Archiwum - numer 06/2023
Sprężone powietrze w przemyśle i na co dzieńSprężone powietrze jest to powietrze utrzymywane pod pewnym ciśnieniem, które zwykle jest wyższe od ciśnienia atmosferycznego. W krajach europejskich od 8% do 10% energii elektrycznej jest wykorzystywane do wytwarzania sprężonego powietrza. W przemyśle (po sprężeniu do odpowiedniego ciśnienia) powietrze wykorzystywane jest jako nośnik energii do zasilania maszyn i urządzeń o napędzie pneumatycznym. Może być również stosowane jako nośnik informacji w pneumatycznych układach sterowania.
***
Rozwiązania Pilz gwarancją bezpieczeństwa Twojej aplikacji wykorzystującej robota
Współpraca człowieka z robotem w coraz większym stopniu wymaga zastosowania nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań. Im bliżej człowiek współpracuje z maszyną, tym wydajniej wykonywana jest jego praca, ale jednocześnie większe wymagania stawia się bezpieczeństwu. W aplikacjach wykorzystujących roboty należy wziąć pod uwagę całą funkcjonalność systemu bezpieczeństwa od czujnika przez układ logiczny po sterowanie napędami.
***
Prostsza automatyzacja fabryk – z sondą radarową VEGAPULS 42
Dzięki VEGAPULS 42 firma VEGA wnosi swoje bogate doświadczenie w dziedzinie technologii pomiarów radarowych do obszaru automatyzacji. Nowy czujnik poziomu, wyposażony w IO-Link i uniwersalne adaptery higieniczne, to odpowiedź na potrzeby branży: rozwiązywanie złożonych zadań pomiarowych w szybszy, prostszy i tańszy sposób.
***
System Diagnostyczny ADS firmy LeineLinde
W dzisiejszym artykule chcielibyśmy zaprezentować Państwu System Diagnostyczny ADS. Jest to opracowane przez firmę LeineLinde specjalistyczne narzędzie do diagnostyki enkoderów inkrementalnych. System ADS jest dostępny w kilku wariantach, które postaramy się zaprezentować w dzisiejszym artykule.
***
Precyzyjne pozycjonowanie: Wybierz idealny stół liniowy pod swoje potrzeby
Ze względu na ograniczony czas oraz potrzebę ekonomicznego podejścia w procesie tworzenia automatycznych urządzeń pozycjonujących i manipulatorów wieloosiowych, projektanci coraz częściej decydują się na wykorzystanie gotowych komponentów, co umożliwia łatwe i szybkie składanie wymaganych konstrukcji. Można to porównać do składania klocków.
***
Wybierz mądrze!
Zaoszczędź kupując sprawdzone produkty, spełniające standardy norm europejskich
Polski rynek, w tym rynek wyrobów przemysłowych, jest zalewany wyrobami produkowanymi w Azji, znajdując odbiorców wśród klientów szukających oszczędności, jednak czy na pewno jest to optymalne wyjście i nie przepłaca się dwa razy? Wyroby produkowane w Państwie Środka mają tę zaletę, że są niejednokrotnie tańsze od tych wyprodukowanych w Europie, ale czy stosunek ceny do jakości jest również korzystny? Bardzo często niestety zdarza sie, że produkty te nie spełniają norm i wymagań, mimo deklaracji azjatyckich producentów.
***
Technologia napędowa dla pakowania końcowego - zalety rozwiązań ze zdecentralizowanym sterowaniem
Napędy z centralnie sterowanymi serwomotorami są powszechnie stosowane w pakowaniu końcowym. Jednak w zastosowaniach o dużej bezwładności lub dużych odległościach - na przykład paletyzacji - rozwiązania napędowe ze sterowanymi silnikami asynchronicznymi są wydajną i ekonomiczną alternatywą. W zależności od typu systemu i zastosowania, możliwe są korzyści kosztowe sięgające nawet 50%.
***
Automatyka przemysłowa,kontrola powietrza i efektywność energetyczna
SMC, wiodący ekspert w dziedzinie automatyki przemysłowej i rozwiązań IIoT, odpowiada na potrzebę redukcji emisji CO2 i zużycia energii, wprowadzając na rynek swoją najnowszą innowację: System Zarządzania Sprężonym Powietrzem (ang: Air Management System) Serii 20/30/40/60. Dzięki temu rewolucyjnemu systemowi zarządzania sprężonym powietrzem każda firma korzystająca z urządzeń pneumatycznych w swoich procesach może osiągnąć nawet do 62% redukcji zużycia sprężonego powietrza z korzyścią zarówno dla środowiska, jak i dla podniesienia swojego zaawansowania technologicznego w zakresie konserwacji predykcyjnej, zrównoważonego rozwoju, przemysłu 4.0 i digitalizacji.
***
Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO
Jedziemy dalej!
