Archiwum - numer 9/2019
Dominik Turczyński
Cięcie materiału w locie – czyli TRIO, ESTUN, Weintek i EtherCAT w roli głównej
Jako jeden z wiodących dystrybutorów automatyki przemysłowej w Polsce, w oparciu o wiedzę oraz doświadczenie ekspertów, razem z naszymi klientami współpracujemy, tworząc rozwiązania szyte na miarę potrzeb danej branży. Tym razem było podobnie. Wszystko zaczęło się od zwykłego telefonu i uprzejmego: „Dzień dobry, mam do zbudowania maszynę. Czy mogę liczyć na kompleksową pomoc w dobrze sterowania?” „Dzień dobry! Zdecydowanie tak. Spotkajmy się przy kawie i omówmy szczegóły!”
***
Postaw na rozwój umiejętności – szkolimy z Trio Motion
Rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników działów utrzymania ruchu, będących na bieżąco i posiadających aktualną wiedzę z zakresu automatyki i budowy maszyn. Firma Multiprojekt pragnie wyjść naprzeciw tym potrzebom. Od czerwca do naszej oferty szkoleniowej wprowadziliśmy szkolenia ze sterowników ruchu Trio Motion.
***
Sieci zasilające DC i selektywność z wykorzystaniem VACON® NXP DCGuard™
Świat systematycznie i dość szybko rozszerza swoje główne źródła energii. Przechodzimy od paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa i węgiel, do gazu ziemnego i energii jądrowej, a dalej do energii słonecznej, wiatru i wody, w związku z czym rośnie również potrzeba przezwyciężenia luk, które zaczynają się pojawiać wraz z brakiem równowagi pomiędzy zasilaniem energią, a zapotrzebowaniem na nią. Elektryczność jako nośnik energii charakteryzuje się przede wszystkim niezwykłą elastycznością i wszechstronnością, dlatego też nasze społeczeństwo zaliczane jest do „zelektryfikowanych”.
***
Piotr Górecki
Wymagająca branża – górnictwo
Przekładnie zębate wchodzące w skład jednostek napędowych, które pracują w branży górniczej, muszą spełniać bardzo wysokie wymagania. Niezależnie od tego, czy jest to górnictwo podziemne węgla kamiennego, zakład wydobycia rudy miedzi lub soli kamiennej, czy górnictwo odkrywkowe węgla brunatnego lub górnictwo pozyskiwania surowców skalnych pracujące na potrzeby wytwarzania materiałów budowlanych, drogownictwa, produkcji nawozów sztucznych itd. – wymagania dotyczące wydajności systemów napędowych, niezawodności działania, zdolności do pracy w ekstremalnych warunkach oraz bezpieczeństwa eksploatacji są od zawsze wyjątkowo „wyśrubowane”.
***
Automatyka w przemyśle energetycznym
W systemach elektroenergetycznych coraz większe znaczenie mają odnawialne źródła energii. Polityka energetyczna krajów członkowskich Unii Europejskiej stanowczo stawia na coraz większy udział OZE w ogólnym wytwarzaniu energii. Jedną z metod jest pozyskiwanie energii z promieni słonecznych poprzez panele fotowoltaiczne.
***
Wybrane funkcje w falownikach Hitachi serii SJ, typ P1
Chociaż najnowszy produkt w rodzinie falowników Hitachi – falownik serii SJ-P1 – miał swoją polską premierę już ponad rok temu, zyskując w tym czasie liczne grono zadowolonych użytkowników, a jego możliwości i rozwiązania były szeroko opisywane w licznych materiałach marketingowych, szkoleniowych i artykułach, to niewątpliwie istnieje ciągła potrzeba dokładniejszego opisu wybranych ciekawych możliwości i funkcji tego falownika.
***
eXtended Transport System ze stali szlachetnej do zastosowań w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. System XTS „Hygenic Design” – idealne narzędzie do tworzenia kompaktowych, elastycznych i łatwych do czyszczenia rozwiązań transportowych
eXtended Transport System w wersji Hygienic wykonanej ze stali nierdzewnej oferuje zupełnie nowe możliwości zastosowań modułowych systemów transportowych firmy Beckhoff, rozszerzając ich zakres także na przemysł spożywczy i farmaceutyczny oraz produkcję i butelkowanie substancji płynnych. Dzięki stopniowi ochrony IP69K, wysokiej wytrzymałości na oddziaływanie substancji chemicznych oraz rezygnacji z trudno dostępnych naroży, krawędzi lub podcięć nowa wersja XTS wyróżnia się wysokim potencjałem innowacyjności. Wysoka elastyczność standardowego modelu systemu transportowego została w niej bowiem połączona z możliwością łatwego czyszczenia, otwierając tym samym drogę do optymalizacji procesów i wydłużenia dostępności maszyn nawet w przypadku wysokich wymagań higienicznych.
***
Nowa platforma DC: Interroll przedstawia innowacyjne rozwiązanie napędowe
Firma Interroll wyznacza nowe standardy w zakresie nowoczesnych technologii przepływu materiałów. Asortyment innowacyjnych, skoordynowanych napędów RollerDrive, systemów sterowania i elementów zasilających pozwala integratorom systemów i konstruktorom zaoferować rozwiązania jeszcze lepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów, począwszy od standardowych aplikacji plug-and-play, po systemy z funkcjonalnością Industry 4.0.
