Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo  ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 7-8/2016

Napędy i Sterowanie
numer 7-8/2016


Jerzy Sobczak
Falownik SX1000 – moce 4 kW i 5,5 kW
W roku 2015 firma Sanyu Sp. j. wprowadziła nowy produkt. Jest nim przemiennik częstotliwości serii SX1000. Reprezentuje on nową generację wysokiej jakości wielofunkcyjnych, ekonomicznych i wysoko wydajnych przemienników częstotliwości.

***
Jubileusz 10-lecia firmy HF Inverter Polska
Rozmowa z Mariuszem Snowackim, współwłaścicielem, dyrektorem finansowym przedsiębiorstwa HF Inverter Polska SC.

***
Przegląd przemienników częstotliwości EURA® Drives
Marka EURA® Drives jest obecna na rynku polskim od dekady. Przez ten okres przemienniki częstotliwości EURA® sprawdziły się w wielu wymagających aplikacjach. EURA® Drives została założona w 1992 roku i jest pierwszym przedsiębiorstwem w Chinach, które wyspecjalizowało się w badaniu i rozwoju techniki napędu AC.

***
Centrum Produkcyjne Pneumatyki PREMA SA rozwija serię bloków przygotowania sprężonego powietrza serii NOVA
Elementy przygotowania sprężonego powietrza służą do usuwania z czynnika roboczego zanieczyszczeń stałych i ciekłych, nastawiania i utrzymywania stałego ciśnienia medium oraz nasycania sprężonego powietrza mgłą olejową w celu zapewnienia prawidłowej pracy elementów wykonawczych i sterujących. Poprawne przygotowanie sprężonego powietrza ma ogromny wpływ na niezawodność układów oraz elementów pneumatyki.

***
Centrum Produkcyjne Pneumatyki PREMA SA w dobie automatyzacji procesów produkcyjnych
Centrum Produkcyjne Pneumatyki PREMA SA posiada w swojej ofercie usługi związane z projektowaniem i budową urządzeń oraz linii technologicznych do automatyzacji procesów produkcyjnych naszych Klientów. Wykonujemy maszyny „szyte na miarę”, tj. zawsze dostosowane do indywidualnych potrzeb i ścisłych wymagań zleceniodawców.

***
Projekt MIASTA SEW. Współpraca SEW-EURODRIVE z uczelniami technicznymi
Firma SEW-Eurodrive rozszerza spektrum działania w zakresie współpracy z uczelniami technicznymi.
Założeniem projektu MIASTA SEW jest realizacja programu rozwoju stanowisk laboratoryjnych wyposażonych w technikę napędową SEW we wszystkich miastach, w których zlokalizowane są biura techniczne firmy SEW-Eurodrive Polska.

***
Bezpośrednie napędy hydrauliczne zwiększają wydajność przenośników
W górnictwie i branży przetwarzania materiałów, gdzie wiele procesów ma charakter ciągły, dostępność i bezawaryjność maszyn jest niezwykle ważna. Dotyczy to w szczególności przenośników, które często są jedynymi środkami transportu materiałów w takich środowiskach. Poniżej przedstawiamy krótko zalety techniczne bezpośrednich napędów hydraulicznych, które mogą znacznie usprawnić pracę przenośników.

***
Konfigurator agregatów ABPAC
Firma Bosch Rexroth udostępnia szereg narzędzi internetowych umożliwiających dobór produktów ze standardowej oferty i stworzenie indywidualnych wariantów. Narzędzia te są przejrzyste i proste w obsłudze, a ich wykorzystanie usprawnia procesy inżynieryjne i zamówieniowe.

***
ROSSI – przekładnie walcowe płaskie oraz walcowo-stożkowe, seria G
Firma Rossi od ponad 60 lat dostarcza rozwiązania napędowe dla najbardziej wymagających zastosowań przemysłowych. Oferta obejmuje bardzo szeroki asortyment przekładni, silników i motoreduktorów, zawarty w 17 katalogach produktowych.

***
NOWOŚCI Phoenix Contact 2016 – innowacje gwarantujące sukces
Świat stale się zmienia – staje się coraz bardziej cyfrowy, inteligentny i elastyczny. W odpowiedzi na tę tendencję powstały międzynarodowe inicjatywy, jak Industrie 4.0, Industrial Internet Consortium czy China Manufacturing 2025, w których udział ma środowisko branżowe i politycy.

