Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 04/2015

Napędy i Sterowanie
numer 04/2015


EURA Drives Electric na Targach Forum Wentylacja 2015
Premiera 4 nowych produktów, 36 m2 powierzchni wystawienniczej, nawiązanie ponad 100 nowych kontaktów biznesowych, podpisanie 3 listów intencyjnych o przyszłej współpracy oraz liczne spotkania z naszymi stałymi klientami – tak w liczbach przedstawia się dla nas 13. edycja Targów Forum Wentylacja – Salon Klimatyzacja 2015.

***
Mniejsze koszty produkcji, konfiguracji oraz eksploatacji maszyn i urządzeń. Ultrakompaktowe serwonapędy nowej generacji PSD firmy Parker Hannifin
Firma Parker Hannifin zaanonsowała pojawienie się wieloosiowych serwonapędów PSD (Parker Servo Drive).
Seria PSD została zaprojektowana jako linia napędów nowej generacji przeznaczonych do zastosowań w maszynach dla przemysłu spożywczego, produkcji papieru i opakowań, tekstylnym czy przetwórstwie tworzyw sztucznych.

***
Jak optymalnie dobrać wzmocniony switch Ethernet
Sieć Ethernet od kilku lat jest najpopularniejszym standardem w szeroko pojętej automatyce przemysłowej. Większość inżynierów rozumie, czym różnią się komponenty do budowy sieci biurowej od ich przemysłowych odpowiedników. Nasuwa się pytanie, czy pomiędzy profesjonalnymi przełącznikami istnieją jakieś znaczące różnice, skoro większość z nich wygląda podobnie. Okazuje się, że różnice są znaczne i dotyczą nie tylko stopnia ochrony, ale również samej funkcjonalności przełącznika. Czym zatem się kierować przy budowie przemysłowej sieci Ethernet.

***
Profil AV – nowe uszczelnienie zgarniające produkcji Parker Hannifin
Zanieczyszczenie lub wnikanie brudu do wnętrza cylindrów hydraulicznych jest jedną z najczęstszych przyczyn awarii w maszynach mobilnych. Gdy cykle i warunki pracy maszyn i urządzeń stają się coraz cięższe, sprawność ma kluczowe znaczenie dla wszystkich użytkowników końcowych. Uszczelnienie zgarniające AV, produkowane przez Parker-Pradifa®, gwarantuje skuteczną ochronę przeciwko zanieczyszczeniom i korozji, a co za tym idzie – przyczynia się do wydłużenia żywotności maszyny oraz jej dostępności.

***
Anna Szymczak
Nie ma już dotacji na zakup maszyn
W ostatnich tygodniach opublikowano warunki naboru wniosków dla przedsiębiorców. Nowe dotacje, czyli oferowane w ramach perspektywy, tj. 2014–2020, będą ambitne. Jeszcze silniejszy nacisk jest położony na innowacyjność technologii i produktów. Kończą się raczej czasy uzyskania dotacji na zakup nowej maszyny do firmy, która – po prostu jest potrzebna, gdzie załączona opinia o innowacyjności wychwala pod niebiosa „unikatowe śrubki”, które nie mają znaczenia dla funkcjonowania maszyny.

***
Napędy z gwarancją jakości i niskiej ceny
Jako autoryzowany przedstawiciel firmy OMECMOTORS pragniemy zainteresować Państwa tematem silników elektrycznych,  których zastosowanie jest możliwe niemal w każdej gałęzi przemysłu.

***
PNEUMATICON zakończony sukcesem
VIII Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań PNEUMATICON, które odbyły się od 10 do 12 marca w Targach Kielce, obfitowały w najnowocześniejszy sprzęt z zakresu pneumatyki, hydrauliki, napędów i sterowań. Zwiedziło je 6 tysięcy gości.

