Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 11/2006

Napędy i Sterowanie
numer 11/2006


Adam Modzelewski
Nowy napęd Telemecanique
Schneider Electric wprowadził do swojej oferty kolejny napęd. ALTIVAR 61 marki Telemecanique jest przemiennikiem częstotliwości dedykowanym aplikacjom zmiennomomentowym: pompom oraz wentylatorom. Wykorzystuje algorytm sterowania wektorem pola w otwartej pętli, a także algorytm U/f ze skalowalną w 2 lub 5 punktach charakterystyką, z optymalizacją poboru energii w zależności od obciążenia.

***
Grażyna Śliwińska
Jubileusz SEW-EURODRIVE. 75 lat techniki napędowej zmieniło świat
Rodzinne przedsiębiorstwo SEW–EURODRIVE GmbH &Co KG, odnoszące sukcesy na całym świecie, obchodziło w tym roku jubileusz 75-lecia istnienia, który zbiegł się dodatkowo z rocznicą 10-lecia powstania polskiego oddziału.

***
15 lat na polskim rynku Nowe podwoje firmy Bosch Rexroth w Warszawie
Podwójna uroczystość była okazją do zorganizowania 27 września 2006 roku przez firmę Bosch Rexroth Sp. z o.o. oraz Zarząd Regionalny Europa Środkowa i Wschodnia jubileuszowej imprezy, na którą zaproszono wielu ważnych gości. Wydarzeniami, które przyczyniły się do spotkania w tak znamienitym gronie, były otwarcie nowej warszawskiej siedziby firmy Bosch Rexroth Sp. z o.o., która obecnie mieści się przy ul. Jutrzenki 102/104, oraz rocznica 15-lecia działalności firmy w Polsce.

***
Patrick Gehlen
Wytyczne do redukcji ryzyka dzięki Bezpieczeństwu Funkcjonalnemu wg IEC 61508. Dlaczego Bezpieczeństwo Funkcjonalne?
Pojęcie Bezpieczeństwa Funkcjonalnego utrwaliło się po publikacji normy IEC 61508. Nie stanowi ona jednak zbioru wytycznych dla konstruktorów maszyn. W praktyce czują się oni raczej konfrontowani z – częściowo sprzecznymi z nią – wymaganiami rozmaitych innych norm. Niniejszy artykuł ma na celu dostarczenie wyjaśnień i pomocy w tej kwestii.

***
Jakub Bernatt
Silniki trakcyjne z magnesami trwałymi – nowa jakość napędów elektrycznych
W 2005 i 2006 roku w BOBRME Komel prowadzono prace nad zaprojektowaniem i uruchomieniem produkcji silników trakcyjnych o mocy 60 kW z magnesami trwałymi, zasilanych z układów energoelektronicznych. Omawiany silnik ma być nowoczesnym zamiennikiem silnika trakcyjnego prądu stałego typu LDa327a; silniki tego typu były do lat 90. ubiegłego stulecia produkowane przez zakład EMiT w Żychlinie.

***
Anna Szymczak
Dotacje na targi i misje
Dobra wiadomość dla przedsiębiorców promujących swoje firmy i produkty na targach i wystawach za granicą. Nowelizacja rozporządzeń 10 października br. wprowadza ponownie możliwość składania wniosków o dofinansowanie na imprezy targowo--wystawiennicze oraz wyjazdowe misje gospodarcze odbywające się w 2006 i 2007 r. oraz pierwszej połowie 2008 r.

 ***
Sensoryczne elementy automatyzacji – czujniki Festo
Bezpieczeństwo procesu, optymalne parametry i niezawodność – nowy, obszerny asortyment czujników Festo kompleksowo spełnia te ważne wymagania i zapewnia płynność oraz sprawność procesów technologicznych w produkcji.

*** 
Wiadomości ze świata NORD. Energia odnawialna powstająca w zakładach wykorzystujących biogaz – Napędy NORD transportują surowiec
Zakłady korzystające z odnawialnych form źródeł energii są w coraz większym stopniu wspierane przez regionalne władze samorządowe. Podczas gdy elektrownie wodne, słoneczne i wiatrowe od dawna przykuwają uwagę społeczeństwa, to fakt, że elektrownie na biogaz rozwijają się teraz bardzo dynamicznie, jest znany jedynie ekspertom w tej dziedzinie.