***
KOMTECH 2016
17. Konferencja Naukowo-Techniczna: INNOWACYJNE TECHNIKI I TECHNOLOGIE DLA GÓRNICTWA. BEZPIECZEŃSTWO –
EFEKTYWNOŚĆ – NIEZAWODNOŚĆ. 16–18 listopada 2016 r. – Hotel „Klimczok” – Szczyrk

***
Grzegorz Gala
Oferta silników ABB dla przemysłu górniczego
Przemysł górniczy stawia silnikom elektrycznym szczególne wymagania co do wytrzymałości konstrukcji, niezawodności, sprawności, dostępności, prostoty konstrukcji i serwisowania,
jak i odporności na ekstremalne warunki środowiskowe.

***
Gotowe przykłady zaawansowanych aplikacji serwo oparte na sprzętowej platformie ABB
Na etapie projektowania maszyn produkcyjnych producenci zawsze zastanawiają się, jak rozwiązać kwestię sterowania maszyn, czyli w jaką ilość automatyki je wyposażyć. Kluczową rolę odgrywa dopasowanie sprzętu do aplikacji i wyposażenie go we wszystkie niezbędne funkcjonalności. Pominięcie jakiejś funkcjonalności na początkowym etapie może bowiem spowodować komplikacje i dodatkowe koszty w późniejszym terminie.

***
Nowa generacja silników górniczych wzbudzanych magnesami trwałymi – zwiększ efektywność wydobycia
Coraz większe wymagania stawiane nowoczesnym napędom górniczym otwierają drogę dla nowych rozwiązań i innowacji.

***
System Emparro. Premium Power
System Emparro gwarantuje zasilanie klasy premium dla maszyn i urządzeń. W jego skład wchodzą efektywne zasilacze, niezawodne moduły buforowe oraz skuteczne filtry.

***
Joanna Pruchnicka
Innowacyjność w zarządzaniu i produkcji
Innowacyjność gwarantująca postęp techniczny oraz stosowanie nowoczesnych rozwiązań usprawniających pracę i zwiększających wydajność produkcji w górnictwie oraz innych branżach przemysłowych to jedno z głównych zagadnień omawianych podczas 3. Międzynarodowej Konferencji „Mechanizacja, automatyzacja i robotyzacja w górnictwie”. Spotkanie, które miało miejsce w Wiśle (15–17 czerwca), zostało zorganizowane tym razem aż przez pięciu partnerów: Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego, Akademię Górniczo-Hutniczą, Politechnikę Wrocławską, „Klub Paragraf 34” Stowarzyszenie Bezpieczeństwa Technicznego oraz Cert Partner.

***
Przekładniki do pomiarów wysokoprądowych w instalacjach prądu przemiennego
Podstawowym elementem układów pomiarowych stosowanych we współczesnej energetyce są przekładniki. Rozróżniamy trzy sposoby prowadzenia pomiarów: bezpośredni, półpośredni i pośredni. Dostępne na rynku liczniki energii elektrycznej przy pomiarze bezpośrednim charakteryzują się niskim prądem bazowym, dlatego do pomiarów wyższych wartości prądów stosowane są przekładniki prądowe. Produkowane przez Noratel Sp. z o.o. przekładniki dostosowane są do pracy z typowymi licznikami energii elektrycznej i zgodne ze standardami zakładów energetycznych.

***
Laserowe czujniki triangulacyjne do wymagających zadań pomiarowych
Bezkontaktowe pomiary optyczne stosowane są do pomiaru pozycji i przemieszczenia w różnorodnych branżach i aplikacjach. Firma WObit proponuje czujniki firmy Micro-Epsilon odpowiednie do realizacji nawet bardzo wymagających zadań. Jednym z takich niełatwych zastosowań była aplikacja skanowania szybów do zapełniania zużytych pokładów kopalni.

***
Drema 2016 – centrum spotkań liderów
W dniach 13–16 września 2016 r. w Poznaniu po raz 32 spotkają się przedstawiciele sektora drzewnego i meblarskiego, by tworzyć kształt rynku i szukać nowych kierunków rozwoju. Taka mobilizacja i poruszenie branży zdarza się tylko raz w roku, podczas Międzynarodowych Targów Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego Drema. O ich prestiżu świadczy fakt, że jest to jedyne w Polsce i jedno z kilkunastu na świecie branżowe wydarzenie popierane przez Europejską Federację Producentów Maszyn do Obróbki Drewna EUMABOIS.