Najnowsze technologie, merytoryczne wydarzenia, biznesowe spotkania – wszystko to w ramach święta branży transportu szynowego – Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO już od 19 do 22 września w AMBEREXPO w Gdańsku.
***
Moog Animatics przedstawia najnowocześniejszy SmartMotor™ Class 6 D-Style
MEMMINGEN — 13 czerwca 2022 — Moog Animatics miała przyjemność ogłosić wprowadzenie na rynek nowej rodziny produktów Class 6 D-Style SmartMotor™. Ten nowy SmartMotor rozszerza zakres zastosowań znanego już, wszechstronnego, programowalnego systemu serwonapędów składającego się z silnika, wieloobrotowego enkodera wartości bezwzględnej, stopnia wzmacniacza i sterownika napędu, a także ważnych interfejsów komunikacyjnych, takich jak USB, dwa interfejsy Industrial Ethernet (może być używany jako interfejs EtherCAT®, PROFINET® lub Ethernet IP) oraz standardowe połączenia RS-232/RS-485 i CAN.
***
DREMA 2023 – dobry kierunek
Przemysł drzewny i branża meblarska zmagają się z pogłębiającym się kryzysem energetycznym, spadkiem zamówień i eksportu mebli i wyrobów z drewna, rosnącymi cenami surowca drzewnego, przerwami w łańcuchach dostaw czy postępującą inflacją. Jak radzić sobie z niestabilnością rynku i przetrwać w trudnych czasach? O tym już we wrześniu w Poznaniu rozmawiać będą profesjonaliści podczas najważniejszego spotkania branży drzewnej i meblarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej – targów DREMA 2023.
***
Zbigniew Hilary Żurek, Gerd Dobmann, Bartosz Chmiela
Kierunkowość magneto-mechaniczna w stalach krzemowych – teoria i przykłady
Powszechnie stosowane blachy elektrotechniczne stali krzemowej [15, 16] są zorientowane na ziarno (GO – np. blachy transformatorów anizotropowych) lub niezorientowane na ziarno (NGO – np. blachy izotropowe lub generatorowe). Badaniu poddano blachę typu M130 o wymiarach odpowiadających formatowi A4. Oceniano dwa przypadki zmiany naprężenia w stosunku do geometrycznego środka arkusza blachy jak i wąskiego paska zwijanego w okrąg. Wprowadzono założenie, że poza zakresem odkształceń plastycznych w blasze pozostaje naprężenie szczątkowe w procesie produkcji i montażu np. transformatorów czy maszyn. Wskazano, że istnieje jakościowa zależność między wynikami pomiarów a przewidywaniami analitycznymi. Podjęto próby ilościowej analizy naprężenia na drodze symulacji i pomiaru. Badano związek stanu naprężenia ze zmianami parametrów podatności magnetycznej na stan odkształceń czy deformacji (efekt magnetosprężysty Villariego).
***
Zbigniew Goryca, Grzegorz Stefański, Mirosław Krzowski, Łukasz Michta, Marcin Kaniewski
Bezszczotkowy silnik prądu stałego do napędu rogatkowego
W pracy przedstawiono konstrukcję i wybrane wyniki badań bezszczotkowego silnika prądu stałego przeznaczonego do kolejowego napędu rogatkowego. Obliczenia obwodu magnetycznego silnika przeprowadzono w programie FEMM 4.2. Blachy stojana i wirnika silnika wykonano metodą cięcia laserowego. Taka technologia umożliwia umieszczenie magnesów wewnątrz wirnika, co w znaczący sposób upraszcza technologię wykonania wirnika i zapewnia pewność mocowania magnesów. Do kontroli położenia wirnika względem stojana zastosowano transoptory szczelinowe współpracujące
ze specjalizowanym układem elektronicznym. Silnik zasilany jest z niskonapięciowego falownika, którego tranzystory sterowane są sygnałami mikroprocesora.
***
Rynek fotowoltaiki w Polsce
Osiągnięcia polskiej fotowoltaiki – kluczowe dane.
Raport IEO „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2023” pokazał, że dla branży fotowoltaicznej w Polsce rok 2022 był bardzo dobrym, lepszym od dotychczas rekordowego roku 2021. W 2022 roku fotowoltaika w Polsce kolejny rok z rzędu była liderem i głównym napędem wzrostu rynku OZE. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, skumulowana moc zainstalowana w PV na koniec 2022 roku wyniosła ponad 12,4 GW, co w porównaniu z rokiem 2021 (7,7 GW) oznaczało rekordowy przyrost ponad 4,7 GW nowych mocy, osiągając imponujące tempo wzrostu rynku – 61%.
***
Druga edycja najnowocześniejszych targów w Polsce za nami.
