Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo  ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 04/2011

Napędy i Sterowanie
numer 04/2011


Mariusz Snowacki
Cechy inteligentnego napędu
Celem automatyzacji procesów technologicznych jest podnoszenie wydajności oraz obniżanie kosztów, dlatego producenci maszyn tworzą coraz bardziej złożone układy automatyki działające podobnie do systemu nerwowego człowieka, a wspomagające systemy nadzorowania ruchu mechanizmów dodatkową funkcją konserwacji i wczesnym ostrzeganiem przed awarią. Nowoczesne maszyny zawierają więcej zdecentralizowanej inteligencji, która w działaniu przypomina autonomiczny układ nerwowy człowieka.

***
Zastosowanie przemienników częstotliwości ACTIVE w aplikacjach dźwigowych
Seria ACTIVE wektorowych przemienników częstotliwości firmy Bonfiglioli Vectron, od momentu swego debiutu w 2003 r., dała poznać się jako szereg urządzeń bardzo uniwersalnych mających różnorodne możliwości zastosowania. Nieprzerwanie rozwijana i udoskonalana zarówno pod względem budowy, wyposażenia i oprogramowania obecnie oferuje przemienniki w zakresie mocy 0,55–132 kW z bogatymi możliwościami rozbudowy o moduły komunikacji sieciowej, dodatkowe wejścia i wyjścia sterujące oraz akcesoria dodatkowe, takie jak: filtry EMC, dławiki, rezystory hamujące.

***
Bronisław Tomczuk, Andrzej Waindok, Dawid Wajnert
Analiza pola magnetycznego w silniku liniowym oscylacyjnym oraz obliczanie jego parametrów elektromagnetycznych
W artykule przedstawiono wyniki obliczeń silnika liniowego o ruchu oscylacyjnym. Silnik projektowano w celu zastosowania go do badań zmęczeniowych. Siła ciągu, częstotliwość oraz amplituda skoku części ruchomej (biegnika) muszą podlegać sterowaniu. Jako wynik symulacji komputerowych przedstawiono rozkłady pola magnetycznego dla różnych wartości prądu wzbudzenia. Wykreślono wartości dwóch składowych pola magnetycznego w szczelinie powietrznej pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną częścią stojana. Wyznaczono i przedstawiono także wykresy siły w funkcji prądu płynącego w cewce oraz w funkcji położenia biegnika. W modelu matematycznym, w celu analizy pola magnetycznego, wykorzystano metodę elementów skończonych (FEM). Wartości siły obliczono ze wzoru Lorentza. Celem prowadzonych badań było otrzymanie możliwie stałej wartości siły ciągu w funkcji położenia biegnika.

***
Piotr Augustynek
Serwonapęd prądu stałego dostępny z magazynu firmy WObit
Firma PPH WObit pod koniec 2010 r. wprowadziła do swojej oferty Program Magazynowy obejmujący modularne Systemy napędowe światowej klasy producenta, niemieckiej firmy Dunkermotoren GmbH. Tego typu ruch umożliwił realizację zamówień na jednostkowe ilości wybranych modeli silników BLDC w maksymalnie krótkim czasie od daty złożenia zamówienia. Dzięki otwarciu projektu obejmującego stosunkowo duże liczby jednostek napędowych możliwe było uzyskanie optymalnej ceny jednostkowej sprzedaży. Jednym z włączonych w tę akcję napędów jest serwomotor, którego budowa oparta jest na silniku BLDC typu BG65x50PI zintegrowanym z przekładnią planetarną wysokiej sprawności (73%) typu PLG52.0 o przełożeniu 126,5:1 oraz inkrementalnym przetwornikiem obrotowo-impulsowym RE30-3-500 umożliwiającym precyzyjne sterowanie.

***
Arkadiusz Gucio, Sylwester Hałaszkiewicz, Jarosław Waliszewski
Modernizacja układów napędowych przenośników taśmowych układu nawęglania w Elektrowni Bełchatów
Napędy mechaniczne stosowane w tradycyjnych układach napędu przenośników taśmowych mają wiele niekorzystnych cech, które uwidoczniły się w trakcie eksploatacji przejezdnych przenośników taśmowych w systemie nawęglania Elektrowni Bełchatów.

