Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 10/2015

Napędy i Sterowanie
numer 10/2015


Tobiasz Witor
Niskie koszty, oszczędność czasu i wzrost jakości to wymagania przyszłości. Spełnić je mogą urządzenia firmy Lenze.
Tworzymy napędy dla szybszego projektowania i uruchamiania maszyn, większych mocy i wyższych elastyczności produkcji

Ciągle poszukujemy. Pojęcie innowacji to według nas codzienna praca dla osiągnięcia jak najlepszych rozwiązań dla użytkowników.

***
„Q” jak Quality – Q4Glass wyposaża zakład w Koszalinie w dźwignice ABUS
Q4Glass, inaczej Quality for Glass, należy do jakościowych producentów szkła stosowanego w budownictwie. Spółka postawiła sobie za cel zrewolucjonizowanie polskiego rynku szkła dla architektury. Zastosowanie dźwignic ABUS przy produkcji ma się do osiągnięcia tego celu przyczynić.

***
Układy napędowe zapewniają moc dla transportu w młynie zbożowym
Przy ostatniej modernizacji wyposażenia zakładu Arnreiter Mühle w 2009 roku szwajcarski specjalista w zakresie technologii przetwórstwa, firma Bühler, zainstalował różnorodne supernowoczesne maszyny mielące i przetwarzające,  wykorzystujące rozwiązania napędowe NORD.

***
Piotr Siwek
Pokayoke – obco brzmiące rozwiązanie doskonale znanych problemów
Pokayoke to dla większości społeczeństwa termin wyjątkowo egzotyczny. Nawet osoby na co dzień pracujące w przemyśle, zwrot „pokayoke” kojarzą bardziej z japońskimi kreskówkami niż z poważną filozofią usprawniania produkcji. Pokayoke jednak, w wolnym tłumaczeniu, oznacza „unikanie pomyłek” i jest jedną z najefektywniejszych technik doskonalenia produkcji przemysłowej.

***
Konwerter M-Bus na Modbus TCP w jednym urządzeniu?
Szyna danych M-Bus została opracowana do przesyłania danych z urządzeń stosowanych w automatyce przemysłowej, m.in. z gazomierzy czy liczników energii elektrycznej. Specyfikacja tego protokołu wymaga jednak zastosowania konwertera sprzętowego ze względu na interfejs elektryczny (36 V). Czy oby na pewno?

***
Tomasz Prusinowski
Praktyczne wykorzystanie przekaźników kontroli prądu obciążenia z interfejsem IO-Link
Rurociągi transportujące media płynne na otwartej przestrzeni często trzeba zabezpieczać przed zamarzaniem, wykorzystując do tego na przykład elektryczne przewody grzejne. Planując inwestycję, nie należy zapominać o skuteczności i niezawodności, ale także o ekonomicznym aspekcie dostępnych rozwiązań. Modernizację systemu ogrzewania rurociągów, pozwalającą w pełni kontrolować i monitorować proces, zrealizowała firma ATER Logic z Olsztyna.

***
Systemy Sterowania Simotion SIMOTION – konfiguracja, uruchomienie, diagnostyka
Już prawie od 170 lat firma Siemens jest twórcą nowoczesnych technologii wyznaczających globalne standardy w wielu dziedzinach techniki. Obecność tej marki na rynku biznesowym to bogactwo płynące z wiedzy i doświadczenia ekspertów od wielu pokoleń. Siemens bez wątpienia wyróżnia się dynamizmem, a także dążeniem do funkcjonalności, bardzo dobrej jakości oraz niezawodności.

***
RS Components wprowadza do oferty nowy, niezawodny system złączy uszczelnianych o wysokich parametrach
Innowacyjny proces wytłaczania i uszczelnienia systemu Molex ML-XT zapewnia wyjątkową niezawodność w przystępnej cenie

***
Nowe laboratorium szkoleniowe w firmie Bosch Rexroth Sp. z o.o.
System szkolnictwa przyjęty w Polsce po 1991 roku nie sprzyjał rozwojowi szkolnictwa zawodowego oraz rozwijaniu w szeregu branżach właściwych kompetencji zawodowych odpowiadających współczesnemu stanowi rozwiązań technologicznych. U źródeł takiego stanu rzeczy był m.in. brak funduszy na doskonalenie bazy szkoleniowej oraz likwidacja dużej liczby szkół przyzakładowych, odbieranych przez zarządzających przemysłem jako zbędne obciążenie finansowe firm.

