Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 10/2010

Napędy i Sterowanie
numer 10/2010


Panasonic Polska
Z Januszem Górką, Area Sales Managerem z Panasonic Polska rozmawia Ryszard Klencz redaktor miesięcznika „Napędy i Sterowanie”

***
BEFARED SA cechuje postęp techniczny i nowoczesność
W ciągu wielu lat działalności BEFARED rozwinął produkcję znormalizowanych typoszeregów reduktorów zębatych o takim stopniu normalizacji, typizacji i unifikacji, że wielka liczba ich zastosowań przy niewielkiej liczbie różnych części i podzespołów jest możliwa do wykonania przy użyciu półautomatycznych obrabiarek zespołowych i linii obróbczych, a więc technologią jak w warunkach produkcji seryjnej.

***
Hydraulika i pneumatyka. Sytuacja na krajowym oraz globalnym rynku
Z dr. inż. Henrykiem Chrostowskim, prezesem Izby Gospodarczej Komponentów i Technologii, rozmawiał Ryszard Klencz, redaktor miesięcznikanaukowo-technicznego „Napędy i Sterowanie”.

***
Piotr Augustynek
Program magazynowy napędów BLDC w firmie WObit – BG75x50PI
W dobie miniaturyzacji układów elektronicznych i systemów automatyki niezwykle ważnym elementem każdej aplikacji jest integralność elementów wykonawczych. Wychodząc naprzeciw tej tendencji, firma Dunkermotoren GmbH proponuje modularne jednostki napędowe, które mogą zawierać silnik, sterownik, enkoder, hamulec i przekładnie połączone w jedno kompaktowe urządzenie.

***
Konkurs fotograficzny NORD
W okresie wakacyjnym firma NORD Napędy zorganizowała dla swoich klientów konkurs fotograficzny. Przyjmowanie zgłoszeń zakończono 13 września br. Przedmiotem fotografii miały być reduktory, motoreduktory lub przetwornice częstotliwości podczas pracy lub w miejscu ich stosowania.

***
Andrzej Sokołowski
Specjalistyczna wiedza i doświadczenie w ofercie HVAC Danfoss Napędy Elektryczne VLT®
Technika przetwarzania częstotliwości pozwala na efektywne zasilanie budynków. Regulacja obrotów pomp i wentylatorów obniża koszty i zapotrzebowanie na energię.

***
Firma P3Solutions wspomaga automatyzację produkcji
Firma P3Solutions od kilku lat dostarcza Państwu najwyższej klasy urządzenia peryferyjne. Firma P3Solutions skupia wokół siebie największe i najbardziej znane koncerny produkujące urządzenia wspomagające i automatyzujące produkcję.

***
Motoreduktory firmy BAUER
STEINLEN Polska jest oficjalnym partnerem firmy BAUER-DANFOSS. W poprzednim artykule przybliżyliśmy Państwu naszą działalność, natomiast w tym wydaniu pragniemy zaprezentować szeroki asortyment naszych produktów. Reklama, którą zamieściliśmy w bieżącym numerze, przedstawia różne typy motoreduktorów firmy BAUER. Najniżej umieszczone są najstarsze wyroby BAUERA, czyli G79 oraz G96. Natomiast najwyżej znajdują się produkty BAUER 2000.

***
Dlaczego ważne jest tłumaczenie interfejsu i dokumentacji produktów?
W dzisiejszym świecie udany produkt to tylko połowa sukcesu. Aby zdobywać rynek, promować swoje usługi i edukować klientów, konieczny jest jasny i czytelny przekaz. Jak jednak można go osiągnąć w skali globalnej, mając klientów z różnych kultur, którzy porozumiewają się w różnych językach?

***
Wojciech Kordas
Energia elektryczna. Zamień koszt na zysk!
Rosnące koszty energii, coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące ochrony środowiska oraz potrzeba dostosowania do wymogów normy EN16001 standaryzującej proces zarządzania energią – to powody przemawiające za posiadaniem dobrze funkcjonującego systemu zarządzania energią.