***
Tadeusz Glinka
Historia i dzień dzisiejszy trakcji elektrycznej
Rok 1879 uważany jest za początek rozwoju trakcji elektrycznej. W tym właśnie roku Werner von Siemens zbudował i przedstawił na wystawie rzemiosł w Berlinie pierwszy elektryczny pociąg pasażerski napędzany silnikiem prądu stałego zasilany z sieci trakcyjnej 600 V DC. Od tego czasu trakcja elektryczna ciągle się rozwija.

***
TRANSTECNO. Uniwersalne reduktory w niskiej cenie
Jako oficjalny przedstawiciel włoskiej firmy TRANSTECNO, która jest konstruktorem i producentem szerokiej oferty przekładni, proponujemy Państwu motoreduktory i reduktory stanowiące doskonałą ofertę w zakresie małych jednostek stosowanych m.in. w urządzeniach transportu wewnętrznego, zakładach przetwórstwa spożywczego, urządzeniach pakujących i tam, gdzie małe gabaryty i niska cena, przy dobrej jakości, są warunkiem koniecznym ich stosowania.

***
Rafał Setlak, Marcin Fice, Arnold Gałązka
System Stop & Go w układzie napędowym mild hybrid
Głównym celem przedsięwzięcia było zaprojektowanie systemu Stop & Go do napędu Mild Hybrid z wykorzystaniem superkondensatorów i rozrusznika z magnesami trwałymi. Wykonano wiele testów i badań do określenia rzeczywistych i reprezentatywnych cykli jezdnych w aglomeracji śląskiej. Wykonano testy i wykreślono charakterystyki rzeczywiste samochodu Fiat Palio Weekend 1,2 8 V. System Stop & Go został zaprojektowany i wykonany dla tego samochodu.

***
Coraz bogatsza oferta Steinlen Polska. Ekologicznie z prądem
Steinlen GmbH jest od ponad 100 lat uznanym zakładem specjalizującym się w dziedzinie techniki elektrycznej i napędowej. Jako jej polski przedstawiciel cieszymy się z faktu, że możemy zaoferować Państwu szeroki zakres usług i produktów. Zachęcamy do zainteresowania się naszą gamą motoreduktorów klasie IE2!

***
Daniel Czapski
Nowe obudowy stojące Spacial SF i Spacial SM – swoboda projektowania
Przez wiele lat obecności na rynku obudowy SAREL S6000 i S18500 zdobyły uznanie Partnerów Handlowych, jak i Klientów Finalnych. Chwalone były za wysoką jakość wykonania oraz odporność na codzienne użytkowanie. Niestety przyszedł czas rozstania – takie są nieubłagane reguły cyklu życia produktów.

***
Wojciech Flok
MICROMASTER 4/SINAMICS G120 Technika BICO
Funkcje sterujące pracą przekształtnika częstotliwości, jak również funkcje komunikacyjne oraz diagnostyczne zbudowane są z jednego bloku BICO lub kilku wzajemnie połączonych. Dla większości bloków BICO możliwe jest dopasowanie ich funkcjonalności poprzez odpowiednią parametryzację.

***
Prowadniki przewodów: samoprowadzący system do długich przesuwów Pięćdziesiąt metrów bez rynny
Seria prowadników przewodów E2/000 firmy igus GmbH w Kolonii otwiera się z prawej i lewej strony, co ułatwia montaż, rozkłada się w promieniu wewnętrznym i zewnętrznym oraz jest dostępna w setkach wariantów z magazynu jako prowadnik otwarty, „rura półotwarta” lub całkowicie zamknięty. Teraz oferujemy także nową wersję Auto-Glide do długich przesuwów, bez rynny, co obniża koszty.

***
Anna Szymczak
Leasing w unijnych projektach – warto, nie warto?
W projektach unijnych leasing jest dosyć często wykorzystywany przez przedsiębiorstwa jako źródło zewnętrznego finansowania inwestycji.

***
MQ12. Sprytne rozwiązanie!
Standard M12 dominuje obecnie wśród urządzeń wykonawczych i łączenia czujników w obszarze instalacji maszyny. Czas instalacji przewodu odgrywa zasadniczą rolę w systemach zawierających bardzo dużo czujników i elementów wykonawczych w obszarach, takich jak: technika magazynowa, przenośniki taśmowe, pakowanie i systemy sterowania.