 ***
Wiadomości ze świata NORD. Napędy NORD w rozdrabniaczach
Z powodu rosnącej liczby produktów oraz ogólnego wzrostu konsumpcji powstaje coraz większa ilość odpadów. W związku z kosztami wynikającymi z utylizacji odpadów oraz naciskiem na zachowania ekologiczne powstaje obszar zapotrzebowań na urządzenia służące do utylizacji odpadów. Podstawową czynnością w trakcie utylizacji odpadów jest przemiał odpadów i odzyskiwanie surowców. NORD od wielu lat dostarcza napędy służące producentom urządzeń do budowy rozdrabniaczy.

***
Nowa przetwornica częstotliwości Danfoss, VLT® HVAC Drive, otwiera realne możliwości dla energooszczędnych rozwiązań w instalacjach budynków
Napęd może sterować pracą wszystkich typowych maszyn spotykanych w ww. aplikacjach, między innymi wentylatorów, pomp, sprężarek/kompresorów.

***
Wolnobiegi, blokady ruchu, hamulce przemysłowe, sprzęgła przeciążeniowe, technika mocowań
Artykuł przedstawia wyroby firmy RINGSPANN GmbH, wiodącego producenta wolnobiegów, blokad ruchu, ruchów taktujących, hamulców przemysłowych, techniki mocowań m.in. pierścieni rozprężno-zaciskowych i sprzęgieł Helical.

***
Daniel Dobroliński
Automatyka Moeller – sterowanie myjnią samochodową
Jedna z gdańskich firm zajmująca się rozwiązaniami i aplikacjami z dziedziny automatyki dla przemysłu przygotowała – w oparciu o automatykę firmy Moeller – powtarzalny system sterowania samochodowej myjni ręcznej. Myjnia ręczna umożliwia, w zależności od konfiguracji i przewidywanego zapotrzebowania, pracę stanowisk do mycia 3, 6, 9, a nawet 12 samochodów jednocześnie.

***
Łukasz Szymczak
Przemysłowe komputery wbudowane oraz komputery jednopłytkowe MOXA
Obecne czasy przyniosły nam wyścig technologiczny pomiędzy producentami sprzętu elektronicznego. Coraz częściej słyszymy, że firma X wypuściła nowy procesor o prędkości Y MHz, przewyższający wydajnością wszystkich konkurentów. Jednocześnie dowiadujemy się, iż po zakupie takiego hardware’u musimy dokupić do zestawu system operacyjny, zainstalować go i odpowiednio skonfigurować, a dopiero do takiej platformy nabyć narzędzia umożliwiające nam zbudowanie własnych aplikacji. Oznacza to włożenie dużej pracy w samo przygotowanie bazy, bez gwarancji, że po drodze ustrzeżemy się wszystkich bugów, natomiast samo tworzenie naszego projektu zostaje już zepchnięte na dalszy plan.

***
Tomasz Zieliński, Szymon Liszka
Klasy sprawności silników indukcyjnych niskiego napięcia
Produkowane obecnie silniki indukcyjne są urządzeniami o wysokiej sprawności (rysunek 1), szczególnie w porównaniu ze sprawnościami urządzeń, które zwykle napędzają. Dodatkowo różnice w sprawnościach dostępnych na rynku silników, które są rzędu kilku punktów procentowych (tabela 1), prawdopodobnie nie robią dużego wrażenia na kupujących.

 ***
SPS/IPC/DRIVES 2006. Automatyzacja elektryczna – systemy i komponenty
Zaplanowany w dniach 28–30 listopada 2006 r. Kongres SPS/IPC/DRIVES w Norymberdze będzie okazją do udzielenia odpowiedzi na pytania związane z zastosowaniem nowych technologii w elektrycznej technice automatyzacji oraz elektrycznej technice napędów.

