Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo  ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 10/2011

Napędy i Sterowanie
numer 10/2011


Rafał Kmieciak
Nowość w ofercie LS Industrial Systems. Serwonapędy i serwomotory LS Mecapion
Od początku bieżącego roku ANIRO Grupa Handlowa, dystrybutor w Polsce produktów koreańskiego producenta aparatury elektrycznej LS Industrial Systems (dawniej LG Industrial Systems), rozszerzyła swoją ofertę o serwonapędy i serwomotory LS Mecapion.

***
Otwarci na partnerstwo!
Pragniemy ponownie zaprezentować Państwu firmy partnerskie, z którymi mamy przyjemność kooperować. Do ich grona należą znaczący, a przede wszystkim godni zaufania światowi producenci, jak: BINDER, COREMO OCMEA, TRANSTECNO, a także polska firma z wieloletnią tradycją FUMO – Ostrzeszów.

***
Sterowanie i wizualizacja w kompaktowej jednostce. Sterownik 3200 C rodem z Lenze
Redukcja kosztów, oszczędność czasu i wzrost jakości to wyzwania przyszłości. Firma Lenze podjęła to wyzwanie i stworzyła L-force – rodzinę napędów i systemów automatyzacji oraz wzajemnie dopasowanych interfejsów i komponentów do szybszego projektowania i uruchamiania, większej wydajności i wyższej elastyczności produkcji.

***
Przetwornice VFD-E i VFD-EL do aplikacji o różnym stopniu zaawansowania
Od pewnego czasu na polskim rynku dostępne są produkty automatyki przemysłowej znanego na całym świecie producenta, firmy Delta Electronics. Oficjalnym dystrybutorem marki Delta Electronics w Polsce jest firma Induprogress. Delta Electronics jest obecnie największym na świecie producentem zasilaczy, przetwornic częstotliwości oraz rozwiązań umożliwiających pozyskiwanie zielonej energii. W ramach OEM dostarcza falowniki oraz serwonapędy dla największych producentów automatyki na rynku. W niniejszym artykule przybliżymy Państwu dwie serie przetwornic częstotliwości tego producenta: bardziej zaawansowaną linię VFD-E oraz linię VFD-EL do mniej wymagających aplikacji.

***
Mirosław Dąbrowski
Zależność strat mechanicznych maszyny elektrycznej od napięcia i jej wpływ na dokładność ich pomiaru
Straty mechaniczne maszyny elektrycznej są sumą strat tarcia w łożyskach, strat wentylacyjnych oraz strat tarcia wirnika o czynnik chłodzący. W klasycznych rozważaniach zjawisk w maszynach elektrycznych zakłada się, że straty te przy niezmiennej prędkości obrotowej nie zależą od napięcia zasilania. Na tym założeniu opiera się metoda rozdziału strat biegu jałowego, m.in. w silnikach indukcyjnych, na straty mechaniczne i straty w rdzeniu.

ENG DEPENDANCE OF MECHANICAL LOSSES IN ELECTRIC MACHINE ON VOLTAGE AND UNREABILITY OF LOSS MEASUREMENTS
Abstract: The paper presents causes of dependences mechanical losses in electric machines on voltage. The attention has been paid to the effect on the non-load power losses in induction motors of the radial and axial magnetic pull as well as asynchronous torques produced by higher harmonics of magnetic field spatial distribution. In Fig. 1 an effect of radial and axial magnetic pull is shown. In chapter 2 an effect of parasitic asynchronous torques are studied and in chapter 3 additional losses are discussed. In conclusion author drawing attention to the complexity of the problem how to determine and reliably separate the no-load losses.

***
Minimalny czas wymiany narzędzi dzięki MVK Metall
Wytrzymały moduł sieciowy MVK Metall z techniką połączeniową Push-Pull to znakomity wybór do zastosowania w procesie produkcji karoserii samochodowych.

***
Tomasz Kochanowski
Nowa seria kompaktowych przemienników częstotliwości. Astraada Drive GD300
ASTOR wzbogaca swoją ofertę w zakresie napędów elektrycznych o nową serię przemienników częstotliwości – Astraada Drive GD300. Ta nowa, zaawansowana technicznie seria falowników działających z bezczujnikowym sterowaniem wektorowym umożliwia sterowanie silnikami asynchronicznymi oraz synchronicznymi o mocach w zakresie 1,5 ~ 500 kW.

