Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo  ebm papst 
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 02/2024

Napędy i Sterowanie
numer 02/2024


JIE DRIVE. Nowy producent na rynku. Nowe możliwości
Początki istnienia JIE DRIVE przypadają na rok 1988, kiedy to Demu Chen założyciel i nieprzerwanie do dziś właściciel firmy, zainwestował całe swoje oszczędności w uruchomienie fabryki przekładni ślimakowych. Fabryka powstała i znajduje się do dzisiaj w mieście Xiaoshan, które jest już częścią ponad 10 mln metropolii Hangzhou, zlokalizowanej we wschodnich Chinach.

***

SHARKBITE I JOHN GUEST AIR & PNEUMATICS
Dwa światowej klasy, niezawodne rozwiązania typu push-fit, które pasują do wszystkich zastosowań sprężonego powietrza i pneumatyki

Sprężone powietrze jest to powietrze utrzymywane pod pewnym ciśnieniem, które zwykle jest wyższe od ciśnienia atmosferycznego. W krajach europejskich od 8% do 10% energii elektrycznej jest wykorzystywane do wytwarzania sprężonego powietrza. W przemyśle (po sprężeniu do odpowiedniego ciśnienia) powietrze wykorzystywane jest jako nośnik energii do zasilania maszyn i urządzeń o napędzie pneumatycznym. Może być również stosowane jako nośnik informacji w pneumatycznych układach sterowania. Przygotowanie sprężonego powietrza realizowane jest w specjalnych urządzeniach sprężarkowych, składowane jest w zbiornikach, a jego transport odbywa się z wykorzystaniem rur i elementów instalacji pneumatycznych.

***

Optymalne rozwiązania z przemiennikami Lenze dla aplikacji w branży klimatyzacyjnej
Lenze oferuje odpowiednie rozwiązania dla wszystkich aplikacji w branży HVAC, zarówno dla szafy sterowniczej, jak i zdecentralizowanego miejsca instalacji, np. na ścianie lub na silniku. Projektanci wzięli pod uwagę wyzwania związane z rosnącymi wymaganiami w zakresie efektywności energetycznej, ograniczeniami przestrzennymi, brakiem wykwalifikowanego personelu i zmieniającymi się wymaganiami klientów.

***

Sterowniki układów SZR serii ATL
LOVATO Electric posiada w swojej ofercie siedem typów nowoczesnych sterowników układów SZR, które łączą historyczne doświadczenie firmy w sektorze przełączania źródeł zasilania z wymaganiami rynku i nowymi rozwiązaniami technologicznymi.

***

Lucyna Radziun
Elektromobilność 7M, 6M, 6
W erze nieustannego postępu technologicznego elektromobilność staje się jednym z najbardziej fascynujących obszarów transformacji. To nie tylko sposób na redukcję emisji i troskę o środowisko, lecz prawdziwa rewolucja w sposobie myślenia o przyszłości mobilności. Elektromobilność nie oznacza wyłącznie zmiany źródła napędu pojazdów, to przejście na nowy etap transportu, oparty na zrównoważonym rozwoju, efektywności energetycznej i innowacyjności, eliminując tradycyjne paliwa kopalne. Obserwujemy jej znaczny wzrost w liczbie samochodów elektrycznych zarówno na polskich drogach, jak i na całym świecie, co potwierdza dynamiczny rozwój tego sektora. Coraz więcej osób decyduje się także na elektryczne rowery.

***

Zmiany w zarządzie w RS Components Eastern Europe
RS Components Eastern Europe ma zaszczyt ogłosić, że od 5 czerwca 2023 roku Grzegorz Borowiecki objął stanowisko Customer Operations Managera. Jego doświadczenie w skutecznym kierowaniu zespołami oraz pasja do doskonalenia obsługi klienta stwarzają nowe perspektywy w dynamicznym rozwoju firmy.

***

Czym kierować się przy wyborze przemysłowego switcha PoE
PoE czyli Power over Ethernet to znana od niemal dwóch dekad technologia, która pozwala na przesyłanie danych i zasilania tym samym kablem Ethernet. Rozwój sieci komputerowych i urządzeń IoT spowodował, że standard PoE a tym samym switche PoE rozwijają się bardzo dynamicznie. Na rynku funkcjonują równolegle aż trzy standardy: PoE, PoE+ i PoE++, dlatego warto wiedzieć czym się różnią i co oferują.