***
Stefan Gierlotka
Rozwój napędu trakcji elektrycznej w górnictwie podziemnym
Do transportu urobku w podziemiach kopalń od najstarszych czasów stosowano konie. Urobek ciągnięto w specjalnych skrzyniach na płozach lub kołach. Od początku XIX wieku w kopalniach stosowano już transport wozów po torach. Dla transportu wozów po pochylniach o znacznym upadzie stosowany był kierat konny. Koń w kopalni mógł ciągnąć 12–15 wozów z prędkością 70–90 m na minutę. Ostatni pracujący pod ziemią koń wyjechał z dołu kopalni soli w Wieliczce wiosną 2002 r. Był to 16-letni koń, który przepracował na dole 13 lat.

***
Fabryka BMW w Lipsku – działa pełną parą
Od chwili rozpoczęcia seryjnej produkcji w marcu 2005 r. ponad 100 000 sedanów BMW serii 3 opuściło linię produkcyjną najnowszej fabryki bawarskiego producenta samochodów zlokalizowanej w Lipsku. W ten sposób z nawiązką spełnione zostały wszystkie oczekiwania odnośnie wolumenu produkcji. Technologia sterowania B&R miała swój udział w tym sukcesie nie tylko poprzez sprawne uruchomienie automatyki budynku, ale również poprzez całodobową pracę gwarantującą niezawodne funkcjonowanie całej fabryki.

***
Sterowniki PLC FATEK – charakterystyka systemu
Seria FBs kompaktowych sterowników PLC produkowanych przez firmę FATEK Automation Corporation stanowi jedną z najnowocześniejszych i najbardziej przyjaznych programiście jednostek sterujących PLC. Są one dużą konkurencją cenową dla oferowanych już w Polsce sterowników, w większości przypadków przewyższając je pod względem jakości oraz parametrów technicznych. Powyższe cechy i łatwość obsługi sprawiają, że polscy programiści bardzo często decydują się na wymianę dotychczas używanych sterowników na FATEK-a.

***
Konferencja Road Show 2006. Czy masz już swój kod dostępu?
Zagadnieniom związanym z systemami automatyki przemysłowej poświęcona została trzecia Konferencja Road Show 2006 przygotowana przez firmę SABUR. W siedmiu miastach Polski: Wrocławiu, Krakowie, Rzeszowie, Warszawie, Poznaniu, Szczecinie i Gdańsku zorganizowany został cykl bezpłatnych seminariów skierowanych m.in. do osób pracujących w branży automatyki, ciepłownictwa, gospodarki wodno-ściekowej i innych. W spotkaniach, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, wzięło udział blisko 300 osób.

***
Chris Jones, Przemysław Degórski
Czujniki poprawiają bezpieczeństwo pracy podnośników widłowych, sprawność mobilnych dźwigów oraz sprawność zaworów hydraulicznych
Dla większości producentów pojazdów przemysłowych priorytet stanowi bezpieczeństwo systemu, minimum obsługi i możliwość ścisłej kontroli za pomocą precyzyjnych i niezawodnych systemów czujnikowo-pomiarowych. Na producentów systemów czujnikowych nacisk wywiera miniaturyzacja, potrzeba elastyczności, możliwość adaptacji, wymagania dotyczące cyfrowego interfejsu oraz możliwość zapewnienia klientowi ekonomicznego rozwiązania, niewymagającego ponoszenia wysokich nakładów finansowych.

***
Technologia LongLife w tachoprądnicach firmy Hübner Elektromaschinen GmbH
Tachoprądnice firmy Hubner Elektromaschinen wyróżniają się spośród innych produktów, zastosowaną w nich technologią LongLife, powstałą w 1987 roku.

***
Maciej Kowalski
Szafy serii VARISTAR do ogólnego zastosowania firmy SCHROFF
Wychodząc naprzeciw zmianom zachodzącym w standardzie wykonania szaf przeznaczonych do zastosowań elektronicznych, firma SCHROFF poszerzyła swoją ofertę o szafy serii VARISTAR. Wskazane wyżej zmiany dotyczą przede wszystkim zwiększenia zapotrzebowania na użycie szaf z ekranowaniem (EMC), większej elastyczności w dostosowaniu parametrów urządzeń do potrzeb użytkownika oraz dostosowania oferowanych systemów do znowelizowanych standardów ETSI i IEC. Jednocześnie należy tu dodać, iż znaczny wpływ na wprowadzenie nowego i bardziej elastycznego systemu szaf miało również zapotrzebowanie samego rynku.