***
Ryszard Jusiel
Szerokopasmowa komunikacja za pośrednictwem linii energetycznych. GE e-terra powercom – BPL
Istnieją dwa podstawowe sposoby świadczenia usług komunikacyjnych: komunikacja przewodowa za pośrednictwem dedykowanych połączeń elektrycznych lub z wykorzystaniem światłowodów oraz komunikacja bezprzewodowa wykorzystująca technologię radiową. Wraz z pojawieniem się łącza szerokopasmowego w technologii BPL (Broadband over Power Line) pojawia się trzecia opcja przewodowa, która wykorzystuje istniejące linie elektryczne jako medium transmisyjne.
***
Nowe narzędzie IIoT demonstruje potencjał zdigitalizowanej pneumatyki
Przenośny inteligentny analizator pneumatyki marki Aventics™ (SPA, ang. Smart Pneumatics Analyzer) może szybko podłączyć się do maszyny użytkownika, aby pokazać zalety analizy danych dostępnych za pośrednictwem Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT).
***
Firma Emerson umożliwia redukcję kosztów oraz złożoności dzięki wyspom zaworowym ze strefami bezpieczeństwa
Firma Emerson wprowadziła możliwość zintegrowania wielu stref bezpieczeństwa na pojedynczej wyspie zaworowej ASCO Numatics™ serii 503. Umożliwia to utworzenie maksymalnie trzech niezależnych stref bezpieczeństwa elektropneumatycznego przy jednoczesnej obecności niezależnych sekcji bez zabezpieczeń na jednej wyspie zaworowej. Alternatywne rozwiązania umożliwiają odizolowanie wyłącznie jednej strefy na każdą wyspę.
***
Łukasz Bryl
Branża spożywcza – najsmaczniejsza i najbardziej wymagająca część rynku automatyki przemysłowej
Czym jest branża spożywcza? Jakim kryteriom muszą podlegać linie produkcyjne i maszyny, aby spełnić wymagania branży? Z jakimi wyzwaniami najczęściej muszą radzić sobie osoby z branży spożywczej? Na te pytania odpowie Państwu Manager ds. Rynku Spożywczego firmy ASTAT.
***
Klucz zwiększa bezpieczeństwo – pokrętła z kluczem firmy KIPP
Uchwyty i przyciski KIPP służą do ręcznego mocowania i zaciskania. Są stosowane na przykład w budowie maszyn, narzędzi, instalacji oraz w urządzeniach kontrolujących i medycznych. Zwłaszcza w obszarach istotnych dla bezpieczeństwa uchwyty z kluczem zyskują przewagę. Zapobiegają nieuprawnionemu zwolnieniu oprawki lub połączenia.
***
Lider w produkcji zaawansowanych technologicznie tłoczonych rur termoplastycznych i zabezpieczeń przewodów hydraulicznych
Spółka Smart Protections, utworzona jako sukcesor wieloletniego włoskiego producenta tłoczonych rur termoplastycznych, rozpoczęła swoją działalność w marcu 2015 r. W styczniu 2016 r. produkcja została przeniesiona do nowej siedziby.
***
Ekstremalne wymagania dla HMI
Różnorodność interfejsów maszynowych (HMI) lub paneli operatorskich na rynku, które są „wytrzymałe”, sprawia, że trudno dostrzec, co naprawdę oznacza wytrzymałość. Przekłada się to na niezliczoną ilości ocen, standardów i przepisów, ale co one faktycznie oznaczają? Naprawdę odporne interfejsy HMI są testowane i certyfikowane do pracy w środowiskach mokrych, zakurzonych, gorących, zimnych, o wysokim poziomie wibracji i/lub niebezpiecznych.
***
Bezpieczeństwo maszyn: wymagania dla systemów sterowania, funkcje bezpieczeństwa, wprowadzenie do programu SISTEMA. Praktyczne szkolenie
Dwudniowe szkolenie obejmujące prawne podstawy bezpieczeństwa maszyn, elementy oceny ryzyka, identyfikację i realizację funkcji bezpieczeństwa, wyznaczanie wymaganego poziomu PL i SIL, podstawy projektowania, doboru i integracji elementów systemów sterowania związanych z bezpieczeństwem, praktyczne przykłady realizacji systemów bezpieczeństwa oraz przedstawienie programu SISTEMA, wspomagającego wyznaczanie Poziomu Zapewnienia Bezpieczeństwa zgodnie z normą EN ISO 13849-1.
***
Optymalizacja produkcji dzięki nowoczesnym systemom dozowania wieloskładnikowego
Nowoczesne technologie informatyczne coraz śmielej wkraczają do sektora przemysłowego, niosąc ze sobą radykalną zmianę procesów wytwórczych. Najbardziej istotne staje się gromadzenie danych wejściowych i wyjściowych procesów, które to podlegają w późniejszym okresie szczegółowej analizie. Analiza ta pozwala na optymalizację procesu i uzyskiwanie większej rentowności. Do najważniejszych danych zaliczamy informacje, które dotyczą zużycia materiałów i energii.
***
Oferta firmy Linteli – od projektu poprzez montaż do rozruchu
Marka Linteli istnieje na rynku od 2001 roku, świadcząc usługi w zakresie sprzedaży urządzeń rozdzielczych i transformujących nN/SN/WN, zabezpieczeń sieciowych, transformatorów, silników elektrycznych i przemienników częstotliwości. Jesteśmy autoryzowanym partnerem serwisowym międzynarodowego koncernu ABB.
