Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 02/2009

Napędy i Sterowanie
numer 02/2009


Marco Walz, Gerhard Wurzrainer
Logistyka o wysokiej skuteczności dzięki wykorzystaniu elektrycznego transportu szynowego palet ze zdecentralizowaną techniką napędową Praca przez całą dobę w firmie Hella
Znana na rynku dostawców produktów dla rynku samochodowego firma Hella wdrożyła w swojej fabryce w Recklinghausen nową koncepcję logistyczną. Powstało centrum magazynowe o powierzchni 8000 m2, które przejęło zarówno wewnętrzną dostawę elementów potrzebnych do produkcji, jak i wysyłkę wyprodukowanych komponentów do klientów. Należą do tego na przykład czujniki, elektronika oświetleniowa oraz optyczne i akustyczne systemy ostrzegające. Aby, w wyniku takiej centralizacji, uniknąć strat czasu i nieefektywnych tras transportu na terenie fabryki, firma Hella wykorzystuje system elektrycznego transportu szynowego palet, pojemników AKL lub ręcznych wózków naprodukcję i z powrotem. Do kontroli i sterowania napędem służą Overhead Control Unit (OCU) Lenze-Deto.

***
Partnerstwo i jakość dostaw jako recepta na czas kryzysu - RADIUS-RADPOL
Kryzys gospodarczy dotyka już, w mniejszym lub większym stopniu, każdą polską firmę. Coraz trudniej jest patrzeć w przyszłość, a jeszcze trudniej planować i inwestować w rozwój firmy w obawie przed utratą płynności finansowej, do czego w znacznym stopniu przyczynia się niestabilny i wciąż słabnący złoty.

***
Rozwiązania firmy SEW-EURODRIVE w zakresie TCO* pomagają zredukować zużycie energii i koszty całkowite – cz. I Energia jako czynnik ekonomiczny
Koszty inwestycji w napędy elektryczne są niewątpliwie niewielkie w porównaniu do całkowitej inwestycji związanej z danym systemem lub fabryką. Decydujący wpływ na koszty operacyjne ma jednak energia zużywana przez wybraną technikę napędową.

***
Bezdotykowe przetworniki położenia liniowego – pomiar absolutny, wysoka dokładność - Newtech Engineering
Firma MTS Sensors, jeszcze pod nazwą Temposonics, zasłynęła jako pierwszy producent wykorzystujący zjawisko magnetostrykcji w bezkontaktowych przetwornikach przesunięć liniowych. Po dziś dzień firma MTS pozostaje światowym liderem magnetostrykcyjnego pomiaru przemieszczeń liniowych, prędkości czy też poziomu materiałów ciekłych. Taki stan rzeczy jest bezpośrednim wynikiem ponad 30 lat pracy skoncentrowanej na ciągłym rozwoju wykorzystywanej technologii, inwestycji w coraz to nowsze rozwiązania oraz badania rynku.

 ***
Co warto wiedzieć...? Nadzór nad poborem obciążenia dla odbiorów rezystancyjnych (obwody grzejne) w układach trójfazowych - SIEMENS

 ***
Załączanie lamp za pomocą styczników Sirius – cz. II - SIEMENS
Przy załączaniu lamp stawiane są urządzeniom załączającym, w zależności od rodzaju lamp, różne wymagania. Do tych warunków dostosowana jest norma niskonapięciowych aparatów łączeniowych EN 60947, gdzie na przykład rozróżniane jest w różnych kategoriach użytkowych załączanie gazowych lamp wyładowczych [AC 5a] i załączanie lamp żarowych [AC 5b]. Z tego powodu przy projektowaniu typu oświetlenia należy uwzględniać odpowiednie właściwości załączeniowe zastosowanego oświetlenia i dokonać odpowiedniego wyboru niskonapięciowych aparatów łączeniowych.

***
Marek Trajdos, Wiesław Monkiewicz
Współpraca elementów inicjujących i wykonawczych z programowalnymi przekaźnikami bezpieczeństwa MSS w systemie sterowania bezpieczeństwem maszyny – cz. I - SIEMENS
Wraz z rozwojem techniki programowalnych układów sterowania stało się możliwe realizowanie w tej technologii również systemów bezpieczeństwa. Stąd w terminologii wielu norm pojawiło się określenie – elektrycznego, elektronicznego i programowalnego systemu związanego z bezpieczeństwem.

***
Piotr Zianio
Przemienniki częstotliwości firmy Eaton w ofercie firmy Moeller
Dzięki połączeniu z firmą Eaton firma Moeller rozszerzyła swoją ofertę w zakresie niskonapięciowych przemienników częstotliwości. Obok dotychczas oferowanych przemienników serii DF i DV o mocy do 132 kW, w ofercie znajdują się również napędy o dużych mocach i do zastosowań specjalnych.

