Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 05/2009

Napędy i Sterowanie
numer 05/2009


Przykłady aplikacji z wykorzystaniem sterowników PLC firmy FATEK na terenie Polski - Multiprojekt
Firma Multiprojekt jest wyłącznym dystrybutorem sterowników firmy Fatek od 2004 r. Niezawodność, znakomite parametry techniczne, łatwość programowania, dostępność oraz rozsądna cena powodują, że od pojawienia się na polskim rynku sterowniki te zyskują coraz większą popularność. Znalazły zastosowanie w różnego rodzaju aplikacjach, od modernizacji prostych maszyn po skomplikowane systemy sterowania (praca kilkunastu sterowników w sieci, wiertarki współrzędnościowe, cięcie w locie, regulacja PID temperatury i sygnałów analogowych, komunikacja bezprotokołowa z innymi urządzeniami oraz inne). W artykule opisujemy niektóre aplikacje zrealizowane w Polsce.

***
MOVIGEAR® firmy SEW-EURODRIVE. Hygienic Design – podwyższenie jakości produktu
Dla wielu odbiorców końcowych istotne jest spełnianie przez zastosowany napęd odpowiednio wysokich wymagań higienicznych. Jest to szczególnie istotne m.in. w przemyśle spożywczym, chemicznym i farmaceutycznym, gdyż nie można dopuścić do dostania się na rynek zanieczyszczonych artykułów spożywczych, kosmetyków lub lekarstw.

***
Inverter Drives 8400 - Lenze
Interdyscyplinarny zespół konstruktorów firmy Lenze stworzył nową generację przemienników częstotliwości. W technice napędowej i automatyzacji udało się położyć nowy kamień milowy – zarówno pod względem modułowej budowy i skalowalności, jak i intuicyjnej obsługi i logistyki, zapewniając spełnienie wszelkich wymagań klienta. Konstruktorzy nowej serii przemienników częstotliwości Inverter Drives 8400 firmy Lenze spełnili te wysokie wymagania dzięki intensywnej współpracy z działami sprzedaży, wdrożeń, produkcji i logistyki.

***
Ekonomiczne sterowniki serii XCx micro firmy Schleicher Electronic
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów odnośnie niezawodnego sterownika za niewielkie pieniądze, firma Schleicher Electronic zaoferowała ekonomiczne sterowniki serii XCx micro. W skład serii XCx micro wchodzą jednostka zasilająca, jednostka sterująca, moduły rozszerzeń oraz moduły komunikacyjne. Poniżej ich charakterystyka.

***
ACS550 – wysoki standard bez kompromisów. Standardowe przemienniki częstotliwości ABB
Przemienniki częstotliwości ACS550 stanowią jedną z podstawowych serii produktów w ofercie napędów ABB. ACS550 przy zachowaniu konkurencyjnego poziomu cen posiadają bardzo bogate standardowe wyposażenie, znacząco przewyższające większość dostępnych konkurencyjnych urządzeń. Przemienniki te oferowane są jako jednostki do montażu naściennego w stopniu ochrony IP21 lub IP54 dla mocy do 160 kW oraz jednostki wolno stojące w IP21 dla mocy od 200 kW do 355 kW.

***
Najnowsza technologia rozruchu silników AC. VLT® Soft Start MCD500 – nowość oferty napędowej Danfoss
VLT® Soft Start MCD500 jest najnowszym w ofercie Danfoss kompletnym, zaawansowanym półprzewodnikowym softstartem zapewniającym łagodny rozruch silnika. Wbudowane przekładniki mierzą prąd silnika podczas rozruchu we wszystkich trzech fazach, dając sygnał sprzężenia zwrotnego dla optymalizacji procesu rozruchu przez kontrolowane narastanie napięcia silnika w czasie. Urządzenie zapewnia pełną kontrolę rozruchu silnika obejmującą zawansowane funkcje startu, zatrzymania oraz rozbudowany system zabezpieczeń napędu i aplikacji.

