Archiwum - numer 09/2023
Automatyzacja maszyn – rozwiązania firmy SEW-EURODRIVEDzisiejsze maszyny muszą być przygotowane do wymagań, które stawia nam jutro
Przegląd aktualnych trendów
Przezbrajanie maszyn, dostosowywanie ich do nowych wymagań, konieczność szybkiego reagowania – automatyzacja maszyn oznacza zmienność oraz zrozumienie aktualnych trendów.
***
Spersonalizowane oznaczenie w 24 godziny – jak to zrobić?
Szukasz sprawdzonych rozwiązań do identyfikacji kabli, przewodów i urządzeń? Do tego nie korzystasz z „gotowców”? Na Znakujemy.pl oznaczenia zaprojektujesz samodzielnie lub bazując na dostępnych szablonach. Możliwość edycji i dodawania własnych grafik, kodów QR czy symboli to jeden z atutów nowej platformy od Partex. Nie zapominajmy jednak o najważniejszych: realizacji zamówień w ciągu 24 godzin oraz atrakcyjnych zniżkach.
***
Analiza sieci – dobre narzędzia ułatwiające pracę
Finder to znany szerokiej rzeszy automatyków i elektryków dostawca komponentów, takich jak przekaźniki przemysłowe i elementy automatyki budynkowej. Innowacyjne produkty tego włoskiego producenta zawsze były odpowiedzią na potrzeby klientów. Dzięki konsekwentnemu podejściu do wysokiej jakości i bezpieczeństwa, przekaźniki Finder zdobyły największą liczbę certyfikatów w branży, co stanowi potwierdzenie ich niezawodności i spełniania najwyższych standardów..
***
Asix Energy – monitorowanie mediów energetycznych
Coraz szybciej zmieniają się realia naszego życia. Skończył się czas beztroskiego dysponowania nieograniczonymi, jak się wydawało, zasobami naturalnymi. Klimat się ociepla, zasoby kurczą – czas zacisnąć pasa. Zmuszają nas do tego nie tylko troska o przyszłość naszej planety, ale przede wszystkim gwałtownie rosnące ceny surowców i energii.
***
Co to jest UPS przemysłowy?
W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych powstaje zapotrzebowanie na wysoką jakość
i niezawodność zasilania elektrycznego. Pewność i jakość dostarczanej do odbiorników energii można zwiększyć za pomocą różnych środków technicznych. Jednym ze sposobów poprawy jakości i pewności zasilania elektrycznego jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line).
W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego UPS umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii zgromadzonej w akumulatorach) w określonym czasie, niezbędnym do bezpiecznego i kontrolowanego zakończenia realizowanych procesów, a często poprawia dodatkowo jakość napięcia dostarczanego do zasilanych urządzeń..
***
Marek Szymański
Ekologicznie, oszczędnie i bardziej produktywnie:
Optymalizacja procesów pakowania, dzięki podejściu from Floor to Cloud™ firmy EmersonFirmy z branży dóbr konsumenckich (CPG) stoją w obliczu konkurencyjnych nacisków. Podczas gdy popyt ze strony klientów stale rośnie, rosną również braki w umiejętnościach i niedobory siły roboczej. Ponieważ firmy koncentrują się na zrównoważonym rozwoju, muszą utrzymywać wysoką produktywność. Aby pozostać konkurencyjnym na globalnym rynku, niezwykle ważne jest, aby firmy z branży CPG wyróżniały się we wszystkich tych obszarach jednocześnie.
***
Precyzyjne przekładnie, wydajne silniki – zaawansowana produkcja NORD w PolsceW swoich zakładach w Wiechlicach i Nowej Soli firma NORD DRIVESYSTEMS produkuje innowacyjne technologie napędowe, takie jak wysokowydajny silnik IE5+ oraz motoreduktor DuoDrive. Jest to możliwe dzięki zaawansowanej technologii produkcji i wysoko wykwalifikowanym pracownikom. W międzynarodowej sieci produkcyjnej NORD DRIVESYSTEMS szczególne znaczenie ma zakład w zachodniej Polsce, gdzie produkowane są wysokosprawne silniki IE5+ firmy. Wraz z oddaloną o nieco ponad 30-kilometrów Nową Solą, Wiechlice tworzą podwójną lokalizację, która charakteryzuje się inteligentną, wysoce zautomatyzowaną technologią produkcji oraz kompetentnymi, doskonale wyszkolonymi pracownikami.
