Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 06/2010

Napędy i Sterowanie
numer 06/2010


NextMove – seria nowoczesnych wieloosiowych sterowników ruchu firmy BALDOR
Firma BALDOR od ponad 80 lat jest czołowym producentem urządzeń z zakresu techniki napędowej. Ogromne doświadczenie firmy w dziedzinie serwonapędów oraz innowacyjne podejście to tej tematyki pozwoliło na stworzenie wyjątkowego, kompleksowego systemu do sterowania ruchem. Pozwala on na zbudowanie praktycznie dowolnej aplikacji – od najprostszej wykorzystującej pojedynczy napęd do najbardziej skomplikowanej, z programem wielowątkowym i łączem Ethernet Powerlink pozwalającym na podłączenie kilkudziesięciu napędów do jednego kontrolera ruchu. W artykule opisano rodzinę sterowników ruchu i przedstawiono ogólną charakterystykę oraz możliwości systemu.

***
Tomasz Depta
Uniwersalne przemienniki częstotliwości firmy Rockwell Automation. PowerFlex® 750
Obecnie od przemienników częstotliwości wymaga się jak największej uniwersalności, łatwości implementacji, prostoty obsługi oraz wysokiej bezawaryjności. Najnowsza rodzina przemienników częstotliwości PowerFlex® 750 łączy w sobie wszystkie powyższe cechy, stanowiąc tym samym bardzo ciekawą ofertę w segmencie przemienników częstotliwości niskiego napięcia.

***
Bartosz Toczko
Proste i efektywne pozycjonowanie. SINAMICS S110
Siemens jako lider na rynku automatyki przemysłowej oferuje pełne portfolio komponentów pozwalających na kompleksową realizację zadań automatyzacji. Szeroka i elastyczna oferta w zakresie serwonapędów pozwala na wykorzystanie ich niemal w każdej aplikacji, niezależnie od stopnia zaawansowania czy mocy. W prostych układach napędowych realizujących funkcje prostego pozycjonowania doskonale sprawdzają się jednoosiowe napędy serwo SINAMICS S110.

***
Najnowszy model LS Industrial Systems. Przemiennik częstotliwości serii iS7
ANIRO Grupa Handlowa, przedstawiciel na Polskę koreańskiego koncernu LS Industrial Systems (poprzednio pod nazwą LG Industrial Systems), oferuje wśród gamy przemienników częstotliwości nową serię: iS7. To najnowsze rozwiązanie, które w porównaniu do poprzednich serii ma dużo bardziej wszechstronne właściwości sterowania silnikami oraz skomplikowane algorytmy, które zapewniają wysokie parametry i precyzję pracy maszyn. iS7 to całkowicie nowa generacja przemienników dla bardzo wymagających aplikacji i bardzo odpowiedzialnych układów sterowania.

***
Przydatne udoskonalenia
Exact8 i Exact12 to popularna generacja modułów sieciowych firmy Murrelektronik z dwoma rzędami gniazd w wąskiej obudowie. Rozwiązanie pozwalające na maksymalną koncentrację sygnałów w bardzo małej przestrzeni.

***
Anna Trąbała
Unidrive SP w sterowaniu żurawiem
Rozwiązania w zakresie sterowania i automatyki pracy urządzeń dźwignicowych z powodzeniem stosowane są przez firmę Control Techniques na całym świecie. Wiele z nich znalazło zastosowanie również w Polsce. Firma Apator Control Sp. z o.o. z Torunia jako wyłączny przedstawiciel Control Techniques na terenie kraju wykonała i uruchomiła wiele układów do napędów dźwigów, żurawi oraz wind i suwnic.

***
Altistart 22. By-pass – redundancja na najwyższym poziomie!
Altistart 22 – urządzenia łagodnego rozruchu i zatrzymania uzupełniają bogatą gamę softstartów Schneider Electric, które pracują w segmencie przemysłu i infrastruktury na całym świecie.

***
Nowe wyłączniki silnikowe PKE
Firma Moeller znana jest z produkcji wyłączników silnikowych serii PKZ, które pojawiły się w jej ofercie w 1932 r. Wyłączniki PKZ jako pierwsze wprowadziły integrację zabezpieczenia zwarciowego i przeciążeniowego silnika w pojedynczym module. O popularności i jakości proponowanych rozwiązań może świadczyć fakt, że PKZ stał się synonimem wyłącznika silnikowego. Obecnie firma Eaton Moeller wprowadza na rynek nową serię wyłączników silnikowych PKE wyposażonych w elektroniczny wyzwalacz przeciążeniowy.

