Archiwum - numer 5/2019
Prawidłowe zasilanie magistrali KNX
W ostatnich latach rośnie zapotrzebowanie na wygodę i wszechstronność zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i tych o charakterze komercyjnym. Objawia się to większą funkcjonalnością instalacji elektrycznych poprzez stosowanie inteligentnego sterowania, niskiego zużycia energii oraz zapewnienia niezawodności i bezpieczeństwa na wysokim poziomie.
***
Czym są sterowniki ruchu i jaką dają nam przewagę nad zwykłym PLC?
Różnica między sterownikami PLC a sterownikami ruchu nie jest dziś tak wyraźna, jak jeszcze kilka lat temu. Pierwsze skupiają się na kontroli procesu i sterowaniu maszyną. Mają bogatsze możliwości rozbudowy o dodatkowe moduły komunikacyjne, wejść/wyjść cyfrowych i analogowych, dedykowane moduły specjalnie do obsługi czujników temperaturowych, potencjometrów, tensometrów itd. Drugie zaś skupiają się na ruchu – szeroko pojętej obsłudze silników serwo, krokówek, silników liniowych, a nawet falowników. Czy zatem zwykły sterownik PLC nie nadaje się do sterowania ruchem?
***
Sprawdzone rozwiązania w nowej odsłonie – serwonapędy Estun
Estun Automation istnieje na rynku automatyki przemysłowej od 1993 roku. Jest numerem jeden w branży na rynku wschodnim i znajduje się w światowej czołówce producentów serwonapędów.
***
Ulf Lehmann
Cyfrowa transformacja techniki przemieszczeń liniowych
„Producenci maszyn doświadczają obecnie głębokiej zmiany pokoleniowej. Wszyscy inżynierowie i projektanci przed trzydziestką wyrośli w świecie z telefonami komórkowymi i internetem. Technologia cyfrowa odgrywa bardzo dużą rolę w ich życiu prywatnym, więc ich strategie rozwiązywania problemów są diametralnie różne niż ich starszych kolegów”.
***
Prasy zaklejające firmy Frey dotłaczają elementy spiekane
Coraz większa liczba komponentów w branży motoryzacyjnej jest produkowana poprzez prasowanie proszków stopów metali w formach. W ten sposób można znacznie taniej produkować elementy, które wcześniej wymagały zastosowania czasochłonnej obróbki.
***
Perfekcyjnie zintegrowane
Kompletny system napędowy składający się z napędu serwo CMMT-AS i silnika serwo EMMT-AS z Festo zapewnia pełną integrację sprzętu i oprogramowania. Użytkownicy mogą w zaledwie kilka minut uruchomić kompletny system napędowy dzięki oprogramowaniu Festo Automation Suite.
***
Grupa Cantoni na Targach Hannover Messe 2019
W dniach 1–5 kwietnia 2019 roku odbyły się największe na świecie targi sektora przemysłowego – Hannover Messe. Organizowane już od roku 1947, targi w Hanowerze skupiają producentów technologii istotnych w procesie przemysłowej transformacji i rozwoju. To ogromne wydarzenie przyciąga około 6500 wystawców oraz ponad 220 000 zwiedzających z całego świata.
***
Targi Transportu Publicznego SilesiaKOMUNIKACJA oraz Targi Transportu i Spedycji TRANSPORTEX za nami!
Już po raz 11. w Expo Silesia w Sosnowcu odbyły się targi poświęcone tematyce transportu publicznego SilesiaKOMUNIKACJA. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była elektromobilność i gazomobilność w transporcie pasażerskim. W Targach wzięło udział ponad 80 firm, a przez dwa dni wystawę odwiedziło blisko 1600 osób.
***
MICREX-SX – seria sterowników PLC firmy Fuji Electric
Japońska firma Fuji Electric, znana z jakości wykonania swoich produktów, wprowadza na rynek europejski własną linię sterowników programowalnych. Seria MICREX-SX składa się z dwóch wersji: SPF i SPH. Pierwsza to kompaktowe PLC przeznaczone do prostszych aplikacji. SPH to rozbudowana seria modułowych sterowników, umożliwiająca kontrolę dużych systemów.