***
Cezary Kalista
Serwery portów szeregowych Antaira
Interfejs szeregowy RS232 (Recommended Standard) został opracowany ponad 50 lat temu przez Electronic Industries Association (EIA) i pomimo upływu czasu wciąż jest bardzo popularny w szeroko pojętej automatyce przemysłowej. Za pośrednictwem RS-a komunikują się m.in. liczniki energii, aparatura kontrolno-pomiarowa, wagi, czytniki kodów kreskowych itd. Od wielu lat interfejsy takie, jak Ethernet, USB czy Bluetooth, wypierają RS-a i można przyjąć, że wśród urządzeń komercyjnych porty szeregowe wymarły na początku XXI wieku. W zastosowaniach profesjonalnych interfejsy szeregowe są ciągle bardzo popularne z powodu swej prostoty, niezawodności i niskich kosztów implementacji. Na przestrzeni ostatnich 50 lat powstało tak wiele urządzeń z interfejsem szeregowym, że praktycznie wszystkie nowe standardy doczekały się bramek umożliwiających podłączenie do nich urządzeń z RS232.

***
Oszczędzaj czas i pieniądze z systemem VarioFlow plus firmy Bosch Rexroth. Cichy i szybki w montażu system przenośników VarioFlow plus
Linie produkcyjne, montażowe i pakujące muszą obsługiwać coraz mniejsze serie, dużą liczbę wariantów produktu oraz umożliwiać częste zmiany ustawień. Z tego względu używane w produkcji systemy przenośników łańcuchowych muszą umożliwiać łatwy montaż i konfigurację. Krótkie czasy reakcji i wprowadzania produktów na rynek stanowią dużą przewagę konkurencyjną dla producentów maszyn i produktów powszechnego użytku.

***
Wydajność w najczystszej formie. Nowe standardy. Seria enkoderów HOG 86 firmy Baumer Hubner
Tematem dzisiejszego artykułu będzie seria HOG 86 – kompaktowych, solidnych i sprawdzonych w nietypowych aplikacjach enkoderów firmy Baumer Hubner. Producent, uznawany za eksperta od enkoderów, wprowadził do produkcji nowe warianty urządzenia, będące kontynuacją sprawdzonych w praktyce rozwiązań. Zaliczamy do nich m.in. umieszczenie dwóch łożysk na końcach wałka oraz nowoczesny układ optyczny o zwiększonej precyzji.

***
Mariusz Snowacki
Mechaniczne przeniesienie napędu a efektywność energetyczna
Parlament Europejski i Rada Europejska, wprowadzając w październiku 2009 roku dyrektywę 2009/125/WE, ustanawiającą ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią, rozpoczęła długoterminowy projekt dotyczący ograniczenia energochłonności używanych produktów w gospodarstwach domowych i przemyśle.

***
MVP12 Steel. 100 procent czystości – gdy higiena jest celem
Moduł pasywny IP69K ze stali nierdzewnej do zastosowań w przemyśle spożywczym otwiera drzwi w kierunku decentralizacji

***
Dedykowane napędy aplikacyjne dla precyzyjnego sterowania silnikami elektrycznymi
Firma ABB od wielu lat ściśle współpracuje z klientami działającymi w branżach HVAC oraz wodnej i wodnościekowej. Doświadczenie zdobyte w tych dziedzinach pozwoliło opracować dedykowane funkcje, które pomagają w ulepszeniu wydajności pracy napędów elektrycznych, a jednocześnie przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, co w ostatnich latach staje się często kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze przemiennika częstotliwości.

***
Nowa wersja normy ISO 9001
We wrześniu br. opublikowana została nowa wersja normy ISO 9001. Norma wprowadziła całkiem nową strukturę i kilka nowych wymagań. W niniejszym artykule w wiekim skrócie zostaną zaprezentowane najważniej zmiany.

***
Zawory w małej formie budowy – dla silników, napędów, zespołów sterowania – oferują większe i korzystniejsze możliwości ich montażu
Dzięki wybiórczej optymalizacji wielkości i formy produkty firmy Lee są bardzo atrakcyjne dla przemysłu samochodowego, dla producentów pojazdów samochodowych i urządzeń rolniczych, a także dla sektora medycznego.

***
Uniwersalne układy kartezjańskie
Wśród konstrukcji mechatronicznych umożliwiających realizację wielu złożonych zadań warto zwrócić uwagę na roboty kartezjańskie. Jest to funkcjonalne rozwiązanie, które w przypadku robotów firmy WObit jest łatwo dostosowywane do wymagań danej aplikacji.

