Archiwum - numer 04/2005
ILP219 i RHINOPRO firmy DYMOFirma Esselte Polska posiada ofertę urządzeń DYMO przeznaczonych do tworzenia trwałych opisów za pomocą samoprzylepnych etykiet. Dostępny jest bardzo szeroki przekrój tych produktów, począwszy od ręcznych wytłaczarek etykiet przez elektroniczne drukarki termotransferowe do tworzenia przemysłowych oznaczeń na etykiety z poliestru, nylonu, winylu, na koszulkach termokurczliwych, po wytłaczarki tworzące opisy na taśmach stalowych lub aluminiowych.
***
BDT - kompleksowe zaopatrzenie służb utrzymania ruchu
Niejednokrotnie zastanawialiście się Państwo nad obniżaniem wewnętrznych kosztów. Do niedawna nie zdawano sobie sprawy ze skali kosztów zaopatrzeniowych ponoszonych przez przedsiębiorstwo. Kosztem takim przecież jest poszukiwanie produktu, dostawcy, wybór oferty, proces zamawiania, wprowadzania do magazynu, obsługa księgowa i czas tracony na te wszystkie czynności, szczególnie cenny w przypadku awarii.
***
Program ELCAD w projektowaniu elektrycznym i służbach utrzymania ruchu
Znakomitym ułatwieniem pracy w projektowaniu może być wykorzystanie programu ELCAD. Program ma wewnętrzną bazę danych przechowującą informacje o urządzeniach i rysunkach. Dzięki temu każde urządzenie jest wprowadzane do projektu tylko jeden raz, a wszystkie późniejsze wystąpienia są tylko odwołaniem do uprzednio wprowadzonych danych.
***
Łatwy dostęp do informacji o sprzęgłach KTR
Obecnie to właśnie informacja bardzo często okazuje się najcenniejsza. Dostęp do niej warunkuje właściwe decyzje, dotrzymanie terminów, zmniejszenie kosztów czy rozwiązanie krytycznego problemu.
***
Tradycja poparta doświadczeniem
Fabryka Aparatury Elektromechanicznej "FANINA" SA posiada długoletnią tradycję w produkcji wyrobów z branży elektromechanicznej. Działamy na rynku od 1959 roku. Mamy więc spore doświadczenie w produkcji wyrobów z tej branży. Stale jednak unowocześniamy nasze wyroby tak, aby spełniały one na bieżąco zmieniające się standardy i oczekiwania rynku.
***
Zbigniew Pawelsk
Falowniki + moc krążąca = oszczędność energii na stanowisku badawczym
W instytucie Pojazdów Politechniki Łódzkiej, dzięki dotacji celowej Komitetu Badań Naukowych na dofinansowanie inwestycji aparaturowej pt. "Elektryczny układ napędowy z przmiennikami częstotliwości ze zwrotem energii do sieci", zbudowano stanowisko, które przewidziano do badań układów napędowych pojazdów oraz podzespołów, zarówno o stałym, jak i zmiennym przełożeniu.
***
A. Kwiecień, P. Gaj, R. Cupek
Redundacja w przemysłowych przestrzennie rozległych systemach czasu rzeczywistego
Przemysłowy system sterowania jest zwykle systemem czasu rzeczywistego. Wyrózniającą go spośród innych cechą jest, między innymi, jego rozległość terytorialna. Występują w nim różne, pod względem ograniczeń, wymagania czasowe. Najczęściej są to ostre kryteria realizacji zadań sterowania czy monitorowania w definiowanych przedziałach czasowych. Artykuł porusza problemy związane z wpływem tworzenia redundantnych struktur przemysłowych przestrzennie rozległych systemów rozproszonych na ich parametry czasowe i dotrzymywanie wymagań systemów czasu rzeczywistego. Przeanalizowano wpływ dwóch struktur redundantnych na opóźnienia czasowe.
***
Jednostki napędowe NORD w wykonaniu przeciwwybuchowym i ognioszczelnym - ATEX
Dyrektywyu Europejskie ATEX (franc. ATmosphere EXplosif), wprowadzone w 2003 roku, opisują wymogi stawiane urządzeniom przeznaczonym do pracy w strefach zagrożonych wybuchem. W trosce o bezpieczeństwo klientów oraz stosując się do powyższych norm, firma NORD wyposażyła swoje reduktory i silniki w zabezpieczenia przeciwwybuchowe i ognioszczelne, umożliwiające ich bezpieczną pracę w każdych warunkach.
