Archiwum - numer 02/2004
Maciej KuczyńskiIMPACT - System widzenia maszynowego firmy PPT Vision
Zautomatyzowane systemy kontrolno-pomiarowe, wykorzystujące analizę obrazów rejestrowanych za pomocą kamer cyfrowych, coraz częściej spotyka się wszędzie tam, gdzie wymagana jest najwyższa jakość i wydajność produkcji. Technologia, stworzona niegdyś na potrzeby wojska i misji kosmicznych, do niedawna dostępna jedynie dla przemysłowych gigantów, stała się obecnie osiągalna nawet dla małych przedsiębiorstw. (...)Ponad dwie dekady doświadczeń i ciągły rozwój oferowanych rozwiązań sprawiły, że systemy wizyjne spod znaku PPT Vision stały się wzorem szybkości działania, powtarzalności, dokładności oraz elastyczności.
***
Michał Kalinowski
Przemiennik częstotliwości ACTIVE firmy Bonfiglioli
Podstawowymi czynnikami sukcesu rynkowego jest kompleksowość oferty oraz wysoka jakość oferowanych produktów, udokumentowana certyfikatem ISO 9000. Zarówno jednym, jak i drugim może pochwalić się firma Bonfiglioli. Oferowane przekładnie mechaniczne oraz przemienniki częstotliwości pozwalają na pełną realizację aplikacji sterowania prędkością, momentem i położeniem silników indukcyjnych. Przemienniki częstotliwości serii ACTIVE to najnowsza rodzina napędów wektorowych o zasilaniu jednofazowym oraz trójfazowym i zakresie mocy od 0,55 kW do 18,5 kW. Aktualna oferta firmy Polpack Sp. z o.o. w Toruniu zapewnia odbiorcy możliwość sterowania parametrami napędu zarówno w sposób elektryczny, jak i dotychczasowy - mechaniczny.
***
Tanie komponenty automatyki
Budując maszynę lub tylko element wykonawczy na linii technologicznej, konstruktor często sięga po proste urządzenia automatyki, z których buduje kompleksowe rozwiązanie, spełniające wymagania określone przez specyfikę linii technologicznej. Mimo istnienia złożonych sterowników PLC, realizujących wiele funkcji, zaawansowanych czujników wyposażonych w inteligencję ułatwiającą podłączenie, w praktyce często bardziej opłacalne jest stosowanie prostych liczników, wskaźników i mikrosterowników PLC, łatwiejszych w programowaniu i bardziej czytelnych dla większości automatyków oraz najprostszej sensoryki o uznanych standardach podłączania.
***
Jan Wojciechowski, Przemysław Wyglądacz, Wojciech Nitek
Modernizacja napędów ruchów głównych w obrabiarkach skrawających - Wydłużanie cyklu życia obrabiarek
Rosnący poziom życia społeczeństwa ma coraz większy wpływ na poziom popytu. Konkurencja z kolei wymusza konieczność szybkiego reagowania na potrzeby rynku. Nowe produkty powinny być dostarczane na rynek w możliwie krótkim czasie, cena ich powinna być relatywnie niska, a jakość najlepsza. Konsekwencją tego jest zapotrzebowanie przemysłu wytwórczego na nowoczesne obrabiarki o dużej wydajności i szerokich możliwościach technologicznych. Tę nowoczesność parku maszynowego można uzyskać nie tylko przez zakup nowych maszyn i urządzeń, ale także przez modernizację nie nowoczesnych, ale sprawnych technicznie i nadal eksploatowanych obrabiarek [1].
***
Rafał Lebioda
Możliwości komunikacyjne falowników firmy Stöber
Niezaprzeczalnym faktem jest, że informacja odegrała w XX wieku bardzo istotną rolę. W naturalny sposób pociągnęło to za sobą rozwój technik przekazywania i wymiany danych, gdzie sieci komputerowe stały się niezwykle sprawnym narzędziem. Szybkość wymiany informacji i wysoka niezawodność systemów mikroprocesorowych spowodowały, że wykorzystuje się je do sterowania i kontrolowania procesów produkcyjnych. Rozproszone systemy sterowania pozwalają na dużą elastyczność i ograniczenie kosztów związanych z wytwarzaniem, a także na zwiększenie bezpieczeństwa oraz pewności pracy maszyn i urządzeń w instalacjach produkcyjnych.
***
Zbigniew Pawelski
Wybrane parametry i algorytm sterowania automatycznej skrzyni biegów na przykładzie samochodów BMW - Sterowanie automatycznej skrzyni biegów - cz. II
***
Anna Nozdryn-Płotnicka
Co daje odświeżony wortal AUTOMATYKA ONLINE?
Od początku tego roku wortal Automatyka OnLine działa już w nowej szacie i z nowymi funkcjami. Zupełnie nowymi elementami redakcyjnymi są Wiadomości i Światowe Życie, jak również zapytania ofertowe i oferty pracy z pełnymi danymi teleadresowymi dla wszystkich użytkowników.
