Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo  ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 03/2011

Napędy i Sterowanie
numer 03/2011


Napędy elektryczne Festo. Szybkie, kompaktowe i precyzyjne
Nowa generacja liniowych napędów elektrycznych EGC z prowadnicą toczną zapewnia dużą prędkość i dynamikę oraz dużą wytrzymałość i żywotność. Napędy EGC mogą współpracować ze wszystkimi rodzajami silników, są elementem mechatronicznego, modułowego systemu manipulacyjnego Festo.

***
Miniaturowy napęd elektryczny EGSL
Festo, lider innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie automatyki przemysłowej i automatyzacji procesów, wprowadza rocznie na całym świecie około 100 nowych produktów. Posiadając przy tym 2800 patentów zapewnia najwyższą produktywność automatyzowanych fabryk oraz procesów technologicznych. Oferta produktowa Festo została ostatnio wzbogacona m.in. o miniaturowy napęd elektryczny EGSL oraz podwójny pozycjoner silnika serwo CMMD-AS.

***
Wyznaczanie nowych standardów przez SEW-EURODRIVE
Firma SEW-EURODRIVE nie tylko dostarcza produkt, ale również wspomaga swych klientów w optymalizowaniu procesów biznesowych.

***
Smart Efficiency – hasłem HANNOVER MESSE 2011
Innowacyjne rozwiązania stosowane w przemyśle na całym świecie zostaną zaprezentowane podczas międzynarodowych targów branżowych organizowanych w ramach tegorocznych HANNOVER MESSE. Smart Efficiency – inteligentne produkty i technologie w służbie efektywności – to motto hanowerskich targów, które odbędą się w dniach 4–8 kwietnia br.

***
Przykłady aplikacji z wykorzystaniem sterowników PLC FATEK oraz paneli HMI Weintek na terenie Polski
Firma Multiprojekt jest wyłącznym dystrybutorem sterowników PLC firmy Fatek oraz paneli HMI Weintek na terenie Polski. Współpracujemy z obiema firmami od 2004 r. Niezawodność, znakomite parametry techniczne, łatwość programowania, dostępność oraz rozsądna cena powodują, że urządzenia te od czasu pojawienia się na polskim rynku zyskują coraz większą popularność. Znalazły zastosowanie w różnego rodzaju aplikacjach, od modernizacji prostych maszyn po skomplikowane systemy sterowania (praca kilkunastu sterowników w sieci, wiertarki współrzędnościowe, cięcie w locie, regulacja PID temperatury i sygnałów analogowych, komunikacja bezprotokołowa z innymi urządzeniami itp.).

***
Pułapki przy realizacji projektów zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Ocena energooszczędności układu napędowego
W czasach drogiej energii i zmniejszających się naturalnych zasobów surowców, jak również codziennych ostrzeżeń przed skutkami dalszego ocieplenia klimatu, użytkownicy maszyn i urządzeń poszukują dróg pozwalających na zmniejszenie ich zapotrzebowania na energię. Z jednej strony poprawia to konkurencyjność, a z drugiej w dużej mierze wpływa na pozytywny wizerunek. Istotnym kluczem jest przy tym technika napędów elektrycznych, która w większości instalacji zajmuje poczesne miejsce.

***
Piotr Augustynek
Napęd liniowy sterowany z poziomu klawiatury
W aplikacjach wykorzystujących przesuw liniowy często zachodzi konieczność zmiany parametrów ruchu na linii produkcyjnej. Dostępne na rynku układy pozwalają na tego typu działania poprzez podłączenie do układu sterowania komputera osobistego lub sterownika PLC z panelem HMI. Często jest to jednak rozwiązanie kłopotliwe dla operatora i bywa, że w przypadkach ograniczonego budżetu przeznaczonego na wykonanie tego typu układu – niemożliwe do zaakceptowania.

***
Systemy automatyzacji od jednego producenta
Firma Lenze dzięki ponad 60-letniemu doświadczeniu w dziedzinie techniki napędowej jest jednym z najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw w swojej branży. Wykorzystując to wieloletnie doświadczenie i obszerną wiedzę dotyczącą konkretnych aplikacji, firma Lenze stale rozwija się jako zorientowany na klienta dostawca systemów napędowych i automatyzacji.

