Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 02/2010

Napędy i Sterowanie
numer 02/2010


Piotr Lato
Przemienniki częstotliwości Altivar 12 & Altivar 312. Nowa jakość sterowania!
Altivar 12 i Altivar 312 to następcy rodziny ATV11 oraz ATV31, które dzięki wieloletniej wiedzy eksperckiej Schneider Electric zdobyły uznanie wśród użytkowników OEM. Przemienniki te to nowa jakość sterowania – poparta udoskonalonymi obwodami elektronicznymi odpornymi na okresowe przeciążenia, bliskie 180% – otwartość komunikacyjna i niezawodność. ATV12 & ATV312 nie wymaga częstych prewencji serwisowych – gwarancja 10-letniej ciągłej pracy!

***
Przekładnie walcowo-stożkowe firmy Bonfiglioli
Grupa Bonfiglioli, jako jeden z największych producentów w branży napędowej na świecie, posiada w swej ofercie kompleksowy zakres produktów: od typowych motoreduktorów, poprzez przekładnie dużych mocy, przekładnie dla napędów jazdy i obrotu, po rozwiązania serwo, przekładnie bezluzowe oraz kompleksowe układy automatyki i sterowania.

***
Proste, tanie i niezawodne rozwiązanie. Aspekt jakościowy sprzęgieł kłowych
Sprzęgła kłowe z wkładką elastyczną występują w przemyśle pod różnymi nazwami, w zależności od producenta. W istocie jednak często mamy do czynienia z dokładnie takimi samymi wyrobami, nie różniącymi się niczym na pierwszy rzut oka. Pamiętać jednak należy, że o ile użytkowanie wyrobów renomowanych producentów nie wiąże się zasadniczo z większym ryzykiem, o tyle zakup najtańszych produktów z nieznanego źródła może skończyć się poważnymi konsekwencjami. Pomimo ich prostej budowy, produkcja sprzęgieł kłowych, a zwłaszcza ich wkładek, wymaga wiedzy i doświadczenia. Mając na uwadze ten właśnie jakościowy aspekt, przedstawiamy poniżej sprzęgła firm Desch Antriebstechnik i Raja-Lovejoy, które Radius-Radpol reprezentuje na terenie Polski.

***
Tobiasz Witor
Przemiennik częstotliwości serii 8400 – certyfikowany według nowych norm
Technika bezpieczeństwa odgrywa kluczową rolę przede wszystkim tam, gdzie w strefie zagrożenia wywołanego działaniem maszyn czy urządzeń przebywają ludzie. W tym wypadku najważniejsze jest bezpieczne zatrzymanie ruchu – szybkie i pewne – aby wykluczyć zagrożenie dla człowieka oraz uszkodzenie maszyny. W wielu aplikacjach wystarczy do tego celu odłączenie momentu, podczas którego napęd oddzielony zostaje od źródła mocy. Dlatego firma Lenze integruje tę funkcję również w swoim nowym przemienniku częstotliwości serii 8400. Dzięki temu, urządzenie to można zastosować do najróżniejszych aplikacji, wszędzie tam, gdzie przemiennik częstotliwości ma przejąć funkcje sterowania i kontroli procesów.

***
Modernizacja stacji uzdatniania wody w Kopalni Siarki „Osiek”
Kopalnia i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” SA Kopalnia Siarki „Osiek” wdrożyła system klasy DCS Proficy Process Systems z oferty firmy ASTOR. Modernizację stacji uzdatniania wody złożowej oparto na systemie przeznaczonym do automatyzacji procesów ciągłych. Była to pierwsza instalacja systemu Proficy Process Systems w naszym kraju.

***
Oszczędności eksploatacyjne i inwestycyjne przy stosowaniu napędów NORD
Zarówno kraje Unii Europejskiej, jak i Stany Zjednoczone w ostatnich latach rygorystycznie wprowadzają programy efektywnego i oszczędnego korzystania z energii elektrycznej w przemyśle. Oblicza się, iż konwencjonalne napędy elektryczne pochłaniają 2/3 całego przemysłowego zużycia energii elektrycznej. NORD oferuje serię produktów umożliwiających zredukowanie tych wielkości.