***
Mirosław Łukiewski
Dławik typu AD1W z rdzeniem amorficznym POWERLITE C-Cores
Rozwój urządzeń energoelektronicznych zmierza w kierunku wzrostu częstotliwości przetwarzanych napięć i prądów. Tradycyjne stale transformatorowe w aplikacjach średnich częstotliwości zastępowane są nowoczesnymi amorficznymi lub nanokrystalicznymi materiałami magnetycznymi. Wpływa to korzystnie na ograniczenie wielkości transformatorów oraz elementów indukcyjnych.

***
Wiesław Feluś
Dozowanie pod kontrolą
Dozowanie cieczy i past w procesach produkcyjnych i montażowych prawie zawsze musi odbywać się pod kontrolą, umożliwiającą odmierzanie wymaganych dawek materiałów w wyznaczonych miejscach oraz osiągnięcie powtarzalności, gwarantującej ograniczenie zużycia materiałów i uzyskanie zamierzonego poziomu jakości.

***
Certyfikaty EHEDG dla przepływomierzy firmy KROHNE
W dzisiejszych warunkach konkurencyjnej gospodarki, w sytuacji całodobowej ciągłości produkcji i wymogu utrzymania zdolności do wytwarzania całego zakresu różnorodnych wyrobów opartych o różne formuły – możliwość wydajnego, łatwego i szybkiego czyszczenia systemów i komponentów nabiera szczególnego znaczenia. Inżynierowie systemowi i użytkownicy instalacji muszą być pewni, że w wyniku zastosowania standardowych procedur utrzymujących wymagany poziom higieny w obrębie procesu także osprzęt pomiarowy spełni wszystkie oczekiwania w tym względzie.

***
Dotacje dla firm jeszcze w tym roku! Wsparcie dla przedsiębiorstw dokonujących nowych inwestycji
Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszona runda aplikacyjna dotacji inwestycyjnej dla małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). W ramach poddziałania 2.2.1 Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw będzie udzielane wsparcie dla inwestycji polegających na utworzeniu lub rozbudowie przedsiębiorstwa oraz na rozpoczęciu w przedsiębiorstwie działalności obejmującej dokonywanie zasadniczych zmian produkcji, produktu lub procesu produkcyjnego.

***
Stanisław Kosiorowski, Andrzej Stobiecki, Marek Żuchowicz
Wybrane zagadnienia stabilności trakcyjnych układów napędowych sterowanych impulsowo
Nowe, w pełni sterowane, półprzewodnikowe łączniki mocy – na przykład tranzystory IGBT, inteligentne moduły mocy IPM – umożliwiają realizację przekształtników impulsowych prądu stałego pracujących ze znacznie większą częstotliwością w porównaniu z częstotliwością impulsowania tyrystorowych przekształtników impulsowych. Stosowane dotychczas w polskim górnictwie tyrystorowe przekształtniki impulsowe sterują pracą silników trakcyjnych o łącznej mocy od 60 do 100 kW, przy czym częstotliwości impulsowania nie przekraczają kilkuset Hz.

***
Tadeusz Drozdek
DSP – zasilacze do systemów automatyki budynkowej i nie tylko
Konstrukcję zasilaczy DSP podporządkowano wymaganiom aplikacji automatyki budynkowej, dlatego ich cechą charakterystyczną jest niski profil, podwójna izolacja oraz możliwość pracy bez wymuszonego chłodzenia. Cechy te, w połączeniu z innymi zaletami, sprawiają jednak, że nowe produkty firmy Lambda są dobrym rozwiązaniem we wszystkich innych dziedzinach pomiarów i sterowania, w których podstawowymi wymaganiami są małe wymiary i duża sprawność.

***
Paweł Wiącek
Enkodery linkowe oraz do pomiaru przesuwu taśmy
Jedną z głównych cech enkoderów jest przetwarzanie ruchu obrotowego obiektu na ruch obrotowy wałka enkodera, który jest konwertowany na sygnał elektryczny. Do trudniejszych przypadków należy przeniesienie ruchu linowego obiektu na postać sygnału elektrycznego. Stopień komplikacji zwiększają dodatkowo trudne warunki środowiskowe oraz np. drgania.

