Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo  ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 10/2024

Napędy i Sterowanie
numer 10/2024



Turck Solution – niewielkie inwestycje – duże korzyści
Współczesne przedsiębiorstwa produkcyjne stoją obecnie przed tak dużą liczbą wyzwań jak chyba nigdy dotąd w historii.

***

EVER: zwracamy uwagę na szczegóły środowiska teleinformatycznego
Dzięki szerokiej ofercie zasilaczy UPS firmy EVER można zagwarantować ciągłość działania infrastruktury IT we wszystkich rodzajach przedsiębiorstw. Ważne jednak jest, aby rozwiązania te dobierać ze świadomością wszystkich niuansów dotyczących zasilania własnego środowiska.

***

Cyfryzacja usług i optymalizacja procesów kluczem do zrównoważonego rozwoju w erze Przemysłu 4.0
W obliczu dynamicznych zmian klimatycznych, gospodarczych i politycznych, Klienci SEW-EURODRIVE stają przed rosnącymi wyzwaniami, które wymagają innowacyjnych rozwiązań i szybkiej adaptacji.

***

SMC zaprezentuje nowy kompaktowy system bezprzewodowy z serii EXW1
SMC wprowadza nowy kompaktowy system bezprzewodowy serii EXW1 o zwiększonym zasięgu do 100 m. Jest podobny technologicznie do aktualnej serii EX600-W, EXW1, która jest mniejsza, lżejsza i kompatybilna z najpopularniejszymi przemysłowej protokołami komunikacji przemysłowej. Posiada ulepszone funkcje, które wzbogacają aktualną serię rozwiązań bezprzewodowych.

***

Bezsmarowe łożyska na słońcu
Firma igus prezentuje nowe, bezobsługowe i ekonomiczne łożysko stojakowe do zastosowań w trackerach słonecznych

***

Innowacje dla branży energetycznej
Jednym z flagowych produktów igus są e-prowadniki – systemy prowadzenia przewodów, które zapewniają ich ochronę oraz minimalizują ryzyko uszkodzeń podczas ruchu.

***

Beata Borska​
Badania nad wprowadzeniem funkcji doładowania ciśnienia w stojaku zmechanizowanej obudowy ścianowej
W celu zapewnienia wydajnej i bezpiecznej eksploatacji węgla kamiennego istotny jest prawidłowy dobór obudowy zmechanizowanej do określonych warunków górniczo-geologicznych. Przy doborze obudowy jednym z analizowanych parametrów jest podporność wstępna, czyli siła z jaką sekcja działa na strop wyrobiska po zakończeniu jej rozpierania.

***

Nowoczesne rozwiązania w technologii filtracyjnej
W obliczu rosnących wymagań w zakresie efektywności energetycznej i wydajności produkcyjnej, nowoczesne technologie filtracyjne muszą sprostać szeregowi wyzwań. Firma BERNAS ENGINEERING działająca na rynku systemów sterowania odpowiada na potrzeby przemysłu, oferując produkty marki Axxeron HESCH Electronics GmbH. Wśród nich znajdują się nowe modele sterowników HE 5709 oraz HE 5713, które zostały zaprojektowane z myślą o optymalizacji procesów filtracji, minimalizacji zużycia energii oraz zapewnieniu bezpieczeństwa operacyjnego w trudnych warunkach przemysłowych. Dzięki zaawansowanej technologii, urządzenia te doskonale sprawdzają się w wymagających aplikacjach, zapewniając efektywność i niezawodność.

***

Szybsza praca serwisantów dzięki oznakowaniu napędów kodami
NORD DRIVESYSTEMS wprowadza rozwiązanie, które zdecydowanie usprawnia proces zarządzania napędami w przemyśle – oznakowanie kodami QR. Jest to kolejny krok w digitalizacji i usprawnianiu procesów serwisowych, który wpisuje się w strategię firmy, dążącą do dostarczania nie tylko zaawansowanych technologicznie rozwiązań napędowych, ale także ułatwiania obsługi oraz zarządzania swoimi produktami na każdym etapie ich eksploatacji.

***

Układy napędowe sprężarek do stacji tankowania wodoru: skalowalne, solidne, kompaktowe
Napędy serwohydrauliczne do sprężarek wodoru i pomp kriogenicznych zwiększają wydajność tych urządzeń
i skracają cykle tankowania.

***

Cyfrowy bliźniak dla hydrauliki przemysłowej
Firma Bosch Rexroth usprawnia projektowanie przemysłowych rozwiązań hydraulicznych dzięki obszernemu katalogowi konfigurowalnych modeli 3D.

***

Automatyzacja Lenze w innowacyjnym systemie magazynowania firmy VECTRON
Firma Lenze, jako specjalista w branży logistyki magazynowej, została partnerem firmy VECTRON, produkującej systemy magazynowe. Lenze zapewniło kompletną technologię napędową: zharmonizowane portfolio silników, przekładni, przetwornic częstotliwości, sterowników i elementów napędowych. W połączeniu z modułami technologicznymi FAST firmy Lenze powstało kompletne rozwiązanie dla branży intralogistycznej – dokładnie takie, jakiego można oczekiwać od dostawcy systemu.