***
Uchwyty kasetowe z zamkiem – dwa produkty w jednym, dostosowane do montażu w ograniczonych przestrzeniach
Często spotykanym problemem podczas doboru uchwytów jest fakt, że po zamontowaniu stają się one najbardziej wystającym elementem zabudowy. W wielu aplikacjach, ze względu na ograniczoną przestrzeń, elementy takie wręcz nie mogą wystawać poza obudowę. Do tych celów skonstruowane zostały uchwyty kasetowe montowane wewnątrz ścian obudów.

***
Wyspa zaworowa z elektroniką G3 do sterowania pneumatycznymi elementami wykonawczymi
Wyspa zaworowa z elektroniką G3 do sterowania pneumatycznymi elementami wykonawczymi firmy ASCO Numatics to laureat prestiżowego konkursu na Produkt Roku 2014/2015 Magazynu „Napędy i Sterowanie”  w kategorii „Nowe maszyny i technologie”.

***
InnoPOWER, czyli interdyscyplinarnie o energetyce na Targach Expopower
Innowacyjność stanowi impuls do kształtowania się i rozwoju każdej gałęzi gospodarki. W energetyce jest ona szczególnie istotna. Wychodząc naprzeciw potencjałowi, jaki rodzi spotkanie nauki z biznesem, oraz biorąc pod uwagę ogłoszoną w lutym br. strategię Unii Energetycznej, która innowacyjność stawia jako jeden z ważnych elementów polityki energetycznej UE, w dniach 26–28 maja w Poznaniu odbędzie się forum i wystawa InnoPower – innowacje w energetyce.

***
Eksperci w dziedzinie części hydraulicznych planują długoterminową współpracę
Grupa Stauff, mająca swoją siedzibę w Werdohl, w Niemczech, i spółka Volz Gruppe GmbH, znajdująca się w Deilingen, również w Niemczech, planują zakomunikowanie inwestycji firmy Stauff w Volz Group na Targach w Hanowerze w 2015 roku.

***
BUDMA 2015. Targi inspiracji
Zakończyła się 24. edycja największych w tej części Europy targów dedykowanych sektorowi budownictwa oraz architektom i projektantom. BUDMA 2015, w której skład wchodziły Targi Budma, CBS, Glass oraz WinDoor-tech, zaprezentowała najnowszą ofertę ponad 1000 wystawców z 33 krajów z całego świata. Przez cztery targowe dni ekspozycję odwiedziło ponad 50 000 zwiedzających.

***
ITM Polska 2015: miernik technologicznego postępu
Najnowsze technologie, produkty, i usługi, oferta wystawców z kilkudziesięciu krajów, pokazy na żywo, maszyny w ruchu, konferencje i warsztaty – to wszystko czeka na gości Targów ITM Polska, które odbędą się w Poznaniu w dniach 9–12 czerwca 2015 roku.

***
Targi Elektrotechnika już za nami
W dniach 25–27 marca w Warszawskim EXPO XXI odbyły się XIII Międzynarodowe Targi Sprzętu Elektrycznego i Systemów Zabezpieczeń ELEKTROTECHNIKA 2015

***
Targi z pozytywną energią
Branżowe konferencje, ważne rozmowy, niemal stu wystawców i ponad 5000 zwiedzających – w Targach Kielce przez dwa dni królowała tematyka energetyki, elektrotechniki i odnawialnych źródeł energii.

***
Monitorowanie zatrzymania i prędkości bezpiecznej
Na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn, wdrażającego postanowienia dyrektywy 2006/42/WE, można wyszczególnić kilka wymagań dotyczących podstawowych funkcji bezpieczeństwa.

***
Systemy sterowania firmy ANIRO
Na polskim rynku, wśród firm i zakładów stosujących przemienniki częstotliwości bardzo dużą popularność zyskały napędy LSIS. Głównie są to falowniki typu iC5, iG5A i iS7. Zawdzięczają one swoją popularność wysokiemu stosunkowi jakości do ceny oraz wysokiej niezawodności. W każdej dziedzinie, w każdej aplikacji znajdą swoje zastosowanie. Do prostych aplikacji stosowana jest seria iC5, do bardziej wymagających seria iG5A, natomiast do większych mocy i bardziej wymagających urządzeń – seria iS7.