***
Nowa przemysłowa przekładnia MAXXDRIVE® XT firmy NORD
NORD prezentuje nową przekładnię przemysłową, szczególnie przydatną dla systemów napędowych przenośników taśmowych.
***
Klaudiusz Szlosek
Silniki 3-fazowe reluktancyjne, nowe aspekty zastosowań
Dobór silnika do układu napędowego najczęściej dokonywany jest ze względu na moc znamionową i prędkość obrotową. W układach napędowych często wymagane jest utrzymanie stałej lub ściśle określonej prędkości obrotowej urządzenia napędzanego, a w napędach grupowych wymagana jest jednakowa prędkość obrotowa wielu wspólnie zasilanych silników. Osiągnąć można to na wiele sposobów, a jednym z nich jest zastosowanie silników reluktancyjnych.
***
Marta Osińska
Dostępność PLUS
Dostępność to jedna z podstawowych cech, które umożliwiają nam w pełni uczestnictwo w życiu społecznym i publicznym. Swobodny dostęp do dóbr, usług, produktów nie zawsze jednak jest taki sam dla wszystkich.
***
Monitoring produkcji – rozwiązania techniczne
Dobre wykorzystanie maszyn i czasu pracowników wymaga pomiarów, analizy i dobrej wizualizacji wyników – dla motywacji załogi oraz informacji niezbędnej zarządzającym.
***
Pierścień ślizgowy dla przemysłu spożywczego
Bezproblemowe napełnianie czy etykietowanie może być osiągnięte dzięki stykowej transmisji sygnałów, jaką zapewnia pierścień SR085. Możliwa jest ona dzięki innowacyjnej technologii, która pozwala przesyłać sygnały elektryczne, zasilające, jak i sterujące, z platformy stacjonarnej do obrotowej lub odwrotnie.
***
Perfekcyjny szereg systemu zasilania. Emparro Premium Power
Murrelektronik oferuje wysokiej jakości rozwiązania do efektywnego i niezawodnego zasilania maszyn i fabryk. Nasz perfekcyjnie dopasowany, uniwersalny system składa się z wysoko wydajnych zasilaczy impulsowych, niezawodnych modułów buforowych i efektywnych filtrów. Produkty z rodziny Emparro współpracują nie tylko w szafie sterowniczej, ale także bezpośrednio na maszynie – to możliwe dzięki zasilaczom impulsowym o szczelności IP67.
***
Monitoring, analiza i bezpieczeństwo dzięki ABB Ability™ Digital Powertrain
Czy wiesz, że 80 procent wszystkich elektrycznych układów napędowych nie jest stale monitorowanych? ABB Ability™ Digital Powertrain zapewnia pełną przejrzystość w tym zakresie. To pierwsze tego typu rozwiązanie, bazujące na technologii IIoT, które obejmuje urządzenia wchodzące w skład układu napędowego. Oferując szerokie możliwości monitorowania i obsługi prewencyjno-predykcyjnej, gwarantuje bezpieczeństwo, niezawodność i wysoką wydajność.
***
Modularyzacja procesów magazynowych
Nowoczesny magazyn to labirynt regałów wysokiego składowania, w pełni zautomatyzowany i wszechstronny. Zaawansowane systemy magazynowe wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z zapasami: zarówno dla e-commerce, jak i branży automotive, dostarczając części samochodowe bezpośrednio na taśmę produkcyjną. Automatyzacja magazynów pozwala obniżyć koszty dla producenta, wyeliminować pomyłki oraz uniknąć zatorów. Wyspecjalizowane centra logistyczne w coraz większym stopniu przejmują procesy magazynowe od producentów.
***
Efektywne sortowanie produktów spożywczych
Najlepsze miejsca na półkach sklepowych znajdują się na wysokości wzroku klientów, dlatego też niezwykle ważne jest umieszczenie tam jak największej liczby produktów. Przepakowywanie segregowanej żywności do opakowań mieszanych stanowi zatem nieodłączny element współczesnego handlu. Jest również idealnym zadaniem możliwym do zrealizowania z udziałem szybkich robotów.
***
Styczniki DC
Firma GIGAVAC wprowadziła do oferty kolejne produkty z linii opatentowanych urządzeń przełączających – styczniki HX241 oraz HXNC241. Całkowicie hermetyczne styczniki HV dostępne są w wersji ze stykami NO (HX241) oraz NC (HXNC241). Obydwa modele posiadają certyfikaty UL oraz IEC dla pracy na poziomie napięcia 1500 V DC.
***
Krok naprzód w pełnej automatyzacji procesu od firmy Unitronics
Głównymi zadaniami wdrażania automatyki przemysłowej są usprawnienie produkcji oraz procesów sterujących poprzez dobór odpowiednich urządzeń i komponentów, skonfigurowanie i wdrożenie nowego systemu, a także kontrola oraz nadzór procesów produkcyjnych.
***
System szaf pełnogabarytowych VX25
Zaprezentowany w ubiegłym roku system szaf pełnogabarytowych Rittal VX25 idealnie wpisuje się w nowoczesny proces prefabrykacji, zgodny z założeniami Przemysłu 4.0. Dzięki połączeniu nowej szafy sterowniczej i jej cyfrowego bliźniaka produkt spełnia wszystkie wymagania cyfryzacji – od konfiguracji online i inżynierii, przez montaż, aż po automatyzację i tracking. Wysoka jakość i ciągłość danych w inżynierii pozwala firmie Rittal spełnić warunki połączenia realnego i fizycznego przebiegu procesów – z wyraźnym wzrostem efektywności dla konstruktorów aparatury sterowniczej i rozdzielczej.