***
Przydatne udoskonalenia
Exact8 i Exact12 to popularna generacja modułów sieciowych Murrelektronik z dwoma rzędami gniazd w wąskiej obudowie. Rozwiązanie pozwalające na maksymalną możliwą koncentrację sygnałów w bardzo ograniczonej przestrzeni.

***
Oszczędne napędy w wykonaniu EEx e do pracy z przetwornicami częstotliwości
Napędy NORD przeznaczone do środowisk zagrożonych wybuchem gazu z zabezpieczeniem typu EEx e „Wzmocnione” zostały powszechnie zatwierdzone do pracy przy sterowaniu z falownika. Użytkownicy mogą więc sięgnąć po najwyższy potencjał oszczędności. W wielu przypadkach motoreduktory mogą teraz często zastąpić ponad dwukrotnie cięższe napędy w wykonaniu EEx de „Ognioszczelne”. Ponadto są one tańsze o prawie 40%. Nowe systemy są odpowiednie do stosowania w strefach wybuchowości 1 i 2 oraz w klasie temperatury T3.

***
T. Haliniak
Serwo-krokowy napęd Ezi-SERVO-86. Silnik krokowy zastępuje serwonapęd - Eldar
Coraz popularniejsze napędy Ezi-SERVO to seria innowacyjnych serwonapędów z silnikiem krokowym. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów i mając na uwadze ich stale rosnące zainteresowanie, firma Fastech, producent napędów, poszerzyła paletę silników do rozmiaru 86, a co za tym idzie, zwiększyła dostępny zakres momentów trzymających do 12 Nm. Dystrybutorem urządzeń w Polsce jest opolski Eldar.

***
S. Szymaniec
Łożyska toczne w przemysłowych napędach elektrycznych. Uszkodzenia. Zagadnienia wybrane – cz. II
Z wieloletnich badań autora wynika, że uszkadzanie się łożysk tocznych stanowi najczęstszą przyczynę awarii i nieplanowanych postojów przemysłowych napędów elektrycznych.

***
J. Zarówny
Zastosowanie rozbudowanych urządzeń zabezpieczająco-sterujących typu Simocode pro w obwodach zasilania i sterowania napędów elektrycznych w MPWiK Wrocław - Siemens Sp. z o.o.
Obiekty zakładów komunalnych, takich jak zakłady uzdatniania wody czy oczyszczalnie ścieków, charakteryzują się dużą różnorodnością urządzeń, różniących się nie tylko budową, układem pracy, lecz również mocą napędu elektrycznego. Oprócz napędów występuje szereg urządzeń pomiarowych i kompletnych zespołów maszyn z własnymi układami sterowania. Przy projektowaniu obiektów należy uwzględniać rosnące wymagania przyszłej obsługi, służb utrzymania ruchu.

***
Przemyślany modułowy system manipulacyjny zamiast skomplikowanych i kosztownych rozwiązań specjalnych. GEMOTEC firmy SCHUNK
System GEMOTEC firmy SCHUNK, lidera w dziedzinie techniki mocowania i automatyki przemysłowej, oferuje moduły liniowe, chwytające i obrotowe w wielu wersjach i wielkościach, umożliwiające konstrukcję najróżniejszych aplikacji automatyki montażowej i manipulacyjnej.

***
Układ sterowania i zabezpieczenia silnika trójfazowego z wykorzystaniem przekaźnika programowalnego NEED MAX - Relpol
Silniki elektryczne znalazły zastosowanie w różnych dziedzinach życia, począwszy od prostych aplikacji, takich jak sterowanie bramą wjazdową, na skomplikowanych układach napędu linii produkcyjnych skończywszy. Uszkodzenie silnika powoduje zatrzymanie procesu produkcyjnego, wymaga serwisu oraz stwarza niepotrzebne koszty. Niniejszy artykuł prezentuje Czytelnikowi prosty, a zarazem skuteczny układ sterowania silnikiem oparty na przekaźniku programowalnym typu NEED.

