Archiwum - numer 12/2006
Adam ModzelewskiPrzemiennik częstotliwości ALTIVAR 71
Altivar 71 jest przemiennikiem częstotliwości dedykowanym (w związku z oferowaną dynamiką pracy oraz pakietem funkcji) aplikacjom stałomomentowym: transport poziomy materiałów, windy i suwnice, pakowanie, procesy ciągłe, maszyny do obróbki drewna, maszyny tekstylne itp. Może zostać także zastosowany do napędu pomp oraz wentylatorów. Wykorzystuje algorytm sterowania wektorem pola w pętli otwartej lub zamkniętej do kontroli prędkości, momentu (zadawanie prędkości lub momentu) silników asynchronicznych lub synchronicznych (bez czujnika). Dostępny jest także algorytm U/f ze skalowalną w 5 punktach charakterystyką V, f(t).
***
Vocomatic – mały szlauch o wyjątkowym działaniu
Typowy standardowy siłownik hydrauliczny wraz z systemem uszczelniającym przedstawia rys. 1. Zadaniem systemu uszczelniającego w siłowniku hydraulicznym jest możliwie dobre zgarnianie medium z wysuwającego się tłoczyska i jego zatrzymanie w przestrzeni ciśnieniowej.
***
Oferta nowoczesnych Serwisów Festo
lbrzymia różnorodność rozwiniętych obecnie przemysłowych technologii stała się dla Festo impulsem do wdrożenia nowej generacji rozwiązań systemowych, będących integracją produktów i usług serwisowych. W przestrzeni aplikacji przemysłowych można wyróżnić następujące obszary branżowe: przemysł samochodowy; handling i technologia montażu; przemysł spożywczy i opakowalnictwo; przemysł elektryczny i elektroniczny; procesy ciągłe, chemia, gospodarka wodna; biotechnologie i przemysł farmaceutyczny.
***
Marek Łęc
Zastosowanie serwoprzemiennika częstotliwości z programem pozycjonera w magazynach wysokiego składowania
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat można zaobserwować rosnący rozwój technologii oraz tendencje do tworzenia coraz bardziej złożonych i skomplikowanych produktów przeznaczonych dla konsumenta. Powoduje to, że obecne na rynku produkty są wykonywane z coraz większej liczby elementów. Procesy produkcyjne, które jeszcze do niedawna mogły być realizowane w oparciu o bardzo uproszczone gospodarowanie zasobami materiałowymi, obecnie wymagają zaawansowanego procesu logistycznego. Aby sprostać wymaganiom, zwiększającej się ilości elementów składowych urządzeń, jak również zwiększającej się ilości produkowanych urządzeń, konieczne stało się zautomatyzowanie procesu logistycznego zaopatrzenia linii technologicznych w przedsiębiorstwie produkcyjnym w podzespoły i komponenty.
***
Roland Fleischmann
Automatyczne wykrywanie usterek w sieci. Nowoczesne przekaźniki kontrolne to oszczędność na kosztach instalacji i diagnostyki usterek
Analogowe i cyfrowe przekaźniki kontrolne Sirius Siemensa potrafią nie tylko niezawodnie i wszechstronnie kontrolować sieć, lecz także jednoznacznie diagnozować występujące w niej usterki. Dzięki temu umożliwiają szybką naprawę i przyczyniają się do podwyższenia dyspozycyjności systemów. Bo na przykład nieprawidłową kolejność faz potrafią nawet skorygować same. Urządzenia przenośne, takie jak sprężarki klimatyzacji, kontenery chłodnicze, sprężarki budowlane, albo żurawie, ciąg- le są podłączane do innych sieci, gdzie nie ma pewności, czy napięcie sieciowe odpowiada wymaganym wartościom granicznym, czy kierunek obrotów jest prawidłowy, czy nie ma asymetrii faz, nie mówiąc już o ich zanikaniu.
***
Norbert Maleszka
Układy łagodnego rozruchu chronią centralny system hydrauliczny na tankowcach
Tankowce Scot w dużej mierze spełniają dzisiejsze wymagania w zakresie bezpieczeństwa w transporcie materiałów niebezpiecznych, takich jak chemikalia czy ropa naftowa. Tym samym przedsiębiorstwo żeglugowe Wappen w Hamburgu bardzo wysoko podnosi poprzeczkę w kwestii jakości. Dotyczy to każdego pojedynczego podzespołu. Z tego powodu wykonawca części elektrycznej poszukiwał rozwiązania odpowiedniego do ciężkiego rozruchu pomp hydraulicznych. Gdy chodzi o bezpieczeństwo, armatorzy zdają się nie na piękne słowa, lecz wyłącznie na fakty. Tak właśnie jest również w przypadku firmy Wappen-Reederei GmbH & Co. KG z Hamburga, która została założona w 2002 r. przez doświadczonych armatorów i kupców.
