Archiwum - numer 10/2002
Marek NarewskiProgramowalny interfejs operatora PRO-FACE GP2000
Każdy dzień przynosi potrzebę zwiększenia sprawności w interesach, lepszej komunikacji miedzy partnerami oraz klientami w sensie globalnym. W rezultacie najnowocześniejsze technologie informacyjne stają się najważniejszym narzędziem do podejmowania decyzji wymaganych przez zmieniające się potrzeby klientów. Producenci komputerów, sterowników i monitorów starają się dostosować swoje urządzenia do potrzeb rynku tak, aby sprostać potrzebom globalizacji produkcji oraz handlu. Japońska firma Pro-face, będąca producentem monitorów LCD/TFT, w tym zaawansowanych urządzeń HMI, oferuje szereg ciekawych rozwiązań programowalnych interfejsów operatorskich.
***
Systemy regulacji w klasie ekonomicznej.Falowniki do prostych zastosowań
Jakie techniczne nowości oferuje nam firma SEW? Szczególne miejsce na targach przemysłowych zajmował falownik Movitrac 07 do prostych zastosowań. Celem firmy jest, według jej rzecznika, wykazanie, że napędy trójfazowe sterowane falownikiem są sensownym rozwiązaniem nawet w przypadku najprostszych aplikacji napędowych, jak np. przenośniki taśmowe i montażowe, napędy do bram, pompy, wentylatory, a nawet tanie maszyny z marketu budowlanego.
***
Zbigniew Krzemiński
Obserwator prędkości silnika indukcyjnego
Właściwości silnika indukcyjnego umożliwiają stosowanie prostych przemienników do nastawiania częstotliwości napięcia zasilającego. W wielu zastosowaniach napędów z silnikiem indukcyjnym zasilanym z prostego przemiennika nie jest potrzebny pomiar prędkości kątowej wału, gdyż pod wpływem obciążenia zmienia się ona w małym zakresie, określonym przez poślizg znamionowy. Napędy o większych wymaganiach dotyczących dokładności regulacji prędkości kątowej wału konstruowane są z zastosowaniem regulatorów prędkości i momentu. Konieczne jest przy tym doprowadzenie sygnału chwilowej wartości prędkości kątowej wału na wejście regulatora. Pożądane jest, żeby sygnał prędkości otrzymywany był bez stosowania przetwornika pomiarowego instalowanego na wale.
***
Napędy z zastosowaniem silników krokowych
We współczesnej automatyce obok zaawansowanych napędów z silnikami bezszczotkowymi prądu stałego i przemiennego oraz coraz bardziej wyrafinowanych sterowań zwykłych silników prądu przemiennego wciąż rośnie zapotrzebowanie na taniejące napędy z silnikami krokowymi. Zapełniają one lukę w obszarze napędów pozycjonujących z mniejszymi prędkościami obrotowymi (zwykle pojedyncze obroty na sekundę) przy zachowaniu dobrej precyzji ruchu i niskich kosztach.
***
Jarosław Guziński
Komunikacja w układach przekształtnikowych z procesorem sygnałowym SHARC
Większość spotykanych obecnie układów przekształtnikowych sterowana jest przy wykorzystaniu układów mikroprocesorowych o różnym stopniu złożenia. W bardziej zaawansowanych technologicznie układach zastosowanie znalazły procesory sygnałowe. W Katedrze Energoelektroniki i Maszyn Elektrycznych Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej od wielu lat trwają prace nad różnego rodzaju układami przekształtnikowymi sterowanymi mikroprocesorowo. Opracowany został szereg układów sterujących ze stałoprzecinkowymi procesorami sygnałowymi rodziny ADSP21xx, TMS320C5x, TMS320C2x oraz ze zmiennoprzecinkowymi procesorami sygnałowymi ADSP21061 i ADSP21065 znanymi pod nazwą SHARC. Konkurencyjna cena oraz znaczne możliwości obliczeniowe procesorów SHARC rokują duże nadzieje w rozwoju nowoczesnych układów przekształtnikowych.
