Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 01/2004

Napędy i Sterowanie
numer 01/2004


Zastosowanie Simoreg DC Master - Uniwersalny odwijak ze zwrotem energii
Ze względu na duży udział na rynku modeli maszyn produkcyjnych pochodzących z obiegu wtórnego rośnie ilość modernizacji układów napędowych i sterujących. W niektórych przypadkach koszt aplikacji przekracza wartość maszyny. W celu obniżenia kosztów modernizacji warto sięgnąć po ciągle jednak tańsze napędy prądu stałego, zwłaszcza gdy mamy do dyspozycji używane silniki DC. Pomimo coraz większej powszechności napędów prądu stałego w przemyśle funkcjonuje jeszcze duża liczba silników prądu stałego, a postępująca wymiana napędów prądu stałego na zmienny powoduje, iż stosunkowo tanio można pozyskać używany silnik prądu stałego. Z kolei napęd prądu stałego SIMOREG DC Master firmy Siemens ma jedną niezaprzeczalną zaletę, często niedostrzeganą przez konstruktorów - mianowicie już wersja podstawowa napędu może pracować prądnicowo z oddawaniem energii do sieci.

***
Lars Bo Pedersen, Tadeusz Minksztym
Wysoce zautomatyzowana i elastyczna produkcja przetwornic częstotliwości VLT®
Danfoss Drives A/S wprowadza na rynek regulowanych napędów elektrycznych nową generację przetwornic częstotliwości VLT® Automation Drive FC300. Urządzenia będą wytwarzane na nowej, wysoce zautomatyzowanej i elastycznej linii produkcyjnej, umożliwiającej doskonałą koordynację logistyczną dostaw komponentów z realizacją zamówień Klientów. Wydajność zakładu produkcyjnego w zakresie nowej generacji napędów przekro-czy 500 000 urządzeń rocznie. Danfoss Drives ustalił standard produkcji wykorzystujący unikalne oprogramowanie kontrolujące proces montażu. Dla każdej wybranej przez Klienta przetwornicy VLT® jej konfiguracja na linii produkcyjnej i finalny montaż inicjowane są natychmiast, zgodnie ze specyfikacją złożonego zamówienia. Zapewniono termin realizacji dostawy już w następnym dniu po wpłynięciu zamówienia przez Internet.

***
Jacek Lasowy, Stanisław Strzelecki
Konstrukcja motoreduktorów z zastosowaniem globalnej optymalizacji układu
Zespół konstruktorów otrzymujący zadanie rozwoju nowej przekładni staje przed faktem rozwiązania problemu wpływającego na rozwój własnego przemysłu w przyszłości. W rozwoju nowej konstrukcji bardzo ważna jest analiza charakterystyk i metodologii stosowanych w dotychczas istniejących przekładniach, jednak z uwzględnieniem podobnych przekładni produkowanych przez konkurentów oraz z wykorzystaniem doświadczeń producentów i eksploatatorów przekładni. Proces konstrukcji, tak jak inne ważne procesy przedsiębiorstwa, zarządzany jest przez system gwarancji jakości ISO 9000, zapewniający rozwój konstrukcji w ściśle określonych i kontrolowanych etapach.

***
Nowe dynamiczne serwosilniki
Firma STÖBER Antriebstechnik wprowadziła na rynek nowe dynamiczne serwosilniki serii ED/EK. Seria dynamiczna ED obejmuje 5 grup wielkości, natomiast seria krótka EK obejmuje dwie grupy wielkości. Zakresy momentów obrotowych od 0,37 do 40 Nm. Zakres prędkości obrotowych od 0 do 6000 min-1. (...)Serwosilniki są bezszczotkowymi silnikami prądu zmiennego, wzbudzanymi magnesami trwałymi z elektroniczną komutacją.

