Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 03/2015

Napędy i Sterowanie
numer 03/2015


Kiedy maxon jest w środku urządzenia, to w środku jest to co najlepsze. Napędy maxon wprawiają w ruch cały świat
Mikrosilniki producenta maxon motor wprawiają w ruch wszystko, co powinno się obracać precyzyjnie i niezawodnie. Od 1961 roku na rynku.

***
Szymon Tomiczek
Proficy HMI/SCADA iFIX 5.8 PL. Pełna kontrola procesów – o każdej porze i wszędzie tam, gdzie potrzebujesz!
Wraz z początkiem roku na ręce programistów oraz użytkowników końcowych trafiła kolejna, szósta już polskojęzyczna wersja systemu HMI/SCADA iFIX. Tym razem oprócz pełnego tłumaczenia interfejsu oprogramowania pojawiło się kilka znaczących dodatków usprawniających codzienną pracę z systemem.

***
Odczyt położenia – elektronicze wskaźniki firmy Elesa+Ganter
Mechanizmy śrubowe służą do zamiany ruchu obrotowego w liniowy i są jednym z najbardziej rozpowszechnionych układów regulacji położenia w różnego typu maszynach i urządzeniach przemysłowych. Aby jednak układ taki był w pełni funkcjonalny, potrzebuje on mieć możliwość odczytu położenia przy pomocy wskaźników położenia.

***
VIPA & YASKAWA – fuzja z wieloma zaletami
Nabycie w 2012 roku przez firmę Yaskawa Europe GmbH udziałów w firmie VIPA GmbH było początkiem nowego aliansu firmy japońskiej, słynącej z niezawodnych przemienników częstotliwości, serowonapędów i robotów, oraz firmy niemieckiej znanej z innowacyjnych sterowników PLC.

***
Tomasz Haliniak
EziServo® – coś więcej niż napędy
Firma Fastech jest obecna na polskim rynku od kilku lat. Przez ten czas marka Ezi-SERVO stała się rozpoznawalna, a określenie „napędy serwokrokowe” dla napędów krokowych pracujących w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego na dobre utrwaliło się w świadomości polskich inżynierów. Dzisiaj Fastech jest znowu o krok do przodu. Oferta firmy nie ogranicza się już tylko do napędów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, została ona poszerzona o elementy mechaniki. Udało się w ten sposób stworzyć całą gamę gotowych rozwiązań, tak dzisiaj poszukiwanych przez odbiorców.

***
UNIVER – od 1971 roku lider w automatyce przemysłowej
Firma UNIVER powstała w latach 70 ub.w. i rozpoczęła działalność w dziedzinie automatyki przemysłowej, wprowadzając na rynek pierwszą serię zaworów do sprężonego powietrza.

***
Nowe technologie silników elektrycznych to większa wydajność i energooszczędność w różnych zastosowaniach. Dzięki Danfoss VLT® AutomationDrive zyskujesz wolność wyboru technologii silnikowej
Producenci stosują wiele koncepcji konstrukcji silników elektrycznych w celu uzyskania wysokiej sprawności układów napędowych w zastosowaniach przemysłowych, komunalnych i budynkowych. Choć większość technologii silnikowych zapewnia porównywalną sprawność w nominalnym punkcie pracy układu, różnią się pod wieloma względami w obszarze parametrów rozruchowych i charakterystyki pracy pod niepełnym obciążeniem. Dla użytkowników głównym skutkiem dużej różnorodności technologii silników jest potrzeba znalezienia technologii odpowiedniej do danego zastosowania tak, aby zmaksymalizować sprawność energetyczną i uzyskać związane z tym korzyści.

***
Cezary Ziółkowski
Icron – oferta extenderów KVM
Firma Icron specjalizuje się w produkcji extenderów USB oraz KVM. Tematem artykułu będą extendery KVM. Są to urządzenia umożliwiające zwiększenie dystansu transmisji sygnału wideo oraz urządzeń peryferyjnych, takich jak mysz i klawiatura.

***
Jerzy Świder
Ponad 10 lat współpracy firmy SEW-Eurodrive z Wydziałem Mechanicznym Technologicznym w kształceniu studentów Politechniki Śląskiej
Wydział Mechaniczny Technologiczny, jeden z czterech wydziałów tworzących w 1945 r. Politechnikę Śląską, wtedy pod nazwą Wydział Mechaniczny, w bieżącym roku będzie obchodził wraz z macierzystą uczelnią 70. rocznicę swego powołania.

***
Najnowsze rozwiązania w tworzeniu dokumentacji elektrycznej
Jeśli chcesz się dowiedzieć, co oferuje CAD elektryczny PC|SCHEMATIC Automation, powinieneś rozsiąść się wygodnie w fotelu, gdyż program ma bardzo duże możliwości. Na szczęście można się go łatwo nauczyć.

***
Parker wprowadza wysokiej klasy sterownik PAC zgodny z normą IEC61131-3, obniżający czas i koszt tworzenia i wdrażania aplikacji
Firma Parker Hannifin, światowy lider w dziedzinie sterowania i napędów, wprowadza na rynek sterownik Parker Automation Controller (PAC). Sterownik ten, przeznaczony na światowy rynek maszyn, łączy logikę, zaawansowane sterowanie ruchem w czasie rzeczywistym oraz wizualizację w jednym rozwiązaniu, ukierunkowanym na jak najlepsze osiągi i walory użytkowe.

