Archiwum - numer 11/2017
Krzysztof Gołąb
ESTUN – najciekawsze pozycje w ofercie oraz innowacyjne rozwiązania w branży serwonapędów
Obecna na rynku polskim już kilka lat firma ESTUN – producent serwonapędów i serwosilników –
w ostatnim czasie wprowadziła nowe rozwiązania w swojej ofercie. Bazując na informacjach
od swoich odbiorców, firma poszerzyła gamę silników i napędów oraz dostępnych dla nich opcji.
***
Hans-Joachim Wendt
Firma Lenze prezentuje kompletną koncepcję automatyzacji dla nowoczesnych urządzeń obsługujących regały magazynowe. Szybciej i bezpieczniej pomiędzy regałami magazynowymi
Optymalizacja parametrów urządzeń, zmniejszanie czasów uruchamiania i redukcja zużycia energii – to istotne wyzwania stawiane już dzisiaj urządzeniom obsługującym regały kolejnych generacji. Firma Lenze połączyła pakiet rozwiązań związanych z napędami i automatyzacją, co umożliwiło konstruktorom i automatykom od urządzeń obsługujących regały sprostanie tym wyzwaniom. A wszystko to dla zapewnienia znaczących korzyści użytkownikom urządzeń.
***
Programowalne enkodery Lika
Firma Lika Electronic ma 35-letnie doświadczenie w produkcji układów pomiarowych. W ofercie znajdują się magnetyczne enkodery liniowe oraz enkodery obrotowe optyczne i magnetyczne. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku w ostatnich latach Lika Electronic znacznie rozszerzyła ofertę enkoderów programowalnych.
***
Galli Erio S.R.L. – oferta produktowa
Spółka Galli Erio S.R.L. rozpoczęła działalność w 1962 r. jako indywidualne przedsiębiorstwo Officina Meccanica Galli Erio, działające na rzecz osób trzecich, głównie w sektorze urządzeń oleodynamicznych (produkcja zaworów oraz innych komponentów ogólnego przeznaczenia).
***
Firma igus poszerza modułowy system niedrogich robotów i na Targach Hanowerskich 2017 zaprezentowała rozwiązania stosowane w jej własnych zakładach produkcyjnych. Swobodnie konfigurowalne roboty przemysłowe firmy igus już od 5000 euro
Łatwe konfigurowanie oraz ekonomiczna automatyzacja – podczas Targów Hanowerskich 2017 firma igus, specjalizująca się w tworzywach sztucznych do zastosowań ruchomych, zaprezentowała nowe elementy z rodziny robolink do indywidualnego konfigurowania robotów. Oprócz kompletnych ramion robotów o zoptymalizowanej konstrukcji, zapewniającej jeszcze większą swobodę ruchu, zwiększoną stabilność oraz udźwig do 8 kilogramów, firma igus zaprezentowała aplikację „robolink designer” umożliwiającą łatwe i szybkie konfigurowanie ramienia robota dostosowanego do indywidualnych wymagań.
***
Guido Mertens, Rafał Sypniewski
Zastosowanie sieciowych rozruszników silnika w systemach sterowania przenośników firmy Dürr Poland
Dürr Poland jest spółką należącą do Grupy Dürr, powstałą w 1990 roku i zlokalizowaną w Radomiu. Od początku swego istnienia specjalizuje się w projektowaniu, produkcji, dostawach, montażu, uruchamianiu i serwisie systemów transportu technologicznego linii montażowych, lakierniczych i magazynowych występujących w zakładach produkcyjnych. Swoje projekty realizuje w oparciu o nowatorskie rozwiązania z wykorzystaniem najwyższej jakości podzespołów mechanicznych, elektrycznych i sterowniczych.
***
Anna Lembicz
To był czas wykorzystanych szans
Blisko 300 przedstawicieli branży wod.-kan. zjechało w dniach 28–29 września 2017 r. do Warszawy, gdzie w Hotelu Sheraton Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” zorganizowała już VII edycję Kongresu Wodociągowców Polskich. Wydarzenie jest organizowane w cyklu trzyletnim – już od 21 lat przyciąga przedstawicieli przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych zainteresowanych bieżącą sytuacją branży wod.-kan. i wyzwaniami, które ją czekają. Nieco starsza jest sama Izba – jedyna ogólnopolska instytucja samorządu gospodarczego, reprezentująca i stojąca na straży interesów ponad 480 firm wod.-kan., a więc skupiająca 85% rynku wody i ścieków w Polsce.