***
ABB wprowadza najwęższy napęd oraz nowatorski system okablowania
Nowo powstały ACS 800-02 jest najwęższym przemiennikiem częstotliwości. To, oraz nowatorskametoda okablowania silnika i zasilania wyróżniają go na rynku napędów i świadczą o jego wyjątkowości. Przemiennik częstotliwości oznaczony jako ACS 800-02 jest najwęższym napędem na rynku w zakresie mocy 90-160 kW, posiada bowiem tylko 250 mm szerokości, a w zakresie 200-500 kW jest jednostką o szerokości tylko 350 mm. Zależnie od konfiguracji napęd ten stanowi jedynie jedną szóstą szerokości konkurencyjnych produktów. Takie wąskie wykonanie czyni napęd pierwszym na rynku, który może być montowany w dwu wariantach.
***
MENTOR II - nowoczesna platforma aplikacyjna dla napędów prądu stałego
Wzrastająca konkurencja na rynku napędów prądu stałego, przy jednoczesnym wzroście parametrów sterowania układów napędowych prądu zmiennego, powoduje, że klient nie poszukuje obecnie wyłącznie prostych układów napędowych DC, ale całych gotowych rozwiązań aplikacyjnych. Jednocześnie wymaga on pełnej uniwersalności samego napędu i łatwości jego modernizacji wraz ze wzrostem wymagań stawianych danej aplikacji. Układ MENTOR II, będący jednostką w pełni uniwersalną i umożliwiającą łatwą rozbudowę, jak najbardziej spełnia wymienione wyżej wymagania.
***
Zbigniew Kiełbus, Tadeusz Minksztym
Optymalizacja układów napędowych w oparciu o bezpośrednią kontrolę momentu
Danfoss wprowadził na rynek przetwornicę częstotliwości VLTŽ 5000 Flux - dynamiczny sterowany wektorem strumienia pola napęd do wymagających zastosowań. Dzięki połączeniu sterowania wektorem strumienia z serwomotorami lub standardowymi silnikami AC otrzymujemy rozwiązanie napędu o niezwykle wysokich parametrach funkcjonalno-ekonomicznych. Na rynku urządzeń sterowania silnikami od lat znane są napędy sterowane wektorem strumienia pola. Oferując bardzo dużą dokładność i krótkie czasy odpowiedzi, nadają się one do wymagających aplikacji przemysłowych i nie tylko.
***
Podis - elastyczna szyna prądowa
Każdy inżynier w swojej pracy zawodowej poszukuje rozwiązań prostych, szybkich w realizacji i pewnych. Rynek inwestycyjny wymaga coraz krótszych terminów opracowywania projektów, szybszego ich realizowania oraz łatwego ich modyfikowania i przystosowywania do zachodzących zmian w procesach technologicznych. Firma Wieland Electric, wychodząc naprzeciw tym zapotrzebowaniom, opracowała i wdrożyła do produkcji system podis. Podis jest elastycznym magistralowym systemem rozprowadzenia energii elektrycznej, opartym na technologii wtykowej. System zastępuje okablowanie w kształcie gwiazdy oraz rozdział energii elektrycznej z zastosowaniem puszek rozgałęźnych, w wielu przypadkach może także zastąpić szyny prądowe.
***
VACON Oyj zdobywa prestiżową nagrodę Frost & Sullivan za wyjątkową strategię rozwoju
Fiński producent przemienników częstotliwości Vacon Oyj znany z niezawodnych i zaawansowanych technologicznie napędów regulowanych AC został nagrodzony prestiżową nagrodą za najlepszą strategię rozwoju na rynku firm inżynierskich (Market Engineering Growth Strategy Award) przyznawaną przez Frost & Sullivan, światowego lidera wśród firm konsultingowych działających w sektorze przemysłowym i zaawansowanych technologii. .Vacon wykazał znaczny wzrost popytu i przychodów. - powiedział Mik Sabier, dyrektor ds. rozwoju i badań z firmy Frost & Sullivan.
***
Paweł Łoś
B&R X67 - nowe możliwości z rozproszonymi wejściami/wyjściami
Mniejszy, szybszy i bardziej ekonomiczny to synonimy opisujące X67 - nową grupę modułów rozproszonych wejść/wyjść o stopniu ochrony IP67. Dzięki instalacji modułów wielkości karty kredytowej w dowolnym miejscu bezpośrednio na maszynie, uzyskuje się oszczędność miejsca w szafie sterowniczej. Ponadto drogie okablowanie zostało zredukowane tylko do dwóch linii: magistrali danych oraz zasilania. Firma B&R wytwarza układy sterowania od 1979 roku. Rozwój wydajnych systemów wejść/wyjść należy do kluczowych kompetencji przedsiębiorstwa działającego na całym świecie.