***
ACS355. Niewielki napęd z dużymi możliwościami
ACS355 to rodzina przemienników częstotliwości, która na polskim rynku zastąpiła w pierwszym kwartale 2010 r. bardzo popularną serię ACS350. W ACS355 wykorzystano wszystkie funkcje znane z ACS350 rozszerzone o dodatkowe możliwości programowe, funkcję bezpieczeństwa Safe Torque Off oraz możliwość sterowania silnikami z magnesami trwałymi. Zakres dostępnych mocy to od 0,37 kW do 22 kW. Algorytm bezczujnikowego sterowania wektorowego zapewnia wysoką funkcjonalność i dokładność regulacji, natomiast technologia FlashDrop, Programowanie Sekwencyjne, czytelny interfejs użytkownika oraz łatwy montaż w szafie pozwalają na uproszczenie i skrócenie procesu instalacji oraz uruchomienia urządzenia. Szczególnie jest to ważne dla konstruktorów i producentów maszyn oraz integratorów.

***
Bartosz Jagła
Przetwornice częstotliwości zintegrowane z silnikami
Coraz bardziej złożone i rozległe systemy napędowe oznaczają wzrost nakładów związanych ze spełnieniem wymogów zgodności elektromagnetycznej. Kwestia stosowania filtrów EMC i kosztownego okablowania silników przewodami ekranowanymi sprawia, iż w miejsce rozwiązań tradycyjnych, czyli takich gdzie przetwornice instalowane są w szafach elektrycznych, stosuje się rozwiązania integrujące przetwornice częstotliwości z silnikami.

***
Bartłomiej Kuczyński
Nowy wymiar gęstości mocy
Rosnące potrzeby oraz wymagania dotyczące funkcjonalności napędów sprawiły, że firma STÖBER wprowadziła do swojej oferty nowe serwosilniki serii EZ i EZF. Najważniejszą cechą wyróżniającą silniki nowej serii jest ultrakrótka konstrukcja, a także wysokie momenty maksymalne oraz bardzo dobra dynamika.

***
Sterowanie napędami Ezi-SERVO PlusR za pomocą łącza szeregowego RS485
W napędach Ezi-SERVO PlusR zastosowano silniki krokowe, które dzięki zabudowanemu enkoderowi pracują w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego. Taka praca eliminuje możliwość zgubienia kroku nawet przy nagłych zmianach obciążenia.

***
Jarosław Guziński
Zastosowanie dławika składowej zerowej w falownikowym napędzie silnika indukcyjnego
W artykule przedstawiono zagadnienie praktycznego zastosowania dławika składowej zerowej w układzie napędowym z falownikiem i silnikiem indukcyjnym. Zaprezentowano podstawowy model silnika dla składowej zerowej i wyjaśniono cel zastosowania dławika składowej zerowej. Zaprezentowano wyniki badań zrealizowane w układzie napędowym z silnikiem indukcyjnym 1,5 kW, w którym zastosowano dławik ograniczający prąd upływnościowy maszyny. Uzyskane wyniki uzasadniono na podstawie parametrów schematu zastępczego silnika.

***
Coraz bogatsza oferta Steinlen Polska. Motoreduktory przeznaczone do kotłów grzewczych
Steinlen GmbH jest od ponad 100 lat uznanym zakładem specjalizującym się w dziedzinie techniki elektrycznej i napędowej. Jako jej polski przedstawiciel cieszymy się z faktu, że możemy zaoferować Państwu szeroki zakres usług i produktów.

***
Rafał Kmieciak
Enkodery LS Mecapion – nowość w ofercie ANIRO Grupy Handlowej
LS Mecapion jest mało znanym w Polsce producentem wysokiej klasy serwomotorów, serwonapędów i enkoderów. Ofertę produktów LS Mecapion będzie można zobaczyć na stoisku ANIRO Grupy Handlowej podczas najbliższych Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON w Warszawie w dniach 5–8 kwietnia 2011 r.

***
Falowniki SD700 i SD500
BTT AUTOMATYKA działa na polskim rynku napędów od 17 lat. Przedstawiamy warte zainteresowania falowniki hiszpańskiej firmy POWER ELECTRONICS.

***
Nowe środowisko projektowe systemów automatyki przemysłowej firmy Siemens. TIA Portal
Przy użyciu środowiska Totally Integrated Automation Portal możliwa staje się integracja narzędzi do projektowania paneli operatorskich HMI, SCADA, sterowników PLC SIMATIC oraz napędów w ramach jednego projektu. Ujednolicony wygląd edytorów programowych oraz dostęp do wspólnej bazy danych projektowych ułatwiają i przyśpieszają tworzenie projektów. Zintegrowana we wspólnym projekcie diagnostyka pozwala na szybkie i skuteczne poszukiwanie błędów.