***
Karol Wdowikowski, Ryszard Dworzecki, Tomasz Simiński
Nowatorskie zastosowanie sieci BACnet. Integracja systemów przeciwpożarowych, oświetleniowych oraz wypożyczalni rowerów przy użyciu sterownika swobodnie programowalnego PLC
Rozpowszechnienie systemów automatyki i sterowania oraz świadomość społeczna szerokiego spektrum jej zastosowania ukształtowały popyt na kompleksowe systemy sterowania o wysokiej uniwersalności, energooszczędności i optymalnym działaniu.
Brak rozwiązania rynkowego spełniającego wszystkie kryteria skłonił nas do opracowania sterownika swobodnie programowalnego, który oprócz zarządzania systemami klimatyzacyjno-wentylacyjnymi, ciepłownictwem, systemami oświetlenia, systemami ochrony przeciwpożarowej, obsługi paneli HMI oraz programowalnych termostatów zarządza z powodzeniem również systemem wypożyczalni rowerów.
***
Grzegorz Waligórski
Wyłączniki i rozłączniki kompaktowe NOARK Electric
W ofercie dostępna jest nowoczesna aparatura przeznaczona do ochrony instalacji elektrycznych przed skutkami przeciążeń oraz zwarć, spełniająca wymagania normy IEC/EN 609472. Pięć zoptymalizowanych wielkości mechanicznych pokrywa zakres prądowy do 800 A, z dodatkową możliwością precyzyjnego dopasowania wartości prądu przeciążeniowego i zwarciowego. Oferowane aparaty mogą być rozbudowane o szeroką gamę akcesoriów.
***
Nowy zasilacz Emparro® 3~ dla aplikacji AS-Interface. Ekstremalnie niezawodny, niezwykle wydajny
Trójfazowe zasilacze impulsowe Emparro® Murrelektronik to sprawdzone elementy najwyższej jakości systemu zasilania. Są ekstremalnie niezawodne, niezwykle wydajne i szczególnie kompaktowe. Najnowsza wersja Emparro® jest przeznaczona do stosowania w aplikacjach AS-Interface z napięciem pracy 30,5 V.
***
Smart Automation od Murrelektronik
Ze względu na to, że maszyny i systemy coraz częściej łączone są w sieci, ich monitorowanie podczas całego cyklu życia produktu staje się kluczowym wyzwaniem dla przyszłości. Idea „inteligentnej fabryki” tworzy ogromne szanse. Murrelektronik wkracza na tę ścieżkę ze swoimi klientami. W myśl filozofii Smart Automation nasze produkty i rozwiązania stanowią podstawy rewolucyjnych koncepcji instalacyjnych.
***
Robotyka jest powszechnie używana w edukacji i nauce. Ołówki, kalkulatory, komputery, a teraz roboty
Istotność w coraz bardziej konkurencyjnej globalnej ekonomii stała się kluczowym celem rządów i instytucji edukacyjnych na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych i innych krajach pojawiło się wiele inicjatyw związanych z naukami ścisłymi, nazywanymi tam skrótem STEM (Science, Technology, Engineering and Math). Przyjmując, że nauka przychodzi najłatwiej, gdy student ma szansę poznać podstawowe zasady w oparciu o własne doświadczenie oraz model nauczania, nauki ścisłe zakładają, że po poznaniu tych zasad zwiększa się świadomość i zrozumienie sposobu używania inżynierii i maszyn w celu wpływu na otoczenie. W pogoni za udoskonalaniem procesu nauczania matematyki i nauk ścisłych przez ostatnie pół wieku narzędzia edukacyjne ewoluowały od ołówków i kalkulatorów do komputerów osobistych i robotów. Narzędzia są gotowe, ale jak zachęcić studentów do nauki?
***
Piotr Mendera
Nowa strategia Rockwell Automation w dziedzinie sieci EtherNet/IP wysokiej dostępności
Wykorzystując standard Ethernet do zastosowań przemysłowych, firma Rockwell Automation opracowała własny protokół komunikacyjny EtherNet/IP (Industrial Protocol). Protokół bazuje na niezmienionych podstawowych 4 warstwach (do warstwy transportowej włącznie).
***
I FORUM COBOTYKI
W siedzibie Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów w Warszawie w dniu 18 października (środa) zorganizowane zostało I Forum Cobotyki.