***
Enkoder serii 1000 do zadań ekstremalnych firmy Leine & Linde
Od wielu lat firma Leine & Linde dostarcza enkodery do przemysłu ciężkiego nie tylko w Skandynawii, ale także na całym świecie. Urządzenia pracujące w trudnych warunkach, jakie występują w przemyśle ciężkim, narażone są na działanie wysokich temperatur, zawilgocenie, występujące wibracje, wstrząsy i obciążenia mechaniczne. Wieloletnia współpraca firmy Leine & Linde z firmami działającymi w przemyśle ciężkim zaowocowała stworzeniem nowej serii enkoderów charakteryzujących się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na bardzo trudne warunki pracy.

***
Rozwiązania Schneider Electric w praktyce. System sterowania suszarnią owoców
W ramach współpracy inżynierów aplikacji Schneider Electric z Autoryzowanymi Punktami Techniczno-Handlowymi (APTH) zrealizowany został projekt systemu sterowania suszarnią owoców i warzyw. Modernizacja systemu podyktowana była koniecznością zwiększenia mocy produkcyjnych.

***
Jerzy Podhajecki, Sławomir Szymaniec
Drgania własne stojana silnika indukcyjnego
Silniki indukcyjne wraz z zastosowaniem przekształtników energoelektronicznych (PWM) do ich zasilania stały się popularne w zastosowaniach wymagających zmiennej prędkości obrotowej. Praca w szerokim zakresie prędkości obrotowych skutkuje zmiennym poziomem drgań i hałasu, może on być duży, szczególnie wtedy jeśli częstotliwości harmonicznych sił wprowadzonych przez przekształtnik PWM są bliskie częstotliwości drgań własnych struktury mechanicznej silnika.

***
Optymalne rozwiązanie w systemach paletyzacji i pakowania. Chwytak z napędem serwoelektrycznym LEG 760 firmy Schunk
Szybko zmieniające się procesy produkcyjne oraz ciągły wzrost wydajności linii produkcyjnych w połączeniu z dużą zmiennością wytwarzanego asortymentu sprawiają, że coraz większe wymagania stawiane są systemom sortowania, pakowania i paletyzacji produktów. Firmy produkcyjne muszą w chwili obecnej bardzo elastycznie i szybko dostosowywać produkcję do bieżących wymagań rynkowych. Do przeszłości odeszły czasy, kiedy linie produkcyjne były nastawione na jeden typ asortymentu wytwarzanego w dużych seriach przez dłuższy czas.

***
Nowa seria robotów przemysłowych Mitsubishi Electric. Większe możliwości produkcyjne przy zredukowanym czasie cyklu
MELFA RV-2SDB Mitsubishi Electric jest kompaktowym, szybkim i wysoce funkcjonalnym robotem ramieniowym o udźwigu 2 kg (max. 3 kg), w czasie cyklu zaledwie 0,6 s. Robot Mitsubishi jest niezastąpiony przy produkcji i montażu w różnych branżach. Większa prędkość i doskonale zaprojektowany kształt robota pozwalają zredukować czas cyklu, natomiast innowacyjna konstrukcja zapewnia lepszą swobodę ruchu w szerszej przestrzeni. Łatwy w programowaniu i integracji robot MELFA RV-2SDB spełnia wszelkie nowoczesne wymogi produkcyjne i oferuje elastyczność zastosowania, odpowiednio do różnych potrzeb.

***
Rozwiązania komunikacyjne SIMATIC NET we współczesnych sieciach przemysłowych
Nowoczesne sieci komunikacyjne oparte na standardzie Ethernet muszą spełniać wiele kryteriów dotyczących szybkości, niezawodności, jak również bezpieczeństwa. Z tego powodu firma Siemens jako dostawca globalnych rozwiązań posiada w swojej bogatej ofercie wiele produktów i rozwiązań pozwalających spełniać wszystkie wymagania i reżimy pracy dla urządzeń przemysłowych.

