Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 7-8/2023

Napędy i Sterowanie
numer 7-8/2023


Promark T-2000 – game changer na rynku drukarek termotransferowych
Niewielka waga, małe gabaryty, wbudowana pamięć wewnętrzna, wygodna klawiatura i podświetlany ekran – to się nie zmieniło. Na pierwszy rzut oka drukarka Promark T-2000 wygląda jak dyskretnie odświeżona wersja poprzedniego modelu. Tymczasem to jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń tego typu! Czym zaskakuje nas drukarka Promark T-2000 i co może zaoferować instalatorowi? Sprawdźmy. 

 
 
***


Nowa seria przeciwwybuchowych silników budowy wzmocnionej (Ex eb wg ATEX) w klasie sprawności IE3 (PREMIUM)
Ogólnoświatowa tendencja do ograniczania zużycia energii elektrycznej jest głównym motorem do wprowadzania nowych, wyższych, obligatoryjnych poziomów sprawności (MEPS – Minimum Energy Performance Standards) dla maszyn i urządzeń.


***


Łańcuchy kołem się toczą
BOLTEX w 2023 roku obchodzi 30-lecie swojego istnienia. Jest to dość długi staż dla polskiej firmy. Staż, który pozwala z dumą mówić o tysiącach zadowolonych klientów w kraju i za granicą, ogromnej liczby realizacji zarówno standardowych jak i bardzo nietypowych i innowacyjnych. To czas, który pozwalał zbudować ofertę dopasowaną do najbardziej wymagających potrzeb.
 
 
***

 
igus® #enjoyneering, 190 innowacji motion plastics® i ogłoszenie laureatów polskiej edycji konkursu manus® 2023
14 czerwca, w siedzibie igus® Polska w Warszawie, odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano najważniejsze nowości motion plastics i wyjątkowe rozwiązania cyfrowe igus® #enjoyneering oraz wręczono statuetki laureatom polskiej edycji konkursu manus 2023,  na najbardziej innowacyjne zastosowania łożysk ślizgowych.  igus® niezmiennie zwiększa tempo innowacji i podkręca atmosferę.  
 

***

Konrad Trzop, Adam Rozmus, Dawid Szurgacz, Jacek Maślanka, Łukasz Bazan, Norbert Wojnar, Mateusz Rosół

Monitorowanie położenia zmechanizowanej obudowy w warunkach ściany wydobywczej
Sekcja obudowy zmechanizowanej stanowi jedną z głównych maszyn kompleksu ścianowego. Obudowa górnicza zabezpiecza pracę załogi oraz pełni rolę transportową, odpowiadając bezpośrednio za przemieszczanie się maszyny urabiającej i przenośnika ścianowego w kierunku calizny węglowej. Prawidłowa praca sekcji i jej bezawaryjność jest wyzwaniem w procesie produkcji węgla kamiennego. Artykuł prezentuje wyniki badań systemu monitoringu ciśnienia i położenia zmechanizowanej obudowy ścianowej w warunkach rzeczywistych. System, oprócz pomiaru ciśnienia w układzie podpornościowym obudowy, monitoruje parametry nachylenia poszczególnych elementów sekcji oraz określa jej wysokość w wyrobisku ścianowym. W artykule przedstawiono oprogramowanie systemu do wizualizacji ciśnienia oraz parametrów geometrycznych obudowy oraz omówiono sposób pracy układu pomiarowo - rejestrującego.  Badania stanowiskowe w warunkach dołowych przeprowadzono dzięki transmisji danych pomiarowych z zainstalowanego układu na powierzchnię zakładu.