***
Usprawnić produkcję - RITTAL
Ergonomiczne projektowanie miejsc pracy w zakładach przemysłowych przekłada się na zwiększenie efektywności produkcji. Istotną rolę odgrywa w tym procesie właściwy dobór obudów paneli operatorskich, ponieważ zdecydowanie poprawia komfort pracy operatorów maszyn. Nowoczesne obudowy powinny być funkcjonalne, mieć kompaktowe rozmiary i estetyczny wygląd.

***
M. Puczkarski
Synchronizacja napędów w układzie odwijaków - KDM automatyka
Zagadnienia związane z odwijaniem, nawijaniem materiałów, towarzyszą niemalże każdej gałęzi przemysłu i stanowią obecnie doskonale opracowaną funkcję implementowaną i oferowaną przez wielu producentów przetwornic częstotliwości. W artykule opisano realizację skutecznego odwijania bez wykorzystywania przystosowanych do tego celu przetwornic.

***
P. Florczak, T. Trybuł
Wielkogabarytowe tablice LED dla wizualizacji procesów przemysłowych – nowe rozwiązania - LEMI-BIS
Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest informacja przeznaczona dla szerszego grona odbiorców, musimy zastosować takie jej nośniki, które będą czytelne i proste w odbiorze. Jeśli chcemy przekazać informację wizualną w postaci tekstów czy grafiki i ma być ona czytelna również z dużych odległości, przy dużym nasłonecznieniu lub w trudnych warunkach atmosferycznych, najlepszą metodą jest zastosowanie wyświetlaczy opartych na diodach LED. Coraz częściej spotykamy takie wyświetlacze w reklamie, na dworcach, w bankach, na stacjach benzynowych, w instytucjach użytku publicznego oraz wszędzie tam, gdzie potrzebny jest szybki i czytelny przekaz informacji dla wielu odbiorców równocześnie.

***
Sieć bezprzewodowa na zewnątrz budynków - Elmark
Wraz z rosnącą popularnością bezprzewodowych sieci Ethernet coraz częściej pojawia się potrzeba zaprojektowania i zbudowania takiej sieci pracującej w warunkach zewnętrznych. Urządzenia stosowane w tego typu aplikacjach muszą cechować się szeregiem właściwości i funkcji niedostępnych w zwykłych, „cywilnych” punktach dostępowych. Przede wszystkim, ze względu na trudne warunki pracy, muszą być odporne na działanie wilgoci oraz ekstremalnych temperatur, zarówno niskich w zimie, jak i wysokich w lecie.

***
S. Mostek
Systemy wizyjne i ich zastosowanie w produkcji
Systemy wizyjne (machine vision) to grupa urządzeń, które mają analizować obraz. W skład tej grupy wchodzą rozwiązania różniące się stopniem zaawansowania i zastosowaniami – można wśród nich wyróżnić czujniki obrazu, kamery, analizatory i osprzęt.

***
Inteligentne kompaktowe systemy wizyjne firmy Festo
Systemy widzenia maszynowego (Machine Vision) są siłą napędową innowacji wprowadzanych w automatyzacji procesów produkcyjnych. Nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ inteligentne systemy wizyjne, takie jak SBOx-M lub SBOx-Q, wyraźnie skracają przerwy w pracy, jak również poprawiają wydajność i elastyczność układów automatyki.

***
Sterownik Vision570 firmy Unitronics - Elmark
Elmark Automatyka Sp. z o.o. to przedstawiciel firmy, która jest prekursorem w dziedzinie integracji sterownika z panelem operatorskim. Niepodważalnymi zaletami zintegrowania są mniejsze wymiary całego zestawu, brak dodatkowych kosztów związanych z łączeniem panelu operatorskiego ze sterownikiem (niepotrzebny dodatkowy przewód połączeniowy), jak również jedno oprogramowanie służące do programowania zarówno samego sterownika, jak i panelu operatorskiego wraz z programowalną klawiaturą.