***
Gwiezdne wrota
Napędy NORD w Europejskiej Agencji Kosmicznej: Napędy produkowane przez firmę NORD znajdują zastosowanie na całym świecie, wszędzie tam, gdzie wymagana jest jakość, żywotność oraz precyzja działania. Nawet w Kourou w Gujanie Francuskiej, gdzie znajduje się port kosmiczny Europejskiej Agencji Kosmicznej, można zetknąć się z NORD-ami... Jeden z najnowocześniejszych stadionów w Europie Napędy dla Sazka Arena w Pradze: Wielofunkcyjny stadion Sazka Arena, otwarty tuż przed mistrzostwami świata w hokeju Praga 2004, jest obiektem pod względem technicznym zasługującym na miano doskonałego... Kruszarki kamienia z napędami NORD: Niezawodność, bezpieczeństwo i wysoka jakość są wymaganiami, jakie stawia NORD swoim napędom
***
„Przynoście mi hawajską, dopóki nie powiem stop!”
– to znane powiedzenie Elvisa Presleya, który zapewne nie zdawał sobie sprawy z tego, że rodzina czujników fotoelektrycznych E3Z firmy Omron doskonale nadaje się do utrzymania nieprzerwanej produkcji najwyższej jakości pizzy – od etapu uprawy składników aż do momentu zakupu mrożonej pizzy hawajskiej w supermarkecie. Pizza bez pomidorów to żadna pizza, a więc na początek trzeba zadbać o uprawę i zbiór tych owoców. Obecnie wiele warzyw uprawia się w szklarniach w pełni zautomatyzowanych, w których rośliny rosną na tacach i są transportowane do zbioru przez zautomatyzowane układy przenośników.
***
Krzysztof Brzoza-Brzezina
System dopłat do elektrycznych silników energooszczędnych oraz mechanizmy wsparcia efektywnych energetycznie układów napędowych realizowane w ramach Polskiego Programu Efektywnego Wykorzystania
Wsparcie wysoko sprawnych elektrycznych układów napędowych jest jednym z zadań finansowanego przez Fundusz na rzecz Globalnego Środowiska (GEF) projektu Polski Program Efektywnego Wykorzystania Energii w Napędach Elektrycznych (PEMP). Projekt ten jest implementowany przez dwie agencje wdrażające – Krajową Agencję Poszanowania Energii SA oraz Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii. Ma na celu obniżenie krajowej emisji gazów cieplarnianych poprzez efektywniejsze wykorzystanie energii w elektrycznych układach napędowych, w tym poprzez upowszechnienie na polskim rynku silników elektrycznych o najwyższej sprawności energetycznej.
***
Nowe panele internetowe SAIA jako element koncepcji SAIA®S-Web
SAIA®S-Web to kompleksowe, ekonomiczne rozwiązanie zapewniające sterowanie, monitoring i serwis instalacji technologicznych, wyposażonych w sterowniki programowalne firmy SAIA-Burgess, za pośrednictwem przeglądarek internetowych. Technologia SAIA®S-Web dostępna jest bez dodatkowych kosztów we wszystkich sterownikach rodzin PCD i PCS firmy SAIA-Burgess. Opiera się ona na wykorzystaniu: protokołów komunikacyjnych z grupy Profi-S-Net, Profibus oraz Ethernet...
***
Tomasz Wilk
Japońskie doświadczenia na polskim gruncie
Polsko-Japońskie Centrum Efektywności Energetycznej oraz Japońska Organizacja Handlu Zagranicznego JETRO zorganizowały podczas tegorocznych Targów POLEKO seminarium nt. „Poszanowanie energii w Japonii, związane z tym technologie i biznes”. PJCEE to wspólny projekt polskiego i japońskiego rządu skierowany na promocję technologii efektywności energetycznej w polskim przemyśle dzięki transferowi japońskich technologii. Projekt realizowany jest przez Krajową Agencję Poszanowania Energii SA i Japan International Cooperation Agency.
***
Andrzej Wnuk
Przetwornice VLT® Danfoss w układach napędowych suwnic
Przetwornice częstotliwości firmy Danfoss znajdują zastosowania w różnych aplikacjach, począwszy od systemów pompowych i wentylatorowych, po bardzo zaawansowane aplikacje przemysłowe. Danfoss optymalizuje także układy napędowe w oparciu o bezpośrednią kontrolę momentu. Przetwornice VLT® wyposażone w algorytm Flux to właśnie dynamiczne, sterowane wektorem strumienia pola napędy do wymagających zastosowań w przemyśle. Dzięki połączeniu sterowania wektorem strumienia z serwomotorami lub standardowymi silnikami AC otrzymujemy rozwiązanie napędu o niezwykle wysokich parametrach funkcjonalno-ekonomicznych.
