Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 01/2011

Napędy i Sterowanie
numer 01/2011


Budowa systemu kontroli ruchu
Firma National Instruments posiada w swojej ofercie systemy kontroli ruchu dedykowane do różnego rodzaju aplikacji, począwszy od prostych aplikacji kontrolujących jedną oś, a skończywszy na systemach rozproszonych sterujących ruchem wielu osi. Niniejszy artykuł to krótki przewodnik, po platformie NI Motion Control, który zawiera sugestie dotyczące prawidłowego doboru sprzętu dla Państwa aplikacji.

***
Wzorcowanie tachometrów
Utrzymanie sprawnego parku maszynowego zapewniającego wysoką jakość produkcji oraz wdrażanie nowatorskich rozwiązań w zakresie napędów elektrycznych często wymaga dokładnego określenia prędkości obrotowej wirujących elementów. Do tego celu służą tachometry.

***
Przetwornice częstotliwości SK 200E. Wygodna obsługa i skuteczna diagnostyka
Zgrabny, mały, tani, wektorowy, modułowy – to tylko kilka z podstawowych cech nowego falownika firmy NORD, które – realizując koncepcję NORDAC-DA – powiększa gamę produktów o nowy model. Zakres funkcji obejmuje zarówno proste funkcje sterowania, jak i złożone sterowanie pozycjonowaniem. Szeroki zakres opcji pozwala użytkownikom dobierać urządzenie dokładnie z takimi cechami, jakie są wymagane dla danego zastosowania, zapewniając wyjątkowo korzystną konfigurację.

***
Niemiecka firma STEINLEN już w Polsce
STEINLEN Polska to reprezentant niemieckiej firmy STEINLEN Elektromaschinenbau GmbH, która od ponad 100 lat specjalizuje się w dziedzinie techniki elektrycznej i napędowej.

***
Dyrektywa dla produktów istotnych pod względem zużycia energii. Przepisy dotyczące producentów i handlowców. Top temat w Lenze – Dyrektywa ErP
Od czerwca 2011 r. w Unii Europejskiej zostaną określone przepisami prawa minimalne stopnie sprawności dla silników trójfazowych. Aby umożliwić Państwu szybką orientację w tym zakresie, firma Lenze zebrała odpowiedzi na najważniejsze pytania.

***
Piotr Lato
Altivar 12 & Altivar 312. Nowa jakość sterowania!
Altivar 12 i Altivar 312 to następcy rodziny ATV11 oraz ATV31, które dzięki wieloletniej wiedzy eksperckiej Schneider Electric zdobyły uznanie wśród użytkowników OEM. Przemienniki te to nowa jakość sterowania poparta udoskonaleniem obwodów elektronicznych odpornych na pracę z okresowymi przeciążeniami blisko 180%, otwartość komunikacyjna i niezawodność. ATV12 & ATV312 nie wymagają częstych prewencji serwisowych – to gwarancja 10-letniej ciągłej pracy!

***
Katarzyna Potaczek
HAPexpo. Najnowsze technologie w robotyce
Za sprawą Targów Hydrauliki, Automatyki i Pneumatyki HAPexpo w sosnowieckim Expo Silesia zaprezentowane zostały roboty przemysłowe i laboratoryjne, a także automatyka przemysłowa, elementy i systemy pneumatyczne, sterowniki i napędy. Wydarzenie połączone z Targami Tworzyw Sztucznych RubPlast EXPO oraz Targami WIRTOTECHNOLOGIA zgromadziło w Sosnowcu ponad 230 firm. Targom HAPexpo towarzyszył efektowny Salon Robotyki ROBOTshow i pokazy nowinek technologicznych.

***
Nowości Unitronics. Sterowniki Vision1040 oraz Vision560
Firma Unitronics wprowadziła do sprzedaży nowy sterownik V1040 – pierwszy sterownik z serii Vision z kolorowym panelem dotykowym (10,4") dostępny na naszym rynku. Główne i sprawdzone rozwiązania pozostały takie same, jak budowa modułowa: PLC i SNAP w zwartej obudowie (moduł wejść i wyjść montowany na „plecach” sterownika). Dzięki temu odpada konieczność stosowania kabla połączeniowego, który w warunkach przemysłowych byłby narażony na uszkodzenia.

