Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 07-08/2003

Napędy i Sterowanie
numer 07-08/2003


Jacek Kęsy
Przekładnie precyzyjne
Wychodząc naprzeciw potrzebom najbardziej wymagających klientów, firma Sumitomo Cyclo Europe oferuje rodzinę cykloidalnych przekładni precyzyjnych, charakteryzujących się bardzo wysokimi parametrami technicznymi. Unikalna konstrukcja pozwala na osiągnięcie ekstremalnych parametrów: - moment rozruchowy do 11 000 Nm; - obroty wejściowe do 8400 obr./min; - moment obciążenia ciągłego do 4300 Nm; - moment obciążenia udarowego do 22 000 Nm przy całkowitym i trwałym braku luzów mechanicznych. Na szczególną uwagę zasługuje liniowa, określona jednym parametrem charakterystyka sztywności skrętnej, pomijalne wibracje, wysoka sprawność oraz brak zakłóceń przeniesienia momentu obrotowego. Poniższe zestawienie zawiera podstawowe parametry sześciu typów przekładni precyzyjnych o zróżnicowanej budowie, przeznaczonych do najbardziej wymagających zastosowań.

***
Klaus Höfer, Stefan Brill
Precyzyjne pozycjonowanie dużych ciężarów
Nie widzimy ich w naszym życiu codziennym, a mimo to na co dzień z nich korzystamy - rury żelbetonowe stosowane są zwykle pod ziemią. Ich produkcja jest jednak bardzo interesującym procesem, stanowiącym jednocześnie duże wyzwanie dla za-stosowanej techniki napędowej.

***
Michał Twerd, Piotr Boniewicz
Stan obecny i perspektywy rozwoju Zakładu Energoelektroniki w Toruniu - część I
W artykule opisano tematykę, jaką zajmuje się dział konstrukcyjny Zakładu Energoelektroniki TWERD w Toruniu. Przedstawiono obecną ofertę produkcyjną oraz prowadzone obecnie prace wdrożeniowe. Podjęta też została próba określenia kierunku rozwoju firmy.

***
Jerzy Witor
Automatyzacja zamykarek do opakowań z elektronicznymi tarczami krzywkowymi
W przemyśle opakowań szeroko rozpowszechnione są napędy krzywkowe. Należy przy tym stwierdzić, że coraz częściej mechaniczne tarcze krzywkowe zastępowane są elektronicznymi. Powodem takiego trendu jest wydajniejsza praca elektronicznych tarcz krzywkowych. Jest to szczególnie widoczne przy czasach przezbrojenia maszyny związanego ze zmianą produktu. Ponadto znacznie prościej można zoptymalizować procesy wykonywania ruchów, co na końcu oznacza zawsze lepszą wydajność produkcji. Tym i innym zaletom elektronicznych tarcz krzywkowych poświęcony jest niniejszy artykuł.

***
Motoreduktory Bonfiglioli - najwyższa sprawność
Tworząc nowe przekładnie, firma Bonfiglioli stawia na przyszłościowy rozwój przemysłu. W nowoczesnych konstrukcjach bardzo ważna jest analiza charakterystyk i metodologii stosowanych w dotychczas istniejących przekładniach, z uwzględnieniem obowiązujących trendów i myśli technicznej oraz najlepszych doświadczeń producentów i eksploatatorów przekładni. Rozwój konstrukcji odbywa się w ściśle określonych i kontrolowanych etapach.

***
Witold Jaszczuk
Zastosowania i zużycie mikrosilników elektrycznych
Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że w Polsce użytkuje się od 500 milionów do miliarda mikrosilników prądu stałego. W obliczeniach założono tylko 50 mikrosilników na gospodarstwo domowe, mając na uwadze widoczne zapóźnienie cywilizacyjne naszego kraju. Liczba ta wydaje się i tak zaskakująco duża, gdyż na co dzień nie zastanawiamy się, ile mikrosilników wbudowano do urządzeń, jakimi posługujemy się, pracując, wypoczywając czy wykonując czynności domowe.