***
Tomasz Sitkowski
SensaGuard TM. Bezpieczeństwo w najlepszym wydaniu
Poczucie bezpieczeństwa jest jednym z podstawowych czynników sprawiających, że człowiek czuje się szczęśliwy. Jest ono zarówno ważne w życiu prywatnym, jak i w pracy. W przypadku maszyn zastosowanie odpowiednich, dostosowanych do zagrożenia zabezpieczeń pozwala zwiększyć wydajność pracy oraz zadowolenie obsługi. Propozycją Rockwell Automation pozwalającą na optymalizację Twojego systemu bezpieczeństwa jest zastosowanie czujników bezkontaktowych najnowszej generacji – SensaGuardTM.

***
Piotr Lato
Serwonapęd Lexium 32 Schneider Electric. Precyzja i dynamika
Nowa rodzina serwonapędów Lexium 32 to najnowsza technologia sterowników ruchu motion, specjalnie zaprojektowana dla maszyn o najwyższej precyzji i dynamice. Coraz częściej inżynier OEM stoi przed wyborem, czy zaimplementować układ serwo, czy wybrać tradycyjny układ z silnikiem asynchronicznym. Wybór w obecnej technice jest tylko jeden – serwonapęd. Ciągłe wymagania co do niezawodności i szybkości układów sterowania ruchem skłoniły inżynierów Schneider Electric do ujednolicenia rodziny serwonapędów LXM05 & LXM15 z nową gamą Lexium 32.

***
IOW SERVICE – centrum układów napędowych i przekładni przemysłowych P I V Drives. Przekładnie przemysłowe P I V
Firma jest autoryzowanym centrum serwisowym oraz dostarcza nowe przekładnie przemysłowe P I V, reduktory walcowe, przekładnie planetarne. IOW SERVICE oferuje w sprzedaży części do przekładni zębatych oraz wykonuje remonty podzespołów napędowych.

***
Jacek Zarzycki, Tomasz Grzegulski
Nowe możliwości w układach samoczynnego załączania rezerwy. SZR – MAX firmy Eaton Moeller
Układy samoczynnego zasilania rezerwy (SZR) typu MAX firmy Eaton Moeller zapewniają ciągłość zasilania najważniejszych odbiorów niskiego napięcia w rozdzielnicach sieci elektroenergetycznych czy budynkach użyteczności publicznej. Moduły automatyki MAX zapewniają najwyższą jakość wykonania oraz pewność działania. Teraz układy te zyskały nową funkcjonalność dzięki panelowi dotykowemu XV100.

***
Redukcja sił rozciągających
Ograniczona przestrzeń w elemencie mocującym, wielowarstwowa konstrukcja, oddziaływanie wibracji, wahania temperatury, olej i ciecze chłodząco-smarujące w prowadnikach przewodów, które charakteryzują się dużą dynamiką – powyższe wymagania wobec stabilnych uchwytów kablowych odciążających są szczególnie wysokie. Standardowe uchwyty odciążające nie radzą sobie z takimi obciążeniami.

***
Anna Szymczak
Widać dno w unijnej kasie dla przedsiębiorców. Pozostaje kredyt technologiczny?
Kto dotychczas nie zdobył dotacji unijnej, może mieć trudności z jej pozyskaniem. W większości programów środki przeznaczone dla firm kończą się. Według stanu na 31 sierpnia 2010 r. podpisano umowy/wydano decyzje w przypadku 15 059 projektów o wartości dofinansowania z UE 35,2 mld zł, co stanowi 53,4% alokacji na lata 2007–13.

***
Moduł komunikacji bezprzewodowej GSM typ ICM firmy Schleicher Electronic
Mamy przyjemność zaprezentować Państwu nowy produkt w ofercie firmy Schleicher Electronic, którym jest moduł komunikacji bezprzewodowej GSM typ ICM.