***
Internetowy napęd
Nowe technologie coraz częściej wyręczają nas przy skomplikowanych obliczeniach, pomagają w przeprowadzaniu testów - dlaczego więc nie miałyby być wykorzystywane przy poszukiwaniu nowych kontaktów handlowych? Przetwornice częstotliwości, motoreduktory, liczniki ultradźwiękowe, magnetyzery, zawory manometrowe, a nawet przyrządy do montowania samolotów i śmigłowców! - to wszystko znajdziemy za po-mocą Internetu. Szybko, tanio, a przede wszystkim. wygodnie.
***
Götz Jäckel, Friedrich Wegener
System automatyki oparty na elementach firmy Phoenix Contact z zastosowaniem PC Worx 3 Nowa architektura i cechy funkcjonalne oprogramowania
We współczesnej automatyce przemysłowej coraz większe wymagania stawiane są rozwiązaniom technicznym. Wskutek ciągłych działań w kierunku decentralizacji coraz szerzej stosowane są sieciowe systemy sterowników, jak również układy magistralowe. Zarządzanie tego typu systemami wymaga zwykle wielowarstwowych narzędzi programowych. Współczesne narzędzia programowe muszą obsłużyć skomplikowane rozwiązania systemów automatyki oraz powinny posiadać prostą strukturę i być przyjazne dla użytkownika.
***
Andrzej Skowronek
Twido - miniaturowy sterownik o wielkich możliwościach
***
Małgorzata Szczygielska, Jerzy Mróz, Adam Broja, Jerzy Dyduch
Struktura i zasada działania systemu wykrywania uszkodzeń taśm przenośnikowy
***
Nowości w świecie czujników ontaktronowych według Meder electronic
Damian Zazula W urządzeniach powszechnego użytku, jak również we wszelkich innych przemysłowego zastosowania, częstokroć niezbędne jest wprowadzenie elementów sygnalizacji i kontroli. Monitorowanie stanów położenia rozmaitych elementów, jak również kontrola ruchu czy poziomu cieczy, wydaje się wymagać skomplikowanych i drogich rozwiązań... Tymczasem w większości przypadków można skorzystać z prostszych i tańszych sposobów, stosując przełączniki i czujniki kontaktronowe.
***
Ireneusz Jakubowski
Pneumatyczne zawory rozdzielające nowej ekonomicznej serii TC
Jednym z wymogów współczesnej pneumatyki jest optymalizacja konstrukcji zaworów pod względem przepływu sprężonego powietrza i wymiarów gabarytowych. Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom, firma Bosch Rexroth opracowała nowy ekonomiczny typoszereg takich zaworów o nazwie TC - idealnych do zastosowań pneumatycznych przy ograniczonej przestrzeni i szczególnie wysokich wymaganiach dotyczących natężenia przepływu. Do wyboru są zawory pojedyncze i do montażu blokowego. Zawory te stanowią część składową wyspy zaworowej.
***
Słowackie transformatory na polskim rynku
Z okazji 100 rocznicy działalności mamy zaszczyt przedstawić Państwu słowacką firmę BEZ TRANSFORMÁTORY. Spółka BEZ TRANSFORMÁTORY Inc. z siedzibą w Bratysławie została założona w 1902 r. jako niezależna spółka akcyjna .Węgierskie Zakłady Schuckert w Bratysławie.. W 1903 r. doszło do połączenia spółek Siemens i Schuckert, w efekcie czego bratysławskie zakłady przekształciły się w filię Siemens z siedzibą w Budapeszcie. W ciągu 100 lat istnienia spółka przeszła wiele zmian, włącznie z budową nowej fabryki, jednak wciąż oferuje ten sam zakres produktów.
***
Robert Pastuszka, Marek Trajdos
Jakie kable lubią falowniki*?
Rozważania na temat zastosowania właściwych kabli łączących falownik z silnikiem należy rozpatrywać w następujących aspektach: # wpływu rodzaju kabla na wypadkowe obciążenie falownika; # kompatybilności elektromagnetycznej kabla; # odporności izolacji kabla na oddziaływanie impulsów napięcia o stromych zboczach; # jakości i budowy żył przewodzących kabla.