***
Decentralizacja sterowania siłą motoryzacji Napędy firmy NORD pracujące w fabryce Audi
Technika zdecentralizowanego sterowania silnikiem już od dawna była kluczową w przemyśle samochodowym, ponieważ minimalizuje wymaganą przestrzeń, upraszcza strukturę fabryki, a co za tym idzie obniża koszty produkcji. Napęd systemu przenośników łańcuchowych w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym w Ingolstadt, w południowych Niemczech, gdzie produkuje się drzwi do Audi A4 i Audi A5 bazuje na najbardziej wydajnym z tego typu rozwiązań.

***
Tadeusz Minksztym
Danfoss rozszerza ofertę prostych napędów małych mocy Nowa odsłona VLT® Micro FC 51
VLT® Micro FC 51 już wkrótce będzie dostępna w zakresie mocy do 22 kW. Przetwornica częstotliwości VLT® Micro FC 51 to niewielkie wymiary, bezkompromisowa jakość i niezawodność. VLT Micro FC 51 to napęd, spełniający w zakresie małych mocy oczekiwania użytkowników przemysłowych, producentów maszyn OEM oraz branży HVAC (Wentylacja, Klimatyzacja, Ciepłownictwo).

***
Dariusz Kasperski
Archiwizacja danych za pomocą paneli operatorskich serii DOP-AE - APATOR CONTROL
W obecnych czasach sama wizualizacja procesów technologicznych często już nie wystarcza. Coraz większą rolę zaczyna odgrywać możliwość archiwizacji ich parametrów. W dobie obecnego kryzysu każdy szuka oszczędności i coraz więcej firm zaczyna dostrzegać korzyści płynące z możliwości zapisywania parametrów procesów technologicznych.

***
Najbardziej ekonomiczne napędy - B&R Automatyka Przemysłowa
Generacja ACOPOSmulti oferuje najwyższy stopień wydajności dla wieloosiowych maszyn, które są powszechnie używane w przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle pakującym, poligraficznym oraz tekstylnym. Ponadto względy środowiskowe były główną motywacją do ograniczenia zużycia energii.

***
Jacek Straszewski
Kontrola zużycia energii w zakładzie przemysłowym - KDM-automatyka
Żyjemy w czasach, kiedy koszty energii stale rosną, a zapotrzebowanie na nią nie maleje. Oszczędzanie i racjonalizacja użytkowania to często priorytetowe kwestie zarządzania energią w zakładach przemysłowych.

***
Grzegorz Pittner
Bezstykowy pomiar różnicowy wielkości geometrycznych za pomocą laserowych czujników odległości - PPH WObit Witold Ober
Podczas typowego pomiaru wielkości geometrycznych (np. grubości) obiektów będących w ruchu zachodzi szereg szkodliwych zjawisk wpływających na wiarygodność pomiaru, jak np. drgania obiektu. W sytuacji takiej znacznie bardziej wiarygodne odczyty uzyskuje się za pomocą pomiaru różnicowego z dwóch naprzeciwległych czujników sprzężonych ze sobą.

***
Rockwell Automation: PowerFlex 40 - ELMARK Automatyka
Warto przypomnieć tym, którzy znają, i zainteresować tych, którzy nie znają, przemienniki częstotliwości z serii PowerFlex 40, a to dlatego, że z początkiem roku firma Elmark Automatyka proponuje te falowniki, jak i serię PowerFlex 4M, w bardzo atrakcyjnych cenach.

***
EDS-G509 – gigabitowy switch firmy MOXA do zastosowań przemysłowych - ELMARK Automatyka
Firma Moxa zaprezentowała najnowszy, w pełni gigabitowy, przełącznik ethernetowy. Model EDS-G509 wyposażony został w 4 porty RJ45 oraz 5 portów combo (RJ45/SFP), umożliwiających zastosowanie światłowodowych modułów SFP. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest zastosowanie włókien światłowodowych do transmisji danych, dzięki czemu można uniknąć szkodliwego wpływu zakłóceń elektromagnetycznych pochodzących od urządzeń przemysłowych. Ponadto zastosowanie światłowodów pozwala znacznie wydłużyć maksymalny zasięg przesyłania danych, nawet do 80 km.

***
Problematyczne inwestycje firm w dotacjach - MS Consulting
Atutami firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw są elastyczność w działaniu, szybkie reagowanie na potrzeby rynku, mobilność. Większość z „unijnego tortu dotacyjnego” adresowana jest właśnie do nich. Tymczasem okazuje się, że są pewne inwestycje w przedsiębiorstwach, na które trudniej uzyskać dotację. Barierę stanowią niejasne wytyczne instytucji w zakresie kwalifikowania wydatków, czyli kiedy wydatek może być zrefundowany.

