Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 06/2000

Napędy i Sterowanie
numer 06/2000


Wojciech Kuś
Ansaldo - napędy wektorowe
Silniki elektryczne stosowane są w każdej gałęzi przemysłu. Napędzają pompy, wentylatory, przenośniki, dźwigi oraz maszyny technologiczne. Ze względu na małą awaryjność i niskie koszty eksploatacji najczęściej spotyka się silniki trójfazowe - klatkowe.

***
Jerzy Witor
Zunifikowany system automatyzacji
Automatyzacja oznaczała dotychczas dla konstruktorów maszyn i urządzeń duży nakład drobnej, niewidocznej pracy. Należało wyszukać różne komponenty, a następnie starannie je zaadaptować do pracy. Obecnie można już zapomnieć o tej procedurze. Na tegorocznych Targach Przemysłowych w Hanowerze firma Lenze prezentowała system integrujący wszystkie szczegóły, idealnie dopasowane: obsługa, sterowanie i napęd, sprzęt (hardware) i oprogramowanie (software).

***
Janusz Konaszewski
BB Line - nowe wzornictwo motoreduktorów z BEFAREDU
Wzornictwo przemysłowe (Industrial Design) jest pojęciem, które po dziesięciu latach gospodarki rynkowej w Polsce nie wymaga już szczególnego objaśniania. Bezpowrotnie zniknęły ze sklepów nieporadne buble, które z braku alternatywy zmuszeni byliśmy kupować, często wyczekując w kolejkach na "rzucenie towaru". Tylko łowcy kuriozów lub ludzie tęsknie wspominający utraconą młodość kupiliby teraz nieśmiertelną Syrenkę lub Trabanta. O ile projektowanie samochodów, mebli lub sprzętów gospodarstwa domowego jest rzeczą oczywistą, to w przemyśle maszynowym sprawa nie jest tak prosta.

***
Ireneusz Bujalski
Jakość - Nowoczesność - Rzetelność
Tymi atutami firma STEGMANN Sp. z o.o. z siedzibą w Sosnowcu, będąca siostrzaną spółką międzynarodowej firmy MAX STEGMANN GmbH z siedzibą w Niemczech, zdobywa uznanie na rynku producentów silników synchronicznych i krokowych małej mocy, siłowników, moto- reduktorów, przekładni zębatych oraz inkrementalnych i absolutnych przetworników optoelektronicznych dla pomiaru kąta i odległości.

***
Mirosław Burzej, Marek Kubaczka
BB Line - modułowy system motoreduktorów firmy BEFARED
Podstawowym założeniem konstrukcji motoreduktorów jest fakt, że zawsze wchodzą w skład obcych urządzeń. Założenie to jednoznacznie określa wymagania, jakie musi spełniać motoreduktor w zakresie parametrów technicznych, jak i w zakresie wzornictwa. Motoreduktory "BB Line" odzwierciedlają połączenie ponad 120-letniej tradycji firmy BEFARED w produkcji zespołów napędowych z nowoczesną myślą techniczną.

***
Wiktor Szechowcow
Zautomatyzowane wyznaczanie wartości parametrów elementów modelu dynamicznego układu napędowego
Przy projektowaniu nowego układu napędowego brak jest danych doświadczalnych, dotyczących wartości parametrów dynamicznych jego elementów. Dane o takich właściwościach prototypu są często nieużyteczne, gdy układ projektowany różni się znacznie od prototypu. W tym przypadku, w czasie opracowywania modelu dynamicznego układu napędowego, badacz powinien wykonać dość znaczną pracę przygotowawczą, poprzedzającą bezpośrednio budowę modelu.

***
Edward Kulig, Bogdan Jarzembski
Nowe możliwości aplikacyjne przemienników częstotliwości
Coraz szersze możliwości aplikacyjne daje nowa seria przemienników małej mocy serii PC 100N i PC 300N uruchomiona w styczniu 2000 roku w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Sterowania Napędów w Toruniu.