***
Nowy przemiennik serwo i750 firmy Lenze to wyższy poziom wydajnościWysokowydajne rozwiązania napędowe mają kluczowe znaczenie dla zautomatyzowanych procesów produkcyjnych. Aby optymalnie przygotować maszyny do wymagających zadań związanych z ruchem, firma Lenze poszerza swoją ofertę o nowy przemiennik serwo:
i750 w wersji szafowej. W połączeniu z nowoczesnymi sterownikami Lenze, radzi on sobie z praktycznie wszystkimi zadaniami automatyzacji dla dynamicznych aplikacji wieloosiowych.
***
DLM: systemy ochrony gwintów w hydraulice, pneumatyce i motoryzacji
Zielony zwrot, który przynosi korzyści wszystkim
Gospodarka cyrkularna jest często postrzegana jako obszar, w którym jest dużo teorii i mało treści, a jej wdrażanie uważa się za pracochłonne i nieopłacalne. Nasze spotkanie z Lisą i Maurem Montanari – drugim pokoleniem stojącym na czele MŚP w Lombardii, które produkuje kapsle ochronne z materiałów pochodzących z recyklingu – pokazało nam, że scenariusz jest zupełnie inny.
***
Automatyzacja energetyki z platformą programową zenon Szybsze reagowanie dzięki mobilnym podstacjom
Nowe mobilne podstacje Elektrodistribucija Srbije Ltd. zapewniają szybsze reagowanie w sytuacjach awaryjnych, takich jak powodzie czy pożary, i istotne podczas przebudowy istniejących podstacji w sieci. Po powodziach w 2014 roku Unia Europejska przekazała Serbii trzy podstacje mobilne. Firma Saturn Electric, srebrny partner COPA-DATA, prowadziła prace nad systemem SCADA, RTU oraz urządzeniami towarzyszącymi. Zdecydowali się na wdrożenie zenon Software Platform, ponieważ rozwiązanie to pozwoliło zrealizować wszystkie założenia projektu.
***
LINTELI - stacje ładowania CHARGE DUO z systemem rozliczeniowymLinteli Sp. z o.o. rozpoczęła pracę nad stacjami ładowania do samochodów elektrycznych już kilka lat temu. Pierwszym naszym produktem jest LINTELI CHARGE ONE, który jest ładowarką zawierającą opcje ładowania jednego samochodu, nasza kolejna stacja LINTELI CHARGE DUO zawiera już opcję z ładowaniem dwóch samochodów równocześnie, a także posiada system rozliczeniowy, który umożliwia kontrolę przepływu energii oraz umożliwia rozliczanie jej. LINTELI CHARGE DUO jest więc produktem stworzonym dla hoteli, biur, restauracji, galerii, budynków mieszkalnych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!
***
Artur Polak, Jacek Przybyłka
Po dotacje na badania – razem czy osobno. Wady i zalety tworzenia konsorcjumProjekty badawcze, czyli dotyczące opracowania nowych lub udoskonalanych produktów, czy procesów wymagają niejednokrotnie tworzenia szerokich zespołów ekspertów. Czasami staje się to trudne do realizacji przez jeden podmiot, wtedy można tworzyć projekt partnerski – projekt konsorcjum, aby podzielić się zadaniami. Projekt badawczy może dotyczyć np. powstania nowych trwałych materiałów czy energooszczędnych technologii.
Nadal jesteście Państwo sceptyczni? Zachęcamy do samodzielnego sprawdzenia wykrywalności magnetycznej łożysk sferycznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością
Nowy, darmowy zestaw próbek igubal do kontaktu z żywnością — z magnesem i nowym przegubem podwójnymW przemyśle spożywczym elementy maszyn muszą spełniać bardzo wysokie wymagania higieniczne, aby nie stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa. Od 2019 specjalista od motion plastics, firma igus, oferuje igubal Food Contact (FC), specjalny system łożysk sferycznych wykonany z wysokowydajnych polimerów, które spełniają wymagania FDA i UE 10/2011 dotyczące bezpośredniego kontaktu z żywnością. Obecnie firma rozszerza ten asortyment o nowy przegub podwójny. Zainteresowani, którzy chcieliby wcześniej przekonać się o zaletach i jakości serii igubal FC, mogą teraz zamówić nowy, bezpłatny zestaw próbek.