***
Napędy Brevini. Niezawodne i proste w obsłudze
Brevini Power Transmission, włoski koncern z 55-letnią tradycją, należy do światowej czołówki producentów systemów przenoszenia mocy.

***
Enkodery bezłożyskowe w ofercie Lika
Firma Lika to uznany producent systemów pomiaru przesunięć liniowych i kątowych. W ofercie znaleźć można enkodery obrotowe i liniowe, przetworniki linkowe, pozycjonery oraz szeroką gamę akcesoriów (sprzęgła, uchwyty, wyświetlacze, konwertery sygnałów). Portfolio produktów jest stale poszerzane. Ponad 30-letnie doświadczenie w branży przekłada się na wysoką jakość oferowanych produktów.

***
Przekaźniki półprzewodnikowe w transporcie szynowym
Podzespoły automatyki używane w transporcie szynowym muszą spełniać wyśrubowane wymagania: trudne warunki pracy (elektryczne, mechaniczne, klimatyczne); kompatybilność elektromagnetyczna; niezawodność; redukcja kosztów serwisowania; zużycie energii (waga, wymiary, sprawność); cena.

***
Technologia szaf sterowniczych i szaf rack firmy Rittal na promie Ostfriesland. Służba na morzu – ze standardowymi rozwiązaniami
Prom Ostfriesland łączy miasto Emden z wyspą Borkum od mniej więcej 30 lat. W lecie 2015 roku zmieniono jego napęd z parowego na napęd zasilany gazem skroplonym. Zostało to poprzedzone zakrojonymi na szeroką skalę pracami modernizacyjnymi oraz inwestycją wysokości 13,5 miliona euro. Ponieważ ten proces wymagał integracji znacznej ilości rozwiązań technologicznych, MWB Maritime Technology GmbH (w skrócie MWB) postanowił skorzystać z kompleksowej oferty technologii szaf sterowniczych „Rittal – The System”.

***
Nowości napędowe w asortymencie NORD
Firma NORD DRIVESYSTEMS powiększa odnoszący sukcesy asortyment przemysłowych modułów przekładniowych, dodając nowy rozmiar z momentem obrotowym na wale wynoszącym 190 kNm. Seria obejmuje teraz dziewięć wielkości z momentem obrotowym w zakresie od 25 kNm do 280 kNm.

***
Pomiary wibracji z wykorzystaniem Fluke 810
Odkąd zaczęto budować maszyny do celów przemysłowych, a zwłaszcza silniki służące do ich napędu, problemy redukcji i analizy wibracji stały się jednym z zadań, w które zaczęli angażować się inżynierowie. Przełomem w dziedzinie pomiaru drgań stało się wykorzystanie piezoelektrycznych akcelerometrów przetwarzających ruch drgający na sygnał elektryczny, umożliwiając tym samym analizę. W praktyce całkowita eliminacja drgań jest bardzo trudna. Drgania mogą być wynikiem dynamicznych skutków tolerancji wykonania, luzów, tarć tocznych. Często drgania o bardzo małej amplitudzie są w stanie wzbudzić drgania elementu maszyny o częstotliwości rezonansowej.

***
Marta Osińska
Go to Brand – dotacje na promocję polskich marek
Jednym z wyzwań, które w bieżącej perspektywie 2014–2020 podejmuje Unia Europejska, jest wzrost internacjonalizacji przedsiębiorstw. Obecnie drzwi do zagranicznej ekspansji polskim przedsiębiorcom otwiera m.in. wsparcie promocji marek produktowych w ramach Poddziałania 3.3.3 Go to Brand, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

***
Jakub Kucharski
Targi WOD-KAN i już wiesz, że tu wrócisz…
Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN, które odbyły się w Bydgoszczy w dniach 10–12 maja 2016 r., po raz kolejny pokazały, że są jedną z najważniejszych tego typu imprez w Europie. Na Targach swoją ofertę zaprezentowało 375 wystawców z Polski, Niemiec, Francji, Włoch, Szwajcarii, Litwy, Białorusi, Czech, Słowacji, Austrii, Portugalii, Irlandii, Turcji i Hiszpanii.

***
29. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2016 odbędą się w dniach od 13 do 15 września br.
ENERGETAB to największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego. Jest to zarazem jedno z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli sektora elektroenergetycznego.