***


Przemysł drzewny i meblarski w czasach transformacji – DREMA 2023
Już w połowie września 2023 teren Międzynarodowych Targów Poznańskich zamieni się w arenę innowacyjnych technologii, kreujących nowe trendy w przemyśle drzewnym i meblarskim. Podczas targów DREMA będzie można zobaczyć roboty, zaawansowane systemy, energo – i surowcooszczędne rozwiązania, widowiskowe pokazy prezentujące maszyny w ruchu czy wziąć udział w praktycznych warsztatach, zawodach i panelach dyskusyjnych. Wydarzenie, które jest najważniejszym spotkaniem liderów branży w tej części Europy, potrwa cztery dni -  od 12 do 15 września br. 


***


NORD Napędy mają już 25 lat
Dzięki zaangażowaniu zarządu i wysoko wykwalifikowanego zespołu pracowników, niewielka, kilkuosobowa firma rozwinęła się w jednego z najważniejszych dostawców napędów w naszym kraju. W bieżącym roku przypada 25. rocznica założenia Nord Napędy sp. z o.o.


***


Dlaczego cęgowe mierniki prądu upływu AC firmy HIOKI są tak wyjątkowe? 
Firma HIOKI jest niekwestionowanym liderem rozwiązań technicznych umożliwiających precyzyjne pomiary prądu AC/DC. W ofercie firmy HIOKI znajdziemy cęgowe mierniki prądu wykorzystujące tradycyjne rozwiązania układowe oparte wyłącznie o czujnik Halla oraz bardziej zaawansowane uwzględniające dodatkowo technikę strumienia zerowego. Biorąc pod uwagę historię firmy oraz doświadczenie inżynierów HIOKI,  nie jest zaskoczeniem, że w ofercie odnajdziemy szeroką gamę mierników cęgowych, w tym trzy wyjątkowe przyrządy - mierniki cęgowe przemiennego prądu upływu.


***


Artur Kozłowski, Dariusz Rogowski

Standaryzacja i certyfikacja cyberbezpieczeństwa w Łukasiewicz – EMAG
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG jest instytutem sieci, specjalizującym się w informatyce stosowanej, informatyce technicznej oraz technologiach informacyjnych. Łukasiewicz - EMAG zajmuje się m.in. szeroko rozumianym cyberbezpieczeństwem, sztuczną inteligencją, analizą danych, ideą smart cities, cyfrowymi usługami publicznymi, IoT, przemysłem 4.0, dostępnością plus.


***

Artur Kozłowski, Dariusz Rogowski

Wydobycie boliwijskiego litu do produkcji akumulatorów samochodowych
Przedstawiony w grudniowym (2022) numerze „Napędów i Sterowania” silnik komutatorowy do napędu rogatkowego spełnia swoje zadania, ale ma typowe dla silników komutatorowych wady, jakimi są: konieczność okresowej konserwacji węzła komutator – szczotka, konieczność okresowego czyszczenia wnętrza silnika z pyłów powstających ze ścierania szczotek oraz konieczność wymiany szczotek. 


***


Rozwiązania IE5 firmy SEW-EURODRIVE. Silniki synchroniczne DR2C..
Silniki synchroniczne serii DR2C... to jeden z modułów rozwiązania IE5, który pozwala osiągnąć większe oszczędności w zakresie zużycia energii. Silniki DR2C zostały zaprojektowane z myślą o eksploatacji z falownikiem, a dzięki rezerwom dynamicznym 
i termicznym zapewniają zrównoważoną pracę oraz redukcję kosztów na przestrzeni całego cyklu życia.


***
 

Artur Polak, Jacek Przybyłka

Ograniczenie prądów łożyskowych
Pasożytnicze zjawiska występowania prądów i napięć wałowych w maszynach elektrycznych często powodują uszkodzenia elementów układu napędowego, takich jak: sprzęgła, łożyska i wały. W artykule przedstawiono nowatorską metodę eliminacji prądów i napięć wałowych. Opisano zastosowane rozwiązania, które pozwoliły na zbudowanie modelowego silnika  napędu wentylatora.


