Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 03/2023

Napędy i Sterowanie
numer 03/2023



Cyfrowy bliźniak w Przemyśle 4.0 – czym jest technologia digital twin?
Cyfrowy bliźniak to technologia oparta w dużej mierze na symulacjach, modelach matematycznych, sztucznej inteligencji i Internecie Rzeczy.  Idealnie sprawdza się w firmach produkcyjnych. Użycie tej technologii pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i usprawnia procesy produkcyjne. Czwarta rewolucja przemysłowa sprawiła, że coraz więcej przedsiębiorstw dąży do zastosowania digital twin w swojej organizacji. Co dają digital twin i jak mogą pomóc w pracy? Na te pytania poszukamy odpowiedzi. 

***

Profesjonalne oznakowanie hal magazynowych i obiektów produkcyjnych
Zadbaj o bezpieczeństwo BHP Twoich pracowników. Powierz nam wykonanie oznakowania poziomego w hali produkcyjnej lub magazynowej! Od 2009 roku specjalizujemy się w malowaniu linii, pasów, wszelkich piktogramów i znaków BHP stanowiących system oznaczeń ciągów komunikacyjnych, dróg transportowych i ewakuacyjnych oraz potencjalnych obszarów kolizji w halach magazynowych i produkcyjnych. Pomożemy Ci stworzyć optymalną przestrzeń pod względem bezpieczeństwa, logistyki, organizacji pracy i produkcji.

***

3 x naj: najnowszy, najmniejszy, najtańszy falownik SXD1000. Cz. 2
W październikowej edycji „Napędów i Sterowania” w roku 2021 pisaliśmy już o naszym najnowszym falowniku serii SXD1000. Określiliśmy go trzema słowami: najnowszy, najmniejszy i najtańszy z przemienników częstotliwości.

***

Najbardziej higieniczne w przemyśle pakującym – rozwiązania igus®
Proces, który kończy się pakowaniem, często dotyczy towarów wrażliwych, takich jak żywność i napoje. Na tych złożonych liniach produkcyjnych szybkość, precyzja i czystość mają więc kluczowe znaczenie. Zobaczmy, gdzie w branży opakowaniowej można zastosować rozwiązania igus®.

***

Christie L. Jones
Zasady prawidłowego doboru ogranicznika naprężeń do gwintowanego insertu w złożeniu elementów z tworzywa sztucznego
W zastosowaniach, w których element współpracujący jest również wykonany z tworzywa sztucznego, ogranicznik naprężeń jest niezbędny, aby uniknąć pełzania materiału lub osłabienia naprężeń w elemencie współpracującym w wyniku zmniejszenia sił tarcia w połączeniu gwintowanym.

***

Bezobsługowa technika liniowa. Innowacyjny system C-Lube, ponieważ nie musisz pamiętać o smarowaniu
Przyglądając się większości zakładów produkcyjnych, które wykorzystują technikę liniową, często można zaobserwować pracowników utrzymania ruchu ręcznie uzupełniających czynnik smarujący w prowadnicach maszyn. Dlaczego miałoby być inaczej? Niedosmarowane prowadnice mogą nadmiernie się zużywać, co prowadzi do problemów z wydajnością i do przedwczesnych awarii.

***

DLM: systemy ochrony gwintów w hydraulice, pneumatyce i motoryzacji. Zielony zwrot, który przynosi korzyści wszystkim
Gospodarka cyrkularna jest często postrzegana jako obszar, w którym jest dużo teorii i mało treści, a jej wdrażanie uważa się za pracochłonne i nieopłacalne. Nasze spotkanie z Lisa i Mauro Montanari – drugim pokoleniem stojącym na czele MŚP w Lombardii, które produkuje kapsle ochronne z materiałów pochodzących z recyklingu – pokazało nam, że scenariusz jest zupełnie inny.