***
Jerzy Sobczak
Energooszczędny falownik serii SXS w obudowie IP56 (IP65), o mocy do 22 kW
Firma Sanyu Sobczak Sp. j. wprowadziła 2 lata temu falownik serii SX1000. Został on bardzo dobrze przyjęty przez naszych klientów. Przemiennik ten szczególnie chętnie wykorzystywany jest w branży klimatyzacji i wentylacji (HVAC). Jest obecnie produkowany do mocy 37 kW. Falownik ten stał się rozpoznawalną marką firmy Sanyu Sobczak Sp. j. w Polsce i na świecie.
***
Wdrażanie wysoko sprawnych silników synchronicznych z magnesami trwałymi do napędów dołowych maszyn górniczych – platforma badawcza
Silniki synchroniczne wzbudzane magnesami trwałymi są obecnie stosowane w wielu gałęziach przemysłu, w coraz większym zakresie aplikacji. Konsorcjum złożone z instytutów KOMEL, ITI EMAG oraz przedsiębiorstwa DFME DAMEL, przy współpracy z firmą ENEL-PC, opracowało prototypowe modele napędów z silnikami synchronicznymi, wzbudzanymi magnesami trwałymi typu IPMSM (Interior mounted Permanent Magnet Synchronous Motor) do zastosowania w napędzie posuwu górniczego kombajnu ścianowego.
***
Nowa seria sterowników Unistream – US5 firmy Unitronics
Unistream 5" to najnowsza seria sterowników o modułowej budowie, na którą składa się wszechstronny oraz potężny procesor, dotykowy oraz kolorowy panel HMI, a także wbudowany już moduł I/O. Dodatkowo sterownik można normalnie rozbudować w bardzo łatwy sposób o kolejne moduły komunikacyjne oraz I/O. W efekcie otrzymujemy kompaktowy sterownik ze zintegrowanym panelem HMI oraz wbudowanymi wejściami/wyjściami, które spełnią nawet największe wymagania klienta.
***
Cezary Kalista
Produkty Power Over Ethernet firmy Antaira
Technologia Power Over Ethernet została opracowana przez firmę Cisco w 2000 roku w trakcie prac na nowo powstającym systemem VoIP. Pomysł przesyłania zasilania poprzez kable Ethernet szybko zyskał dużą popularność i w 2003 roku opracowano standard IEEE 802.3af. Power Over Ethernet (PoE) stał się bardzo popularnym i często używanym terminem, jednak jego znaczenie nie zawsze jest do końca zrozumiałe. Istnieje wiele różnych skrótów i subtelnych różnic odnoszących się do urządzeń (PoE), które mogą zmylić początkujących użytkowników. Na początku należy zauważyć, że nazwa PoE używana jest do określania wszystkich urządzeń obecnych na rynku PoE.
***
Trójfazowe silniki asynchroniczne produkowane przez CELMA INDUKTA SA, wyposażone w hamulce elektromagnetyczne
Obecnie coraz większą popularnością cieszą się kompleksowe rozwiązania napędów elektrycznych składających się z silnika elektrycznego wyposażonego w szereg dodatkowych komponentów, takich jak przemiennik częstotliwości, enkoder, przekładnia czy też hamulec elektromagnetyczny. Szczególny wzrost zainteresowania przemysłu krajowego i zagranicznego obserwuje się w tym ostatnim obszarze, a więc w zakresie silników wyposażonych w hamulce elektromagnetyczne dedykowane do konkretnych aplikacji.
***
Nowa rodzina przemienników częstotliwości ABB dedykowanych do aplikacji HVAC
Zapewnienie odpowiednich warunków klimatycznych w biurach, salach szpitalnych, pokojach hotelowych, centrach handlowych czy innych pomieszczeniach, w których na co dzień przebywają ludzie, jest niezwykle istotne. Temperatura i wilgotność powietrza oraz zawartość CO2 wpływa nie tylko na właściwe funkcjonowanie ludzkiego organizmu, ale również przekłada się na takie czynniki, jak: samopoczucie, zdolność koncentracji, a także zdrowie. Za utrzymanie najbardziej korzystnych warunków klimatycznych odpowiadają układy ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji w budynkach (HVAC), w których niewątpliwie jedną z najważniejszych ról, zaraz po układzie sterowania, pełnią przemienniki częstotliwości sterujące w inteligentny sposób prędkością silników elektrycznych. Warto wiedzieć, że nie każdy typ popularnych falowników jest odpowiedni do tego rodzaju aplikacji, dlatego też firma ABB od wielu lat produkuje dedykowane urządzenia do systemów HVAC, których najnowszym dzieckiem jest seria ACH580.