***
Nowoczesne podzespoły mocy z oferty firmy IRF
Amerykańska firma International Rectifier od lat jest w czołówce rynku tzw. półprzewodników power management, tj. wszelkiego rodzaju elementów przeznaczonych do kontroli i przetwarzania energii elektrycznej. Obecnie jej głównymi produktami są podzespoły do przetwornic impulsowych: począwszy od tranzystorów mocy aż po współpracujące z nimi mniej lub bardziej wyspecjalizowane układy scalone. Produkty z oferty firmy International Rectifier dostępne są u jednego z wiodących dostawców komponentów elektronicznych i elektrycznych w Europie – w firmie Transfer Multisort Elektronik.

***
Rekord na najdłuższego wieloczłonowego robota ustanowiony!
Potrzeba promowania automatyki, robotyki i pomiarów w silnie rozwiniętej technicznie i biznesowo Wielkopolsce leży u podstaw organizowanych już po raz drugi w Poznaniu Międzynarodowych Targów Robotyki, Automatyki i Aparatury Kontrolno-Pomiarowej AUTOMA.

***
Prowadniki przewodów. igus rozszerza zakres usług montażowych
Firma igus GmbH w Kolonii, wiodący producent systemów prowadzenia przewodów, rozszerza zakres swoich usług montażowych. W przypadku bardziej specjalistycznych zadań już od lat korzysta się z opcji usług inżynieryjnych i montażowych na miejscu u klienta, takich jak myjnia pociągów z długością przesuwu 70 m bądź zastosowanie w dźwigu wyładowczym z przesuwem 500 m. Obecnie firma poszerza tę ofertę.

***
20 lat doświadczenia na rynku elektronicznym firmy Elhurt
Elhurt Sp. z o.o., założony w kwietniu 1990 r., jest przykładem prężnie rozwijającego się przedsiębiorstwa o całkowitym polskim kapitale, działającym nie tylko w całym kraju, ale również w wybranych państwach Europy.

***
Wojciech Gościniak
Seria zasilaczy Mean Well ze sterowanym napięciem wyjściowym. SPV
Firma Mean Well, znana z produkcji niezawodnych zasilaczy impulsowych, w swej bogatej ofercie posiada wiele standardowych modeli dla różnego rodzaju zastosowań. Na ich tle wyróżnia się seria zasilaczy SPV z możliwością sterowania napięciem wyjściowym.

***
Ryszard J. Katulski, Jacek Stefański, Jarosław Sadowski, Sławomir J. Ambrozia
Uniwersalny system bezprzewodowy do monitorowania zagrożeń bezpieczeństwa
W artykule przedstawiono budowę i działanie bezprzewodowego systemu monitorowania zagrożeń bezpieczeństwa, opartego na koncepcji samoorganizującej się sieci uniwersalnych węzłów telekomunikacyjnych (UWT). Na wstępie opisano schemat funkcjonalny systemu, uwzględniając szczególnie wynikające z niego zadania oraz budowę UWT. Następnie na wybranym przykładzie scharakteryzowano pracę samoorganizującej się sieci UWT – sieci ad-hoc. W końcowej części pracy krótko przedstawiono zrealizowane aplikacje użytkowe systemu.

***
Adam Więch
Prezentacja dostępnych rozwiązań. Kurtyny i bariery świetlne .steute/GREIN
W ostatnich latach dało się zaobserwować w przemyśle wyraźny wzrost zainteresowania różnego rodzaju zabezpieczeniami optycznymi. Mimo wprowadzania na rynek coraz nowocześniejszych, innowacyjnych rozwiązań, nadal prym wiodą kurtyny i bariery świetlne bezpieczeństwa. Urządzenia tego typu znajdują także szerokie zastosowanie w układach automatyki, służąc do detekcji, pomiarów czy zliczania.

***
Bezpieczniki do montażu powierzchniowego (SMD)
Wprowadzenie montażu powierzchniowego (SMD) jako dominującej technologii montażu obwodów elektronicznych wymusiło na producentach bezpieczników konieczność opracowania wkładek topikowych dostosowanych do tego sposobu montażu. Firma SIBA będąca jednym z najwszechstronniejszych europejskich producentów bezpieczników, w myśl propagowanej przez siebie zasady „Nasze bezpieczniki – Twoje korzyści”, również zaczęła oferować wkładki topikowe SMD.