***
M. Świstek
Wizualizacja i zdalne sterowanie procesem uzdatniania i dystrybucji wody w Sądeckich Wodociągach - VIX Automation
Prawidłowe utrzymanie i zarządzanie zakładem produkcji wody jest niezwykle trudnym i wymagającym ciągłego nadzoru zadaniem. W tak strategicznym dla miasta zakładzie, jak Sądeckie Wodociągi Sp. z o.o., należy stawiać na sprawdzone rozwiązania w przemyśle. Stąd wybór systemów Proficy firmy GE Fanuc, które od wielu lat kontrolują procesy technologiczne na całym świecie.

***
A. Polak, M. Barański
Termograficzne badania maszyn elektrycznych – na co należy zwrócić uwagę
Termografia, zwana potocznie termowizją, opiera się na detekcji i rejestracji promieniowania podczerwonego emitowanego przez obiekty, których temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego, i przekształceniu tego promieniowania na światło widzialne. Otrzymany obraz termalny jest odwzorowaniem pola temperaturowego na powierzchni badanego obiektu. Jest to możliwe dzięki temu, że moc promieniowania ciał jest zależna od ich własności promiennych. Badania takie możemy wykonywać za pomocą kamer termowizyjnych.

***
Nowa seria przyrządów pomiarowych firmy UNI-TECH PRO - Merazet
Firma MERAZET SA wprowadziła do oferty nową serię przyrządów pomiarowych firmy UNI-TECH PRO. Do rodziny należą: wskaźniki napięcia, multimetry, mierniki cęgowe oraz pirometry.

***
M. Peimel, Ł. Bancarzewski
Wielofunkcyjne mierniki parametrów sieci SENTRON PAC3200 – oprogramowanie do rejestracji i archiwizacji parametrów elektrycznych - Siemens
Bardzo ważnym zagadnieniem w systemach rozdziału mocy niskiego i średniego napięcia jest monitorowanie parametrów elektrycznych. Nowoczesne technologie umożliwiają korzystanie z wielu urządzeń do rejestracji tych wielkości, wśród których najbardziej rozpowszechnione są mierniki parametrów sieci.

***
Konkurs „Systemy automatyki oparte o nowoczesne napędy Rexroth”
Podczas Targów Automaticon 2009 odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów laureatom organizowanego przez firmę Bosch Rexroth Sp. z o.o. konkursu „Systemy automatyki oparte o nowoczesne napędy Rexroth”.

***
Ogólnopolski „Konkurs ASTOR na najlepszą pracę dyplomową”. Zawodowa szansa dla absolwentów uczelni technicznych
Firma ASTOR zaprasza wszystkich studentów kierunków technicznych do udziału w konkursie na najlepszą pracę dyplomową wykonaną w oparciu o produkty z oferty tej krakowskiej firmy. Termin zgłaszania prac do XI edycji „Konkursu ASTOR na najlepszą pracę dyplomową” upływa 30 września 2009 r.

***
QuantumX - HBM
Firma HBM opracowała nowy uniwersalny wzmacniacz 8-kanałowy o intrygującej nazwie QuantumX.

***
SHB – solidność i kompetencja w komponentach techniki napędu i transportu bliskiego
SHB Zakład Urządzeń Dźwigowych w Saalfeld z 60-letnią tradycją i doświadczeniem, przedstawia w zarysie produkcję w jednej ze swoich branż: komponentów do urządzeń dźwignicowych i transportu bliskiego.

***
K. Mazur
Poruszać wydajnie - WObit
Gdziekolwiek nie spojrzymy, otacza nas ruch, ruch obrotowy czy ruch liniowy. Tak jest też w przemyśle, gdzie technika liniowa odgrywa znaczącą rolę w procesie produkcji, pakowania czy paletyzacji. Przemieszczanie w jednej osi może realizować proces montażu wybranych detali, umieszczania ich na linii produkcyjnej oraz inne mniej lub bardziej typowe operacje.