***

Niezawodne napędy pomp do produkcji włókien zrównoważonych
Włókna na bazie celulozy są wszędzie, zarówno w dżinsach jaki i kurtkach outdoorowych. Lenzing AG to firma specjalizująca się w produkcji tych włókien, które są wykonane z surowca drzewnego. W ich produkcji ważną rolę odgrywają specjalnie zaprojektowane pompy przędzalnicze. Aby urządzenia te pracowały niezawodnie i wydajnie, Lenzing AG polega na napędach NORD DRIVESYSTEMS.

***

Zwycięzca jest tylko jeden. Hydraulika siłowa – zawory nabojowe, bloki, mini-power-packi marki Winner Hydraulics
Winner Hydraulics jest jednym z wiodących na świecie producentów hydraulicznych zaworów nabojowych oraz ich akcesoriów. Od ponad 30 lat specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i dostarczaniu wysokiej klasy rozwiązań dla hydrauliki siłowej, kierując się wartościami: „Uczciwość, profesjonalizm, innowacja i ciągłe doskonalenie”.

***

Dawid Szurgacz, Szymon Węgrzyn​
Wdrożenie stacji redukcyjno-zabezpieczającej PREREST-01 wraz z układem sterowania i monitorowania parametrów jej pracy
Wzrost wydobycia węgla z roku na rok w podziemnej kopalni ściśle wiąże się ze schodzeniem pokładami coraz niżej, a to z kolei wpływa na pogłębianie szybów. Taka tendencja determinuje producentów do rozwoju nowej technologii wspierającej eksploatację węgla w podziemnej kopalni [1, 2, 3], a tym samym użytkowników do wprowadzenia jej do swoich zakładów.

***

Trendy w cyfryzacji przemysłu na żywo
Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Technologii Przemysłowych Hannover Messe odbędą się w dniach 22 – 26 kwietnia 2024 roku w Hanowerze. Targi organizowane są przez Deutsche Messe AG i odbywają się na terenie targów w Hanowerze w Niemczech. Zazwyczaj jest około 6500 wystawców i 250 000 odwiedzających.

***

triflex® R: doskonałe rozwiązanie dla robotów przemysłowych
Roboty przemysłowe odgrywają kluczową rolę w automatyzacji procesów produkcyjnych, zwiększając efektywność i precyzję w różnorodnych branżach. Jednakże, aby zapewnić długą żywotność niezbędne jest zastosowanie odpowiednich systemów prowadzenia przewodów. W tym kontekście, produkt triflex® R firmy igus wyróżnia się jako doskonałe rozwiązanie. 

***

Jan Górzyński​
Pozyskiwanie i przetwarzanie energii odnawialnej
Wyczerpywanie paliw kopalnych i degradacja środowiska prowadzą do zwiększenia udziału źródeł odnawialnych w pokryciu zużycia energii, przynajmniej do czasu opanowania innych możliwości zaspokojenia potrzeb energetycznych. Istnieje bowiem powszechne przekonanie, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii nie narusza ekosystemu planety, a wielkość zasobów wydaje się uzasadniać nadzieję na zaspokojenie większości potrzeb energetycznych.

***

Automotive. Lider pod presją
Motoryzacja jest jedną z branż, w których technologie Przemysłu 4.0 rozwijają się najszybciej i w największym wymiarze. Dlatego postanowiliśmy – na podstawie przeprowadzanych przed sporządzeniem naszego raportu rozmów – pokusić się o horyzontalną analizę przemian z kręgu Industry 4.0 w tym sektorze, ze szczególnym jednak uwzględnieniem wpływu na to (i na działania zakładu zarazem) skutków pandemicznego szoku w gospodarce.

***

Petr Bogatyrev, Jan Golec, Stanisław Gawron​
Opracowanie i wdrożenie systemów do wytwarzania energii elektrycznej z małych elektrowni wodnych
W odpowiedzi na istniejącą, niezapełnioną niszę maszyn i urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z małych elektrowni wodnych, pojawiła się możliwość wykonania prototypowego agregatu prądotwórczego o kompaktowej budowie opartej na patencie PL228937 B1.