***
„Mazowsze +45: komponent automatyka”. Panel operatorski Magelis XBTN410 wykorzystany w szkoleniu finansowanym ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Poprzez szkolenia finansowane ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Schneider Electric Polska wspiera rozwój kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw.

***
Kontrolery fontann. Anna Trąbała, Marek Urbaniak
Dobiegły końca czasy, gdy znajdująca się w centrum miasta fontanna była basenem z nieśmiało tryskającym pośrodku strumieniem wody. Wraz z rozwojem automatyki i sterowników programowalnych pojawiły się nowe możliwości w zakresie sterowania zarówno wysokością, jak i kierunkiem strumienia wody oraz jego synchronizacją z muzyką i światłem. Włodarze miast, obiektów handlowych zabiegają o posiadanie w ich centrum nowoczesnych fontann, które nierzadko dają możliwość prezentowania pokazów „światło – dźwięk”. Fontanna staje się wtedy miejscem atrakcyjnym dla turystów, przyciągając większą liczbę klientów do centrum handlowego.

***
Katalog Automatyki – co nowego?
Przypomnijmy: Katalog Automatyki jest systemem działającym w środowisku internetowym, automatyzującym przepływ informacji techniczno-handlowej pomiędzy producentami, firmą Skamer i użytkownikami. Katalog Automatyki jest zarówno uniwersalnym dla różnych producentów konfiguratorem produktów, jak i zaawansowaną platformą szkoleniową.

***
Arkadiusz Szojer
Micro 800. „Just Enough Control”
Aplikacje przemysłowe, w których stosowane są małe sterowniki programowalne, bardzo często wymagają dobrania sterownika, który dla danej aplikacji nie będzie zbyt rozbudowany i będzie zapewniał dokładnie „tyle sterowania”, ile w danej aplikacji będzie potrzebne. Firma Rockwell Automation, odpowiadając na zapotrzebowanie klientów, przedstawia sterowniki programowalne z rodziny Micro 800.

***
Seria L – nowy sterownik PLC w rodzinie Mitsubishi Electric
Seria L to potężne sterowniki kompaktowe o konstrukcji modułowej, z wieloma funkcjami wbudowanymi w samą jednostkę centralną. Dzięki swojej korzystnej relacji kosztu do wydajności sterowniki nowej serii doskonale nadają się do zastosowania w systemach sterujących średniej wielkości.

***
„Mazowsze +45: komponent automatyka”. Aparatura modułowa Multi9 wykorzystana w szkoleniu finansowanym ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
W dzisiejszych czasach bardziej niż kiedykolwiek niezbędne jest ciągłe poszerzanie wiedzy, aby sprawnie i bezpiecznie stosować nowe rozwiązania techniczne. Z myślą o podniesieniu kwalifikacji osób na co dzień zajmujących się automatyką firma Schneider Electric zorganizowała szereg szkoleń w oparciu o projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Podczas jednego z nich można było praktycznie przećwiczyć nowo zdobyte umiejętności na aparaturze modułowej Multi9.

***
Przekładnie przemysłowe i układy napędowe P I V
Jedną z głównych grup produktów, dla których IOW SERVICE jest autoryzowanym centrum serwisowym i wyłącznym przedstawicielstwem w Polsce, są przekładnie przemysłowe P I V Drives GmbH.

***
Przekaźniki firmy Schleicher Electronic
W dzisiejszym artykule chcielibyśmy zaprezentować kolejną grupę produktów z oferty firmy Schleicher Electronic. Firma Schleicher Electronic, znana na całym świecie z wysokiej jakości sterowników PLC/CNC, posiada w swojej ofercie również przekaźniki. Warto wspomnieć, że przekaźniki były pierwszymi produktami w stale powiększającej się ofercie firmy Schleicher Electronic. Pierwszy przekaźnik pojawił się na rynku w latach trzydziestych ubiegłego wieku.

***
Jacek Zarzycki
Eaton – pionier podejścia Lean Automation. Lean – koncepcja, która zmienia świat
Trendy związane z procesami tworzącymi wartość dodaną są odpowiedzią na ciągle rosnące potrzeby rynku. To właśnie rynek wymaga od nas identyfikacji oraz analizy ukrytych potencjałów i nieodkrytych oszczędności w celu przynoszenia coraz większych korzyści. Koncepcja Lean jest odpowiedzią na te potrzeby rynku i z każdym dniem nabiera coraz większego znaczenia.