 ***
Wyłączniki nożne „szyte na miarę”
Czy to w przemyśle elektromaszynowym, czy w strefach zagrożonych wybuchem, wreszcie w bardzo wymagających zastosowaniach medycznych – wyłączniki nożne są wszechobecne w przemyśle. Firma steute oferuje szeroką gamę tych urządzeń – i jest gotowa produkować je także zgodnie z życzeniami klientów.

***
Regulatory temperatury firmy OMRON
Omron jest producentem szerokiej gamy regulatorów temperatury i regulatorów procesowych przeznaczonych do różnych gałęzi przemysłu i systemów kontroli, dostępnych we wszystkich standardowych rozmiarach paneli czołowych w standardzie DIN (96 x 96 mm – modele E5Ax, 48 x 96 mm – E5Ex, 48 x 48 mm – E5Cx, 48 x 24 mm – E5Gx).

***
Bezpieczne ryglowanie
Blokady elektromagnetyczne używane są do ochrony użytkownika przed niebezpiecznymi ruchami, a także przed nieoczekiwanymi uruchomieniami maszyny lub urządzenia. Chronią również proces produkcyjny oraz zapobiegają uszkodzeniom samego urządzenia, a przez to pomagają utrzymać maksymalną wydajność. Niestety ich niewłaściwe umieszczenie w projekcie maszyny i obwodów bezpieczeństwa prowadzi często do błędów, których można jednakże uniknąć.

***
Trzy systemy transmisji danych firmy Paul Vahle
Współczesny przemysł, coraz bardziej skomputeryzowany i przesyłający coraz więcej informacji, wymaga nie tylko szybkiej, ale przede wszystkim niezawodnej transmisji, odpornej na zakłócenia i obce wpływy.

***
Energetyka na kolei
W dniach 30 sierpnia – 1 września br. w Hotelu Pałac Targon w Ciechocinku odbyła się IV Konferencja „Energetyka na kolei – elementem polskiej infrastruktury energetycznej” pod patronatem Ministerstwa Transportu i Budownictwa oraz PKP Energetyka Sp. z o.o. Organizatorem była Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei.

***
Precyzyjne serwonapędy MAVILOR SERIA MSS
W tym artykule chcielibyśmy zaprezentować Państwu kolejną serię precyzyjnych serwonapędów firmy MAVILOR, charakteryzujących się m.in.:
· Prędkością maksymalną do 6 000 RPM.
· Kompaktowymi wymiarami.
· Płynną pracą bez zacięć.
· Dużym momentem obrotowym.

***
Andrzej Dereń
EXCOM – system zdalnych I/O do stref Ex
Strefy zagrożone wybuchem są specyficznym obszarem dla układów sterowania procesami technologicznymi. Dzięki coraz większej popularyzacji i stałemu rozwojowi systemów opartych na przemysłowych sieciach komunikacyjnych otwierają się także nowe możliwości dla aplikacji w strefach Ex.

***
Bezawaryjność w przemyśle budowy maszyn Nowość: niezawierający metalu światłowód do prowadników przewodów
Po tym, jak w przemyśle budowy dźwigów oraz technice transportu bliskiego już około 80% wszystkich przewodów do transmisji danych jest wykonanych jako światłowody, szklane światłowody zyskują teraz coraz większą popularność również w przemyśle budowy maszyn. Powód: jako niewrażliwe na zaburzenia elektromagnetyczne przewody do transmisji danych i przewody BUS, światłowody gwarantują, w sposób typowy dla szkła, szczególnie duże szybkości transmisji.

***
igus: przewód USB stworzony specjalnie dla prowadników przewodów Dynamiczna automatyzacja zwizualizowana bez zakłóceń
W zeszłym roku firma igus z Kolonii wprowadziła na rynek pierwszy przewód FireWire (IEEE 1394a) stworzony specjalnie dla prowadników przewodów. Teraz firma oferuje nowy standardowy produkt w zakresie zwizualizowanej techniki automatyzacyjnej. Dla dynamicznie prowadzonych przewodów w łańcuchach dostępny jest od zaraz przewód USB „Chainflex CFBUS.065 USB”.