***
Liniowe elementy wykonawcze firmy Tolomatic
Firma AMG wprowadziła do swojej oferty produkty amerykańskiej firmy Tolomatic, specjalizującej się m.in. w produkcji liniowych elementów wykonawczych przeznaczonych do montażu bezpośrednio z silnikiem serwo lub silnikiem krokowym. Główne moduły liniowe dzielą się na dwie grupy – tłoczyskowe oraz beztłoczyskowe.

***
Napędy falownikowe AC10 – teraz z rozszerzeniem mocy do 180 kW i obudową o stopniu ochrony IP66 (od 0,4 do 15 kW). Proste i niezawodne sterowanie pracą silników w popularnych zastosowaniach
Firma Parker Hannifin rozszerzyła zakres mocy kompaktowych napędów o zmiennej prędkości AC10 do mocy znamionowej 180 kW, wprowadzając 6 nowych rozmiarów obudowy. Obecnie – oferując moc w zakresie od 0,2 kW aż do 180 kW – falownik AC10 jest opłacalnym rozwiązaniem do zastosowań wymagających także większej mocy, a jednocześnie gwarantuje te same wyjątkowe cechy i łatwość użytkowania co dotychczas.

***
Ethernet Ring Protection Switching G.8032
W automatyce przemysłowej stosuje się kilka mechanizmów tworzenia redundantnych połączeń pomiędzy krytycznymi węzłami sieci Ethernet. Najbardziej popularne są protokoły RSTP (802.1w) i MSTP (802.1s), stosowane powszechnie od 2001 roku. Niestety protokoły STP potrzebują od kilku sekund do kilku minut na przywrócenie komunikacji. W wielu aplikacjach przemysłowych tak długi czas rekonfiguracji sieci jest niedopuszczalny, ponieważ utrata połączenia ze sterownikiem PLC może spowodować niewłaściwie wysterowanie wyjść I/O.

***
Parker oferuje serię znakomitych pomp elektrohydraulicznych, pozwalających na oszczędność energii w zastosowaniach przenośnych
Parker Hannifin wprowadził kompletną serię zestawów pomp elektrohydraulicznych (EHP), które ułatwią producentom aplikacji mobilnych tworzenie bardziej energooszczędnych i ekologicznych urządzeń. Nowe zestawy, przeznaczone do stosowania wraz z cylindrami hydraulicznymi średniej i dużej mocy oraz jako zasilanie dla układu wspomagania kierownicy, zapewniają inteligentne sterowanie w takich zastosowaniach, jak operowanie materiałami, prace budowlane, autobusy miejskie i dalekobieżne, samochody ciężarowe, ładowarki kołowe, koparki, zamiatarki do ulic, sztaplarki wysięgnikowe i żurawie samojezdne.

***
Pomiar grubości materiału
Pomiary grubości z wykorzystaniem czujników triangulacyjnych mają szeroki obszar zastosowań. Można je podzielić na kontaktowe i bezkontaktowe, jedno- i dwustronne, niszczące oraz nieniszczące. Firma WObit proponuje zastosowanie czujników firmy Micro-Epsilon, które pozwalają na realizację różnorodnych zadań pomiarowych.

***
Łagodny start i stop, duża funkcjonalność i pełna ochrona silnika w zwartej obudowie. Nowe softstarty EMOTRON TSA w ofercie handlowej firmy Aniro Sp. z o.o.
Firma Aniro Sp. z o.o., wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku oraz swoich klientów, uzupełnia swoją ofertę handlową o nowoczesne, innowacyjne układy rozruchowe skandynawskiego dostawcy Emotron (część koncernu CG Drives & Automation). Nowa gama softstartów, serii TSA, oferuje wszystko to, co przetwornica częstotliwości, poza regulacją prędkości obrotowej silnika. Łagodny start/stop, pełna gama zabezpieczeń silnika, ogromna funkcjonalność, wbudowany stycznik obejściowy, bardzo korzystny stosunek jakości do ceny – to główne cechy wyróżniające serię TSA na tle alternatywnych modeli konkurencji.

***
Nowe komputery przemysłowe – wydajność w kompakcie Automation PC 2100
Komputery Automation PC 2100 – wyposażone w procesory Intel Atom BayTrail – oferują skalowaną moc obliczeniową aż do poziomu wydajności Core i3.

***
Wszechstronność w branży browarniczej. Skuteczna kontrola jakości dzięki czujnikom wizyjnym
Praktycznie w każdej branży producenci potrzebują uniwersalnych czujników, których wszechstronność umożliwiłaby łatwą i efektywną realizację zróżnicowanych zadań kontrolnych. Czujniki wizyjne BVS-E firmy Balluff, wyposażone w zintegrowane oświetlenie oraz trzy wyjścia cyfrowe, wychodzą naprzeciw takim wymaganiom. Mogą one nie tylko weryfikować wiele cech charakterystycznych w trakcie jednej inspekcji, ale mogą także jednocześnie wykonywać różne zadania, takie jak odczytywanie kodów, zliczanie krawędzi, porównywanie kontrastu, wzorców lub położenia. Ich wszechstronność przekonała decydentów ds. technicznych w browarze Warsteiner. W tym przedsiębiorstwie korzystano z czujników po procesie napełniania w ramach kompleksowej kontroli jakości, obejmującej weryfikację obecności etykiet na beczkach, poprawności tekstu na etykietach butelek oraz jakości opakowań sześciopaków.