***
National Instruments prezentuje niedrogi 100 Ms/s generator arbitralny na PCI i PXI
Firma National Instruments prezentuje nowy i niedrogi 14-bitowy, 100 Ms/s generator arbitralny dla PXI i PCI, rozszerzając rodzinę generatorów sygnałowych zawierających moduły NI 5421 (100 Ms/s, 16 bitów) oraz PXI 5422 (200 Ms/s, 16 bitów). Zaprojektowany do generowania sygnałów elektrycznych, nowy moduł idealny jest do wielu aplikacji pomiarowych w elektronice użytkowej, wojsku, przemyśle lotniczym i półprzewodnikowym oraz testach urządzeń medycznych.
***
Sprzęgła elastyczne, kłopotliwy osprzęt czy niezbędny element?
Elastyczne sprzęgła transferują obrót jednego wałka do drugiego i kompensują małe błędy montażu, które są konsekwencją łączenia dwoch różnych osi z niezwiązanych ze sobą układów obrotowych. Pod pojęciem kompensacji błędów niezosiowania kryje się konieczność przenoszenia momentu pomiędzy pierścieniem napędowym i odbiorniczym poprzez element roboczy sprzęgła. Dobór elementu roboczego, a tym samym rodzaju sprzęgła, zależy m. in. od wielkości przestawienia osiowego, promieniowego i kątowego obu osi.
***
Inteligencja oszczędza energię. Napędy asynchroniczne pomp i wentylatorów
- Przemysłowe systemy wentylacji często wykorzystują silniki elektryczne o znacznych mocach. Nowa seria przetwornic częstotliwości firmy Mitsubishi Electric wyposażona została w funkcje inteligentnego sterowania silnikiem, dzięki czemu możliwe jest zredukowanie wartości prądów rozruchowych, a co za tym idzie także ilości zużywanej energii elektrycznej.
***
Unity Telemecanique - pomyśl inaczej
Schneider Electric z myślą o twórcach i użytkownikach systemów sterowania prezentuje nową ofertę marki Telemecanique o nazwie Unity. Jest to całkowicie nowatorskie podejście do systemów automatyki zarówno od strony programowej, jak i sprzętowej. Bazuje ona na liniach serii Modicon Premium oraz Modicon Quantum.
***
SILNIKI ELEKTRYCZNE - podstawa napędów pomp.
GRUPA CANTONI jest jednym z największych producentów silników elektrycznych w Polsce. W skład Grupy powstałej z początkiem 2000 roku wchodzi pięć fabryk o bogatej tradycji w produkcji silników elektrycznych i hamulców: BESEL Brzeg, INDUKTA Bielsko-Biała, CELMA Cieszyn, EMIT Żychlin oraz EMA-ELFA Ostrzeszów, a ponadto spółka handlowa Cantoni Motor Warszawa. Grupa łączy w sobie tradycje i umiejętności każdej ze spółek.
***
Jarosław Guziński, Zbigniew Krzemiński
Filtr wyjściowy falownika napięcia
W niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie na wyjściu falownika napięcia filtru pasywnego. Zastosowanie odpowiedniego filtru umożliwia uzyskanie na wyjściu prądów i napięć sinusoidalnych przy równoczesnym znaczącym ograniczeniu prądów płynących do obudowy silnika i przewodu ochronnego PE. Przy doborze parametrów filtru należy zwrócić uwagę na to, aby przesunięcie fazowe prądów i napięć przed i za filtrem było jak najmniejsze. Niespełnienie tego warunku uniemożliwia poprawną pracę falowników w układach napędowych m.in. ze sterowaniem polowo zorientowanym (falowniki wektorowe) i sterowaniem z bezpośrednią regulacją momentu elektromagnetycznego silnika (falownik DTC).
***
Z ELTRONEM w świat automatyki
- W wielu aplikacjach, przeważnie nieskomplikowanych, tanich, zdecentralizowanych stanowiskach pomiarowych, służących do monitorowania głębokości tłoczenia lub ciągłego sterowania procesem montażowym, wymagane są czujniki przemieszczenia w kompaktowych, odpornych na warunki zewnętrzne obudowach. Jednak nie tylko ciągłe zmniejszanie się dostępnych powierzchni instalacyjnych w maszynach, jak i zautomatyzowanych systemach ma wpływ na poopularyzowanie czujników z niewielkim skokiem pomiarowym.