***
Prezentacja oferty firmy LeineLinde. Cz. VI
Mamy przyjemność zaprezentować Państwu czujnik ESR 125 firmy LeineLinde przeznaczony do pomiaru odkształceń. Urządzenie dokonuje pomiaru odkształcenia płaskiej powierzchni, na której jest zamontowane, i przekazuje wynik pomiaru użytkownikowi aplikacji.
***
Konieczność konserwacji zostaje ustalona z wyprzedzeniem dzięki nowej prowadnicy liniowej z inteligentnych tworzyw sztucznych. Inteligentny czujnik igus śledzi zużycie liniowych łożysk ślizgowych, zwiększając niezawodność
Wykrywanie zużycia wkładek w systemach liniowych na wczesnym etapie było celem inżynierów igus, którzy opracowali teraz nową inteligentną prowadnicę liniową. Czujnik we wkładkach łożyskowych mierzy zużycie wkładki ślizgowej i generuje alarm po osiągnięciu określonego indywidualnie dla danej aplikacji limitu. Pozwala to na zaplanowanie konserwacji z wyprzedzeniem i uniknięcie nieoczekiwanej awarii systemu.
***
Mały, kompaktowy i ekonomiczny. Nowy bezsmarowy napęd z paskiem zębatym firmy igus
Szybka automatyzacja w ciasnych przestrzeniach montażowych: igus opracował wyjątkowo kompaktowy napęd z paskiem zębatym w oparciu o płaski system liniowy drylin N. Nowy napęd składa się z całkowicie standardowych komponentów, a zatem jest łatwy w montażu w ciągu kilku minut i ekonomiczny. Nowy system, wyposażony w silnik i sterowanie, może przenosić obciążenia do 20 N i ma przełożenie 60 milimetrów na 1 obrót silnika.
***
steute – nowe wyłączniki linkowe zatrzymania awaryjnego i czujniki zbiegania taśmy przenośników
Niemiecka firma steute zaprezentowała nowe serie wyłączników linkowych zatrzymania awaryjnego ZS 92 S i czujników zbiegania taśmy przenośników – ZS 92 SR. Charakteryzujące się bardzo nowoczesnym wzornictwem urządzenia zostały zaprojektowane specjalnie do pracy w najbardziej wymagających warunkach środowiskowych, a przy ich opracowaniu wykorzystano uwagi i wskazówki Klientów.
***
Carola Schwankner
Poznaj cyfrowego bliźniaka i wypuść nowy produkt na rynek znacznie szybciej
Na wszystkich rynkach światowych i we wszystkich branżach produkty przechodzą proces od koncepcji do wprowadzenia na rynek w coraz krótszym czasie. To, jak długo trwa opracowanie koncepcji maszyny i przygotowanie jej oprogramowania, może decydować o sukcesie lub porażce w wyścigu z konkurencją. Dlatego im szybciej nowy produkt pojawi się na rynku, tym lepiej. Cyfrowe bliźniaki mogą odgrywać ważną rolę w opracowywaniu i testowaniu osprzętu i oprogramowania maszyny.
***
Marek Trajdos
Płaskie połączenia masy i wyrównawcze
Wraz z ciągłym wzrostem ilości elektronicznych urządzeń elektrycznych i elementów nieliniowych w przemyśle oraz w obszarze komercyjnym i mieszkalnym narasta problem zjawisk pasożytniczych wynikających z oddziaływania wyższych harmonicznych prądu i napięcia.
***
Tadeusz Sawicki
Dennice wytwarzane w APC PRESMET
Firma APC PRESMET Sp. z o.o. jest producentem dennic o szerokim zakresie. Dennice wytwarzane są ze stali węglowej, nierdzewnej i kwasoodpornej. Istnieją dwie metody wytwarzania dennic: metodą wyoblania na zimno oraz metodą tłoczenia na gorąco.
***
9–11 października 2019 r. II Jesienna Szkoła Bezpieczeństwa Technicznego
Po sukcesie I Jesiennej Szkoły Bezpieczeństwa Technicznego, Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie Bezpieczeństwa Technicznego „Klub Paragraf 34” mają zaszczyt zaprosić do udziału w drugiej edycji konferencji. Spotkanie odbędzie się w dniach 9–11 października 2019 roku, w Wiśle, w Hotelu „Stok”.
***
Przemiennik częstotliwości ODE-3 w stopniu ochrony IP66 z możliwością instalacji na zewnątrz budynku
Invertek Drives – producent światowej klasy przemienników częstotliwości – pomaga zredukować koszty w procesie produkcyjnym, a najnowszy przemiennik częstotliwości ODE-3 w stopniu ochrony IP66 może pracować w ekstremalnych warunkach również na zewnątrz budynku.
***
Elastyczna technologia znakowania
Nieustanne zmiany trendów, rodzajów opakowań i składników powodują często, że producenci nie nadążają z doborem materiałów eksploatacyjnych i technologii. W branży przekąsek niezbędna staje się współpraca z ekspertami w dziedzinie identyfikacji produktów, którzy potrafią zaoferować szeroki wybór rozwiązań technicznych odpowiednich do różnych typów opakowań.