***
Nowa rodzina przemienników częstotliwości ABB dedykowanych do aplikacji HVAC
Zapewnienie odpowiednich warunków klimatycznych w biurach, salach szpitalnych, pokojach hotelowych, centrach handlowych czy innych pomieszczeniach, w których na co dzień przebywają ludzie, jest niezwykle istotne. Temperatura i wilgotność powietrza oraz zawartość CO2 wpływa nie tylko na właściwe funkcjonowanie ludzkiego organizmu, ale również przekłada się na takie czynniki, jak: samopoczucie, zdolność koncentracji, a także zdrowie. Za utrzymanie najbardziej korzystnych warunków klimatycznych odpowiadają układy ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji w budynkach (HVAC), w których niewątpliwie jedną z najważniejszych ról, zaraz po układzie sterowania, pełnią przemienniki częstotliwości sterujące w inteligentny sposób prędkością silników elektrycznych. Warto wiedzieć, że nie każdy typ popularnych falowników jest odpowiedni do tego rodzaju aplikacji, dlatego też firma ABB od wielu lat produkuje dedykowane urządzenia do systemów HVAC, których najnowszym dzieckiem jest seria ACH580.
***
Co nowego w NORD Drivesystems
Firma NORD DRIVESYSTEMS poszerzyła swój asortyment wysokowydajnych silników gładkopowierzchniowych. Nowe silniki synchroniczne z magnesami trwałymi bez żeber chłodzących osiągają sprawność na poziomie IE4/superpremium. Mogą na tym w dużym stopniu skorzystać branża spożywcza, produkcji napojów i farmaceutyczna, a także inne zastosowania o wysokich wymaganiach higienicznych. Wydajne silniki gładkopowierzchniowe są przeznaczone do pracy w miejscach suchych oraz w zastosowaniach wymagających częstego czyszczenia.
***
Nord w Szprotawie. Umowa podpisana!
We wtorek, 24 października br., w Urzędzie Miejskim w Szprotawie, podczas konferencji prasowej z udziałem władz miejskich, przedstawicieli spółki Nord, Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz lokalnych mediów, podpisana została umowa sprzedaży nieruchomości pomiędzy Gminą Szprotawa a Nord Systemy Napędowe Sp. z o.o.
***
XTS firmy Beckhoff. Przełomowe rozwiązanie w systemach transportowych
Klasyczne podejście do tematu systemów transportowych opiera się na połączeniu dwóch rodzajów urządzeń napędowych: obrotowych oraz liniowych. Firma Beckhoff przełamała ten schemat, tworząc system XTS, w którym unoszone siłą elektromagnetyczną karetki poruszają się po dowolnie ukształtowanym torze na wzór nowoczesnych azjatyckich pociągów.
***
Jedna seria to za mało. Sześć nowych rodzin paneli HMI
Było to w Niemczech, na początku lat 80. Młody niemiecki konstruktor, a później założyciel znanej firmy LAUER, skonstruował swój pierwszy wyświetlacz tekstowy współpracujący ze sterownikiem PLC. Prosta pamięć wyświetlacza zawierała teksty komunikatów z adresami w postaci kodu binarnego, a sterowanie wyświetlaniem poszczególnych tekstów odbywało się ośmioma wyjściami binarnymi ze sterownika. Był to wielki początek nowej wówczas ery HMI.
***
Mechatronika w modułach obrotowych
Wszechobecna digitalizacja coraz częściej wkracza do nowoczesnych fabryk, gdzie wzajemnie przenikają się produkcja i technologia informatyczna. Postępujący rozwój w dziedzinie produkcji i wytwarzania stawia nowe wyzwania dla procesów produkcyjnych w zakresie ich wydajności, elastyczności i automatyzacji. Trend inteligentnej fabryki i Przemysłu 4.0 może wywierać wrażenie, że zalety mechatroniki można wykorzystać jedynie poprzez radykalną zmianę w automatyzacji produkcji. Inżynierowie i konstruktorzy coraz częściej doceniają jednak potencjały elementów mechatronicznych i skutecznie je wykorzystują.
***
Anna Szymczak
Spełnienie definicji MSP – trudności dla rodzinnych firm
Przeważająca ilość programów wsparcia unijnego i krajowego adresowana jest do sektora MSP – tzw. małych i średnich przedsiębiorstw. Ponadto MSP mogą w pewnych przypadkach korzystać z podwyższonej intensywności pomocy publicznej (procentu dotacji), np. na badania lub inwestycje o 10 punktów procentowych w przypadku średnich przedsiębiorstw oraz o 20 punktów procentowych w przypadku małych przedsiębiorstw od poziomu bazowego. Jednak coraz częściej pojawiają się trudności w określeniu, czy dany podmiot faktycznie spełnia warunki tego sektora. Dotyczy to często firm rodzinnych, gdzie sukcesywnie tworzone były nowe podmioty przez członków rodziny, np. żonę czy dziecko. Fakt posiadania odrębnej nazwy, NIP-u i regonu nie jest przesądzający.