***
Mariusz Czechowicz
Jubileuszowa XXV Konferencja Naukowo-Techniczna KOMEL „Problemy Eksploatacji Maszyn i Na­pędów Elektrycznych”
W dniach 18–20.05.2016 r. w Ry­trze po raz 25 spo­tkali się uczestnicy Jubileuszowej Konferencji Naukowo-Tech­nicznej „Pro­blemy Eksploata­cji Ma­szyn i Napędów Elek­trycz­nych”, orga­nizowanej przez Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL z Ka­to­wic. Uczestnicy spotkania świętowali podwójny jubileusz: 25-lecia Konferencji Naukowo-Tech­nicznej oraz 50-lecia czasopisma naukowego „Maszyny Elektryczne – Zeszyty Problemowe”.

***
Piotr Gaj
Społeczeństwo usieciowione
Czym są dzisiaj sieci komputerowe? Już minęło parę lat od czasu, gdy sieci komputerowe były głównie kojarzone tylko z marnej jakości z kablem, wypadającym w biurach ze zbyt ciasnych korytek na ścianie, czy też z oczekiwaniem na reakcję usług w wiecznie zbyt wolnym Internecie. Obecnie sieci komputerowe wkradły się do codziennego życia zwykłych ludzi, jak również stały się niezbędnymi środkami zapewniającymi funkcjonowanie różnorakich systemów profesjonalnych. Co ważniejsze, jakość usług oferowanych w ramach działania współczesnych sieci jest coraz lepsza, bezpieczeństwo coraz wyższe, a ich zakres jest coraz szerszy.

***
ITM Polska 2016 – przyszłość zaczyna się w Poznaniu
W dniach 7–10 czerwca odbyło się w Poznaniu największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie ekspertów z branży przemysłowej – targi ITM Polska 2016. Tegoroczna edycja, której wiodącym tematem były „Innowacje dla przemysłu, napęd dla biznesu”, stała się rekordowa pod każdym względem! Czterodniowe wydarzenie, skupiające profesjonalistów działających w branży nowych technologii, obróbki metalu i automatyzacji produkcji, przyciągnęło do Poznania rzesze zwiedzających, zainteresowanych przyszłą modernizacją produkcji i zarządzania oraz inwestowaniem w najwyższej klasy technologie.

***
Ryszard Klencz
XX KONFERENCJA AUTOMATYKÓW RYTRO 2016
Jubileuszowe, dwudzieste spotkanie automatyków w Rytrze k. Nowego Sącza odbyło się w maju pod hasłem: „Automatyka w zarządzaniu energią i środowiskiem”. Przedstawiciele nauki i przemysłu mieli sposobność przedstawienia tendencji w systemach pomiarów i automatyki, promocji najnowszych wyrobów w aspekcie poprawy efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Miejscem spotkania był Hotel Perła Południa w Rytrze, położony w malowniczym miejscu, jakim niewątpliwie jest Popradzki Park Krajobrazowy. W tym roku hasłem przewodnim Konferencji było: „Automatyka w zarządzaniu energią i środowiskiem”.

***
Piotr Dukalski, Robert Rossa, Andrzej Dzikowski
Wysoko wydajny napęd posuwu górniczego kombajnu ścianowego, wyposażony w silnik synchroniczny z magnesami trwałymi – symulacje pracy
Streszczenie:  Artykuł prezentuje wyniki badań symulacyjnych napędu posuwu kombajnu ścianowego, w którym zastąpiono standardowo stosowany silnik indukcyjny klatkowy silnikiem synchronicznym z magnesami trwałymi (PMSM). Autorzy przedstawili otrzymane wyniki symulacji pracy napędu posuwu dla różnych prędkości obrotowych, przy różnym obciążeniu kombajnu. Przedstawiono budowę silnika PMSM, jego obliczone parametry znamionowe oraz szereg możliwości związanych z zastosowaniem silnika z magnesami trwałymi w tej aplikacji. Autorzy w artykule powołują się na publikacje dotyczące nowych trendów w zakresie badań związanych z przemysłem górniczym.

ENG HIGH EFFICIENT HAULAGE DRIVE OF MINING LONGWALL SHEARER, WITH PERMANENT MAGNET SYNCHRONOUS MOTOR – SIMULATIONS OF OPERATION
Abstract:  This article presents the results of simulations of a longwall shearer haulage drive, in which an electric squirrel cage motor is replaced by a permanent magnet synchronous motor (PMSM). The authors presented the results of analysis of the haulage drive for different speeds, at different loads of shearer. A construction of the PMSM motor, calculated rated parameters of the motor and the number of opportunities associated with the use of PMSM in this application are presented. In the article the authors refer to the publications related to the new trends in researches related to the mining industry.