***
Zbigniew Pawelski
Sterowanie automatycznej skrzyni biegów - cz. I
Sprzedaż samochodów osobowych z automatycznymi skrzyniami wzrasta w Europie bardzo powoli i nie przekraczała 12% w 1995 r., co stanowi wyraźną różnicę w porównaniu z USA i Japonią, gdzie wartości te wynosiły wtedy odpowiednio: 90% i 75% [3]. W przypadku USA wiąże się to z sięgającymi lat 40 XX wieku tradycjami stosowania tych zespołów, opanowanych technologicznie i produkowanych masowo, a więc względnie tanio. Przypadek Japonii tłumaczy się gęstym ruchem ulicznym, w którym prowadzenie samochodu z samoczynnie zmieniającym się przełożeniem jest dużym ułatwieniem. Argument ten może wkrótce zmienić sytuację w Europie, gdzie dotychczasowa niechęć do "automatów" wiąże się z powszechnym stosowaniem na naszym kontynencie silników o stosunkowo małej mocy, dla których większa sprawność napędu konwencjonalnego jest zaletą. Niemniej te 12% oznaczało w 1995 r. zapotrzebowanie na ponad milion skrzyń rocznie, a do 2000 r. popyt ten zwiększył się dwukrotnie.

***
Sterowanie automatycznej skrzyni biegów - cz. I
ECODRIVE to optymalny system sterowania przeznaczony do różnych zastosowań. Oferowany jest on do aplikacji zarówno prostych - jednoosiowych, jak i do złożonych - wieloosiowych. W tym, oferowanym przez firmę Rexroth, uniwersalnym systemie wykorzystującym własne rozwiązania NC, PLC oraz Motion Control można sterować całym procesem produkcyjnym i regulować go. Jednocześnie, wykorzystując standardową filozofię działania jednostek wizualizacyjnych Bosch Rexroth, skraca się czas szkolenia operatorów maszyn, które można przeprowadzać równolegle z płynną produkcją.

***
Biblioteki oprogramowania S40 dla sterowników PS4/PS416

***
Sterowniki miControl
Firma miControl z Berlina to zespól inżynierów zajmujący się realizacją specyficznych rozwiązań mikrokomputerowych w zakresie automatyki przemysłowej. W swojej ofercie firma posiada seryjnie produkowane wyroby z zakresu sterowania w sieci CAN i elektroniki mocy, a także ciekawe realizacje indywidualnych rozwiązań pod potrzeby klienta. Popularnym przykładem zastosowania seryjnego produktu dostosowanego do indywidualnych potrzeb użytkownika jest sterowanie przewijanej reklamy (polster-roller), szczególnie tej wielkoformatowej, gdzie konieczna jest bieżąca kontrola momentu silników DC z pozycjonowaniem arkusza reklamowego (przewijanie z kontrolą naciągu arkusza), obsługa czujników zbliżeniowych, kontrola sprawności oświetlenia, a nawet powiadamianie o stanie obiektu przez GSM. Sterowanie oparto o opisane niżej moduły połączone w sieci CAN, dostosowując je do wymagań firmy zarządzającej reklamami.

***
Nowe przełączniki i przełączniki obrotowe
Relpol SA od grudnia 2003 r. posiada w swojej ofercie przełączniki i przełączniki obrotowe. Licencja na ich produkcję została zakupiona od firmy CARLO GAVAZZI. Wraz z licencją kupiono urządzenia technologiczne do ich montażu, które pozwalają utrzymać najwyższą jakość wyrobów. Katalog przełączników można otrzymać kontaktując sie z Działem Marketingu lub pobrać z serwisu internetowego Relpol S.A. Przełączniki przeznaczone są do profe-sjonalnych aplikacji, a także do różnych układów elektronicznych i telekomunikacyjnych, urządzeń pomiarowych, urządzeń medycznych, urządzeń transportowych i maszyn itd.