***
Ryszard Klencz
Innowacje i bezpieczeństwo pracy w górnictwie – KOMTECH 2017
Wzrost bezpieczeństwa pracy wiąże się z rozwojem myśli technicznej w górnictwie. Nowe maszyny i urządzenia są konstruowane i badane z uwzględnieniem kryteriów bezpieczeństwa pracy. Tematyce bezpieczeństwa są poświęcone konferencje naukowo-techniczne organizowane przez KOMAG.
***
Ryszard Klencz
X Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja „Techniki Urabiania” TUR 2017
Krynica Górska w dniach 26 do 29 września 2017, w Hotelu Mercure, przyjęła gości Jubileuszowej X Międzynarodowej Konferencji „Techniki Urabiania” TUR 2017. Patronat nad Konferencją objęli JM Rektor AGH Kraków oraz Prezes WUG w Katowicach. Konferencja z udziałem Politechniki Sląskiej, Wrocławskiej, ATH Bielsko-Biała i krajowych Jednostek Naukowo-Badawczych, związanych z przemysłem górniczym, takich jak ITG KOMAG w Gliwicach czy GIG w Katowicach pokazała światowe trendy technik urabiania. Udział w Konferencji szerokiego grona inżynierów z przemysłu wydobywczego, producentów maszyn oraz pracowników nauki zarówno z kraju, jak i z zagranicy przyczynił się do prezentacji innowacyjnych rozwiązań w przemyśle wydobywczym. Udział Gości z Republiki Czeskiej, Niemiec, Rumunii, USA, Ukrainy, Chin, Indii i Wielkiej Brytanii wzbogacił poziom dyskusji, pokazując trendy światowe w tej dziedzinie.
***
TOOLEX 2017 – jubileuszowy sukces
10. edycja Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX, jak przystało na jubilata, wypadła okazale. Doceniane przez specjalistów i wysoko oceniane pod względem efektywności i merytoryki, Targi były imponujące: blisko 500 Wystawców z 14 krajów, reprezentujących prawie 600 światowych marek, zaprezentowało nowości z branży na imponującej powierzchni 15 tys. m kw. Targom towarzyszył bogaty program seminariów i prelekcji. Wydarzenie odwiedziło blisko 10 tysięcy zwiedzających. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby podkreślić wyjątkowość 10. edycji m.in. poprzez wręczenie specjalnych statuetek 10-lecia dla wystawców, którzy od początku wspierali rozwój wydarzenia.
***
ELGOR 2017 – o przyszłości węgla brunatnego
120 przedstawicieli branży górnictwa odkrywkowego i kruszyw oraz dwa dni wykładów – oto bilans 12. edycji ELGOR, zorganizowanej w dniach 18–20 października w Kudowie Zdroju.
***
TRAKO bije rekordy
16 500 tys. gości branżowych z 48 krajów, 30 tys. m2 powierzchni wystawienniczej, 1000 metrów torów do ekspozycji taboru oraz maszyn i urządzeń torowych, 700 wystawców z 25 krajów – 29 września zakończyły się w Gdańsku Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2017. Kolejna, 12. edycja Targów potwierdziła, że TRAKO to największe i najbardziej prestiżowe w Polsce spotkanie branży transportu szynowego. To również drugie co do wielkości oraz znaczenia targi kolejowe w Europie.
***
Technologie jutra – podsumowanie Targów SyMas/Maintenance
Ponad 100 innowacji targowych, nowa strefa tematyczna „Przemysł 4.0”, rewolucyjne podejście do procesów przemysłowych, cyfryzacji oraz automatyzacji fabryki, nowoczesne technologie dla branży materiałów sypkich – to wszystko zaprezentowano 18–19 października w EXPO Kraków podczas 9. Międzynarodowych Targów Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich – SyMas oraz 8. Międzynarodowych Targów Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji – Maintenance. Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 190 wystawców z 12 krajów Europy, których w ciągu 2 dni odwiedziło ponad 2600 odwiedzających. Został pobity również kolejny rekord zajętej przez wystawców powierzchni wystawienniczej, bowiem targi po raz pierwszy były organizowane w obydwu halach EXPO Kraków.