***
Jolanta Mińska
Uniwersalne systemy oznaczania firmy Grafoplast
Grafoplast to włoska firma, od ponad 40 lat specjalizująca się w produkcji systemów oznaczeń, posiadająca doskonałą bazę konstrukcyjno-technologiczną, rozległe doświadczenia oraz sieć handlową na całym świecie.

***
Ogólnoświatowe forum zarządzania produkcją i wydajnością WonderWorld 2006
W dniach 3–4 października br. odbyła się w Warszawie konferencja WonderWorld 2006 – będąca częścią światowego cyklu konferencji poświęconych zarządzaniu produkcją i wydajnością. Polską edycję zorganizowała firma ASTOR – polski dystrybutor oprogramowania Wonderware. Na konferencji obecni byli prezesi i menedżerowie najwyższego szczebla znanych firm polskich i międzynarodowych koncernów. Wysoka frekwencja ponad 130 osób i relacje uczestników oraz obecność mediów potwierdzają, że jest duże zainteresowanie tematyką.

***
Robotyzacja 2006
26 października br. w Hotelu Marriott w Warszawie odbyła się konferencja „Robotyzacja 2006”, poświęcona możliwościom wszechstronnego wykorzystania robotów w przemyśle. Konferencję zorganizowała firma ASTOR – autoryzowany dystrybutor robotów przemysłowych Fanuc Robotics.

***
Targi Taropak 2006. Nieograniczone możliwości branży opakowań
Jubileuszowy Międzynarodowy Salon Techniki Pakowania i Logistyki TAROPAK wraz z Targami POLAGRA- -FOOD odwiedziło ponad 40 tys. gości, a swoje wyroby przedstawiło 767 firm z 30 krajów. Zagraniczne firmy stanowiły 30% wystawców. Zaprezentowano ponad 90 premierowych produktów i nowinek technicznych.

***
Tomasz Wilk
20 urodziny LabVIEW
Firma National Instruments była organizatorem spotkania, którego głównym tematem była prezentacja nowej wersji środowiska LabVIEW 8.20 wydanej z okazji 20-lecia istnienia produktu. LabVIEW jest platformą graficznego programowania, która umożliwia tworzenie systemów pomiarowych, testujących i sterujących.

***
Janusz Kotowicz, Grzegorz Wiciak
Przepływomierze i ich właściwości w kontekście utrzymania ruchu
Pomiary strumieni substancji należą do grupy najtrudniejszych pomiarów. Wynika to z faktu występowania różnorodnych warunków przepływu i właściwości mediów obiegowych. Duża różnorodność warunków pomiarów strumienia wymusza stosowanie odpowiednich do tego metod i przyrządów pomiarowych w celu uzyskania wiarygodnych informacji na temat wartości strumienia przepływającego medium.

***
Witold Jaszczuk, Jarosław Zadrożny
Jubileuszowe XV Sympozjum Mikromaszyny i Serwosystemy
Charakterystycznymi cechami odbywających się od blisko 30 lat Sympozjów „Mikromaszyny i Serwosystemy – MiS” (poprzednia nazwa to „Mikromaszyny i Serwonapędy”) zawsze było i nadal jest nie tylko bliskie powiązanie zagadnień teoretycznych z praktyką, ale też towarzysząca merytorycznym obradom atmosfera kultywowania polskiej kultury i tradycji [1]. Także w tym roku, w szlacheckim Dworze Soplicy, zebrali się specjaliści i entuzjaści zagadnień związanych z mikromaszynami.

***
Ryszard Klencz
Jubileusz 40-lecia ZANAM-LEGMET
Rocznica czterdziestolecia ZANAM-LEGMET to szczególne wydarzenie związane z rozwojem KGHM Polska Miedź S.A. 5 października br. odbyła się w Lubinie konferencja ukazująca rozwój polskiej myśli technicznej w związku z jubileuszem ZANAM-LEGMET. Konferencję otworzył prof. dr hab. inż. Wacław Kollek, dyrektor Instytutu Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn Politechniki Wrocławskiej.