***
Andrzej Przytulski
Poczet wrocławskich elektryków. Karl Steinmetz – twórca teorii prądów przemiennych
„Komunizm – to władza radziecka plus elektryfikacja całego kraju” (w języku rosyjskim „Коммунизм, это власть советов плюс электрификация всей страны”) – slogan, którego autorstwo przypisywane jest wodzowi Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej, nie został wymyślony przez Lenina, gdyż jego wiedza o elektryczności była raczej miałka. To propagandowe hasło zostało mu podpowiedziane z olbrzymim prawdopodobieństwem przez geniusza elektrotechniki z Wrocławia.

***
Nowe produkty w ofercie firmy Schleicher Electronic
Kontynuując prezentację nowych produktów w ofercie firmy Schleicher Electronic, mamy przyjemność zaprezentować Państwu moduł komunikacyjny z interfejsem SERCOS III, posiadający wbudowane wejścia i wyjścia. Produkt oznaczony jest jako RIO IL S3.

***
Dariusz Ways
SIMOCODE pro chroni i steruje napędami nowej maszyny papierniczej ECO7
ECO7 z wydajnością 1700 m/min jest jedną z najszybszych na świecie maszyn do produkcji tektury. Jej wysoka efektywność i krótkie cykle produkcyjne zapewniają skrócenie czasu realizacji i zwiększenie dostępności standardowych asortymentów. Doskonałe formowanie włókna gwarantuje optymalną przerabialność i maksymalną prędkość podczas produkcji tektury.

***
Energo-Silesia. Znamy się na automatyce
PPH Energo-Silesia jest autoryzowanym partnerem firmy SIEMENS, Industry Automation Sensor & Comunication

***
Jarosław Czornik
Kompatybilność elektromagnetyczna i niezawodność układów napędowych zasilanych za pośrednictwem przekształtników częstotliwości
Współczesne układy napędowe powinny zapewnić regulację prędkości obrotowej w szerokim zakresie, jak również umożliwić przeprowadzenie „łagodnego rozruchu” maszyny elektrycznej. Obecnie powszechnym i najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie falownika napięcia jako źródła zasilającego. Oprócz oczywistych zalet takiego rozwiązania oraz biorąc pod uwagę jego rosnącą popularność, ważna jest znajomość problemów wynikających ze stosowania przekształtników częstotliwości. Głównymi problemami przy zastosowaniu takiego sposobu zasilania są negatywne skutki oddziaływania falowników na sieć zasilającą (wyższe harmoniczne w prądzie zasilającym, a tym samym wzrost poboru mocy biernej) oraz na zasilany silnik (wzrost hałasu, straty dodatkowe, przyspieszone starzenie się izolacji, erozja łożysk).

***
Większa użyteczność i wydajność. COPA-DATA prezentuje zenon 6.51
Ubiegłej jesieni europejska firma z branży automatyzacyjnej – COPA-DATA wprowadziła na rynek nową wersję oprogramowania HMI/SCADA swojej produkcji. Oficjalnie sprzedaż wersji zenon 6.51 rozpoczęła się pod koniec września ub.r. Użytkownicy zenona otrzymają w nowym pakiecie dodatkowe korzyści dzięki nowym opcjom komunikacyjnym zwiększającym łatwość stosowania, zapewniającym większą wydajność oraz wzrastające osiągi.

***
Monitorowanie drgań central wentylacyjnych
Centrale wentylacyjne (ang. AHU – Air Handling Units) znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu jako systemy wentylacyjne, grzewcze oraz klimatyzacyjne (HVAC). Wymagają ciągłej, nieprzerwanej pracy w celu utrzymania stałej temperatury, wilgotności i przepływu powietrza.

***
Lutz Ralves, Andrzej Górczak
Technologia SafetyBridge. Prosta obsługa i wysoka elastyczność stanowią o konkurencyjności
Przez wiele lat bezpieczeństwo eksploatacji maszyn i instalacji było zapewniane przez stosowanie przekaźników bezpieczeństwa. Z braku alternatywnych rozwiązań również duże systemy były podłączane równolegle przy użyciu tej technologii. Przełom w obszarze dużych instalacji nastąpił dopiero w momencie wprowadzenia dedykowanych sterowników i magistral bezpieczeństwa.