***
Czujniki serii CSS – bezpieczeństwo, ergonomia, innowacja
Czujniki zbliżeniowe używane są praktycznie wszędzie. W systemach bezpieczeństwa wykorzystywane są najczęściej do ochrony ruchomych osłon bezpieczeństwa. Wykrywają one każde otwarcie osłony i w takim przypadku natychmiast zatrzymują maszynę.

***
Włodzimierz Zieliński
Diagnostyka maszyn komutatorowych prądu stałego za pomocą optoelektronicznego analizatora iskrzenia. Przykład zastosowania matematycznych wskaźników iskrzenia
W artykule autor przedstawia wybrane matematyczne wskaźniki iskrzenia pozwalające na ocenę stopnia iskrzenia poszczególnych działek komutatora oraz całego komutatora. Ocena ta jest możliwa dzięki zastosowaniu do pomiarów optoelektronicznego analizatora iskrzenia [1], a następnie obliczeniu prostych wartości średnich sygnałów świetlnych lub ważonych wartości średnich w dynamicznym cyklu pomiarowym zestyku ślizgowego szczotka–komutator w maszynach komutatorowych prądu stałego. Na podstawie przedstawionych wskaźników można diagnozować stan techniczny badanej maszyny. W artykule przedstawiono również granice stosowalności zaproponowanych matematycznych wskaźników iskrzenia.

***
Profesjonalne systemy do prezentacji obrazu. IAdea
IAdea to rodzina odtwarzaczy cyfrowych przeznaczona do komercyjnych i profesjonalnych zastosowań multimedialnych. Urządzenia są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na sprzęt mogący odtwarzać ścieżkę wideo w pełnej rozdzielczości Full HD oraz charakteryzujący się małymi wymiarami i niewielkim poborem mocy. Istotną cechą serii IAdea jest bezwentylatorowa konstrukcja, dzięki czemu wyróżnia się ona niezwykle cichą pracą i odpornością na działanie w warunkach zapylenia. Pomocna jest również kompatybilność ze środowiskami do prezentacji multimedialnych, takimi jak Scala oraz Adfotain.

***
Paweł Krzesak
Nowy modułowy system rurowy Bosch Rexroth. MPS – stanowiska pracy ręcznej Rexroth
MPS, czyli stanowiska pracy ręcznej, to program stworzony przez firmę Bosch Rexroth oparty na zasadach Lean Manufacturing, Kanban oraz Kaizen mających na celu usprawnienie procesu produkcyjnego i zwiększenie jego wydajności.

***
Paweł Krzesak
EcoShape – inteligentny system łączenia. Nowy modułowy system rurowy Rexroth
Nowy system EcoShape pozwala bez problemów łączyć ze sobą kombinacje elementów okrągłych (rur aluminiowych) i kwadratowych (profili aluminiowych). Dzięki kompatybilności z systemem profili Bosch Rexroth (MGE) i elementami wyposażenia stanowisk montażowych (MPS) możemy tworzyć rozwiązania indywidualne, np. ergonomiczne stanowiska montażowe, regały materiałowe czy specjalne wózki produkcyjne. Wysoka uniwersalność elementów złącznych i możliwość ręcznego przezbrojenia umożliwia szybkie zoptymalizowanie i rozbudowę każdego rozwiązania. Dzięki systemowi EcoShape usprawnienie linii montażowych i wyeliminowanie strat zgodnie z zasadą Kaizen czy Poka-Yoke jest niezwykle proste i wygodne.

***
Barbara Parzniewska
50 lat innowacji – 50 lat firmy Kübler
Popularna i ceniona na rynku marka Kübler to już „stateczna dama”. W 2010 r. firma Fritz Kübler GmbH, producent elementów automatyki przemysłowej, obchodzi 50-lecie istnienia. W ciągu półwiecza rodzinna firma osiągnęła status liczącego się na rynku przedsiębiorstwa o znacznych możliwościach produkcyjnych oraz adaptacyjnych.

***
Ryszard Klencz
Ekspansja Grupy Kopex w Chinach
Pierwszy polski kombajn ścianowy nowej generacji dużych mocy KSW-1500EU wyprodukowany w Zabrzańskich Zakładach Mechanicznych, wchodzących w skład Grupy Kopex, sprzedano do Chin. Maszyna rozpocznie pracę pod koniec września br. w chińskiej kopalni Xinjulong, w prowincji Shandong.

