Archiwum - numer 05/2010
Adam PozowskiWpływ filtrów wyjściowych napięciowych falowników częstotliwości na pracę silników indukcyjnych klatkowych
Artykuł ten omawia wzajemne dopasowanie falowników oraz zasilanych z nich silników indukcyjnych klatkowych w aspekcie różnych kształtów prądu i napięcia generowanych dla różnych typów filtrów wyjściowych oraz różnych konstrukcji silników. Artykuł obejmuje zarówno teoretyczne aspekty tej problematyki, jak i doświadczenia w eksploatacji silników w różnych branżach przemysłu.
***
Niezawodność NORD wizytówką w hutnictwie
NORD oznacza 45-letnią tradycję jakości i niezawodności mającą swoje korzenie w Niemczech. Dzięki globalnej obecności w ponad sześćdziesięciu krajach, firmy praktycznie z każdej gałęzi przemysłu polegają na nas, oferując swoim klientom najlepsze produkty. Nasze powodzenie przy wspinaniu się na szczyt elitarnej listy producentów napędów zawdzięczamy strategii – uważnemu słuchaniu i ścisłej współpracy z naszymi klientami.
***
Enkoder na przyszłość rodzi się z doświadczenia. Nowy enkoder serii XHI 800 firmy Leine & Linde
Ogromne doświadczenie firmy Leine & Linde w produkcji enkoderów zaowocowało opracowaniem nowej serii enkoderów XHI 800, która doskonale sprawdza sią w ekstremalnych warunkach, a dzięki nowoczesnej technologii podejmie każde wyzwanie. Model serii XHI 800 dzięki dokonanym zmianom konstrukcyjnym charakteryzuje się zwiększoną wydajnością, funkcjonalnością i solidną konstrukcją obudowy.
***
Optymalizacja od samego początku. Szybko i łatwo: koncepcje napędowe DSC i DSD firmy Lenze
Na początku projektowania maszyny stawia się wiele różnych wymagań, które wpływają na końcowy efekt. Dlatego też ta wczesna faza stanowi ogromny potencjał optymalizacyjny. Firma Lenze, która specjalizuje się między innymi w dziedzinie techniki napędowej oraz automatyzacji, stworzyła własne narzędzie dla konstruktorów maszyn i urządzeń, które pomoże wykorzystać ich wiedzę oraz kompetencje. Drive Solution Catalogue (DSC) i Drive Solution Designer (DSD) firmy Lenze to dwa narzędzia inżynieryjne, które znakomicie ułatwiają projektowanie, a jednocześnie zapewniają bezpieczeństwo i sprawność systemu napędowego.
***
Zasilacze EVOLUTION
Nowe trójfazowe zasilacze Evolution są silne, potężne i wydajne. Dostępne są w zakresie prądowym od 5 do 40 A, napięcie wyjściowe jest regulowane od 22 do 24 V DC. Ich konstrukcja stanowi konsekwencję ciągłego rozwoju sprawdzonej serii zasilaczy.
***
Grzegorz Pawlik
Optymalizacja pracy układu chłodzenia wody przemysłowej. Napęd VLT® dużej mocy
Zakłady chemiczne ZACHEM SA w Bydgoszczy są jedynym producentem w Polsce toluenodiizocyjanianu (TDI) oraz epichlorohydryny (EPI) i chlorku allilu (AC). ZACHEM był pierwszym producentem elastycznych pianek poliuretanowych i ma 35-letnie doświadczenie w tej branży. Znany jest również jako producent modyfikowanego PCW i takich produktów chemii nieorganicznej, jak kwas solny i ług sodowy.
***
Paweł Fraś
Nowa oferta paneli operatorskich Schneider Electric
Rok 2010 to kolejne nowości w ofercie paneli operatorskich. Wszystkie nowe panele programowane są w narzędziu Vijeo Designer intuicyjnego i wydajnego oprogramowania.
