Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 05/2000

Napędy i Sterowanie
numer 05/2000


Andrzej Chudzikiewicz, Piotr Deuszkiewicz, Stanisław Radkowski
Wieloparametrowa diagnostyka wibroakustyczna stanu technicznego łożysk tocznych pojazdów szynowych
Błędy współosiowości i przekoszenia podzespołów, niewłaściwe obciążenie, niewłaściwa instalacja, złe smarowanie, przekroczenie dopuszczalnych wartości obciążeń i prędkości oraz niszczący wpływ otoczenia stanowią istotne czynniki ryzyka zmniejszenia trwałości łożysk tocznych.

***
Jerzy Matyja
Tablicowy rejestrator typu KD1 - część I
Prezentowany rejestrator KD1 przeznaczony jest do pomiaru napięcia, prądu, temperatury i zmian rezystancji. Zapisuje przetworzone wyniki pomiarów na dyskietce i prezentuje je na ekranie graficznym LCD w formie dogodnej dla użytkownika i stosownej do rodzaju danych. Eliminuje praktycznie konieczność bieżącej obsługi, jak wymiana okresowa papieru, pisaków czy uzupełnianie atramentu oraz realizuje cały szereg dodatkowych funkcji, stając się praktycznie programowalną stacją pomiarową. Przystosowany jest do współpracy z komputerem za pośrednictwem interfejsów komunikacyjnych.

***
Franciszek Blażek
Nowa grupa przekształtników częstotliwości firmy FUJI Electric
Jednym z największych na świecie producentów przekształtników częstotliwości jest japońska firma FUJI Electric Co. Ltd., której przedstawicielem na rynku polskim jest firma AMTEK Spol. s r.o. z Warszawy. Oprócz falowników, firma FUJI produkuje całą gamę elementów i podzespołów dla elektroniki i automatyzacji - styczniki, czujniki, regulatory, itp. Jest także jedną z niewielu firm, których poziom technologiczny i know-how pozwala na produkcję dla własnych potrzeb i nie tylko elementów półprzewodnikowych oraz końcówek mocy.

***
oprac. Andrzej Siedlaczek
Podstawy obliczeń układów napędowych - część II
Poznaliśmy siłę, masę i prędkość. Siła może powodować, że coś się porusza, a prędkość jest miarą, jak szybko się porusza. Praca i moc pozwolą nam dokładniej opisać poruszający się przedmiot. Pojęcia pracy i mocy są podobne w codziennym życiu, ale określenia mogą nie być podobne.

***
Jacek Kęsy
Precyzja FINE CYCLO
Ocena przydatności przekładni precyzyjnych opiera się na porównaniu dwóch podstawowych parametrów. Pierwszym z nich jest sztywność - określana jako wielkość momentu powodującego sprężyste odkształcenie wewnętrzne o wielkości 1 min. kątowej. Parametr ten ważny jest dla przekładni montowanych w robotach przemysłowych i manipulatorach.

***
Jaromir Hasik
Moduł programowalny Zelio Logic Telemecanique
Uzupełnieniem bogatej oferty sterowników i przekaźników czasowych firmy SCHNEIDER ELECTRIC jest nowy programowalny moduł ZELIO Logic Telemecanique. Jego zastosowanie w znaczący sposób ułatwi pracę we wszystkich, niezbyt rozbudowanych, układach automatycznego sterowania, zarówno przemysłowych, jak i domowych. Prostota jego obsługi i łatwość programowania będzie nieoceniona we wszystkich zastosowaniach.

***
Tomasz Grzegocki
Czujniki kontroli przepływu cz. 3 - czujniki w obudowie kompaktowej
Trzecia - najbardziej rozbudowana grupa czujników kontroli przepływu firmy TURCK, to czujniki kompaktowe. Podobnie jak dotychczas opisywane urządzenia, czujniki kompaktowe stosowane są wszędzie tam, gdzie nie zachodzi konieczność pomiaru ilościowego przepływu, lecz nadzór zmian jego wielkości (prędkości) lub/i temperatury. Od opisywanych poprzednio różnią się kompaktowym wykonaniem, co oznacza, że zarówno głowica jak i cała elektronika znajdują się w jednej zwartej obudowie.

***
Leszek Pinkowski
Nowe konstrukcje miniaturowych przekaźników elektromagnetycznych firmy Finder
Ciągły i dynamiczny rozwój rynku przekaźników elektromagnetycznych wymusza na producentach konieczność wprowadzania nowych doskonalszych konstrukcji wychodzących naprzeciw oczekiwaniom klientów. Pomimo bardzo szerokiej oferty, firma FINDER - w ramach ciągłego rozwoju - rozszerzyła ją o miniaturowe konstrukcje o relatywnie dużej obciążalności prądowej. Są to trzy nowe serie: seria 34 , 41 oraz 43, które postaram się przybliżyć w niniejszym artykule.