***
Andrzej Kurdziel, Jacek Sokołowski
Aparatura kontrolno-pomiarowa firmy METRONIC INSTRUMENTS
Firma Metronic Instruments zajmuje się opracowaniem oraz produkcją elektronicznej aparatury pomiarowej stosowanej w automatyce przemysłowej. Rosnące potrzeby rynku oraz możliwości współczesnej elektroniki powodują ciągły rozwój technik pomiarowych oraz możliwości ich wykorzystania w procesach produkcyjnych. Coraz częściej w przypadku większych instalacji stosuje się systemy sterowania wraz z wizualizacją wyników pomiarów w komputerach. W dalszym ciągu jednak występuje konieczność lokalnego wskazania wielkości mierzonych w miejscach wygodnych dla obsługi procesu produkcji.
***
Maciej Kaczmarek
Czujniki fotoelektryczne firmy BANNER
Już od ponad 25 lat firmy TURCK i BANNER są czołowym prekursorem postępu dla rozmaitych wymagań stawianych w automatyzacji procesów przemysłowych. Wspólne logo umieszczane w licznych publikacjach, katalogach i folderach jest wynikiem doskonałej współpracy w ciągu tych lat. Strategia wspólnego działania ma duże znaczenie dla klientów, gdyż dzięki tak szerokiej kooperacji obie firmy oferują wspólnie najszerszą na rynku paletę produktów.
***
Dariusz Kaczmarek
Co słychać w hydraulice siłowej?
Zakłady Hydrauliki Siłowej istnieją od 1905 roku i od ponad trzydziestu lat zajmują się produkcją wyrobów hydraulicznych. Firma specjalizuje się w produkcji przekładni hydrokinetycznych do maszyn budowlanych, drogowych i górniczych oraz przekładni kątowych do maszyn rolniczych.
***
Nawet jak będzie mokro, to Spider S sobie poradzi
W oparciu o uwagi użytkowników oraz na podstawie doświadczeń uzyskanych w codziennym zastosowaniu postanowiono dokonać w urządzeniach z rodziny Spider S kilku ulepszeń, które przyniosłyby obsługującemu dodatkowe korzyści. Do najistotniejszych zmian zaliczyć należy: na nowo opracowany system filtrów do odpowietrzania terminalu, udoskonalone statywy terminali, jak i zoptymalizowane ułożenie i przebieg kabli. Wykonane z nierdzewnej stali nóżki pomostów wagowych pokryto dodatkowo niebieską powłoką gumową, zabezpieczając w ten sposób przed ślizganiem na gładkich powierzchniach.
***
Ewa Majewska
Międzynarodowy Salon Techniki Pakowania i Logistyki TAROPAK 2002
W dniach od 10 do 13 września 2002 r. teren Międzynarodowych Targów Poznańskich zmienił się w miejsce spotkań przedstawicieli branży opakowaniowej z całego świata. Międzynarodowy Salon Techniki Pakowania i Logistyki TAROPAK 2002 to specjalistyczna oferta skierowana do wszystkich, których działalność związana jest z szeroko rozumianym przemysłem opakowaniowym, aż po magazynowanie i działania logistyczne.
***
Inwestycja nadziei
17 września w Bukownie koło Olkusza został uroczyście wmurowany kamień węgielny pod nową fabrykę firmy Schneider Electric. Inwestycja ma składać się z czterech etapów, a koncern zakłada, że wyłoży około 8 mln euro. Pierwszy etap - zakup ziemi (około 30 tys. m2 za 50 tys. euro), budowa budynku o powierzchni 2680 m2 i wyposażenie fabryki (po około 2 mln euro) - ma zostać zakończony w czerwcu przyszłego roku; z końcem czerwca musi ruszyć produkcja, bo tak zakładają plany koncernu.
***
Katarzyna Kajstura
Jubileuszowy ENERGETAB 2002
15. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2002 odbywały się w dniach od 17 do 19 września. Hasło tegorocznej imprezy brzmiało: .ENERGETAB 2002 ofertą modernizacji polskiej elektroenergetyki.. Zwiedzający mogli zapoznać się z najnowszymi produktami ponad 350 firm krajowych i zagranicznych, konkurujących na wymagającym rynku dostawców dla energetyki.
***
VII Międzynarodowe Targi Technologii dla Odlewnictwa .METAL. i II Targi Przemysłowej Techniki Pomiarowej. CONTROL-TECH
W dniach 18-20 września 2002 roku odbyły się VIII Międzynarodowe Targi Technologii dla Odlewnictwa METAL oraz II Targi Przemysłowej Techniki Pomiarowej .CONTROL-TECH., zorganizowane przez Targi Kielce. Targom towarzyszyły liczne konferencje i seminaria, w których udział brali także goście zagraniczni.