***
EGP firmy SCHUNK – najbardziej kompaktowy chwytak elektryczny na rynku
Mechatronika to dziedzina, w której SCHUNK jest wiodącym producentem, posiadającym szeroką gamę produktów. Dzięki połączeniu wieloletniego doświadczenia w pneumatyce z pionierskimi sukcesami w mechatronice firma SCHUNK oferuje skuteczne, wydajne i niezawodne rozwiązania niemal dla każdego zadania. Alternatywa, inteligencja i elastyczność tworzą unikalny, wysokiej jakości system modułowy.

***
Robot AGV jako podstawa budowy linii produkcyjnej
Zwiększanie wydajności produkcji to jeden z priorytetów stawianych przed firmami, które chcą pozostać konkurencyjne na rynku. Jedną z często stosowanych metod jest automatyzacja procesów. Firma WObit proponuje do jej realizacji wykorzystanie robotów mobilnych AGV – stosowanych w nowoczesnych zakładach produkcyjnych.

***
Hydrostatyczny napęd jazdy holownika lotniskowego PEGAZ
Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne od lat produkuje urządzenia do naziemnej obsługi statków powietrznych (NOSP). Są to urządzenia techniczne często zabudowane na przyczepach lub holowane. Aby umożliwić tego rodzaju transport, firma WCBKT postanowiła uzupełnić swoją ofertę o holownik lotniskowy o handlowej nazwie PEGAZ, który jest przystosowany do transportu urządzeń NOSP po płycie lotniska, a ponadto umożliwia holowanie statków powietrznych.

***
Pompa tłokowa osiowa o zmiennej wydajności A1VO
Pompa tłokowa osiowa o zmiennej wydajności A1VO firmy Bosch Rexroth jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i umożliwia zastosowanie systemów oszczędzających energię Load-Sensing również w kategorii ciągników o niskiej mocy. Specjalnie skonstruowana dla segmentu mniejszych ciągników pompa tłokowa osiowa o zmiennej wydajności A1VO zmniejsza zużycie oleju napędowego nawet do 10 000 litrów w ciągu całego okresu użytkowania maszyny, wynoszącego 6000 roboczogodzin.

***
Bartłomiej Krulik
Kompletny dostawca dla hydrauliki mobilnej
Firma Hydac Sp. z o.o. wraz z partnerem Nordhydraulic, działającym w obrębie grupy Hydac International, oferuje kompleksowe rozwiązania dla branży maszyn mobilnych.

***
BEZPŁATNY przegląd prewencyjny stanu technicznego przemienników częstotliwości SIMOVERT MASTERDRIVE w Siemens Customer Services
Serwis napędów elektrycznych SIEMENS oferuje bezpłatną diagnostykę wraz z oceną stanu technicznego przemiennika, znacznie zwiększającą niezawodność pracy układu napędowego.

***
Ryszard Klencz
Efektywność polskiego górnictwa – XXIV Szkoła Eksploatacji Podziemnej
Społeczność Śląska odrabia lekcje gospodarki rynkowej w górnictwie węgla kamiennego. Sytuacja na rynku światowym węgla ujawniła wszystkie zaniedbania spółek węglowych. Wielcy mogą spojrzeć na doświadczenia małych podmiotów, takich jak kopalnia Silesia i Bogdanka, które mają za sobą podobne doświadczenia.

***
LEE Hydraulische Miniaturkomponenten GmbH
Od czasu, gdy przez Leighton Lee II założona została w 1948 r. firma „THE LEE COMPANY”, w ciągu kilku dziesięcioleci rozwinęła się ona do przedsiębiorstwa stanowiącego autorytet w dziedzinie produkcji hydraulicznych miniaturowych elementów dla najróżniejszych branż. Miniaturowe elementy używane są nie tylko w branży hydraulicznej lotnictwa i technice przemysłowej, ale coraz częściej także w technice analizy i technice medycznej.