***
Firma Emerson zwiększa funkcjonalność zaworów proporcjonalnych dzięki interfejsowi do komunikacji cyfrowej na potrzeby integracji z rozwiązaniami zgodnymi z koncepcją Przemysłu 4.0 oraz IIoT
Interfejs IO-Link® w zaworach proporcjonalnych ASCO Numatics™ Sentronic Plus oraz Sentronic LP zwiększa niezawodność i jednocześnie skraca czas konserwacji układów.
***
Krótki serwomotor BLDC o średnicy 16 mm. Kompaktowa siła napędowa dla wymagających zastosowań
1645 … BHS – ten bezszczotkowy serwomotor DC od FAULHABER ustanawia poprzeczkę w swojej klasie w postaci ekstremalnie krótkiego czasu reakcji, dużej prędkości oraz dużego dopuszczalnego obciążenia promieniowego. Odnosząca sukcesy seria BHx o średnicy 16 mm zyskała ulepszenie w postaci swej bardziej kompaktowej wersji o długości zaledwie 45 mm. Podobnie jak pozostałe produkty tej gamy ten niezwykle mocny napęd BLDC charakteryzuje się także niskim poziomem drgań i wytwarzania ciepła. Tym samym jest idealny dla zastosowań wymagających sporej mocy w ograniczonej przestrzeni.
***
Miernik programowalny z bargrafem – LIN-260
Miernik LIN-260 jest uniwersalnym, precyzyjnym przyrządem tablicowym, znajdującym zastosowanie w automatyce i pomiarach przemysłowych. Wyróżnia go wielokolorowy bargraf ułatwiający szybką ocenę poziomu mierzonego parametru.
***
Testowany przewód chainflex dla kątów skrętu do 360 stopni bezpiecznie przesyła dane do 6-osiowych robotów. Przewód Ethernet 3D firmy igus umożliwia szybką komunikację z robotem
W produkcji na dużą skalę roboty przemysłowe są wszędzie. Zapewniają szybką automatyzację procesów i tym samym poprawiają ekonomiczność w firmach. Firma igus opracowała nowy, trwały przewód Ethernet, CFROBOT8.PLUS, który zapewnia bezproblemową komunikację między osiami, systemem sterowania i nadrzędnymi systemami, nawet przy ekstremalnych obciążeniach. Nowa rodzina przewodów została przetestowana pod kątem skrętu przez kilka lat w wewnętrznym laboratorium i działa bezawaryjnie przez ponad 15 milionów cykli.
***
NORDAC BASE: Solidna przetwornica częstotliwości do inżynierii procesowej
NORD DRIVESYSTEMS oferuje zgodną z ATEX, zdecentralizowaną przetwornicę częstotliwości NORDAC BASE-SK 180E, która nie tylko jest ekonomiczna w eksploatacji, ale również posiada stopień ochrony IP69K. Gwarantuje to całkowite uszczelnienie obudowy, nawet w przypadku zastosowań wymagających częstego czyszczenia pod wysokim ciśnieniem.
***
RELACJA Z III KONGRESU ARMATURY PRZEMYSŁOWEJ
W dniach 9–10 kwietnia 2019 roku w Pałacu SULISŁAW k. Grodkowa odbył się zorganizowany przez Stowarzyszenie POLSKA ARMATURA PRZEMYSŁOWA III Kongres Armatury Przemysłowej. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele kilkudziesięciu firm reprezentujących producentów, dystrybutorów i użytkowników armatury przemysłowej, napędów oraz uszczelnień. W Kongresie uczestniczyli również przedstawiciele urzędów państwowych, organów nadzoru, uczelni technicznych i instytutów naukowo-technicznych.