Sukces Warsaw Industry Automatica
Najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie optymalizacji pracy, maszyny i roboty, które pozwalają rozwinąć się w branży, rozwiązania podbijające światowe rynki - Warsaw Industry Automatica to targowa stolica innowacji. Druga edycja wydarzenia odbyła się w dniach 9-11 maja 2023 w Ptak Warsaw Expo
***
Adam Owczarzy
Nowa seria przeciwwybuchowych silników ognioszczelnych (wg ATEX) w klasie sprawności IE3
Ogólnoświatowy trend ograniczania emisji szkodliwych gazów, będących skutkiem ubocznym procesów wytwarzania energii (np. z węgla), jest głównym bodźcem do poszukiwania nowych źródeł energetycznych (m.in. odnawialnych) oraz ulepszania aktualnych urządzeń i procesów przemysłowych w celu ograniczenia zużycia produkowanej energii.
***
DLM: systemy ochrony gwintów w hydraulice, pneumatyce i motoryzacji
Zielony zwrot, który przynosi korzyści wszystkim
Gospodarka cyrkularna jest często postrzegana jako obszar, w którym jest dużo teorii i mało treści, a jej wdrażanie uważa się za pracochłonne i nieopłacalne. Nasze spotkanie z Lisą i Maurem Montanari – drugim pokoleniem stojącym na czele MŚP w Lombardii, które produkuje kapsle ochronne z materiałów pochodzących z recyklingu – pokazało nam, że scenariusz jest zupełnie inny.
***
Bezprzewodowe sieci czujników
Sieci są wszędzie, otaczają nas, są w nas samych. Ludzkość od zarania dziejów tworzyła sieci społeczne. Z czasem stawały się one coraz bardziej złożone i rozległe. To one w ogromnym stopniu zdecydowały o przetrwaniu naszego gatunku. W miarę rozwoju techniki człowiek zaczął budować sieci, które bezpośrednio łączyły nie ludzi, lecz inteligentne urządzenia, a nowoczesne sieci komputerowe objęły swoim zasięgiem cały świat.
***
15. edycja Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym
Katowice ponownie stolicą polskiego przemysłu
Kompleksowa prezentacja nowych technologii obróbki metalu i narzędzi, podczas jednego z najważniejszych wydarzeń dla branży przemysłowej, po raz drugi odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W dniach 3-5 października 2023 r. liderzy rynku zaprezentują swoje rozwiązania w obszarze obróbki, automatyzacji i robotyzacji oraz innowacyjnych narzędzi. Ostatnia, 14. edycja Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX zakończyła się rekordową frekwencją.
***
Robert Rossa, Petr Bogatyrev - Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL, Katowice
Wpływ podwojenia liczby faz uzwojenia na wybrane parametry 3-fazowego silnika synchronicznego z magnesami trwałymi, na przykładzie silnika napędu eKIT dla pojazdów elektrycznych
W artykule opisano wpływ podwojenia liczby faz w silniku synchronicznym z magnesami trwałymi na wybrane parametry elektryczne i mechaniczne silnika, na przykładzie silnika napędu eKIT przeznaczonego dla elektrycznie napędzanych pojazdów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3.5 t i mobilnych maszyn specjalnych. Szczegółowo przedstawiono konstrukcję uzwojenia w wariancie 3-fazowym i sposób przekształcenia 3-fazowego uzwojenia symetrycznego w dwugwiazdowe asymetryczne uzwojenie 6-fazowe. Następnie przedstawiono wyniki obliczeń elektromagnetycznych i porównano wybrane parametry elektryczne i mechaniczne silników w wariantach z 3- i 6-fazowym uzwojeniem twornika.
***
Transformacja wyzwaniem dla przemysłu
To były cztery dni pełne spotkań, inspirujących rozmów, debat i pokazów. Ofertę niemal siedmiuset wystawców targów ITM INDUSTRY EUROPE (z czego połowę stanowiły firmy globalne i z zagranicy) doceniło 15.156 zwiedzających profesjonalistów. Na stoiskach nie brakowało innowacji technologicznych i premierowych rozwiązań. Przede wszystkim jednak ekspozycja i program targów odzwierciedliły jak zmienia się przemysł i jak powinny wyglądać fabryki przyszłości.
***
Krzysztof Kotwica
Od Katedry Maszyn Górniczych do Katedry Inżynierii Maszyn i Transportu - 100 lat historii
W tym roku mija 100 lat od momentu powstania Katedry Maszyn Górniczych, której sukcesorem jest obecnie Katedra Inżynierii Maszyn i Transportu. W tym czasie Katedra kształcąc kadry inżynierskie wielokrotnie przyczyniła się swoimi działaniami do rozwiązywania trudnych problemów technicznych i rozwoju przemysłu wydobywczego oraz innych jego gałęzi w Polsce jak również na świecie, wpisując się w strategię powołanej przez marszałka Piłsudskiego Akademii Górniczo-Hutniczej. Ten piękny jubileusz stwarza okazję do podsumowania osiągnięć Katedry w działaniach na rzecz polskiego przemysłu, jak również nakreślenia perspektyw do dalszego rozwoju i aktywizacji młodych naukowców do współpracy z przemysłem.