***
Klaudiusz Szymczak
Nowa norma ISO 15378. Wymagania dla producentów opakowań leków
Spełnienie określonych wymagań przy dostawach dla przemysłu farmaceutycznego jest bardzo ważnym elementem decydującym o współpracy. Norma ISO 15378 (Materiały na opakowania bezpośrednie produktów leczniczych – Wymagania szczególne dotyczące zastosowania ISO 9001:2000 z uwzględnieniem Dobrej Praktyki Wytwarzania – GMP) pomaga spełnić te wymagania, a czasami może okazać się niezbędna przy współpracy z klientem z branży farmaceutycznej.

***
Maksymalna elastyczność i optymalna wydajność świetlna
Maksymalna elastyczność wyboru i układu kolorów to podstawowe cechy kolumny świetlnej Modlight70. Dzięki modułowej budowie elementy sygnałowe w pięciu kolorach mogą być zainstalowane w najbardziej dogodny sposób.

***
RIKO – czujniki dla przemysłu
RIKO Opto-Electronics Technology CO., LTD jest producentem czujników zbliżeniowych obecnym na rynku od ponad 20 lat. W bogatej ofercie firmy można znaleźć m.in. czujniki indukcyjne, optyczne, pojemnościowe, światłowodowe oraz bariery bezpieczeństwa. Nowością w ofercie są czujniki ultradźwiękowe i indukcyjne z wyjściem analogowym.

***
Piotr Wełpa
Układ sterowania ekranami akustycznymi sali koncertowej filharmonii
Jednym z najistotniejszych elementów funkcjonalnych takiego obiektu, jak filharmonia, jest właściwe nagłośnienie sceny. Służy do tego system specjalnych ekranów akustycznych, które zmieniają swoje położenie w zależności od wymagań spektaklu. Realizator dźwięku ma do swojej dyspozycji szereg gotowych scenariuszy określających ułożenie ekranów. Czytelny pulpit graficzny pozwala operatorowi na wybór odpowiedniej sekwencji ruchów ekranów, jak również umożliwia ręczne sterowanie poszczególnymi urządzeniami. Cały system sterowania został zrealizowany w oparciu o preferowaną aplikację Schneider Electric integrującą napędy falownikowe i sterownik PAC (Programmable Application Controller) za pomocą sieci CANopen.

***
Enkodery do turbin wiatrowych. Drobne szczegóły czynią dużą różnicę
Enkodery stosowane do określania kąta nachylenia i azymutu lub pomiaru prędkości obrotowej w turbinach wiatrowych są narażone na pracę w trudnych warunkach środowiskowych. Wymagana jest od nich bardzo wysoka niezawodność, gdyż przestoje awaryjne są nieproporcjonalnie bardziej kosztowne, a wymiana dużo bardziej czasochłonna, niż w innych aplikacjach automatyki przemysłowej.

***
Konferencja TST 2010. Inteligentny transport na drogach, morzu i w powietrzu
W dniach 20–23 października ub.r. odbyła się X Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Telematyka Systemów Transportowych” TST’10 z uroczystym rozpoczęciem w Auli Politechniki Śląskiej w Katowicach oraz z kontynuacją w Ustroniu. Organizatorzy konferencji to: Zespół Automatyki w Transporcie z Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej, Komitet Transportu Polskiej Akademii Nauk oraz Polskie Stowarzyszenie Telematyki Transportu.

***
Piotr Augustynek
Roboty kartezjańskie oparte na modułach liniowych MLA
Przenoszenie materiałów (ang. material handling) jest branżą, w której wykorzystywane są elementy układów regulacji automatyki. Transportery taśmowe, obrotowe czy też roboty SCARA są najbardziej typowymi rozwiązaniami stosowanymi w tego typu aplikacjach. W przypadku przenoszenia stosunkowo niewielkich mas oraz braku wymagań dotyczących wysokiej precyzji ruchu nie ma konieczności użycia drogich rozwiązań opartych na robotach przemysłowych. Firma PPH WObit E.K.J. OBER SC oferuje układy jedno-, dwu- i trzyosiowe, których budowa jest oparta na osiach liniowych znajdujących się w jej ofercie.