***
Piotr Dukalski, Robert Rossa, Andrzej Dzikowski
Trakcyjny silnik synchroniczny z magnesami trwałymi w napędzie akumulatorowej lokomotywy dołowej Lea BM-12 – symulacje pracy
Streszczenie:  Artykuł prezentuje wyniki badań symulacyjnych napędu dołowej, akumulatorowej lokomotywy kopalnianej typu Lea BM-12, w której zastosowano silnik synchroniczny z magnesami trwałymi, o magnesach trwałych montowanych wewnątrz rdzenia magnetycznego wirnika (ang. skrót IPMSM). Przedstawiono potencjalne korzyści wynikające z zastosowania silnika IPMSM w napędzie lokomotywy górniczej. Porównano możliwe do uzyskania parametry pracy lokomotywy i parametry trakcyjne napędu z silnikiem IPMSM w stosunku do parametrów uzyskiwanych przy standardowo stosowanym silniku szeregowym prądu stałego.

ENG TRACTION PERMANENT MAGNET SYNCHRONOUS MOTOR IN THE DRIVE OF A BATTERY MINING LOCOMOTIVE LEA BM-12 – SIMULATION OF WORK
Abstract:  The article presents the results of research simulations of the drive of a battery mining locomotive type Lea BM-12, equipped with an interior permanent magnet synchronous motor (IPMSM). The potential benefits resulting from the use of IPMSM in mining locomotives are presented. The operating parameters of the locomotive and the traction parameters of the drive possible to achieve if IPMSM is used are compared to parameters achieved with commonly used series DC motor.

***
Leszek Kasprzyczak, Maciej Cader
Ocena ryzyka, analiza funkcji bezpieczeństwa i dobór napędów dla górniczego robota inspekcyjnego
Streszczenie: Scharakteryzowano poszczególne zespoły Mobilnej Platformy Inspekcyjnej z podaniem zastosowanych technik budowy przeciwwybuchowej. Metodami symulacyjnymi określono parametry bloków napędowych złożone z bezszczotkowych silników prądu stałego, przekładni walcowych i luzowników. Wyznaczono momenty sił na kołach przy pokonywaniu założonych przeszkód. Przedstawiono algorytm wyznaczania poziomu zapewnienia bezpieczeństwa PL funkcji zatrzymania awaryjnego oraz ocenę ryzyka. Funkcja zatrzymania awaryjnego zrealizowana została z wyłączników bezpieczeństwa, przekaźników i styczników odcinających zasilanie od poszczególnych sterowników silnikowych.

ENG RISK ASSESSMENT, ANALYSIS OF THE SAFETY FUNCTION AND SELECTION OF DRIVES FOR A MINING INSPECTION ROBOT
Abstract: The particular parts of the Mobile Inspection Platform are characterized by applied explosion-proof techniques. The drive blocks parameters are determined by simulation methods. The drive blocks are composed of brushless DC motors, helical gears and brakes. The force moments on the wheels during the overcoming of assumed obstacles are determined by simulation methods. An algorithm of determination of the Performance Level of the emergency stop function is presented as well as risk assessment. The emergency stop function is realized by emergency stop switches, relays and contactors which switch off the power from individual motor controllers.

***
Zdzisław Budzyński, Bartosz Polnik
Urządzenia transportu podwieszonego z napędem akumulatorowym
Streszczenie: W podziemnych wyrobiskach do transportu urobku i materiałów oraz przewozu ludzi stosuje się różne rozwiązania. Pierwszym etapem transportu materiałów jest zwykle przejazd koleją podziemną z dworca na podszybiu do rejonu wydobywczego. Do odległych przodków wydobywczych pochylniami transport realizuje się kolejkami spągowymi szynowymi lub podwieszonymi z napędem spalinowym. Nowoczesny ciągnik elektryczny mobilny nie może być zasilany przewodem elektrycznym z sieci elektroenergetycznej. Zasilanie ciągnika stanowić będą ogniwa litowe, bezobsługowe i niewydzielające żadnych gazów w czasie ładowania i normalnej pracy. Wyposażenie elektryczne ciągnika elektrycznego wymaga również przystosowania do eksploatacji w pomieszczeniach o stopniu „a”, „b” i „c” niebezpieczeństwa wybuchu metanu oraz klasy A i B zagrożenia wybuchu pyłu węglowego. W artykule przedstawiono przegląd rozwiązań urządzeń transportu podwieszonego w kraju oraz proponowane kierunki rozwoju.