***
Andrzej Przytulski
Georg Graf von Arco – raciborzaninem tysiąclecia
Spoglądając na ludzi używających powszechnie telefonów komórkowych, trudno wyobrazić sobie, że era bezprzewodowej łączności zaczęła się dopiero 113 lat temu. Przed tą datą możliwe było prowadzenie rozmów i nadawanie telegramów (bardzo często alfabetem Morse’a) jedynie między aparatami połączonymi ze sobą przewodami. Olbrzymie zasługi w rozwój łączności bezprzewodowej wniósł raciborzanin Georg Wilhelm Alexander Hans Graf von Arco.
***
Profinet wewnątrz silnika i enkodera – WObit
Zintegrowana w silniku DC elektronika wprowadza szereg zalet do rozproszonej techniki napędowej stosowanej przykładowo w maszynach produkcyjnych i liniach technologicznych. Nadrzędny napęd (master) steruje i kontroluje napędy podrzędne (slave) w sieci lokalnej i odciąża tym samym oddalony sterownik PLC. Rezultatem są krótsze czasy cykli, wyższa produktywność przy niższym nakładzie na instalację w maszynie i mniejszy nakład pracy w oprogramowaniu oddalonego sterownika PLC.
***
Cezary Ziółkowski
Komputery wbudowane w zastosowaniach przemysłowych
Warunki przemysłowe stanowią duże wyzwanie dla sprzętu komputerowego i komunikacyjnego. Zmienna temperatura, obecność drgań i wibracji, narażenie na uszkodzenia mechaniczne, duże zapylanie to warunki, z jakimi muszą zmierzyć się urządzenia, które są komponentami aplikacji przemysłowych. Wybór odpowiedniego sprzętu jest bardzo istotnym czynnikiem mającym ogromny wpływ na niezawodność aplikacji.
***
Nowoczesne ograniczniki przepięć do ochrony przed uszkodzeniami w obwodach AKP
W przypadku instalacji elektrycznych bardzo często wymagana jest ich wysoka dyspozycyjność. Serwery w ośrodkach obliczeniowych lub sterowniki muszą działać niezawodnie i bez przerwy.
***
Nowy dostawca urządzeń dla energetyki jądrowej
Firma Rockfin to spółka z całkowicie polskim kapitałem, która rozpoczęła swoją działalność w 1991 r. od sprzedaży części zamiennych i prac serwisowych układów hydraulicznych. W ciągu kolejnych lat działalności następował dynamiczny rozwój firmy i obecnie znajduje się ona w gronie czołowych, europejskich producentów układów olejowych i gazowych dla energetyki oraz przemysłu wydobywczego ropy i gazu. Układy te firma Rockfin dostarcza dla takich znanych firm, jak Alstom, Siemens, General Electric, Man Turbo, Hitachi.
***
Nowy program produkcji przekładni POSIRED EXPRESS
IOW SERVICE oferuje specjalny dobór i dostawę przekładni w nowym programie produkcji fabryki PIV Drives oraz obszerny program standardowy POSIRED 2. Zamawiając przekładnie w programie POSIRED EXPRESS, są one produkowane i dostarczane w ciągu 12 dni od daty zamówienia. Przekładnie z programu ekspresowego są produktami z obszernego, ogólnego programu POSIRED 2 i obejmują typ od 18 do 31 przy układach PD/PE/ PLC/PLD. Bazując na projektowaniu i produkcji oraz montażu przekładni w krótkim czasie, fabryka PIV Drives wykorzystuje w pełni potencjał produkcji, który gwarantuje odpowiednie warunki i niezawodność przekładni.
***
Falowniki HYUNDAI
Dynamiczny rozwój firmy Zeltech SA spowodował wydzielenie się z jej struktur pionu handlowo-projektowego. Nowa spółka Zeltech Mechatronika Sp. z o.o. przejęła wszystkie dotychczasowe zobowiązania handlowe oraz wzbogaciła swoją ofertę o nowe marki i nowy asortyment.
