Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 10/2012

Napędy i Sterowanie
numer 10/2012


Klaudiusz Hornowski
Nowe urządzenia Parkera z grupy SensoControl do diagnostyki układów hydraulicznych
Mamy przyjemność zaprezentować Państwu nowe produkty SensoControl®, które w lipcu br. pojawiły się w ofercie handlowej Parkera.

***
Parametry niezawodnościowe MTTFd dotyczące bezpieczeństwa funkcjonalnego elementów hydraulicznych Bosch Rexroth według EN ISO 13849
Stosowanie parametrów niezawodnościowych elementów MTTFd (meantime to dangerous failure) umożliwia obliczenie prawdopodobieństwa wystąpienia niebezpiecznej awarii maszyny lub instalacji na godzinę PFHd oraz utrzymanie go na możliwym do zaakceptowania poziomie.

***
Rozwiązania EX-proof dla środowisk zagrożonych wybuchem Elektrohydraulika dla przemysłu rafineryjnego oraz wydobywczego Oil & Gas
Elektrohydraulika jest najbardziej rozpowszechnioną technologią kontroli ruchu/pracy w przemyśle rafineryjnym. Kontroluje pracę takich elementów, jak: wciągarki łańcuchowe, windy kotwiczne czy układy/systemy wiercenia i wydobycia.

***
Nowy wyłącznik prędkościowy firmy LeineLinde
Wyłącznik prędkościowy typu CRG jest nowym produktem w ofercie firmy LeineLinde. Urządzenie przeznaczone jest do aplikacji, w których wymagana jest kontrola prędkości obrotowej silnika. Przykładem może być tutaj dźwig, w którym bardzo ważną kwestią jest utrzymywanie właściwej prędkości podnoszenia ładunku. Bardzo istotny jest moment, w którym prędkość podnoszenia ładunku jest niebezpiecznie duża. Taka sytuacja może powodować m.in. kołysanie podnoszonego ładunku, a nawet zerwanie się liny. Aby nie dopuścić do opisanej sytuacji, należy stale kontrolować prędkość.

***
Maciej Sakowicz
Multiprojekt przedstawia. eMT3000 – najnowsza seria paneli operatorskich firmy Weintek
Multiprojekt jest firmą handlową prowadzącą doradztwo techniczne w zakresie oferowanych produktów. Zapewniamy naszym klientom kompleksową obsługę od momentu szkolenia personelu Państwa firmy poprzez pomoc w czasie wykonywania projektów (dobór urządzeń) i dostawy podzespołów z naszego magazynu do pomocy technicznej przy uruchomieniu. Większość towarów sprowadzamy prosto od producentów.

***
Rozwiązania Festo dla systemów monitorowania zużycia energii
Festo Monitoring Zużycia Energii to narzędzie umożliwiające efektywne zarządzanie zużyciem energii pod postacią sprężonego powietrza. Pozwala ono na pozyskiwanie zwrotów nakładów na inwestycje w obszarze rozwojowej eksploatacji maszyn oraz sprawne planowanie utrzymania ruchu, zapewniając przy tym dużą niezawodność procesów produkcyjnych dzięki stałemu kontrolowaniu zużycia sprężonego powietrza oraz wartości przepływu.

***
Nieprzerwane połączenie przez Ethernet!
Większość sieci komputerowych wykorzystuje technologię Ethernet. Z drugiej strony dane w systemach i w układach maszynowych są przesyłane za pomocą wielu różnych protokołów sieciowych.

***
Cezary Ziółkowski
UC-8481 – nowy komputer Moxa dla przemysłu transportowego
Firma Moxa w swojej ofercie ma szereg komputerów wbudowanych, dedykowanych dla przemysłu transportowego, w szczególności dla kolejnictwa. Producent oferuje komputery do różnych zastosowań do sterowania, rejestrowania obrazu z kamer czy też do systemów informacyjnych. Uzupełnieniem oferty jest najnowszy model – UC-8481.

***
Anna Szymczak
Leasing w unijnych projektach już nie taki korzystny
Leasing może być źródłem finansowania w projektach unijnych. To obok kredytu bankowego bardzo popularny sposób na realizację inwestycji, pozwalający uniknąć zaangażowania własnych środków. Szczególnie gdy trwa zaostrzanie polityki kredytowej w bankach, leasing zyskał na popularności. Niestety zbliżający się koniec dotacji wpływa na restrykcje w zakresie okresu realizacji inwestycji. Ma to bezpośredni wpływ na możliwość korzystania z leasingu.