***

O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM® w Bydgoszczy
Gospodarka Obiegu Zamkniętego (GOZ) to temat, który nie schodzi z ust osób zawodowo związanych z przemysłem oraz jest jednym z głównych kierunków strategicznego myślenia o rozwoju gospodarki Unii Europejskiej. Ponieważ rozwój branży formierskiej jest bezpośrednio związany z przetwórstwem tworzyw i ich recyklingiem, organizatorzy postanowili poszerzyć tegoroczne Targi INNOFORM® o Salon Recyklingu Tworzyw Sztucznych. O narzędziach specjalnych, przetwórstwie tworzyw i recyklingu porozmawiają w dniach 16 – 18 kwietnia 2024 r. w Bydgoszczy najlepsi specjaliści.

***

Tadeusz Glinka, Adam Decner​
Pomiar częstotliwości prądu wirnika i obliczenie parametrów pracy silnika indukcyjnego klatkowego
Silniki indukcyjne klatkowe zasilane bezpośrednio z sieci elektroenergetycznej, zainstalowane w różnych układach napędowych, pracują przy stałej prędkości obrotowej i nie mają pomiaru prędkości obrotowej, gdyż pomiar ten jest zbędny. Natomiast w różnych pomiarach testowych, np. maszyny roboczej zainstalowanej na stanowisku pracy napędzanej silnikiem, zachodzi potrzeba określenia: prędkości obrotowej n, momentu T i mocy P maszyny roboczej.

***

Optymistyczne dane w przemyśle dobrą prognozą dla targów
Gorące tematy branży przemysłowej, pokazy w specjalnie wydzielonych strefach, największa w tej części Europy ekspozycja pracujących maszyn i robotów, a także powrót do sprawdzonych punktów programu targów – to tylko część atrakcji najbliższej edycji targów ITM INDUSTRY EUROPE. Coraz bardziej optymistyczne dane dla sektora przemysłowego i analizy ekspertów mają znaczący wpływ na duże zainteresowanie wystawców udziałem w czerwcowym wydarzeniu.

***

Ryszard Nowicki​
Techniki bezprzewodowe w utrzymaniu ruchu
Technologie bezprzewodowe upowszechniają się jako standard komunikacyjny we wciąż zwiększającej się liczbie aspektów ludzkiej działalności i w szeregu przypadków wypierają aplikacje swoich dotychczasowych przewodowych poprzedników.

***

Liderzy rynku na regionalnych targach branży drzewno-meblarskiej Dremasilesia 2024
Nadchodzące targi maszyn i narzędzi do obróbki drewna Dremasilesia to wydarzenie, którego siłą jest budowanie relacji między małymi przedsiębiorcami a liderami branży. Wśród licznych atrakcji odbędą się pokazy zrobotyzowanej fabryki produkcji mebli na żywo, zorganizowanej we współpracy z firmą Lazzoni Group.

***

Teresa Zielińska
Metody syntezy chodu maszyn kroczących i robotów humanoidalnych
Obecnie zauważa się rosnące zainteresowanie robotami usługowymi i robotami osobistymi. Roboty te muszą działać w środowisku naturalnym, typowym dla człowieka, gdzie znajduje się wiele różnorodnych obiektów, a sytuacje zmieniają się dynamiczne. Największe wyzwania badawcze dotyczą więc tej grupy robotów, a otrzymywane wyniki są spektakularne. Roboty osobiste będą wkrótce pomagać w zajęciach domowych, w opiece nad dziećmi i ludźmi starszymi, czy też osobami niepełnosprawnymi.

***

Stefan Gierlotka​
Najwyżej położona na świecie górska kolejka linowa w Wenezueli i jej napęd
Wenezuela ma wiele fascynujących miejsc do odkrycia, z których jednym jest położona najwyżej na świecie kolejka linowa El Teleferico de Merida, w Parku Narodowym Sierra Nevada, w wenezuelskich Andach. Stacja dolna kolejki znajduje się w mieście Mérida i wyciąga pasażerów do szczytu Pico Espejo na wysokość 4765 m n.p.m. Kolejka jest unikatowym dziełem inżynierskim wybudowanym na takiej wysokości i w tak trudnym terenie.

Reklama