***
Jesienne Targi easyFairs® SyMas i easyFairs® MAINTENANCE
Kolejne edycje Targów obróbki, magazynowania, transportu i logistyki materiałów sypkich i masowych – easyFairs® SyMas oraz Targów utrzymania ruchu, planowania i optymalizacji produkcji – easyFairs® MAINTENANCE w tym roku odbędą się nieco wcześniej niż w latach ubiegłych. Na targi zapraszamy Państwa w dniach 5–6 października, a miejscem pozostaje niezmiennie Hala Targów w Krakowie.
Powrót
 
Programowalny enkoder inkrementalny serii ITD2P firmy Baumer
W dzisiejszym artykule, chcielibyśmy zaprezentować Państwu programowalny enkoder inkrementalny ITD2P firmy Baumer.

***
Kryspin Wach
Rozwiązania komunikacji Ethernet dla energetyki
Niezawodność oraz redundancja to kluczowe aspekty w technice komunikacji dla przemysłu i energetyki. Nawet krótkotrwała przerwa w połączeniach pomiędzy krytycznymi punktami infrastruktury może nieść za sobą fatalne skutki. Najbardziej odpowiedzialne elementy infrastruktury komunikacyjnej w przemyśle powinny zostać zaprojektowane tak, aby uwzględniać możliwość wystąpienia awarii w przepływie informacji oraz posiadać mechanizmy pozwalające na dalszą pracę całego systemu. Jeden z trzech czołowych producentów kompleksowych rozwiązań komunikacji Ethernet dla przemysłu posiada urządzenia umożliwiające budowę redundantnych systemów mogących pracować w najtrudniejszych warunkach.

***
Honorata Wojdat
Standardowe i aplikacyjne szkolenia dostosowane do potrzeb klienta
Elmark Automatyka Sp. z o.o. jest Autoryzowanym Centrum Szkoleniowym Rockwell Automation od 1998 r.

***
Elektrotechnika pełna innowacji
Międzynarodowe Targi Sprzętu Elektrycznego i Systemów Zabezpieczeń ELEKTROTECHNIKA 2011 zorganizowane w dniach 23–25 marca br. w Warszawskim Centrum Wystawienniczym EXPO XXI na stałe wpisały się w kalendarz imprez targowych w Polsce. IX edycja zakończyła się sukcesem. Odnotowano rekordową liczbę wystawców i uczestników imprez towarzyszących. Tegoroczną edycję targów odwiedziło 11 875 gości, głównie z Polski, ale także z zagranicy, zwłaszcza z: Włoch, Niemiec, Czech, Chin, Ukrainy, Rosji, Grecji oraz Norwegii.

***
Samsung wybiera firmę ABUS
Południowokoreański potentat Samsung Elctronics w grudniu 2009 r. podpisał z polską firmą Amica Wronki SA umowę zakupu dwóch zakładów produkcyjnych. Wartość transakcji wyniosła ponad 200 mln zł. Wytwarzane w tych zakładach pralki i lodówki trafią na rynki całej Europy.

***
Targi PNEUMATICON 2011. Kielecka ekspozycja hydrauliki i pneumatyki
Wzorem lat minionych rynkowe hity i nowości zaprezentowane zostały podczas tegorocznych IV Targów Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań PNEUMATICON.

***
Przemysł i handel naftowy w roku 2010
24 marca 2011 r. w Hotelu InterContinental w Warszawie odbyła się konferencja Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego „Przemysł i Handel Naftowy w roku 2010”, podczas której podsumowano krajowy rynek naftowy w ubiegłym roku.

***
Unikalne rozwiązania dla automatyki elektroenergetycznej
O początkach i momentach przełomowych w historii firmy Energotest Sp. z o.o., a także o aktualnej działalności i wyzwaniach na przyszłość opowiedział Arkadiusz Klimowicz – prezes Zarządu.