***
Dziesięciolecie Sauer-Danfoss w Polsce
Sauer-Danfoss jest międzynarodowym koncernem, będącym – po połączeniu firmy Danfoss Fluid Power z firmą Sauer--Sundstrand – jednym z największych producentów i dostawców hydrauliki siłowej na świecie. Firma zatrudnia ok. 9500 pracowników w 25 fabrykach rozmieszczonych w Ameryce Północnej, Południowej, Europie oraz Azji Wschodniej.

***
Oszczędzanie energii w praktyce
„Jakość i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej” – to główna tematyka I Karpackiej Konferencji Techniczno-Biznesowej w miejscowości Bystre k. Leska, która odbyła się w dniach 10–11 października br. Organizatorzy tego ogólnopolskiego spotkania to Komitet Naukowo-Techniczny ds. Jakości Energii Elektrycznej oraz Stowarzyszenie Elektryków Polskich. W przygotowaniach, jak również w samych obradach uczestniczyły firmy: FIW Lumen SC z siedzibą w Jaśle i Krakowie, Astat Sp. z o.o. z Poznania, ZPUE SA z Włoszczowej, Semicon Sp. z o.o. z Warszawy oraz Wago-Elwag Sp. z o.o. i Lovato Electric Sp. z o.o. z Wrocławia.

***
Konkurs miesięcznika „Napędy i Sterowanie” na najlepsze rozwiązanie – PRODUKT ROKU 2006
W trzech numerach naszego pisma: listopadowym, grudniowym i styczniowym przedstawiać będziemy produkty, które zgłoszone zostały do I Konkursu miesięcznika „Napędy i Sterowanie” na najlepsze rozwiązanie – PRODUKT ROKU 2006. Ideą konkursu jest wyróżnienie najlepszych wyrobów i rozwiązań technicznych prezentowanych na łamach pisma w bieżącym roku.

***
Grzegorz Włodarczyk
EUROTOOL 2006. Wszystko o obróbce materiałów
W prezentacje pełnego asortymentu obrabiarek oraz narzędzi i urządzeń technologicznych podczas pracy obfitowały tegoroczne Targi EUROTOOL, zorganizowane w dniach 4–6 października w Krakowie. W 11. edycji Targów Obrabiarek, Narzędzi i Urządzeń do Obróbki Materiałów wzięło udział 248 wystawców i 602 firmy. Tegoroczna ekspozycja przyciągnęła gości z całego świata. Ekspozycja zajmowała trzy hale o łącznej powierzchni ok. 8500 m2.

***
Targi HPS 2006 W „Spodku” o hydraulice i pneumatyce
Przez trzy październikowe dni katowicki „Spodek” zamienił się w polskie centrum ekspozycyjne hydrauliki siłowej, pneumatyki oraz napędów hydraulicznych i pneumatycznych.

***
Medal Targów HPS 2006. Nowoczesne szybkozłącza do bezwyciekowych połączeń
Po długich i żmudnych miesiącach pracy najlepszych konstruktorów w dziedzinie szybkozłączy firma RECTUS wypuszcza na rynek nowatorskie rozwiązanie z zakresu bezwyciekowych połączeń dla mediów w układach niskiego ciśnienia. Nowo zaprojektowane serie 204, 206 i 209 znacznie przewyższają łatwością łączenia oraz swoimi parametrami wszystkie inne produkty dostępne do tej pory na rynku.

***
Tomasz Wilk, Grzegorz Wiciak
Konferencja Naukowo-Techniczna „Monitoring i automatyzacja w petrochemii i przemyśle chemicznym – 2006”. Polski przemysł chemiczny – istotna branża gospodarki
Miesięcznik „Napędy i Sterowanie” był organizatorem Konferencji Naukowo-Technicznej „Monitoring i automatyzacja w petrochemii i przemyśle chemicznym – inżynieria i utrzymanie ruchu – 2006”. To kolejna konferencja z cyklu organizowanych przez redakcję spotkań poświęconych poszczególnym branżom przemysłu. Konferencja odbyła się w dniach 9–10 października br. w Hotelu „Orle Gniazdo” w Szczyrku.