***
Grzegorz Walaszek
Proinformatyczna technologia SLM. Serwonapęd M'Ax z silnikiem UniMotor SL
W marcowym numerze niniejszego miesięcznika zaprezentowano technologię SLM jako jedną z kategorii znamiennych dla cyfrowych serwonapędów prądu przemiennego, od niedawna występujących w systemach koordynacji ruchu. Naczelnym celem wspomnianej publikacji była szeroko rozumiana jakość standardu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ekstremalnie wysoką precyzję pozycjonowania, unikatową topologię układu wraz z korzyściami wynikającymi z proinformatycznej natury zagadnienia. Przedstawione informacje stanowić miały podręczny przewodnik, przydatny podczas umiejscowienia omawianej problematyki oraz pojęć z nią związanych w realnych sektorach nauki i techniki. W niniejszej publikacji czas na podejście praktyczne, prezentujące specyfikację techniczną dla poszczególnych zespołów napędowych, oraz kluczowe parametry, na bazie których potencjalny odbiorca może dokonać wstępnej oceny przydatności proponowanych serwonapędów pod kątem potrzeb własnych.

***
Ryszard Dindorf
Muskuł pneumatyczny jako element napędowy
Muskuł pneumatyczny w porównaniu z typowym siłownikiem pneumatycznym (tłokowym lub membranowym) ma inną charakterystykę skoku i siły ciągnącej. Muskuły pneumatyczne generują dużą siłę osiową w stosunku do ich masy i przekroju poprzecznego, wykonują płynne ruchy bez efektu ruchu skokowego, odkształcają się w kierunku promieniowym, nie występuje w nich zjawisko stick-slip oraz wykazują naturalne właściwości tłumienia ruchu. Sztuczny muskuł pneumatyczny zbudowany jest z odkształcalnej rurki wykonanej z gumy, lateksu lub silikonu, oplecionej elastyczną i rozciągliwą w kierunku promieniowym siatkę. Siatka przymocowana na końcach muskułu tworzy rodzaj sztucznych ścięgien.

***
Grzegorz Szkaradek
Trzej muszkieterowie, czyli napędy i silniki nowej generacji firmy Bosch Rexroth
Zwiększoną elastyczność, wydajność i precyzję oferuje nowy modułowy system serwonapędowy IndraDrive firmy Bosch Rexroth. Seria napędów IndraDrive M została po raz pierwszy pokazana w czasie targów hanowerskich w roku 2003. System napędowy IndraDrive M pokrywa zakres mocy od 1,5 do 120 kW i łączy na nowej wspólnej płaszczyźnie funkcje systemu DIAX i Servodyn, które wcześniej znane były pod markami Indramat i Bosch. W nawiązaniu do tradycji obu firm IndraDrive M wykorzystuje wszystkie funkcjonujące systemy interfejsów, takie jak: SERCOS, Profibus, CANopen, DeviceNet, Interbus, interfejs analogowy i równoległy. System IndraDrive M został uzupełniony o zintegrowany sterownik PLC zgodny z normą ICE 61131 w postaci odpowiedniej karty I/O, która opcjonalnie jest dołączona do systemu napędowego. Pakiety oprogramowania napędu zawierają typowe i niezbędne funkcje użytkowe takie, jak pozycjonowanie blokowe wywoływane z poziomu zintegrowanego sterownika PLC, wystawianie w sposób ciągły informacji o aktualnej pozycji bez konieczności stosowania zewnętrznego przetwornika położenia, regulacja prędkości obrotowej i momentu obrotowego.

***
Grzegorz Czeszyk
Motoreduktory małej mocy
Firma STEGMANN jest producentem napędów małej mocy, stanowiących zwartą jednostkę o niewielkich gabarytach. Elementem składowym motoreduktora jest silnik elektryczny połączony za pośrednictwem koła zębatego z przekładnią.

***
Jacek Stryj
Niezastąpione w wizualizacji procesów technologicznych
W celu prawidłowego przebiegu procesów technologicznych kontrolowanych przez sterowniki PLC wymaga się w większości przypadków ciągłego monitorowania oraz odpowiedniego parametryzowania ich przez operatora. W tym celu powstały panele operatorskie HMI: Human Machine Interface - Połączenie człowieka z maszyną.

***
Janusz Jaszczyk
Zastosowanie rozruszników wiroprądowych w układach napędowych małych, średnich i dużych mocy
Do niedawna najczęściej stosowanymi rozrusznikami w Polsce były rozruszniki ty- pu rezystancyjnego lub cieczowego. W praktyce stwarzają one wiele kłopotów eksploatacyjnych z powodu długiego czasu rozruchu, dużej awaryjności, potrzeby częstej konserwacji, a także zagrożenia środowiska. Rozruszniki wiroprądowe proponowane przez firmę Partner Serwis dzięki swoim nowoczesnym rozwiązaniom eliminują wyżej wymienione niedogodności. Szeroka oferta obejmuje produkcję rozruszników do indukcyjnych silników klatkowych i pierścieniowych oraz silników synchronicznych o rozruchu asynchronicznym.