***
Pneumatyka i automatyzacja dla wymagających
Centrum Produkcyjne Pneumatyki „PREMA” powstało w 1976 roku w Kielcach. Przedsiębiorstwo wielokrotnie stawało w pozycji lidera na rynku polskim w produkcji elementów pneumatyki. Obecnie oferta firmy obejmuje szeroką gamę elementów pneumatyki i hydrauliki stosowanych w wielu gałęziach przemysłu. Z powodzeniem można je odnaleźć zarówno w małych maszynach przydomowych warsztatów, jak i w urządzeniach wykorzystywanych w przemyśle energetycznym, górniczym czy kolejowym. Rozwój naszej firmy jest oparty na dążeniu do zadowolenia odbiorcy, który ma otrzymać nowoczesne i niezawodne w działaniu produkty.

***
Przetwornice częstotliwości firmy Bosch Rexroth ogólnego zastosowania. Wyższa sprawność energetyczna maszyn i urządzeń dzięki przetwornicom częstotliwości EFC 3610 i EFC 5610
Użytkownicy maszyn i urządzeń przemysłowych na całym świecie kładą coraz większy nacisk na sprawność energetyczną maszyn i systemów. Wykorzystanie elektromechanicznych napędów pracujących odpowiednio do zapotrzebowania, umożliwia znaczną redukcję kosztów energii elektrycznej. Na przykład silniki o bezstopniowo regulowanej prędkości obrotowej, stosowane jako napędy pomp, umożliwiają zmniejszenie poboru energii elektrycznej nawet o 80% w porównaniu z napędami pracującymi ze stałą prędkością obrotową w tego typu systemach. Przetwornice częstotliwości EFC 3610 i EFC 5610 firmy Bosch Rexroth w prosty i ekonomiczny sposób wykorzystują ten potencjał oszczędności. Łatwość wdrożenia, otwarte interfejsy komunikacyjne oraz skalowalność w zakresie wydajności i działania umożliwiają szybką ich integrację z różnego rodzaju środowiskami automatyzacji.

***
Zintegrowany system pomiarowy IMS-I: prowadzenie i najwyższa precyzja pomiaru
Zintegrowany system pomiarowy łączy prowadnice szynowe kulkowe i prowadnice szynowe wałeczkowe z nowatorskim systemem pomiaru długości, tworząc nowy produkt IMS-I. Dokładność tego indukcyjnego systemu pomiarowego jest porównywalna z liniałami szklanymi o najwyższej precyzji, co sprawia, że może on być wykorzystywany zamiast zewnętrznych systemów pomiarowych w obrabiarkach.

***
ELBOK SC
Firma ELBOK działa od 1996 r., produkując urządzenia automatyki mające zastosowanie w przemyśle.

***
Sklep internetowy platforma B2B Pneumat System
Zakupy Pneumatyki przez internet jeszcze nigdy nie były tak proste.

***
Mariusz Snowacki
Porównanie parametrów pracy silnika synchronicznego z magnesami trwałymi z silnikiem indukcyjnym asynchronicznym
W poprzednim wydaniu periodyka „Napędy i Sterowanie” (nr 2/2015) opublikowany został nasz artykuł dotyczący silników serii EURA EVPM o klasie sprawności IE4. Kontynuując temat silników o najwyższej klasie sprawności, niniejszy artykuł został poświęcony porównaniu parametrów pracy silnika EURA EVPM z silnikiem indukcyjnym asynchronicznym. Uzyskane parametry pracy obu silników zostały zestawione ze sobą i porównane pod kątem poboru mocy. Zapraszam do zapoznania się z tymi wynikami.

***
Duże inwestycje firmy igus w łożyska ślizgowe
Ponad 1 300 nowych łożysk ślizgowych w standardowych rozmiarach umożliwia bezsmarowną pracę i redukcję kosztów we wszystkich sektorach przemysłu. Projektanci z różnych branż – począwszy od motoryzacyjnej, maszyn rolniczych, sprzętu medycznego, spożywczej i opakowaniowej, po producentów zakładów chemicznych i pomp – teraz jeszcze szybciej mogą znaleźć odpowiednie łożyska ślizgowe igus do swojej aplikacji. Wraz z rozwinięciem gamy materiałowej z pięciu do 16 iglidurów oraz 1 321 nowych standardowych wymiarów, specjalista ds. tworzyw sztucznych obejmuje swoim asortymentem całe zapotrzebowanie na łożyska ślizgowe dostępne bezpośrednio z magazynu.

***
magsnap – magnetyczne nakładki utrzymują e-prowadniki w ustalonym torze pracy. Szybka i łatwa instalacja na poprzeczkach e-prowadnika
Wiele innowacyjnych produktów igus powstaje w wyniku współpracy z klientami, przy konkretnych projektach. Nowe nakładki magnetyczne „magsnap” (magnetyczne zapięcia) do e-prowadników to przykład właśnie takiej współpracy. Te małe zapięcia magnetyczne mogą być z łatwością przytwierdzone do poprzeczek e-prowadnika, umożliwiając nowe możliwości pracy w aplikacjach ruchomych lub obrotowych.