***
Nowoczesny modułowy system bezpieczeństwa firmy Wieland Electric. SamosPRO - Wieland
Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej i nałożenia na producentów, projektantów oraz użytkowników maszyn wymagań zgodności z Dyrektywą Maszynową zauważamy bardzo duży wzrost świadomości odbiorców systemów bezpieczeństwa. Dzisiaj takie hasła, jak wymagania podstawowe, wymagania minimalne, są powszechnie znane i nie budzą już takich emocji jak kilkanaście miesięcy temu.

***
Modułowe przekaźniki elektromagnetyczne – nowość w ofercie firmy RELPOL - Merazet
Zalet stosowania aparatury elektrycznej w obudowach modułowych nie trzeba nikomu przedstawiać. Wygoda montażu, przejrzystość instalacji i estetyczny wygląd rozdzielnicy zestawionej z takich elementów skłaniają producentów do wdrażania coraz to nowych produktów w tego typu obudowach. Aby sprostać wymaganiom rynku, firma Relpol SA zapowiada wprowadzenie do sprzedaży nowych elektromagnetycznych przekaźników przemysłowych i czasowych w obudowach modułowych.

***
Wręczono nagrody miesięcznika „Napędy i Sterowanie”– PRODUKT ROKU 2008
Pierwszego dnia podczas Targów AUTOMATICON® w Warszawie na stoisku naszego pisma mieliśmy przyjemność wręczyć nagrody miesięcznika „Napędy i Sterowanie” laureatom konkursu na najlepsze rozwiązanie – PRODUKT ROKU 2008. W ten sposób uhonorowaliśmy najlepsze wyroby i rozwiązania techniczne prezentowane przez firmy w minionym roku na łamach pisma.

***
Nowoczesne technologie filtracji – rozwiązania dla energetyki - BIBUS MENOS
Zdrowie jest dobrą analogią roli prądu we współczesnym świecie. Nie widzimy go, nie zastanawiamy się nad jego istnieniem, a używamy go bez ograniczeń. Dopiero gdy nastąpi niespodziewana awaria – przerwa w dostawie prądu– zaczynamy uświadamiać sobie, jak ważnym jest elementem naszego życia. W celu uniknięcia awarii nie wystarczy, aby wszelkie instalacje elektryczne i sterujące były sprawne, muszą działać jeszcze niezawodnie systemy smarowania, systemy chłodzenia, systemy dostarczania paliwa (płynnego lub stałego).

***
D. Figiel
Największe trudności w budowie układów pomiarowych zostały rozwiązane. Rewolucja cyfrowa w pomiarach analitycznych - Endress+Hauser
Pomiary analityczne (głównie pH) należały dotychczas do nielicznych metod, w których właściwy sensor nie był zintegrowany z elektroniką przetwarzającą sygnał. W rezultacie systemy pomiarowe były uciążliwe w eksploatacji, a najsłabszym punktem każdego układu pomiarowego pH było połączenie elektryczne pomiędzy przewodem pomiarowym i czujnikiem. Pojawienie się nawet najmniejszej ilości wilgoci powodowało natychmiastowe zakłócenie sygnału pomiarowego.

***
Bezobsługowe łożyska z tworzywa sztucznego „igubal” zwiększają dyspozycyjność urządzeń. Ponad dziesięcioletni okres użytkowania - igus
W postaci systemu „igubal” konstruktorzy mają do dyspozycji kompletny program samonastawnych elementów łożyskowych, wykonanych w całości ze zoptymalizowanego pod względem trybologicznym tworzywa sztucznego. Oferowany przez specjalistę w zakresie łożysk – firmę igus GmbH w Kolonii – typoszereg obejmuje głowice przegubowe i widełkowe, łożyska kołnierzowe, przegubowe i stojakowe. Bezobsługowe elementy łożyskowe zastępują w wielu przypadkach komponenty metalowe. Pozwala to zaoszczędzić do 80% masy oraz znacznie podwyższyć częstotliwości taktowania.