***
Twój partner w drodze do sukcesu
IOW SERVICE z Legnicy jest jednym z czołowych polskich dystrybutorów oferujących układy napędowe i przekładnie przemysłowe PIV Drives, układy i systemy sterowania, silniki wysokoprężne małej mocy oraz najlepsze łańcuchy ochronne na koła. Firma wykonuje również remonty wraz z testowaniem zespołów po remoncie, zapewnia wsparcie techniczne oraz prowadzi serwis urządzeń bazujący na wysoko wyszkolonych mobilnych ekipach. W legnickiej firmie pracuje obecnie ponad 30 osób, ale zatrudnienie wzrasta, ponieważ IOW SERVICE szybko poszerza działalność. Planuje też przeniesienie działalności do nowej siedziby przy przelotowej trasie Legnica – Lubin, z halami o powierzchni 10 tys. m2 , której budowa wkrótce się zakończy. Właśnie za dynamiczny rozwój i operatywność firma IOW SERVICE została uhonorowana tytułem Gazeli Biznesu.

***
Ogólne sterowanie ruchem
Od ponad 40 lat nazwa CNC była synonimem precyzyjnych obrabiarek do wytwarzania i obróbki detali. Głównym zadaniem obrabiarek sterowanych numerycznie (CNC) jest zapewnienie precyzji programowanej ścieżki. Z drugiej strony, istnieje także potrzeba, aby maszyny produkcyjne pracowały z możliwie najkrótszym czasem reakcji z wykorzystaniem funkcji oraz sygnałów procesowych sterownika PLC.

***
Straty mocy wkładek topikowych
Parametrem bezpieczników, na który użytkownicy najczęściej nie zwracają uwagi, są straty mocy wkładek topikowych. Mniejsze straty mocy prowadzą nie tylko do oszczędności energii w czasie eksploatacji wkładek topikowych, ale również do niższych przyrostów temperatury w miejscach ich zainstalowania. Szczególnie jest to ważne w przypadku wielopolowych, kompaktowych rozdzielnic o obudowach z tworzyw sztucznych, a więc o utrudnionym chłodzeniu.

***
Jarosław Guziński
Napęd pojazdu elektrycznego z silnikiem asynchronicznym klatkowym
Obecnie coraz intensywniej prowadzone są prace nad upowszechnieniem pojazdów z napędem elektrycznym [1, 2]. W pojazdach takich stosuje się różnego rodzaju silniki elektryczne. Dzięki rozwojowi układów energoelektronicznych coraz powszechniej silniki prądu stałego zastępowane są przez silniki prądu zmiennego, m.in. przez silniki asynchroniczne klatkowe [3].

***
Tankvision
Dokładne obliczenia objętości lub masy cieczy i gazów skroplonych w zbiornikach pomiarowych. Rozliczanie paliw płynnych, olejów ciężkich i lekkich, mazutu, alkoholu i środków chemicznych.

***
Rejestrator zdarzeń MDL 1000P firmy Schleicher Electronic
Firma Schleicher Electronic posiada w swojej ofercie rejestrator zdarzeń MDL 1000P, który rejestruje czas pracy, liczbę wykonanych cykli oraz pozostałe parametry niezbędne do prawidłowego przebiegu procesu.

 ***
Andrzej Sikora, Adam Zielonka
Napęd łodzi motorowej z wykorzystaniem silnika bezszczotkowego zasilanego poprzez komutator elektroniczny
Tematem artykułu jest zasilanie bezszczotkowego trójfazowego silnika prądu stałego, którego wirnik wykonany jest z magnesu NdFeB. Do badań wykorzystano silnik PMSg80-6B BLDC produkcji KOMEL. Silniki te charakteryzują się najwyższą sprawnością spośród dostępnych aktualnie silników, co jest szczególnie istotne w przypadku napędów zasilanych z zasobnika energii odizolowanego od sieci elektroenergetycznej, np.: pojazd drogowy, łódź. Ponadto rozważany silnik wyposażony jest w dodatkowe trójfazowe uzwojenie, wykorzystywane do określania położenia wirnika.