***
Żuraw warsztatowy ABUS. Partner z tradycją
Obecnie firma ABUS jest zaliczana do grona liderów wśród producentów urządzeń dźwignicowych na świecie. To właśnie polityka nieustannej poprawy jakości produktów zagwarantowała firmie pewne miejsce w światowej czołówce. Podejście do zarządzania firmą było konsekwentnie realizowane od chwili założenia spółki ABUS Kransysteme GmbH w 1963 r., czyli zanim pojęcie „zarządzania przez jakość” weszło na dobre do kanonu zarządzania organizacjami.

***
Tomasz Lerch, Michał Rad, Witold Rams
Kontrola stanu izolacji blach maszyn elektrycznych w warunkach przemysłowych
Jednym z uszkodzeń występujących w maszynach elektrycznych prądu zmiennego i stałego są uszkodzenia izolacji blach pakietu stojana lub wirnika. Zwarcia blach obwodu magnetycznego stojana lub wirnika maszyn elektrycznych, poprzeczne do kierunku strumienia magnetycznego, stanowią możliwość przepływu prądów nieprzewidzianych w konstrukcji maszyny.

***
Karol Kurek
Dostosowanie maszyn i urządzeń do minimalnych wymagań w zakresie przepisów BHP
Wspólnota europejska zdefiniowała dla wspólnego rynku szczególne wymagania w zakresie bezpieczeństwa odnoszące się do eksploatacji i produkcji maszyn i urzadzeń. Przepisy te zostały zharmonizowane we wszystkich krajach należących do UE. 29 grudnia 2009 r. weszło w życie nowe rozporządzenie ministra gospodarki w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz. U. 2008 nr 199 poz. 1228). Rozporządzenie to wdraża do polskiego prawa nową dyrektywę maszynową 2006/42/WE. W rzeczywistości oznacza to dostosowanie wszystkich urządzeń produkcyjnych do nowych wymogów.

***
Rozwojowy rynek maszyn CNC w Polsce
Właściciela częstochowskiej firmy Kimla CNC Machinery, Przemysława Kimlę zapytaliśmy o krajowy rynek przemysłu obrabiarkowego i jego rozwój.

***
Wywiad: Trendy na polskim rynku obrabiarkowym
Z Wojciechem Puchalskim, prezesem Zarządu APX Technologie, rozmawiał Ryszard Klencz.

***
Ireneusz Burszczan
Systemy filtracji firmy HYDAC w układach hydraulicznych maszyn i urządzeń technologicznych
Szacuje się, że przyczyną 70–80% wszystkich awarii systemów hydraulicznych i układów smarnych jest zanieczyszczenie medium roboczego. Każda awaria to niepotrzebne koszty i straty związane z wymianą elementów, przestojem w produkcji, przedwczesnym zużyciem elementów w układzie, starzeniem się medium roboczego oraz z podwyższonymi kosztami osobowymi. W obecnych czasach każdy, kto chce obniżyć koszty, musi wprowadzać działania zapobiegawcze, gdyż tylko w ten sposób można zapobiec awariom i zminimalizować ich skutki.

***
Janusz Krasucki, Andrzej Rostkowski
Projekt i badania eksploatacyjne prototypowego napędu hybrydowego pojazdu specjalnego MONTRAKS
W artykule zamieszczono wstępne wyniki badań eksploatacyjnych prototypowego hybrydowego układu napędowego pojazdu specjalnego MONTRAKS służącego do napraw i obsługi tramwajowej sieci trakcyjnej. Napęd hybrydowy został zbudowany poprzez włączenie do obwodu hydraulicznego osprzętu roboczego dodatkowej pompy napędzanej silnikiem elektrycznym zasilanym z baterii. Badania miały na celu sprawdzenie funkcjonalności napędu oraz jego efektywności energetycznej poprzez monitoring stanu baterii podczas eksploatacji pojazdu. Wyniki tych badań potwierdziły poprawność przyjętych założeń, lecz wskazały jednocześnie na konieczność zwiększenia pojemności akumulatorów w przypadku eksploatacji pojazdu w obniżonej temperaturze.