***
Smart torque® & CANHEADdirect
Smart torque® firmy HBM – cyfrowe przetworniki momentu obrotowego teraz dostępne również w wykonaniach o małych zakresach znamionowych.
***
Suwnice ABUS – sprawdzone rozwiązania
Od początku istnienia firmy (1963 r.) ABUS jest znakiem jakości na rynku urządzeń dźwignicowych. Ten rodzinny biznes przeistoczył się w spółkę oferującą produkty na wszystkich kontynentach. Innowacyjność oraz polityka ciągłej poprawy jakości zaowocowały szerokim asortymentem urządzeń przeznaczonych do transportu halowego, do których można zaliczyć m.in.: żurawie słupowe oraz naścienne, przenośne wciągarki bramowe, wciągniki i wciągarki oraz dedykowane rozwiązania systemów dźwignicowych. Sztandarowym produktem ABUSA są jednak suwnice.
***
NH Wkładki topikowe niskiego napięcia
Użytkownicy oczekują niezawodnego i ekonomicznego dostarczania energii elektrycznej. Stawia to wysokie wymagania bezpiecznikom zabezpieczającym sieci niskich napięć. Stałe ulepszanie sprzętu i urządzeń zabezpieczających sieci, a szczególnie stały rozwój i poprawa jakości bezpieczników niskiego napięcia NH, powodują, że powinny one być zawsze stosowane, tam gdzie potrzebne jest niezawodne i ekonomiczne zabezpieczenie kabli i przewodów.
***
Andrzej Bieniaszewski
Modernizacja oczyszczalni ścieków Bytom Miechowice
Od wielu lat możemy w Polsce obserwować dynamiczny rozwój gospodarczy, którego jednym z efektów jest wdrażanie nowych technologii w wielu gałęziach przemysłu. Dotyczy to również sektora ochrony środowiska, a dodatkowym bodźcem do rozwoju są dofinansowania modernizowanych obiektów z europejskiego Funduszu Spójności. W ramach takiego projektu została również zmodernizowana bytomska oczyszczalnia ścieków Miechowice.
***
Kompaktowe sterowniki PLC + HMI oraz zintegrowane oprogramowanie Pro-Face
Firma Pro-Face – lider w produkcji paneli operatorskich – przygotowała nowoczesne rozwiązanie dla producentów maszyn. Funkcje sterowania maszyną i obsługa operatora została zintegrowana w jednym urządzeniu. Kompaktowy sterownik PLC zintegrowany z doskonałej jakości ekranem LCD oraz matrycą dotykową to linia produktów firmy Pro-Face o nazwie LT 3000.
***
Łatwiejsze dotacje w 2010 r. dla mikroprzedsiębiorstw
Ponad 1 mld zł dotacji trafi do najnowszych firm tworzących nowe miejsca pracy. Dotacją objęte zostaną inwestycje, które niekoniecznie są innowacyjne. W ostatnim czasie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadziło kolejne korzystne zmiany w warunkach uzyskania wsparcia na „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”.
***
ITM Polska 2010. Rozwój przez zaawansowane technologie
Kolejna edycja Targów Innowacje-Technologie-Maszyny Polska 2010 – największej i najważniejszej w kraju ekspozycji zaawansowanych rozwiązań dla przemysłu – odbędzie się w Poznaniu w dniach 8–11 czerwca 2010 r. Wszechstronna ekspozycja, bogaty program wydarzeń, przestrzenie pokazowe, profesjonalni zwiedzający oraz biznesowy matchmaking to najważniejsze zalety tego wydarzenia.