***
Piotr Andrzejewski
Nowe perspektywy dla instalacji oświetleniowych. Zdejmij izolację, wsuń, przytnij, skręć – GOTOWE!
Kategoria definiowana jako „Instalacje oświetleniowe o wysokim stopniu szczelności, dla surowych warunków otoczenia” zawiera w sobie wiele różnych praktycznych aplikacji. Głównym zadaniem jest określenie, który rodzaj instalacji może zostać wykonany w prosty i szybki sposób, zapewniając przy tym właściwe działanie. Taki system musi być łatwy do przyłączenia w odpowiedni sposób pomimo deszczu, wiatru, zimna, zanieczyszczeń i słabego oświetlenia, które można spotkać w miejscu montażu. Wbrew dochodzącej do tego presji czasowej wykonana aplikacja musi gwarantować bezpieczeństwo i pewność działania.

***
René Achnitz
Polimerowe łożyska ślizgowe: trzydzieści pięć tworzyw walczy z tarciem i zużyciem – aby wyeliminować smarowanie. „Trybo” – tym się to różni
Od ponad 25 lat, dokładnie od 1984 r., specjalista w zakresie polimerowych łożysk ślizgowych igus GmbH z Kolonii prowadzi swój własny dział badania materiałów. Badania koncentrują się wokół połączenia trybologii i tworzyw sztucznych, co między innymi doprowadziło do stworzenia nowego pojęcia „trybotworzyw”. Nowe pojęcie podkreśla znaczenie tej tematyki, bowiem zarówno trybologia (z greckiego: nauka o tarciu), jak też dziedzina nowoczesnych wysoko sprawnych tworzyw sztucznych stanowią wprost nieskończone pole badań.

***
Siłownik elektromechaniczny (EMC) firmy Bosch Rexroth. Zintegrowana elastyczność do zastosowań w trudnych warunkach
Jeżeli szukasz narzędzia pozwalającego na precyzyjne pozycjonowanie, elastyczność ustawień i płynną integrację z istniejącymi konstrukcjami, wybierz nowe siłowniki elektromechaniczne firmy Bosch Rexroth. Urządzenia te są łatwe w instalacji, a dzięki mechanizmowi śrubowemu oraz wymiarom zgodnym ze standardem ISO łączą w sobie zalety napędu elektrycznego i wytrzymałej konstrukcji. Zaledwie kilka miesięcy po premierze rynkowej siłowniki EMC, dostępne z różnymi długościami skoku, pojawiły się już w seryjnie produkowanych urządzeniach do przetwarzania metali, w prasach oraz w przemyśle spożywczym.

***
D-imager: czujnik ruchu 3D firmy Panasonic Electric Works SUNX
Czujnik ruchu 3D, skonstruowany przez Panasonic, to innowacyjna technologia dedykowana do różnych zastosowań. Jednym z nich jest szybko rosnący rynek reklamy interaktywnej, gdzie za pomocą gestów użytkownik jest w stanie komunikować się z urządzeniem. Dzięki temu możliwe jest stworzenie reklamy reagującej na przechodzącą obok osobę lub udostępnienie ingerencji w wyświetlane informacje.

***
Modułowe bloki typu ED – nowe możliwości aplikacji
W szerokiej ofercie wyrobów Bosch Rexroth pojawiły się rozdzielacze modułowe (sekcyjne) o handlowym oznaczeniu ED. Stanowią one uzupełnienie oferty w segmencie rozdzielaczy o przepływach do 80 L/min i o maksymalnym ciśnieniu roboczym 310 barów.

***
Mariusz Łukaszyński
Przystosowanie użytkowanych maszyn do minimalnych wymagań BHP określonych w dyrektywie 2009/104/WE
Maszyny, urządzenia oraz inny sprzęt roboczy (ang. work equipment) użytkowany na terenie Polski (podobnie jak w pozostałych krajach UE i EOG) musi spełniać co najmniej minimalne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Obowiązek ten wynika z dyrektywy 2009/104/WE (poprzednio 89/655/EWG + 95/63/WE + 2001/45/WE), która często jest w Polsce określana potoczną nazwą „dyrektywa narzędziowa”. Dyrektywa ta wprowadzona została do prawa polskiego rozporządzeniami ministra gospodarki z 2002 r.1 i 2003 r.2.