***

Łukasz Wołoszyn
Inline quality control – pomiary bezpośrednio w procesie. Uzupełnienie pracy laboratorium
Obecnie wiele zakładów spożywczych kontrolując jakość przeprowadza analizy laboratoryjne wybranych parametrów. Próbki są najczęściej zbierane ręcznie z różnych punktów procesu. Osoby z laboratorium okresowo pobierają próbkę, wracają do miejsca z urządzeniami stacjonarnymi i przeprowadzają analizę, przekazując wyniki odpowiednim osobom. Operatorzy i personel obsługujący proces dokonują korekty, wprowadzając poprawki np. do systemu dozowania.

***

Innowacje w Górnictwie i Hutnictwie na Międzynarodowych Targach EXPO KATOWICE
Tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów EXPO KATOWICE po raz kolejny potwierdziła swoją pozycję kluczowego wydarzenia w branży przemysłowej. Targi przyciągnęły 11 000 odwiedzających, którzy mieli okazję zapoznać się z ofertą 171 wystawców z 19 krajów oraz uczestniczyć w bogatym programie konferencji i paneli dyskusyjnych.

***

Profesjonalne oznakowanie hal magazynowych i obiektów produkcyjnych
Zadbaj o bezpieczeństwo BHP Twoich pracowników. Powierz nam wykonanie oznakowania poziomego w hali produkcyjnej lub magazynowej! Od 2009 r. specjalizujemy się w malowaniu linii, pasów, wszelkich piktogramów i znaków BHP stanowiących system oznaczeń ciągów komunikacyjnych, dróg transportowych i ewakuacyjnych oraz potencjalnych obszarów kolizji w halach magazynowych i produkcyjnych. Pomożemy Ci stworzyć optymalną przestrzeń pod względem bezpieczeństwa, logistyki, organizacji pracy i produkcji.

***

Serwonapędy w ofercie firmy WObit
Serwomotor jest specyficznym rodzajem silnika elektrycznego, który pozwala na regulację położenia kątowego wału silnika, prędkości obrotowej oraz przyspieszenia. Popularność tych silników i zapotrzebowanie na nie w automatyce przemysłowej z roku na rok rośnie z uwagi na takie parametry jak precyzja pozycjonowania, duża moc i szybkość działania oraz kompaktowe wymiary. Firma WObit oferuje dobrej jakości serwonapędy firmy Kinco.

***

Światowe spotkanie przemysłu maszynowego, narzędziowego i poddostawczego w Lipsku
Trwają przygotowania do kolejnej edycji Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Technologii i Automatyzacji Produkcji Intec, która odbędzie się w dniach od 11 do 14 marca 2025 roku w Lipsku w Niemczech. Targi Intec odbywają się co dwa lata i są istotnym spotkaniem targowym dla branży maszyn, obrabiarek, przemysłu metalowego, poddostawczego i narzędziowego. Dla polskich przedsiębiorstw i organizacji branżowych targi te stanowią od lat istotną platformę nawiązywania nowych kontaktów kooperacyjnych na europejskim i światowym rynku.

***

Anna Szymczak​
Kredyt ekologiczny. Lek na brak środków na termomodernizację i wymianę maszyn na nowsze
Do końca stycznia 2025 r. trwa nabór wniosków w programie „Kredyt ekologiczny”. To ciekawy program skierowany do polskich firm, w ramach którego można otrzymać bezzwrotną dotację na przedsięwzięcia zmniejszające zużycie energii – od termomodernizacji obiektów, wymiany maszyn i urządzeń na nowe, zakupu OZE po modernizację klimatyzacji czy oświetlenia. Do podziału jest 660 mln zł.

***

N.B.C. Elettronica Group lider w zakresie doradztwa i rozwoju
Od ponad 40 lat N.B.C. Elettronica Group wyróżnia się jako lider w projektowaniu i produkcji precyzyjnych przemysłowych rozwiązań wagowych. Nasza filozofia opiera się na ścisłej współpracy z naszymi klientami, których traktujemy jako pełnoprawnych partnerów.

***

37. edycja Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2024 już za nami
Odbywające się 17 – 19 września br. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2024, zgromadziły 477 wystawców z 17 krajów Europy i Azji. Firmy zaprezentowały pełną gamę najnowszych urządzeń, aparatów, pojazdów i technologii zarówno dla energetyki zawodowej i przemysłowej, jak i drobnego prosumenta. Tegoroczne wydarzenie targowe przyciągnęło ponad 26 tysięcy zwiedzających, co może świadczyć o dużym zainteresowaniu branżą energetyczną i elektrotechniczną.

***

Wyświetlacze matrycowe LED z komunikacją Modbus RTU/TCP
Wyświetlacze serii LD z wielokolorowymi matrycami LED są przeznaczone do wizualizacji stanu procesów przemysłowych.