***
Paweł Krzesak
Rozwiązania dla przemysłu spożywczego i opakowaniowego firmy Bosch Rexroth
Produkty finalne, które coraz szybciej trafiają na stoły konsumentów, sezonowa zmienność wielkości produkcji, rodzajów i gatunków, a także zmienność samego procesu produkcyjnego – to czynniki, które determinują dziś wydajność urządzeń i linii produkcyjnych w przemyśle spożywczym i w branży opakowań. Bardziej elastyczne systemy są kluczem do skrócenia cyklu produkcyjnego, szybszego przezbrojenia linii technologicznych, a dzięki temu do osiągnięcia wyższej wydajności.

***
Serwoprasy z napędem TOX®-ElectricDrive. Precyzyjny montaż siłowy
Montaż poprzez wciskanie lub zaciskanie kilku elementów jest popularnym procesem, który wymaga konstruowania prasy ze specjalnym oprzyrządowaniem. Często popełnianym, a w dalszej konsekwencji kosztownym błędem jest nieumiejętne dobranie napędu do danej prasy. W niniejszym artykule przybliżymy zastosowanie serwonapędu TOX®-ElectricDrive jako liniowego napędu do procesów montażu.

***
Bionic Handling Assistant. Wrażliwy słoń
Posłuszny, efektywnie wykorzystujący zasoby i przystosowujący się – te cechy są znakami szczególnymi urządzenia Bionic Handling Assistant. Projekt autorstwa zespołu Bionic Learning Network sprawia, że temat współpracy człowieka z technologią staje się zrozumiały, jednocześnie udostępniając nowe obszary zastosowań.

***
Marian Łukaniszyn, Marcin Kowol, Janusz Kołodziej
Optymalizacja obwodu magnetycznego dwumodułowego silnika reluktancyjnego ze strumieniem poprzecznym
W artykule przedstawiono wyniki optymalizacji magnetowodu dwumodułowego silnika reluktancyjnego (TFM) z wirnikiem zewnętrznym. Istotną wadą omawianej podstawowej konstrukcji maszyny jest zerowy moment rozruchowy dla dwóch położeń wirnika względem stojana. W celu wyeliminowania powyższej niedogodności autorzy przeprowadzili optymalizację z wykorzystaniem dwóch postaci funkcji celu. W procesie optymalizacji zastosowano algorytmy ewolucyjne w sprzężeniu z bazą danych umożliwiającą znaczne zmniejszenie kosztów obliczeniowych.

***
Tomasz Depta
Moduł logiczny DeviceLogix w napędach PowerFlex serii 750. Logika w przemiennikach
W dzisiejszych czasach coraz więcej przemienników częstotliwości wykorzystywanych jest w układach, w których rolę nadrzędną pełni sterownik PLC. Coraz częściej także dąży się do tego, aby część zadań, za realizację których odpowiedzialny był sterownik PLC, wykonywana była za pomocą przemiennika częstotliwości. Odpowiedzią firmy Rockwell Automation na powyższą potrzebę było wyposażenie najnowszych przemienników PowerFlex 750 w moduł logiczny DeviceLogix.

***
PIV POSIRED EXPRESS
Przekładnie P I V są produkowane w jednym z wielu programów produkcji. Kluczowym, obszernym programem jest POSIRED 2, w którym oferowane są przekładnie walcowe i stożkowo-walcowe. Ponadto proponujemy nowy tryb POSIRED EXPRESS.

***
Wykonania dostosowane do potrzeb technologicznych obiektu i oczekiwań klienta
Zakłady Automatyki POLNA SA w Przemyślu kontynuują tradycję firmy działającej nieprzerwanie od 1899 r. W tym okresie wielokrotnie zmieniał się asortyment produkcyjny. Od lat 60. XX wieku program produkcyjny zakładu obejmuje cztery grupy wyrobów: automatykę przemysłową; automatykę ciepłowniczą; urządzenia i układy centralnego smarowania oraz aparaturę laboratoryjną: urządzenia do destylacji wody.

***
Triflex R igus®. Sześciokrotnie zwiększona żywotność przewodów!
Fiat Auto Poland w Tychach jest obecnie największą fabryką Fiata w Europie, a drugą co do wielkości na świecie po brazylijskiej fabryce w Betim1.