***
A. Szymczak
Nienawidzę dotacji unijnych - MS-Consulting
Dotacje unijne są szeroko reklamowane. Wizja tzw. „szerokiej rzeki” euro płynącej do Polski jest często przywoływana w mediach i wypowiedziach polityków. Nie ma na rynku przedsiębiorcy, który nie słyszałby o dotacjach, co więcej, coraz większa grupa posiada już własne doświadczenia w tym zakresie. W zależności od tych doświadczeń albo kocha dotacje, albo wprost przeciwnie.

***
A. Łobzowski
Grzyby pod kontrolą
Spośród wielu gatunków grzybów jadalnych, w większości zbieranych ze stanu dzikiego, tylko nieliczne są uprawiane. Spotyka się raczej doświadczalne uprawy popularnych kurek czy nawet borowików, ale skalę przemysłową upraw osiągnęły pieczarki i boczniaki, przy czym te pierwsze posiadają pozycję zdecydowanie dominującą. Produkcja pieczarek z roku na rok wzrasta, a pozycja Polski w świecie jest bardzo wysoka i z posiadanych danych wynika, że w 2004 r., osiągnięto poziom produkcji 172 tys. t, co plasuje Polskę na czwartym miejscu po USA, Chinach i Holandii. Tuż za nami znajduje się Francja.

***
M. A. Partyka, A. Deptuła
Funkcjonalna analiza porównawcza przedsiębiorstw według Katalogu Branżowego 2007 oraz 2008 „Napędy i Sterowanie”
Gospodarka świata wkroczyła w XXI wiek z pełną świadomością znaczenia wysokiej jakości produkowanych wyrobów i świadczonych usług jako jednego z wyznaczników zdolności do konkurowania gospodarek krajowych i poszczególnych przedsiębiorstw. Orientacja projakościowa wymuszona jest rosnącą konkurencją i jednocześnie coraz szerszym uwzględnianiem jakości w dokonywanych przez klientów wyborach oferowanych wyrobów i usług [2].

***
I. Magiera
Deste IntelliHouse – Ty decydujesz, co robi Twój dom
Idea skonstruowania urządzenia, które będzie łączyło podstawowe funkcje systemu zarządzania budynkiem (z ang. BMS – Building Management System) i centrali alarmowej zaowocowała powstaniem prototypu sterownika Deste IntelliHouse. Podstawowym założeniem przy jego projektowaniu była uniwersalność zastosowania oraz współpraca ze standardowym osprzętem dostępnym na polskim rynku.

***
90-lecie istnienia Akademii Górniczo-Hutniczej. Nowoczesna uczelnia w magicznym Krakowie
Ponad 34 tysiące studentów studiujących na 46 kierunkach i w ponad 180 specjalnościach, przeszło 2 tysiące nauczycieli akademickich, 90 kierunków studiów podyplomowych oraz studia doktoranckie i MBA – tak wygląda współczesność Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ta zasłużona uczelnia świętuje w tym roku 90-lecie swego istnienia. Główne uroczystości jubileuszowe zaplanowano na 28–30 maja br.

***
ITM Polska – innowacje receptą na kryzys
Jak radzić sobie w okresie spowolnienia gospodarczego? Jak wykorzystać innowacje do podniesienia konkurencyjności przedsiębiorstwa na coraz trudniejszym rynku? Odpowiedź na te i inne pytania znaleźć można będzie podczas największych w Nowej Europie targów nowoczesnych technologii przemysłowych Innowacje – Technologie – Maszyny Polska, odbywających się w Poznaniu, w dniach 16–19 czerwca 2009 r.