***

Przemysław Kurylas
Diagnostyka napędów w Przemyśle 4.0 – kompleksowe podejście do niezawodności maszyn
Diagnostyka napędów, szczególnie w kontekście Przemysłu 4.0, rozwija się w kilku kluczowych kierunkach. Od tradycyjnych metod opartych na okresowych przeglądach, przez monitorowanie w czasie rzeczywistym, aż po zaawansowane systemy predykcyjne, które potrafią przewidywać przyszłe awarie na podstawie analizy danych. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale ostateczny wybór zależy od specyfiki zakładu przemysłowego, rodzaju wykorzystywanych w nim napędów i oczekiwań względem niezawodności.

***

Mariusz Rafało
Hakowanie sztucznej inteligencji
W dzisiejszych czasach większość procesów biznesowych jest zinformatyzowana, a wiele z nich jest realizowanych wyłącznie w świecie cyfrowym. Informatyzacja sprawia, że poszczególne kroki procesu, generowane dane czy inne informacje, są rejestrowane w bazach danych.

***

Targi FASTENER POLAND®. Jedyne w Polsce, największe w Europie Środkowo-Wschodniej
Dwa dni branżowych spotkań, prezentacja najnowszych technologii i produktów, ekspercka konferencja poruszająca istotne dla branży elementów złącznych tematy, premierowa odsłona Strefy Spotkań, możliwość znalezienia agenta na polskim rynku oraz nowego pracodawcy w ramach Strefy Kariery. Tak w skrócie wyglądała 7. edycja Międzynarodowych Targów Elementów Złącznych i Technik Łączenia FASTENER POLAND®, która 25-26 września odbyła się w EXPO Kraków.

***

DREMA 2024 silnym impulsem do rozwoju przemysłu drzewno-meblarskiego
Już po raz 40. specjaliści związani z branżą drzewno-meblarską spotkali się w Poznaniu, by zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami prezentowanymi podczas Międzynarodowych Targów Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA.

***

Jacek Feliks, Ryszard Klencz
TUR 2024 – bezpieczeństwo, innowacyjne metody urabiania, przeróbki i transportu
W dniach 17 – 20 września 2024 r. w Krynicy-Zdroju miała miejsce XIII Międzynarodowa Konferencja Techniki Urabiania „TUR 2024”. Organizatorem wydarzenia była Katedra Inżynierii Maszyn i Transportu oraz Polskie Towarzystwo Ceramiczne, AGH Kraków. Konferencja organizowana była pod patronatem honorowym J.M. Rektora AGH prof. dra hab. inż. Jerzego Lisa i Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Podczas konferencji omawiano zagadnienia dotyczące mechanizacji prac w górnictwie oraz bezpieczeństwa pracy zakładów górniczych.

***

Tomasz Jarek, Sebastian Berhausen
Ograniczanie napięć łożyskowych w maszynach elektrycznych prądu przemiennego zasilanych z przemienników częstotliwości
Maszyny elektryczne to od wielu lat jeden z największych odbiorców energii elektrycznej. Znajdują one zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, stanowiąc kluczowe elementy wielu układów napędowych. Trudno również sobie wyobrazić codzienne życie bez możliwości użytkowania podstawowych urządzeń z silnikami elektrycznymi w gospodarstwach domowych.

***

Stanisław Gawron, Tadeusz Glinka, Jakub Bernatt
Załączenie transformatora do sieci elektroenergetycznej
Stany zaburzeniowe (nieustalone) w przebiegach prądów transformatorów i maszyn elektrycznych występują przy każdej szybkiej zmianie warunków ich pracy (włączenie do sieci, zmiana obciążenia, zwarcie). Jednak przebieg nieustalony prądu transformatora po załączeniu do sieci elektroenergetycznej jest stanem szczególnym, gdyż determinuje go nieliniowa charakterystyka magnesowania rdzenia magnetycznego.

***

Określanie zużycia energii pierwotnej dla wyrobów i nośników energii
W analizach z zakresu zużycia nośników energii końcowej trzeba mieć na uwadze nie tylko procesy ich końcowego wykorzystania, lecz również wszystkie procesy wcześniejsze, które były niezbędne, aby dany nośnik znalazł się w odpowiedniej ilości i o odpowiedniej jakości do zapewnienia przebiegu procesów (spełnienia funkcji) u określonego użytkownika.

***

Przyszłość polskiego odlewnictwa, nowoczesne maszyny i innowacyjne rozwiązania technologiczne wiodącymi tematami Przemysłowej Jesieni na Targach Kielce
Ponad 200 firm z 22 krajów świata od wtorku zaprezentowało najnowsze technologie wykorzystywane w przemyśle odlewniczym oraz badań pomiarowych. Jednym z wiodących tematów tegorocznej Przemysłowej Jesieni w Targach Kielce była ekologia i transformacja polskiego przemysłu. Trwające dwa dni targi Metal były świetną okazją dla przedstawicieli branży odlewniczej do zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami przygotowanymi dla tego sektora przemysłu.

***

Stefan Gierlotka
Syberyjska energetyka i architektura
Syberia rozciąga się od Uralu aż do Oceanu Spokojnego. Większość rzek Syberii wpływa do zlewiska Oceanu Arktycznego i zamarzają w północnym biegu na około 5 miesięcy.

Reklama