***

Nie każda firma dostanie dotację z UE
Trwają w pełni nabory wniosków dla firm w ramach różnych programów krajowych, a i programy regionalne powoli się rozkręcają. Czytając materiały reklamowe rozsyłane natrętnie przez firmy doradcze i bardziej oschłe informacje, gdzie wskazywane są długie listy dotowanych zakupów – można nabrać przekonania, że po okresie zastoju mamy krainę szczęśliwości w dotacjach. Każdy i na wszystko uzyska dotację i to niemal 100-procentową.


***


Adam Sobel, Michał Brocki

System sterowania mocą bierną w elektrowni fotowoltaicznej Rzezawa 60 MW
Fotowoltaika jest jednym z najszybciej rozwijających się rodzajów odnawialnych źródeł energii, a przy tym jest przyjaznym i najmniej inwazyjnym dla środowiska rozwiązaniem.
Eksploatacja nowo powstających instalacji fotowoltaicznych, zarówno mikroinstalacji jak i tych największych o mocach przekraczających kilkadziesiąt, a nawet kilkaset megawatów spotyka się z różnego rodzaju problemami.
 
 
***

Antoni Łopata, Valery Kyryliuk, Robert Duszewski

Technologia pirolizy i jej znaczenie dla rozwoju energetyki lokalnej w gminach i ochrony środowiska - projekt uniwersalnego gazyfikatora
Zastosowanie technologii pirolizy oraz upowszechnienie produkcji energii na bazie odpadów komunalnych będzie miało ogromne znaczenie dla rozwoju energetyki lokalnej w gminach i ochrony środowiska. Każda gmina przy niewielkich nakładach inwestycyjnych będzie mogła utylizować odpady komunalne produkując energię na własne potrzeby.


***

Aleksandra Latos, Jerzy Mikulik

Sterowanie miejscem i ruchem na parkingu przy wykorzystaniu siatki LED
W publikacji opisano jeden z kluczowych elementów nowego inteligentnego systemu zarządzania, który odpowiedzialny jest za wizualną komunikację z kierowcą, wskazywanie  miejsca parkingowego i wyświetlanie komunikatów świetlnych dotyczących dojazdu. Dla nowego rozwiązania parkingu o rekonfigurowalnej strukturze konieczne jest zastosowanie specjalnej siatki LED, która będzie mogła wyświetlać na powierzchni parkingu aktualne rozwiązanie, co do liczby i wielkości miejsc oraz ich wzajemne ustawienie. Siatka LED, która została opisana ma punkty świetlne umieszczone w aluminiowych listwach montażowych w zewnętrznej warstwie parkingu. Punkty mogą świecić w różnych kolorach światłem ciągłym lub przerywanym według potrzeb. Parametr tej siatki to 250 mm, czyli odległość wzajemnie sąsiadujących punktów od siebie, w osi X oraz Y. System siatki LED pozwala nie tylko na podświetlenie wybranego wolnego miejsca dla kierowcy, ale również na wyświetlanie wskazań co do dojazdu na drodze wewnętrznej/manewrowej parkingu.
 
 
***


36. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB®2023 odbędą się
w dniach 12–14 września 2023

Tegoroczne Targi ENERGETAB zbliżają się wielkimi krokami.
Udział w targach to doskonała okazja do nawiązania bezpośrednich kontaktów biznesowych między wystawcami a projektantami, dostawcami usług i czołowymi przedstawicielami przedsiębiorstw energetycznych – zarówno z Polski jak i z zagranicy.
 