***
Suwnice ABUS w Norwegii
Norwegia znana jest w świecie między innymi z wysoko rozwiniętej technologii budowy statków. Wybitnie morskie położenie (ponad 25 tys. km linii brzegowej, uwzględniając fiordy i przybrzeżne wyspy) sprzyjało przez wieki rozwojowi wielu specjalistycznych przedsiębiorstw związanych z przemysłem stoczniowym.

***
Katarzyna Potaczek, Agnieszka Sawicka
Współpraca na rzecz taniej i efektywnej produkcji
Z Szymonem Janickim na temat działalności GE Energy na polskim rynku rozmawiały Katarzyna Potaczek i Agnieszka Sawicka.

***
Katarzyna Potaczek
W Lublinie nie tylko o energetyce
W dniach 23–25 listopada ub.r. odbyły się już po raz trzeci Lubelskie Targi Energetyczne ENERGETICS 2010. Impreza miała miejsce w Centrum Targowo-Wystawienniczym Międzynarodowych Targów Lubelskich SA w Lublinie.

***
XVIII Konferencja Sieci Komputerowe – SK’11
W bieżącym roku odbędzie się kolejna, XVIII edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Sieci Komputerowe” (Computer Networks – CN’11). Konferencja organizowana jest przez Instytut Informatyki Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej od 1993 r.

***
35 lat na rynku CPP PREMA SA w Kielcach
Misją Centrum Produkcyjnego Pneumatyki PREMA SA jest zaspokajanie potrzeb klientów w zakresie automatyzacji procesów, głównie w oparciu o komponenty i układy pneumatyki.

***
Innowacje w technice napędowej oraz ich wpływ na bezpieczeństwo aplikacji
Jednym z najważniejszych zagadnień podczas projektowania oraz doboru napędów maszyn i urządzeń jest bezpieczeństwo ich stosowania.

***
Ryszard Biernacki
Nowoczesne układy zasilania i sterowania w systemach transportowych KGHM Polska Miedź SA
KGHM Polska Miedź SA to firma, która w swoim ciągu technologicznym proces transportu materiałów niezbędnych do produkcji, maszyn, urządzeń, urobku oraz pracowników traktuje jako elementy strategiczne.

***
Innowacyjne rozwiązania Grupy FAMUR zwiększają efektywność i bezpieczeństwo pracy w kopalniach
Z Ryszardem Bednarzem, wiceprezesem zarządu FAMUR, rozmawiał Ryszard Klencz, redaktor miesięcznika „Napędy i Sterowanie”.

***
Alexandre Orth, Jürgen Barg
EN ISO 13849: Nowa norma bezpieczeństwa dla systemów sterowania maszynami. Niezawodność jest konieczna
Bezpieczeństwo systemów sterowania maszynami jest obecnie oceniane w oparciu o ich niezawodność. W tym względzie nowa Europejska Dyrektywa Maszynowa 2006/42/EC odnosi się do normy EN ISO 13849, która również jest nowa. Zastępuje ona tradycyjną normę EN 954, dotychczas stosowaną w zakresie bezpieczeństwa maszyn, otwierając w ten sposób całkowicie nową perspektywę na sprawy projektowania systemów sterowania.

***
Paweł Nowak
CH 500 – system do eksploatacji węgla
System odstawy ciągłej (CH 500) realizuje założenie wzrostu efektywności eksploatacji pokładów nienadających się do eksploatacji systemem ścianowym poprzez wzrost stopnia wykorzystania maszyny urabiającej. Sposób ten umożliwia również wyeliminowanie elementów pośrednich w transporcie urobku, takich jak wóz odstawczy shuttle car.