***
Arkadiusz Szojer
Sieciowe systemy bezpieczeństwa dostępne również w systemach Kinetix 5500
Historycznie patrząc, systemy bezpieczeństwa napędów ulegają ciągłej ewolucji. Na początku od strony układu bezpieczeństwa w układzie pracował jeden stycznik, w sytuacji awaryjnej odcinający zasilanie zarówno części mocowej, jak i elektroniki napędu. Czasem w celu podniesienia niezawodności układu bezpieczeństwa korzysta się z dwóch styczników pracujących szeregowo.

***
Wybór modułu pomiarowego w aplikacjach przemysłowych
Pomiar i akwizycja danych to bardzo szeroki zakres wiedzy, tak samo jak liczba możliwych zastosowań kart i modułów pomiarowych. Coraz większy stopień miniaturyzacji układów scalonych pozwala na budowę coraz dokładniejszych urządzeń pomiarowych, zawierających liczne wejścia i wyjścia, cyfrowe i analogowe. Ilość parametrów takich modułów może przyprawić o ból głowy, dlatego wybór właściwej karty często do najprostszych nie należy.

***
Pierwszy na świecie wielowiązkowy skaner LED wykorzystujący technologię impulsowego pomiaru odległości
Technologia impulsowego pomiaru odległości (PRT) wykorzystuje bezpośredni pomiar pojedynczych impulsów świetlnych. Dzięki temu wielowiązkowy skaner LED R2100 posiada szereg wyjątkowch zalet. Nowy, wytrzymały czujnik może być używany w szerokim zakresie warunków pracy.

***
ACS580. Nowa rodzina standardowych przemienników częstotliwości ABB
10 lat po wprowadzeniu do sprzedaży przez firmę ABB najbardziej uniwersalnej i najpopularniejszej serii przemienników częstotliwości – ACS550, światło dzienne ujrzał jej następca: ACS580, który został zaprojektowany w oparciu o nową, wszechstronną architekturę napędów elektrycznych i jest przeznaczony do pracy w aplikacjach zarówno zmienno- jak i stałomomentowych.

***
Zdecentralizowane instalacje z MASI68 Murrelektronik
MASI68 sprawia, że zdecentralizowane rozwiązania instalacyjne są maksymalnie proste – na przykład w urządzeniach do napełniania!

***
T. Potaczała, B. Dittmar, M. Strączkiewicz, T. Barszcz
Zintegrowany system do badania powłok antykorozyjnych
Streszczenie: Korozja jest powszechnym zjawiskiem powodującym znaczne obniżenie własności mechanicznych i użytkowych maszyn, urządzeń oraz elementów, znacząco zmniejszając bezpieczeństwo ich stosowania. Z tego też powodu od wielu lat na całym świecie prowadzone są systematyczne badania dotyczące ochrony antykorozyjnej obiektów, konstrukcji, środków transportu, instalacji wykonanych bądź zawierających elementy metalowe oraz stopy metali, poddanych niszczącym czynnikom atmosferycznym i środowiskowym. W ramach prowadzonych badań naukowych autorzy proponują wykorzystanie automatycznego systemu, pozwalającego na przyspieszenie procesu korozyjnego oraz ocenę jego stanu, wykorzystując w tym celu metody ultradźwiękowe. W publikacji przedstawiono sposób prowadzenia badań oraz prototypowe stanowisko, na którym badania te mogą być wykonywane.