***
NOWIMEX SC – dystrybutor systemów zasilania urządzeń ruchomych oraz elementów automatyki i systemów sterowania
Firma NOWIMEX istnieje od 1990 roku. Od samego początku istnienia zajmuje się reprezentowaniem firm zagranicznych na rynku polskim. O skuteczności naszych działań niech świadczy fakt, że obroty kilku firm, które były reprezentowane przez NOWIMEX, wzrosły na tyle, że firmy te zdecydowały się otworzyć własne filie.
***
Wielofunkcyjna kamera z termowizją i certyfikatem Ex. CUBE 800
Wraz z Cube 800 firma Pepperl+Fuchs wprowadza na rynek pierwszą przenośną, odporną na czynniki mechaniczne i pogodowe kamerę wideo HD i na podczerwień dla strefy ATEX 2GD, która zapewnia cyfrową i termiczną technologię obrazowania do inspekcji w obszarach zagrożonych wybuchem.
***
Enkodery Ethernet IP
Firma Fritz Kübler GmbH zaprojektowała linię enkoderów Sendix F5868 i F5888. Sygnały pomiarowe z tych enkoderów są transmitowane przez standardową sieć Ethernet, zaś dokładne czasy cyklów pozwalają uzyskać informację w czasie rzeczywistym, co zwiększa wydajność całego obiektu.
***
Konektory M12 dla przemysłowych instalacji Ethernet. Pełna prędkość transmisji danych
Konektory M12 z ochroną IP67 doskonale sprawdzają się w wymagających aplikacjach przemysłowych Ethernet. Wersje z kodowaniem X gwarantują wysoką jakość transmisji danych. Wersje z kodowaniem Y umożliwiają transmisję danych i zasilania.
***
Wydajne instalacje sieciowe
Maszyny i systemy coraz częściej pracują w sieciach. Rośnie znaczenie rozwiązań z zakresu automatyki opartych na Ethernecie. Kluczowym zagadnieniem jest przejście z PROFIBUS na PROFINET, co umożliwia implementowanie elastycznych topologii gwiazdy. To prowadzi do zwiększenia liczby komponentów Ethernet na maszynach i w systemach. Murrelektronik oferuje ekonomiczne, odpowiednie do pracy w sieci moduły Ethernet.
***
Zdalny dostęp – idealne rozwiązanie dla producentów maszyn
Producenci maszyn stają w obliczu wyzwań takich jak zapewnienie wysokiej prędkości, elastycznej konfiguracji oraz zaspokojenie oczekiwań klientów pod kątem niezawodności i dostępności. Stosowanie zaawansowanych technologicznie rozwiązań przez producentów, w połączeniu z brakiem specjalistycznej wiedzy po stronie klienta, może przyczyniać się do powstawania problemów związanych z obsługą oraz serwisowaniem maszyn. Bramki zdalnego dostępu firmy Ewon pomagają rozwiązać ten problem.
***
Falownik Hitachi serii SJ, typ P1 – wybrane funkcje
Chociaż najnowszy produkt w rodzinie falowników Hitachi, falownik serii SJ-P1, miał swoją polską premierę już ponad rok temu, zyskując w tym czasie liczne grono zadowolonych użytkowników, a jego możliwości i rozwiązania były szeroko opisywane w licznych materiałach marketingowych, szkoleniowych i artykułach, to niewątpliwie istnieje ciągła potrzeba dokładniejszego opisu wybranych ciekawych możliwości i funkcji tego falownika.
***
Cyfrowa inwentaryzacja przyszłością utrzymania ruchu
Bezawaryjna praca maszyn i urządzeń to prawdziwa próba dla producentów maszyn, ale również dla służb utrzymania ruchu. Długotrwale przestoje negatywnie wpływają na wydajność produkcji oraz poziom realizacji założonych planów. Nowoczesne systemy monitoringu, dzięki swoim rozbudowanym właściwościom, wspomagają techników i operatorów obiektowych oraz wymuszają działania prewencyjne dla zapewnienia bezusterkowej pracy maszyn i urządzeń. Narzędzia takie to nowoczesne podejście do zarządzania zasobami w kompleksowy sposób.