***
O firmie MASZCZYK
Firma MASZCZYK jest wiodącym polskim producentem obudów z tworzyw sztucznych do urządzeń elektronicznych oraz dostawcą systemów dla elektroniki. Od 35 lat, czyli od 1983 roku, dostarczamy nasze produkty krajowym i zagranicznym odbiorcom.
***
KOPEL – kooperacja w najlepszym wydaniu
Proste zasady budują sukces. Oferowane produkty we wszystkich oddziałach to nie jedyny zakres świadczeń dla klientów. Pracownicy toruńskiej firmy chcą być partnerami dla kupujących, dlatego prowadzą szeroki zakres usług dodatkowych, takich jak: doradztwo projektowe, techniczne, inwestycyjne i prawne. Hurtownie Elektryczne KOPEL przez lata obecności na rynku wypracowały plan działań skupiony na zasadach: zaplanuj, wykonaj, sprawdź i popraw. Te cztery elementy wpłynęły na pozytywną opinię o przedsiębiorstwie wśród klientów.
***
Dźwigamy nasze kable na nowy, innowacyjny poziom!
Dzięki wysokiej jakości i innowacyjnym rozwiązaniom ugruntowaliśmy pozycję TKD wśród najlepszych producentów na świecie. Możemy się pochwalić ponad 70-letnim doświadczeniem w zakresie dźwigów i suwnic wykorzystujących nasze kable do zastosowań ruchomych. Należą do nich doskonałe produkty do zwijaków, wózków i łańcuchów kablowych.
***
Konferencja Naukowo-Techniczna. ELGOR 2019
W dniach 24–25 października br. po raz trzynasty odbędzie się jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń branży górnictwa odkrywkowego w Polsce: Konferencja Naukowo-Techniczna ELGOR.
***
Monitouch z serii V9 – nowe standardy paneli HMI
Seria Monitouch V9 firmy Fuji Electric stanowi rewolucję w graficznych interfejsach użytkownika. Nowa koncepcja, nowa filozofia, dzięki której każdy użytkownik może uzyskać dostęp do najnowszych technologii sieciowych oferowanych globalnie, bez posiadania specjalistycznej wiedzy. Dzięki wydajnej komunikacji seria V9 stanowi jeden z najlepszych interfejsów komunikacyjnych między operatorem a aplikacją.
***
Trwałe oznaczenia o wysokiej jakości, zapewniające identyfikowalność i bezpieczeństwo żywności
Bezpieczeństwo i identyfikowalność żywności: przepisy, kwestie bezpieczeństwa żywności oraz wymagania sprzedawców detalicznych skutkują koniecznością stosowania dokładnych i czytelnych oznaczeń.
***
RAFAKO EBUS
Autobus został od postaw zaprojektowany i wykonany jako pojazd z elektrycznym układem napędowym i zasilaniem bateryjnym. Projekt powstał w trzech wersjach – szkolnej, podmiejskiej i miejskiej. W zależności od wersji ma od 35 do 66 miejsc, długość do 8,5 m. Jego ogromną zaletą jest wysokość – wynosząca niewiele ponad 3 metry.
***
Sławomir Miłoś
Sterowanie pracą pompy wody za pomocą falownika Cumark ES580P
Najnowsza seria ES wektorowych przemienników częstotliwości, charakteryzująca się wysoką niezawodnością, wydajnością, wielofunkcyjnością i inteligentnym sterowaniem napędem, cieszy się coraz większą popularnością na rynku automatyki napędów. Najnowsze oprogramowanie falownika ES580, przeznaczonego do sterowania pracą pomp i wentylatorów, realizuje energooszczędny algorytm sterowania pracą pompy wody i jej zabezpieczenia przed suchobiegiem.
***
Czy systemy automatyki przemysłowej są bezpieczne?
W 2010 roku wirus Stuxnet zainfekował sterowniki programowalne PLC odpowiedzialne za pracę wirówek elektrycznych w elektrowni atomowej w Iranie, zmieniając ich parametry tak, by doprowadzić do ich uszkodzenia. W efekcie program atomowy Iranu został cofnięty o kilka lat. Jesienią 2014 roku miał miejsce atak na jeden z zakładów metalurgicznych na terenie Niemiec.
***
Stacja przygotowania mieszanek węglowych ładowanych na samochody
Opisany system tworzenia mieszanek węglowych przeznaczony jest do przygotowania niewielkiej porcji mieszaniny o zadanej jakości, z dwóch składników o różnej zawartości popiołu. Składnikami są zazwyczaj zmiennej jakości węgiel surowy i węgiel płukany, składowane w rejonie mieszalnika. Stosowane powszechnie rozwiązania przeznaczone są do załadunku składów kolejowych i opierają się na wskazaniach popiołomierzy przenośnikowych.
***
RACK-DIN35. Najpopularniejsze modułowe obudowy kasetowe
Nowoczesne obudowy uniwersalne firmy ARMEL są dokładne i terminowo wykonywane oraz dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Dzięki doświadczeniu od 1982 roku wykonujemy nawet najbardziej skomplikowane modele i prototypy. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.
***
Elektronika. Znakowanie elementów elektronicznych
Branża elektroniczna przeżywa dynamiczny wzrost popytu na elementy mikroelektroniczne. Produkcja takich elementów wymaga tworzenia wyjątkowo trwałych kodów o mikroskopijnych rozmiarach. Tego rodzaju oznaczenia wykorzystywane są do serializacji produktów, co ułatwia walkę z piractwem i podrabianiem na rynku elektronicznym.