***
Nowe chłodziarki Rittal TopTherm. Nowe rozwiązania modułowe w technologii chłodzenia
Nowe agregaty chłodzenia cieczy TopTherm firmy Rittal, w porównaniu z innymi znajdującymi się na rynku rozwiązaniami, mają budowę całkowicie modułową, a mimo to są tak elastyczne, że możliwe jest zrealizowanie indywidualnych wymagań klientów. Zalety budowy modułowej to mała powierzchnia, wersje z dwoma częstotliwościami oraz prostsze serwisowanie i niezawodność. Nowe chłodziarki o mocy od 8 do 40 kW, opracowane na bazie szafy sterowniczej TS 8, pokrywają popularne obszary wydajnościowe.

***
Ewa Osiecka
Targi o specjalistycznych kompetencjach
Centrum Targów w Norymberdze to jedno z najważniejszych miejsc spotkań przedstawicieli świata IT + Electronics, co potwierdzają organizowane tam wyspecjalizowane, międzynarodowe imprezy wystawiennicze, jak np. embedded world, SENSOR + TEST czy SPS/IPC/DRIVES. Każdego roku do Norymbergii i Szanghaju przyjeżdża ok. 4 tys. wystawców i 125 tys. zwiedzających te targi specjalistów.

***
Cezary Ziółkowski
Moxa ioLogikW5340 – telemetria GPRS
Wiele przemysłowych aplikacji wymaga bezprzewodowej transmisji danych z odległych lokalizacji. Do tego typu aplikacji możemy zaliczyć systemy sygnalizacji świetlnej, stacje pogodowe, rurociągi, stacje energetyczne itp. Aby system był efektywny i niezawodny, urządzenia kontrolno-pomiarowe powinny spełniać wiele wymagań, które zostaną opisane w niniejszym artykule.

***
Kubler – 5 lat jakości na polskim rynku
W malowniczo położonym Hotelu Lake nad Jeziorem Dymaczewskim pod Poznaniem uroczyście obchodzony jubileusz 5-lecia firmy Kubler był nie tylko mile zapadającym w pamięć wydarzeniem rocznicowym, ale i doskonałą okazją do spotkania jubilata z przedstawicielami zaprzyjaźnionych firm.

***
ABUS – wciągniki i wciągarki linowe. Nowoczesność buduje się doświadczeniem
Wciągarki i wciągniki linowe są kluczowym komponentem urządzeń transportu bliskiego. Specjalista w tej dziedzinie – firma ABUS Kransysteme GmbH – od początku istnienia (1963 r.) konsekwentnie realizuje politykę nieustannej poprawy jakości swoich produktów.

***
15 lat firmy Lenze w Polsce. W świecie napędy Lenze spotykają automatykę
O historii firmy, jej przyszłości i obchodzonym aktualnie jubileuszu rozmawialiśmy z Jerzym Witorem, prezesem firmy Lenze Polska.

***
Ostatnie dni rejestracji. Kongres Produkcji i Technologii PROTECH
Kongres Produkcji i Technologii PROTECH odbędzie się w dniach 26 i 27 października 2010 r. w nowo powstałym Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej we Wrocławiu – tuż obok zabytkowej Hali Stulecia.

***
Bezpieczniki wysokonapięciowe prądu przemiennego
Bezpieczniki wysokonapięciowe ograniczające ogólnego stosowania najczęściej są wykorzystywane do zabezpieczania sieci energetycznych średniego napięcia i transformatorów energetycznych przed skutkami zwarć na zaciskach i w uzwojeniach transformatorów. W przypadku zwarcia w uzwojeniach transformatora niezabezpieczonego bezpiecznikami lub wyłącznikiem może dojść do rozerwania kadzi transformatora, rozlania oleju i pożaru.

***
Andrzej Brodowicz
Przejrzyste monitorowanie zużycia nośników energii w postaci cieczy i pary. Liczniki EngyCal®
Oszczędność kosztów jest celem dla większości klientów Endress+Hauser. Część przedsiębiorstw osiąga go poprzez prowadzenie niezbędnych inwestycji. Przedsiębiorstwa nastawione na rozwój prowadzą inwestycje obniżające koszty operacyjne. Szybki zwrot poniesionych kosztów następuje przez obniżenie kosztów operacyjnych, wydajne zużycie nośników energii oraz zwiększoną konkurencyjność, będących wynikiem przeprowadzonych inwestycji w pomiary energii.