***
Sławomir Miłoś
NX-SAFETY. Zintegrowane funkcje bezpieczeństwa
Autonomiczny sterownik bezpieczeństwa NX-Safety to wydajne i łatwe we wdrożeniu urządzenie, które dzięki swojej skalowalności może zostać skutecznie dostosowane do wymagań różnych zastosowań związanych z bezpieczeństwem. Dzięki modułowej i rozszerzalnej konstrukcji tego sterownika można go stopniowo rozbudowywać w celu dostosowania do wykonywanego zadania, aż do osiągnięcia najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

***
NAFTA – GAZ – CHEMIA 2015
W dniach 16 i 17 września br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się XIII Międzynarodowa Konferencja i Wystawa „Nafta – Gaz – Chemia 2015”, zorganizowana przez Zarząd Targów Warszawskich SA.

***
Ochrona obszaru i kontrola dostępu prosta i efektywna jak nigdy dotąd. RSL 400 – nowa seria laserowych skanerów bezpieczeństwa
Firma Leuze electronic ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu laserowych skanerów bezpieczeństwa. Seria RSL400, wykorzystując wieloletnie doświadczenie, oferuje niespotykaną elastyczność oraz możliwości. Zastosowanie tego rozwiązania nigdy nie było tak proste. Wszystkie urządzenia charakteryzują się doskonałą rozdzielczością oraz wysoką odpornością na trudne warunki pracy, np. zapylenie.

***
Kompozytowe rewolucje na KOMPOZYT-EXPO 2015!
Jednym i drugim nie można odmówić wielkiego talentu, pasji i zaangażowania. Zarówno jedni, jak i drudzy w swoich działaniach muszą wykazać się niezwykłą precyzją, gdyż o sukcesie w ich branży decydują milimetry. Są młodzi, mają głowy pełne odważnych pomysłów, kochają wyzwania. To co ich łączy to… kompozyty. Najbardziej utalentowani polscy konstruktorzy – bo o nich mowa – odwiedzą w dniach 25–26 listopada w Krakowie 6. Międzynarodowe Targi Kompozytów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO®, by pochwalić się swoimi niezwykłymi osiągnięciami. Jedni zaprezentują bolidy F1, które mogą nie tylko zrewolucjonizować wyścigi, ale i motoryzację, a drudzy samolot nagradzany na wielu światowych i prestiżowych zawodach, m.in. SAE AeroDesign West w Kalifornii. Tegoroczna edycja KOMPOZYT-EXPO® będzie więc szczególnym miejscem spotkań najlepszych inżynierów, czerpiących garściami z przemysłu kompozytowego. Ale to nie jedyny powód, dla którego jesienne Targi odbywające się w EXPO Kraków będą wyjątkowe.

***
Ochrona urządzeń pomiarowych. Jednoportowe zawory odcinające umożliwiają precyzyjne i powtarzalne pomiary ciśnienia roboczego
Jednoportowe zawory odcinające typu SWS-S1 firmy Stauff służą do ochrony manometrów i innych urządzeń pomiarowych oraz wskaźników przed szkodliwymi skutkami skoków ciśnienia i częstych zmian obciążenia. Manometry z rurką Bourdona, które są zwykle stosowane w hydraulice siłowej, są szczególnie wrażliwe na tego typu przeciążenia. Aby pomiary były tak precyzyjne i powtarzalne, jak to możliwe, konieczne jest, aby mierzone ciśnienie odkształcało rurkową sprężynę tylko chwilowo, a nie na stałe. Jest to tym łatwiejsze łatwiejsze do osiągnięcia, im mniejszy jest ruch swobodnego końca sprężyny. Jednym ze wskazań trwałego odkształcenia jest to, że wskazówka nie pozostaje w punkcie zerowym.