***
MAiRA – pierwszy robot kognitywnyMultisensoryczny inteligentny asystent o wyjątkowych umiejętnościach i funkcjach
Coraz częściej mamy do czynienia z brakiem wystarczającej liczby osób do pracy w zakładach produkcyjnych, a także z problemem z dostępnością materiałów produkcyjnych lub ich dynamicznie wzrastającym kosztem. Wobec tego usprawnienie pracy fabryki jest koniecznością, aby firma rozwijała się lub przynajmniej utrzymywała się na tym samym poziomie produkcji.
***
Napędy iFit - mocna alternatywa!Firma ROSSI, należąca do szwajcarskiej grupy kapitałowej MOOVIMENTA (dawniej HABASIT AG), już od 70 lat dostarcza kompleksowe rozwiązania napędowe dla najbardziej wymagających zastosowań przemysłowych. Oferta obejmuje bardzo szeroki asortyment przekładni, silników i motoreduktorów, zawarty w kilkunastu katalogach produktowych.
***
Mirosław Zając
PDTracII – ciągłe monitorowanie wyładowań niezupełnych online dla silników, generatorów, transformatorów suchych i rozdzielnic w izolacji powietrznej
Wyładowania niezupełne są jedną z głównych przyczyn awarii uzwojeń stojana. Problemy izolacyjne wymuszają wyłączenia generatorów, silników i transformatorów suchych powodując znaczne uszkodzenia i utratę przychodów. Okresowe monitorowanie wyładowań niezupełnych w trybie online zapewnia opłacalną i sprawdzoną technikę minimalizacji ryzyka nieoczekiwanych awarii
***
Stefan Gierlotka
Kopalnictwo złota i jego historiaZłoto dzięki swej pięknej barwie, połyskowi, odporności na korozję oraz rzadkie występowanie w przyrodzie stało się pieniądzem i miernikiem wartości dóbr. Było też powodem wojen i zdrady oraz celem podróży geograficznych. Z jednej strony był to symbol radości i dostatku, ale też metal nieszczęść, smutku i płaczu.
***
Falownik Hitachi serii SJ, typ P1 – wybrane funkcje
Chociaż najnowszy produkt w rodzinie falowników Hitachi – falownik serii SJ-P1 – miał swoją polską premierę już ponad rok temu, zyskując w tym czasie liczne grono zadowolonych użytkowników, a jego możliwości i rozwiązania były szeroko opisywane w licznych materiałach marketingowych, szkoleniowych i artykułach, to niewątpliwie istnieje ciągła potrzeba dokładniejszego opisu
wybranych ciekawych możliwości i funkcji tego falownika.
***
Piotr Rataj, Jerzy Hickiewicz
Czy system oświetlenia elektrycznego Gülchera z Białej był konkurencyjny z systemem Edisona?
W artykule przybliżono system oświetlenia elektrycznego Roberta Gülchera (1850-1924) z Białej (obecnie Bielsko-Biała), wykorzystujący równolegle połączone automatycznie regulowane lampy łukowe z niskonapięciową dynamomaszyną prądu stałego, opracowany na przełomie lat 70. i 80. XIX wieku. Porównano ten system z rewolucyjnym systemem Thomasa Edisona (1847-1931), również z przełomu lat 70. i 80 XIX wieku, używającym lamp żarowych, również połączonych równolegle z dynamomaszyną prądu stałego, choć o wyższym napięciu. Wyjaśniono, dlaczego ten Edisona okazał się najbardziej udany nie tylko w stosunku do systemu Gülchera, ale i wszystkich innych z tamtego czasu.
***
J. Plimmer
Wzbogacanie doświadczeń konsumentów związanych z marką oraz jej bezpieczeństwem poprzez sprytne i inteligentne opakowania żywności, napojów i innych produktów konsumpcyjnych przeznaczonych do szybkiego obrotuChociaż w odniesieniu do opakowań określenia „sprytny” i „inteligentny” stosuje się często wymiennie, to do świata prawdziwej inteligencji w opakowalnictwie jest jeszcze daleko. W sektorze pakowania i etykietowania obserwuje się wzrost zainteresowania stosowaniem innowacyjnych technologii, które eufemistycznie określane są przez twórców jako sprytne lub inteligentne. Technologie te zapewniają dostęp do informacji związanych ze stanem i pochodzeniem produktu, przekazując je w sposób bezpośredni zarówno klientom, jak i pracownikom łańcucha dostaw. Bezpośredniość komunikacji sprawia, że wymienione technologie są interesujące i dostosowane do współczesnego sektora rynku opakowań produktów przeznaczonych do szybkiego obrotu.