***
Endress+Hauser Polska rośnie w siłę. Inauguracja nowego biura we Wrocławiu
Szwajcarska Grupa Endress+Hauser umacnia swoją pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej. Pracownicy polskiego ośrodka sprzedaży niedawno wprowadzili się do własnego budynku biurowego we Wrocławiu. Firma zainwestowała w ten projekt 4,5 mln euro.

***
Jacek Bonecki
Nowa rodzina produktów w dziale Industrial Automation Group. Advantech: panele operatorskie serii WOP-2000
Tajwańska firma Advantech, szczycąca się między innymi dość obszerną ofertą sprzętu dla automatyki przemysłowej, od wielu lat jest jednym z czołowych na naszym rynku dostawców komputerów panelowych. Komputery te dostępne są w bardzo wielu wariantach różniących się wielkością, mocą obliczeniową, wyposażeniem dodatkowym itp., lecz niezależnie od modelu należą do grupy produktów o zastosowaniach uniwersalnych.

***
Mariusz Łukaszyński
Najważniejsze powody, dla których warto odejść od stosowania normy EN 954-1
W związku z przedłużeniem do 31 grudnia 2011 r. domniemania zgodności dla normy EN 954-1:19961 z nową dyrektywą maszynową, automatycy stoją wobec wyboru, którą normę zastosować – EN 954-1 czy EN ISO 13849-1:20082 lub alternatywnie EN 62061:20053. Wielu producentów, np. Schmersal, Sick, Pilz, niezależnych krajowych i zagranicznych specjalistów (CEN, BGIA) oraz serwisów branżowych (np. CE-InfoService, MachineBuilding.net) poleca możliwie najszybsze odejście od EN 954-1. Dlaczego? Jest mnóstwo powodów, by nie stosować EN 954-1.

***
Wojciech Lasota
Bezpieczeństwo w środowisku przemysłowym. Bezpieczne rozwiązania z Preventą
Urządzenia bezpieczeństwa, które firma Schneider Electric ma w swojej ofercie, to takie elementy wyposażenia elektrycznego maszyn, których zadaniem jest zapewnić bezpieczeństwo i chronić zdrowie osób narażonych na wypadek w miejscu pracy. Urządzenia te są elementami aktywnymi, niezbędnymi do prawidłowego działania maszyny. Ich stosowanie pozwala spełnić wymagania dotyczące maszyn zawarte w dyrektywach europejskich, co jest szczególnie ważne w przypadku niebezpiecznych maszyn podlegających próbie CE.

***
Krzysztof Tomczewski, Marian Łukaniszyn, Krzysztof Wróbel, Marcin Kowol, Janus
Badania eksperymentalne silnika reluktancyjnego po optymalizacji
W artykule przedstawiono wybrane wyniki badań dwupasmowego przełączalnego silnika reluktancyjnego. Podczas projektowania silnika zastosowano nowy sposób optymalizacji, polegający na uwzględnieniu warunków pracy silnika na etapie projektowania obwodu magnetycznego. W rezultacie uzyskano inne zależności indukcyjności od kąta niż w silniku optymalizowanym w sposób typowy na podstawie obliczeń polowych. Opracowana konstrukcja charakteryzuje się niskim poziomem pulsacji momentu.

***
Kompaktowy moduł sieciowy. Impact67
Obecnie w przemyśle coraz częściej zastępuje się drogie i wymagające skomplikowanego okablowania skrzynki rozdzielcze – modułami sieciowymi. Zgodnie z tą tendencją Murrelektronik daje możliwość umieszczenia systemu I/O tam, gdzie jest on najbardziej potrzebny: bezpośrednio na maszynie, w pobliżu czujników i elementów wykonawczych. Impact67 jest modułem idealnym dla ekonomicznej decentralizacji dzięki prostocie okablowania, łatwej diagnostyce oraz stopniowi ochrony IP67.