***
Andrzej Szczęśniak, Marek Uniowski
Nowa jakość w zakresie zabezpieczeń silników elektrycznych
Skuteczna ochrona silników elektrycznych staje się coraz bardziej docenianym aspektem ich eksploatacji, zwłaszcza w konfrontacji z rosnącym kosztem napraw i cenami nowych silników oraz potencjalnymi stratami związanymi z przestojem napędzanych urządzeń. Znane i niestety występujące w eksploatacji zjawiska, takie jak: przeciążenie silnika, utknięcie wirnika, zanik obciążenia (np. suchobieg pompy), niesymetria zasilania, bądź praca niepełnofazowa, uszkodzenie wentylacji, uszkodzenie łożyska czy praca przy wartości napięcia odbiegającej od znamionowej, powodują uszkodzenie nieprawidłowo zabezpieczonych silników.

***
Jerzy Witor
Lenze w Hanowerze
Tradycyjnie już, wiosną do Hanoweru zjeżdżają wystawcy z całego świata, aby na Targach Przemysłowych zaprezentować swoje nowości. Jak co roku, również firma Lenze - czołowy producent elementów techniki napędów - wystawiła nowe produkty na stoisku targowym, które niewątpliwie przyciągało uwagę zwiedzających, nie tylko swoim rozmiarem, ale również bogatą ofertą prezentowanych urządzeń.

***
Krzysztof Jaszewski, Dariusz Gajda
Nowe technologie tranzystorów IGBT firmy MITSUBISHI
Firma DACPOL od wielu lat współpracuje z firmą Mitsubishi Electric w zakresie półprzewodników mocy. Mitsubishi Electric jest jednym z przodujących producentów tranzystorów IGBT o najnowszych rozwiązaniach technicznych. Ostatnio wdrożone do produkcji generacje tych tranzystorów obejmują m.in. IGBT w technologii kanałowej (TRENCH)

***
Tomasz Sobczak
Bezpieczniki
Prąd elektryczny w układach elektroenergetycznych jest użytecznym narzędziem, niosącym za sobą potężną moc. Aby nie wyrządził szkód, musi być odpowiednio kontrolowany. Kontrola ta powinna polegać na jego bezwarunkowym odcięciu od odbiornika, czyli elementu zabezpieczanego.

***
Mateusz Pierzchała
Radiomodemy SATELLINE-3AS i 3ASd
Radiomodemy 3AS i 3ASd są najnowszymi przedstawicielami rodziny SATELLINE. Przeznaczone są do transmisji danych w trybie half-duplex (przesyłanie danych z szybkim przełączaniem kierunku). Podobnie jak modele 2ASxE oraz 5AS, te nowe radiomodemy są w pełni "przezroczyste" dla stosowanego protokołu transmisji, dzięki czemu mogą być stosowane do łączenia wszelkich urządzeń komunikujących się za pośrednictwem łączy szeregowych.

***
Marcin Świetliński
GD35 i GD8 Nowe wyświetlacze SEM
Wyświetlacze serii GD to całkiem nowa propozycja w zakresie wyświetlania informacji z cyfrowych systemów sterowania. W odróżnieniu od powszechnie znanych terminali z ekranami LCD, w wyświetlaczach GD zastosowano matryce diod świecących, dzięki czemu widoczność znaków jest bez porównania lepsza, co stwarza możliwości wielu nowych zastosowań.

***
Krzysztof Soboń
Możliwości i własności adaptacyjnego sterowania wtórnego
Niniejszy artykuł jest jednym z cykli artykułów na temat możliwości i własności adaptacyjnego sterowania wtórnego. Poświęcony został rozwojowi układów regulacji jednostki wtórnej tj. od układu regulacji z "czysto" hydraulicznym przetwarzaniem sygnału, aż do układu z elektrycznym przetwarzaniem sygnału z regulatorem PID. Jednocześnie artykuł ten jest zapowiedzią przeprowadzenia badań w ramach pracy doktorskiej pod kierunkiem prof. zw. dr hab. inż. W. Kolleka, realizowanej na Politechnice Wrocławskiej w Instytucie Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn w Europejskim Centrum Hydrauliki i Pneumatyki pod patronatem Politechniki Wrocławskiej i Mannesmann Rexroth Sp. z o.o. Zagadnieniem jest "Napęd hydrostatyczny z adaptacyjnym sterowaniem wtórnym" tzn. układ, który rozpoznaje stany pracy i sam optymalnie dopasowywuje się do zachodzących zmian. Układ z adaptacyjnym sterowaniem wtórnym charakteryzuje się przede wszystkim dokładnością sterowania prędkością lub momentem obrotowym, energooszczędnością oraz możliwością rekuperacji energii.