***
Piotr Augustynek
Kontrolery z serii TK4 i TC4 firmy Autonics w ofercie WObit. Regulacja temperatury łatwiejsza niż kiedykolwiek!
Przemysł spożywczy, motoryzacyjny, maszynowy, energetyczny czy też poligraficzny – w każdej gałęzi przemysłu, do której wdziera się automatyzacja procesów produkcyjnych, istnieje problem pomiaru i kontroli temperatury. Firma PPH WObit E.K.J. Ober SC posiada w swojej ofercie kompaktowe i przyjazne użytkownikowi regulatory temperatury firmy Autonics, której jest dystrybutorem na terytorium Polski od 10 lat. Dzięki zastosowaniu optymalnie skonfigurowanego cenowo kontrolera temperatury z serii TK4 lub TC4 z wbudowanym regulatorem PID szybko można przygotować przystosowany do potrzeb aplikacji układ automatycznej regulacji.

***
Klaudiusz Szymczak
Czy system zarządzania to biurokracja?
W wielu firmach można spotkać się ze stwierdzeniem, że systemy zarządzania ISO 9001, ISO 14001 i inne są związane z dużą ilością dokumentów, czyli krótko mówiąc, że system zarządzania to biurokracja. Czy tak jest naprawdę?

***
Szybki montaż na szybkiej kolei
Hiszpania posiada jedną z najbardziej rozwiniętych sieci kolei dużych prędkości w Europie. Obywatele nie każdego kraju na naszym kontynencie mają przywilej podróżowania pociągami z prędkością przekraczającą 300 km/h, natomiast największe państwo na Półwyspie Iberyjskim posiada aż 5 tys. km torów szybkiej kolei. Torów przybywa z roku na rok, a za solidnym tempem rozwoju stoją solidne maszyny oraz niekonwencjonalne rozwiązania.

***
ELGOR dowiódł znaczenia w branży górnictwa odkrywkowego
Przedstawiciele branży górnictwa odkrywkowego już po raz szósty spotkali się na Konferencji Naukowo-Technicznej ELGOR 2011.

***
Alfa Elektro poszerza zasięg działania
Firma Alfa Elektro, lider dystrybucji artykułów elektrycznych, powiększa zasięg swojego działania na terenie kraju. Po nowych hurtowniach w Andrychowie i Piotrkowie Trybunalskim powstały dwie kolejne. Od września br. działają nowe placówki handlowe Alfa Elektro w Bochni przy ul. Partyzantów 7 oraz w Jeleniej Górze przy ul. Waryńskiego 12.

***
Piotr Biczel, Mariusz Kłos, Józef Paska
Mikrosieci prądu stałego sposobem na integrację źródeł rozproszonych z systemem elektroenergetycznym
Streszczenie: W artykule przedstawiono ideę mikrosieci prądu stałego wraz z aspektami techniczno-ekonomicznymi jej budowy. Mikrosieci są rozpatrywane jako małe, niezależne systemy elektroenergetyczne. Układy tego typu umożliwiają w stosunkowo łatwy sposób integrację różnych technologii wytwórczych, zarówno konwencjonalnych, jak i alternatywnych, w jeden system zasilający lokalnych odbiorców. Integracja technologii wytwórczych może odbywać się w sposób klasyczny z wykorzystaniem infrastruktury przemiennoprądowej (AC), jak również przy wykorzystaniu omawianych w publikacji struktur i podzespołów prądu stałego (DC). Mikrosieci mogą być również postrzegane jako układy świadczące usługi systemowe, współpracując z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym (KSE). W artykule zwrócono uwagę na rolę układów energoelektronicznych umożliwiających budowę tego typu systemów elektroenergetycznych oraz przedstawiono wstępną analizę ekonomiczną dla przykładowej infrastruktury elektroenergetycznej zbudowanej w oparciu o elektrownię fotowoltaiczną, elektrownię wiatrową, agregat prądotwórczy i bateryjny zasobnik energii.

ENG Abstract: The idea of DC microgrid is presented in the paper as well as technical and economical aspects of its application. Microgrids are assumed as small, independent power systems. Microgrids allow easy integration of several power plants based on different technologies, both conventional and alternative, into one power system supplying local consumers. Power sources integration can be done using classic AC lines or described here DC systems. Microgrid can also perform systems services for national power system. Authors put emphasis on the role of power electronic converters in such systems, which allow their proper operation. Basic economic analysis of investment in DC microgrid consisted of PV power plant, wind turbine, Diesel generator set and battery storage system are presented as well.