***
Stanisław Rawicki, Jacek Koczorowski, Marcin Nowak,
Badanie spektrum hałasu przy niesprawnościach w obwodzie stojana trójfazowego silnika indukcyjnego pierścieniowego
W artykule omówiono diagnostykę uszkodzeń uzwojenia stojana trójfazowego silnika indukcyjnego pierścieniowego. Badania diagnostyczne maszyny elektrycznej bazowały na analizie hałasu. Wyznaczono te harmoniczne hałasu, które posiadały największe amplitudy. Takie składowe spektrum mogą pełnić funkcję sygnałów diagnostycznych. Następujące rodzaje uszkodzeń wewnętrznych uzwojenia stojana zostały zbadane: wewnętrzne zwarcie między dwiema fazami oraz zwarcie cewki. Problematyka wpływu zwiększania się stopnia uszkodzenia była również analizowana. W ramach diagnostycznej metody porównań, parametry symetrycznego trójfazowego silnika indukcyjnego stanowiły bazę dla oceny stanu maszyny elektrycznej. Pokazano, że zmiany spektrum hałasu mogą informować o technicznym stanie silnika pierścieniowego. Interesująca metodyka badania widma akustycznego polega na obserwacji zmian dla poszczególnych harmonicznych w ramach szerokiego zakresu częstotliwości. Wszystkie pomiary, przedstawione w niniejszym artykule, zostały wykonane dla trójfazowego silnika indukcyjnego pierścieniowego zainstalowanego na stanowisku pracy.

***
Technologia Dynamic Sensor Control. Jak skutecznie zapobiegać awariom maszyny?
Najwyższa jakość produkcji, jej powtarzalność oraz maksymalne wykorzystanie maszyn poprzez ograniczenie liczby przestojów to jedne z głównych celów, jakie stawiane są przed osobami odpowiedzialnymi za produkcję w zakładach przemysłowych. Bardzo ważnym czynnikiem, pomagającym osiągać tak postawione cele, jest zapewnienie pewnej i bezawaryjnej pracy czujników będących elementami bardzo często narażonymi na uszkodzenia. Prawidłowy montaż czujników ma znaczący wpływ na jakość i powtarzalność procesów. Prosta i szybka diagnostyka stanu pracy tych elementów pozwala na zwiększenie produktywności maszyn i urządzeń.

***
System RFID do pracy w ciężkich warunkach przemysłowych
Nośniki danych, będące jednym z podstawowych składników systemów RFID, dzięki swojej wytrzymałej obudowie mogą być z powodzeniem stosowane w przemyśle spożywczym.

***
Michał Puczkarski, Kinga Podlaszewska
„Żółte produkty” w ofercie KDM-automatyka
Bezpieczeństwo procesów, a co za tym idzie – tworzenie bezpiecznych stanowisk pracy powinno być dla właścicieli, prezesów, dyrektorów, a także kierowników kwestiami priorytetowymi w nadzorowaniu przemysłowych parków maszynowych. Dotyczy to zarówno nowych zakładów, jak i tych, które funkcjonują od kilkudziesięciu lat.

***
Przemysław Wełyczko
Sukces tkwi w niezawodności. TPM
Globalne zarządzanie utrzymaniem ruchu (ang. Total Productivity Maintenance) jest jednym z narzędzi techniki zarządzania Lean Management, którego celem jest zapewnienie maksymalnej dostępności krytycznych urządzeń. Koncepcja TPM została opracowana w latach pięćdziesiątych przez JIPM (Japan Institute of Plant Maintenance) na potrzeby wsparcia japońskich firm. W naszym artykule skupimy się tylko na jednym z wielu zagadnień tego pojęcia, jakże istotnego w zarządzaniu produkcją, zastanawiając się, jak można podnieść efektywność maszyn poprzez umiejętne planowanie czynności konserwacyjnych.

***
Paweł Krzesak
Rozwiązania Rexroth w zakładzie produkcyjnym firmy Magneti Marelli
Ponad 150 metrów łańcuchowego systemu transportowego VarioFlow z paletami, elementy pneumatyki i systemy identyfikacji RFID użyto do realizacji projektu transportu zwrotnic samochodowych w zakładzie Magneti Marelli w Bielsku-Białej.