***

Napędy z regulacją szerokozakresową – precyzyjne dozowanie i oszczędność energii
Firma LEWA, producent pomp i urządzeń dozujących do zastosowań wymagających wysokiej precyzji, stawia na silniki IE5+ firmy NORD DRIVESYSTEMS, które łączą szeroki zakres regulacji z wyjątkową efektywnością energetyczną.

***

Elżbieta Migdał
Biodegradowalne ciecze i oleje hydrauliczne – czy warto?
Od wielu lat na świecie obserwuje się powstawanie tzw. „zielonych” inicjatyw dotyczących różnych obszarów naszego życia. Biopaliwa, energia wiatrowa, energia słoneczna, recykling odpadów to tylko niektóre z nich. Producenci środków smarowych oraz maszyn przemysłowych również kierują swoją uwagę na bardziej ekologiczne rozwiązania, wprowadzając na rynek produkty łatwo biodegradowalne i przyjazne dla środowiska.

***

Katarzyna Zając
Nagrody Konkursu PRODUKT ROKU 2022 zostały wręczone!
Za nami kolejna edycja konkursu na najbardziej innowacyjne produkty minionego roku.

***

Zbigniew Gołębiewski
Rodzina inwerterów fotowoltaicznych typu PS300-PV+BC on-grid/off-grid współpracujących z magazynami energii
Zakład Energoelektroniki TWERD Sp. z o.o. z Torunia opracował i wdrożył do produkcji rodzinę inwerterów (falowników) fotowoltaicznych typu PS300-PV+BC o mocach od 10 do 30 kW przystosowanych do współpracy z magazynami energii. Inwertery mogą pracować na sieć (on-grid), jak również odbiory wydzielone (off-grid). Wyjątkową cechą falowników serii PS300-PV+BC jest możliwość współpracy z bateryjnymi zasobnikami energii o napięciach od 48 do 640 V i prądzie ładowania/rozładowania baterii do 50 A. Obwód mocy inwerterów zbudowano na tranzystorach z węglika krzemu (SiC).

***

Bezpieczeństwo i higiena pracy w erze sztucznej inteligencji
Dbałość o bezpieczeństwo i higienę pracy to wymogi stawiane przez prawo oraz przepisy BHP. Warto jednak, aby troska o dobrą kondycję fizyczną i psychiczną pracowników nie była jedynie odgórnym nakazem, lecz naturalnym zachowaniem w każdym przedsiębiorstwie. Jak więc w erze sztucznej inteligencji szybko reagować na potencjalne zagrożenia i poprawiać bezpieczeństwo? W jaki sposób do poprawy bezpieczeństwa oraz higieny pracy może przyczynić się innowacyjny na polskim rynku System CosmoEye?

***

Bramki ASi-3 firmy Pepperl+Fuchs – genialnie proste, genialnie dobre
ASi-3 od dziesięcioleci uznawany jest za prostą, ekonomiczną i niezawodną technologię komunikacyjną w automatyce przemysłowej. Nowe bramki ASi wprowadziła właśnie na rynek firma Pepperl+Fuchs. Bramki charakteryzują się niezwykle smukłą konstrukcją, intuicyjnym serwerem sieciowym do diagnostyki i konfiguracji oraz możliwością integracji z IIoT.

***

Module Connect od igus
Module Connect to nowy rodzaj modułowego złącza do przyłączania przewodów elektrycznych, światłowodowych oraz pneumatycznych, który sprawdził się już między innymi wśród producentów mebli w przemyśle drzewnym oraz u producenta obrabiarek CNC.

***

Radar do pomiaru poziomu Micropilot FMR67B z nagrodą „Produkt Roku” magazynu „Napędy i Sterowanie”
Wywiad z Bartoszem Frasem, menedżerem produktów do pomiaru poziomu w Endress+Hauser.