***
Wspomnienie o Profesorze
Odszedł od nas znakomity naukowiec, Wielki Człowiek i przyjaciel naszej redakcji, prof. dr hab. inż. Andrzej Horodecki. Niezwykła postać, której losy splatały się z historią i polską nauką, na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

***
Marek Trajdos
Bezpieczeństwo maszyn w cytatach, skojarzeniach, a nawet dowcipach
George Bernard Shaw powiedział kiedyś, że „Ideały są jak gwiazdy. Jeśli nawet nie możemy ich osiągnąć, to należy się według nich orientować”.

***
Programowalny sterownik bezpieczeństwa FlexiSoft z funkcją FlexLink
Czy jesteś projektantem, czy zestawiasz zautomatyzowaną linię produkcyjną z kilku maszyn zawsze napotykasz na ten sam problem. Zamknij oczy i wyobraź sobie kilka maszyn, każda z nich jest niezależna i pozwala wykonywać kolejne operacje technologicznie, tak aby finalnie uzyskać ostateczny produkt. Twoim zadaniem jest zautomatyzowanie tego procesu.

***
Bezkontaktowa blokada bezpieczeństwa AZM 200
Konwencjonalne blokady elektromagnetyczne bezpieczeństwa wymagają precyzyjnego ustawienia pozycji montażu blokady oraz zwory (elementu ryglowanego). Wymóg ten jest najczęściej spełniony w przypadku nowo produkowanych maszyn i urządzeń. Niemniej jednak w miarę użytkowania osłony wzajemne położenie tych elementów może się zmienić na tyle, że zwora nie będzie precyzyjnie trafiać w otwór blokady. Skutkiem tego jest uszkodzenie jednego bądź obu elementów. To z kolei prowadzi do konieczności zatrzymania produkcji i poświęcenia środków finansowych na naprawę bądź wymianę urządzenia.

***
Karol Krowiak
Bezpieczeństwo Maszyn według Mitsubishi Electric
Głównymi zadaniami Unii Europejskiej, której pełnoprawnym członkiem Polska stała się 1 maja 2004 roku, jest ochrona obywateli oraz rynek oparty na swobodnym przepływie towarów. Do realizacji tej idei służyć mają m.in. dyrektywy europejskie, a jedną z najważniejszych jest niewątpliwie DYREKTYWA MASZYNOWA. To właśnie ona „określa podstawowe wymogi w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia”.

***
Bezpieczniki ultraszybkie
Bezpieczniki o charakterystyce bardzo szybkiej (ultraszybkiej) – aR lub gR – przeznaczone są do ochrony elementów półprzewodnikowych, tj. diod i tyrystorów.

***
Jarosław Nowak
Bezpieczeństwo układów podnoszenia
Wszelkie układy podnoszenia, niezależnie od ich konstrukcji, przeznaczenia i zakresu przepisów, którym podlegają, muszą charakteryzować się skutecznością i bezpieczeństwem pracy. Charakterystyczne w układach podnoszenia jest to, że konsekwencje awarii lub przeciążenia silnika w takim układzie są dalece odmienne od analogicznej sytuacji w ruchu poziomym. Zasadniczo stosując silnik asynchroniczny, możemy się poruszać po jego charakterystyce statycznej pomiędzy punktem właściwym dla momentu znamionowego a punktem właściwym dla momentu krytycznego.

***
Anette Reher, Dariusz Chiliński
Rano Whistler – po południu Blackcomb. Najdłuższa kolejka linowa na świecie
W grudniu 2008 r. sensacją było otwarcie kolejki linowej „Peak2Peak” w zachodniej Kanadzie. Dotychczas niemożliwe połączenie naprzeciw siebie leżących terenów narciarskich w górach Whistler i Blackcomb zrealizowano za pośrednictwem trzylinowej kolejki grupy Doppelmayr/Garaventa, lidera technologii budowy kolejek linowych. Znany producent kolejek stawiający na jakość m.in. instalacji elektrycznej wybrał modułowe złącza rzędowe CLIPLINE z dopasowanym systemem oznakowań firmy Phoenix Contact.

***
Jacek Zarzycki
Programowalne przekaźniki bezpieczeństwa easySafety – przykładowa aplikacja
easySafety jest odpowiedzią na coraz większe wymagania dotyczące bezpieczeństwa maszyn i urządzeń. Pozwala on zrealizować optymalne kosztowo aplikacje zgodne z najwyższymi kryteriami nowych norm – PL e zgodnie z EN ISO 13849-1, SILCL 3 zgodnie z EN IEC 62061, jak również SIL 3 zgodnie z EN IEC 61508 oraz oczywiście aplikację zgodną z kategorią 4 normy EN 954-1.