***
Nowa Szata - nowy wymiar. Integracja Internetowych Serwisów Branżowych
- 28 lutego 2005 r. serwis automatyka.pl po raz kolejny zmienił swoją szatę graficzną. Zmianie uległa także funkcjonalność i szata graficzna Administratora Danych. Firmy uzyskały jedno narzędzie do zarządzania treścią w Serwisach automatyka.pl oraz w kolejnych serwisach branżowych, jakie zostaną otwarte jeszcze w tym roku.
***
Jezry Gorzkiewicz
FLOWBOXplus - wielofunkcyjny przepływomierz do kanałów otwartych
Pomiarów natężenia przepływu cieczy w oczyszczalniach ścieków dokonuje się dziś standardowo, podobnie jak kontroli niektórych parametrów fizykochemicznych ścieków (np. pH na wylocie oczyszczalni). Dlaczego więc tych dwóch parametrów nie spróbować zmierzyć jednym przyrządem?
***
Maciej Kowalski
Nowe szafy serii VARISTAR firmy SCHROFF do ogólnego zastosowania
Wychodząc naprzeciw zmianom zachodzącym w standardzie wykonania szaf przeznaczonych do zastosowań elektronicznych, firma Schroff poszerzyła swoją ofertę o szafy serii VARISTAR. Wskazane wyżej zmiany dotyczą przede wszystkim zwiększenia zapotrzebowania na użycie szaf z ekranowaniem (EMC), większej elastyczności w dostosowaniu parametrów urządzeń do potrzeb użytkownika oraz dostosowania oferowanych systemów do znowelizowanych standardów ETSI i IEC.
***
Pierwszy liniowy stół z wrzecionem z tworzywa sztucznego
W celu prostej regulacji formatu i czujników - etykietowania, kodowania itp., w miejscach charakteryzujących się małą powierzchnią konstrukcyjną - firma igus (Kolonia) skonstruowała pierwszy liniowy stół z wrzecionem z tworzywa sztucznego.
***
Nowa seria przewodów do systemów magistrali BUS odpowiadających standardom UL i DESINA
Specjalnie pod kątem potrzeb pozostających w ciągłym ruchu zastosowań przemysłowych w systemach zasilania firma igus, Kolonia, skonstruowała obecnie nową serię przewodów do systemów BUS.
***
Piractwo w automatyce
Piractwo nie jest problemem związanym tylko z filmami, muzyką czy powszechnie stosowanymi programami komputerowymi, dotyka ono także m.in. oprogramowania sterowników. Nie wystarczy przekazać klientowi umowę, w której będzie zaznaczone, że kopiowanie, powielania, modyfikowanie i udostępnianie osobom trzecim bez zgody autorów jest zabronione, trzeba jeszcze dodatkowo się zabezpieczyć.
***
Wojciech Zdun
Nowości Solid Edge V17
UGS, lider rynku PLM (PLM - zarządzanie cyklem życia produktu) oraz czołowy dostawca oprogramowania i usług dla branży CAD, anonsuje wprowadzenie na rynek nowej, 17. wersji programu Solid Edge - wiodącego systemu łączącego wspomaganie projektowania inżynierskiego (CAD) z zarządzaniem cyklem życia produktu (PLM) dzięki wykorzystaniu technologii "Projektowanie z Insight".
***
Tomasz Wilk
Nagrodzony ASTOR
Z okazji zdobycia przez firmę ASTOR sp. z o.o. nagrody Polski Produkt Roku 2004, mieliśmy możliwość uczestniczenia w konferencji prasowej zorganizowanej 2 marca br. przez nagrodzoną firmę. ASTOR otrzymał nagrodę w kategorii Sieci i Komunikacja, a wyróżniony produkt to radiomodemy Satelline - 3AS9(d)/3AS9(d) EPIC. Radiomodemy są odpowiedzią na często pojawiający się problem w systemach automatyki przemysłowej - nieopłacalność czy wręcz brak możliwości połączenia urządzeń kontrolno-pomiarowych przy pomocy kabla szeregowego.