***
Mieczysław Poniatowski
MOVIDRIVE. - nowy wymiar przetworników napędowych
Przetworniki MOVIDRIVE. to nowy wymiar przetworników napędowych SEW. Można z ich pomocą stosować w zakresie od 1,5 do 90 kW napędy trójfazowe o najnowocześniejszej technologii cyfrowej - bez ograniczeń. MOVIDRIVE. rozszerza po stronie elektronicznej istniejący system modułowy napędów SEW. Stanowi podstawę do realizacji systemów napędowych, które można elastycznie konfigurować z przekładni, silników asynchronicznych i synchronicznych oraz przetworników napędowych.

***
Jaromir Hasik
Zasilacze regulowane PHASEO Telemecanique
Prezentowana poniżej nowa seria elektronicznych zasilaczy regulowanych napięcia stałego PHASEO Telemecanique należy do najbardziej innowacyjnych na rynku. Ich twórcom przyświecały trzy idee związane z ich kompaktową budową, uniwersalnym zastosowaniem i prostą obsługą. Seria zasilaczy PHASEO Telemecanique umożliwi niezawodne zasilanie każdego układu automatyki niezależnie od jego przeznaczenia.

***
Automatyzacja kotłowni
Firma INTERSPIN SA od wielu lat oferuje kompleksowe usługi z zakresu automatyki przemysłowej. W czasie swojej długoletniej działalności firma przeprowadziła szereg modernizacji kotłowni. Wiemy, że automatyzacja źródła ciepła jest jedną z dróg, która pozwala zredukować koszty w sposób znaczący. Z naszych doświadczeń wynika, że zautomatyzowanie ciepłowni pozwala poprawić jej sprawność o około 10 - 20%, w zależności od początkowego stanu technicznego obiektu.

***
Tomasz Gabryszewski
ŹRÓDŁO NOWYCH MOŻLIWOŚCI - najnowsza generacja falowników HITACHI serii L300P oraz SJ300
Nowo opracowane przez Hitachi przemienniki częstotliwości serii L300Plus oraz SJ300 zostały gorąco przyjęte i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem podczas ich pierwszej europejskiej prezentacji. Premierowy pokaz najnowszych osiągnięć koncernu Hitachi miał miejsce na Targach Przemysłowych w Hanowerze w 1999 r.

***
Jacek Kęsy
Napędy dla energetyki
Wymagania stawiane napędom urządzeń energetycznych sprowadzić można do bardzo syntetycznej postaci - stała gotowość do pracy przez okres minimum 11 miesięcy w roku. Oczywistym warunkiem jest ograniczenie nakładów serwisowych w okresie postoju do profilaktycznego przeglądu i wymiany oleju. Z ekonomicznego punktu widzenia, o przydatności napędów w równym stopniu decyduje cena zakupu, co wielkość kosztów poniesionych na utrzymanie urządzenia w stanie całkowitej sprawności w przewidywanym okresie eksploatacji (ok. 20 lat).

***
Nowa generacja elektronicznych przekaźników ciśnienia firmy HYDAC
Burzliwy rozwój elektroniki nie pozostał również bez wpływu na hydraulikę siłową. Coraz wyższe wymagania stawiane elementom kontrolno-pomiarowym i sterującym, a dotyczące głównie wysokiej częstotliwości, powtarzalności i precyzji łączeń oraz niezawodności sprawiły, że powszechnie dotąd stosowane manometry kontaktowe oraz mechaniczne przekaźniki ciśnienia zaczęły być wypierane przez nowe generacje przekaźników, wśród których wiodącą rolę zaczęły odgrywać elektroniczne przekaźniki ciśnienia.

***
Tomasz Żurawski, Jacek Brodowicz
Modułowe zasilacze stałoprądowe
Dacpol Sp. z o.o jest jedynym w Polsce przedstawicielem firmy Power One Group, w skład której wchodzą firmy: szwajcarska Melcher AG, amerykańskie Power One i International Power Devices, oferujące urządzenia zasilające.

***
Andrzej Kurdziel, Jacek Sokołowski
Wielokanałowe przyrządy pomiarowe z elektroniczną rejestracją wyników
Obecnie coraz większą popularnością cieszą się wielokanałowe przyrządy pomiarowe z elektroniczną rejestracją wyników, będąc alternatywą dla klasycznych rejestratorów papierowych. Przyrządy te stanowią ekonomiczne, nowoczesne rozwiązanie techniczne dla pomiarów i przetwarzania wyników z przebiegów wolnozmiennych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, firma Metronic Instruments oferuje wielokanałowe mierniki skanujące z funkcją rejestrującą.