***
Tadeusz Głębicki
Hydrauliczne układy regulacji turbin
Około 15 lat temu Bosch Rexroth AG we współpracy z firmą Siemens rozpoczął prace nad wdrożeniem koncepcji regulacji turbin z wykorzystaniem układu hydraulicznego wysokociśnieniowego, zamiast realizowanej wówczas regulacji niskociśnieniowej opartej na stosowanym systemie smarowania łożysk.

***
Krystian Listewnik
Diagnozowanie układu hydraulicznego metodą oceny strat objętościowych
Od hydraulicznego napędu jazdy roboczej podbijarki torowej 09-32 CSM (rys. 1) wymaga się precyzyjnego dopasowania wymaganej prędkości jazdy do realizacji funkcji roboczych. Napęd ten składa się: z pompy 1 (wielotłoczkowej osiowej z wychylną tarczą typu PV-23 firmy Sauer Danfoss [7] o geometrycznej objętości roboczej 89 cm3/obr.) oraz dwóch gerotorowych silników hydraulicznych 2, 3 (firmy Sauer Danfoss typu OMV [8] o geometrycznej objętości roboczej 400 cm3/obr.).

***
Janusz Pieniążek, Jerzy Stefainski
Przyczyny i sposoby zapobiegania uszkodzeniom elementów układu hydraulicznego górniczej obudowy zmechanizowanej
Fabryka Zmechanizowanych Obudów Ścianowych FAZOS w Tarnowskich Górach należy do grupy FAMUR i jest czołowym w kraju producentem obudów zmechanizowanych dla górnictwa krajowego i zagranicznego. Z reguły kopalnia sama projektuje kompleks ścianowy i dokonuje zakupu wszystkich jego elementów składowych (agregat pompowy, obudowa zmechanizowana, kombajn ścianowy, przenośnik, magistrale zasilające i spływowe w ścianie oraz w chodniku).

***
Paweł Śliwiński, Andrzej Balawender
Porównanie strat objętościowych w silnikach hydraulicznych satelitowych przy zasilaniu olejem lub emulsją oleju w wodzie
Większość hydraulicznych układów napędowych zasilana jest obecnie olejami mineralnymi. Jednakże olej jako medium robocze nie może być stosowany wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko wystąpienia pożaru. Jest to szczególnie ważne w przypadkach stosowania w węglowym górnictwie podziemnym, hutnictwie, metalurgii, specjalnych technologiach przemysłu zbrojeniowego i innych.

***
Franciszek Steinmec, Franciszek Slanina
Oleje hydrauliczne oraz problemy ich eksploatacji
Systemy hydrauliczne z uwagi na swe zalety, takie jak: elastyczność działania, łatwość sterowania oraz podatność do automatyzacji, znajdują szerokie zastosowanie w układach sterowania i przenoszenia energii. Stosowane są w konstrukcji pojazdów mechanicznych, maszyn roboczych oraz w instalacjach przemysłowych, przyczyniając się do uproszenia ich obsługi i zwiększenia niezawodności działania.

***
Jacek Bacajewski
Automatyzacja oczyszczalni ścieków
Współczesne czasy wymuszają na użytkowniku coraz głębszą integrację w procesy zachodzące podczas biologicznego oczyszczania ścieków.

***
Konferencja CYLINDER 2006
XVI Ogólnopolska Konferencja CYLINDER 2006, która odbyła się w Zakopanem w dniach 26–28 września 2006 r., zgromadziła przedstawicieli środowiska naukowego, producentów i użytkowników systemów hydraulicznych. Spotkanie to stworzyło forum do dyskusji nad możliwościami zastosowania nowych rozwiązań w przemyśle.

***
Andrzej Ziara, Ryszard Ślusarz, Andrzej Kret
Tendencje rozwoju hydrauliki siłowej i sterowniczej w obudowach zmechanizowanych Zakładu Maszyn Górniczych Glinik Sp. z o.o.
O ile można powiedzieć, że układ hydrauliczny to krwioobieg obudowy, to siłowniki i stojaki obudowy są jej mięśniami. Patrząc na rozwój obudów zmechanizowanych na przestrzeni ostatnich lat, można zauważyć wzrost tężyzny fizycznej tych elementów. Przyczyn tych zmian należy upatrywać głównie w znaczącym postępie w zakresie technologii wykonania siłowników, jak również w jakości stosowanych uszczelnień.

Reklama