***
Midrange – uniwersalna platforma sterownikowa
Platforma Midrange firmy Rockwell Automation jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku aplikacji małych i średnich. Platforma midrange to zespół urządzeń współpracujących ze sobą po sieci Ethernet/IP. Elementem sterującym całym układem jest sterownik CompactLogix. Całość programowana jest za pomocą środowiska RSLogix 5000.

***
Power over Ethernet
Firma igus z Kolonii, posiadająca w swojej ofercie ponad 950 przewodów, oferuje mnogość kabli do najróżniejszych zastosowań. Począwszy od dostępnych prosto z magazynu przewodów do robotów, po kompletnie konfekcjonowane światłowody z ponad 50 mln przetestowanych podwójnych cykli – wszystkie przewody zaprojektowano z myślą o zastosowaniu w ruchu w systemach zasilania. Podczas Targów Hannover 2012 firma igus zaprezentowała liczne innowacje w zakresie przewodów.

***
Jeszcze bardziej elastyczne możliwości w zakresie przenoszenia
Nowa kompaktowa, modułowa seria przenośników „pikchain” przeznaczona do indywidualnych rozwiązań „podnieś – przenieś – kalkuluj”.

***
Pomiar położenia liniowego na każdą kieszeń
Pomiar położenia liniowego elementów wykonawczych stał się zjawiskiem bardzo powszechnym w automatyce przemysłowej. Praktycznie wszędzie można spotkać przykłady zastosowań przetworników liniowych, zwanych również enkoderami liniowymi. Mnogość aplikacji sprawia, że sam dobór odpowiedniego urządzenia staje się zagadnieniem newralgicznym. W jaki sposób dobrać odpowiedni element? Na jakim producencie się skupić? Są to pytania, które przy doborze rozwiązania zadają sobie praktycznie wszyscy użytkownicy.

***
Zawiasy z wbudowanym wyłącznikiem bezpieczeństwa GN 139.1
Firma Elesa+Ganter rozszerzyła swoją ofertę zawiasów o nowy model wyposażony w wyłącznik bezpieczeństwa. Produkt o oznaczeniu GN 139.1 może być stosowany w drzwiach i osłonach maszyn wymagających zabezpieczenia przed przypadkowym otwarciem. Nowy typ zawiasu ma kompaktowe rozmiary i jest bardzo wytrzymały, dzięki czemu nadaje się idealnie do większości tego typu zastosowań.

***
Jak zablokować ruch w technice liniowej?
Precyzyjne zatrzymanie elementu i jego zabezpieczenie jest kluczowe w wielu dziedzinach przemysłu, zwłaszcza teraz, gdy wykorzystuje się coraz szybsze i mocniejsze napędy. Bezpieczeństwo maszyn i operatorów w prosty, a zarazem pewny sposób można zagwarantować, stosując wytrzymałe i niezawodne zaciski i elementy hamujące. W ofercie firmy WObit dostępne są produkty niemieckiej firmy Zimmer GmbH, która już od ponad trzydziestu lat rozwija technologię elementów zaciskowych i hamujących, gwarantując najwyższą jakość. W zależności od potrzeb dostępne są zaciski w wykonaniu z mocowaniem ręcznym lub ze sterowaniem pneumatycznym, hydraulicznym bądź elektrycznym.

***
Odczyt wielu nośników równocześnie z odległości do 6 metrów
Systemy automatycznej identyfikacji są idealnych rozwiązaniem w aplikacjach, gdzie operacje logistyczne muszą być bezbłędnie kontrolowane i monitorowane w wielopoziomowym łańcuchu procesu w środowiskach przemysłowych. Etykiety z kodami kreskowymi, kodowanie mechaniczne, systemy mikrofalowe oraz indukcyjne systemy identyfikacji to rozwiązania, które są wykorzystywane w codziennej pracy. Zaletą technologii RFID jest to, że działa ona bezkontaktowo, dzięki czemu nie podlega zużyciu, oraz to, że może pracować na dużych odległościach.

***
Kurtyna w górę – nowoczesne technologie sceniczne. System napędowy NORD w teatrze Duisburg
Dzieła Becketta i Brechta, Mozarta i Wagnera oraz oczywiście Goethego i Szekspira są wystawiane na deskach teatru Duisburg. Choć minęły stulecia, te przedstawienia, koncerty i opery nadal fascynują publiczność. Aby sprostać najnowszym wymaganiom technicznym i artystycznym, firma Unican, wykorzystując najnowsze przetwornice NORD drivesystems, wyposażyła teatr w nowy zakulisowy sprzęt elektryczny.