***
Optymalizacja dyskretna pompy wirowej śmigłowej w ruchu turbinowym. Zastosowanie wielowartościowych drzew logicznych
Wykorzystanie pomp seryjnie produkowanych do pracy turbinowej umożliwia przyspieszenie i potanienie odbudowy elektrowni oraz realizację nowych inwestycji. Pierwsze prace badawcze przeprowadzone w Zakładzie Maszyn i Urządzeń Hydraulicznych Instytutu Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Śląskiej dotyczyły pomp wirowych odśrodkowych wielostopniowych w ruchu turbinowym dla systemów rekuperacji energii hydraulicznej. Natomiast najnowsze prace dotyczą pomp wirowych śmigłowych w ruchu turbinowym, stosowanych głównie w małych elektrowniach wodnych. Podjęcie tych prac podyktowane było faktem, że większość małych elektrowni wodnych posiada małe spady, dla których powinny być stosowane turbiny śmig (w różnych rozwiązaniach) bądź pompy wirowe śmigłowe w ruchu turbinowym.

***
Adam Korycki
Silniki niskiego napięcia o wysokiej sprawności serii SEE
Obecnie na całym świecie kładzie się szczególny nacisk na wyroby zużywające mniej energii elektrycznej przy takiej samej mocy oddawanej. Wszyscy liczący się na świecie producenci mają w swojej ofercie silniki elektryczne energo-oszczędne (o wysokiej sprawności - klasa EFF1). Również krajowy lider w produkcji silników przemysłowych - Grupa Cantoni - przy współudziale Instytutu Elektrotechniki w Warszawie-Międzylesiu opracowała i urucho-miła produkcję nowoczesnej serii silników oznaczonej symbolem "SEE". Seria obejmuje wielkości mechaniczne od 80 do 355.

***
Technologia wielowłóknista dla elektrycznych połączeń rotacyjnych - Złącza obrotowe
W przypadku, kiedy producentowi systemów rotacyjnych jest potrzebne przenoszenie sygnałów elektrycznych między rotacyjnymi i stacjonarnymi częściami urządzenia - oferuje się kilka dostępnych możliwości technologicznych. Nasz artykuł jest poświęcony technologii wielowłóknistych szczoteczek odczytujących (technologia Fiber Brush) i objaśnia zasady oraz główne zalety tej progresywnej technologii. Opisywana technologia, która pierwotnie była stworzona dla celów programu kosmicznego, odznacza się przede wszystkim: długim czasem używania bez konieczności przeprowadzania jakichkolwiek remontów, wysoką sprawnością, minimalnym zużyciem szczoteczek zbiorczych i bardzo niewielkim zanieczyszczeniem ścieżek przewodniczych.

***
Bogdan Partyka
Z Eltronem w świat automatyki
Artykuły pod hasłem "Z Eltronem w świat automatyki", przybliżające Czytelnikom NiS świat komponentów automatyki zawarty w ofercie Eltronu, ukazują się na łamach pisma już prawie od dwóch lat. Rok 2003 przyniósł jednak istotne zmiany, o których warto poinformować. Z bogatej oferty akcesoriów i podzespołów automatyki wyłoniło się kilka linii produkcyjnych, które uzupełniając się wzajemnie, w pełni oddają sens wiodącego hasła "Z Eltronem w świat automatyki".

***
Nowe przełączniki NI
National Instruments rozszerza rodzinę przełączników o cztery nowe urządzenia PXI oraz SCXI o wysokim współczynniku upakowania. Moduły te są łatwo integrowane z wirtualnymi urządzeniami firmy National Instruments, takimi jak szybki digitizer NI PXI-5112 oraz NI LabVIEW 7 Express.

***
VI Logger
National Instrument zaprezentowało VI Logger 1.1., najnowszą wersję oprogramowania do rejestracji danych, które może teraz zbierać dane z modułów FieldPoint oraz Compact FieldPoint I/O. Ponieważ Compact FieldPoint pracuje w temperaturach od -25°C do 60°C i jest na tyle mocny, by wytrzymać silne wibracje, użytkownicy mogą uruchomić oprogramowanie VI Logger w warunkach, w których normalny przemysłowy komputer PC nie mógłby pracować. Użytkownicy mogą również przeprowadzić akwizycję ograniczonej ilości punktów z VI Logger 1.1.