***
Firma TERM na Międzynarodowych Targach Automatyki i Pomiarów Automaticon w Warszawie
Już po raz dziewiąty nasza firma brała udział na odbywających się w dniach 17–20 marca 2015 roku Międzynarodowych Targach Automatyki i Pomiarów Automaticon. Za pośrednictwem miesięcznika „Napędy i Sterowanie” chcielibyśmy podziękować Klientom za odwiedzenie naszego stoiska. Odbyliśmy wiele spotkań i mamy nadzieję, że ich efektem będzie rozpoczęcie współpracy z nowymi Klientami. Liczymy również na kontynuowanie współpracy z pozostałymi Klientami – bardzo cenimy ich uwagi i spostrzeżenia na temat współpracy z nami oraz jesteśmy otwarci na nowe wyzwania.

***
Twój pakiet bonusowy – komputery przemysłowe Box i Panel PC
Oferowane przez B&R komputery PC to odpowiedź na potrzeby odbiorców przemysłowych, oczekujących solidności, niezawodności i długotrwałej dostępności. Odpowiedzialni za podejmowanie decyzji eksperci z wielu różnych branż wybierają komputery przemysłowe B&R, ponieważ wiedzą, że komputery, które na pierwszy rzut oka wydają się tańsze, okazują się – w dłuższej perspektywie – właśnie najdroższe. Liczy się przecież całkowity koszt generowany przez produkt w trakcie okresu jego eksploatacji i na tym właśnie polu najlepiej widać korzyści finansowe, jakie dają komputery przemysłowe B&R. Ich bezkompromisowa jakość zapewnia wiele lat bezproblemowej pracy nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach. „Made by B&R” oznacza najwyższe standardy rozwoju oraz produkcji – od projektu obwodów drukowanych aż po logistykę części zamiennych.

***
Jens Offensand, Kamil Wachowicz
Nowe systemy radiowe Radioline bazujące na technologii Trusted Wireless 2.0. Wszystkie zalety innych rozwiązań w jednym
Większość z nas posiada więcej niż jedną parę butów. Oprócz butów sportowych mamy na przykład eleganckie buty do tańca, buty do pracy w ogrodzie, buty na wycieczki piesze poza miasto. Do tego parę butów do codziennego użytku. Tak więc przeciętny Kowalski ma kilka par butów o określonych właściwościach i przeznaczonych na określone okazje. Podobna zasada obowiązuje w przypadku różnych przemysłowych technologii radiowych dostępnych na rynku.

***
WUHAN – żelazo i stal. Wydajne motoreduktory napędzają maszyny do obsługi produktów luzem
Chiński gigant stalowy WISCO obsługuje nowy duży port przeładunkowy nad Morzem Wschodniochińskim
od 2012 r. Motoreduktory NORD napędzają system załadunku i rozładunku, zapewniający stałe dostarczanie rudy do zakładów produkcyjnych WISCO w głębi kraju.

***
Zagrożenie wybuchem
W wielu gałęziach przemysłu stosowane procesy technologiczne oraz przetwarzane materiały i surowce stwarzają różne zagrożenia dla życia ludzkiego oraz dla środowiska. Wymienić tutaj można takie sektory gospodarki, jak przemysł chemiczny, naftowy, gazowniczy, przemysł petrochemiczny, farmaceutyczny, czy też górnictwo.

***
Ogólnoprzemysłowy System Ewidencji Materiałów Wybuchowych TRYTON
Proponowane przez firmę SEVITEL Sp. z o.o. rozwiązanie elektronicznej ewidencji materiałów wybuchowych TRYTON jest uniwersalnym, kompleksowym systemem pozwalającym na zarządzanie środkami strzałowymi (materiałami wybuchowymi i zapalnikami) zarówno w podziemnych, odkrywkowych i otworowych zakładach górniczych, jak i w działalności pozagórniczej (roboty rozbiórkowe, prace geofizyczne itp.).

***
Katarzyna Zając
Automaticon 2015. Automatyka i robotyka – przyszłością polskiej gospodarki
Rozwój myśli technicznej na najwyższym poziomie – to wrażenie pozostawia w pamięci 21. już edycja Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON®, które tradycyjnie odbyły się w marcu, w warszawskim Centrum EXPO XXI. W tegorocznej edycji Targów udział wzięło ponad 300 wystawców.