***
Wojciech Gościniak
Niezawodne zasilacze modułowe serii HRP firmy Mean Well
W automatyce przemysłowej właściwy dobór zasilacza może mieć istotny wpływ na działanie zasilanych urządzeń. Wahania napięcia wejściowego, szumy i różnego typu anomalia mogą powodować, że urządzenia elektroniczne będą działały błędnie lub w nieprzewidywalny sposób.

***
Akwizycja obrazu przy wykorzystaniu serwera wideo DVG-1100
Koncepcja urządzeń, które zamieniają analogowy sygnał z kamer wideo na postać cyfrową, znana jest nie od dzisiaj. Także w ofercie firmy Advantech możemy znaleźć szeroką gamę systemów wideo przeznaczonych do pracy w trudnych warunkach przemysłowych.

***
Bariery bezpieczeństwa MLD 300 i MLD 500. Muting bez dodatkowych modułów!
Firma Leuze electronic wprowadza do swojej oferty nową generację wielowiązkowych barier bezpieczeństwa. Zaprojektowana została ona z myślą o najlepszym dopasowaniu do konkretnych aplikacji pod względem funkcjonalnym oraz ekonomicznym. Aby sprostać tym wymaganiom, urządzenia te wyposażone są w podstawowe funkcje modułów bezpieczeństwa, takie jak blokada startu i restartu RES, monitoring styków zewnętrznych EDM oraz funkcję mitingu, czyli wygaszania.

***
Sprytne rozwiązanie! MQ12
Standard M12 dominuje obecnie wśród urządzeń wykonawczych i oprzewodowania czujników w obszarze instalacji maszyny.

***
Wojciech Lasota
Bezpieczeństwo w środowisku przemysłowym. Bezpieczne rozwiązania z Preventą
Urządzenia bezpieczeństwa, które firma Schneider Electric ma w swojej ofercie, to takie elementy wyposażenia elektrycznego maszyn, których zadaniem jest zapewnić bezpieczeństwo i chronić zdrowie osób narażonych na wypadek w miejscu pracy. Urządzenia te są elementami aktywnymi, niezbędnymi do prawidłowego działania maszyny. Ich stosowanie pozwala spełnić wymagania dotyczące maszyn zawarte w dyrektywach europejskich, co jest szczególnie ważne w przypadku maszyn niebezpiecznych, podlegających próbie CE.

***
Edward Tomasiak, Klaudiusz Klarecki, Edward Barbachowski
Wybrane zagadnienia z hydraulicznych układów pulsacyjnych
W większości napędów hydraulicznych wymagana jest równomierna praca ze stałym obciążeniem odbiornika. W przypadku uderzeniowego charakteru pracy zachodzi konieczność złagodzenia tego efektu przez uelastycznienie podzespołów roboczych. Znane są w praktyce takie napędy, które wymuszają przebiegi obciążeń zgodnie z wymogami norm będących podstawą do określenia wytrzymałości zmęczeniowej, np. stosowanych w badaniach elastycznych przewodów lub elastycznych przewodów zbrojonych, wykonywanych z tworzyw sztucznych oraz różnych elementów maszynowych. Znane są też inne przypadki wymagające wprowadzenia sinusoidalnego przebiegu ciśnienia.

***
Wiatr, śmigło i czujniki
Elektrownie wiatrowe są nową i pełną sukcesów technologią. Wiatr ma wytwarzać 30% energii. Jest to idealne pole dla techniki pomiarowej, gdzie czujniki drogi odpowiedzialne są za jakość i bezpieczną pracę elektrowni wiatrowych.

***
Paweł Dymarski, Mirosław Grygorowicz, Wojciech Leśniewski, Wojciech Litwin
Projekt i badania jednostki pływającej zasilanej energią słoneczną
Rozwój najnowszych technologii, rosnące ceny surowców energetycznych oraz coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa stymulują rozwój coraz to nowych przyjaznych środowisku układów napędu i zasilania. Nikogo nie dziwią już panele słoneczne umieszczone na budynkach mieszkalnych. Dzięki nim można podgrzewać wodę i zaspokajać potrzeby energetyczne mieszkańców.