***
Wybrane konstrukcje robotów przemysłowych
Istnieje wiele rodzajów robotów, jednak w zastosowaniach przemysłowych najchętniej stosowanych jest kilka wybranych typów. Ogólnie przyjęto, że manipulatory robotów przemysłowych muszą mieć co najmniej trzy stopnie swobody (norma ISO 8373). Pełne rozwiązanie, przy dodaniu trzech dodatkowych stopni swobody umiejscowionych w nadgarstku (orientacja chwytaka), umożliwia dowolne poruszanie i orientowanie ciała w przestrzeni.
***
Edmund Ciesielka, Paweł Dybowski, Jakub Wójcik, Zbigniew Hanzelka
Możliwości zastosowania agregatu prądotwórczego jako źródła rezerwowego do produkcji energii elektrycznej
Streszczenie: W artykule przedstawiono analizę niezbędną do określenia możliwości technicznych i ekonomicznych wykorzystania agregatu prądotwórczego jako rezerwowego źródła energii elektrycznej do uzupełnienia produkcji energii w okresach występowania wysokich cen. Utrzymanie agregatu w stanie gotowości wiąże się z koniecznością okresowego uruchamiania oraz cyklicznego serwisowania materiałów eksploatacyjnych. Powiązanie tych okresów eksploatacji agregatu z możliwością dostawy energii elektrycznej w okresie występowania wysokich cen może znacznie obniżyć koszty użytkowania danego urządzenia. Powyższa analiza daje odpowiedź na pytanie, czy można powiązać uwarunkowania techniczne eksploatacji agregatu prądotwórczego z jego wykorzystaniem jako źródła na rynku energii elektrycznej oraz czy optymalizacja okresów eksploatacji będzie opłacalna dla właściciela agregatu.
ENG THE POSSIBILITY OF USING A POWER GENERATOR AS A RESERVE SOURCE FOR ELECTRICITY PRODUCTION
Abstract: The paper presents the analysis of technical and economic possibilities of using a power generator to supplement energy production in periods of high electricity prices on the market. For technical reasons power generator set requires periodic operation as well as replacement of consumables. Linking these periods of operation with the possibility of supplying electricity during the period of high prices seems to be economically justified. The analysis gives an answer to the question whether it is possible to link technical conditions for the operation of a power generator with its use as a source of energy on the electricity market and whether optimization of operating periods will be profitable for the owner of the generator.
***
Tadeusz Glinka
Dławiki w filtrach kompensacyjnych pasywnych
Streszczenie: Filtry pasywne wyższych harmonicznych są stosowane w sieciach elektroenergetycznych, do których są przyłączone nieliniowe odbiorniki energii elektrycznej dużej mocy. Filtr pasywny jest układem szeregowym indukcyjności L i pojemności C, tak dobranych, aby dla pulsacji ωv były w rezonansie. Pojedynczy filtr składa się z dławika indukcyjnego i baterii kondensatorów. Zarówno dławiki, jak i kondensatory powinny mieć znamionową moc pozorną dopasowaną do mocy harmonicznej, którą kompensują. Jeśli moc filtru jest za mała, to istnieje zagrożenie przegrzania termicznego dławika bądź baterii kondensatorów. Rdzenie magnetyczne dławików są dzielone tak, aby w obwodzie magnetycznym było kilka szczelin powietrznych. Segmenty rdzeni w zmiennym polu magnetycznym drgają. Drgania te przy słabym zamocowaniu rdzenia prowadzą do uszkodzenia mocowania i uszkodzenia uzwojenia. Załączono zdjęcia dławika z przegrzanym uzwojeniem i uszkodzonym mocowaniem rdzenia.
ENG Chokes in passive compensation filters
Abstract: Harmonic passive filters are used in power networks to which non-linear high-power electric energy receivers are connected. Passive filter is built as a series connection of inductance L and capacitance C, calculated for resonance at ων. A single filter consists of an induction choke and a capacitor bank. Both, chokes and capacitors, should have a nominal apparent power adjusted to the harmonic power they compensate. If the filter power is too low, there is a risk of overheating of the chock or capacitor bank. The magnetic cores of the chocks are divided so that there are several air gaps in the magnetic circuit. Segments of cores in a variable magnetic field vibrate. These vibrations lead to damage of the mounting and damage of the winding, when the core is not poorly installed. Photos of the chock with overheated winding and damaged core are attached.
***
Zbigniew Goryca
Energooszczędne wentylatory promieniowe
Streszczenie: W pracy pokazano trzy wentylatory promieniowe charakteryzujące się małym poborem energii. Wentylatory te wyposażone zostały w nowy układ napędowy, składający się z bezszczotkowego silnika prądu stałego i energoelektronicznego układu (falownika) sterującego pracą silnika. Pokazano konstrukcję silnika użytego w wentylatorach, na który zużyto znacznie mniej żelaza i miedzi w porównaniu z silnikami dotychczas stosowanymi. Omówiono zasadę sterowania bezczujnikowego zastosowaną w falowniku oraz pokazano prototyp falownika. Porównano pobory mocy wentylatorów dotychczas stosowanych z wentylatorami wyposażonymi w nowe układy napędowe. Opracowane wentylatory przeznaczone są do pracy przy piecach centralnego ogrzewania, w ekstruderach do produkcji butelek PET oraz w układach klimatyzacji. Zużywają one ponad dwukrotnie mniej energii niż urządzenia stosowane obecnie.