***
Blokada elektromagnetyczna RFID. AZM300 z rozszerzoną funkcjonalnością
Niespełna 2 lata temu Grupa Schmersal zaprezentowała całkowicie nową koncepcję blokady elektromagnetycznej, przedstawiając podstawowy model AZM 300. Teraz typoszereg został rozszerzony o wersje wyposażone w wyjście awaryjne lub alternatywnie zwolnienie awaryjne. Te dodatkowe funkcje bezpieczeństwa są przydatne np. przy zabezpieczaniu stref z możliwością wejścia użytkownika do środka.

***
Innowacyjne, autorskie rozwiązania dla seryjnej produkcji
W dzisiejszych czasach rośnie tempo produkcji oraz nieustannie wzrasta nacisk na redukcję kosztów i poprawę jakości. Spowodowane jest to silną rynkową konkurencją, w każdej w zasadzie branży, oraz zwiększającymi się wymaganiami klienta odnośnie do ceny i jakości produkowanych wyrobów. Aby uzyskać przewagę konkurencyjną na rynku, firmy produkcyjne dążą ku specjalizacji w wytwarzaniu specyficznych podzespołów, które następnie trafiają do kolejnego zakładu wytwarzającego produkt finalny. Szczególnie widoczne jest to w takich branżach, jak Automotive czy AGD. Wysokie oczekiwania jakościowe klienta końcowego przy zachowaniu atrakcyjnej ceny przenoszone są przez cały łańcuch dostaw i produkcji aż do wytwórców pojedynczych, prostych detali oraz maszyn i linii produkcyjnych.

***
Podsumowanie VIII Targów Budowlanych SIBEX 2015 w Sosnowcu
W sosnowieckim Centrum Targowo-Konferencyjnym EXPO SILESIA zakończyły się VIII Targi Budowlane SIBEX 2015 oraz towarzyszące im: V Targi Wyposażenia Wnętrz SilesiaINTERIOR, Targi Mieszkaniowo-Developerskie TeMD oraz Targi Technologii Izolacyjnych IZOLACJE 2015. Trwające od 20 do 22 lutego wydarzenia zgromadziły ok. 6 tysięcy zwiedzających, którzy mogli zapoznać się z ofertą prawie 170 przedsiębiorstw. Oprócz bogatej oferty wystawienniczej na odwiedzających czekało wiele wydarzeń towarzyszących – konferencji, seminariów, warsztatów oraz pokazów.

***
REGADA – napędy elektryczne do armatury przemysłowej
Firma Regada to słowacki producent napędów elektrycznych do armatury przemysłowej i maszyn. Powstała w 1998 roku, ale historia jej wyrobów sięga 40 lat wstecz i wiąże się z takimi firmami, jak ZPA Presov, ZPA Krizik, oraz markami Isomact, Modact, Climact.

***
Doskonałe bezpieczeństwo to coś więcej niż tylko produkt
Firma Kübler rozszerza swoje portfolio produktów bezpieczeństwa o rozwiązania z SIL2 oraz nową gamę modułów Safety-M.

***
Analiza napędów elektrycznych i pomiar sił dzięki HBM
Nowy pakiet oprzyrządowania eDrive firmy HBM zawiera ciągłą i szybką akwizycję danych pomiarowych oraz analizator mocy i sprawności. Mobilny rejestrator danych i stanów przejściowych GEN3i wraz z najdokładniejszym w swojej klasie przetwornikiem momentu obrotowego T12, jak również z rozproszonym układem pomiaru temperatury tworzą zintegrowany i wydajny system pomiarowy i analizujący.

***
Jerzy Sobczak
Falownik Sanyu SY8000 napędza pompę wgłębną wydobywającą ropę naftową
Firma Sanyu Sobczak Sp. j. rozpoczęła trzeci rok działalności. W czasie dwóch lat wyraźnie zaznaczyła się na polskim rynku przemienników częstotliwości i softstartów. Znacząca ilość tych urządzeń pracuje już w naszym kraju. Nasze falowniki pracują w wielu różnych, czasami zaskakujących aplikacjach. Jedną z ciekawszych jest zastosowanie naszego przemiennika częstotliwości do zasilania silnika napędzającego pompę wgłębną służącą do wydobycia ropy naftowej.

***
Application Software Toolbox FAST rozbudowany o kompletne, wstępnie przygotowane moduły robotyki. FAST goes Robotic – Firma Lenze wprowadza na rynek moduły z pełnowartościowym rdzeniem robotyki
Lenze to przedsiębiorstwo działające w obszarze modułowych standardowych i wielokrotnie wykorzystywanych programów służących do konstrukcji maszyn. Obecnie specjaliści, wykorzystujący Motion Centric Automation z Application Software Toolbox FAST, otrzymali do dyspozycji kompletne, wstępnie przygotowane moduły dla robotyki. Dzięki temu udało się zintegrować roboty z całą koncepcją automatyzacji i znacząco uprościć sterowanie ruchów. Lenze zapewnia użytkownikom moduły technologiczne np. do aplikacji Pick & Place oraz odpowiednie oprogramowanie do transformacji koordynat dla różnych kinematyk. Wewnątrz każdego modułu zintegrowany jest już bardzo wydajny rdzeń robotyki o sześciu stopniach swobody, co stanowi naprawdę nowe rozwiązanie. Zapewnia on najwyższe stopnie swobody przy planowaniu ścieżki przy pomocy PLCopen Part 4, jednocześnie umożliwiając wykonywanie ruchów typu Pick & Place tylko przy pomocy parametryzacji, w sposób prosty i bez potrzeby znajomości zagadnień robotyki. W modułach robotyki FAST udało się specjalistom z Lenze w sposób perfekcyjny zintegrować robotykę i motion. Dzięki temu niepotrzebne są systemy i żmudne programowanie interfejsów.