***
Absolutna rewelacja!
Tak w dwóch słowach można określić kolejną ofertę lidera w produkcji kamer termowizyjnych – firmy FLIR Systems. Do premiery najtańszej na rynku kamery termowizyjnej FLIR i3, której koszt wynosi zaledwie 995 euro netto, dołączyła zupełnie nowa, rewelacyjna seria kamer termowizyjnych FLIR E (modele E30, E40, E50, E60). Obecnie użytkownik może wybrać pomiędzy 60-hercowym detektorem 160 × 120 i czułością 100 mK (0,1°C) w kamerze FLIR E30 a 60-hercowym detektorem 320 × 240 i czułością 50 mK (0,05°C), a wszystko w cenie od 2500 do 7500 euro netto.

***
RAFAKO i Politechnika Wrocławska. Partnerstwo dla przemysłu
RAFAKO SA i Politechnika Wrocławska 2 lutego br. uroczyście podsumowały współpracę. Obydwie strony nie kryły zadowolenia z jej efektów. – To wzorzec godny naśladowania przez inne firmy – powiedział prof. Tadeusz Więckowski, rektor uczelni.

***
Kable BiTservo do zasilania przekształtnikowego
Połączenie przekształtnika z silnikiem indukcyjnym stawia przed kablem dużo wyższe wymagania niż w przypadku innych kabli zasilających. Przyczyną jest wysoka częstotliwość i odkształcony przebieg, z jakimi mamy do czynienia w przypadku zasilania przekształtnikowego. W widmie napięcia zasilającego silnik, poza pierwszą harmoniczną o regulowanej częstotliwości, występują wyższe harmoniczne będące wielokrotnością podstawowej częstotliwości, która jest z reguły nastawiana jednym z parametrów konfiguracyjnych przekształtnika. Użytkownik jednak może zmieniać tę częstotliwość w zakresie nawet do 16 kHz.

***
Barbara Kulesz, Marcin Fice, Rafał Setlak
Modułowy hybrydowy układ napędowy samochodu
W artykule opisano założenia wstępne projektu Hybrydowego Modułowego układu napędowego. Tego typu napęd wykorzystuje tradycyjną instalację elektryczną zawierającą akumulator rozruchowy, rozrusznik i alternator. System ten, odpowiednio przystosowany, na przykład przez zwiększenie mocy całkowitej i uzupełnienie przez nowoczesny układ sterowania może pracować podobnie do hybrydowego układu napędowego.

***
Bezłożyskowy enkoder magnetyczny serii HDmag firmy Baumer Hübner
Na rynku silników i generatorów zauważalna jest tendencja do zmniejszania prędkości obrotowej pozwalająca na redukcję kosztów oraz oszczędności w zużyciu energii. Coraz częściej spotykamy silniki, które nie posiadają przekładni, a moment obrotowy jest bezpośrednio przenoszony przez wał silnika. W tym celu wał musi być wytrzymały i posiadać odpowiednią średnicę wynoszącą zazwyczaj kilkadziesiąt centymetrów. W jaki sposób można kontrolować prędkość silnika? Klasyczny enkoder inkrementalny lub absolutny ma ograniczone zastosowanie ze względu na bardzo duże średnice wału silnika.

***
Jacek Zarzycki
Nowa seria paneli dotykowych XV150
Znana już na rynku rodzina paneli XV100 dostępnych obecnie w wielkościach 3,5", 5,7"oraz w wersji szerokoekranowej 7" (widescreen) została uzupełniona o serię XV150. Nowe panele wykonane są obecnie w wielkościach 5,7", 8,4" oraz 10” umieszczonych w wytrzymałej metalowej obudowie.

***
Anna Trąbała
Sterownik PLC on-board
Producenci maszyn, integratorzy systemów automatyki stają dziś przed problemem wdrażania ekonomicznych rozwiązań przy zachowaniu precyzji sterowania. Redukcję kosztów gwarantuje zastosowanie napędu silnika z funkcją sterownika PLC na pokładzie. Połączenie takie można uzyskać, stosując napędy AC i DC firmy Control Techniques, które jako nowoczesne platformy aplikacyjne posiadają sterownik PLC on-board lub dostępny w postaci modułu aplikacyjnego umieszczanego w slocie.