***
SMART trendy na Targach ITM Polska 2019
Idea SMART jest jednym z najszybciej rozwijających się trendów technologicznych, który wkracza w coraz więcej dziedzin życia – tak zawodowego, jak i prywatnego. Jesteśmy obecnie świadkami rewolucji, która ma szansę wprowadzić do przedsiębiorstw nowe, inteligentne rozwiązania. Koncepcja SMART Industry znajdzie się w centrum uwagi podczas Targów ITM Polska. Nie zawiodą się wszyscy zainteresowani digitalizacją, integracją i automatyzacją procesów technologicznych. Wystawcy zaprezentują maszyny, urządzenia, technologie i oprogramowanie działające zgodnie z tematyką Przemysłu 4.0 i Smart Factory.
***
Przemiennik częstotliwości SXS1000 firmy SANYU sterujący pompą basenową
Dbałość o środowisko i oszczędność wody są obecnie jednymi z najgłośniejszych haseł w mediach. Jednocześnie miłośnicy pływania nie wyobrażają sobie życia bez regularnego odwiedzania basenu. Ten ostatni generuje jednak duże koszty związane z energią i wypełniającą go wodą. Jak zatem pogodzić budowę basenów z działaniami na rzecz środowiska?
***
Ryszard Klencz
W kierunku Przemysłu 4.0 – International Mining Forum 2019
International Mining Forum 2019 to sposobność przedstawienia tego, co udało się wdrożyć w JSW po stronie związanej z górnictwem i w branży koksowniczej. Poruszono także zagadnienia bezpieczeństwa pracy w zakresie podziemnej telekomunikacji, problemy analizy danych, oraz metody poprawy efektywności pracy.
***
Marcin Barański
Detekcja asymetrii szczeliny powietrznej w generatorze ze wzbudzeniem od magnesów trwałych, bazująca na analizie częstotliwościowej prądu
Streszczenie: W artykule autor przedstawia wpływ asymetrii szczeliny powietrznej na prąd generatora ze wzbudzeniem pochodzącym od magnesów trwałych. Publikacja zawiera wyniki symulacji komputerowych wykonanych w programie Ansys Maxwell 2D oraz wyniki badań laboratoryjnych dotyczące zjawiska ekscentryczności. Do badań wykorzystano specjalną konstrukcję generatora wyposażonego w tarcze łożyskowe umożliwiające zmianę usytuowania wirnika względem stojana. Rozwiązanie to zostało opatentowane. Przedstawiono przebiegi czasowe prądu wraz z analizą częstotliwościową – zarówno dla symulacji, jak również badań laboratoryjnych. Wyselekcjonowano szereg częstotliwości, które towarzyszą asymetrii szczeliny powietrznej. W podsumowaniu przedstawiono również autorskie równanie matematyczne, które stanowi pewnego rodzaju marker dla rozpatrywanego zjawiska. Pozwala ono na podstawie analizy częstotliwościowej prądu maszyny zdiagnozować rozkład szczeliny powietrznej.
ENG AIR GAP ASYMMETRY DETECTION OF PM GENERATOR BASED ON FREQUENCY ANALYSIS OF CURRENT
Abstract: In this article author described an influence of air gap asymmetry of PM generator current. The publication contains results of computer simulations and laboratory tests results of eccentricity. For tests was used generator with special bearing shields. These shields make possible change position between rotor and stator of machine. This is the subject of patent application. The waveforms of current and frequency analysis for simulations and laboratory tests are presented in the paper. A series of frequencies has been selected that accompany the asymmetry of the air gap. The mathematical equation – a marker for this disruption is presented in the summary. This equation make possible air gap distribution diagnose based on frequency analysis of generator current.
