Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 11/2001

Napędy i Sterowanie
numer 11/2001


Lenze
Układ sterowania stacją uzdatniania wody
Artykuł poświęcony jest realizacji projektu sterowania trzema studniami głębinowymi i stopniem wyjściowym. W artykule opisane jest działanie poszczególnych urządzeń, począwszy od studni aż do stopnia wyjściowego, a w szczególności zależności pomiędzy nimi. System sterowania automatyką i dobór elementów wykonawczych opracowała firma Lenze Systemy Automatyki Sp. z o.o. z Torunia.

***
Jacek Kęsy
Napędy SUMITOMO w oczyszczalniach ścieków
Zeva Creator - autoryzowany dystrybutor Sumitomo Cyclo Europe - od kilku lat współpracuje z firmami zajmującymi się produkcją maszyn i urządzeń stosowanych w szeroko pojętej ekologii. Dotyczy to zarówno ochrony powietrza, wód, spalania paliw ekologicznych, oczyszczalni ścieków, jak i wielu innych.

***
Przekładnie planetarne, planetarno-stożkowe dla precyzyjnych i wysokodynamicznych rozwiązań
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom rynku światowego na technikę precyzyjną i wysokodynamiczną, Firma STÖBER zaproponowała przekładnie o bardzo wysokiej dokładności, wprowadzając na rynek przekładnie planetarne, stożkowe i płaskie ze standardowym luzem kątowym na wale wyjściowym przekładni oraz przekładnie z pomniejszonym (zredukowanym) luzem kątowym.

***
Dariusz Kot, Dariusz Krzykawski
System sterowania i monitorowania poziomów lustra wody i składu atmosfery w szybach-pompowniach głębinowych
Zmiany restrukturyzacyjne, prowadzące obecnie m.in do likwidacji nierentownych kopalń, wymuszają konieczność sukcesywnego zastępowania pompami głębinowymi tradycyjnych pompowni głównego odwadniania. W nowej koncepcji rozwiązywania problemu odwadniania likwidowanych kopalń, istotną rolę przypisuje się systemowi kontroli procesu technologicznego pełniącego funkcję monitorowania lustra wody i pracy pomp głębinowych.

***
Adam Panasiewicz
Sterowniki kompaktowe Mitsubishi Electric - wybrane cechy i funkcje szybkie
Każdy program sterujący procesem technologicznym jest ciągiem instrukcji logicznych, arytmetycznych, instrukcji wejścia/wyjścia, odczytu, zapisu itp., realizujących algorytm wpisany do pamięci sterownika. Instrukcje wykonywane są krok po kroku i w kolejności określonej przez program. Wynik działania każdej kolejnej instrukcji dostępny jest dla instrukcji następnej. Jednokrotne wykonanie całego programu sterowania, począwszy od kroku pierwszego, a skończywszy na instrukcji END, określane jest mianem "cykl sterowania".

***
Web@aGlance czyli jak efektywnie udostępniać informacje w przedsiębiorstwie
Niezwykle popularnym ostatnio tematem jest zarządzanie informacjami. Chcąc dołączyć do tego nurtu, przedstawiamy web@aGlance - Portal Informacyjny Przedsiębiorstwa. Jego producentem jest znana z systemów wizualizacji dla środowiska Windows i Internetu firma eMation, Inc. System ten stanowi praktyczną realizację idei łatwego i czytelnego udostępniania informacji o produkcji i innych sferach biznesowych przedsiębiorstwa w jednorodnym, powszechnie znanym środowisku pracy.