***
Nowości Hitachi
W obecnych czasach od przemienników częstotliwości wymagana jest duża niezawodność, uniwersalność zastosowań oraz prosta obsługa. Często użytkownik, który po wielu latach eksploatacji falownika podejmuje decyzje o zakupie nowej jednostki tego samego producenta, oczekuje, że jej obsługa będzie intuicyjna, że wiedza i doświadczenie zdobyte w czasie eksploatacji starego modelu wystarczą do parametryzacji nowego urządzenia.

***
Polski producent – ciekawe rozwiązania w sygnalizacji zdarzeń
Obecnie na rynku automatyki przemysłowej w sektorze sygnalizacji pojawia się coraz więcej nowych ciekawych rozwiązań ułatwiających projektantom maszyn realizowanie sygnalizacji zdarzeń, zwiększając tym samym ergonomię maszyn. Firma W2, jako jeden z czołowych Polskich producentów sygnalizatorów, nie pozostaje w tyle za konkurencją, wprowadzając do swojej oferty kolejne ciekawe rozwiązania.

***
Softstarty PSTX, czyli rozruch silnika dostosowany ściśle do potrzeb użytkownika
ABB poszerza swoją ofertę rynkową o nowe softstarty typu PSTX. Jest to grupa zaawansowanych technologicznie aparatów, wyposażonych w wiele użytecznych funkcji niezbędnych do pełnej optymalizacji rozruchu silnika asynchronicznego. Softstarty PSTX są przeznaczone dla silników napędzających rozmaite maszyny w różnych warunkach pracy. Doskonale współpracują z 3-fazowymi silnikami asynchronicznymi i posiadają pełną regulację 3-fazową zapewniającą możliwość zastosowania w tzw. wewnętrznym trójkącie. Aktualnie zakres mocy silników współpracujących z tym typem softstartów obejmuje jednostki do 200 kW / 400 V AC. W połowie 2015 roku linia PSTX-ów zostanie wzbogacona o dalsze modele dla silników o większych mocach.

***
Adam Więch
.steute – nowości produktowe na 2015 rok
Tradycyjnie tuż przed Targami Automaticon dostarczamy Czytelnikom informacji związanych z rozwojem firmy steute oraz wchodzącymi na rynek produktami i technologiami. Tym razem przedstawiamy nowe urządzenia radiowe, których stale w ofercie przybywa, a także urządzenia przeznaczone do pracy w trudnych warunkach środowiskowych.

***
Daniela Gabel
Inteligentne zarządzanie pracą silników ułatwia obsługę oraz skraca czas prac serwisowych przy rozdzielnicach w przemyśle procesowym. Inteligentne zarządzanie pracą silników
Rola silników elektrycznych w przemyśle procesowym jest porównywalna do roli kończyn żywego organizmu. Urządzenia te muszą stale pracować, aby umożliwić nieprzerwane wytwarzanie wysokiej jakości produktów końcowych, cechujących się pożądanymi właściwościami technicznymi, chemicznymi oraz fizycznymi. Wymagania stawiane w tym środowisku są coraz bardziej wygórowane, co także ma wpływ na obszar elektrotechniki w zakresie rozdzielnic niskiego napięcia. Podczas gdy do niedawna standardem były konwencjonalne odgałęzienia, w dzisiejszych czasach coraz większą popularność zyskują systemy inteligentnego zarządzania silnikami.

***
Dagmara Hangiel-Kozieł, Bartosz Bucki
Platforma EPLAN drogą do sukcesu!
Stale rosnące wymagania związane z dokumentacją dla maszyn i urządzeń stawiają w centrum uwagi wykorzystywane narzędzia i metody projektowania. Od ponad 30 lat EPLAN Software & Service wyznacza światowe standardy w oprogramowaniu i dostarczaniu gotowych rozwiązań informatycznych dla procesów projektowania elektrycznego, inżynierii płynów i utrzymania ruchu. W tym czasie firma EPLAN S&S stała się światowym liderem rozwiązań technologicznych.

***
David Rogers
Ponadczasowy system I/O Axioline. W każdej sieci i w każdym środowisku
W nowoczesnych aplikacjach automatyki wymogi dotyczące jakości, szybkości i synchronicznej transmisji sygnałów nieustannie rosną. Co więcej, poszukuje się koncepcji, które pozwolą na skrócenie czasu instalacji oraz usuwania ewentualnych awarii. Mając to na uwadze, firma Phoenix Contact opracowała system Axioline I/O, który obsługując wszystkie dostępne systemy magistralowe, obsługuje sygnały wejść/wyjść zarówno w szafach sterowniczych, jak i w instalacjach obiektowych.