***
Lenze BlueGreen Solutions. Rozwiązania najbardziej przyjazne dla otoczenia
Eksperci od ochrony środowiska zrzeszeni w UNO wykazują, że w krajach przemysłowych wykorzystywanie energii, wytwarzanej przede wszystkim ze spalania paliw kopalnych, prowadzi do zmian klimatycznych. Dlatego niezbędne jest ograniczenie zużycia energii przez wykorzystanie alternatywnych sposobów jej wytwarzania oraz przez jednoczesne znaczne ograniczenie zużycia aktualnie wytwarzanej energii. Tylko w ten sposób można zmniejszyć obciążenie dla naszego środowiska naturalnego, a jednocześnie utrzymać dotychczasowy poziom produkcji i jakość życia mieszkańców. Dlatego wszystkie kraje przemysłowe ustanowiły ambitne cele dla zmniejszenia wytwarzania CO2.

***
Arkadiusz Noszczyk
Firma Archimedes otwiera oddział w Dąbrowie Górniczej
18 września 2012 roku miało miejsce oficjalne otwarcie oddziału firmy Archimedes w Dąbrowie Górniczej przy ul. Tworzeń 136. Nowocześnie zaprojektowany budynek został podzielony na dwie części: biurową o powierzchni 300 m2 oraz magazyn z wydzielonymi 3 centrami obróbki i montażu o łącznej powierzchni 1200 m2. Dział Sprzedaży Wewnętrznej służy klientom pomocą w zakresie doradztwa technicznego i sprzedaży. Bezpośrednią opiekę nad klientami sprawują inżynierowie produktu oraz regionalni doradcy techniczno-handlowi.

***
Mariusz Snowacki
EURA Drives Electric jubileusz 20-lecia powstania firmy
Z okazji jubileuszu 20-lecia powstania firmy EURA Drives Electric członkowie zarządu firmy HF Inverter Polska zostali zaproszeni do fabryki w Chinach. Przeciętnemu Kowalskiemu Chiny kojarzą się głównie z niskiej jakości podróbkami produktów znanych marek, czerwonymi lampionami, alfabetem, którego nie sposób się nauczyć – używanych jest około 4000 znaków – oraz chińskim jedzeniem. Kolejne skojarzenia to tania siła robocza, łamanie praw człowieka i Komunistyczna Partia Chin. Jednak wizyta w Państwie Środka zupełnie łamie te stereotypy – szybko przekonaliśmy się, że trudno dzisiaj o bardziej krzywdzący obraz tej najstarszej istniejącej cywilizacji, od której Europejczycy (przez stulecia) tak wiele się nauczyli.

***
Ryszard Klencz
Sytuacja na rynku techniki płynowej – krajowym, europejskim i globalnym
Z dr. inż. Henrykiem Chrostowskim, Prezesem Zarządu Izby Gospodarczej Komponentów i Technologii, rozmawia redaktor miesięcznika „Napędy i Sterowanie” Ryszard Klencz.

***
Nagrody w I edycji konkursu „ZAMEL CET – stwórz aplikację z przyszłością” rozdane
Tegoroczne Targi ENERGETAB tradycyjnie stanowiły dla branży elektrotechnicznej doskonałą okazję do prezentacji nowości i rozmów handlowych. Targom towarzyszył szereg wydarzeń dodatkowych, wśród nich także rozstrzygnięcie I edycji konkursu „ZAMEL CET – stwórz aplikację z przyszłością”.

***
Ryszard Klencz
Jubileusz 50-lecia Kopeksu
W katowickiej Galerii Szyb Wilson 21 września miała miejsce konferencja zorganizowana z okazji jubileuszu 50-lecia Kopeksu. Spotkanie tworzyło okoliczności do wspomnień, podziękowań oraz do przedstawienia planów na przyszłość.

***
Paweł Nowak
Sandvik – innowacyjność od 1862
W roku 1858 po raz pierwszy w świecie, w pobliżu niewielkiej miejscowości Hofors w Szwecji, przemysłowiec Göran Fredrik Göransson przeprowadził skuteczny wytop stali metodą Bessemera. Göransson kupił od Bessemera prawa do części jego patentu, co pozwoliło mu wprowadzić metodę do przemysłu. W 1862 roku, jako joint venture z kilkoma starymi stalowniami, powstał nowy producent stali wysokiej jakości Högbo Stål – & Jernawerks AB z siedzibą w Sandviken. W bardzo zbliżonym czasie nastąpił dynamiczny rozwój mechanizacji górnictwa.