***
Elektronicznie komutowane silniki prądu stałego
Elektronicznie komutowany silnik prądu stałego jest pojęciem, z którym się coraz częściej spotykamy nie tylko w obszarze automatyki, ale również i w różnych systemach napędowych urządzeń obrabiających, wentylatorów pomp, urządzeń do pakowania i w wielu innych zastosowaniach. Można też zakładać, że popularność wykorzystywania tych silników będzie cały czas wzrastać. Przyjrzyjmy się, co się właściwie ukrywa za tym pojęciem i do jakich zastosowań ten silnik jest przede wszystkim przeznaczony.
***
Jerzy Ostrowski, Edward Kowalewski
Szef Danfoss Motion Controls z wizytą w ASC Sp. z o.o.
19 stycznia 2004 roku przy Legionowej 24 w Warszawie odbyło się niecodzienne spotkanie: Andrzej Chuweń - prezes i Janusz Uściński - wiceprezes ASC Automatyka Systemów Chłodniczych Sp. z o.o., gościli w siedzibie swojej firmy Svena Rudera - prezesa Działu Napędów Elektrycznych firmy Danfoss na świecie (Danfoss Motion Controls), Kima Christensena - szefa globalnego marketingu, jednocześnie szefa sprzedaży w Europie oraz Jarosława Leśko - dyrektora Działu Napędów Elektrycznych w Polsce. Wizyta ta była wyrazem uznania dla ASC - lidera sprzedaży w Polsce przetwornic częstotliwości i softstartów Danfossa w 2003 roku.
***
Marian A. Partyka
Optymalizacja strukturalna układów złożonych z typowych elementów z wykorzystaniem tablic decyzyjnych
W opracowaniu przedstawiono zapisy strukturalne układów złożonych z typowych elementów z wykorzystaniem formalnych wyrażeń logicznych. Wykazano możliwość zastosowania tablic decyzyjnych w procesie dekompozycji i/lub kompozycji schematów strukturalnych. Uwzględniono możliwość połączeń odpowiednich tablic decyzyjnych jako proces grupowania wybranych elementów danego układu złożonego z typowych elementów. Podano przykład układu hydraulicznego, w którym zredukowano liczbę typowych elementów na podstawie przekształceń logicznych warunków działania elementów i układu z wykorzystaniem wyrażeń analitycznych i zapisów kodowych tablic decyzyjnych.
***
Z Eltronem w świat automatyki - Bezkontaktowe wyłączniki bezpieczeństwa CES firmy EUCHNER
Są to urządzenia, których zadaniem jest niedopuszczenie do uruchomienia maszyny w sytuacji, gdy drzwi, na których zamontowany jest taki wyłącznik, są otwarte. (...)Technologia taka jest znana od lat i z powodzeniem stosowana w fabrykach przemysłu samochodowego. Zaletą systemu jest brak konieczności zasilania nośnika kodu, który może pracować przez wiele lat, nie wymagając serwisowania.
***
TestStand 3.0
TestStand 3.0 to najnowsza wersja oprogramowania do zarządzania testami, która została zaprojektowana przez National Instruments, by pomóc inżynierom zbudować i rozwijać projekty automatyzacji systemów przemysłowych i kontrolnych w czasie krótszym nawet o 75 procent. TestStand 3.0 zawiera ponad 30 nowych funkcji, włączając w to rozszerzony interfejs LabVlEW, pozwalający na szybkie łączenie z programami testującymi tworzonymi w LabVIEW, kontrolki interfejsu użytkownika znacząco przyspieszające tworzenie interfejsu operatora stanowiska testowego oraz nowe narzędzie do szybkiej dystrybucji lokalnej i rozproszonej systemu testowego.
***
Vision 7 Development Module
National Instruments zaprezentowało nowe Vision 7 Development Module dla LabVIEW 7 Express, które dostarcza narzędzi do analizy obrazów inżynierom potrzebującym szybko zaprojektować, stworzyć i przetestować wysoce zaawansowane aplikacje. Vision 7 Development Module zapewnia wzrost wydajności w porównaniu z poprzednimi wersjami. Na przykład w przypadku aplikacji do analizy cząstek inżynier może wybrać z ponad osiemdziesięciu różnych pomiarów cząstek, które są teraz od 2 do 10 razy szybsze, niż funkcje występujące w poprzednich wersjach modułu.
***
Measurement Studio 7.0
Measurement Studio 7.0 National Instruments jest obszernym zestawem klas i kontrolek do tworzenia aplikacji pomiarowych oraz do automatyzacji procesów w Microsoft Visual Studio .NET 2003. Klasy i kontrolki upraszczają integrację z urządzeniami I/O oraz tworzenie interfejsu użytkownika, znacząco redukując czas tworzenia aplikacji przez inżynierów i naukowców w Visual Studio .NET 2003.