***
Monika Gomółka
Innowacyjne opakowania i zautomatyzowane trendy w przemyśle spożywczym
Największe wydarzenie dla całego sektora spożywczego tradycyjnie już odbywa się w Poznaniu. Dla branży jesień Polagrą się zaczyna, a jest to grupa targów, która daje klientom kompleksowy przegląd rynku, jest niezmiernie barwna i atrakcyjna w swej ofercie. Już od soboty, 23 września, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęły się Targi Smaki Regionów, do których w poniedziałek – 25 września – dołączył cały blok targów dla biznesu, czyli: Polagra Food, Polagra Tech oraz Pakfood, Polagra Gastro i Invest Hotel, a także najważniejszy w Polsce profesjonalny konkurs dla kucharzy: Kulinarny Puchar Polski. Przez sześć dni to w stolicy Wielkopolski tętniło światowe życie branży spożywczej.
***
Nieustanny rozwój – podsumowanie 8. Targów KOMPOZYT-EXPO®
– Olbrzymią zaletą tych Targów jest możliwość spotkania w jednym miejscu i czasie naszych dotychczasowych Kontrahentów. To jednak nie wszystko – obecność tutaj jest także świetną okazją do nawiązania kontaktu z nowymi Klientami z branży, począwszy od producentów materiałów, maszyn i urządzeń do ich obróbki aż po Klientów końcowych. Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu i już dziś nie mogę się doczekać przyszłorocznej edycji! – ocenił 8. Międzynarodowe Targi KOMPOZYT-EXPO Julian Eder z firmy HELM AG. Trudno o lepsze podsumowanie najważniejszego spotkania branży kompozytów, które odbyło się w EXPO Kraków w dniach 11–12 października. W tym roku wzięła w nim udział rekordowa liczba 230 Wystawców z Polski oraz zagranicy, m.in. z Białorusi, Czech, Chin, Francji, Holandii, Japonii, Niemiec, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch.
***
Tadeusiewicz R., Klocek J., Piłat A., Jabłoński M., Tylek P., Walczyk J., Adamczyk F., Szaroleta M.
Sterowanie napędem zespołu chwytno-pozycjonującego w automacie skaryfikującym nasiona dębu
Streszczenie: W artykule opisano strukturę i zasadę działania układu sterowania i napędu dla zespołu chwytno-pozycjonującego, będącego częścią automatu przeznaczonego do skaryfikacji i oceny zdrowotności żołędzi. Urządzenie to, zaprojektowane wspólnie przez specjalistów z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz inżynierów z AGH z Krakowa, PIMR z Poznania i zbudowane przez pracowników dwóch firm: OPTISTER z Krakowa i PROMAR z Poznania, ma za zadanie zwiększyć liczbę uzyskiwanych sadzonek dębów poprzez eliminację nasion nierokujących nadziei na to, że z nich wyrosną potrzebne sadzonki. Opis celu i zasady działania automatu był przedmiotem innych prac, cytowanych w wykazie literatury, natomiast w niniejszej pracy opisano wspomniany wyżej szczegółowy fragment rozważanej konstrukcji, a mianowicie układ sterowania i napędu dla zespołu chwytno-pozycjonującego. Prezentowane rozwiązanie zawiera interesujące nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne, może więc zainteresować czytelników zajmujących się budową urządzeń chwytno-pozycjonujących o podobnym lub innym przeznaczeniu.
ENG Abstract: In paper the new gripping-positioning unit drive control in an automaton scarifying oak seeds is described and discussed. Such automaton was designed by specialists form Agricultural University in Krakow with engineers from AGH University of Science and Technology in Krakow and PIMR in Poznan. Discussed in presented paper part of scarifying automaton (the gripping-positioning unit with drivers and automatic control) was built in two factories: OPTISTER from Krakow and PROMAR from Poznan. Whole automaton is dedicated for increasing number of oak seeds by means of eliminating form sowing process acorns which are damaged in any form. This automatic selection can be very effective and fast, in contrast to manual processing performed up to day. The whole description of design and construction of considered automaton was given in previous publications by authors, listed in bibliography.