***
Grzegorz Nadolny
Badanie bezpieczeństwa elektrycznego produktów. Seaward Clare Hal 104 – najnowsze rozwiązanie w dziedzinie testowania produktów
O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo wytwarzanych przez nas produktów, nie trzeba już nikogo chyba przekonywać. Każdy producent dąży do tego, aby jego produkty, nie tylko spełniały właściwe normy produkcyjne, ale przede wszystkim zapewniały stuprocentowe bezpieczeństwo swoim użytkownikom. Dodatkowo należy dbać, by ich funkcjonalność była zawsze na najwyższym poziomie. Problemem zawsze było pogodzenie wysokiej jakości testów bezpieczeństwa i funkcjonalności z szybkością pracy linii produkcyjnej. Dziś przedstawiamy Państwu nasz najnowszy wielofunkcyjny tester dla linii produkcyjnych Hal 104.

***
Bezpieczeństwo w modułach I/O
Zagadnienia związane z bezpieczeństwem stają się coraz ważniejsze dla integratorów systemów, w szczególności w zakresie integracji w sieciach przemysłowych we/wy standardowych oraz tzw. we/wy bezpiecznych.

***
Marcin Kawa
Guard Locking Switches. Pełna kontrola dostępu
Klasycznym zabezpieczaniem stref niebezpiecznych w przemyśle jest wygradzanie stref za pomocą osłon ruchomych zintegrowanych z wyłącznikami bezpieczeństwa z aktywatorami językowymi. Rozwiązanie to jest akceptowalne, w przypadku gdy doprowadzenie do warunków bezpiecznych odbywa się natychmiast po odłączeniu zasilania napędów. Wychodząc naprzeciw tym niedogodnościom, firma Rockwell Automation oferuje trzy serie blokad ryglujących.

***
Andrzej Przytulski
Bezpieczeństwo pracy i przebywania w polach elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości
Żadne z działających do tej pory urządzeń radiowych i telekomunikacyjnych nie wywołało tak burzliwych dyskusji o szkodliwości pól wysokiej częstotliwości (w.cz.), jakie wywołuje łączność komórkowa. Poniżej zostanie opisane jedno ze zjawisk związane z istnieniem w wolnej przestrzeni fal elektromagnetycznych w.cz., jakim jest wnikanie ich w głąb ludzkiego ciała. Podane zostaną również najmniejsze, bezpieczne odległości od typowych źródeł tych fal, w których obecność człowieka nie powinna mieć dla niego ujemnych skutków zdrowotnych.

***
Bogdan Żółtowski
Bezpieczeństwo systemów w ujęciu diagnostyki
W inżynierii mechanicznej rozwijająca się diagnostyka techniczna opierająca się głównie na wykorzystaniu informacji o zmieniającym się stanie maszyn potrafi nadzorować zagrożenie bezpieczeństwa i postępującą destrukcję maszyny w całym cyklu jej życia. Zmiany stanu – odwzorowane metodami diagnostyki technicznej – zapobiegają przyczynom i skutkom uszkodzeń.

***
Grzegorz Skorek
Interpretacja graficzna mocy strat energetycznych oraz mocy rozwijanych w elementach układu napędu i sterowania hydrostatycznego
Niniejsza publikacja przedstawia, analizuje i porównuje powierzchnie pól mocy strat energetycznych występujących w elementach dwóch układów hydraulicznych o różnych strukturach sterowania prędkości silnika hydraulicznego liniowego.

***
Konkurs miesięcznika „Napędy i Sterowanie” PRODUKT ROKU 2011
Redakcja miesięcznika „Napędy i Sterowanie” we współpracy z Katedrą Automatyki AGH zorganizowała kolejną edycję konkursu na najlepsze rozwiązanie – PRODUKT ROKU 2011. Celem przedsięwzięcia związanego z ideą wydawnictwa jest wyróżnienie nowych rozwiązań technicznych oraz zaprezentowanie ich czytelnikom.

Reklama