***

„Produkt Roku 2022” – medal dla napędu elektrycznego eLION EMS1
Firma Bosch Rexroth zdobyła medal w konkursie  organizowanym przez czasopismo „Napędy i Sterowanie” – „Produkt Roku 2022” – za innowacyjny produkt w kategorii „Napędy i silniki”. Uznanie komisji konkursowej składającej się z przedstawicieli Katedry Automatyki AGH oraz medal „Produkt Roku 2022” otrzymał najnowszy napęd elektryczny eLION EMS1.

***

Szybki i łatwy sposób na uzyskanie robota liniowego obsługującego proces dozowania
Nowy pakiet Smart Function Kit for Dispensing, który przyspiesza wykonywanie wielu zadań związanych z dozowaniem, jest kompatybilny ze wszystkimi dostępnymi na rynku głowicami dozującymi.

***

Jubileuszowe Targi Enex zakończone sukcesem!
Dla miłośników energooszczędnych i ekologicznych technologii z sektora OZE to właśnie Kielce stanowią najważniejszy punkt na mapie Polski! 25. edycja Targów Enex okazała się rekordowa pod wieloma względami. W Targach Kielce swoją ofertę zaprezentowały 323 firmy z 15 krajów, a kielecki ośrodek odwiedziło ponad 20 tysięcy zwiedzających. W tym samym czasie odbyły się również Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech.

***

AUTOMATICON 2023. XXVII Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów
Za nami 27. edycja Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON. To pierwsze spotkanie z naszymi wystawcami i gośćmi odwiedzającymi targi po okresie pandemii, którzy chętnie korzystali z tak rzadkiej w ostatnich czasach okazji do osobistych rozmów i nawiązania nowych kontaktów.

***

Ryszard Klencz
Transformacja górnictwa i innowacyjne podejście do energetyki
Kraków przyjął gości XXXII Szkoły Eksploatacji Podziemnej w dniach od 27.02 do 01.03.2023 roku. W programie przewidziano kilkanaście sesji na temat innowacji w energetyce, nowych technologii i transformacji górnictwa.

***

Inwestycje w nowoczesne technologie na Targach ITM INDUSTRY EUROPE
Premiery rynkowe i nowości branżowe to tylko jeden z czynników decydujących o udziale w Targach ITM INDUSTRY EUROPE. Coraz częściej magnesem przyciągającym do Poznania wszystkich entuzjastów Przemysłu 4.0 jest program wydarzeń towarzyszących, będący uzupełnieniem innowacyjnej ekspozycji.

***

Wspieranie Przemysłu 4.0 przez dotacje UE
Przemysł 4.0 to integracja inteligentnych maszyn i systemów oraz wprowadzanie zmian w procesach produkcyjnych w celu zwiększania wydajności, jak również elastyczności w zakresie zmian asortymentu. Coraz więcej firm ma już całkiem nowoczesny park maszynowy i rozważa łączenie urządzeń w jeden system. Koszty pracy rosną, zatem zainteresowanie usprawnieniami także się wzmacnia. W najbliższych miesiącach planowanych jest sporo dotacji dla firm w kierunku Przemysłu 4.0 i to dla dużych przedsiębiorstw, jak i sektora MSP. To jeden z obszarów wspieranych w ramach nowych dotacji unijnych.

***

Kajetan Kajetanowicz dołącza do drużyny Ambasadorów PLATINUM ORLEN OIL
Najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy, który przez ostatnie cztery lata nie zszedł z podium Rajdowych Mistrzostw Świata WRC, od tego roku będzie wspierany przez PLATINUM ORLEN OIL. Rajdowy Wicemistrz Świata, Rajdowy Mistrz Europy i Rajdowy Mistrz Polski dołącza do drużyny Ambasadorów złożonej z topowych polskich motorsportowców: Roberta Kubicy, Kuby Przygońskiego, Bartosza Zmarzlika i Miko Marczyka, których osiągnięcia są znane w kraju i na świecie.

