaestro™
Jedną z najważniejszych kwestii związanych z poprawnym funkcjonowaniem aplikacji SCADA jest bezpieczeństwo zarówno samej aplikacji, jak i procesów, którymi steruje. Dokonanie zmian w programie procesu przez niepowołaną osobę w najlepszym przypadku może spowodować straty finansowe przedsiębiorstwa. Dlatego tak istotna jest kontrola dostępu do stacji sterujących. Tylko upoważnieni operatorzy powinni mieć możliwość dokonywania zmian parametrów, a już tylko wąska grupa przeszkolonych specjalistów – zmian w strukturze samej aplikacji. Niezbędny staje się system, który poza niezawodnym uwierzytelnianiem i autoryzacją umożliwiałby przydzielanie różnym grupom użytkowników odmiennych uprawnień, a także rejestrował wszelkie działania operatorów.

***
steute Polska – nowoczesne podzespoły systemów sterowania i bezpieczeństwa
Firma steute, istniejąca od 1961 r., cieszy się na całym świecie, a także i w Polsce, bardzo dobrą reputacją, a to dzięki oferowaniu innowacyjnych, dopracowanych, różnorodnych produktów i urządzeń z zakresu automatyki i systemów bezpieczeństwa (w tym ATEX) oraz dbałości o najwyższy poziom obsługi klientów i pozostawaniu z nimi w ciągłym kontakcie. Ostatnie trzy lata poświęcone zostały promocji i umocnieniu wizerunku marki steute na polskim rynku, w wyniku czego firma stała się dobrze rozpoznawalna w wielu sektorach przemysłu.

***
Kable bezhalogenowe. Zwiększone bezpieczeństwo podczas pożaru
Nowoczesne systemy okablowania stosowane w budynkach użyteczności publicznej muszą spełniać szereg wymogów z zakresu bezpieczeństwa, w szczególności bezpieczeństwa pożarowego. W związku z ochroną życia ludzkiego oraz dużych wartości materialnych, w instalacjach kablowych wykorzystuje się kable bezhalogenowe. Do produkcji kabli bezhalogenowych używa się materiałów niezawierających chloru, bromu, fluoru i jodu. Materiały izolacyjne i opony zewnętrzne kabli składają się z polimerów na bazie czystych węglowodorów. Podczas spalania tego typu materiałów nie powstają gazy korozyjne i toksyczne, tylko para wodna i dwutlenek węgla.

***
EExPress™ – wyspa zaworowa do stref zagrożonych wybuchem
Parker zaprojektował dla przemysłu pierwszy w pełni zintegrowany system fieldbusowy – opatentowaną wyspę zaworową EExPress™, przeznaczoną do sterowania siłownikami pneumatycznymi w strefach zagrożonych wybuchem – strefa 1 oraz strefa 2, występujące m.in. w przemyśle chemicznym i petrochemicznym. Wyspa zaworowa EExPress™ jest modułowym systemem, który w pełni integruje zawory elektromagnetyczne 5/2, elektronikę sterującą oraz czujniki wejściowe w unikalny dziś na rynku system, wykorzystując przy tym preferowany w technice procesowej protokół komunikacyjny Profibus DP.

***
Kompaktowe, wielokolorowe wskaźniki świetlne LED jako zamienniki dla tradycyjnych, żarówkowych kolumn świetlnych
Nowe K50L i K80L firmy Banner Engineering to uniwersalne i proste w użyciu wskaźniki świetlne znajdujące zastosowanie w różnorodnych aplikacjach, a w szczególności przy kontroli prac manualnych. Rodzina produktów EZ-LIGHT™ firmy Banner znajduje zastosowanie w wielu aplikacjach zarządzania procesem montażu oraz sekwencyjnym pobieraniem różnych elementów. Niespotykane cechy wielokolorowych wskaźników świetlnych EZ-LIGHT™ umożliwiają realizację zastosowań, które z dotychczasowymi, tradycyjnymi rozwiązaniami były niemożliwe. Połączenie w jednym urządzeniu cech czujnika oraz sygnalizacji świetlnej wspomagającej pracę operatora zapewnia bezbłędny przebieg procesów montażu na liniach produkcyjnych oraz najwyższą produktywność.