***
Schneider Elektric w Polsce
Schneider Electric SA, którego tradycje sięgają 1836 roku, jest międzynarodowym koncernem, oferującym nowatorskie rozwiązania w dziedzinie rozdziału energii elektrycznej, przemysłowych systemów sterowania i automatyki. Swoje działania koncentruje na czterech dziedzinach: energetyce, przemyśle, infrastrukturze i budownictwie. Obecnie koncern dysponuje 170 zakładami produkcyjnymi i 9 tysiącami punktów sprzedaży, 70 ośrodkami realizacji projektów, 150 ośrodkami serwisowymi i 40 szkoleniowymi; zatrudnia 70 tys. pracowników. Swoje produkty sprzedaje w 130 krajach. W 2000 roku obrót Schneidera wzrósł o 15,7%. Wizerunek koncernu tworzą marki o długiej tradycji i światowej renomie. Najbardziej znane z nich to: Merlin Gerlin, Modicon, Square D i Telemecanique.

***
Witold Czmich
Wonderware InTouch
Od ponad sześciu lat firma ASTOR oferuje polskim użytkownikom oprogramowanie przemysłowe amerykańskiej firmy Wonderware, producenta najbardziej popularnego oprogramowania SCADA - pakietu do wizualizacji procesów przemysłowych Wonderware InTouch. Na polskim rynku InTouch jest powszechnie stosowany, we wszystkich nieomal branżach przemysłu - w chwili obecnej (październik 2001) w Polsce działa już ponad 2000 instalacji.

***
Zawory typu MEZ
Firma CONTROLMATICA ZAP-PNEFAL Sp. z o. o. w niniejszym artykule chciałaby przybliżyć Państwu kolejną grupę swoich wyrobów - zawory typu MEZ.Zawory te od lat znajdują zastosowanie i sprawdzają się w układach pomiarowych i regulacyjnych systemów automatyki w elektrowniach, elektrociepłowniach, w przemyśle chemicznym, petrochemicznym, hutniczym, spożywczym.

***
Sebastian Klaczyński
Pomyślnych wiatrów...
W ciągu ostatnich lat wykorzystanie niekonwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii stało się ważnym aspektem planów rozwoju energetyki krajowej. Nie jest to na szczęście tylko efekt panującej obecnie mody lub wynik chlubnej działalności osób pasjonujących się tym zagadnieniem (jak to bywało wcześniej), lecz planowe działanie obliczone na wymierne efekty, które w przyszłości pozwolą na polepszenie parametrów (w szerokim zakresie od ekonomii do ekologii) zjawisk związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej.

***
Robert Poniewierski, Magdalena Talarczyk
Citect wersja 5.40 oraz Plant2Business
Oprogramowanie do wizualizacji i sterowania procesami przemysłowymi Citect produkowane przez firmę Ci Technologies istnieje na rynku od 1987 roku. Od tego czasu w programie nastąpiło wiele zmian, które miały na celu coraz wyższy stopień automatyzacji procesu tworzenia aplikacji tak, aby ograniczyć wymóg posiadania szerokiej wiedzy informatycznej wśród użytkowników i jak najbardziej uprościć obsługę. Jest więc ono nowoczesnym narzędziem, dzięki któremu praca staje się prostsza i przyjemniejsza.

***
Stefan Skorupski, Mirosław Łukiewski
Transformatory w układach zasilających pomieszczenia medyczne
Znaczna ilość elektronicznej aparatury stosowanej we współczesnej medycynie wymusza projektowanie i wdrażanie niezawodnych systemów zasilających. Od ciągłości i stabilności zasilania aparatury medycznej zależy bowiem zdrowie, a nawet życie pacjentów.Firma "ELHAND TRANSFORMATORY" z Lublińca jest polskim producentem transformatorów typu ET1MED przeznaczonych do zasilania urządzeń w pomieszczeniach medycznych.

***
Piotr Glinka
Czujniki indukcyjne ze stałym współczynnikiem korekcji
Czujniki indukcyjne to podstawowe elementy automatyki, stosowane do bezkontaktowego wykrywania metali. Znaleźć je można w ofercie wielu producentów, nie zmienia to jednak faktu, iż podstawą ich działania pozostawała - niezmiennie od 40 lat - cewka z rdzeniem ferromagnetycznym. Firma TURCK, na podstawie wieloletnich badań, opracowała i wprowadziła do sprzedaży nową generację czujników indukcyjnych z serii Uprox, w których cewkę z rdzeniem zastąpiono układem trzech odpowiednio zasilanych cewek powietrznych. Podstawowa zaleta tego rozwiązania: stały współczynnik korekcji równy 1 dla wszystkich metali.