***
Błażej Wenker
System podczyszczania ścieków zakładowych
W dobie wciąż rozwijającego się przemysłu należy pamiętać o następnych pokoleniach. Poprzez stosowanie się do podstawowych zasad ochrony środowiska staramy się zniwelować zanieczyszczenie przyrody. Konieczne jest utrzymywanie naszego otoczenia w jak najlepszej czystości, wykorzystywanie zasobów odnawialnych oraz minimalizacja zanieczyszczeń.

***
Rafał Setlak, Marcin Fice
Badania parametrów cykli jezdnych oraz procesu rozruchu silnika spalinowego do ustalenia założeń systemu napędowego Mild Hybrid samochodu osobowego
W ostatnich latach celem państw Unii Europejskiej jest podejmowanie działań na rzecz walki z globalnym ociepleniem. Główną uwagę zwraca się na problem emisji dwutlenku węgla (szczególną uwagę przykłada się do działań w sektorze transportu samochodowego), co według niektórych źródeł ma wpływ na ocieplenie klimatu i przebieg zjawisk meteorologicznych, jakie obserwuje się na świecie w ciągu ostatnich 15 lat. Działania zmierzające do redukcji zużycia paliw skupiają się głównie na intensywnym rozwoju systemów zasilania i sterowania silnikami spalinowymi (np. CR, FSI, TFSI, TCCI, DiesOtto).
Powrót
 
Krzysztof Markowicz, Andrzej Tomczewski
Komputerowo wspomagana analiza zasobów energetycznych wiatru
Wzrost wykorzystania źródeł alternatywnych do produkcji energii elektrycznej jest konsekwencją złożonych czynników społecznych, politycznych i ekonomicznych. Szczególne miejsce na terenie Unii Europejskiej zajmuje w tym zakresie energia wiatru.

***
Włodzimierz Cebulski, Andrzej Bugaj
Parametry jakościowe energii elektrycznej uzyskiwanej z małej elektrowni wodnej (zainstalowanej na rzece Gwdzie)
Energia elektryczna produkowana w elektrowniach wodnych stanowi niewielką część łącznej produkcji w krajowym systemie elektroenergetycznym. Znaczenie tych elektrowni będzie wzrastać między innymi ze względów proekologicznych oraz dlatego, że produkują one energię elektryczną o parametrach zgodnych z wymaganiami określonymi w odpowiednich normach i rozporządzeniach.

***
Strategiczne partnerstwo w zakresie efektywności energetycznej
Wieloprofilowa, działająca w sektorze energii odnawialnej spółka Masdar – mieszcząca się w Abu Dabi, w 100% kontrolowana przez Mubadala Development Company – i grupa Schneider Electric, 13 stycznia br. podpisały umowę o współpracy w zakresie szeroko zakrojonych przedsięwzięć partnerskich. Fakt ten został podany do wiadomości publicznej w zapowiedzi nadchodzącego Światowego Szczytu Energii Przyszłości, który odbył się w styczniu 2010 r. w Abu Dabi.

***
Mariusz Jabłoński
W pełni zintegrowana automatyka. Opracowanie przeglądowe na bazie koncepcji TIA Siemens
Niniejszym rozpoczynamy cykl artykułów informacyjnych na temat nowoczesnej automatyki opartej na rozwiązaniach produktowych, branżowych, procesowych i technologicznych firmy Siemens. SIMLOGIC. jako wyspecjalizowana firma partnerska od lat zajmuje się integracją współczesnej automatyki.

***
Andrzej Kęsy, Paweł Sarnik
Przekładnia hydrokinetyczna z kołami łopatkowymi wykonanymi metodą szybkiego prototypowania
Podzespoły hydrokinetyczne (przekładnie, sprzęgła i hamulce hydrokinetyczne) są powszechnie stosowane w układach napędowych pojazdów i maszyn. Wynika to z faktu, że w urządzeniach tych nie ma bezpośredniego połączenia mechanicznego między wałem wejściowym i wyjściowym, a moc jest przenoszona przez ciecz roboczą krążącą w przestrzeni roboczej. Z tego powodu podzespoły hydrokinetyczne charakteryzują się prostą budową i spokojną pracą oraz mają korzystny stosunek masy do przenoszonej mocy.