***
Czujnik detekcji wody i jej roztworów w procesach butelkowania i napełniania - TURCK
Nowy czujnik fotoelektryczny QS30H2O firmy Banner Engineering – reprezentowanej w Polsce przez firmę TURCK – wykrywa obecność wody w przezroczystych lub półprzezroczystych pojemnikach szklanych i z tworzywa sztucznego. Wersja o wiązce świetlnej wysokiej mocy potrafi również wykrywać ciecze będące roztworami wody w różnych pojemnikach z kolorowego szkła lub nieprzezroczystego tworzywa sztucznego.

***
Tomasz Haliniak
Sterownik CNC Goya marki S&H - Eldar
Sterownik numeryczny Goya może pracować jako samodzielne urządzenie lub w trybie online z komputerem. Programowanie odbywa się z poziomu PC lub z panelu operatorskiego sterownika. Ponadto możliwa jest konwersja plików CAD DXF/HPGL na kod ISO. Dystrybutorem w Polsce jest firma ELDAR.

***
Firma Schleicher Electronic w Polsce - Term
Firma TERM działa na terenie Polski od 1997 r., jest znanym i uznanym przez klientów dostawcą komponentów dla automatyki przemysłowej. Działalność firmy TERM została zauważona przez znanego na świecie producenta sterowników PLC/CNC, firmę Schleicher Electronic z Berlina. W ubiegłym roku firma Schleicher Electronic zaproponowała naszej firmie współpracę.

***
Krzysztof Kędzia, Henryk Chrostowski, Waldemar Sradomski
Analiza porównawcza klasycznych i hybrydowych hydrostatycznych układów napędowych
Znajomość charakterystyki obciążenia cyklem roboczym maszyny, jego zmienności w czasie i wartości występowania poszczególnych stanów obciążeń stanowi podstawę racjonalnego projektowania układu napędowego, jego struktur oraz doboru właściwych komponentów. Obciążenia organów roboczych znakomitej większości maszyn mają charakter zmienny, w wielu jednak przypadkach proces realizacji zasadniczych funkcji użytkowych maszyn ma charakter cykliczny.

***
Nowe standardy w pneumatyce! - Festo
Dzień za dniem miliony siłowników Festo działają na świecie bezawaryjnie już od ponad 40 lat. Firma Festo poddaje wszystkie swoje napędy pneumatyczne testom na wytrzymałość i bezawaryjność podczas różnych faz cyklu życia produktu. Rezultatem tych badań są komponenty dające pewność, że Państwa system lub instalacja będzie zawsze gotowa do pracy.

***
Wacław Kollek, Zygmunt Kudźma, Janusz Rutański, Michał Stosiak
Miniaturyzacja elementów i układów hydraulicznych
W artykule przedstawiono przykłady zminiaturyzowanych elementów mikrohydraulicznych. Podkreślono niektóre problemy, które w obszarze mikrohydrauliki stają się szczególnie istotne. Prezentuje się wyniki prac własnych dot. wizualizacji przepływu przez zwężkę oraz pomiary towarzyszącego efektu akustycznego. Ponadto na przykładzie mikrozasilacza hydraulicznego własnej konstrukcji podano przykład udanej próby redukcji hałasu.

***
Artur Olszak, Zbigniew Kęsy
Przegląd hamulców i sprzęgieł hydraulicznych z cieczami o sterowalnych właściwościach reologicznych
Rozwój techniki i dążenie do pełnej automatyzacji sterowania układami przeniesienia napędu w pojazdach i maszynach wymaga od konstruktorów projektowania hamulców i sprzęgieł o nietypowych rozwiązaniach konstrukcyjnych, umożliwiających w sposób łatwy i szybki dostosowanie parametrów tych urządzeń do zmieniających się warunków pracy. Możliwość taką daje zastosowanie jako cieczy roboczej cieczy o sterowalnych właściwościach reologicznych. Ciecze takie dzieli się na dwie grupy, ze względu na sposób ich aktywacji: magnetoreologiczne i elektroreologiczne. Podstawową zaletą cieczy o sterowalnych właściwościach reologicznych jest możliwość zmiany naprężeń stycznych pod wpływem zewnętrznego pola elektrycznego lub magnetycznego.

***
Tadeusz Złoto
Odciążenie hydrostatyczne wirnika pompy wielotłoczkowej osiowej
W wielu gałęziach przemysłu są stosowane pompy wielotłoczkowe, które ze względu na możliwość pracy przy wysokich ciśnieniach oraz przy dużych mocach charakteryzują się dużymi wartościami współczynników wydajności energetycznej, określonych przez stosunek mocy do masy lub objętości. Ten typ maszyn wyporowych znajduje najczęściej zastosowanie w napędach urządzeń o bardziej złożonych funkcjach i wyższych wymaganiach w odniesieniu do sprawności i wydajności.