***
Jacek Turski
Indukcyjne czujniki zbliżeniowe
Indukcyjne czujniki zbliżeniowe są powszechnie stosowanymi elementami automatyki przemysłowej reagującymi na wprowadzanie metalu w strefę czułości.Odpowiednio dobrany zestaw czujników ma duży wpływ na sprawne działanie każdego zautomatyzowanego obiektu. Duża różnorodność wykonań czujników indukcyjnych - rodzaje obudów - ich wymiary, zróżnicowane strefy czułości - pozwalają stosować je we wszystkich gałęziach przemysłu.

***
Grzegorz Grzegory
DRUKARKI DYMO profesjonalny system oznaczeń
Asortymentem, z którym dzisiaj kierujemy się do Państwa, jest grupa urządzeń do tworzenia trwałych opisów za pomocą etykiet DYMO.Posiadamy w swojej ofercie bardzo szeroki przekrój tych urządzeń, począwszy od znanych wszystkim od lat 60. wytłaczarek etykiet DYMO, przez elektroniczne drukarki termiczne do tworzenia etykiet z poliestru po wytłaczarki do ekstremalnych zastosowań tworzących opisy na taśmach stalowych lub aluminiowych.

***
Bogusław Karolewski
Wykorzystanie programu PSCAD/EMTDC do symulowania pracy silników klatkowych
Przedstawiono model silnika indukcyjnego, zastosowany w rozpowszechnionym programie kanadyjskim PSCAD/EMTDC. Model wykorzystano do obliczenia przebiegów rozruchowych przykładowego silnika. Wyniki porównano z uzyskanymi z modelu stosowanego przez autora, rozwiązywanego przy pomocy programu w DELPHI. Nie udało się uzyskać pełnej kompatybilności modelowanego stanu i parametrów silnika, ale wyniki mają zbliżony charakter.

***
Antoni Wojtulewicz
Pierwsze urodziny www.automatyka.pl
30 października 2001 roku minął rok od uruchomienia Serwisu automatyka.pl. Od początku działania Serwis gościł na swych stronach blisko 40 tysięcy osób. Część z nich stale powraca do Serwisu, aby zadać zapytanie ofertowe, zapoznać się z nowościami na rynku, zebrać informacje o szkoleniach.

***
Ireneusz Bujalski
TQM - kompleksowe zarządzanie przez jakość Część II - wdrażanie TQM
Podobnie jak to ma miejsce w przypadku wprowadzania systemu zarządzania jakością, również wdrażanie TQM jest projektem długoterminowym, wymagającym systematycznego planowania. Bardzo istotne jest przy tym, czy w danym przedsiębiorstwie zostaną wykorzystane doświadczenia związane z zarządzaniem jakością, czy też nie. Z reguły w praktyce wygląda to tak, że TQM jest tworzony w oparciu o istniejący już system zarządzania jakością.

***
KONFERENCJA "Odnawialne źródła energii" oraz targi INSTALTECH i ARMATURA-EXPO w Centrum Targowym Kielce
W dniach 17-19 października 2001 roku w Centrum Targowym Kielce odbyła się kolejna edycja Targów Techniki Sanitarnej, Grzewczej, Gazowej i Klimatyzacji INSTALTECH. Równolegle z tą wystawą zadebiutowały w kieleckim ośrodku Targi Armatury Przemysłowej, Pomp i Techniki Uszczelniania ARMATURA-EXPO. W terminie tegorocznej edycji targów odbyła się dwudniowa konferencja (17-18 października 2001) na temat "Odnawialne źródła energii" organizowana przez Izbę Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska oraz Centrum Targowe Kielce - organizatora targów energetyki ENEX.
 

Reklama