***
Inteligentny siłownik z Wrocławia
Zakład Produkcji Urządzeń Automatyki Spółka Akcyjna we Wrocławiu należy do przodujących w kraju producentów siłowników elektrycznych wahliwych przeznaczonych głównie na potrzeby energetyki. Zgodnie ze światowymi trendami w zakresie budowy inteligentnych urządzeń wykonawczych i pomiarowych, projektowania systemów w oparciu o struktury sieciowe, a także kierunkami rozwoju światowych liderów w produkcji siłowników, ZPUA S.A. przygotował założenia techniczne, opracował oraz wdrożył w 1999 roku do produkcji nowy typoszereg elektrycznych siłowników typu X.

***
Mirosław Burzej
BB Line - modułowy system motoreduktorów firmy BEFARED
Firma BEFARED SA z siedzibą w Bielsku-Białej znana na rynku z produkcji przekładni uniwersalnych, reduktorów i motoreduktorów zamierza w drugiej połowie bieżącego roku wejść na rynek z nowym programem produkcji motoreduktorów. Program ma stanowić alternatywę dla oferty producentów zagranicznych i promować produkt krajowy.

***
Arkadiusz Żyta
Nowa generacja silników wysokoprężnych firmy DEUTZ AG
Wątpliwym jest, aby najbliższa przyszłość przyniosła alternatywę dla silników wysokoprężnych. Dzięki stałemu rozwojowi konstrukcyjnemu i technologicznemu stają się one bowiem coraz doskonalszym, uniwersalnym napędem, cechującym się wysoką sprawnością mechaniczną i znajdującym różnorakie zastosowania. Nowo-czesne silniki diesla są w stanie sprostać stale rosnącym wymaganiom w zakresie ochrony środowiska naturalnego, niezawodności, trwałości i ekonomicznej eksploatacji.

***
Janusz Mazan
Zastosowanie przemienników częstotliwości w układach pompowych
Przygotowanie wody zarówno do celów spożywczych jak i przemysłowych wymaga coraz to nowszych i bardziej zaawansowanych technologii. Wiąże się to nie tylko z uzyskiwaniem wymaganych optymalnych parametrów wody, ale obniżeniem do minimum kosztów wydobycia, filtracji i przesyłu.

***
Jacek Hulin, Dariusz Pitura, Wojciech Przybylski, Adam Struzik
Zastosowanie układów ważących w systemach automatyki przemysłowej - część 2
System automatycznego tworzenia mieszanek energetycznych oraz system sterowania szybkim załadunkiem na stacji miałowej w KWK "Brzeszcze". Prace koncepcyjne nad stworzeniem układu tworzenia mieszanek energetycznych trwały w KWK "Brzeszcze " od kilku lat. Klasyczne rozwiązanie układu polegające na mieszaniu składników zgromadzonych w zbiornikach ze względu na zbyt małą kubaturę budynku stacji załadunku miału nie wchodziło w grę. Wypracowano więc koncepcję tworzenia mieszanek w sposób dynamiczny. Zasada działania oparta jest na doborze ilości koncentratu miałowego dodawanego do miału surowego z bieżącego wydobycia kopalni według zadanej zawartości popiołu w produkcie finalnym.

***
TARGI ZA GRANICĄ - BRNO (Czechy)
W dniach 18 - 22 września br. odbędą się w Brneńskim Centrum Targowym 42. Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV 2000 oraz 2. Międzynarodowe Targi Obróbki Metali IMT 2000. W centrum zainteresowania tegorocznych MSV są techniki pomiarowe, regulujące i automatyzacja - pod znakiem MSV 2000 special: AUTOMATYZACJA. Projekt ten powstaje w ścisłej kooperacji z organizatorem Międzynarodowych Specjalistycznych Targów Przemysłowych Technik Komunikacji, Automatyzacji, Technik Pomiarowych i Analitycznych INTERKAMA w Düsseldorfie, które są branżowymi targami nr 1 na świecie.

***
AUTOMATICON 2000
Jak co roku, w kwietniu, na terenie Centrum Targowego przy ul. Bokserskiej w Warszawie, odbyły się Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON. Jest to już szósta edycja tej imprezy. Z roku na rok staje się ona popularniejsza, gromadząc jednocześnie coraz większą ilość wystawców i zwiedzających. Do niewątpliwych sukcesów należy zaliczyć poszerzenie zakresu tematycznego targów o drugą imprezę, organizowaną w tym samym czasie co i AUTOMATICON, pod nazwą Międzynarodowe Targi Pomp i Armatury Przemysłowej POMPY I ARMATURA, które skierowane są głównie do użytkowników instalacji wodnych, komunalnych, przemysłowych, a także do użytkowników instalacji służących do przesyłania mediów innych niż woda.

Reklama