***
Ryszard Klencz
Inwestycje w energetyce – rozwój nowych technologii
XII Konferencja z cyklu „Inwestycje w Energetyce 2010” ma szczególne znaczenie w aspekcie rozwoju nowych technologii energetycznych. Spotkanie, które miało miejsce w dniach 22–23 kwietnia 2010 r. w Bełchatowie, umożliwiło intensyfikowanie działań polegających na inicjowaniu wspólnych prac naukowo-badawczych, poszukiwaniu optymalnych rozwiązań spełniających zarówno wymogi, jak i potrzeby użytkowników. Konferencję cyklicznie organizowaną przez miesięcznik „Napędy i Sterowanie” rozpoczął Waldemar Szulc, wiceprezes i członek Zarządu PGE Elektrownia Bełchatów.
***
Ewa Osiecka
Dni Otwarte Festo Polska. Specjalna technologia u podstaw inteligentnej automatyzacji
Czterodniowa prezentacja rozwiązań specjalnych oraz usług dydaktycznych w siedzibie firmy Festo w Jankach pod Warszawą to z jednej strony nowatorska propozycja dla wszystkich zainteresowanych zarówno nowościami Festo, jak i praktycznym ich zastosowaniem. Z drugiej strony – przejaw trwającej już od lat współpracy z polskimi uczelniami technicznymi. Podczas Dni Otwartych odbyła się również prezentacja prac wykonanych przez studentów z kół naukowych Politechnik Warszawskiej, Rzeszowskiej i Białostockiej, pokazanych na stoisku firmy Festo podczas tegorocznych Targów AUTOMATICON® w Warszawie.
***
Arkadiusz Szojer
Platforma dla każdej aplikacji. CompactLogix
Rodzina sterowników CompactLogix powstała z myślą o coraz bardziej zautomatyzowanych współczesnych zakładach przemysłowych. W każdym z takich zakładów istnieją aplikacje automatyki o różnym stopniu skomplikowania i rozbudowy. Rozbudowa systemów automatyki w zakładach produkcyjnych powoduje konieczność magazynowania coraz większej liczby elementów zamiennych, by utrzymać urządzenia w ruchu.
***
igus® od 15 lat w Polsce!
Historia firmy igus® rozpoczęła się 15 października 1964 r. od Güntera Blase i podwójnego garażu w Kolonii-Mülheim. Przez pierwsze dwadzieścia lat dostarczano złożone elementy z polimerów do zastosowań technicznych. W roku 1983 Frank Blase uruchomił własne linie produktów: prowadniki przewodów oraz łożyska polimerowe, które obsługuje sieć inżynierów sprzedaży rozmieszczona na całym świecie. Na przestrzeni 25 lat (od 1985 do 2010 r.) zwiększono liczbę pracowników od 40 do ponad 1600.
***
Współczesna automatyzacja maszyn górnictwa odkrywkowego
Współczesne sterowniki programowalne i połączone za pomocą sieci komunikacyjnych (Profinet, Profibus) przemienniki częstotliwości z silnikami indukcyjnymi są obecnie powszechnie stosowane do zasilania oraz realizacji technologicznych algorytmów sterowania maszyn górnictwa odkrywkowego.
***
Ewa Osiecka
Lumel odkrywa się na polski rynek
Miniony 2009 r. był trudny, ale i dobry – oceniła sytuację firmy Lumel SA prezes Mariola Szopa podczas zorganizowanej na targach AUTOMATICON w Warszawie konferencji prasowej. „Odkryj na nowo Lumel” – to hasło przyświecające spotkaniu z udziałem przedstawicieli tej firmy: Mariolą Szopą – Członkiem Zarządu ds. Ekonomiczno-Handlowych, Sławomirem Kowalczykiem – Dyrektorem Ekonomiczno-Handlowym, Krzysztofem Pyszyńskim – Kierownikiem Działu Sprzedaży Krajowej, Anną Makowską-Czerską – Kierownikiem Działu Sprzedaży Eksportowej i Izabelą Ciesielską-Turomsza – Kierownikiem Działu Promocji i Marketingu.