***
Nowa seria kart akwizycji danych
PXI-4204 i PXI-4220 są pierwszymi dwoma produktami National Instruments z nowej serii SC z rodziny kart akwizycji danych (DAQ) ze zintegrowanym przetwarzaniem sygnału. Nowa seria SC bardzo łatwo integruje się z LabVIEW 7 Express, pozwalając na szybsze i łatwiejsze zbieranie danych i analizę wysokonapięciowych i szybkozmiennych sygnałów z 16-bitową precyzją.
***
NI CVS-1454 Compact Vision System
NI CVS-1454 Compact Vision System jest systemem wizji przemysłowej firmy National Instruments, który w połączeniu z możliwościami LabVIEW czyni kamery inteligentniejszymi w niskobudżetowych i wytrzymałych systemach.
***
Przekaźniki wąskoprofilowe PI6
Konstrukcja przekaźnika jest odpowiedzią na oczekiwania automatyków zwią-zane z elementami łączeniowymi/wykonawczymi o ekstremalnie małych gabarytach, pozwalającymi tworzyć aplikacje oszczędzające miejsce na szynach montażowych. Szerokość przekaźnika wynosi 6,2 mm i nie ma żadnych ograniczeń do zestawiania ich ze sobą - stycznie.
***
Wojciech Doliński
Nowe podejście do bezpieczeństwa produktów w ramach wspólnego rynku Unii Europejskiej - część II- Znak CE
W poprzednim artykule podano podstawowe informacje na temat systemu bezpieczeństwa wyrobów stosowanego w Unii Europejskiej, który nakazuje oznaczać znakiem "CE" określone produkty, objęte dyrektywami "nowego podejścia". Istotnym elementem tego systemu są tzw. moduły oceny zgodności, czyli procedury, którymi powinni posługiwać się producenci w procesie oceny zgodności swoich wyrobów z wymaganiami bezpieczeństwa podanymi w dyrektywach.
***
Łukasz Widera
Master-K120S - nowy sterownik kompaktowy firmy LG
W połowie ubiegłego roku na polskim rynku zadebiutowała nowa rodzina kompaktowych sterowników PLC koreańskiego koncernu LG Industrial Systems, będąca następczynią udanej rodziny Master-K80S. Projektanci poszerzyli zakres dostęp-nych funkcji, wzbogacając sterownik m.in. większą liczbą szybkich liczników, wprowadzając funkcje sterownia silnikami krokowymi bądź serwonapędami, udoskonalając wbudowane regulatory PID oraz dodając kolejny port komunikacyjny. W ten sposób powstał bardzo funkcjonalny produkt przeznaczony głównie do sterowania maszyn oraz dla małych instalacji przemysłowych.
***
Krzysztof Pyszyński
Regulatory temperatury w ofercie LUMEL S.A.
Lumel SA - największy polski producent aparatury kontrolno-pomiarowej - oferuje swoim klientom kompletne rozwiązanie w zakresie układów automatycznej regulacji temperatury z zastosowaniem produkowanych przez siebie elementów. Oferta obejmuje zarówno czujniki, jak i przetworniki temperatury (typ P11T i P12U), które znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba przesłania informacji na dalszą odległość lub też wykorzystania jednej informacji w kilku miejscach - np. regulacja, lokalny odczyt i rejestracja.
***
Miniaturyzacja z wtykami wykonanymi natryskowo
Miniaturyzacja i równoczesne zwiększenie ilości cykli pracy powodują, że liczne tradycyjne tzw. "przystosowane do konstrukcji łańcuchowych" przewody szybko osiągają granice funkcyjne. Zmniejszenie przestrzeni konstrukcyjnych stawia przed przewodami systemów zasilania szczególnie wysokie wymagania pod względem zdolności zginania oraz odporności na zginanie. Dochodzą do tego większe prędkości procesu połączone z wymogiem wysokiej żywotności.
***
Zmieniają polski przemysł
Uroczysta Gala Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości, która rokrocznie podsumowuje kolejne edycje programu "Zmieniamy Polski Przemysł" odbyła się 28 stycznia br. w salach warszawskiego Hotelu Sheraton. Gośćmi uroczystości byli laureaci tytułu "Ten, który zmienia polski przemysł" z tego roku i z lat poprzednich, politycy, analitycy i lobbyści, a przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy na co dzień zmieniają oblicze gospodarki.
***
Dariusz Mokry
BUDMA po raz trzynasty
"Największe w Polsce przedsięwzięcie promocyjne poświęcone budownictwu, spotkanie całego środowiska budowlanego, miejsce prezentacji rynkowych nowości" - to zdanie najlepiej oddaje tegoroczne Targi BUDMA 2004. Odbyły się one w dniach 20-23 stycznia br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.