***
Katarzyna Zając
Konkurs miesięcznika „Napędy i Sterowanie” PRODUKT ROKU 2014/2015 rozstrzygnięty
18 marca, podczas Targów AUTOMATICON 2015 w Warszawie, ogłoszone zostały wyniki zorganizowanego przez redakcję miesięcznika „Napędy i Sterowanie” Konkursu na najlepszy PRODUKT ROKU 2014/2015.

***
Patrycja Trzepałka
Zielona energia wytwarzana w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych
Obecnie można zaobserwować szybki rozwój przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, które poddawane są modernizacji oraz wdrażaniu nowych technologii.

***
Józef Gierasimiuk
Obowiązki producentów i użytkowników maszyn w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Cz. I
Człowiek, tworząc maszyny i inne urządzenia techniczne, stanowiące wyposażenie stanowisk pracy, jest jednocześnie odbiorcą ich pozytywnych i negatywnych oddziaływań. Wynikiem pozytywnego oddziaływania jest rozwój osobowy użytkowników i zwiększenie wydajności pracy, a negatywnego – wypadki i choroby oraz straty materialne. Zatem oddziaływanie to wiąże się zarówno z aspektami humanitarnymi i społecznymi, jak i z istotnymi zyskami lub stratami ekonomicznymi.

***
Andrzej Przytulski
Własności elektryczne wybranych tkanek, narządów i płynów ustrojowych w zakresie długich i ultrakrótkich fal radiowych
Streszczenie: W artykule przedstawiono parametry elektryczne (przewodność właściwą i względną przenikalność elektryczną) wybranych tkanek, narządów i płynów ustrojowych dla długich i ultrakrótkich fal radiowych. Determinują one stosunek prądów przewodzenia do prądów przesunięcia dielektrycznego, zwany też często w literaturze teorii obwodów współczynnikiem strat dielektrycznych tgδ. Jego wartość stanowi kryterium określające, czy fala elektromagnetyczna rozprzestrzenia się w środowisku dobrze czy słabo przewodzącym. Wykazano, że wraz ze wzrostem częstotliwości ciało człowieka staje się środowiskiem słabo przewodzącym.

ENG Electrical properties of the chosen tissues, organs and body fluids for long and ultrashort radio waves
Abstract: In the article are presented electrical parameters (electrical conductivity and relative permittivity) of the chosen tissues, organs and body fluids for long and ultrashort radio waves. They determine the ratio of conduction currents to dielectric displacement currents often called the dielectric loss factor tgδ in a theory of circuits. Its value is a criterion determining whether an electromagnetic wave spreads in a well or feebly conducting medium. It has been shown that together with an increase in frequency the human body becomes a feebly conducting medium.

***
Marek Przygoda, Paweł Sarnowski, Robert Piotrowski
Wykonanie i sterowanie układem stabilizacji obiektu na równi pochyłej
Streszczenie: Platforma ball and beam jest jednym z najbardziej popularnych fizycznych modeli laboratoryjnych przydatnych w nauczaniu inżynierii systemów sterowania. W artykule przedstawiono projekt, wykonanie i oprogramowanie platformy ball and beam. Opisano proces doboru i implementacji filtrów sygnałów pomiarowych oraz syntezę algorytmu sterowania.

ENG Abstract: The ball and beam system is one of the most popular and important physical laboratory models for teaching control systems engineering. The paper presents the project, construction and programming of ball and beam platform. Moreover, the filtering of measurements signals and control algorithm were developed.