***
CARTES & IT SECURITY 2003
Międzynarodowe forum specjalistów karty chipowej oraz nowych, bezpiecznych technologii i zastosowań - CARTES & IT SECURITY 2003 - odbędzie się 18, 19 i 20 listopada 2003 r. w Paryżu, na terenach targowych Parc des Expositions Paris-Nord Villepinte - w Halach 3 i 4.

***
Jacek Ober
Liniowe siłowniki HIWIN
Jedną z niegasnących aplikacji małych silników prądu stałego są siłowniki liniowe ze śrubą trapezową lub kulową. Firma HIWIN dostarczająca technologii liniowych, jak prowadnice liniowe, śruby kulowe, silniki skokowe liniowe, a nawet planarne, z dużym sukcesem na rynkach światowych sprzedaje liniowe siłowniki DC.

***
Tadeusz Minksztym
Danfoss Drives - Grupa Napędy Elektryczne umacnia swoją pozycję pomimo stagnacji rynku
Danfoss Drives, wiodący dostawca regulowanych napędów elektrycznych, dzięki planowym działaniom osiąga sukces, zwiększając swój udział w ogólnoświatowym rynku automatyki przemysłowej.

***
Jacek Barszcz
B&R AutomationNet/PVI - Uniwersalny interfejs wizualizacji procesu (Process Visualization Interface)
Komunikacja pomiędzy komponentami systemu automatyzacji, takimi jak sterowniki swobodnie programowalne, napędy, wizualizacja, wymaga uniwersalnej i wydajnej platformy. Firma B&R, kierując się zasadą One Tool Many Targets (Jedno narzędzie, wiele urządzeń docelowych), stworzyła system B&R AutomationNet umożliwiający przesyłanie danych przy zastosowaniu dowolnych metod komunikacyjnych.

***
Z Eltronem w świat automatyki. Przegląd urządzeń bezpieczeństwa firmy Euchner pracujących w systemie "AS-i Safety at Work"
Firma EUCHNER, podążając zgodnie z najnowszymi trendami w dziedzinie techniki bezpieczeństwa, wprowadziła do swojej oferty komponenty współpracujące z systemem "AS-i Safety at Work".

***
Automatyczne dostrajanie impedancji dla optymalnej wydajności
Źródła mocy serii FC są szeregowo skompensowanymi przemiennikami częstotliwości, z diodowym prostownikiem i wyjściowym mostkiem mocy zbudowanym z tranzystorów IGBT, o pośrednim chłodzeniu wodą. Do przemiennika dołączony jest za pomocą giętkiego przyłącza (o długości 5-10 mb) ręczny transformator dopasowujący HHT (Hand Held Transformer). Z transformatorem może współpracować wielka ilość różnorodnych wzbudników. Zasilacz jest tak skonstruowany, aby zapewnić nominalną moc dla dużej ilości zastosowań i przy zainstalowanych różnych wzbudnikach.

***
Wyszukiwarki - mocną stroną portalu Automatyka OnLine
Większość użytkowników internetowych, poza indywidualnymi stronami www konkretnych firm, w procesie wyszukiwania informacji i danych technicznych bardzo chętnie korzysta z dedykowanych portali. Dedykowanym branży automatyki przemysłowej jest znajdujący się pod adresem www.automatyka.com.pl portal Automatyka OnLine. Został on założony w kwietniu 1999 roku i od momentu stworzenia udostępnia informacje techniczne z branży automatyki szerokiej rzeszy internautów, prezentuje firmy, łączy je z potencjalnymi Klientami.

***
Paweł Kwiatkowski
Wybrane zagadnienia eksploatacji UPS - część I. Obsługa i konserwacja
Rosnąca popularność systemów bezawaryjnego zasilania UPS sprawiła, iż są one coraz powszechniej stosowane do ochrony zarówno krytycznych odbiorników w centrach przetwarzania danych, banków, procesów technologicznych, jak również do ochrony sprzętu powszechnego użytku, jakim stały się obecnie np. komputery klasy PC. Łatwość instalacji oraz praktyczna "bezobsługowość" sprawiają, że przeciętny użytkownik nie wie, "jak to działa", oraz jakich ewentualnych zabiegów konserwacyjnych wymaga UPS. Oczywiście tego typu informacje można znaleźć w instrukcji obsługi, ale kto z niej korzysta, jeżeli wszystko działa?