***
Józef Kozłowski
Transformator izolujący (filtrujący) harmoniczne napięcia i prądu w sieci elektroenergetycznej
Na ogół budowa transformatorowego filtra napięciowego ma wiele cech wspólnych z budową transformatora energetycznego, ponieważ funkcje są podobne. Transformatorowy filtr napięciowy ma jednakże szereg właściwych osobliwych konstrukcji. W budowie transformatorowego filtra ogólnie rzecz biorąc, decydują wymagania elektryczne.

***
Leszek Pinkowski
Przekaźnikowy moduł separacyjny
W poprzednim artykule "Miniaturowe przekaźniki elektromagnetyczne" - omówiłem nowe konstrukcje przekaźników firmy FINDER i wspomniałem o module separacyjnym serii 38. Obecnie chciałbym szerzej opisać parametry techniczne wyżej wspomnianego modułu. Wiele firm produkuje pojedyncze lub wielokrotne moduły separacyjne z wykorzystaniem standardowych przekaźników (tzw. karty przekaźnikowe). Podobnie firma FINDER posiada w swej ofercie pojedyncze moduły o oznaczeniu 49 (bądź nowsza wersja 48), wykonane w oparciu o powszechnie znane i cenione przekaźniki serii 40. Takie rozwiązania są najczęściej obarczone jedną istotną wadą, a mianowicie dużą szerokością, co wpływa na wielkość obudowy.

***
Marcin Świetliński
Wskaźniki linijkowe - BARGRAFY własności i zastosowania
Wskaźniki linijkowe, zwane też "bargrafami", jako odmiana analogowych przyrządów pomiarowych znane są od dawna. Wiele lat temu odkryto, że podświetlona linijka jest dużo lepiej widoczna niż wskazówka tradycyjnego przyrządu magnetoelektrycznego. Pierwsze konstrukcje były elektromechaniczne - linijka miała w nich postać rolety napędzanej przez serwomechanizm. Te przyrządy w automatyce przemysłowej nie znalazły szerokiego zastosowania ze względu na zawodność części mechanicznych, ale nawet znane firmy europejskie miały je w swojej ofercie. Dopiero elektroniczne wskaźniki z wyświetlaczami lampowymi lub diodowymi znalazły szersze zastosowanie. Obecne wskaźniki linijkowe są oferowane w rozmaitych rozmiarach i wykonaniach. Mają na ogół wyświetlacze z diodami LED i są sterowane mikroprocesorowo.

***
Jerzy Matyja
Tablicowy rejestrator typu KD1 - część II
W drugiej części artykułu na temat wybranych właściwości programowych rejestratora kd1 poruszono problem pomiaru i rejestracji danych w ustalonym przedziale czasu (obsługa okresowa).

***
Piotr Kasprzycki
Termowizja dla każdego
Termowizyjne pomiary temperatury cieszą się coraz większą popularnością i rosnącym zainteresowaniem w różnych gałęziach przemysłu i badaniach naukowych. Do niedawna dużym problemem w stosowaniu ich na szerszą skalę była bardzo wysoka cena kamer termowizyjnych produkowanych przez niewiele firm na świecie. Ostatnio do grona producentów urządzeń termowizyjnych dołączyła firma Vigo System z Warszawy.

***
Zbigniew Pawelski
Laboratoria badawcze na wydziale mechanicznym - jako oferta dla przemysłu
W wyniku prac nad napędem hybrydowym realizowanych w latach 1991-1998 w ramach Projektów Badawczych finansowanych przez Komitet Badań Naukowych, powstały w Instytucie Pojazdów Politechniki Łódzkiej ruchome i stacjonarne stanowiska badawcze z bezstopniowymi skrzyniami biegów sterowanych mikroprocesorem, stanowiąc wyposażenie laboratorium napędów. Jedno z nich pełni funkcję uniwersalnego stanowiska do badań układów napędowych wraz ze sterowaniem.