***
Łukasz Sendecki
Nieustanny postęp techniczny w każdej dziedzinie życia. 90. urodziny Mitsubishi Electric
Mitsubishi Electric nieustannie od 90 lat pracuje nad pionierskimi rozwiązaniami, które mają usprawnić działanie we wszystkich aspektach przemysłu oraz ułatwić codzienne życie. Przez wszystkie te lata Mitsubishi Electric było postrzegane jako producent czołowych technologicznie produktów na rynku, które są zarówno wydajne, jak i niezawodne. W bieżącym roku koncern zaprezentuje również wysoce zaawansowane rozwiązania aplikacyjne i nowości produktowe, przeznaczone głównie do przemysłu spożywczego, wodnego oraz procesów ciągłych.

***
SEMIKRON i drivetek utworzyły joint venture
Energoelektroniczny system SKAI jest wyposażony w oprogramowanie do sterowania silnikiem pojazdu elektrycznego.

***
Standardowy pakiet CNC dla obrabiarek
B&R oferuje producentom obrabiarek kolejne rozwiązania: standardowy system modułowy do maszyn CNC. Dzięki niemu użytkownicy będę mogli wykorzystywać bardzo wiele funkcji typowych dla wszystkich maszyn sterowanych numerycznie. Nowy pakiet składa się ze sprzętu, wszystkich niezbędnych funkcji oprogramowania i opcji do symulacji. Tak skonstruowane rozwiązanie umożliwia użytkownikom skrócenie czasu pracy nad budową maszyny oraz szybką implementację procesów automatyzacji.

***
Fluidic System Solutions od Gems
Rozwiązania systemowe są kluczem Twojego sukcesu i Gems wprowadza je w rzeczywistość.

***
Panele operatorskie. Wygoda wizualizacji
Panele operatorskie przejmują coraz więcej cech w pełni funkcjonalnych stanowisk SCADA. Mogą być wykorzystane jako elementy rozproszonych systemów sterowania, jako punkty wprowadzania danych do systemów MES oraz platformy wizualizacyjne. Różne typy fabrycznie dostępnych interfejsów komunikacyjnych paneli pozwalają na łatwą integrację, umożliwiając wybór standardu, który jest najkorzystniejszy w danym systemie.

***
Andrzej Okoniewski
Zintegrowane sterowniki PLC – Pro-face seria LT (Logic Touch)
Firma Pro-face od lat produkuje wysokiej jakości panele operatorskie, a od ponad 12 lat rozwija zintegrowane sterowniki PLC+HMI. Coraz większym powodzeniem cieszą się rozwiązania kompaktowe głównie ze względu na fakt, iż taki sterownik poza PLC posiada wbudowane zaawansowane możliwości graficzne, animacyjne oraz komunikacyjne z innymi urządzeniami.

***
Kazimierz Heczko
SCADA system PROMOTIC 8 – obecnie również jako FREEWARE!
Firma Microsys spol. s r.o. z siedzibą w Ostrawie opracowuje i dystrybuuje SCADA system PROMOTIC już od 1991 r. System PROMOTIC jest kompleksowym narzędziem programowym, które umożliwia wytwarzanie aplikacji wizualizujących, monitorujących i sterujących w zakresie procesów technologicznych w wielu branżach przemysłowych.

***
Liderzy na Targach ITM Polska
Oferta wystawców z kilkudziesięciu krajów, premiery rynkowe, pokazy maszyn w ruchu, bogaty program wydarzeń – tak interesująco zapowiada się kolejna edycja Targów Innowacje–Technologie–Maszyny Polska, które odbędą się w Poznaniu w dniach 14–17 czerwca br.

***
G-4500-3GWA. Kompaktowe sterowniki z modemem 3G oraz GSM
Seria kompaktowych sterowników G-4500 produkcji ICP DAS stanowi wygodne rozwiązanie do zastosowania w systemach, w których nie ma możliwości komunikacji za pomocą przewodowej sieci Ethernet lub WLAN. Najnowszą propozycją są modele z wbudowanym trójzakresowym modemem 3G (2100/1900/850 MHz) pozwalające na korzystanie ze standardów UMTS, HSDPA, HSUPA oraz czterozakresowym modemem GSM (850/900/1800/1900 MHz) z technologią GPRS. Sterownik występuje obok modelu podstawowego (G-4500-3GWA) także w wykonaniu wzbogaconym o dodatkowy 2-kanałowy moduł GPS – G-4500P-3GWA. Każde z urządzeń dostępne jest dodatkowo w wersji wyposażonej w wyświetlacz LCD 12 × 64 (G-4500D-3GWA oraz G-4500PD-3GWA).