***
Pomiar momentu przy wysokich prędkościach obrotowych
Koncepcje mobilności zmieniły się dramatycznie od czasu pojawienia się silnika spalinowego i wprowadzenia silnika elektrycznego. Te innowacje z kolei wpłynęły na stanowiska badawcze i technologie pomiaru momentu obrotowego. Dwa szczególnie dominujące trendy w klasycznych obszarach zastosowań to wyższe prędkości obrotowe i dynamiczny pomiar momentu obrotowego.
***
Polski producent magazynów energii dostarczy swoją technologię do projektów z kontraktem w rynku mocy
Udział OZE w krajowym miksie energetycznym rośnie z miesiąca na miesiąc. Według danych PSE, produkcja energii elektrycznej z OZE w pierwszym i drugim kwartale tego roku wynosiła 20%, podczas gdy w analogicznym okresie roku 2022 było to 17%, a w roku 2021 jedynie 11%. Na dużą dynamikę wzrostu, głównie fotowoltaiki, złożyły się dwa czynniki – dostęp do niezawodnej technologii oraz otoczenie prawne sprzyjające inwestycjom.
***
Polska energetyka – od geopolitycznych napięć do zielonej rewolucji
Polski sektor energetyczny przechodzi strategiczne zmiany. Mimo że wciąż większość energii pochodzi z węgla kamiennego i brunatnego, w miksie energetycznym z roku na rok zwiększa się udział OZE. Polską energetykę przeanalizowali i podsumowali w raporcie „Poland Electric Power Sector 2023/2024” eksperci EMIS.
***
Ewa Klugmann-Radziemska, Katarzyna Januszewicz
Metody generowania energii
Generowanie energii stanowi podstawę funkcjonowania społeczeństw i rozwoju gospodarki światowej. W różnych krajach kluczowe technologie, na których opiera się energetyka, są inne, co zależy zarówno od historycznych podstaw rozwoju tego sektora, postępu technicznego, jak i uwarunkowań politycznych, a co za tym idzie – legislacyjnych.
***
Niespotykany poziom dokładności detekcji i identyfikacjiEkspert w dziedzinie czujników Baumer udoskonala technologię detekcji i identyfikacji wprowadzając na rynek nowy czujnik fotoelektryczny O330 i czytnik kodów IDC200. Nowe produkty wzbogacają portfolio firmy o wyjątkowo ekonomiczne i wydajne rozwiązania w konstrukcjach zajmujących niewiele miejsca. Powoduje to wzrost obszarów i rodzajów aplikacji, w których możliwe jest wykorzystanie nowych produktów. W technologii produkcyjnej liczy się szybkość, wydajność i niezawodność. Te wszystkie niezbędne cechy charakteryzują czujnik fotoelektryczny O330 i czytnik kodów IDC200. W wielu zakładach i fabrykach detekcja obiektów oraz odczyt kodów wykorzystywane są w jednym procesie produkcyjnym.
***
Wojciech Mitkowski, Krzysztof Oprzędkiewicz
Modelowanie procesów przewodnictwa ciepła i sterowanie nimiW tym rozdziale przedstawiono kilka przykładów problemów nagrzewania opisywanych jednowymiarowym równaniem cząstkowym typu parabolicznego. Dwa przykłady dotyczą nagrzewania pręta metalowego na dwa sposoby: elektrycznym elementem grzejnym oraz prądem elektrycznym przepływającym przez ten pręt. Kolejny przykład dotyczy uproszczonego procesu krzepnięcia. Wskazano w nim możliwości sterowania frontem przemiany fazowej. W kolejnym podrozdziale rozważono praktyczny proces nagrzewania cienkich slabów w piecu grzewczym. Zaproponowano odpowiedni algorytm sterowania częściowo zweryfikowany praktycznie. W podsumowaniu rozdziału zwrócono uwagę na układy niecałkowitego rzędu wykorzystywane do modelowania procesów cieplnych. Zasygnalizowano również inne możliwości zastosowań technicznych.