***
Andrzej Typiak, Marian Łopatka, Tomasz Muszyński
Bezzałogowy pojazd transportowy z układem wspomagania operatora
W artykule przedstawiono koncepcję zdalnie sterowanego samozaładunkowego pojazdu do transportu ładunków spaletyzowanych. Zastosowanie dwuczłonowej konstrukcji połączonej sterowanym sprzęgiem hydraulicznym zwiększa zdolności pokonywania przeszkód, dzielność w terenie oraz możliwości manewrowe pojazdu. Wykorzystanie danych z dalmierza laserowego w układzie wspomagania operatora umożliwia zdalny załadunek i rozładunek towarów niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych.

***
Krzysztof Stankiewicz, Sławomir Bartoszek, Jerzy Jagoda, Dariusz Jasiulek,
System monitoringu obciążeń i warunków środowiskowych w aspekcie nadzoru stanu technicznego konstrukcji obiektów użytkowych
W artykule przedstawiono elektroniczny system monitoringu warunków środowiskowych i stanu obciążeń konstrukcji obiektów wielkopowierzchniowych. Artykuł zawiera opis działania systemu oraz wyniki badań przeprowadzone w warunkach in situ. Realizację założeń projektowych systemu zapewniono dzięki skalowalnej sieci przetworników pomiarowych wyposażonych w zintegrowaną magistralę komunikacyjną. Dane pomiarowe są archiwizowane oraz wizualizowane za pomocą oprogramowania zainstalowanego na centralnym serwerze bazodanowym i komputerach klienckich. W artykule zamieszczono wnioski z badań, które zostały przeprowadzone po zainstalowaniu systemu w hali Instytutu Techniki Górniczej KOMAG. System może pełnić istotną rolę w zwiększaniu bezpieczeństwa eksploatacyjnego monitorowanych obiektów, szczególnie w aspekcie stałego dążenia inwestorów do ograniczania kosztów na etapie prac projektowych i wdrożeniowych, prowadzących do niebezpiecznego zawężania tolerancji przewidzianych przez odpowiednie normy budowlane.

***
Monika Gomółka, Agnieszka Sawicka
Targi AUTOMA 2010. Innowacyjność w świecie robotyzacji i automatyzacji
Najnowsze rozwiązania technologiczne z zakresu robotyzacji i automatyzacji procesów produkcyjnych można było zobaczyć podczas Międzynarodowych Targów Robotyki, Automatyki i Aparatury Kontrolno-Pomiarowej AUTOMA 2010, które zorganizowano w dniach 18–20 maja br. w Poznaniu. Przygotowane po raz drugi poznańskie targi były dobrym miejscem do zapoznania się z najnowszymi trendami w dziedzinie automatyki przemysłowej i nie tylko, ponieważ wraz z nimi równolegle odbywały się IV Targi EXPOPOWER oraz II Targi GREENPOWER.

***
Katarzyna Potaczek
Zmiany na rynku, Bosch wytycza nowe strategiczne cele
Wynikom finansowym Grupy Bosch na świecie i w Polsce za 2009 r. poświęcona została konferencja prasowa zorganizowana 13 maja br. w Pałacu Sobańskich w Warszawie. W jej trakcie przedstawione zostały plany rozwoju Grupy na najbliższe lata w Polsce oraz program „Bosch dla budownictwa”.

***
Agnieszka Sawicka
Międzynarodowe Targi Optoelektroniki i Fotoniki OPTON 2010. Nowatorskie technologie na premierowym spotkaniu
Optoelektronika i fotonika – tematy przewodnie Targów OPTON 2010 – należą do młodych dziedzin nauki, jednak ich rozwój w okresie ostatniego pięćdziesięciolecia był wyjątkowo intensywny. Popularność optoelektroniki rozpoczęła się w latach 60. XX w., kiedy zaczęto stosować lasery jako źródła światła spójnego oraz materiały półprzewodnikowe do budowy elementów układów optoelektronicznych, zarówno źródeł światła, ośrodków optycznych, jak i fotodetektorów. Współcześnie układy optoelektroniczne znajdują wszechstronne zastosowanie w telekomunikacji, automatyce, informatyce i w wielu innych dziedzinach.

Reklama