***
Silniki dużej mocy przystosowane do zasilania z przemienników częstotliwości
Elektryczne układy napędowe składają się głównie z silników elektrycznych, układów zasilających, regulacyjnych oraz obciążających, takich jak np. pompy, wentylatory, dmuchawy, kompresory, zużywające około 50% wyprodukowanej energii elektrycznej. Tak więc oszczędność energii elektrycznej w układach napędowych jest w obecnych realiach ekonomicznych jednym z najważniejszych celów wielu podmiotów gospodarczych. Zastosowanie układów napędowych z regulowaną prędkością obrotową silników pozwala na znaczne zmniejszenie zużycia energii.
***
Systemy utrzymania stałego ciśnienia/poziomu/przepływu wody z wykorzystaniem przemienników częstotliwości Parker SSD Drives
Przygotowanie wody zarówno do celów spożywczych, jak i przemysłowych wymaga coraz to nowszych i bardziej zaawansowanych technologii. Wiąże się to nie tylko z uzyskiwaniem wymaganych optymalnych parametrów wody, ale obniżeniem do minimum kosztów wydobycia, filtracji i przesyłu. Wydobycie wody - Od kilku lat w wielu rejonach Polski opada poziom wody w ujęciach głębinowych. Jest to związane z tak zwaną suszą geologiczną. Problem w tym, że najwięcej wody do celów spożywczych i bytowych wydobywane jest z ujęć głębinowych.
***
Mirosław Łukiewski
Dławiki impulsowych sterowników prądu stałego
Elementy indukcyjne pracujące w urządzeniach energoelektronicznych obecnie budowane są najczęściej z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów magnetycznych. Magnetyki amorficzne i nanokrystaliczne pozwalają skutecznie ograniczyć straty powstające w transformatorach i dławikach pracujących w zakresie średnich częstotliwości. Artykuł przedstawia porównanie podstawowych parametrów technicznych jednofazowych dławików typu AD1W oraz ED1W produkowanych w ELHAND TRANSFORMATORY. Dławiki te znajdują zastosowanie między innymi w impulsowych sterownikach prądu stałego.
***
Tachoprądnice firmy Hübner Elektromaschinen GmbH
Firma Hübner Elektromaschinen należy do największych producentów tachoprądnic w Europie i na świecie. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć asortyment tachoprądnic.
***
Adam Kempski, Robert Smoleński
Prądy łożyskowe w układach napędowych z falownikami PWM
Problem prądów łożyskowych w układach napędowych nie jest zagadnieniem nowym. W przeszłości dotyczył on maszyn o dużych mocach, zasilanych trójfazowym, symetrycznym napięciem sinusoidalnym, a spowodowany był niesymetrią magnetyczną silnika. W ciągu ostatnich lat zanotowano znaczny wzrost liczby uszkodzeń łożysk silników związany z niesymetrią elektryczną napięć wyjściowych falowników napięcia PWM [1]. Napięcie na wale i prądy łożyskowe w układach napędowych z falownikami PWM. Zasilanie falownikowe silnika poprzez niesymetrię elektryczną napięć wyjściowych falownika powoduje powstanie napięcia zaburzeń wspólnych w punktach neutralnych układu.
***
Thomas Korb
Modułowy system sieciowy IP67. Optymalizacja okablowania maszyny poprzez wykorzystanie możliwości modułowego systemu IP67
Okablowanie z wykorzystaniem standardowych komponentów, uniwersalna funkcjonalność we/wy oraz rozruch na zasadach plug and play są głównymi zaletami nowego systemu LioN-Link firmy Lumberg. Prostota obsługi plug and play wraz z modułowym systemem LioN-Link stoją na czele tego produktu. Ci, którzy uważają, że prostota może być osiągnięta tylko kosztem łatwości montażu i funkcjonalności, będą zaskoczeni. Oprócz łatwych do wykorzystania właściwości diagnostyki LioN-Link oferuje wyjątkową wydajność. Konstrukcja i wydajność System LioN-Link składa się z modułu kuplera sieci zapewniającego połączenie sieci nadrzędnej z niezależnymi modułami we/wy sieci wewnętrznej.
***
Marek Bombor
Nowe wersje sterowników Unitronics OPLC
Firma UNITRONICS od wielu lat jest producentem innowacyjnego sprzętu, jakim są sterowniki zintegrowane z panelem operatorskim, tzw. OPLC. Podstawowymi zaletami takiego rozwiązania jest oszczędność miejsca w szafie sterowniczej, jak również kompaktowa budowa całego urządzenia i brak zewnętrznego kabla łączącego panel ze sterownikiem, co eliminuje możliwość uszkodzenia tego połączenia. Obecnie do oferty wchodzą dwa nowe sterowniki, Vision V120-22-RA22 i M91-2-RA22. Reprezentują sobą dwa różne poziomy zaawansowania i możliwości: seria M91 jest wyposażona w panel tekstowy (dwie linie na 16 znaków), natomiast sterownik serii Vision120 jest najmniejszym sterownikiem wyposażonym w panel graficzny (o rozdzielczości 128 x 64 piksele) i 22 wejścia/wyjścia cyfrowe i analogowe.