***
Rozwiązania Festo w dziedzinie monitorowania energii oraz stanu urządzeń!
Festo Monitoring Zużycia Energii to narzędzie umożliwiające efektywne zarządzanie zużyciem energii pod postacią sprężonego powietrza. Pozwala ono na pozyskiwanie zwrotów nakładów na inwestycje w obszarze rozwojowej eksploatacji maszyn oraz sprawne planowanie utrzymania ruchu, zapewniając przy tym dużą niezawodność procesów produkcyjnych dzięki stałemu kontrolowaniu zużycia sprężonego powietrza oraz wartości przepływu.

***
Transtools – produkcja i serwis hydrauliki
Znana i licząca się w branży hydrauliki maszynowej firma Transtools od lat koncentruje swą działalność na produkcji, dystrybucji i serwisowaniu elementów oraz układów hydraulicznych stosowanych w bardzo wielu dziedzinach przemysłu. Specjalnością spółki są pompy i silniki wielotłoczkowe.

***
Zbigniew Musiał, Janusz Rajda
Nowa rodzina sterowana elektrycznie proporcjonalnie i mechanicznie ręcznie. Trójdrogowe regulatory przepływu
W wyniku prowadzonych prac badawczo-rozwojowych w PONAR-WADOWICE wprowadzono do produkcji rodzinę nowych wyrobów, tj. regulatory przepływu trójdrogowe o konstrukcji tłoczkowej z nastawą elektryczną proporcjonalną (typ WDUD10 – rys. 1) oraz z nastawą mechaniczną (typ UDUD10 – rys. 2).

***
Idealne rozwiązanie dla systemów produkcyjnych pracujących w warunkach niebezpiecznych. Przeciwwybuchowe zawory proporcjonalne z nabudowaną elektroniką
Przemysł petrochemiczny, gazownictwo i energetyka, zakłady chemiczne i górnictwo podlegają przepisom, które klasyfikują niebezpieczne obszary według Międzynarodowych Procedur Bezpieczeństwa.

***
Nowości w ofercie Parkera
Parker Hannifin to uznany na świecie producent technologii napędów i sterowania, dostarczający precyzyjne rozwiązania inżynieryjne dla ponad tysiąca różnorodnych rynków mobilnych, przemysłowych i aeronautycznych. Niezmiernie bogata oferta Parkera z roku na rok ulega poszerzeniu o nowe, innowacyjne elementy i systemy.

***
Tadeusz Gajewski, Marcin Liss
Utylizacja przy zastosowaniu nowoczesnych układów hydrauliki i elektroniki
Problem zagospodarowania odpadów pojawił się w ubiegłym wieku na skutek wzrostu konsumpcji. Jednym ze sposobów utylizacji odpadów jest ich spalanie. Nie jest to jednak tylko zwykłe spalanie zanieczyszczające gazami otoczenie, z jakim czasem się spotykamy. Nowoczesne spalanie odpadów jest to całkowicie kontrolowany proces odbywający się przy bardzo wysokich temperaturach, z szybkością umożliwiającą redukcję szkodliwych substancji. Stosowany jako uzupełnienie procesu spalania, proces oczyszczania gazów wylotowych sprawia, że sposób ten zasługuje na miano całkowicie ekologicznego.

***
Ryszard Klencz
XX jubileuszowa konferencja CYLINDER 2010
Jubileuszowa XX Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna CYLINDER 2010, poświęcona badaniu konstrukcji, wytwarzaniu i eksploatacji układów hydraulicznych, odbyła się w Rytrze w dniach 21–22 września br. Celem konferencji zorganizowanej przez Instytut Techniki Górniczej KOMAG był przegląd najnowszych osiągnięć naukowo-technicznych w dziedzinie projektowania, rozwoju, badań i eksploatacji układów hydraulicznych.