***
AGLST. Transformatory lotniskowe
W tym roku Noratel Sp. z o.o. wprowadza do swojej standardowej oferty serię transformatorów separacyjnych AGLST. Została ona zaprojektowana pod kątem stosowania w lotniczych systemach naziemnego oświetlenia lotniczego. Opracowując te produkty pokonaliśmy wiele wyzwań technologicznych, by spełniać najbardziej wymagające warunki środowiskowe (zakres temperatury otoczenia od –55 do +65°C). Dostępne przekładnie: 6,6/6,6 A, 6,6/20 A, 20/20 A z dokładnością ±1% zapewniają stabilne źródło światła o szerokim zakresie mocy.
***
Ryszard Klencz
Rozwiązania techniczne o szczególnym znaczeniu dla inżynierii środowiska – 2010
VII Konferencję Naukowo-Techniczną „Monitoring, automatyzacja, eksploatacja w inżynierii środowiska 2010” rozpoczął Antoni Tokarczuk, dyrektor Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Podczas inauguracji zaznaczył, że przedsiębiorstwa eksploatujące systemy wodociągowo-kanalizacyjne koncentrują swoje wysiłki na spełnieniu wymagań stawianych zarówno w zakresie dostarczania wody o wymaganych parametrach i pod odpowiednim ciśnieniem, jak i odprowadzaniu ścieków i ich właściwym oczyszczeniu. Na każdym z tych etapów zachodzi wiele procesów, a nowoczesne zarządzanie nimi to proces złożony, opierający się na monitoringu, analizie procesów oraz wdrażaniu systemów sterowania, automatyzacji procesów oraz technologii informatycznych. Przedstawiciel Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Andrzej Krysiak odczytał list skierowany do uczestników konferencji od Jana Rączki, prezesa Zarządu NFOŚiGW. Konferencję cyklicznie organizuje miesięcznik „Napędy i Sterowanie”. Patronat został objęty przez NFOŚiGW, Izbę Gospodarczą Wodociągi Polskie, PWiK WODNIK Jelenia Góra, PWiK Gliwice Sp. z o.o., MPWiK Warszawa SA, Instytut Inżynierii Wody i Ścieków Pol. Śl., Instytut Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Śląskiej.
***
Pomiary termowizyjne w zarysie
Termowizja (termografia, zobrazowanie termiczne) jest dziedziną nauki zajmującą się detekcją, rejestracją, przetwarzaniem i wizualizacją niewidzialnego promieniowania podczerwonego (rzadziej mikrofalowego) emitowanego przez obiekty, przy czym otrzymany obraz (kolorowy lub czarno-biały) jest odwzorowaniem rozkładu temperatury na powierzchni obserwowanego (badanego) obiektu. Obraz ten jest nazywany termogramem.
***
Autonomiczny moduł transmisji danych z rejestracją i zasilaniem bateryjnym firmy KELLER
Do przeszłości odchodzą dni, kiedy trzeba było wędrować od punktu do punktu, by zebrać dane o poziomie wód. GSM-2 wyśle dane pomiarowe poprzez e-mail do Twojej centrali i/lub poprzez SMS bezpośrednio na Twój telefon komórkowy. Moduł ten wyposażony jest w różne wejścia pomiarowe, co czyni go uniwersalnym urządzeniem mogącym informować nas nie tylko o poziomie wód, ale również o przewodności, przepływie z przepływomierza z wyjściem impulsowym lub innych parametrach.
***
Artur Hanc
Eksploatacja maszyn według stanu rzeczywistego – wibrodiagnostyka
Kontrola stanu maszyn pracujących w liniach technologicznych jest obecnie istotnym elementem związanym z podniesieniem ich wydajności i dyspozycyjności. Do tego celu służą m.in. zintegrowane systemy monitorowania i diagnostyki maszyn wraz z oprogramowaniem wspomagającym prognozowanie stanu maszyn. Zastosowanie tych systemów pozwala na podniesienie poziomu bezpieczeństwa, zwiększenie dyspozycyjności i ograniczenie kosztów utrzymania ruchu.