ENG ENERGY-SAVING CENTRIFUGAL FANS
Abstract: The paper presents three centrifugal fans with low power consumption. The fans are equipped with a new drive system consisting of a brushless DC motor and power electronics system (inverter) used for motor control. The construction of the motor required much less iron and copper than the present motors. The principle of sensorless control of inverter is discussed and the prototype of the inverter is presented. The power consumption of the existing fans and the ones equipped with new drive systems is compared. The developed fans are designed to work with central heating furnaces, in extruders for the production of PET bottles, and in air-conditioning systems. They consume over twice as little energy as currently used fans.
***
Zbigniew Szulc
Zmniejszenie emisji CO2 i innych zanieczyszczeń generowanych przez elektrownie węglowe poprzez modernizację napędów elektrycznych pomp i wentylatorów
Streszczenie: Szukanie metod ograniczenia zanieczyszczeń generowanych przez elektrownie węglowe w Polsce jest jednym z najważniejszych działań w energetyce. Największe zanieczyszczenia to CO2 którego przy wyprodukowaniu 1 MWh energii elektrycznej może wynosić około 0,9 tony. W artykule przedstawiono jedną z metod ograniczania tych zanieczyszczeń dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania na energię elektryczną przez napęd pomp i wentylatorów. W Polsce istnieją już praktyczne rozwiązania techniczne, które z dobrym efektem zmniejszyły od 10% do 30% zużycie energii elektrycznej poszczególnych aplikacji. Pozostałe do modernizacji układy napędowe zużywają jeszcze 40% generowanej energii elektrycznej (25% pompy i 15% wentylatory). Modernizacja tych układów pozwoli na zaoszczędzenie w ciągu 8–10 lat takiej ilości energii, że emisja CO2 zmniejszyła by się o 10%.
ENG Reduction of CO2 and other pollution produced by coal power stations through modernization of electric drives of pumps and fans
Abstract: One of the most important action in power engineering is searching for methods of pollution reduction. The biggest pollution is CO2. Emission of it in production of electricity is around 0,9 tons / 1 MWh. The article presents one of the methods of pollution reduction. This method based on decreasing energy consumption of electric drives of pumps and fans. There are practical technical solution in Poland, which decreased energy consumption from 10% to 30%. Others electric drives before modernization consume around 40% of total production of electricity (25% pumps and 15% fans). The modernization of such drives gives the possibility of reduction CO2 emission by 10% within 8 to 10 years.
***
Emil Król
Charakterystyki mechaniczne napędów trakcyjnych – metody kształtowania
Streszczenie: W artykule zaprezentowano najważniejsze zalety silników stosowanych w różnego typu pojazdach z napędem elektrycznym. Na wstępie opisano typy silników elektrycznych, ich podstawowe wady i zalety. W kolejnej części skupiono się głównie na silnikach synchronicznych z magnesami trwałymi oraz na metodach kształtowania ich charakterystyki mechanicznej tak, aby była jak najbardziej zbliżona do charakterystyki optymalnej. Charakterystyka optymalna napędu gwarantuje wysoką dynamikę oraz szeroki zakres prędkości obrotowych, przy których może pracować. Pokazano proces kształtowania charakterystyki mechanicznej napędu elektrycznego, który został zaprojektowany do samochodu osobowego. Zoptymalizowane układy napędowe pojazdów mogą przyczynić się do znacznego upowszechnienia samochodów z napędem elektrycznym, co doprowadzi do zmniejszenia emisji spalin w miastach oraz poprawy komfortu życia ich mieszkańców. Odpowiednia konstrukcja pojazdu elektrycznego i inteligentne jego sterowanie pozwoli wykorzystać energię hamowania do ładowania akumulatorów trakcyjnych.
ENG MECHANICAL CHARACTERISTICS TRACTION DRIVES – METHODS OF SHAPING
Abstract: The article presents the most important advantages of electric motors used in various types of electric vehicles. At the beginning, describe basic advantages and disadvantages of electric motors. The next part focuses mainly on permanent magnets synchronous motors and methods of shaping mechanical characteristics so that it is as close to as possible to the optimal characteristic. The optimum drive characteristic provides high dynamics and a wide range of rotational speeds. Shown is the process of shaping the mechanical characteristics in an electric drive that has been designed for a passenger car. Optimized drive systems of vehicle may help to propagate the use of electric drive. This will contribute to reduction of exhaust gas emission in cities and improved life comfort of the population. Appropriate design of electric vehicle and intelligent control will make it possible to use braking energy for charging traction batteries.
***
Zygmunt Kuran, Michał Krzęcio, Marian Duży
Nowe rozwiązanie zabezpieczenia ziemnozwarciowego, obejmującego 100% uzwojeń stojana generatora iZAZ-INJ produkcji ZAZ-En Sp. z o.o.