***
Prosonic Flow 92F. Przepływomierz ultradźwiękowy dla skomplikowanych warunków instalacyjnych
Prosonic Flow 92F jest jedynym na świecie przepływomierzem ultradźwiękowym, który w idealny sposób łączy bardzo dokładny czujnik przepływowy z ekonomicznym zasilaniem z linii sygnałowej. Zakres jego wykonań został rozszerzony przez Endress+Hauser o nowe średnice DN150, DN200, DN250 oraz DN300. Nowością jest też wersja dla wyższych temperatur cieczy do 200°C oraz wykonanie materiałowe ze stali węglowej korpusu czujnika przepływomierza. Szeroki zakres średnic od DN25 do DN300 oraz temperatur medium znacznie rozszerza możliwości wykorzystania przepływomierza. Jest on szczególnie atrakcyjną propozycją dla sektora chemicznego, petrochemicznego i energetycznego.

***
Bezpieczne monitorowanie prędkości
Producenci maszyn oraz ich użytkownicy bardzo często stają przed problemem zawiązanym z koniecznością uruchomienia maszyny na „wolnych obrotach”. Zapewnienie bezpieczeństwa operatorowi w takiej sytuacji nie jest łatwe. Prędkość maszyny musi być kontrolowana z odpowiednim poziomem bezpieczeństwa, który zapewnia jej wyłączenie w przypadku przekroczenia określonego limitu. Rozwiązaniem jest zastosowanie modułu bezpieczeństwa MOC3SA.

***
Debata specjalistów firm: SCHNEIDER ELECTRIC, INTEL, BMW, NORDIC INVESTMENT BANK i SEGEC. Inteligentne Sieci Elektroenergetyczne zoptymalizują zużycie energii
W jaki sposób Inteligentne Sieci Elektroenergetyczne odpowiadają na wyzwania energetyczne? – to temat, który zdominował debatę zorganizowaną z inicjatywy firmy Schneider Electric podczas XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. W dyskusji, która odbyła się 8 września br., wzięli udział: Aaron Davis, Member of the Executive Committee Schneider Electric; Thomas Becker, Head of Governmental Affairs, BMW AG; Evzen Pavlovsky, Regional Enterprise Business Manager CEE, Intel Corp.; Christopher Bronsdon, Chief Executive, Scottish European Green Energy Centre (SEGEC); and Yngve Söderlund, Senior Manager, Nordic Investment Bank.

***
Wkładki topikowe o charakterystyce gTr
Bezpieczniki wysokonapięciowe nie zabezpieczają transformatora SN/nn od małych przeciążeń po stronie nn. Tę funkcję spełniają bezpieczniki niskonapięciowe.

***
Szybkozłącza STUCCHI. „Gotowe na wszystko”
Szybkozłącza suchoodcinające pozwoliły w końcu rozwiązać problemy związane z połączeniami pod ciśnieniem szczątkowym. Pożegnano się więc z ryzykiem uszkodzeń czy skażenia środowiska.

***
Adam Sołbut
Wybrane problemy diagnostyki układów napędowych z falownikami napięcia
Współczesne układy napędowe wykorzystują do zasilania silników układy przekształtnikowe pracujące pod nadzorem systemów mikroprocesorowych. Stosowane są tu rozbudowane algorytmy oparte zwykle na estymatorach strumienia i prędkości obrotowej. Używane algorytmy diagnostyczne wykorzystywane są dla przypadku wymuszenia napięciowego. Prace autora prowadzą do poszukiwania wskaźników oceny stanu niezależnych od stosowanych algorytmów sterowania. Praktyczne rozwiązania układów napędowych, z falownikami napięcia i silnikami klatkowymi, wykorzystują estymatory strumienia i prędkości obrotowej [8, 9]. W przypadku wymuszenia napięciowego o znanej zadanej wartości częstotliwości (np. U/f = const) do diagnostyki mogą być stosowane klasyczne algorytmy oparte na analizie harmonicznej prądów stojana. W przypadku sterowania układów ze sprzężeniami zwrotnymi ich wykorzystanie jest dyskusyjne.

ENG CHOSEN PROBLEMS of INVERTER – FED MOTOR DRIVES DIAGNOSTICS
Abstract: Inverter-fed squirrel-cage motor diagnostics gene­rates many problems. Causes of those problems can be for example variety of control methods, or working with various angular speeds. Present-day diagnostic methods apply to motors supplied directly by sinusoidal voltage power system. Analysis of chosen diagnostic algorithms that can be used independently from control method is presented in the paper. Efficiency of their adaptation had been proven with laboratory tests results. Test results through various angular speeds and control algorithms such as Direct Torque Control (DTC) and Field-Oriented Control (FOC) had been shown.