***
Jacek Majewski
Sensory GMR jako praktyczne zastosowanie odkryć spintroniki
Do niedawna za najważniejszą właściwość elektronu uważano to, że jest on nośnikiem elementarnego ładunku elektrycznego. Fakt, iż elektrony posiadają także spin, czyli że nieustannie wirują wokół własnej osi jak miniaturowe żyroskopy i ten ruch wirowy naładowanego elektronu nadaje mu spinowy moment magnetyczny - był istotny głównie przy objaśnianiu zjawiska ferromagnetyzmu.
***
Spotkanie z cyklu automatyki - MOELLER
W dniu 15.03 br. w hotelu Amadeus w Wodzisławiu Śląskim odbyło się spotkanie poświęcone nowościom w ofercie firmy Moeller. Prezentacja była jednym z cyklicznych spotkań organizowanych przez P.H. Alfa-Elektro, a dokładniej przez oddział firmy w Jastrzębiu Zdroju. Alfa-Elektro jest siecią hurtowni elektromechanicznych złożoną aktualnie z 32 oddziałów. Wchodzi w skład francuskiej grupy Sonepar, będącej liderem w branży na rynku europejskim. Oddział jastrzębski sieci skupił wokół siebie specjalistyczną grupę klientów, dla których zorganizowano to spotkanie.
***
Układanki się skończyły - należy dokupić gotowe do zamontowania systemy pozycjonujące
Czy znacie Państwo taką sytuację: Pewien etap produkcji ma być zautomatyzowany. Po ustaleniu wymagań technicznych, jak na przykład drogi przejazdu, potrzebnej szybkości i częstotliwości taktowania, dokładności pozycjonowania i ciężarów do przemieszczenia, przechodzi się do wyrobu odpowiednich składników, osi, napędów, przemienników częstotliwości, sensorów, kołnierzy, elementów łączących itd.
***
Ryszard Klencz
Konferencja hydrauliczno-pneumatyczna
Konferencja "Napędy i sterowania hydrauliczne i pneumatyczne" to pierwsze, choć z pewnością nie ostatnie ważne wydarzenie branżowe przygotowane przez redakcję miesięcznika "Napędy i Sterowanie". Konferencja zorganizowana 1 marca br. w Katowicach , odbyła się dzięki życzliwej współpracy Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Gdańskiej oraz przy wsparciu sponsora - firmy LOTOS Oil SA. Spotkanie to stworzyło znakomitą okazję do zaprezentowania najnowszych osiągnięć nauki w sferze układów hydraulicznych i pneumatycznych oraz producentów specjalizujących się w tych dziedzinach. W konferencji wzięło udział 30 firm z sektora górnictwa i metalurgii oraz 29 firm pneumatycznych i hydraulicznych.
***
Systemy i komponenty firmy Bosch Rexroth stosowane w górnictwie
Wśród wielu branż przemysłu, dla których systemy i komponenty oferuje firma Bosch Rexroth, znalazły się produkty mające zastosowanie w branży górnictwa, tj. układy hydrauliczne dostosowane do specyfiki technologii, które one realizują. Wszystkie przedstawione w tym artykule przykłady aplikacji układów hydraulicznych dla konkretnego typu maszyny zostały opracowane przez firmę Bosch Rexroth, ewentualnie powstały przy udziale zaplecza technicznego firmy.
***
Artur Mazur, Artur Zabówka
Wybrane aspekty zastosowania napędu jazdy typu wozu odstawczego z wykorzystaniem hybrydowej przekładni mechaniczno-hydraulicznej
Artykuł omawia niektóre zagadnienia związane z zastąpieniem powszechnie stosowanego napędu z przekładnią hydrodynamiczną i mechaniczną skrzynią biegów wozu odstawczego kopalnianego napędem o korzystnej charakterystyce trakcyjnej i wyższej sprawności ogólnej. Jednym z takich rozwiązań jest napęd mechaniczny z zastosowaniem przekładni hydrostatyczno-mechanicznej. Przedmiotem analizy jest ocena zalet i wad takiego rozwiązania o charakterze hybrydowym. Publikacja przedstawia metodykę liczenia sprawności takiej przekładni oraz rozwiązania algorytmu sterowania poprawiające efektywność proponowanego napędu.
***
Tomasz Wilk
Międzynarodowe Targi Energetyki ENEX
W dniach 16-18 marca 2005 r. odbyły się w kieleckim ośrodku wystawienniczym VIII Międzynarodowe Targi Energetyki ENEX, a także towarzyszące im III Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX - Nowa Energia.