***
Tomasz Adamczewski
Zalety kompletnej kalibracji wskazań ciśnienia za pomocą przenośnego kalibratora ciśnienia model CPH6600. Uniwersalny przyrząd do zabezpieczenia procesu produkcyjnego
W technologiach procesów przetwórczych stosuje się zarówno przyrządy mechaniczne, jak i elektryczne do pomiaru ciśnienia. Do zapewnienia właściwej jakości w długim czasie i zabezpieczenia procesu produkcyjnego konieczna jest ich regularna kalibracja. Prezentujemy kalibrator ciśnienia spełniający dwie funkcje i tym samym zapewniający większą wydajność procesu kalibracji i nadzoru.

***
Profinet. Lekka implementacja protokołu do urządzeń o niewielkich zasobach sprzętowych
Standard PROFIBUS wprowadzony w 1989 r. jest jednym z najczęściej stosowanych protokołów komunikacyjnych w automatyce przemysłowej. Ze względu na rosnącą popularność technologii Ethernet w sieciach przemysłowych organizacja Profibus & Profinet International wprowadziła specyfikację PROFINET, która jest często określana jako następca PROFIBUSA. Standard PROFINET pozwala na integrację w jednej sieci urządzeń oraz aplikacji krytycznych czasowo (REAL-TIME), używa ogólnie znanych standardów, takich jak TCP/IP i oferuje integrację rozproszonych systemów magistralowych. PROFINET został zestandaryzowany przez organizację IEC w specyfikacji IEC 61158 oraz IEC 61784.

***
Inteligentne sieci energetyczne Zdalne sterowanie i nowe standardy
Pojęcie inteligentnej sieci energetycznej pojawiło się w odpowiedzi na potrzebę zdecentralizowanego wytwarzania energii. Obecnie na całym świecie trwają wysiłki zmierzające do efektywnego wykorzystania energii. Z każdym dniem coraz bardziej na znaczeniu zyskują rozwiązania określane mianem inteligentnych sieci energetycznych. Co to dokładnie znaczy?

***
MIRO 6,2 w wersji wtykowej. Małe wymiary, maksymalna funkcjonalność
Przetwarzanie, wzmacnianie czy wolne od potencjału przesyłanie sygnałów – to wszechstronne wymagania stawiane komponentom technologii interfejsu. Murrelektronik oferuje rozwiązanie do wielu zastosowań – rodzinę produktów MIRO 6,2. Do modułu bazowego można dołączyć wiele różnych modułów funkcjonalnych.

***
Shahzad Sarwar
Nowoczesna hamownia zbudowana w oparciu o NI ComapactRIO i LabVIEW
Opracowanie kompleksowego stanowiska pomiarowego do samochodów z napędem na cztery koła (AWD – All Wheel Drive), które symuluje tarcie jezdni, utrzymuje stałe przyspieszenie i prędkość, a także mierzy przebieg oraz przemieszczenie na wszystkich kołach. System AWD odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa kierowcy, dlatego zbudowane urządzenie powinno być bardzo dokładne, wydajne, a zarazem proste w użyciu.

***
Aparatura łączeniowa i zabezpieczająca
LOVATO Electric to włoska firma projektująca i produkująca aparaturę niskiego napięcia. Większość opracowanych przez nią rozwiązań jest przeznaczona dla przemysłu. O zakresie działalności firmy świadczy blisko 10 tys. wytwarzanych przez nią produktów. Jedną z wielu grup produktów są rozłączniki izolacyjne w zakresie od 16 do 1600 A.

***
Nowe jednostki wentylatorów z filtrami firmy Rittal. Zużycie energii niższe o 43 procent
Prezentując nowo opracowane jednostki wentylatorów z filtrami TopTherm, firma Rittal wykazała, że w dziedzinie wentylacji wciąż jeszcze możliwe są znaczne usprawnienia. Innowacja polega na zastosowaniu po raz pierwszy na świecie technologii diagonalnej. Zapewnia ona znacznie lepszy przepływ powietrza i poprawę wentylacji obudów i szaf. Innymi, ważnymi zaletami tej technologii, oprócz prostego, nie wymagającego użycia narzędzi montażu, są łatwość konserwacji i wzrost sprawności. Obszerne testy wykazały, że oszczędności zużycia energii wynoszą nawet do 43%.