***
Kombinowane czujniki do pomiaru wielkości geometrycznych
Czujniki działające w oparciu o jedną znaną metodę fizykalną w praktyce są czasem ograniczone sprzecznymi wymaganiami pomiaru. Firma MICRO-EPSILON jest znanym na świecie gwarantem innowacyjnych rozwiązań wokół pomiarów wielkości geometrycznych. Skumulowanie wiedzy na temat pomiarów i stosowanie różnych technologii pomiarowych zaowocowało w napotkanych problemach pomiarowych rozwiązaniami wykorzystującymi odmienne metody pomiarowe do określenia jednej wielkości geometrycznej.
***
Uwe Nolte
Tworzenie i zarządzanie infrastrukturą sieci Ethernet. System modułowych switchy zarządzalnych MMS i zarządzanie siecią w przypadku przemysłowych sieci Ethernet
Coraz szersze stosowanie Ethernetu w sieciach w sektorze produkcyjnym sprzyja szybkiemu rozwojowi komponentów nadających się do stosowania w przemyśle. Na przykład system modułowych switchy zarządzalnych (MMS) firmy Phoenix Contact obsługuje elastyczne połączenie różnych mediów sieci Ethernet z montażem na szynę montażową DIN. Do zapewnienia łatwej obsługi sieci przemysłowych konieczne jest specjalne oprogramowanie użytkowe do uruchamiania i obsługi sieci. Firma Phoenix Contact posiada spełniający te wymagania program narzędziowy Factory Manager w wersji 2.1, obsługujący elastyczną instalację Ethernetu do stosowania w przemyśle za pośrednictwem prostych funkcji konfiguracyjnych i diagnostycznych.
***
Kolejna odsłona Proficy HMI/SCADA iFIX
Dostępny od ponad 10 lat na polskim rynku automatyki system wizualizacji iFIX firmy GE Fanuc jest kluczowym elementem rodziny programów Proficy – Intelligent Production Solution. Rodzina programów Proficy jest otwartym, zaawansowanym rozwiązaniem informatycznym do kontroli produkcji, dającym każdemu przedsiębiorcy możliwość zautomatyzowania przedsiębiorstwa, analizowania danych i zarządzania produkcją.
***
Wybrano laureatów konkursu prac dyplomowych
W ramach działań wspierających edukację krakowska firma ASTOR, wzorem lat minionych, ogłosiła konkurs na najlepszą pracę dyplomową wykonaną w oparciu o oferowane przez firmę produkty. Tegoroczna edycja konkursu została ogłoszona we wrześniu 2005 r., a 28 listopada br. wybrano kolejnych laureatów konkursu. W tym roku po raz pierwszy w jury konkursu, oprócz przedstawiciela firmy ASTOR, zasiedli reprezentanci zakładów przemysłowych. Miało to na celu bardziej obiektywną ocenę możliwości wykorzystania proponowanych rozwiązań oraz stopnia ich innowacyjności.
***
Trajexia pakuje 50 000 butelek na godzinę!
Gdy pewien klient podjął decyzję o wdrożeniu nowego sprzętu pakującego do zawijania butelek, miał trzy główne wymagania: przerób 50 000 butelek na godzinę, większą dostępność maszyn oraz elastyczność umożliwiającą owijanie butelek opakowaniem o różnych rozmiarach. Na projektanta nowej linii pakującej wybrano firmy Novopac i Ci.ti.emme, mające ponad 30-letnie doświadczenie w dziedzinie systemów opakowań.
***
Klaudiusz Szymczak
ISO 9001 a biurokracja. Dokumentacja systemu zarządzania jakością
System zarządzania jakością zgodny z normą ISO 9001 jest chyba najbardziej znanym standardem. W ciągu kilku lat system zdołał nagromadzić wiele mitów na swój temat. Jednym z nich i chyba najbardziej znanym jest kwestia biurokracji związanej z posiadanym systemem. Spójrzmy, co norma mówi na temat ilości i zakresu dokumentacji. Aby wdrożyć skuteczny system zarządzania, oprócz wielu innych elementów niezbędna jest dokumentacja, która będzie regulować podstawowe procesy. Dokumentacja powinna być na tyle obszerna, na ile jest to potrzebne firmie, aby sprawnie zarządzać systemem.