***
Janusz Tchórz
Elektrownia Poligeneracyjna z usuwaniem CO2. Projekt Demonstracyjny „Kędzierzyn”
Elektrownia Poligeneracyjna z usuwaniem CO2 – Projekt Demonstracyjny „Kędzierzyn” Południowego Koncernu Energetycznego SA oraz ZAK SA budują w Kędzierzynie-Koźlu nowoczesny, demonstracyjny kompleks energochemiczny, umożliwiający jednoczesną produkcję czystej energii elektrycznej, ciepła oraz gazu syntezowego, a także sekwestrację powstałego w procesie wytwórczym dwutlenku węgla.

***
B. Cirkos
Program Inwestycyjny PGE Elektrownia Bełchatów S.A. odpowiedzią na obecne wyzwania w zakresie ochrony środowiska
PGE Elektrownia Bełchatów S.A., wchodząca w skład Grupy PGE, jest obecnie największym krajowym producentem energii elektrycznej. Jej moc zainstalowana wynosi dziś 4450 MW.

***
K. Klarecki
Badania modelowe modernizowanego dwudrogowego regulatora przepływu
W artykule omówiono wyniki symulacji numerycznych, zrealizowanych w celu weryfikacji własności statycznych modernizowanego dwudrogowego regulatora przepływu. Celem opisanej modyfikacji konstrukcji regulatora było otrzymanie stałej wartości realizowanego przezeń natężenia przepływu niezależnie od zmian obciążenia.

***
Z. Kęsy, A. Olszak
Modelowanie sprzęgła hydrokinetycznego z cieczą magnetyczną
W urządzeniach hydraulicznych coraz częściej znajdują zastosowanie ciecze sterowalne, nazywane inteligentnymi, charakteryzujące się zmianą właściwości reologicznych pod wpływem zewnętrznego pola elektrycznego lub magnetycznego [1, 2].

***
Targi AUTOMATICON® 2009. Przyszłość polskiej gospodarki w automatyce przemysłowej
Kryzysowej sytuacji, która nie ominęła również naszego kraju, oparły się tegoroczne, największe w Polsce targi automatyki przemysłowej. To wrażenie pozostawia w pamięci 15. już edycja Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON®, które tradycyjnie odbyły się na przełomie marca i kwietnia w warszawskim Centrum EXPO XXI.

***
R. Klencz
Czyste technologie węglowe i automatyzacja kluczem do wzrostu mocy w energetyce
XI Konferencja Naukowo-Techniczna z cyklu „Automatyzacja w energetyce 2009” odbyła się w dniach 22–23 kwietnia 2009 r. w Bełchatowie. Tworzyła płaszczyznę budowania silnej i zarazem niezbędnej więzi pomiędzy przemysłem a nauką. Dzięki niej możliwe było również intensyfikowanie działań polegających na inicjowaniu wspólnych prac naukowo-badawczych, poszukiwaniu optymalnych rozwiązań, spełniających zarówno wymogi, jak i potrzeby użytkowników, powiązanych z ochroną środowiska.

***
Targi HANNOVER MESSE 2009. Impuls do dalszego rozwoju dla firm przemysłowych z różnych branż
Firmy przemysłowe swym udziałem w Targach HANNOVER MESSE 2009 potwierdziły, że nawet w czasach kryzysu gospodarczego nie tracą woli walki i chcą nadal umacniać swą pozycję.

***
S. Mostek
60 lat RAFAKO
Raciborska Fabryka Kotłów, największy krajowy producent kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej oraz urządzeń ochrony środowiska ma 60 lat. Na uroczystym jubileuszu obecni byli szefowie wszystkich elektrowni w Polsce oraz prezesi firm związanych z branżą energetyczną z całego kraju i z zagranicy. Racibórz nigdy wcześniej nie przyciągnął ludzi takiego formatu, którzy przyjechali specjalnie na uroczyste obchody z okazji jubileuszu 60-lecia istnienia RAFAKO.

Reklama