***
Oświetlenie maszyn z produktami Murrelektronik
Maksymalna elastyczność wyboru i układu kolorów to podstawowa cecha kolumny świetlnej Modlight70. Dzięki modułowej budowie elementy sygnałowe w 5 kolorach mogą być zainstalowane w najbardziej dogodny sposób.

***
Panele operatorskie SMART PORTAL
Firma Pro-face, jako lider na rynku HMI, szybko reaguje na globalne zmiany i zapotrzebowanie swoich klientów. Będąc uznanym na świecie producentem paneli operatorskich, prezentuje nową koncepcję, jaką jest SMART PORTAL.

***
iQ-R, czyli rewolucja przemysłowa na Targach Automaticon 2015
Targi Automaticon to największa impreza automatyki i robotyki w Polsce z ponad 20-letnią historią. Przez ten czas mogliśmy zaobserwować gigantyczny skok technologiczny i przemysłowy w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W latach 90. XX w. zautomatyzowane linie produkcyjne czy zrobotyzowane stanowiska były filmem science fiction rodem z Japonii, podczas gdy obecnie coraz częściej stają się standardem w polskich zakładach. Pełna integracja, zminimalizowany koszt inwestycji i wdrożenia, intuicyjne oprogramowanie i prosta diagnostyka to tylko niektóre z wyzwań, jakie muszą być spełnione, aby sprostać obecnym wymaganiom klientów. Dlatego też pod hasłem „rewolucji przemysłowej” prezentujemy w tym roku rozwiązania prosto z Japonii, w tym najbardziej wyczekiwaną platformę PLC Mitsubishi Electric o nazwie iQ-R.

***
Poradnik Automatyka: Jaką technologię bezprzewodową wybrać?
Wśród technologii bezprzewodowych, które cieszą się największą popularnością, można wskazać: radiomodemy, urządzenia WiFi oraz modemy GSM/GPRS. W poniższym artykule spróbujemy porównać te 3 technologie pod kątem oferowanych funkcjonalności i wynikających z tego zastosowań.

***
Układ samoczynnego załączania rezerwy zasilania SZR APC
Od kilku lat firma Apator Control Sp. z o.o. jest producentem układów samoczynnego załączania rezerwy zasilania, układu o nazwie handlowej SZR APC. Przez te kilka lat produkt ten jest ciągle unowocześniany i dostosowywany do potrzeb klientów. To niewątpliwie jest unikatowe na rynku, gdyż inżynierowie z firmy Apator Control Sp. z o.o. są w stanie zaprojektować taki układ i zaprogramować taki diagram działania, aby spełniał oczekiwania obsługi.

***
Programowalne elementy bezpieczeństwa w aplikacjach stanowisk zrobotyzowanych
Ze względu na wysoki poziom zróżnicowania algorytmów pracy stanowisk zrobotyzowanych i konieczność zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie w tego typu aplikacjach programowalnych elementów bezpieczeństwa.

***
Wytrzymałość i precyzja w jednym
Enkodery obrotowe. Nowe magnetyczne enkodery obrotowe osiągają bezkonkurencyjne poziomy precyzji — od < 0,1° do 1° — w bardzo różnorodnych zastosowaniach. Dzięki technologii bezstykowej nie wymagają żadnych czynności konserwacyjnych i są wyjątkowo trwałe w wysoce dynamicznych procesach. Gwarantują bezpieczeństwo danych nawet w razie awarii zasilania. Niewielkie wymiary stwarzają ogromne możliwości zastosowań. Interfejsy EtherCAT, PROFIBUS, PROFINET i SSI zapewniają bezproblemową komunikację z pozostałymi urządzeniami w sieci i ze sterownikiem.

***
Adrian Drzazga
Generator sygnałowy Anritsu MG3690C – stabilne źródło sygnałów wysokich częstotliwości
Jednym ze sztandarowych produktów firmy Anritsu są generatory sygnałowe. Na szczególną uwagę zasługują modele z serii MG3690C umożliwiające generację sygnałów w szerokim zakresie częstotliwości od 0,1 Hz do 70 GHz lub nawet 500 GHz przy zastosowaniu zewnętrznych mnożników. Umożliwiają modulację analogową (FM, AM, fazową, impulsową), która może być realizowana zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie w zależności od wyboru opcji rozszerzeń dedykowanych dla konkretnego modelu. Generatory firmy Anritsu z serii MG3690C znajdują zastosowanie przy pomiarach podzespołów mikrofalowych oraz testowaniu systemów radarowych i komunikacyjnych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje nieosiągalny dla innych producentów poziom szumów fazowych o wartości – 115 dBc/Hz przy częstotliowości fali nośnej 20 GHz oraz wartości częstotliwości offsetu równej 10 kHz.