***
Daniel Rowecki
Czterokanałowe skopometry cyfrowe FLUKE
Nowe oscyloskopy FlukeScopeMeter 190 II to pierwsze czterokanałowe przenośne przyrządy tego typu kategorii CAT III 1000 V/CAT IV 600 V. Łączą w sobie niespotykaną dotąd wysoką wydajność, solidną konstrukcję i wygodną mobilność.

***
Tomasz Zając
Wibroakustyczna diagnostyka łożysk tocznych
Streszczenie: W artykule przedstawiono metodologię diagnozowania stanu technicznego łożysk tocznych na podstawie analizy widma sygnałów wibroakustycznych mierzonych na obudowie łożyska. Przedstawiono rodzaje uszkodzeń łożysk tocznych wraz z krótkim ich opisem oraz pokazano tablicę diagnostycznych kryteriów, na podstawie których można określać miejsca występowania tych uszkodzeń. Opisana metoda ma charakter uniwersalny i może być stosowana do diagnozowania stanu technicznego łożysk w dowolnych maszynach obrotowych pracujących w różnych gałęziach przemysłu.

ENG VIBROACOUSTIC DIAGNOSTICS OF ROLLING BEARINGS
Abstract: The article presents methodology of diagnosis the rolling bearings technical condition on the basis of analysis the vibroacoustic spectrum measured on bearings casing. Presented types of rolling bearings damages with a short description of their and showing signs of diagnostic criteria on from which to define the incidence of such damage. The method described is a universal and can be used to diagnose condition of any machinery bearings revolving working in different branches industry.

***
eWON – gotowe rozwiązanie na bezpieczny zdalny dostęp do Twoich urządzeń przemysłowych
W nowoczesnych rozwiązaniach automatyki przemysłowej standardem staje się rozbudowana diagnostyka oraz podejście ukierunkowane na zapobieganie awariom oraz minimalizację czasu ich trwania. Jednocześnie producenci maszyn oraz integratorzy systemów, szukając nowych klientów, oferują swoje usługi bez ograniczeń terytorialnych. W szczególności dla tych klientów RAControls – jako dostawca kompleksowych układów automatyki przemysłowej – ma przyjemność przedstawić gotowe rozwiązanie na bezpieczny dostęp do urządzeń przemysłowych z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy dostęp do Internetu.

***
Jan Mróz
Diagnozowanie ekscentryczności wirnika silnika indukcyjnego metodą aury magnetycznej
Streszczenie: W artykule przedstawiono możliwość wykorzystania pola magnetycznego wokół silnika indukcyjnego (aury) jako sygnału diagnostycznego przy badaniu ekscentryczności wirnika. Przeprowadzono modelowanie zewnętrznego pola magnetycznego silnika klatkowego za pomocą oprogramowania ANSYS. Model symulujący obejmował zarówno silnik z centrycznie umieszczonym wirnikiem, jak i silnik z ekscentryczną szczeliną powietrzną. Wykonano pomiary eksperymentalne na opracowanym stanowisku laboratoryjnym z silnikiem indukcyjnym klatkowym.

ENG DIAGNOSING ECCENTRICITY OF INDUCTION MOTOR ROTOR BY MAGNETIC AURA METHOD
Abstract: The article presents the possibility of using the magnetic field surrounding an induction motor as a diagnostic signal in testing rotor’s eccentricity. The modelling of the magnetic field around the induction cage motor was performed by means of the ANSYS software. The simulation involves both an induction motor with a centric rotor and a motor with an excentric air gap. Experimental measurements were performed on an induction cage motor in laboratory conditions.

***
Zygmunt Paszota
Modele teoretyczne i matematyczne momentu strat mechanicznych w pompie stosowanej w napędzie hydrostatycznym
Streszczenie: W pracy przedstawiono modele teoretyczne i matematyczne momentu strat mechanicznych występujących w pompie o teoretycznej (stałej) wydajności qPt na obrót wału (o stałej teoretycznej objętości roboczej VPt) i o geometrycznej (zmiennej) wydajności qPgv na obrót wału (o zmiennej geometrycznej objętości roboczej VPgv). Modele mają służyć badaniom laboratoryjnym i symulacyjnym strat energetycznych w pompie, umożliwiającym ocenę sprawności energetycznej pompy i sprawności napędu hydrostatycznego.