***
Mariusz Michalski
Bezpieczeństwo maszyn przemysłowych – wspólna sprawa!
Użytkownicy maszyn przemysłowych, którzy w przeważającej większości są również pracodawcami, często lekceważą swoje obowiązki wynikające z uruchomienia stanowiska pracy przy obsłudze maszyn. W tych kręgach słychać różne opinie dotyczące odpowiedzialności użytkowników i producentów maszyn. Często opinie te są na tyle rozbieżne, że prezentują zupełnie inne podejście do kluczowych kwestii. W praktyce spotykamy się z pracodawcami, którzy oprowadzając po zakładzie, dumnie wskazują nowe maszyny, wyrażając przy tym opinię, że te maszyny są bezpieczne, gdyż posiadają znak CE. Z drugiej strony, rzesze producentów maszyn, starających się wypełnić obowiązki nałożone na nich przez Dyrektywę Maszynową, błądząc często w jej zapisach, wprowadzają na rynek Unii Europejskiej tysiące maszyn, z których każda zazwyczaj jest oznakowana znakiem CE.

***
Nowe, ulepszone drukarki do znaków bezpieczeństwa: bo bezpieczeństwo jest zawsze na pierwszym miejscu
Nowa wielokolorowa drukarka etykiet i znaków  BBP™35 oraz nowa wielokolorowa drukarka etykiet i znaków z możliwością wycinania  BPP™37 wspomagają pracę profesjonalistów z dziedziny bhp i pracowników operacyjnych jako bezpieczne i wydajne urządzenia oferujące możliwość druku w kolorze znaków i etykiet o różnych kształtach. Uwagę zwracają także bardzo wysokiej jakości druk w kolorze, możliwość docinania arkuszy, łatwa, automatyczna konfiguracja etykiet oraz intuicyjny ekran dotykowy, pozwalający przygotować na terenie zakładu każdego typu znak na bieżąco.

***
Automatyzacja procesów produkcyjnych a bezpieczeństwo
Konkurencyjność w przemyśle powoduje, że firmy są zmuszone do automatyzacji produkcji. Automatyzacja pozwala na produkcję z większym wolumenem, większą powtarzalnością, dużą niezawodnością i przede wszystkim przy dużych wolumenach może być jednostkowo tańsza. Sam proces wdrożenia będzie się różnił w zależności od tego, czy o automatyzacji myślimy w fazie planowania budowy linii produkcyjnej, czy chcemy automatyzować istniejący proces produkcyjny. Można przyjąć, że jeśli planujemy budowę linii produkcyjnej i decydujemy się na automatyzację, to łatwiej jest osiągnąć cel w pełni zgodny z wymaganiami bezpieczeństwa. Często jednak zachodzi potrzeba automatyzowania procesu produkcyjnego, bazując na istniejących maszynach. Wtedy na pewno pojawią się wątpliwości, jak – w aspekcie formalnym – poprawnie przejść taki proces.

***
Michael Vetter
Bezpieczne rozwiązania teleserwisowe dla obrabiarek z obrotowym stołem indeksującym. Minimalizacja czasów przestojów
Podłączenie poprzez łącza internetowe centrów sterowania obrabiarek do systemu teleserwisowego firmy K.R. Pfiffner GmbH zapewnia, że w razie awarii zostanie udzielone jak najszybsze wsparcie techniczne przez kompetentnych pracowników tej firmy. Umożliwia to rozwiązanie polegające na prowadzeniu prac konserwacyjnych na odległość (zdalnie) na bazie technologii MGuard firmy Phoenix Contact.

***
Niepozorny tlenek węgla – lepiej zapobiegać niż…
Najczęstsze przyczyny zatrucia tlenkiem węgla to, oprócz pożarów, wadliwe instalacje wentylacyjne i grzewcze, które są w nienajlepszym stanie, zwłaszcza w starym budownictwie. Niebezpieczeństwo związane z nagromadzeniem toksycznych produktów spalania paliw silników samochodowych dotyczy również garaży i parkingów podziemnych, warsztatów samochodowych czy stacji kontroli pojazdów i wymaga ono technicznego rozwiązania problemu wentylacji.

***
Tegoroczny sukces RENEXPO® Poland stał się faktem
Pełnym sukcesem zakończyła się 24 września br. w Warszawie piąta odsłona jednego z najważniejszych wydarzeń branży energii odnawialnej i efektywności energetycznej – trzydniowych Targów RENEXPO® Poland. Międzynarodowi wystawcy, innowacyjne technologie, profesjonalne konferencje i fora branżowe przyciągnęły tysiące zwiedzających, zainteresowanych generowaniem i użytkowaniem energii przyszłości.

***
Mobilna wiertnica ścianowa typu MWS-1-L/N
Wiertnica jest przeznaczona do wiercenia otworów wielkośrednicowych sposobem obrotowym w czynnych przodkach wyrobisk górniczych, w pomieszczeniach zagrożonych wybuchem metanu i/lub pyłu węglowego.