***
Kacper Maćkowiak
Targi EXPOPOWER 2008 będą prawie dwukrotnie większe niż edycja sprzed roku. Energetyka w „Czteropaku”
Takiego zainteresowania Międzynarodowymi Targami Energetyki EXPOPOWER, których druga edycja odbędzie się w Poznaniu w dniach 13–15 maja br., nikt się nie spodziewał. EXPOPOWER 2008 będzie blisko dwukrotnie większy od ubiegłorocznych targów i zajmie ponad 3000 m2. Wśród blisko dwustu zgłoszonych firm są wiodący reprezentanci branży energetycznej i elektrotechnicznej. O sukcesie tego wydarzenia zdecydowały m.in. dogodna lokalizacja w centralnej części kraju oraz korzystny termin. Targi EXPOPOWER 2008 będą dobrą okazją do zapoznania się z najnowszymi wprowadzanymi na polski rynek produktami i technologiami jeszcze przed letnim sezonem inwestycyjnym.

***
Maria J. Jończy
Spotkali się partnerzy SPP
Na pierwszym, przygotowanym przez autoryzowanego dystrybutora w Polsce – firmę VIX Automation, spotkaniu partnerów Solution Provider Program (SPP) firmy GE Fanuc w Wiśle uczestnicy zapoznali się z nowościami i wdrożeniami systemów oprogramowania przemysłowego rodziny Proficy. W seminariach na temat inteligentnego zarządzania produkcją, zorganizowanych w dniach 28–29 lutego br., wzięło udział 40 reprezentantów około 30 krajowych firm, głównie autoryzowanych partnerów SPP (partycypujących w globalnym programie wsparcia i rozwiązań proponowanych przez GE Fanuc), a także kilku stałych współpracowników VIX Automation, nieposiadających takiego statusu.

***
Ryszard Klencz
Rozwiązania w hydraulice siłowej i pneumatyce – oleje i środki smarne 2008
W dniach 11–12 lutego br. w Szczyrku producenci maszyn, użytkownicy i przedstawiciele nauki uczestniczyli w konferencji: „Rozwiązania w zakresie hydrauliki siłowej i pneumatyki – oleje i środki smarne – 2008”, która odbywała się w ramach czwartej edycji spotkań „Innowacyjne maszyny i technologie”. Napędy i sterowania stanowią integralną część, bez której trudno wyobrazić sobie współczesne złożone systemy maszyn...

 ***
ELEKTROTECHNIKA 2008 – Targi Elektryczne, Energetyczne i Zabezpieczeniowe
W dniach 20–22 lutego 2008 r. w Warszawskim Centrum Wystawienniczym EXPO odbyły się VI Międzynarodowe Targi Sprzętu Elektrycznego, Energetyki i Systemów Zabezpieczeń ELEKTROTECHNIKA 2008. Patronat honorowy nad wystawą objął minister gospodarki Waldemar Pawlak. W ramach Targów, które w dużej mierze poświęcone były instalacjom elektrycznym oraz nowoczesnym technikom kablowym, zaprezentowało się ponad 100 firm polskich i zagranicznych.

***
Maria J. Jończy
Konkurs „Produkt Roku 2007” rozstrzygnięty
Głosami naszych Czytelników, do których w wyniku dyskusji przychyliło się sześcioosobowe jury pod przewodnictwem prof. zw. dr. hab. inż. Ryszarda Tadeusiewicza, kierownika Katedry Automatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wybrano sześć najlepszych produktów minionego roku, a 11 wyróżniono. Uroczyste wręczenie statuetek i dyplomów drugiej edycji konkursu miesięcznika „Napędy i Sterowanie” nastąpi pierwszego dnia Targów AUTOMATICON, czyli 1 kwietnia br., o godz. 15.00, na stoisku Wydawnictwa – E 26 w holu EXPO XXI w Warszawie.

Reklama