***
Szymon Bednarz, Mateusz Dybkowski
Zastosowanie algorytmu identyfikacji rezystancji wirnika do diagnostyki silnika indukcyjnego w czasie rzeczywistym
Streszczenie: W artykule omówiono możliwość wykrywania uszkodzenia prętów klatki wirnika silnika indukcyjnego z zastosowaniem techniki opartej na identyfikacji parametrów schematu zastępczego maszyny. Metodyka ta bazuje na założeniu, że wybrane uszkodzenia mogą objawiać się zmianami parametrów silnika, a ich identyfikacja w czasie rzeczywistym i obserwowanie tych zmian pozwala na wczesną identyfikację uszkodzenia. W pracy wykorzystano fakt, że w przypadku pęknięcia prętów klatki wirnika symptomem uszkodzenia jest wzrost rezystancji schematu zastępczego wirnika. Do odtwarzania tego parametru zastosowano estymator adaptacyjny z modelem odniesienia (MRAS). Badania silnika indukcyjnego przeprowadzono w układzie bezpośredniego sterowania polowo zorientowanego (DFOC). W artykule przedstawiono wyniki badań symulacyjnych oraz eksperymentalnych.
ENG APPLICATION OF ROTOR RESISTANCE IDENTIFICATION ALGORITHM FOR REAL-TIME DIAGNOSTICS OF INDUCTION MOTOR
Abstract: This paper deals with the broken rotor bars detection in squirrel-cage induction motor using parameter identification approach. This method is based on the assumption, that the chosen failures may result in motor parameters variations. Real-time identification and observation of parameters variation allows to incipient fault detection. Increase of the rotor resistance value may be a good fault symptom, in the case of rotor bar damage. In the paper, the rotor resistance estimator based on the model reference adaptive system (MRAS) is utilized. The induction motor is operating in the direct field-oriented control structure, under different conditions. In the paper simulation and experimental results are shown.
***
Piotr Paduch, Sławomir Szymaniec
Aparaturowe aspekty pomiaru wyładowań niezupełnych maszyn elektrycznych. Część 1
ENG EQUIPMENT ASPECTS OF ELECTRIC MACHINE DIAGNOSTICS BASED ON A PD. PART I
Abstract: Operation of electric machines is accompanied by partial discharges. Partial discharges have a very complex nature. Together with progressing use of machines, there is a change in the intensity of partial discharges with typical phase-resolved distributions. The diagnostics can be carried out using available partial charge detectors. The author’s solutions regarding detectors and devices for measurements of partial discharges in electric machines in industrial conditions have proved to be successful. Results of measurements of partial discharges in motors depend on: the condition of their insulation, motor load, temperature of windings, humidity, level of external interference, and characteristics of partial discharge detectors and partial discharge analysing devices.
***
Piotr Dukalski, Tomasz Wolnik, Bartłomiej Będkowski, Tomasz Jarek, Andrzej Urbaś, Krzysztof Augustynek
Analiza pracy silnika zabudowanego w piaście koła samochodu osobowego dla wybranych parametrów jazdy
Streszczenie: Artykuł przedstawia konstrukcję silnika trakcyjnego do zabudowy w piaście koła samochodu osobowego. Autorzy przedstawili obliczone parametry pracy silnika dla dwóch następujących po sobie etapów przejazdu. Pierwszy dotyczył jazdy z prędkością równą 150 km/h. Drugi etap obejmował jazdę z prędkością 50 km/h po powierzchni o nachyleniu 20%. W artykule zostały przedstawione parametry pracy silnika dla każdego z etapów oraz wyniki analizy termicznej silnika w trakcie przejazdu.
ENG ANALYSIS OF THE WORK OF AN ELECTRIC WHEEL HUB MOTOR FOR SELECTED DRIVING PARAMETERS OF CAR
Abstract: The article presents the construction of a electrical wheel hub traction motor for passenger car. Authors presented calculated parameters of operation for two consecutive ride stages. The first one concerned driving at a speed of . The second stage involved riding at on a slope. The article presents parameters of motor work for each stage and the results of thermal analysis of the motor during the ride.