***
TOOLEX 2015 – kolejna edycja zakończona sukcesem!
Tegoroczne Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX, które odbyły się w dniach 29 września – 1 października 2015 w Expo Silesia, w Sosnowcu, z całą pewnością przeżywały oblężenie nie tylko pod względem największej w swojej historii liczby Wystawców, ale przede wszystkim liczby Zwiedzających. Warto wspomnieć, że Targi zostały objęte Honorowym Patronatem przez Ministerstwo Gospodarki oraz otrzymały wsparcie od wielu innych znaczących w branży instytucji i mediów, które z pewnością przyczyniły się do sukcesu wydarzenia.

***
11. Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2015 biją rekordy!
15 473 Gości Branżowych, ponad 600 wystawców z 20 państw, 20 tys. m2 powierzchni wystawienniczej, 800 metrów torów do ekspozycji taboru, innowacyjne rozwiązania, nowe technologie, ponad 30 debat, seminariów, konferencji, pokazów i prezentacji, prestiżowe konkursy i liczne premiery. W piątek 25 września w gdańskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO zakończyły się 11. Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2015, zorganizowane przez Międzynarodowe Targi Gdańskie SA oraz Grupę PKP. To największe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego po raz kolejny potwierdziło swoją rangę i renomę.

***
Bardzo udane tegoroczne Międzynarodowe Targi Energetyczne ENERGETAB 2015
Na zakończonych 17 września 2015 r. Międzynarodowych Targach Energetycznych ENERGETAB 2015 swoje najnowsze produkty zaprezentowało 736 wystawców z 17 krajów Europy i Azji. Chociaż liczba wystawców była prawie taka sama, jak w roku ubiegłym, to powierzchnia zajmowana przez ekspozycję targową wzrosła o ok. 5%, osiągając prawie 4 ha urokliwie położonego terenu u stóp Dębowca i Szyndzielni.  

***
Ryszard Klencz
TARGI GÓRNICZE 2015. Innowacyjne rozwiązania – nowa jakość w górnictwie
W Katowicach od 8 do 11 września wystawiali się producenci sprzętu dla kopalń, reprezentujący wiodące światowe firmy. Goście z Afryki i obu Ameryk, Australii, Indii, Chin, Turcji. Wiodące Grupy producentów przedstawiły szereg nowości. Pokazano rozwiązania adresowane do górnictwa, energetyki, ciepłownictwa, hutnictwa, koksownictwa, gospodarki wodno-ściekowej oraz do stosowania w budowie tuneli drogowych i budowie metra.

***
Stefan Gierlotka
Kolejka linowa do przewozu węgla
W 1917 r. powstała w Łaziskach Górnych elektrownia należąca do spółki Zakłady Elektro SA. Poza elektrownią spółka posiadała karbidownię, którą przekształcono w hutę elektrotermiczną produkującą żelazostopy, oraz fabrykę chemiczną wytwarzającą siarczan glinu i inne produkty. Zakłady Elektro SA należały do niemiecko-szwajcarskiej firmy Elektra AG für Angewandte Elektrizität w Bazylei. Większość akcji tej spółki posiadał książę pszczyński Jan Henryk XV Hochberg von Pless. Uruchomiona elektrownia początkowo posiadała moc zainstalowaną 11,6 MW. Dalsza rozbudowa elektrowni w 1923 r. zwiększyła moc wytwórczą do 24,1 MW. Elektrownia spalała niskokaloryczny węgiel z kopalń należących do księcia pszczyńskiego, m.in. dostarczany kolejką linową z kopalni „Boże Dary” w Kostuchnie.

***
Ryszard Nowicki
Nadobroty: skutki, systemy detekcji i zabezpieczenia
Streszczenie: Nadobroty są jednym z najpoważniejszych zagrożeń w działaniu większości napędów. Omówione zostały ich przyczyny oraz skutki prowadzące w najlepszym przypadku do skrócenia żywotności maszyn, a w najgorszym do ich zniszczenia, a także negatywnego wpływu na otaczające środowisko (zniszczenie otaczających maszyn, instalacji, ranni, a nawet zabici pracownicy). Opisano przykładowe awarie dla turbin parowych, wodnych, wiatrowych, ekspansyjnych, a także silników tłokowych i elektrycznych. Dla wybranych awarii podano skutki finansowe.
Celem zapobieganiu awarii winny być stosowane wysoce niezawodnie systemy detekcji nadobrotów oraz poprawne systemy zabezpieczenia maszyny w przypadku ich wystąpienia. Dokonano przeglądu najważniejszych standardów na tę okoliczność oraz przedyskutowano cechy systemów detekcji mechanicznej i elektronicznej.
Dla wybranych spośród omawianych typów agregatów pokazano przykładowe scenariusze detekcji nadobrotów z pomocą systemu ADAPT. Podkreślono celowość stosowania systemów mogących realizować autodiagnostykę ODS także dla maszyn z nieobracającym się wirnikiem. Zwrócono uwagę na fakt, że w niektórych przedsiębiorstwach stosowane są systemy niemogące poprawnie zabezpieczyć maszyn krytycznych.