***
Ryszard Tadeusiewicz
Sieci neuronowe jako narzędzia do rozwiązywania zadań inżynierskich
Sieci neuronowe są interesującym i użytecznym praktycznie narzędziem informatycznym, pozwalającym na wygodne (bo oparte na procesie uczenia, nie na na samodzielnym programowaniu) rozwiązywanie różnych zadań związanych z przetwarzaniem sygnałów, klasyfikacją i rozpoznawaniem obiektów, tworzeniem modeli różnych systemów i prognozowaniem przyszłych zdarzeń. Znalazły one zastosowanie w wielu dziedzinach, wciąż jednak zbyt rzadko są stosowane do rozwiązywania zadań inżynierskich. Tym artykułem chcemy zainicjować zmianę tego stanu rzeczy.

***
Tomasz Cepowski
Zastosowanie sztucznych sieci neuronowych do przewidywania slammingu
W pracy przedstawiono zastosowanie sztucznych sieci neuronowych do przewidywania slammingu przedstawionego za pomocą zmiennych lingwistycznych („mały”, „średni”, „duży” slamming). Badania przeprowadzono dla typowego masowca znajdującego się w balastowym stanie załadowania. Opracowane w postaci sztucznych sieci neuronowych funkcje analityczne przeanalizowano pod kątem dokładności w stosunku do wartości wzorcowych. Prezentowany algorytm może bazować na danych zgromadzonych na drodze obserwacji zachowania się statku na fali.

***
Józef Jonak, Jakub Gajewski
Klasyfikacja stanu i rodzaju noży głowicy wielonarzędziowej z wykorzystaniem sieci neuronowych
Celem prowadzonych badań jest opracowanie i weryfikacja doświadczalna metody oceny rodzaju i stanu ostrzy noży urabiających, zamontowanych na głowicy wielonarzędziowej, z wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych. Proces urabiania, jako szybkozmienny i losowy, napotyka na szereg trudności w matematycznym opisie. Stan ostrzy noży zamontowanych na głowicy wielonarzędziowej, jak również rozpoznanie ich geometrii, ma istotne znaczenie dla energochłonności procesu urabiania. Obecnie jednak w czasie pracy kombajnu (w czasie rzeczywistym) taka ocena nie jest dokonywana, przyczyniając się do bezproduktywnego rozpraszania energii.

***
ŚWIATŁO i ELEKTROTECHNIKA dla profesjonalistów
W marcu br. odbędą się w Warszawie Międzynarodowe Targi Sprzętu Elektrycznego, Energetyki i Systemów Zabezpieczeń – ELEKTROTECHNIKA 2009 oraz Międzynarodowe Targi Sprzętu Oświetleniowego – ŚWIATŁO 2009.

***
Aneta Bera
Targi Hannover Messe 2009 Efektywność energetyczna w procesach przemysłowych – przełomowe rozwiązania, które zmieniają obraz rynku
Hannover Messe 2009 to najbardziej znaczące targi przemysłowe na świecie. Dla wielu przedsiębiorców udział w targach to okazja do wzmocnienia swojej pozycji na rynku, nawiązania nowych kontaktów i poszerzenia wiedzy na temat nowych rozwiązań. Osoby zainteresowane będą mogły już niebawem, tj. w dniach 20–24 kwietnia br., uczestniczyć w tej największej imprezie z zakresu technologii na świecie. Tematami przewodnimi będą efektywność energetyczna w procesach przemysłowych, automatyka przemysłowa, systemy automatyzacji budynków przemysłowych oraz systemy informatyczne i telekomunikacyjne.

***
Ryszard Klencz
Promocja rozwiązań technicznych o szczególnym znaczeniu dla inżynierii środowiska – 2009
VI Konferencja Naukowo-Techniczna „Monitoring, automatyzacja, eksploatacja w inżynierii środowiska – 2009” to już kolejne zorganizowane przez nasze wydawnictwo wydarzenie w obszarze ochrony środowiska i gospodarki wodno-ściekowej. Patronat honorowy nad Konferencją w tym roku objęli: Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie, Zakład Wodociągów i Kanalizacji Kraków SA, Instytut Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej, Instytut Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Śląskiej, Instytut Automatyki AGH.

***
Maria J. Jończy
Uczniowie na zagranicznych praktykach
W marcu br. do Siemens AG i współpracującej z niemiecką firmą Berufsbildende Schule II w Brunszwiku wyruszy 10-osobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych z Raciborza. W zakładzie w Dolnej Saksonii, specjalizującym się w produkcji automatyki sterującej ruchem kolejowym, zapoznają się z rozwiązaniami i technologiami oraz pracą w dużym koncernie. Praktykę zawodową będą realizować w ramach unijnego programu edukacyjnego Leonardo da Vinci.

***
PRODUKT ROKU 2008. Konkurs „Napędów i Sterowania” na najlepsze rozwiązanie

Reklama