***
Czesław Dymarski
Żuraw pokładowy z kompensacją nurzania
Streszczenie: W referacie przedstawiono rozwiązanie konstrukcyjne oraz schemat napędu i sterowania hydraulicznego żurawia pokładowego możliwych do wykorzystania np. przy przeładunku na morzu towarów jednostkowych, w tym także niebezpiecznych. Wymienione uwarunkowania i dodatkowe wymagania dotyczące warunków pracy oraz parametrów geometrycznych, w tym bardzo ograniczonej wysokości żurawia, miały decydujący wpływ na jego konstrukcję i kinematykę, a także na zastosowany układ napędu i sterowania. Bardzo istotną funkcją tego układu jest stabilizowanie ruchów ładunku i tym samym ograniczenie działających na niego dynamicznych obciążeń podczas pracy żurawia na wzburzonym morzu.

ENG Deck Crane with Heave Compensator
Abstract: This paper presents the design solution and schema of hydraulic drive and control systems of the deck crane destined for transshipment at sea of unit loads including also dangerous loads. These conditions and additional requirements regarding working conditions and geometrical parameters, including a very limited height of the crane had a decisive influence on the structure and kinematics, as well as the applied drive and control system. A very important feature of this system is stabilisation of the load movement, thus reducing the dynamic loads during operation of the crane on a stormy sea.

***
Antoni Kozieł, Dariusz Prostański
Nowoczesne technologie w inteligentnych maszynach do transportu materiałów i przewozu ludzi
Streszczenie: Analiza cyklu życia produktów, w tym maszyn, wskazuje na stosowanie w coraz szerszym zakresie nowoczes­nych technologii z zakresu informatyki, teletransmisji oraz robotyki. Dąży się do autonomicznego sterowania i automatyzacji realizowanych procesów oraz nadania systemom maszynowym cech mechatronicznych.
Inteligentne maszyny mogą oceniać warunki pracy na podstawie dostarczonych informacji i dostosować się do nich.
W artykule przedstawiono możliwości i przykłady zastosowań nowoczesnych technologii w maszynach do transportu materiałów i przewozu ludzi w górnictwie, projektowanych w Instytucie Techniki Górniczej KOMAG.

ENG State-of-the-art technologies in intelligent machines for transportation of materials and people
Abstract: Analysis of life cycle of products, including machines, shows that state-of-the-art information, teletransmission and robotics technologies are more often used. Autonomous control and automation of realized processes as well as assigning the mechatronic features to machinery systems are planned.
Intelligent machines can asses the surrounding conditions on the basis of received information and adapt to them.
Possibilities and examples of use of state-of-the-art technologies in machines for transportation of materials and people in the mining industry, which are designed at the KOMAG Institute of Mining Technology, are given.

***
Krzysztof Kotwica
Nowe rozwiązania narzędzi urabiających oraz uchwytów noży dla organów kombajnów chodnikowych
Streszczenie: W artykule przedstawiono problemy związane z mechanicznym drążeniem wyrobisk korytarzowych w skałach zwięzłych z wykorzystaniem ramionowych kombajnów chodnikowych. Opisano opracowane w Katedrze Maszyn Górniczych, Przeróbczych i Transporotwych AGH Kraków nowe rozwiązania konstrukcyjne narzędzi urabiających – specjalnych noży koronowych oraz uchwytów noży styczno-obrotowych wspomaganych cieczą pod ciśnieniem. Zaprezentowano wyniki badań stanowiskowych nowych narzędzi i uchwytów, przeprowadzonych w laboratorium Katedry oraz wstępne wyniki prób poligonowych z wykorzystaniem ramionowych kombajnów chodnikowych.

ENG New solutions of mining tools and rotary-tangential picks holders for roadheaders mining heads
Abstract: The article presents the problems associated with mechanical excavation of roadways in the hard rocks using roadheaders. New design solutions of mining tools – special bell-shaped cutting tool and rotary-tangential pick holder assisted with liquid under pressure, developed in the Department of Mining, Dressing and Transport Machines, AGH Krakow were described. Stand tests results of new mining tools and holders, carried out in the laboratory of the Department and the preliminary results of field tests using roadheaders, were presented.

 

Reklama