***
Zbigniew Pawelski
Skrzynie biegów z równoległym przepływem mocy podstawą napędu hybrydowego
Streszczenie: Na przykładzie napędów hybrydowych firm Toyota, Allison oraz własnych przedstawiono zalety przekładni bezstopniowej z równoległym połączeniem przekładni elektrycznej (hydrostatycznej) z mechaniczną. Rozwiązanie takie charakteryzuje się dużą sprawnością przeniesienia mocy, zarówno od silnika do kół, jak i w drugą stronę – od kół do akumulatora energii – oraz wymusza wąski zakres zmian prędkości kątowej silnika i momentu obrotowego, co umożliwia jego pracę w najbardziej korzystnym zakresie. Zalety tej przekładni są korzystne w pojazdach charakteryzujących się dużą dynamiką ruchu, gdyż pozwalają zmniejszyć zużycie paliwa o 20–30% oraz znacząco zmniejszyć ilość spalin, tj. o 40–60% w zależności od składnika spalin.

ENG Transmissions with the parallel power flow – the basic hybrid
Abstract: Basis on the Toyota, Allison and owns hybrid drives, it was shown the advantages of a continuously variable transmission with a parallel connection of electricity (hydrostatic) transmission with a mechanical. This solution is characterized by high efficiency power transfer, both from the engine to the wheels, as well as the other side of the wheels for energy storage and force the narrow scope of the changes in angular velocity and torque of the engine, thus enabling it to work in a most preferred range. The advantages of this gear is beneficial in vehicles, characterized by high dynamics of movement, as they allow to reduce fuel consumption by 20–30% and significantly reduce the amount of exhaust gas, around 40–60% depending on the exhaust component.

***
CONTROL-TECH pod znakiem warsztatów
XVII Targi Przemysłowej Techniki Pomiarowej oraz Badań Nieniszczących CONTROL-TECH, które od 25 do 27 września odbyły się w Targach Kielce, już po raz drugi zostały rozszerzone o dodatkową branżę – badania nieniszczące, umożliwiające uzyskanie informacji o stanie fizycznym, wadach i własnościach badanego obiektu (materiału, wyrobu, konstrukcji) bez spowodowania zmiany jego cech użytkowych.

***
Wacław Kollek, Grzegorz Łomotowski
Zjawiska przepływowe układu grzybek – gniazdo w konstrukcjach mikrohydraulicznych
Streszczenie: Artykuł poświęcony jest zjawiskom przepływowym w zminiaturyzowanych zaworach, w których obecna jest para: gniazdo oraz element domykający w kształcie stożka. Zawory o tej odmianie konstrukcyjnej doskonale nadają się do układów mikrohydraulicznych. Ze względu na problemy pomiarowe zdecydowano się na analizę tych elementów z wykorzystaniem metod CFD. Analiza wykazała, że zjawiska przepływowe są podobne przy zachowaniu tych samych liczb Reynoldsa. Różnica między mikrozaworami a zaworami w skali makro polega jedynie na zakresie liczb Reynoldsa, w jakich zawory pracują – w elementach zminiaturyzowanych liczby Reynoldsa są dużo mniejsze.

ENG Flow phenomena in poppet microvalves
Abstract: This paper deals with the flow phenomena in poppet valves. That kind of valves are used in hydraulic drive systems. Microhydraulics is the new research area and poppet valves according to its properties can be easily applied in it. Measurement of hydraulic quantities is not easy in microscale so the CFD analysis was applied. Analysis showed that the flow phenomena are similar when the Reynolds number is the same and that the flow coefficient is unequivocal function of Reynolds number both in micro and macro scale. The difference between micro and macro scale is in Reynolds number. In classic valves the Reynolds number is much higher than in microvalves. The function which approximate connection between Reynolds number and flow coefficient should be coincident for low Reynolds number in microvalves.

***
Wacław Kollek, Tomasz Siwulski, Michał Stosiak
Wpływ układu sterowania na dokładność pozycjonowania oraz czas reakcji roboczego układu elektrohydraulicznego
Streszczenie: Hydrostatyczny napęd układów roboczych maszyn i urządzeń jest powszechnie spotykany w praktyce inżynierskiej. Charakteryzuje się korzystnym stosunkiem mocy do masy oraz prostą budową. W układach hydrostatycznych napędu układów roboczych jako podstawowe elementy wykonawcze w przeważającej większości wykorzystuje się siłowniki hydrauliczne. Ich prędkość wysuwu uzależniona jest od ilości cieczy dostarczonej do siłownika w jednostce czasu, czyli natężenia przepływu cieczy dostarczonej do siłownika. Parametr ten jest funkcją wielu zmiennych, z których głównymi są ciśnienie pracy oraz moc źródła zasilającego układ. W referacie zamieszczono przykładowe wyniki badań przeprowadzonych na symulatorze napędu liniowego, będącym na wyposażeniu Zakładu Napędów i Automatyki Hydraulicznej Politechniki Wrocławskiej. Symulator ma możliwość zaimplementowania układu sterowania ze sprzężeniem zwrotnym oraz z możliwością dołączenia sterowników przekształcających sygnał sterujący. Elementem sterowanym jest dwustopniowy serwozawór (dwustopniowy wzmacniacz elektrohydrauliczny) z cewką indukcyjną. Położenie tłoka siłownika jest określane przy pomocy liniowego przetwornika indukcyjnego. Dodatkowo możliwa jest zmiana obciążenia badanego siłownika hydraulicznego. Symulator pozwala więc na empiryczne określenie optymalnej struktury sterowania układem zasilania siłownika w aspekcie między innymi dokładności pozycjonowania oraz czasu reakcji przy różnych oddziaływaniach zewnętrznych. W referacie przedstawiono przykładowy cykl badań symulacyjnych wraz z wynikami w formie wykresów.