***
Najnowsze rozwiązania National Instruments
Około 200 osób wzięło udział w nieodpłatnych spotkaniach pod nazwą "NI Days". Dwie konferencje National Instruments odbyły się w Warszawie i Katowicach w dniach 25 listopada i 2 grudnia 2003 r. W trakcie całodniowych sesji przedstawiono technologie oferowane przez National Instruments. Oprócz samego oprogramowania i sprzętu wykorzystującego najnowsze rozwiązania NI, zaprezentowane zostały aplikacje integratorów systemów wykonane z ich użyciem.

***
Ryszard Siurek
Zasilacze impulsowe - optymalna oferta dla każdego
Przedsiębiorstwo IMCON-INTEC powstało w roku 1992,przejmując działalność zlikwidowanego Ośrodka Doświadczalno-Rozwojowego Techniki Zasilaczowej działającego przy Politechnice Śląskiej od początku lat 80 XX wieku. Wraz z kilkoma innymi firmami powstałymi w tym okresie na Śląsku IMCON-INTEC stał się naturalnym kontynuatorem tradycji Gliwickiej Szkoły Zasilaczy Impulsowych. W wyniku intensywnie prowadzonych prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych IMCON-INTEC co roku wprowadza do produkcji nowe konstrukcje zasilaczy, zgodne z trendami techniki światowej, a przy tym bardziej niezawodne, mniejsze, sprawniejsze i tańsze. Stanowią one silną konkurencję dla szeregu produktów z importu, których na polskim rynku pojawia się coraz więcej.

***
Partnerstwo przemysłowe - korzyść dla klienta
Aktualny przykład korzystnego partner-stwa przemysłowego stanowi współpraca przedsiębiorstwa Cross Huller z Lud-wigsburga - producenta urządzeń produkcyjnych do centrów obróbczych, automatycznych linii obrabiarkowych oraz maszyn specjalnych - z firmą igus GmbH z Kolonii. Firma Cross Huller stosuje gotowe do montażu, konfekcjonowane systemy zasilania, które dostawca systemowy igus dostarcza pod marką "ReadyChain". Codzienna współpraca przynosi korzyści ekonomiczne i techniczne. Przejęcie projektowania i produkcji kompletnych podzespołów wychodzi przy tym naprzeciw życzeniom klienta, koncentrującego się na zaopatrzeniu modułowym. Nakłady na dyspozycję, zakupy i magazynowanie ulegają znaczącemu obniżeniu.

***
Tuleja ze szczeliną
Nowość w programie igus stanowi nie- wymagające konserwacji łożysko ślizgowe klips 2 wykonane z tworzywa sztucznego iglidur. Cechą charakterystyczną prezentowanego produktu jest ukośna szczelina w korpusie ślizgowym. Dzięki szczelinie montaż łożyska klipsowego jest dziecinnie prosty. Można je wsunąć w przygotowany otwór bez użycia siły, po czym klips 2 jest precyzyjnie osadzony i odporny na duże obciążenia, które nie powodują jego kurczenia, ponieważ dopasowuje się do otworu. Łożysko klipsowe 2 znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie w procesie produkcyjnym łożyska są montowane na końcu.

***
Wojciech Doliński
Nowe podejście do bezpieczeństwa produktów w ramach wspólnego rynku Unii Europejskiej - cz. I - Znak CE
Do dnia akcesji Polski do Unii Europejskiej pozostały niecałe cztery miesiące. Tyle też czasu wciąż mają polscy producenci i importerzy, oferujący produkty objęte tzw. "nowym i globalnym podejściem" do spraw bezpieczeństwa wyrobów, na wdrożenie procedur umożliwiających oznaczanie tychże produktów znakiem "CE". W traktacie akcesyjnym Polski do Unii Europejskiej nie przewidziano w tym względzie żadnych okresów przejściowych, stąd od dnia 1 maja 2004 r. wyroby niespełniające wymagań bezpieczeństwa nie będą mogły być wprowadzone do obrotu. O to, aby ta reguła była przestrzegana, zadba system nadzoru rynku, powołany i upoważniony do działań kontrolnych na mocy Ustawy o systemie oceny zgodności z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U. z 2002 r., nr 166, poz. 1360 z późniejszymi zmianami), zmodyfikowany w Ustawie z dn. 29 sierpnia 2003 r. (Dz. U. z 2003 r., Nr 170, poz. 1652) i wspomagany przz podobne systemy nadzoru działające w pozostałych krajach unijnych.