***
Jan Dzida
Osiowe elektryczno-mechaniczne zespoły napędowe do pojazdów
Streszczenie: Artykuł dotyczy zaawansowanych konstrukcji elektryczno-mechanicznych zespołów napędzania kół jednej osi w samochodach elektrycznych i hybrydowych. W przypadku systemów hybrydowych stosuje się je tylko w układach 4x4, w osi o dodatkowo dołączanym napędzie. Propozycje rozwiązań czołowych firm nie ograniczają się tylko do prostego zespołu elektryczny silnik – przekładnia, ale dodatkowo obejmują możliwość kierunkowego napędzania pojazdu (funkcja systemu torque vectoring), a czasem również zmianę przełożenia. W artykule poddano pogłębionej analizie zespół napędowy, który zawiera elektryczny silnik napędowy i przekładnię przeniesienia napędu oraz dodatkowy silnik elektryczny wraz z przekładniami do sterowania działaniem walcowego mechanizmu różnicowego. Przeprowadzono analizę kinematyki tego złożonego układu, w którym przez wymuszanie odpowiedniego ruchu obrotowego satelitów mechanizmu różnicowego oddziałuje się na kierunek jazdy samochodu. Omówiono również zespolony mechanizm napędowy realizujący dodatkową funkcję kierunkowego napędzania poprzez bardzo oryginalny i uproszczony układ przekładni oraz rozwiązanie pozbawione mechanizmu różnicowego, jednak
z zachowaną funkcją oddziaływania na kierunek jazdy przez użycie sprzęgieł ciernych. Opisane zespoły poddano ocenie i porównaniu względem siebie oraz w stosunku do układów, w których każde koło osi jest napędzane odrębnym silnikiem. W części końcowej podjęto próbę wskazania kierunków dalszego rozwoju takich zespołów.
ENG AXIAL ELECTRO-MECHANICAL DRIVE UNITS FOR VEHICLES
Abstract: The article applies to the advanced electro-mechanical designs of single axle drivetrain in electric and hybrid cars. In the case of hybrid systems, they are used only in 4x4 systems, in the axle of an additionally engaged drive. The solutions offered by leading companies are not limited to the simple electrical motor-transmission unit, but additionally include the possibility of directional propulsion of the vehicle (torque vectoring system function), and sometimes also the gear ratio shift. The article analyzes the drivetrain in detail, which includes an electric drive motor and transmission drive, as well as an additional electric motor with gears to control the operation of the helical differential. The kinematics analysis of this complex system was carried out, in which by forcing the appropriate rotational movement of the differentials satellites, the direction of the car is influenced. Also discussed is a complex drive mechanism that provides an additional function of directional propulsion through a very unique and simplified transmission system and a solution without a differential mechanism, but with the preserved function of influencing the direction of drive through the use of friction clutches. The described assemblies were evaluated and compared with each other and in relation to systems in which each wheel of the axle is driven by a separate motor. In the final part, an attempt was made to indicate the directions of further developments of such systems.
***
Tadeusz Glinka
Model dynamiczny silnika indukcyjnego klatkowego
Streszczenie: Silniki indukcyjne klatkowe dużej mocy w większości napędów elektrycznych pracują przy zasilaniu bezpośrednim z sieci elektroenergetycznej, pracują zatem jako napędy nieregulowane. Stany dynamiczne związane z: rozruchem, wyłączeniem zasilania i powtórnym załączeniem napięcia, rewersją prędkości obrotowej, oddziałują niekorzystnie na silnik, sieć elektroenergetyczną, na napędzaną maszynę roboczą i elementy przeniesienia napędu (wały, sprzęgła, przekładnie).