ENG THEORETICAL AND MATHEMATICAL MODELS OF THE TORQUE OF MECHANICAL LOSSES IN THE PUMP USED IN A HYDROSTATIC DRIVE
Abstract: The paper presents theoretical and mathematical models of the torque of mechanical losses in the pump with theoretical (constant) capacity qPt per one shaft revolution (with constant theoretical working volume VPt) and geometrical (variable) capacity qPgv per one shaft revolution (with variable volume VPgv). The models may be used in the laboratory and simulation investigations of the pump energy efficiency and the hydrostatic drive efficiency.

***
Andrzej Drwięga, Zdzisław Budzyński, Dariusz Czerniak, Bartosz Polnik
Pakiet innowacyjności w ciągniku podwieszonym GAD-1
Streszczenie: Wprowadzanie do eksploatacji w podziemiach kopalń węgla coraz większej liczby napędów spalinowych stwarza znaczny dyskomfort pracy załóg górniczych, związany ze stężeniem spalin i emitowanym ciepłem. Bez­emisyjny ciągnik podwieszony GAD-1 o napędzie akumulatorowym, wyposażony w ogniwa najnowszej generacji, może stanowić korzystną alternatywę w odniesieniu do urządzeń transportowych o napędzie spalinowym. Dodatkowym atutem proponowanego rozwiązania jest odzyskiwanie energii podczas hamowania i możliwość generowania siły pociągowej w klasycznym systemie ciernym lub zębatkowym. W niniejszym artykule omówiono najważniejsze zagadnienia związanez bilansem energii, budową ciągnika, układem elektrycznym i zmianą systemu napędowego.

ENG Abstract: Introduction of growing number of diesel drives to mine undergrounds creates a significant discomfort of work associated with concentration of exhaust gases and with generated heat. Emission-free GAD-1 suspended locomotive with electric drive, equipped with state-of-the-art batteries, can be an alternative design or can be a completion to diesel transportation machines. Another advantage of this design is recovery of energy during braking and a possibility of generation of pulling force in a classic frictional and rack-and-pinion system. Main problems associated with energy balance, control system and change of driving system are discussed.

***
Klaster Maszyn Górniczych
Instytut Techniki Górniczej KOMAG wystąpił z inicjatywą utworzenia klastra o nazwie Klaster Maszyn Górniczych. Inicjatywę tę poparły w pierwszej kolejności Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne SA z Grupy Kapitałowej KOPEX SA oraz Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa.

***
Ryszard Klencz
Targi „KATOWICE 2011” – Innowacyjne Technologie
Wysoki poziom technologiczny i liczba wystawców potwierdzają szczególną rangę Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „ KATOWICE 2011”. Ta impreza, która odbyła się w dniach 6–9 września 2011 r. w katowickim „SPODKU”, stała się największą ekspozycją branży górniczej w Europie. Są to targi o wieloletniej tradycji, organizowane w stolicy regionu śląskiego od ponad 25 lat.

***
Ryszard Klencz
Układy hydrauliczne i sterowanie – CYLINDER 2011
Instytut Techniki Górniczej KOMAG jest organizatorem konferencji naukowo-technicznej „Badanie, konstrukcja, wytwarzanie i eksploatacja układów hydraulicznych”, która przyczynia się do rozwoju specjalistycznej wiedzy i promowania innowacyjnych rozwiązań w różnych sektorach przemysłu.

***
Katarzyna Potaczek
Rekordowa edycja targów energetycznych ENERGETAB 2011
Wrzesień – dla energetyków to tradycyjnie czas wyjazdu do Bielska-Białej, gdzie na międzynarodowych targach mają okazję spotkać się z dostawcami oferującymi najbardziej zaawansowane technologicznie maszyny, urządzenia, aparaty i konstrukcje, służące zwiększeniu niezawodności przesyłania energii elektrycznej oraz podniesieniu efektywności jej wytwarzania i użytkowania.

***
Monika Gomółka
Targi PAKFOOD 2011. Wielkie międzynarodowe pakowanie
Na ogromnym, sięgającym 60 tys. m2 terenie wystawienniczym Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 12–15 września br. odbyła się jedna z największych ekspozycji branży opakowaniowej i maszynowej przemysłu spożywczego.

Reklama