***
Marcin Legutek
Oprogramowanie wizualizacyjne (SCADA) Wonderware InTouch - cz. III

***
Elwira Klencz
Jakość i prędkość "koła zamachowe" postępu
Druga międzynarodowa prezentacja firmy FESTO pn. "In the Spirit of Speed" ("W duchu prędkości") z udziałem 58 przedstawicieli prasy technicznej z 19 krajów odbyła się w Esslingen, nieopodal Stuttgartu, stolicy regionu Baden-Württemberg. W tym starym mieście z zamkiem, wzgórzami winnic, klasztorami, z których Speyerer Pfleghof do dziś jest wykorzystywany jako piwnice dla szampana Kessler, firma FESTO zorganizowała 4 i 5 grudnia 2003 r. kolejne już spotkanie, prezentując swoje nowe osiągnięcia oraz kierunki rozwoju.

***
Klienci bliżej firmy Danfoss
Nowości w ofercie i plany rozwoju Danfoss - Napędy Elektryczne" to tematy seminarium, które zorganizowane zostało 2 grudnia ub.r. w siedzibie firmy Danfoss Sp. z o.o. w Grodzisku Mazowieckim nieopodal Warszawy. W spotkaniu uczestniczyło ok. 50 osób z 22 firm z całego kraju, a wśród nich: użytkownicy przetwornic częstotliwości VLT; klienci typu OEM, często eksportujący wyroby Danfoss umieszczone we własnych maszynach/systemach na cały świat oraz partnerzy handlowi i firmy projektowo-inżynierskie współpracujące z Danfoss - Napędy Elektryczne.

***
Ewa Osiecka
80-lecie Telemecanique - Inteligencja w prostocie
"Simply Smart" - prostota połączona z inteligencją, to trend w stosowanych współcześnie rozwiązaniach, oferowanych na światowych rynkach przez jeden z największych międzynarodowych koncernów Schneider Electric. Niekwestionowany lider w dziedzinie elektrotechniki oraz rozdziału energii elektrycznej i systemów automatyki przyciągnął w ubiegłym roku uwagę wielu swych kontrahentów. Stało się to zaś za przyczyną jubileuszowego wydarzenia, którym uświetniono 80-lecie istnienia marki Telemecanique - potentata w dziedzinie sterowania przemysłowego i automatyki przemysłowej.

***
Ewa Osiecka
"Hannover Messe" - siła w integracji branż
Targi hanowerskie to jedyna w swoim rodzaju prezentacja wzajemnych powiązań techniki i technologii. Największej niemieckiej imprezie wystawienniczej, adresowanej do wszystkich branż przemysłu, w tym roku towarzyszyć będą hasła - Technologia, Innowacyjność, Automatyzacja. Zintegrowane Światowe Targi Wybranych Branż Przemysłu "Hannover Messe" potrwają od 19 do 24 kwietnia br. W 2004 r. dodatkowo poszerzone zostały o nowy temat, którym jest "Technika procesów". "Interkama" - Światowe Targi Automatyzacji Procesów, dotychczas organizowane przez Messe Düsseldorf, choć przeniesione do Hanoweru zachowają status samodzielnej imprezy.

***
Dariusz Mokry
Fundusze wesprą ekologię
"Ochrona środowiska - zrównoważony rozwój, szanse i zagrożenia w przededniu integracji z Unią Europejską" - to temat konferencji "Zmieniamy Polski Przemysł - Ochrona Środowiska", która odbyła się w Centrum Handlu Zagranicznego w Katowicach. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął minister środowiska Czesław Śleziak. Spotkanie zorganizowało "Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości" oraz miesięcznik gospodarczy "Nowy Przemysł".

Reklama