***
Stephan Korbmacher, Tadeusz Drozdek
Czujniki optyczne o podwyższonej klasie szczelności
Zautomatyzowane procesy produkcyjne stawiają coraz wyższe wymagania odnośnie jakości i wydajności stosowanych w nich czujników. Naprzeciw tym wymaganiom wychodzi di-soric, firma z 20-letnim doświadczeniem w branży automatyki, oferując nową serię czujników fotoelektrycznych, odpowiednich zarówno do typowych zastosowań, jak również do aplikacji narażonych na częsty kontakt z wodą, parą wodną oraz środkami chemicznymi.Nowa seria 50 obejmuje szerokie spektrum czujników fotoelektrycznych wykorzystujących światło widzialne (czerwone), podczerwień oraz światło laserowe. Elementy mają rozmiary pudełka zapałek i są zamknięte w odpornych na uderzenia metalowych obudowach o klasie szczelności IP67.
***
CPS® (Contactless Power System) – bezstykowy, bezdźwięczny, bezpieczny
Zanim pojawił się CPS®, zasilanie elektryczne dużej mocy mogło być przekazywane do ruchomych odbiorników jedynie w sposób konwencjonalny (szynoprzewody, zwijaki kablowe, kable podwieszane itp.). Teraz może się to odbywać również drogą indukcji, a więc bezdotykowo. Możliwości tej metody sięgają mocy rzędu setek kilowatów, a już dzisiaj VAHLE oferuje system o mocy do 45 kVA.
***
Paweł Wiącek
Uniwersalne oraz specjalizowane czujniki wizyjne
Niektóre aplikacje ze względu na stopień swojego skomplikowania muszą być oparte na rozwiązaniach z zakresu zaawansowanych urządzeń wykorzystujących zasady optyki. Należą do nich zwykle aplikacje, w których zachodzi konieczność detekcji, kontroli lub ustawienia detali lub zespołów o cechach fizycznych trudnych do zdefiniowania inaczej niż za pomocą obrazu. Urządzenia wizyjne, służące do tego typu operacji, można podzielić na dwa zasadnicze typy: - Systemy wizyjne oparte na kamerach przetwarzających obraz dwu- oraz trójwymiarowy, z oprogramowaniem zaimplementowanym w samej kamerze (tzw. zintegrowane) lub z przetwarzaniem programowym dokonywanym zewnętrznie (tzw. niezintegrowane)...
***
Uniwersalne napędy MAVILOR
W artykule chcielibyśmy przybliżyć Państwu napędy z serii MA. Dzięki swoim właściwościom znajdują zastosowanie tam, gdzie wymagany jest wysoki stosunek mocy do masy napędu. Między innymi do napędu ramion manipulatorów lub innego rodzaju urządzeń, w których wymagane jest duże przyspieszenie i moc przy niewielkiej wadze. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy omawianego napędu: - Mała mechaniczna stała czasowa jest idealna dla operacji sterowania. - Ekstremalnie mała stała elektryczna dostarcza wysoki szczytowy moment obrotowy przy znacznej prędkości...
***
Krzysztof Gołąb
NextMove – seria nowoczesnych wieloosiowych sterowników ruchu firmy BALDOR
Firma BALDOR od ponad 80 lat jest czołowym producentem urządzeń z zakresu techniki napędowej. Ogromne doświadczenie firmy w dziedzinie serwonapędów oraz innowacyjne podejście do tej tematyki pozwoliło na stworzenie wyjątkowego, kompleksowego systemu do sterowania ruchem. Pozwala on na zbudowanie praktycznie dowolnej aplikacji; od najprostszej, wykorzystującej pojedynczy napęd, do najbardziej skomplikowanej, z programem wielowątkowym i łączem Ethernet Powerlink pozwalającym na podłączenie do 240 napędów do jednego kontrolera ruchu (!). W artykule opisano rodzinę sterowników ruchu, ogólną charakterystykę oraz możliwości systemu. Firma BALDOR jest światowym liderem w produkcji układów napędowych i kontrolerów ruchu. BALDOR od kilku lat – podobnie jak kilkanaście największych firm z branży automatyki – jest członkiem stowarzyszenia Ethernet Powerlink Standarization Group, zajmującego się rozwojem i standaryzacją tej coraz popularniejszej w świecie automatyki sieci czasu rzeczywistego.
***
Tomasz Wilk
Targi POLEKO 2006. Technika dla ekologii
Setki nowych produktów, ciekawe ekspozycje specjalne, pokazy sprzętu komunalnego, a także specjalistyczne konferencje i seminaria wypełniły czas wystawców i zwiedzających ekspozycje Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO. Targi odbyły się w dniach 21–24 listopada, a ich gospodarzem, jak co roku, były Międzynarodowe Targi Poznańskie. Organizatorzy podkreślają, że impreza jest międzynarodowa nie tylko z nazwy. Podczas tegorocznej edycji można było zapoznać się z ofertą z zakresu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej przedstawioną przez ok. 1000 firm z 20 krajów (m.in. z Czech, Danii, Francji, Niemiec, Szwecji, a także po raz pierwszy z Australii, Japonii, Hiszpanii i Szwajcarii). Trafiła ona do ponad 25 000 zwiedzających z 25 państw.