***
Marek Szczotka
Wpływ parametrów eksploatacyjnych na stabilność pracy urządzenia offshore do instalacji rurociągów
Wydobycie ropy lub gazu, a także minerałów czy innych zasobów naturalnych spod dna morskiego wymaga często kilkuset kilometrów różnego rodzaju ciągów komunikacyjnych i transportowych. Praktycznie większość z nich jest instalowana na dnie morza za pomocą różnorodnych, specjalistycznych urządzeń. Wszystkie te urządzenia ciągle są, pomimo ponad dwóch dekad doświadczeń oraz istnienia wielu norm i wytycznych, budowane jednostkowo, czasem pod specyficzne wymagania konkretnego projektu.

***
HANNOVER MESSE 2010. Efektywność – Innowacje – Stabilność
Hannover Messe 2010 to najbardziej znaczące targi przemysłowe na świecie. Dla wielu przedsiębiorców udział w nich to okazja do wzmocnienia swojej pozycji na rynku, nawiązania interesujących kontaktów i poszerzenia wiedzy na temat nowych rozwiązań. Wszystkich zainteresowanych tą największą imprezą z zakresu technologii na świecie zapraszamy w dniach 19–23 kwietnia br. do Hanoweru.

***
Targi WOD-KAN 2010. Ugruntowana pozycja i dobra tradycja bydgoskich Targów
W maju, jak co roku od osiemnastu lat, spotkamy się na Międzynarodowych Targach Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji Wod-Kan w Bydgoszczy. To niewątpliwie największa w kraju i jedna z większych w Europie imprez wystawienniczych branży wodociągowo-kanalizacyjnej.
Powrót
 
Antoni Kalukiewicz
Racjonalizm i innowacyjność w praktyce przemysłowej
Na początku lutego w zimowej aurze Szczyrku odbyła się szósta już z rzędu Konferencja Naukowo-Techniczna „Innowacyjne Maszyny i Technologie”. Podczas dwudniowego spotkania, które trwało od 4 do 5 lutego br. w Hotelu „Orle Gniazdo”, szczególny nacisk położono na nowe trendy w budowie maszyn.

***
Dobra praca… kluczem do sukcesu
W ramach działań wspierających edukację, firma ASTOR zorganizowała „Konkurs ASTOR na najlepszą pracę dyplomową” wykonaną w oparciu o oferowane przez firmę produkty. Uroczyste wręczenie nagród oraz spotkanie laureatów i promotorów prac z przedstawicielami organizatora Konkursu odbyło się 27 listopada 2009 r. w krakowskim hotelu Radisson, o czym pisaliśmy w grudniowym numerze naszego pisma.

***
Agnieszka Sawicka
Przyszłość robotów w polskiej kardiochirurgii
Już po raz siódmy w siedzibie Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu odbyła się konferencja poświęcona robotom chirurgicznym, rehabilitacyjnym, specjalnym minirobotom oraz nawigacji w chirurgii i robotyce. Pasja leczenia ludzi, tworzenia innowacyjnych urządzeń kardiochirurgicznych i chęć wymiany wiedzy sprawiły, że kolejna konferencja okazała się sukcesem i cieszyła się szczególnym zainteresowaniem. Na spotkaniu nie zabrakło specjalistów z branży medycznej, naukowców, projektantów, konstruktorów, jak również użytkowników zrobotyzowanych urządzeń, studentów oraz zagranicznych gości.

***
KUL-car dla osób niepełnosprawnych
KUL-car to jednoosobowy, elektryczny samochód dla osób na wózku inwalidzkim, zaprojektowany przez polskich konstruktorów. Dzięki niemu osoby z niedowładem nóg, nie wysiadając z wózka, będą mogły samodzielnie prowadzić auto. Kompaktowe rozmiary pojazdu, jak zapewniają projektanci, pozwolą zaparkować go w dowolnym miejscu.

***
II Spotkanie Partnerów SPP w zimowej atmosferze Beskidu
W dniach 6–8 stycznia br. odbyło się II Spotkanie Partnerów SPP, na które firma VIX Automation zaprosiła swoich Partnerów do Szczyrku. W tym roku w prawdziwie zimowej atmosferze dokonano prezentacji pełnej oferty oprogramowania.

Reklama