***
Andrzej Łebkowski
Badania eksploatacyjne elektrycznego układu napędowego z falownikiem igbt samochodu Fiat Panda 2
Streszczenie: W artykule zaprezentowano wyniki badań eksploatacyjnych układu napędowego zaimplementowanego w samochodzie osobowym Fiat Panda 2. Przedsięwzięcie podjęte przez Akademię Morską w Gdyni we współpracy z firmą ELTE GPS oraz firmą Auto-Mobil zaowocowało skonstruowaniem kilkunastu pojazdów tego typu, które eksploatowane są do dnia dzisiejszego w różnych regionach Polski, a w szczególności przez koncerny energetyczne. W trakcie eksploatacji parametry elektrycznego układu napędowego były monitorowane i rejestrowane. Na podstawie dokonanych zapisów przedstawiono wyniki testów drogowych. W pracy przedstawiono konstrukcje oraz podzespoły zastosowane do konwersji pojazdu spalinowego na elektryczny, zawierające takie elementy, jak: trakcyjny silnik napędowy, falownik IGBT, pakiet akumulatorów wraz z systemem kondycjonowania klimatycznego i ładowarką, przetwornice DC/DC, a także komputer pokładowy wraz z cyfrową magistralą danych i zestawem wskaźników. Przedstawiono także dobór parametrów poszczególnych podzespołów, a w szczególności falownika IGBT oraz systemu BMS. W końcowej części pracy zamieszczono wyniki badań weryfikacyjnych związanych z osiąganymi parametrami eksploatacyjnymi przez pojazd, takimi jak moc układu napędowego, prędkość maksymalna, zużycie energii (zasięg w cyklu miejskim i pozamiejskim).
ENG EXPLOITATION TESTS OF AN ELECTRIC POWERTRAIN WITH IGBT INVERTER FOR AN EV FIAT PANDA 2
Abstract: The article presents the results of utilization testing of an electric powertrain implemented in a Fiat Panda 2 car. The project was undertaken by Gdynia Maritime University in cooperation with ELTE GPS and Auto-Mobil, and it resulted in construction of several cars of this type, which are operated to this day in various regions of Poland, mainly by electrical energy distribution companies. All powertrain parameters were monitored and recorded during the project, and it allowed to compile, and present in the article a comprehensive road test report. Additionally, the paper presents the overview of elements used to convert a vehicle from internal combustion to electric propulsion, such as: the traction motor, the IGBT inverter, the battery pack with charger and climatic control unit, the DC/DC converter as well as an on-board computer with digital data bus and an instrument cluster. A method of tuning the parameters of sub-systems, especially the IGBT inverter and the Battery Management System. The article concludes with verification tests run in order to check the car’s achievable operational parameters, such as: maximal powertrain power, top speed and energy consumption in both urban and extra-urban conditions.
***
René Noack, Jörg Arloth, Paweł Mendyka
Przykłady modelowania własności mechanicznych i dynamiki napędów przenośników taśmowych z wykorzystaniem oprogramowania SimulationX
Streszczenie: W artykule krótko przedstawiono metodę modelowania przenośnika taśmowego, wraz z wymienieniem najpopularniejszych programów przemysłowych służących do analizy tego urządzenia. Wskazano, że szczególnie korzystnym środowiskiem do analizowania złożonych zagadnień związanych z przenośnikami jest symulacja multifizyczna (dotycząca równocześnie kilku dziedzin fizyki, np. mechaniki, elektrotechniki i hydrauliki), opisana w dalszej części artykułu na przykładzie programu SimulationX. Przedstawiono strukturę tego programu oraz budowę podstawowego modelu symulacyjnego przenośnika taśmowego. Zilustrowano kilka praktycznych scenariuszy wykorzystania takiego modelu – do analizy dynamicznej sił w taśmie, do odstrajania regulatorów sterujących przenośnikiem, do badań układów napędowych oraz do analiz termicznych silnika elektrycznego napędzającego przenośnik Artykuł zakończono, podając perspektywy dalszego rozwoju przedstawionego podejścia symulacyjnego.
ENG Modeling examples of the mechanical and drive related dynamics of belt conveyors using SimulationX software
Abstract: This article briefly presents the method of conveyor belt modelling, including the most popular industrial programs for analysing this kind of machine. It has been shown that a particularly advantageous environment for analysing complex conveyor issues is a multi-physical simulation (which simultaneously involves several fields of physics, such as mechanics, electrical electrotechnics and hydraulics), described later in the article on the example of SimulationX software. The structure of this program was presented, as well as the construction of the basic model of a conveyor belt. Several practical scenarios for the use of such a model – for dynamic analysis of the belt, for the set-up of the conveyor controllers, for testing the drive systems and for the thermal analysis of the electric motor driving the conveyor were illustrated. The article was concluded showing development perspectives of the presented simulation approach.