***
Guardmaster 440C-CR30. Programowalny przekaźnik bezpieczeństwa marki Allen-Bradley
Nowy programowalny przekaźnik bezpieczeństwa Guardmaster 440C-CR30 marki Allen-Bradley jest elastycznym, ekonomicznym i łatwo konfigurowalnym przekaźnikiem bezpieczeństwa, idealnym do zastosowań wymagających od 4 do 10 obwodów bezpieczeństwa i kontroli do 5 stref niebezpiecznych. Wbudowany port komunikacyjny pozwala na łatwą współpracę z panelami operatorskimi PanelView Component™, sterownikami rodziny Micro800™ lub CompactLogix™. Dzięki kompatybilności z oprogramowaniem Connected Components Workbench™ użytkownik może tworzyć, monitorować system bezpieczeństwa w tym samym środowisku co standardowy system automatyki. Pozwala to na zwiększenie wydajności oraz skrócenie czasu programowania.

***
Firma Gawlikowski, Rafał Gawlikowski
System sterowania Małą Elektrownią Wodną z turbinami Archimedesa
Firma Gawlikowski, posiadając wieloletnie doświadczenie w automatyzacji Małych Elektrowni Wodnych (MEW), zrealizowała dostawę systemu dla MEW Kolonowskie, wyposażonej w trzy turbiny Archimedesa. Układ sterowania został oparty o jednostkę z serii CJ2M, współpracującą z pakietem oprogramowania SCADA CX Supervisor.

***
KBAC – nowość w dziedzinie napędów elektrycznych
W czasach, w których konkurencja jest ogromna, a głównym wyznacznikiem pozyskania klienta jest cena, firma POLPACK przygotowała specjalne rozwiązanie, które redukuje koszty wytworzenia produktu.

***
Łukasz Bazan, Ryszard Diederichs, Wojciech Gajda, Jan Lubryka, Krzysztof Ptak, Krzysztof Zych
Doświadczenia eksploatacyjne z wdrożenia systemu monitorowania ciśnienia EH-PressCater w kopalni soli
System monitorowania ciśnienia EH-PressCater umożliwia rejestrację w czasie rzeczywistym przebiegu podporności obudowy zmechanizowanej. W referacie przedstawiono zarys historyczny prowadzący do opracowania bezprzewodowego systemu pomiaru i rejestracji ciśnienia. Opisano rozwój systemu dzięki nowatorskim narzędziom konfiguracji oraz wizualizacji-akwizycji danych, takich jak mobilny komunikator procesowy, oprogramowanie sieciowe EHWebCater. Zaprezentowano implementację systemu oraz wybrane przebiegi ciśnienia w sekcjach obudowy zmechanizowanej na podstawie zarejestrowanych pomiarów podczas prób ruchowo-eksploatacyjnych.

***
MotiFlex e180 – zaawansowany serwonapęd ABB
Kilka lat temu ABB przejęło amerykańską firmę Baldor, uznanego na rynkach światowych producenta serwonapędów, cenionego głównie za trwałość i jakość produktów oraz przyjazne środowisko programowania Mint. ABB dostrzegło jednak, że produkty Baldora oferowane na rynku europejskim muszą mieć jeszcze coś więcej. Tak powstał MotiFlex e180, serwonapęd najwyższej klasy, dedykowany do najbardziej wymagających aplikacji.   

***
Układy napędowe dla szybów wejściowych. Budowa tunelu kanalizacyjnego w Abu Dhabi
W wyspiarskim mieście Abu Dhabi drążone są nowe tunele kanalizacyjne. Sięgają one nawet do 100 m pod rozległą metropolią. Synchronicznie działające napędy NORD umożliwiają systemom dźwignicowym bezpieczne opuszczanie platform roboczych głęboko w dół szybów wejściowych oraz ponowne ich podnoszenie.

***
INTERMASZ – pokaz wielkich możliwości
Jeszcze tylko dwa miesiące dzielą nas od rozpoczęcia największej w Polsce ekspozycji maszyn, urządzeń oraz sprzętu budowlanego i specjalistycznego sektora infrastrukturalnego. W Poznaniu ponownie, wyjątkowo rok po roku, pojawi się najnowsza oferta producentów i dystrybutorów maszyn, które na co dzień podziwiać możemy m.in. przy budowie dróg, autostrad czy też modernizacji sieci kolejowych. Wśród wystawców Targów znajdziemy niemal wszystkie najbardziej znane marki, firmy uważane za liderów branży. Zobaczymy też ofertę firm debiutujących w Targach INTERMASZ.

***
Katarzyna Zając
Lenze FAST – więcej czasu na optymalizację i doskonalenie maszyny…
Wydarzenie, FAST AUTOMATION DAY, które odbyło się 19 lutego w Skansenie Górniczym Królowej Luizy w Zabrzu, na celu miało przede wszystkim prezentację Lenze FAST oraz przedstawienie FAST w praktyce (winder, manipulator, cross cutter).

***
Wychodząc na przeciw oczekiwaniom rynku
Rozmowa z przedstawicielami firmy SITI-POL Sp. z o.o.

***
Tadeusz Missala
Środowisko współistnienia ludzi i robotów – jak zapewnić bezpieczeństwo?
Streszczenie: W artykule wskazano na dwie fazy rozwoju robotyki – pierwszą z robotami przemysłowymi odgradzanymi od człowieka i drugą z robotami (przemysłowymi, usługowymi i społecznymi) współdziałającymi z człowiekiem lub pomagającymi mu. Podano prawa i paradygmaty obu faz, przytoczono istniejące normatywne wymagania bezpieczeństwa oraz zaproponowano brakujące wymagania bezpieczeństwa dla robotów społecznych.