***
Wibrometr Fluke 810
W ofercie największego producenta narzędzi pomiarowych – firmy Fluke – pojawił się nowy miernik Wibrometr Fluke 810. Urządzenie to spotkało się już z wielkim zainteresowaniem w działach utrzymania ruchu. Należy do najbardziej zaawansowanych przyrządów do diagnostyki dla służb zajmujących się konserwacją mechaniczną. Ponadto umożliwia kontrolowanie nieplanowanych przestojów, zapobiegając ich pojawianiu się, jak również powracaniu problemów. Wibrometr Fluke 810 umożliwia rozpoznawanie i lokalizowanie najczęściej występujących usterek mechanicznych, takich jak awarie łożysk, niewspółosiowość, asymetria czy pojawianie się luzów.
***
Ujarzmiając wiatr
Na europejskich morzach istnieje 30 farm wiatrowych. W Niemczech, które stanowią największy rynek energetyki wiatrowej na świecie, pierwsza morska farma wiatrowa powstała pod koniec 2009 r. Budowa farmy wiatrowej w technologii offshore (na morzu) jest przedsięwzięciem bardziej kosztownym i bardziej skomplikowanym niż inwestycja na lądzie. Wszystkie znajdujące się na miejscu systemy: oświetlenie lądowiska dla helikoptera czy odpowiednie systemy monitoringu i komunikacji muszą działać niezawodnie w niesprzyjających warunkach pogodowych. Wymóg niezawodności szczególnie dotyczy systemu sterowania: solidne muszą być urządzenia oraz system operacyjny, który powinien gwarantować nieprzerwanie bezproblemową pracę.
***
Inteligentne kompaktowe systemy wizyjne
Systemy wizyjne (Machine Vision) są siłą napędową innowacji wprowadzanych w automatyzacji procesów produkcyjnych. Nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ inteligentne systemy wizyjne, takie jak SBOx-M, istotnie skracają przerwy w pracy oraz poprawiają wydajność i elastyczność układów automatyki.
***
Kamery termograficzne VIGO w budownictwie
Kamery termograficzne umożliwią pomiar i rejestrację rozkładu temperatury na powierzchni badanego obiektu. Urządzenia te znalazły szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach nauki i przemysłu, wszędzie tam, gdzie zmieniająca się temperatura jest ważnym wskaźnikiem diagnostycznym badanego obiektu, a pomiar metodami kontaktowymi nie jest możliwy, termografia jest idealnym rozwiązaniem.
***
Jacek Straszewski
Kontrola zużycia energii w zakładzie przemysłowym
Żyjemy w czasach, kiedy koszty energii stale rosną, a zapotrzebowanie na nią nie maleje. Oszczędzanie i racjonalizacja użytkowania to często priorytetowe kwestie zarządzania energią w zakładach przemysłowych.
***
Ryszard Katulski, Jacek Namieśnik, Jacek Stefański, Jarosław Sadowski,
Bezprzewodowy system monitoringu gazowych zanieczyszczeń powietrza
Istniejące systemy monitorowania zanieczyszczeń gazowych powietrza atmosferycznego, zarówno automatyczne, jak i manualne, zazwyczaj umożliwiają wykonywanie pomiarów wyłącznie stacjonarnych, czyli związane są ściśle z określonym punktem lub przestrzenią w otoczeniu tego punktu. W proponowanym systemie możliwy jest pomiar zanieczyszczeń podczas ruchu stacji pomiarowej, zatem rozwiązanie to nadaje się przede wszystkim (ale nie wyłącznie) do analizy i monitoringu gazowych zanieczyszczeń komunikacyjnych przez pomiar stężeń gazów w strumieniu pojazdów.