***
Ryszard Nowicki
Problemy bezpieczeństwa cybernetycznego w zakresie stosowania systemów nadzoru stanu technicznego majątku produkcyjnego
Streszczenie: Systemy nadzoru stanu technicznego wykorzystują techniki cyfrowe. Z tego powodu mogą z jednej strony być celem ataków hakerskich, natomiast z drugiej mogą być także wykorzystywane jako narzędzia do ataków na powiązane z nimi, bardziej odpowiedzialne systemy. We wstępie wyspecyfikowano główne elementy systemu nadzoru, do których w dalszych częściach odnoszono się, omawiając możliwe zagrożenia hakerskie. Przedstawiono przykłady kilku naruszeń bezpieczeństwa cybernetycznego z obszaru działalności technicznej, które dotyczyły systemów w mniejszym lub większym stopniu pozostających w powiązaniu z systemami nadzoru stanu technicznego. Omówiono kierunki zagrożeń dla wybranych komponentów składowych systemu nadzoru, a także sposoby ich zabezpieczenia oraz certyfikacji, posługując się przykładami systemów najbardziej rozpowszechnionych. Przytoczono wybrane standardy, które mogą być pomocne w realizacji programu podniesienia bezpieczeństwa cybernetycznego w przedsiębiorstwie oraz opisano jego najważniejsze elementy. Zwrócono również uwagę na ważność wprowadzenia wystarczająco precyzyjnych zapisów w tzw. SiWZ-ach, aby uniknąć dostawy przypadkowych rozwiązań systemów wspomagających nadzór stanu technicznego – także ze względu na bezpieczeństwo cybernetyczne.

ENG CYBER-SECURITY PROBLEMS with application of Condition Management Systems of Production Assets
Abstract: Technical condition management systems (=CMaS) use digital techniques. For this reason, they can be the target of hacker attacks but also be used as the interface to launch an attack on other systems connected to the same network.
This paper introduces the main components of the CMaS, and discusses the possible risks and threats of hacking.
It presents examples of a number of breaches of cyber security in the area of ​​technical activity for systems that can be interfaced with CMaS.
The paper also discusses threats to chosen components of the CMaS, as well as ways that they can be protected by use of certified cyber-security techniques – using as examples the most popular systems available in the market.
A selection of standards is reviewed that can be helpful in the implementation of a program of cyber security improvements, and the most important elements of such program are described.
The paper also highlights the importance of introducing some sufficiently precise provisions in tender documents to prevent accidentally delivered CMaS components, and systems which do not assure enough high cyber-security.

***
Agata Kutyba, Jerzy Mikulik
Sterowanie zapasami, czyli logistyka w branży kwiatowej
Streszczenie: W artykule omówiono oraz zaprezentowano dwie klasyczne metody obliczeń w celu analizy materiałów w wybranym przedsiębiorstwie branży kwiatowej. Przeprowadzone analizy pozwoliły na zidentyfikowanie najbardziej istotnych grup asortymentu, co może być podstawą poszukiwania efektywnych narzędzi do zarządzania gospodarką magazynową w branży materiałów ekskluzywnych.

ENG Abstract: The article discusses and presents two classic calculation methods in order to analyze materials in selected enterprise flower industry. The analyzes allowed to identify the most important groups of assortment, which can be the basis for the search for effective tools for warehouse management in the industry exclusive materials.