***

Ireneusz Musiałek, Andrzej Kęsy
Podzespoły hydrokinetyczne w dobie pojazdów elektrycznych
Układ przeniesienia napędu maszyn to podzespoły mechaniczne mieszczące się między silnikiem napędowym a mechanizmem roboczym. Zadaniem układu przeniesienia napędu jest  dostosowanie charakterystyki użytego silnika napędowego do wymogów ruchu maszyny. Dla pojazdów zadania te obejmują: łagodne ruszanie z miejsca i zatrzymywanie się, jazdę w ruchu miejskim oraz jazdę po autostradach.

***

Krystian Mitka
Zastosowanie druku 3D przy produkcji maszyn elektrycznych z wykorzystaniem metody FDM
Streszczenie: W ostatnich latach technologia produkcji addytywnej (additive manufacturing), zwana powszechnie drukiem 3D, przechodzi dynamiczny rozwój, a zainteresowanie przemysłu tą technologią rośnie – nie tylko jako metodą szybkiego prototypowania (rapid prototyping), lecz także jako sposobem wykonywania gotowych obiektów. W niniejszym artykule omówiono rodzaje druku 3D, w szczególności metodę Fused Deposition Modelling (FDM), a także przedstawiono zastosowanie technologii druku 3D w kontekście produkcji maszyn elektrycznych.

***

Helena Dodziuk
Drukowana w 3D broń w niepowołanych rękach
Zastosowania druku 3D, 3DP w przemyśle obronnym stale rosną [1] dzięki ogromnemu finansowaniu tej technologii przez wojsko, gwałtownemu rozwojowi tej metody wytwarzania oraz poprawie dokładności i powtarzalności wydruków. Obejmują one nie tylko wydrukowane w 3D części łodzi podwodnych [2] lub drony działające w rojach [3], ale także kontenery transportowe z łatwymi do rozmieszczenia fabrykami druku 3D do celów wojskowych [4]. 3DP może być także wykorzystany przez policję i przestępców, co niesie za sobą konsekwencje prawne. Daly i wsp. [5] przedstawili przydatność 3DP dla organów policyjnych poprzez usprawnienie dochodzeń na miejscu zdarzenia oraz pomoc w rekonstrukcji wypadku czy odtworzeniu dowodów z miejsca zdarzenia.

***

Christine Hoffman, Samuel Orozco
Przyszłość branży opakowaniowej
Nowe i rozwijające się technologie dają niespotykane dotąd możliwości wpływające na poprawę wydajności i metod produkcji oraz osiąganie celów związanych ze zrównoważonym rozwojem.

***

Jacek Ziarno
Produkcja 4.0. Praktyki firm w Polsce
Nowoczesność, ale nie ta teoretyczna, lecz w praktycznym wymiarze. Przemysł 4.0, automatyzacja, robotyzacja i inne innowacyjne technologie czy wynalazki w polskich realiach. Idące za tym zmiany w zarządzaniu.

***

Rozdział I. Sygnały. Produkcja 4.0 w niestabilnym czasie
Filozof Zygmunt Bauman pisał, że żyjemy w „płynnej nowoczesności (rzeczywistości)” – czyli niebywale poszatkowanej i fragmentarycznej – i że właściwie nie sposób planować długofalowo rozwoju rynków, firm i zawodowej drogi w sposób pewny, przewidywalny.

***

Stefan Gierlotka
Początki szkolnictwa górniczego
W okresie powojennym, gdy młody człowiek chciał w Polsce zdobyć zawód górnika, zgłaszał się do jednej z licznych Zasadniczych Szkól Górniczych. Kwalifikacje górnicze zdobywał w ciągu trzech lat nauki. Szkolenie odbywało się w kilku specjalnościach potrzebnych w kopalni. Jeśli miał dalszą chęć do nauki, mógł swoją wie­dzę pogłębić w technikum górniczym, a potem na wyższej uczelni technicznej. Gdy został już studentem i zdał egzaminy z kursu matematyki, miał szansę zostać inżynierem górnikiem.




 

Reklama