 
***

Rafał Konsek, Rafał Walisko, Andrzej Krawczyk

Układ zasilania i sterowania podwieszonego ciągnika akumulatorowego typu CA-190
W artykule scharakteryzowano układ zasilania i sterowania podwieszonego ciągnika akumulatorowego CA-190 zasilanego z  akumulatora litowego typu VOLTER. Ciągnik akumulatorowy  CA-190 z  akumulatorem  litowym typu VOLTER jest innowacyjną konstrukcją  wpisującą się w aktualne tendencje rozwojowe transportu w światowym górnictwie. Własne źródło zasilania eliminuje stosowanie przewodów zasilania elektrycznego bądź hydraulicznego, które ograniczały zasięg  stosowania ciągnika. Nowatorskim rozwiązaniem jest sposób ładowania akumulatora w czasie postoju, bezpośrednio z kopalnianej sieci elektroenergetycznej. Stosowanie akumulatorów jako źródła energii ogranicza negatywny wpływ na atmosferę kopalnianą  poprzez brak emisji spalin oraz znaczne zmniejszenie  generowanego hałasu i ciepła. Wdrożenie ciągników CA-190 przyczynia się do zwiększenia efektywności wykonywanych prac oraz wpływa na poprawę bezpieczeństwa pracy załóg górniczych i ergonomii pracy. W artykule przedstawiono system sterowania ciągnika CA-190 oraz kierunki jego dalszego rozwoju.
 
 
***


Praktyczne aspekty fotowoltaiki
Wydajność instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników. Niektóre z nich są niezależne od właściciela modułów, inne pozwalają na podejmowanie świadomych działań, by lepiej wykorzystać potencjał instalacji i zwiększyć ilość generowanej energii, a tym samym poprawić efekt ekologiczny i ekonomiczny.
 
 
***


 
Centrala sterująca serii AFG-4000
Centrala sterująca urządzeniami oddymiającymi i przewietrzającymi typ: AFG-4024 / AFG-4048 z możliwością pracy w sieci.
 
 
***

Przemysław Sierodzki, Leszek Remiorz, Mateusz Ćwiękała, Krzysztof Krawiec

Iskrobezpieczne pneumatyczne źródło sejsmiczne do monitorowania i obrazowania górotworu w górnictwie podziemnym
Do najbardziej zagrożonych tąpaniami i wyrzutami skał i gazów rejonów kopalń w Polsce należą rejony ścian wydobywczych, w których podejmowane są próby wczesnego wykrywania tych zagrożeń z wykorzystaniem metod aktywnego prześwietlania rejonu ścian wydobywczych. Dotychczas były one realizowane głównie  z wykorzystaniem małych ładunków wybuchowych, co nie zawsze jest możliwe ze względu na duże zagrożenie gazowe i obostrzenia z tym związane. Powszechne jest oczekiwanie na umożliwienie w przyszłości bezpiecznego i tańszego  prześwietlania górotworu na bieżąco z wykorzystaniem iskrobezpiecznych lekkich mobilnych pneumatycznych wzbudników podczas wydobycia, w celu wczesnego wykrywania miejsc koncentracji naprężeń charakteryzujących się zmianami prędkości rozchodzenia się wzbudzanych fal sejsmicznych,  towarzyszących niebezpiecznym odkształceniom górotworu, które mogą  prowadzić do zagrożeń.

 
***


Petr Bogatyrev, Stanisław Gawron, Robert Rossa

Obliczenia elektromagnetyczne separatora drobnych cząstek magnetycznych
ze wzbudnikiem o cewkach skupionych

W artykule opisano modernizację obwodu elektromagnetycznego (wzbudnika) separatora zaprojektowanego około 50 lat temu. Separator jest stosowany w przemyśle górniczym i służy do oddzielania drobnych cząstek magnetycznych od niemagnetycznych. Głównym elementem roboczym separatora jest wzbudnik elektromagnetyczny zasilany 3-fazowym prądem przemiennym, który wytwarza wędrujące pole magnetyczne. Pole  ciągnie za sobą cząsteczki magnetyczne, które gromadzą się na krawędzi separatora, skąd są usuwane. W ten sposób cząstki magnetyczne są oddzielane. Do takiego zadania zaproponowano zmodernizowaną konstrukcję wzbudnika separatora, która może zastąpić stary separator, przy znacznie mniejszych wymiarach gabarytowych 
i masie. Nową konstrukcję separatora opracowano na bazie silników liniowych projektowanych wcześniej w instytucie Łukasiewicz - GIT.
 
 

Reklama