***
Ryszard Porada, Michał Gwóźdź
Badania wpływu zasilania na właściwości napędu indukcyjnego przy zastosowaniu typowego przemiennika częstotliwości oraz szerokopasmowego falownika napięcia
W ostatnich latach prowadzone są badania związane z negatywnymi skutkami stosowania przemienników częstotliwości w napędzie elektrycznym. Dotyczy to m.in. wpływu takiego sposobu zasilania na silnik, jego trwałość, niezawodność, a także oddziaływanie całego układu napędowego na otoczenie. Jest to również związane z problemami kompatybilności elektromagnetycznej oraz uciążliwością wytwarzanego hałasu dla człowieka. Cechą charakterystyczną dotychczas stosowanych przemienników częstotliwości, służących do regulacji napięć, prądów i/lub częstotliwości, jest szczególnie duże odkształcenie napięcia wyjściowego w stosunku do zadanego przebiegu sinusoidalnego.
***
Edyta Trawińska
Systemy mocowania przewodów ekranowanych
Coraz częściej od montowanych urządzeń elektrycznych oczekuje się, aby spełniały wymogi kompatybilności elektromagnetycznej. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi niemiecka firma ICOTEK, która proponuje elementy mocujące przewody ekranowane spełniające wszystkie wymagania, między innymi dzięki solidności wykonania, jak i dużej powierzchni kontaktu z ekranem. Klamry mocujące do oplotów ekranujących typu SKL można zarówno mocować na szynie DIN 35 mm, jak i przykręcić do dowolnego płaskiego elementu w szafie sterowniczej. Ciągły nacisk sprężyny na oplot zapewnia stały kontakt oplotu z masą.
***
Nowość: prowadnica ze stali szlachetnej niewymagająca konserwacji. Brak korozji w ciężkich otoczeniach
Nowe prowadnice ze stali szlachetnej z serii „DryLin W” firmy igus z Kolonii umożliwiają liniowy poślizg w agresywnych mediach. Prowadnice powstały w szczególności dla potrzeb przemysłu pakowniczego, rozlewczego i spożywczego (włącznie z czyszczeniem PES) oraz przemysłu chemicznego. Ponadto można je wykorzystać we wszystkich zastosowaniach podwodnych. Szyny składają się ze stali V4A (1.4571). Prowadnice gwarantują najwyższą odporność na korozję, są odporne na działanie różnorodnych chemikaliów oraz na działanie temperatur do 250°C.
***
Łożyska przegubowe z tworzywa sztucznego do 200˚CŁożyska przegubowe z tworzywa sztucznego do 200˚C
Firma igus z Kolonii poszerzyła system „igubal”, czyli system sferycznych łożysk przegubowych skonstruowanych całkowicie z tworzywa sztucznego, o serię przeznaczoną do stosowania w wysokich temperaturach. Wszystkie artykuły serii E są już dostępne i nadają się do ciągłego zastosowania w otoczeniach z temperaturami do 200°C. Głowice przegubowe łożysk kołnierzowych, przegubowych i stojakowych wykonane z mieszanych, wysokowydajnościowych polimerów pracują w zależności od materiału na sucho i nie wymagają konserwacji.
***
Michał Pyrc, Roman Borecki
Zastosowanie przekaźnika programowalnego ZELIO w układzie sterowania hydraulicznego belownicy do odpadów tworzyw sztucznych
W przetwarzaniu odpadów tworzyw sztucznych, a w szczególności opakowań z PP, PE, HDPE itp., jednym z podstawowych problemów jest ich zagęszczanie. Sortowane przeważnie na wysypiskach komunalnych, ale również w dużych sieciach handlowych, odpady tworzyw sztucznych dostarczane są do zakładów zajmujących się recyklingiem w big bagach lub innych opakowaniach objętościowych. Taka postać ładunków nastręcza wiele problemów logistycznych, w szczególności wysokie koszty transportu i składowania.
***
Konkurs miesięcznika „Napędy i Sterowanie” na najlepsze rozwiązanie – PRODUKT ROKU 2006
W ostatnim tegorocznym numerze przedstawiamy Państwu ofertę produktów, poszerzoną o kolejne propozycje. Zgłoszone zostały do I Konkursu miesięcznika „Napędy i Sterowanie” na najlepsze rozwiązanie – PRODUKT ROKU 2006. Przypominamy, że ideą konkursu jest wyróżnienie najlepszych wyrobów i rozwiązań technicznych prezentowanych na łamach pisma w bieżącym roku.
***
Andrzej Kwiecień, Piotr Gaj
XIII Konferencja Systemy Czasu Rzeczywistego
Tegoroczna XIII edycja Konferencji SCR odbyła się w dniach od 11 do 14 września br. w Ustroniu. Miasto to gościło uczestników Konferencji już po raz piąty i również po raz piąty gospodarzami i głównymi organizatorami Konferencji byli pracownicy Instytutu Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Konferencja SCR jest imprezą przechodnią, co powoduje, że organizator wykonawczy wybierany jest okresowo z grupy instytucji, które w 1994 r. powołały Konferencję do życia.