Analiza pracy silnika w stanach elektromechanicznie nieustalonych jest przeprowadzona z wykorzystaniem modelu matematycznego silnika w układzie współrzędnych α, β. Dla silnika o parametrach znamionowych: 500 kW; 6000 V, wykorzystując pomiary przy biegu jałowym i w stanie zwarcia, obliczono parametry schematu zastępczego dla współrzędnych α, β. Przeprowadzono symulację komputerową rozruchu silnika przy korzystnej chwili załączenia napięcia i niekorzystnej chwili załączenia napięcia. W pierwszym przypadku wartości udarowe prądu rozruchowego i momentu rozruchowego są mniejsze i wynoszą: Iud min = 6IN, Tud min = 4,5TN. W drugim przypadku wartości udarowe prądu rozruchowego i momentu rozruchowego są maksymalne i wynoszą: Iud max = 8IN, Tud max = 8,5TN.
ENG A dynamic model of a squirrel-induction motor
Abstract: High power cage induction motors work, in most electric drives, with direct supply from the power grid, therefore they work as unregulated drives. Dynamic states are associated with: start, turning the power off and re-switching on, rotation reverse, they have an adverse effect on the motor, on the electricity network, on the driven machine and power train components (shafts, clutches, gears).
The analysis of motor’s operation in electro-mechanically unsteady states are carried out using the mathematical model of the engine in the α, β coordinate system. For a motor with rated parameters: 500 kW; 6000 V, p = 2, using idle and short circuit measurements, the equivalent circuit diagram parameters for the α, β coordinates were calculated. Computer simulation of the motor’s start-up was carried out at the favorable and unfavorable moment of switching on the voltage. In the first case, the shock values of the starting current and the starting torque are minimal and are: Iud min = 6IN, Tud min = 4,5TN. In the second case, the shock values of the starting current and the starting torque are maximal and are: Iud max = 8IN, Tud max = 8,5TN.
***
Helena Dodziuk
Drukowanie w 3D i jego unikalne zalety
Druk 3D robi tak oszałamiającą karierę, ponieważ posiada wiele korzystnych właściwości, w zasadniczy sposób różniących go od tradycyjnych metod wytwarzania. Mamy tu do czynienia z wartością dodaną związaną z tą metodą produkcji. Dzięki technologii można wytwarzać „za jednym zamachem” przedmioty, których nie da się uzyskać w taki sposób przy zastosowaniu żadnej innej metody przemysłowej.
***
Helena Dodziuk
Design dla wytwarzania przyrostowego
Wiceprezes jednej z najbardziej aktywnych w 3DP firm Siemensa, Andreas Saar, wygłosił wykład na konferencji materialise zatytułowany (w moim, może nie najbardziej dokładnym, tłumaczeniu): Druk 3D zmienia wszystko. Należy na nowo wymyślić produkty, zmienić narzędzia wytwarzania i przemyśleć sposób prowadzenia biznesu. Do niedawna w 3DP/AM zmieniały się metody drukowania, drukarki i używane materiały, natomiast elementem niezmiennym było używane oprogramowanie. Teraz to zaczyna się zmieniać, bo – jak stwierdziła Pamela J. Waterman – 3DP narzuca dużo mniej ograniczeń technologicznych niż metody tradycyjne.
***
Helena Dodziuk
Zastosowania przemysłowe druku 3D zwanego wytwarzaniem przyrostowym. Wstęp
Zalety stosowania 3DP/AM, czasami nazywanych wytwarzaniem wspomaganym komputerowo (ang. Computer Aided Manufacturing, CAM), zostały omówione w rozdz. 2. Przed omawianiem przemysłowych zastosowań druku 3D warto jednak jeszcze raz podkreślić, że wytwarzanie tą metodą zmienia sposób myślenia o produkcji, co omówili Christian Weller ze współpracownikami1. Bariery związane z wprowadzeniem 3DP do przemysłu omówiono m.in. na portalu Fabballoo2. Zwrócono tam uwagę, że wprowadzenie 3DP/AM do produkcji przemysłowej musi być całościowym procesem, który uwzględni integrację z już istniejącą siecią zaopatrzenia i wprowadzi nowe sposoby prowadzenia biznesu.