***
Florian Piechurski
Możliwości obniżenia strat wody przy zastosowaniu monitoringu na przykładzie wybranych sieci wodociągowych
W niniejszej pracy, awarią sieci wodociągowej przyjeto określać zdarzenie polegające na uszkodzeniu przewodu (rury, złącza, armatura) powodującym częściową lub całkowitą utratę wymaganych parametrów funkcjonalnych a głównie straty wody. Wskaźnikiem oceny stanu technicznego przewodów, wyrażającym się liczbą uszkodzeń przypadających na kilometr sieci w ciągu roku, można nazwać częstość uszkodzeń sieci wodociągowej [4]. Wskaźnik ten dostarcza nam pośrednio informacji o stanie technicznym przewodu oraz ułatwia planowanie inwestycji dotyczących napraw i wymian przewodów przesyłowych.
***
Andrzej Korczak, Grzegorz Peczkis, Jerzy Rokita
Badania laboratoryjne niezbędnej nadwyżki antykawitacyjnej pomp o swobodnym przepływie
Przy określonych warunkach po stronie dopływu do maszyny hydraulicznej, zjawisko kawitacji ogranicza jej maksymalną wydajność. Dotyczy to wszystkich maszyn hydraulicznych, zarówno pomp krętnych, jak i pomp wyporowych stosowanych do transportu cieczy, jak i w hydraulice siłowej. Również zjawisko to ogranicza zakres chłonności turbin wodnych i silników hydraulicznych, lecz w tych przypadkach ograniczenie wynika z warunków na odpływie z turbiny. Ponieważ pompy o swobodnym przepływie działają na zasadzie przekazywania krętu cieczy przepływającej przez kadłub pompy, wiec w niniejszym artykule omówiono własności ssawne tych pomp w relacji do własności ssawnych pomp krętnych odśrodkowych.
***
Mariusz Rząsa
Wpływ metody wyznaczania mapy czułości na jakość obrazu otrzymywanego z tomografu optycznego
Nowoczesne metody pomiarowe umożliwiają nie tylko dokonanie pomiaru jednego parametru charakteryzującego proces, lecz coraz częściej oczekuje się od systemu pomiarowego zebrania maksymalnej ilości danych, na podstawie których w późniejszym czasie będzie możliwe wyznaczenie wielu różnych parametrów. Jedną z takich metod jest tomografia procesowa [1].
***
Grzegorz Wiciak, Daniel Węcel
Urządzenia do pomiaru strumieni w technologiach ochrony środowiska w wodociągach i kananalizacji
Zastosowanie najnowszych zdobyczy w dziedzinie technologii cyfrowych w urządzeniach do pomiaru strumieni sprawiło, że wiele metod pomiaru stało się bardziej dostępnymi. Ponadto umożliwiło wprowadzenie wielu modyfikacji do metodyki dotychczasowych sposobów pomiarów, przez co uzyskano zwiększenie i rozszerzenie ich możliwości aplikacyjnych. Czynniki wpłynęły na polepszenie jakości obsługi maszyn i urządzeń oraz na komfort utrzymania ciągłego ruchu. Dynamiczny rozwój techniki komputerowej PC umożliwił zastosowanie jej między innymi do diagnozowania stanu urządzeń, dzięki temu sterowanie produkcją zapewnia wysoką niezawodność procesów technologicznych, gdzie kluczową rolę odgrywają pomiary strumieni cieczy i gazów.
***
Tadeusz Kruczek
Wpływ temperatury otoczenia badanego obiektu na wynik termowizyjnego pomiaru temperatury
Termowizyjna technika pomiaru temperatury znalazła wiele zastosowań nie tylko w różnych dziedzinach nauki i ogólnie w diagnostyce cieplnej, ale również jako narzędzie pomiarowe w systemach sterowania i kontroli jakości produktów oraz przebiegu procesów technologicznych.
***
Wydarzenie w cieniu wulkanu
Targi HANNOVER MESSE 2010 dały silny impuls do wzrostu i poprawy koniunktury – w najbliższych miesiącach ten pozytywny wpływ będzie odczuwalny dla firm z różnych sektorów przemysłu. Wystawcy z optymizmem patrzą w przyszłość.