***
Branżowe Forum Dyskusyjne
Internet to uniwersalny i ogólnie dostępny masowy środek komunikacji. Od początku jego rolą jest wymiana informacji. Jednak, aby wymiana taka mogła mieć miejsce i stanowiła wartość dla osób w nią zaangażowanych, potrzebne są odpowiednie narzędzia. Narzędziem takim jest uruchomione niedawno Branżowe Forum Dyskusyjne działające w ramach Portalu automatyka.pl.

***
Zabezpieczenie przed "twardymi" wyładowaniami dzięki systemom zasilającym ESD
W wielu gałęziach przemysłu, na przykład w przemyśle półprzewodników, konieczne jest stosowanie specjalnych produktów i narzędzi ESD (ESD: Electrostatic Discharge), aby chronić wrażliwe elementy elektroniczne przed wyładowaniami elektrostatycznymi.

***
Ewa Osiecka
75. Targi Technologii Przemysłowych i Dóbr Inwestycyjnych Gospodarka oparta na wiedzy
Targi są czułym barometrem sytuacji gospodarczej kraju. Obrazują jego potencjał ekonomiczny, kształtujący się postęp technologiczny, rozwój myśli technicznej, a także odzwierciedlają oczekiwania, zainteresowania oraz możliwości nabywcze potencjalnych klientów. W czerwcu doświadczali tego wystawiający się, a także odwiedzający stoiska targowe goście jubileuszowych 75. Targów Technologii Przemysłowych i Dóbr Inwestycyjnych w Poznaniu. W tym roku bowiem w wydarzeniu wzięło udział mniej wystawiających się firm niż w 2002 r., choć z większej liczby krajów niż w latach poprzednich.

***
JETRO - okno na Japonię
Japonia - Kraj Kwitnącej Wiśni, kojarzący się z piękną orientalną kulturą z jednej strony, a doskonałą w swej precyzji technologią z drugiej strony - coraz szerzej otwiera się dla biznesu zagranicznego. Takim oknem na świat jest utworzona w 1958 r. Japońska Organizacja Handlu Zagranicznego JETRO - agencja japońskiego rządu, zajmująca się szeroko rozumianą po-mocą w wymianie handlowej i inwestycjach pomiędzy Japonią a resztą świata. Organizacja ta posiada obecnie 38 biur w swoim kraju i 80 biur za granicą, w tym również w Warszawie. Dla JETRO pracuje ok. 1600 osób. Działalność biur agencji dostosowana jest do specyfiki kraju, w którym istnieje, oraz stosunków międzynarodowych utrzymywanych z Japonią. Biuro w Warszawie powstało w 1975 r., pracuje w nim sześć osób.

***
Jak zdobyć kapitał?
Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości zorganizowało w połowie czerwca w Katowicach konferencję "Finanse - możliwości pozyskania kapitału". Wybór optymalnej formy finansowania małych i średnich przedsiębiorstw, środki pomocowe Unii Europejskiej, rola banków i funduszów w finansowaniu i wspieraniu rozwoju firm - to tylko niektóre te- maty poruszone podczas katowickiego spotkania.

***
MSV 2003 w Brnie
Innowacje i trendy w przemyśle maszynowym, elektrotechnice i przemysłowych technologiach informatycznych pokazane zostaną podczas tegorocznych 45. Międzynarodowych Targów Maszynowych w Brnie. W organizowanym od 15 do 19 września br. MSV (Mezinárodní Strojírenský Veletrh) swój udział zgło-siło 2 300 firm z 40 krajów świata.

***
Michał Januszek
CIMPLICITY Machine Edition. Pierwsze kroki, czyli jak zaprogramować sterownik - cz. II
Po wykonaniu pierwszych 8 kroków z pierwszej części artykułu dysponujemy już projektem, w którym skonfigurowany został nasz sterownik. Przystąpmy więc do utworzenia programu sterującego pracą sterownika.

***
Ciepło z głębi ziemi
W piątek 16 maja br. odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz samorządowych Zakopanego, Nowego Targu, Poronina, Szaflar, Białego Dunajca, Kościeliska i Bukowiny Tatrzańskiej w sprawie działalności PEC Geotermia Podhalańska SA. Podczas spotkania omawiano bieżącą sytuację Spółki i osiągany efekt ekologiczny.

Reklama