***
Stanisław Gawron
Praktyczne zastosowania innowacyjnych projektów maszyn elektrycznych z magnesami trwałymi
Streszczenie: Dzisiejsze aplikacje, w których stosowane są silniki elektryczne, są coraz bardziej wymagające. Od stosowanych silników wymagana jest płynna regulacja, wysoki współczynnik mocy, wysoki moment obrotowy (już od najniższych prędkości obrotowych), przy jednoczesnym zachowaniu niewielkich gabarytów oraz masy maszyny. Takim wymaganiom mogą sprostać maszyny z magnesami trwałymi. Oprócz tego maszyny z magnesami trwałymi są generalnie prostej budowy i mają najwyższą sprawność energetyczną wśród maszyn wirujących. W artykule zaprezentowano i skrótowo omówiono najciekawsze projekty maszyn z magnesami trwałymi i ich praktyczne zastosowania. Przedstawione projekty realizowano w ostatnich latach w Instytucie Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL.
ENG NEW DESIGNS OF PERMANENT MAGNET ELECTRICAL MACHINES – PRACTICAL APPLICATIONS
Abstract: Nowadays, demands on drives utilizing electric motors increase continuously. Smooth control, high power factor, high rotational torque (also at lowest rotational speeds) together with small dimensions and weight are required. These requirements are fulfilled by permanent magnet motors. Moreover, PM machines are generally of simple design and are characterized by highest efficiency of all rotating electrical machines. The most interesting designs of PM motors and their practical applications are presented and shortly described in the paper. These projects were carried out in Institute of Electrical Drives and Machines KOMEL during the last few years.
***
Grzegorz Karpiel, Daniel Prusak, Grzegorz Góra
Elektroniczny dyferencjał w samochodzie elektrycznym
Streszczenie: W artykule przedstawiono projekt elektronicznego dyferencjału przeznaczonego dla samochodu elektrycznego. Konstrukcja pojazdu jest nowa i może być zasilana z akumulatorów lub ogniw wodorowych. W pierwszej części referatu opisano budowę samochodu. Wyjaśniono, dlaczego wymagane jest zastosowanie elektronicznego dyferencjału. Urządzenie zostało przygotowane dla samochodu wyposażonego w cztery silniki typu BLDC. Maksymalna moc dla każdego z napędów wynosi 50 kW. Następnie pokazano algorytm zastosowany w układzie. Algorytm opiera się na wyliczeniach środka ciężkości pojazdu, oszacowaniu kierunku poruszania się i ostatecznie korekty momentu. Dodatkowo w algorytmie zaimplementowano funkcję likwidacji poślizgu. Ostatnia cześć artykułu przedstawia implementację algorytmu. Jako platformę sprzętową wybrano układ FPGA Cyclone IV firmy Altera. Podsumowując, opisano wady i zalety opracowanego urządzenia.
ENG ELECTRONIC DIFFERENTIAL FOR ELECTRIC CAR
Abstract: The paper presents the design of electronic differential destined for the electric car. The construction of the vehicle is new and can be powered from batteries or hydrogen fuel. In the first part of the paper the construction of a car is shown. It explains why the electronic differential is required. The device has been prepared for a car with four BLDC motors. Maximum power for each drive is 50kW. Then, the algorithm used in the system is described. The algorithm is based on calculations of the center of gravity of the vehicle, estimating the direction of movement and adjustment of torque. Additionally, the elimination of the slip has been implemented. In the last part of the hardware implementation the algorithm is presented. As a hardware platform FPGA Altera Cyclone IV was used. In the conclusion, the advantages and disadvantages of the system are described.
***
Paweł Mendyka
Inżynierskie zastosowania metody elementów dyskretnych
Streszczenie: W artykule przedstawiono ogólne założenia i warunki brzegowe stosowania Metody Elementów Dyskretnych, zwanej w skrócie DEM (ang. Discrete Element Method). Przedstawiono schematycznie proces symulacji z wykorzystaniem opisywanej metody, wskazując na istotną rolę modeli kontaktowych. Opisano również zalety najczęściej stosowanych pakietów oprogramowania implantujących DEM. Szczególną uwagę poświęcono przemysłowym zastosowaniom metody, tj. symulacjom transportu, ładowania, kruszenia i granulacji materiałów sypkich i ziarnistych. Referat podsumowano, podając najważniejsze zalety i wady związane ze stosowaniem metody DEM.
ENG Abstract: The article presents the general assumptions and boundary conditions for the use of the Discrete Element Method (DEM). The simulation process implementing described method is presented schematically, indicating the important role of contact models. The advantages of the most commonly used DEM software packages are also described. Particular attention has been paid to industrial applications of the method: transport, loading, crushing and granulation of bulk and granular materials. The paper summarizes the main advantages and disadvantages associated with the use of the DEM.