***
Agnieszka Choroszucho, Adam Steckiewicz
Skład i wilgotność betonu komórkowego jako czynniki wpływające na skuteczność systemów komunikacji bezprzewodowej w budynkach
Streszczenie: Artykuł zawiera analizę wpływu grubości ściany działowej, jej parametrów materiałowych oraz wilgotności na wartości natężenia pola elektrycznego. Uwzględniono powszechnie stosowany jednorodny materiał budowlany (beton komórkowy). Jednocześnie sprawdzono wpływ dodatkowych warstw tynku położonych na omawianych ścianach na jakość transmisji danych. Do analizy numerycznej wykorzystano metodę różnic skończonych w dziedzinie czasu (FDTD). Analiza dotyczyła częstotliwości stosowanej w sieciach bezprzewodowych (Wi-Fi) niezbędnych w inteligentnych budynkach. Wyniki dowodzą, iż przy suchym gazobetonie tłumienie fali jest niewielkie i nie zakłóca komunikacji bezprzewodowej. Celem analizy jest ocena wybranych złożonych konstrukcji budowlanych pod kątem ich dostosowania do zastosowania montowanych oraz mobilnych systemów komunikacji bezprzewodowej. Niniejsze wnioski mogą wpłynąć na precyzyjniejszą lokalizację elementów sieci bezprzewodowych oraz mogą stanowić cenne źródło wiedzy przy ocenie problemów związanych z zanikami sygnału.

ENG Abstract: The article contains an analysis of the influence of the thickness of a partition wall, the material parameters and humidity on the value of electric field intensity. It includes widely used homogeneous building material (cellular concrete). At the same time examined the influence of additional layers of plaster board on these walls lying on the quality of data transmission. For numerical analysis method finite difference time domain (FDTD) was used. Analysis related to the frequency used in wireless communication systems (Wi-Fi) necessary for intelligent buildings. The results show that the dry cellural concrete wave attenuation is small and does not interfere with wireless communications. The aim of the analysis is to evaluate selected complex building structures for their adaptation to the application installed and mobile wireless communication systems. These conclusions may affect the precise location of elements of wireless networks and can be a valuable source of knowledge when assessing the problems connected with fading.

***
Agnieszka Choroszucho, Adam Steckiewicz
Numeryczna analiza wpływu kąta padania fali elektromagnetycznej względem ściany wykonanej z cegieł na jakość komunikacji bezprzewodowej wewnątrz inteligentnych budynków
Streszczenie: W artykule przedstawiono analizę wpływu kąta padania fali elektromagnetycznej generowanej przez komunikację bezprzewodową. Przedstawiono porównanie rozkładów pola elektrycznego w obszarach zawierających dwa rodzaje ścian jednowarstwowych. Zastosowano modele ścian wykonanych z pełnych cegieł oraz powszechnie stosowanych cegieł drążonych (klinkierowych). Przedstawiono wyniki chwilowych wartości pola uzyskanych podczas propagacji fali elektromagnetycznej, jak również rozkłady maksymalnych wartości pola otrzymanych w stanie ustalonym. Przy analizie numerycznej zastosowano metodę różnic skończonych w dziedzinie czasu (FDTD). Analiza dotyczyła częstotliwości stosowanej w sieciach bezprzewodowych (2,4 GHz oraz 5 GHz) montowanych w inteligentnych budynkach. Wyniki dowodzą, iż w tego typu przypadkach konieczne jest przeprowadzenie indywidualnych obliczeń dla poszczególnych wariantów, ponieważ zachodzące zjawiska polowe mają złożony i losowy przebieg. Celem tego typu analizy jest lepsze zrozumienie zachodzących zjawisk polowych wewnątrz złożonych materiałów budowlanych oraz możliwość lepszego modelowania uwzględniającego mobilne systemy komunikacji bezprzewodowej.
Słowa kluczowe: inteligentne budynki, materiały budowlane, propagacja fali elektromagnetycznej, metoda różnic skończonych w dziedzinie czasu (FDTD), komunikacja bezprzewodowa.

ENG Abstract: The article presents an analysis of the effect of the angle of incidence of the electromagnetic waves generated by wireless communication systems. Presents a comparison of distributions of the electric field in areas containing two types of single-layer walls. Used models of walls made of solid bricks and the commonly used hollow bricks (clinker). Presents results obtained instantaneous values of the electromagnetic wave propagation as well as the schedule of the maximum value of the field obtained in the steady state. To the numerical analysis the finite-difference time-domain method (FDTD) was applied. Analysis related to the frequency used in wireless networks (2.4 GHz and 5 GHz), installed in intelligent buildings. The results show that in such cases it is necessary to carry out individual calculations for different options because occurring phenomena field are complex and random process. The aim of this type of analysis is to better understand the phenomena occurring inside the complex field of building materials and the possibility of better modeling takes into account the mobile wireless communication systems.
Keywords: intelligent buildings, building materials, electromagnetic wave propagation, finite difference time domain method (FDTD), wireless communications systems.
 

Reklama