***
Jacek Spałek, Antoni Skoć
Badania doświadczalne przekładni planetarnych dla układów napędowych przenośników górniczych o dużej wydajności
Współczesne przenośniki górnicze o wysokiej wydajności transportowej wymagają coraz bardziej specjalistycznych rozwiązań napędów, w tym planetarnych przekładni zębatych najnowszej generacji. Zagadnienie to stanowi główną treść artykułu. Rozwój wysoko wydajnych systemów technologicznych w kopalniach węgla kamiennego, charakteryzujących się wyrobiskami ścianowymi o wysokiej koncentracji produkcji [1], stawia szczególne wymagania wobec przenośników odstawczych. Dotyczą one głównie spełnienia warunku uzyskania odpowiednio dużej wydajności transportowej, a to wiąże się z koniecznością zmiany w dużym stopniu dotychczasowego podejścia do zagadnień konstrukcji i eksploatacji napędów tych przenośników.
***
Grzegorz Włodarczyk
2. Targi Nauki i Techniki TECHNICON. Nauka dla przemysłu
Targi Nauki i Techniki TECHNICON 2006 zostały zorganizowane przez Międzynarodowe Targi Gdańskie SA we współpracy z Politechniką Gdańską, Stowarzyszeniem Elektryków Polskich, Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, Korporacją Napędów i Sterowań Pneumatycznych i Hydraulicznych, Centrum Zaawansowanych Technologii „Pomorze” oraz Agencją Rozwoju Pomorza. Zakres tematyczny Targów obejmował Technologie innowacyjne w nauce i przemyśle, Mechatronikę, Elektroenergetykę, Napędy i sterowanie, Automatykę, Robotykę oraz Informatykę. Targi, wspomagając współpracę w sferze produkcji, kooperacji, handlu, a także zacieśniając kontakty ośrodków naukowych i przemysłu, stały się okazją do promocji małych i średnich przedsiębiorców, młodych naukowców, inżynierów i techników.
***
Stanisław Piróg
Elektromechaniczne magazyny energii
Magazyny energii. Przykładowe zastosowania magazynów energii to: - akumulacja energii wytwarzanej przez alternatywne źródła energii elektrycznej (baterie słoneczne, elektrownie wiatrowe) niewspółpracujące z systemem elektroenergetycznym (układy autonomiczne); - w systemie elektroenergetycznym do poprawy jakości energii elektrycznej (stabilizacja napięcia, łagodzenie udarów mocy czynnej) lub jako źródło krótkotrwałego podtrzymania zasilania specjalnych procesów technologicznych; - podtrzymania pracy, w czasie przerw w dostawie energii elektrycznej, szczególnie ważnych urządzeń (układy UPS)...
***
Kolejny krok
Działająca od 3 lat firma 4metal otworzyła w Czechach portal internetowy branży metalowej. Można go znaleźć pod adresem www.4metal.cz. Podczas przeprowadzonych sondaży okazało się, że rynek naszych południowych sąsiadów jest atrakcyjny zarówno dla polskich, jak i zachodnich firm, które poszukują tam podwykonawców oraz klientów. 4metal, zrzeszając wszystkie przedsiębiorstwa z branży w jednym miejscu, pozwoli na ich szybkie odnalezienie i ułatwi współpracę o charakterze lokalnym i międzynarodowym.
***
Konferencja TEMAG 2006. Trwałość maszyn i urządzeń górniczych
Rys historyczny zorganizowanych konferencji TEMAG. Zagadnienie trwałości, jako jedno z podstawowych kryteriów oceny funkcjonalności obiektów technicznych, od wielu dziesiątek lat nurtuje środowiska naukowe oraz konstruktorów, wytwórców i użytkowników maszyn i urządzeń. Odnosi się to zwłaszcza do tych przypadków zastosowania maszyn przemysłowych, gdzie konieczne jest bezwzględne spełnienie kryterium wymaganej trwałości maszyn pracujących w warunkach ekstremalnych obciążeń (a szerzej, różnorodnych wymuszeń) eksploatacyjnych. Problem ten dotyczy w szczególności maszyn i urządzeń stosowanych zarówno w górnictwie podziemnym, jak i odkrywkowym.
***
„Kreatywne sterowanie”
Pod takim tytułem organizowany jest przez Relpol SA konkurs na projekt dowolnej aplikacji automatyki (przemysłowej lub użytkowej) z wykorzystaniem sterownika NEED produkowanego przez firmę Relpol. Patronat medialny nad konkursem objął miesięcznik „Napędy i Sterowanie”. W swym założeniu konkurs przewiduje: - Zaprojektowanie aplikacji w programie LAD lub STL w oparciu o oprogramowanie PC NEED...