***
Andrzej Przytulski
Poczet wrocławskich elektryków. Leo Graetz – wynalazca używanego do dzisiaj mostka prostowniczego
Pewne problemy również w elektrotechnice można rozwiązać w bardziej efektywny sposób, jeżeli do celu będą prowadzić dwie drogi zamiast jednej. Myśl ta przyświecała z pewnością wielkiemu fizykowi i elektrykowi z Wrocławia, znanemu głównie z układu prostowniczego nazywanego jego imieniem, w którym dwie równoległe drogi prostowania napięcia przemiennego pozwoliły na zastosowanie bardziej oszczędnego w budowie transformatora. Prawie w ogóle nie jest znana lub została zapomniana liczba Graetza mająca zastosowanie w mechanice płynów.

***
Nowe serie złączy okrągłych IP67 w standardzie M8×1, M12×1 oraz do elektrozaworów
Oprócz innowacyjnych systemów połączeń oraz rozwiązań dopasowanych do potrzeb klienta firma Turck oferuje jeden z najszerszych zakresów produktów do standardu aplikacji IP67. Teraz oferta ta została poszerzona o szereg nowości z katalogu złączy firmy Escha.

***
System odczytu kodów – Lector®620
Nowa generacja czytników matrycowych SICK w serii ICR do kodów 2D oraz kreskowych dostępna jest na rynku już od początku 2011 r. Dotychczasowe modele ICR840 i ICR845 zostały wzbogacone o całkowicie nową konstrukcję o zastrzeżonej nazwie handlowej Lector®620.

***
VIII Krajowe Warsztaty EMC 2011
We Wrocławiu już po raz ósmy zostaną zorganizowane Krajowe Warsztaty Kompatybilności Elektromagnetycznej – konferencja o charakterze szkoleniowym i naukowym popularyzująca problematykę badania i zapewniania kompatybilności elektromagnetycznej (EMC) urządzeń, systemów i instalacji.

***
Rodzina oscyloskopów OX 7000 III generacji
Oscyloskop to niezastąpione narzędzie diagnostyczne. Szczególnie gdy jest urządzeniem przenośnym, to zakres jego zastosowania jest wyjątkowo szeroki.

***
Filip Granowski
Trzpienie ustalające serii GN 722
Firma GANTER, światowy lider w produkcji trzpieni ustalających, wprowadziła nową serię tych produktów o oznaczeniu GN 722. Nowe elementy zostały zaprojektowane do wzajemnego blokowania elementów konstrukcji stalowych w budownictwie, przemyśle ciężkim czy motoryzacyjnym.

***
Kompaktowy czujnik pomiarowy Panasonic Electric Works SUNX
Czujnik z serii HL-G1 to najnowsze rozwiązanie Panasonic Electric Works SUNX w dziedzinie precyzyjnych czujników pomiarowych. Urządzenie wykorzystuje triangulację laserową do pomiaru odległości. Dioda laserowa emituje widzialną plamkę, która odbita od mierzonej powierzchni zostaje zobrazowana na elemencie światłoczułym CMOS. Ze względu na fakt, że czujnik nie ma fizycznego kontaktu z mierzonym materiałem, to obiekty, takie jak: rozgrzany metal, czarna guma czy wypolerowany metal, także mogą być precyzyjnie pomierzone.

***
Katarzyna Potaczek
GE Hitachi Nuclear Energy rozbudowuje polską sieć dostawców dla energetyki jądrowej
Wiceprezes GE Hitachi Nuclear Energy ds. nowych inwestycji, Danny Roderick wystąpił 1 marca br. w Warszawie przed parlamentarnym zespołem ds. energetyki, przedstawiając oferowane przez spółkę zaawansowane technologie budowy reaktorów jądrowych oraz jej zaangażowanie we współpracę z Polską. Technologie nuklearne GEH dostarczą niskoemisyjną energię i pomogą wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski.

***
SIBA – nasze zabezpieczenie, Twoja korzyść
To idea przyświecająca firmie SIBA, od ponad 60 lat specjalizującej się w produkcji bezpieczników topikowych. SIBA jest jednym z najwszechstronniejszych i zarazem największych europejskich producentów tych wyrobów. Wytwarza bezpieczniki wysokonapięciowe, niskonapięciowe, miniaturowe, subminiaturowe, a od niedawna oferuje również bezpieczniki polimerowe PTC. W katalogach firmy wymienionych jest ponad 8500 rodzajów wkładek topikowych, podstaw bezpiecznikowych i elementów uzupełniających.