ENG The impact of the control system for the positioning accuracy and response time of the electrohydraulic working system
Abstract: The hydrostatic drive systems of the working machinery and equipment are commonly found in engineering practice. They are characterized by a favorable the power to weight ratio and the simple construction. As the basic actuator elements of the hydrostatic drive systems are used the hydraulic cylinders. Their working speed depends on the amount of liquid supplied to the cylinder in unit time, i.e. the flow rate of liquid supplied to the hydraulic cylinder. The flow rate parameter is a function of many variables, which the main are the work pressure and power of the source supply system. The paper contains examples of the results of studies conducted on the hydrostatic linear drive simulator, which is placed in the Department of Hydraulic Drives and Automation of the Wrocław University of Technology. The simulator is able to implement a system of feedback control and has the possibility to use the controllers for transforming control signal. As The final control element are used the two-stage servovalve. The position of the piston is measured by the induction linear sensor. In addition, it is possible to change the load of the testing hydraulic cylinder. The simulator allows to the empirical determination of the optimal structure of the control system connected with the actuator, based on the terms of the positioning accuracy and the response time at various external loads. The paper presents an example of the simulation tests with results in the form of graphs.

***
Waldemar Dołęga
Wybrane aspekty rozwoju sieciowej infrastruktury elektroenergetycznej w kontekście przyłączenia odnawialnych źródeł energii
Streszczenie: W artykule przedstawiono wybrane aspekty rozwoju sieciowej infrastruktury elektroenergetycznej w kontekście przyłączenia odnawialnych źródeł energii. Przedstawiono charakterystykę krajowych uregulowań prawnych dotyczących sieciowej infrastruktury elektroenergetycznej i omówiono proces planowania jej rozwoju. Ponadto przedstawiono procedurę dokonania przyłączenia odnawialnych źródeł energii do sieci elektroenergetycznej i omówiono wybrane obowiązki operatorów systemów w tym zakresie. Dodatkowo przeanalizowano perspektywy rozbudowy i modernizacji krajowej infrastruktury sieciowej w kontekście intensywnego rozwoju odnawialnych źródeł energii.

ENG Abstract: In this paper, selected aspects of expansion of power network infrastructure in context of the connection of renewable energy sources are shown. Characteristic of national legal regulations related to power network infrastructure and process of its planning are discussed. Moreover, procedure of the connection of renewable energy sources to the electric power grid is shown and selected duties of system operators are discussed. Additionally, prospects of expansion and modernization of national network infrastructure in context of intensive development of renewable energy sources are analyzed.

***
Jubileuszowa, 25. edycja targów energetycznych ENERGETAB 2012 znów rekordowa
W piątek 14 września zakończyły się 25. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB. Jubileuszowa edycja Targów zgromadziła rekordową liczbę 713 wystawców. Bardzo duże było zainteresowanie Targami ze strony zwiedzających, którzy tłumnie odwiedzali stoiska zajmujące ponad 30 tys. m2 powierzchni ekspozycyjnej.

***
Bezpieczne prowadzenie przewodów igus
Podczas targów Energetab redaktor miesięcznika „Napędy i Sterowanie” Katarzynie Zając wywiadu udzielił Dyrektor Zarządzający firmy igus, Marek Wzorek.

***
Targi Wspomagania Procesów Przemysłowych w Expo Silesia
W dniach 13–15 listopada 2012 r. Centrum Targowo- -Konferencyjne Expo Silesia w Sosnowcu ponownie stanie się centrum spotkań dla branży. Podczas dużej wystawy, nazwanej przez organizatorów Targami Wspomagania Procesów Przemysłowych, zaprezentują się firmy z branży robotyki, hydrauliki, automatyki i pneumatyki oraz technik smarowniczych.

 

Reklama