***
Andrzej Meder, Józef Kaczmarczyk
Opis metod zastosowanych do wyeliminowania zagrożeń stwarzanych przez zespoły i układy hydrauliczne oraz pneumatyczne (analiza ryzyka) – doświadczenia i wnioski
Dwuletni okres obowiązywania systemu oceny zgodności, który przewiduje etap identyfikacji zagrożeń, analizy ryzyka, opisu metod zastosowanych do wyeliminowania zagrożeń, umożliwia dokonanie podsumowania tego etapu procesu oceny zgodności. Podsumowanie wynika z doświadczeń Zakładu Badań Atestacyjnych jako Jednostki Certyfikującej Wyroby. Zespoły i układy hydrauliczne oraz pneumatyczne, będące maszynami rozumianymi jako zespół sprzężonych części lub elementów składowych, z których przynajmniej jeden jest ruchomy, wraz z odpowiednimi elementami uruchamiającymi, obwodami sterowania, zasilania, połączonych wspólnie w celu określonego zastosowania, przewidziane do zastosowania w przestrzeniach zagrożonych wybuchem...
***
Jacek Spałek, Klaus Findling, Krystian Ternka, Andrzej Kościelniak
System ABEG innowacyjna koncepcja doboru łożysk tocznych
Pojęcie „globalizacja” jest obecnie tak często używane, że towarzyszy na co dzień naszej rzeczywistości. Jedni widzą w niej zagrożenie dla lokalnych rynków, inni natomiast szansę dalszego ogólnoświatowego rozwoju w kierunku globalnej współpracy. Jak byśmy tego zagadnienia nie analizowali, globalizacja jest istotna dla każdej jednostki gospodarczej, wręcz dla każdego człowieka. Czy jest ona rozumiana jako szansa, zależy od strategicznych decyzji podejmowanych przez osoby odpowiedzialne za przyszłość konkretnych jednostek gospodarczych.
***
Targi PROTECH ’06. Najnowsze rozwiązania dla przemysłu
Z myślą o odbiorcach sektora przemysłowego zorganizowane zostały już po raz drugi Międzynarodowe Targi Technologii i Produkcji – PROTECH ’06. Warszawskie Centrum EXPO XXI w dniach 14–16 listopada br. stało się miejscem prezentacji produktów międzynarodowych firm oraz najnowszych technologii z całego świata. Ekspozycja OEMTECH (Original Equipment Manufacturers) na powierzchni wystawienniczej ponad 2000 m2 skupiła ok. 60 firm, producentów i dostawców elementów składowych gotowych wyrobów finalnych.
***
Ryszard Klencz
Targi InterRailTech 2006. Szybkie koleje wyzwaniem XXI wieku
Warszawskie Centrum Expo XXI gościło przez trzy dni, od 22 do 24 listopada 2006 r., firmy biorące udział w VI Międzynarodowych Targach Kolejnictwa InterRailTech. Targi stały się okazją do wymiany poglądów i doświadczeń na temat perspektyw i rozwoju kolejnictwa w aspekcie współpracy w ramach UE. Wspólne działanie krajów europejskich w celu osiągnięcia jednakowego standardu w zakresie usług i sprawności funkcjonowania transportu kolejowego staje się wyzwaniem XXI wieku.
***
Bolesław Stokowy
Dwusystemowa lokomotywa elektryczna 1822
Swobodny dostęp przewoźników kolejowych do krajowej infrastruktury kolejowej, możliwości dostępu do infrastruktury innych zarządów kolejowych, wolna konkurencja w europejskich przewozach towarowych zmusza przewoźników do szukania nowych rozwiązań pozwalających na obniżkę kosztów, poprawę konkurencyjności i zaspokojenie wszystkich oczekiwań klientów. Ta nowa sytuacja zmienia również wymagania stawiane przewoźnikom w aspekcie posiadanego taboru kolejowego, szczególnie jego interoperacyjności.
***
Systemy Monitorowania Pojazdów
Systemy Monitorowania Pojazdów (SMP) przeznaczone są do pojazdów szynowych wykorzystywanych do jazdy pojedynczej i wielokrotnej. Służą do wizualnej kontroli sytuacji i zdarzeń na zewnątrz pojazdu w bezpośredniej jego bliskości i wewnątrz pojazdu. SMP podwyższa bezpieczeństwo podróżnych, minimalizując zagrożenia związane z wsiadaniem do pojazdu i jego opuszczaniem. Podwyższa również komfort kierowania pojazdem. W skład systemu wchodzą kolorowe kamery zewnętrzne i wewnętrzne o wysokiej rozdzielczości, kolorowe monitory LCD i panele kontrolne SMP wykonane w różnych wersjach, umieszczone w szafach sterowniczych pojazdu.