***
LIS – sprytny patent firmy ABUS
Systemy pomiarowe obciążeń suwnic są obecnie ważnym elementem wyposażenia urządzeń przeznaczonych do transportu wewnętrznego. Szybko rosnąca specjalizacja zakładów produkcyjnych, montażowych, a także magazynowych wymuszała przez ostatnie dwie dekady szereg innowacji wśród producentów dźwignic halowych.

***
Ryszard Klencz
Polska stoi przed wyborem nowych technologii w energetyce jądrowej
Zalety i korzyści technologii do polskiej elektrowni atomowej przedstawili 1 marca br. potencjalni dostawcy członkom Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki. Propozycje inwestycyjne zaprezentowały firmy Areva, GE-Hitachi i Westinghouse. Polska może skorzystać, biorąc pod uwagę rozwój technologii i zdobycie doświadczenia w produkcji komponentów do elektrowni atomowej.

***
Przetwornik momentu T40 – rozwinięcie typoszeregu
Rodzina znanych już tarczowych przetworników momentu obrotowego T40 o bezkontaktowej transmisji sygnału została poszerzona o nowych członków w postaci przetworników o zakresach znamionowych 500 Nm i 3 kNm. W tej chwili większość aplikacji pomiaru momentu na stanowiskach pomiarowych może zostać oparta na tym przetworniku oferowanym w dwóch gabarytach, w zależności od zakresu znamionowego – do 1 kNm i od 2 kNm.

***
Artur Zabawa
Usprawnienie pracy robotów przemysłowych
Roboty przemysłowe pozwalają zastąpić ludzką pracę na często niebezpiecznych lub mało wydajnych stanowiskach pracy. Dzięki robotyzacji produkcji można podnieść efektywność i zyskowność inwestycji.

***
Wiedza na usługach firm
O szkolenia i ich praktyczne rezultaty dla specjalistów branży elektroniki, Jerzego Kustrę, dyrektora marketingu w firmie Renex, zapytała Agnieszka Sawicka.

***
Adam Więch
.steute – nowe urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym
Firma .steute w styczniu 2011 r. wprowadziła nowy podział produktów na kategorie asortymentowe, których aktualnie jest cztery: standardowe podzespoły systemów sterowania, urządzenia do zastosowań w warunkach ekstremalnych (w tym przeciwwybuchowe – ATEX), urządzenia w technologii bezprzewodowej oraz urządzenia medyczne. Poniżej prezentujemy nowości z drugiej grupy przeznaczone do pracy w warunkach zagrożenia wybuchem gazów i/lub pyłów.

***
Przemysław Cichoń, Michał Stosiak
Hydrauliczny wzbudnik drgań mechanicznych w technice proporcjonalnej
W artykule przedstawiono możliwość wykorzystania nowoczesnego rozdzielacza proporcjonalnego do budowy wzbudnika drgań mechanicznych. Ponadto wskazano na możliwość sterowania takim zaworem poprzez kartę pomiarową oraz współpracujące oprogramowanie. Parametry eksploatacyjne stanowiska wzbudnika drgań mechanicznych zależą od dobranych elementów układu hydraulicznego.

***
Rozwiązania do automatyzacji procesów produkcji. Napędy i urządzenia zorientowane na detal
Firma JULMAR jako wyłączny przedstawiciel szwajcarskiej firmy Afag oferuje najwyższej jakości napędy pneumatyczne i elektryczne oraz urządzenia do podawania i orientacji detali. Spośród wielu nowo wprowadzonych ostatnio na rynek produktów firmy Afag prezentujemy Państwu szczególnie interesujące rozwiązania urządzeń do automatyzacji podstawowych procesów produkcji.

***
Porównanie parametrów technicznych silników skokowych
Silniki skokowe są jednymi z najczęściej stosowanych napędów w automatyce. Umożliwiają zadawanie położenia kątowego i wykonywanie ruchu obrotowego wirnika (rotora) ze średnią prędkością zmienianą dowolnie w bardzo szerokim zakresie. Silniki te uzyskują prędkości obrotowe od zera, nawet do kilku tysięcy obrotów na minutę. Maksymalna prędkość obrotowa silnika skokowego zależy od jego parametrów, jakości wykonania, sterowania oraz zastosowanego komutatora elektronicznego.
 

Reklama