Streszczenie: W artykule przedstawiono nowe rozwiązanie zabezpieczenia ziemnozwarciowego, obejmującego 100% uzwojeń stojana generatora oraz porównano jego zasadę działania z obecnie stosowanymi układami, bazującymi na wstrzykiwaniu sygnału pomiarowego w punkcie neutralnym generatora uziemionego przez rezystor. Firma ZAZ-En, w ścisłej współpracy z dr. Zygmuntem Kuranem, opracowała własne rozwiązanie zabezpieczenia stuprocentowego stojana, w oparciu o nowatorską, opisaną w artykule metodę. Prace zostały wykonane w ramach projektu pt. „Opracowanie, walidacja i wdrożenie do produkcji układu zabezpieczeń ziemnozwarciowych stojana i wirnika generatora, wykorzystującego metodę wstrzykiwania sygnału pomiarowego” w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego; Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020, Działanie 1.2 Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach.
***
Mirosław Łukiewski, Agnieszka Łukiewska
Optymalizacja konstrukcji transformatorów w aplikacjach elektromobilnych
Streszczenie: W artykule omówiono wybrane zagadnienia optymalizacyjne związane z budową transformatorów pracujących w przetwornicach pojazdów elektromobilnych. Porównano wyniki symulacji wpływu materiału magnetycznego rdzenia na straty i wymiary gabarytowe transformatora. Przedstawiono również optymalizację konstrukcji transformatora w celu zwiększenia skuteczności wymuszonego chłodzenia. Parametry symulowano, wykorzystując oprogramowanie projektowe firmy RALE Engineering GmbH.
ENG Abstract: In this article selected optimizing issues related to the construction of the transformers worked in static converters of electro-mobile vehicles were discussed. The simulation of the effect of core magnetic material on the losses and transformer sizes have been compared. Moreover, the increase of effected – cooling due to solution of transformer construction were performed. The parameters were simulated using design software by RALE Engineering GmbH
***
Marek Dźwiarek, Tomasz Strawiński
Wymagania stawiane wyposażeniu elektroizolacyjnemu stosowanemu podczas prac w warunkach zagrożeń elektrycznych
Zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym jest podstawowym rodzajem zagrożenia towarzyszącego procesom wykorzystania energii elektrycznej oraz użytkowania maszyn i urządzeń zasilanych energią elektryczną. Podstawowym środkiem bezpieczeństwa stosowanym przy zagrożeniu porażeniem prądem elektrycznym jest izolacja stosowana w formie różnych rozwiązań technicznych przede wszystkim po stronie urządzeń elektrycznych (konstrukcyjnie przewidziana izolacja części czynnych), która pozwala przeciętnemu użytkownikowi na bezpieczne użytkowanie urządzeń elektrycznych w podstawowym zakresie ich przeznaczenia.
***
Janusz Nowastowski
Aktualny system normalizacji w Polsce w obszarze elektryki
W środowisku elektryków, skupionych w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich, wyrażana jest opinia, że stan normalizacji w Polsce pozostawia sporo do życzenia.
***
Andrzej Dębowski, Paweł Stankiewicz, Marek Marczak
Efektywność energetyczna napędu trakcyjnego z silnikiem pmsm na przykładzie autobusu elektrycznego
Streszczenie: W artykule przedstawiono wyniki wstępnej identyfikacji parametrów jednego z pierwszych prototypów wielobiegunowego silnika synchronicznego z magnesami trwałymi (PMSM) budowanego przez INiME KOMEL. Wartości wstępnie oszacowanych parametrów, uzupełniające dane techniczne silnika podawane przez producenta, pozwalają na zbudowanie zastępczego modelu matematycznego trakcyjnego napędu elektrycznego z takim silnikiem. Dzięki temu modelowi na drodze symulacji komputerowej możliwe jest przeanalizowanie pod względem spodziewanej efektywności energetycznej napędu pewnego przykładowego autobusu elektrycznego, rozumianej jako energia zużywana i/lub akumulowana w czasie trwania późniejszego testu drogowego rzeczywistego pojazdu, polegającego na przejeździe zadanego odcinka drogi w sposób zgodny z wymaganiami standardu SORT.
ENG ENERGY EFFICIENCY OF AN PMSM TRACTION DRIVE ON AN ELECTRIC BUS EXAMPLE
Abstract: The article presents the results of the preliminary parameter identification in one of the first prototypes of a multipolar synchronous motor with permanent magnets (PMSM), currently constructed by INiME KOMEL. The values of these initially estimated parameters, supplementing the motor’s technical data provided by the manufacturer, allow to build a substitute mathematical model of an electric traction drive with such a motor. Thanks to this model, on the way of computer simulation it is possible earlier to analyze in terms of expected energy efficiency of the electric bus drive with such an engine, understood as energy consumed and/or accumulated during the subsequent road test of a real vehicle, the course of a later road test of such a vehicle, relies on passing a given road section in a manner consistent with the requirements of the SORT standard.
***
Tadeusz Sawicki
Urządzenie do obcinania dennic
Zdecydowana większość wykonywanych dennic, służących do produkcji zbiorników i cystern, wytwarzana jest metodą tłoczenia na gorąco. Dennica wytłoczona na gorąco nie jest idealnie okrągła i zawsze posiada naddatek na obcięcie. Średnicę dennicy po tłoczeniu wyznacza się z obwodu, tj. mierząc obwód i dzieląc przez liczbę π, otrzymujemy wymagany wymiar. Wysokość dennic jest ściśle regulowana normami i przepisami i uzyskuje się ją po obcięciu. Uzyskując odpowiednią wysokość, płaszczyznę otrzymaną na grubości ścianki dennicy należy ukosować do spawania, w celu późniejszego połączenia z cargą.