ENG PEOPLE AND ROBOTS COEXSISTANCE ENVIRONMENT – HOW ASSURE THE SAFETY?
Abstract: Two stages of robotics' evolution are mentioned in the paper – the first with industrial robots separated from people and the second with robots (industrial, service and social) cooperating with people or helping them. The laws and paradigms for both stages are presented along with existing normative safety requirements. While the lacking safety requirements for social robots are proposed.

***
Wojciech Poprawski, Tomasz Wolnik
Wpływ konstrukcji wirnika na właściwości dwubiegunowego silnika indukcyjnego
Streszczenie: W artykule omówiono zagadnienie znaczenia rozwiązania konstrukcyjnego wału oraz pasowania względem wirnika w dwubiegunowych silnikach indukcyjnych. Zaproponowano metodę pomiaru i sposób obliczeń wartości prądu magnesującego w funkcji zmian obciążenia silnika. Przedstawiono również 3 modele wirnika w celu oceny wpływu wału na parametry eksploatacyjne silnika.

ENG Abstract: This article presents the issue of “relieving” influence of the shaft in 2-pole induction motors. Method of measurement and calculation of the magnetizing current as a function of motor loads have been proposed. It also presents the rotor models to assess the impact of the shaft on the parameters of motors.

***
Rafał Piotuch, Ryszard Pałka
Optymalizacja maszyny synchronicznej z segmentowymi magnesami zagnieżdżonymi
Streszczenie: Artykuł podejmuje temat optymalizacji maszyn synchronicznych z magnesami zagnieżdżonymi z wykorzystaniem narzędzi Matlab i Maxwell. Dokonano optymalizacji geometrii wirnika maszyny o zadanych parametrach stojana, maksymalizując wartość średnią momentu elektromagnetycznego i szerokość zakresu pracy przy stałej mocy (ZPPSM), z uwzględnieniem ograniczeń geometrycznych i technologicznych. W programie Matlab zaimplementowano algorytm genetyczny (AG) użyty do optymalizacji modelu polowego stworzonego w programie Maxwell. W celu oceny danej geometrii wirnika wyznaczono indukcyjności w osiach d i q oraz wartość strumienia od magnesów trwałych, a także średnią wartość momentu elektromagnetycznego przy zasilaniu prądem DC. Dla wybranych struktur wirnika wskazanych frontem Pareto wyznaczono maksymalne wartości momentu zaczepowego w celu wyboru finalnej geometrii.

ENG FEM BASED OPTIMIZATION OF A SEGMENTED IPM SYNCHRONOUS MACHINE
Abstract: The work presented in this paper relates to an Interior Permanent Magnet Synchronous Motor (IPMSM) optimization procedure programed in Matlab and Maxwell environments. The stator of the machine is a mass-produced one. During optimization process a geometry of IPMSM machine was analyzed, concerning average torque value and Constant Power Speed Range (CPSR) maximization under physical and technological constraints. By combining Matlab and Maxwell software the authors used a genetic algorithm for Finite Element Model optimization. To evaluate each geometry Ld and Lq inductances as well as magnetic flux values and average electromagnetic torque value for DC current were estimated. Among Pareto Front solutions a cogging torque maximum values were evaluated for a selection of a final geometry.

***
Paweł Pistelok
Generator wzbudzany magnesami trwałymi jako elektromechaniczna przetwornica częstotliwości
Maszyny elektryczne, zwłaszcza asynchroniczne, są szeroko wykorzystywane w przemyśle. Do grona tego można dopisać maszyny wzbudzane magnesami trwałymi, które zyskują coraz szersze zastosowanie. Jednym z przykładowych zastosowań tego typu maszyn są elektromechaniczne przetwornice częstotliwości. Przetwornice te są wykorzystywane do zasilania stanowisk pomiarowych i testowych przekładników napięciowych lub prądowych. W przetwornicach tych najczęściej maszyną napędzającą jest silnik indukcyjny sprzęgnięty na stałe z generatorem np. wzbudzanym magnesami trwałymi. Generatory te – w porównaniu do innych maszyn – charakteryzują się najwyższą sprawnością oraz największą gęstością mocy uzyskiwanej z jednostki objętości [1]. Maszyny te są powszechnie stosowane do specyficznych warunków pracy [2]. Jednym z takich zastosowań może być trójfazowy generator synchroniczny przeznaczony do pracy jednofazowej, który został przedstawiony w niniejszym artykule. W pracy zaprezentowano model obliczeniowy, wyniki symulacji oraz wyniki badań laboratoryjnych wykonanego generatora.

ENG PERMANENT MAGNET GENERATOR WORK AS ELECTROMECHANICAL FREQUENCY CONVERTER
Abstract: The article presents the concept of an electromagnetic circuit generator with permanent magnets mounted on the surface rotor core designed for single phase work. Computation field-circuit model was shown. The spectrum of time course of voltages in the idle work was presented. The cross section with graphically presentation of magnetic induction in particular parts of electromagnetic circuits was presented. Distribution of magnetic induction at the rated load point for each phase were shown. The time course of voltages and currents for rated power were displayed. An analysis of laboratory results and measurement of load characteristics of the generator was discussed. The work deals with three electromagnetic circuits of generators with permanent magnet where output voltage characteristics versus rated power were expressed.











 

Reklama