ENG OVERSPEEDING: ravages, detection and protection systems
Abstract: Overspeed events are one of the most serious threats to the operation of most drives. This paper discusses such causes and effects that lead, in the best case, to shorten the lifetime of the machines and at worst to their destruction. There is also the potential for a negative impact on the surrounding environment (destructions of surrounding machinery, factory buildings and wounded, or even killed workers). There are described examples of failures for steam, hydro, wind, and expansion turbines as well as piston engines and electric motors. For selected cases, the financial consequences of the overspeeding failure are given.
To prevent occurrences of overspeed and subsequent machine failures, highly reliable detection and protection systems should be used. The paper contains an overview of the most important standards for this application, and typical ODS solutions are discussed; both mechanical and electronic.
Using the ADAPT system, various examples of overspeed detection scenarios are presented for different types of machinery. The benefits of having a “self-test” feature in overspeed detection systems are discussed, along with the possibility of incorrect application of ODS/OPS that could lead to insufficient protection of critical machines.

***
Grzegorz Kamiński, Karol Bielecki
Badanie silnika indukcyjnego tubowego zasilanego z przetwornicy częstotliwości
Streszczenie: We współczesnych procesach produkcyjnych wymagana jest realizacja precyzyjnych ruchów liniowych. W tradycyjnych układach napędowych realizację tego typu ruchów zapewniają silniki elektryczne o jednym stopniu swobody w połączeniu z odpowiednim układem mechanicznym. Silniki elektryczne o ruchu liniowym stanowią alternatywę dla układów napędowych powstałych z połączenia obiektów mechanicznych i elektrycznych. W niniejszej pracy przeprowadzono badania indukcyjnego silnika tubowego przy zasilaniu z sieci sztywnej i poprzez przetwornice częstotliwości. Na podstawie otrzymanych wyników wyznaczono podstawowe charakterystyki dla silnika w wybranych stanach. Zbadano również nagrzewanie silnika tubowego z wykorzystaniem kamery termowizyjnej.

ENG Abstract: In modern production processes require precise linear movements implementation. In traditional drive systems implementation of this type of movements provide electric motors with one degree of freedom in combination with a suitable mechanical system. Electric motors linear motion an alternative for drive systems resulting from a combination of mechanical and electrical properties. In this study, research was conducted induction linear tubular motor with supply from mains supply and by frequency converters. Based on these results were determined the basic characteristics of the motor in selected states. It was also examined the tubular motor heating using a thermal imaging camera.

***
Marian A. Partyka, Agnieszka Tiszbierek
Analiza porównawcza występowania na rynku przedsiębiorstw według Katalogu Branżowego „Napędy i Sterowanie”, Międzynarodowych Targów Hydrauliki, Pneumatyki, Sterowania i Napędów HPS w Katowicach oraz kwartalnika „Ważenie, Dozowanie, Pakowanie”
Streszczenie: Artykuł prezentuje opis oraz analizę porównawczą firm działających na polskim rynku m.in. w zakresie hydrauliki, pneumatyki i napędów, a także ważenia, dozowania i pakowania. Opracowanie ma przybliżyć tematykę omawianych sektorów, przedsiębiorstw i ich funkcjonalność oraz wagę prezentowania się firm na targach oraz w katalogach branżowych ze względu na potrzeby klienta.

ENG Abstract: This paper presents a descriptive and comparative analysis of business companies in the Polish market, including those involved in hydraulics, pneumatics and drives, as well as in weighing, dosing and packing. The purpose of the analysis is to bring closer the topics of the described sectors, businesses and their functionality as well as the importance of their autopresentation on fairs, expositions and in technical catalogs in order to meet the clients’ needs and expectations.
 

Reklama