***
Antoni Lempart
Laboratorium napędów i sterowań hydraulicznych i pneumatycznych widziane przez Mannesmann Rexroth Sp. z o.o.
Współpraca firmy Rexroth Hydraulik z polskim przemysłem i z polską nauką ma bogatą tradycję, liczoną już dzisiaj na dziesięciolecia. Otwarcie Polski na światowe rozwiązania lat siedemdziesiątych, zakup wielu licencji, w tym dobrze wykorzystanej właśnie od Rexrotha, zaowocowały intensyfikacją tej współpracy. Pozytywne relacje, ciągle wzrastająca sprzedaż wyrobów Rexrotha doprowadziły do utworzenia w roku 1991 firmy Mannesmann Rexroth Sp. z o.o. z siedzibą w Pruszkowie, która obecnie działa w ramach ZOE.

***
Akumulatory hydrauliczne. Nowe wyroby FEH "Ponar-Wadowice" SA
Hydropneumatyczny akumulator ciśnienia jest urządzeniem, które umożliwia gromadzenie energii w ograniczonej przestrzeni obwodów hydraulicznych. Ciecz (olej mineralny) jest praktycznie nieściśliwa i z tego powodu nie nadaje się do gromadzenia energii, dlatego do tego celu wykorzystuje się gaz

***
Najważniejszy jest klient
METTLER TOLEDO od lat jest liderem w dziedzinie wag i systemów ważących, procesowych systemów pomiarowych oraz sprzętu laboratoryjnego. Od kilku lat Mettler-Toledo Sp. z o.o. w Warszawie przynależy do Regionu Centralnego grupy Mettler Toledo. Spośród państw tego regionu Niemcy, Austria i Szwajcaria już od dawna posiadają certyfikat ISO. Natomiast w Polsce, Czechach, Słowenii, Chorwacji, Jugosławii oraz na Słowacji i Węgrzech przed dwoma laty przeprowadzono audyt wewnętrzny, którego celem było potwierdzenie wysokiej jakości procedur stosowanych w tych oddziałach. W efekcie przeprowadzonej kontroli Stowarzyszona w IQNet firma audytorska DQS przyznała w 1999r. Mettler-Toledo Sp. z o.o. certyfikat jakości ISO 9001.

***
Kuba Müller
Ekonomiczne aspekty pomiarów masy
Zapytają Państwo - dlaczego w piśmie poświęconym technice poruszany jest aspekt ekonomiczny czegokolwiek. Na usprawiedliwienie można powiedzieć, że chodzi o pomiary, ale tak naprawdę głównym argumentem jest to, że to właśnie ekonomia dyktuje decyzje dotyczące inwestycji w urządzenia pomiarowe. Nikt nie kupi wag, jeśli nie będzie do tego zobligowany czy to przepisami, czy też wymogami rynkowymi. Oczywiście to nie koniec, bo w naszym kraju wciąż pokutuje mit, że wystarczy wagę mieć, a w szufladzie przechowywać świadectwo legalizacji.

***
Jacek Hulin, Dariusz Pitura, Wojciech Przybylski, Adam Struzik
Zastosowanie układów ważących w systemach automatyki przemysłowej - część 3. Sterowanie i wizualizacja szybkiego załadunku miału na KWK "Piast"
System sterowania i wizualizacji szybkiego załadunku miału zapewnia w pełni automatyczny załadunek miału do wagonów. Realizowanie tych funkcji zapewnia komputer osobisty, który dokonuje wizualizacji pracy układu na monitorze, a sterowanie odbywa się poprzez klawiaturę.

***
Wanda Piechocka
Sztuka i technologia Mitsubishi Electric
W dniu 26 maja br. w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" została zorganizowana międzynarodowa konferencja prasowa, na której zaprezentowano po raz pierwszy najnowsze technologie i produkty z dziedziny automatyki przemysłowej, robotyki i sterowania. Konferencję zorganizowali: MITSUBISHI ELECTRIC Europe B.V. Factory Automation Ratingen z Niemiec, MPL Technology Sp. z o.o. Kraków i Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" z Krakowa. Spotkanie odbyło się z udziałem zaproszonych gości z Japonii i Europy, dziennikarzy europejskiej prasy technicznej oraz przedstawicieli bussinesu

Reklama