***
Zygmunt Paszota
Napędy hydrostatyczne jako maszyny bezpieczne i energooszczędne
Projektanci i producenci napędu hydrostatycznego nie dysponują możliwością dokładnego określania jego sprawności energetycznej zmieniającej się szeroko w polu pracy napędzanego urządzenia, a więc w pełnym zakresie zmiany prędkości i obciążenia silnika hydraulicznego oraz lepkości zastosowanego czynnika roboczego. Dotyczy to zarówno określania strat i sprawności maszyn wyporowych (pompy i silnika hydraulicznego) zastosowanych w układzie napędowym, jak również strat i sprawności energetycznej wynikających z zastosowanej struktury sterowania silnika. Zainstalowana moc napędu jest w związku z tym zbyt duża. Proponuje się zastosowanie metody opartej na ocenie współczynników ki strat energetycznych w pompie, silniku hydraulicznym i w całym układzie. Współczynniki te umożliwiają ocenę sprawności pompy, silnika i układu oraz pola pracy układu o wybranej strukturze sterowania silnika. Metoda jest dokładna w założeniu i prosta w zastosowaniu.

***
Jan Zwolak, Marek Martyna
Badania numeryczne warunków smarowania w zazębieniach kół przekładni maszyn roboczych o dużym zakresie zmienności obciążeń
Jednym z ważniejszych czynników eksploatacyjnych wpływających na trwałość przekładni zębatych jest zapewnienie dobrych warunków smarowania. Kształtowanie dobrych warunków smarowania odbywa się w znacznym stopniu już na etapie projektowania przekładni. Zagadnieniom tym poświęcono badania numeryczne z optymalizacją wielokryterialną, gdzie jednym z kryteriów jest powstawanie w strefie zazębienia filmu olejowego (warstwy smarowej) o odpowiedniej grubości spełniającej warunki istnienia tarcia płynnego.

***
Bezpieczniki do specjalnych zastosowań
Nietypowe warunki środowiskowe wymagają użycia przystosowanych do tych warunków bezpieczników. Takie nietypowe warunki występują np. w podziemiach kopalń. Firma SIBA, wychodząca naprzeciw potrzebom użytkowników, w swej ofercie posiada bezpieczniki przeznaczone do stosowania w górnictwie.

***
Jan Zawada, Konstanty Chochoł
Uwagi o mocy kruszenia i mocy napędu maszyn rozdrabniających (na przykładzie kruszarki modelowej Blake’a)
Publikacja ma charakter doświadczalny i dotyczy ważnego problemu określania mocy kruszenia i mocy napędu maszyn rozdrabniających. Pojęcia te są szczególnie istotne dla maszyn o działaniu cyklicznym, a więc kruszarek szczękowych jedno- i dwurozporowych. Na nowoczesnym stanowisku „Laboratoryjna kruszarka szczękowa Blake’a” dokonano serii badań z użyciem płyt rozdrabniających gładkich i profilowanych oraz dwóch rodzajów skał krajowych. Wyznaczono efektywną energię kruszenia, moc kruszenia i moc napędu. Wartości te porównano z danymi wynikającymi z różnych hipotez energetycznych. Sformułowano wnioski, w których znalazły się nowe elementy mechaniki procesu kruszenia.

***
Andrzej Kosiara
Analiza możliwości zmniejszenia intensywności oscylacji wzdłużnych ładowarek łyżkowych przy pomocy pasywnych stabilizatorów drgań
W artykule przedstawiono analityczną metodę oceny skuteczności hydraulicznych pasywnych stabilizatorów drgań wzdłużnych, montowanych w ładowarkach łyżkowych. Metoda ta polega na wyznaczaniu wartości zdefiniowanych wskaźników jakości w oparciu o liniowy model pojazdu uwzględniający sztywność i tłumienie stabilizatora drgań. Bazując na wspomnianej metodzie, przeprowadzono optymalizację parametrów sprężysto-tłumiących stabilizatora dla przykładowej ładowarki łyżkowej. Artykuł kończy się porównaniem drgań pojazdu wyposażonego w stabilizator komercyjny z drganiami pojazdu wyposażonego w stabilizator o optymalnych właściwościach sprężysto-tłumiących.

***
Monika Gomółka
Targi SYMAS i MAINTENANCE 2010. Branżowość i profesjonalizm – atuty krakowskiej ekspozycji
W dniach 1–2 grudnia 2010 r. odbyła się druga edycja Targów Obróbki, Magazynowania, Transportu i Logistyki materiałów sypkich i masowych easyFairs® SyMas oraz premierowa edycja Targów Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji produkcji easyFairs® MAINTENANCE. Imprezy te zorganizowane zostały na terenie Targów Krakowskich.

Reklama