***
Krzysztof Nieśpiałowski, Tomasz Jasiulek
Rozrusznik hydrauliczny do silników wysokoprężnych
Rozwijający się sektor maszyn i urządzeń stosowanych w zakładach górnictwa podziemnego często wymaga zastosowania do napędu wysokoprężnych silników spalinowych. Silniki te, w odróżnieniu od silników elektrycznych, nie mogą samoistnie wytworzyć momentu rozruchowego. W celu uruchomienia silnika spalinowego należy zatem zastosować dodatkowe urządzenie rozruchowe nadające wałowi korbowemu silnika prędkość obrotową (od 100 do 200 min–1), przy której zaczyna się regularny proces zapłonu [1, 2].

***
Zygmunt Trela
Wizualizacja skutecznym wsparciem procesu sterowania i diagnostyki układów hydraulicznych
Diagnostyka, sterowanie i monitorowanie systemów napędowych to procesy, których celem nadrzędnym jest zapewnienie długotrwałej, prawidłowej, bezpiecznej, wydajnej i niezawodnej ich pracy. Jedynie systemy obsługowo-remontowe oparte na diagnozie stanu i monitoringu są w stanie zapewnić ekonomiczną eksploatację i ograniczyć do minimum liczbę nieprzewidzianych uszkodzeń i przestojów. Trudno wyobrazić sobie współczesną maszynę lub urządzenie, które pracowałyby poprawnie na wymaganym poziomie niezawodności oraz bezpieczeństwa bez wykorzystania osiągnięć diagnostyki technicznej.

***
Ryszard Dindorf
Możliwości oszczędzania energii w systemach sprężonego powietrza
Zmniejszenie globalnego zapotrzebowania energetycznego, efektywne wykorzystanie zasobów energii oraz wprowadzenie energooszczędnej gospodarki było powodem przyjęcia Protokołu z Kioto (1997 r.) przez kraje, które zobowiązały się do ograniczenia emisji CO2 do 2012 r. o co najmniej 5% do poziomu z 1990 r. Jeżeli protokół z Kioto zostanie w pełni wprowadzony w życie, to przewiduje się redukcję średniej temperatury globalnej nawet o 0,28°C do 2050 r.

***
Czesław Dymarski
Wybrane problemy regulacji i eksploatacji pneumatyczno-hydraulicznych układów sterowania skoku okrętowych śrub nastawnych
W pracy przedstawiono wybrane problemy regulacji pneumatyczno-hydraulicznych układów sterowania okrętowych śrub nastawnych. Posłużono się przy tym opisem wypadku uderzenia specjalistycznego statku pożarniczego w pirs paliwowy w Porcie Północnym w Gdańsku. Podjęte przez autora czynności, w tym analizy i komisyjnie przeprowadzony eksperyment, pozwoliły wyjaśnić przyczyny tego zdarzenia. Należy sądzić, że zaprezentowanie przeprowadzonych prac wyjaśniających i ich wyników stanowić może dobry materiał poznawczy dla projektantów i użytkowników układów sterowania.

***
Zygmunt Paszota
Straty energetyczne w silniku hydraulicznym obrotowym – definicje i zależności służące ocenie sprawności silnika i napędu hydrostatycznego
Stosowane dotychczas w badaniach naukowych i w praktyce przemysłowej metody oceny strat i sprawności energetycznej obrotowych silników hydraulicznych stosowanych w napędach hydrostatycznych dają błędne rezultaty, ponieważ obarczone są wpływem samych strat na parametry, w funkcji których straty i sprawności są oceniane. Celem pracy było zdefiniowanie w silniku parametrów pracy, rozwijanych mocy, występujących strat i sprawności energetycznej, a także pokazanie ich zależności. W oparciu o analizę przedstawionych definicji i zależności wyciągnięto wnioski dotyczące badań energetycznych silników. Tekst został zamieszczony w monografii [15], a zreferowany w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Technicznej CYLINDER 2010 zorganizowanej przez Instytut Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach w dniach 20–22 września br. w Rytrze.

***
Targi ENERGETAB 2010. Europejskie wyzwania dla energetyki
W dniach 14–16 września br. uwaga polskiego sektora elektrycznego była skupiona na Bielsku-Białej, gdzie po raz 23. odbyły się Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2010. W ciągu 3 dni położone u stóp góry Szyndzielni tereny ekspozycji o łącznej powierzchni ponad 25 tys. m2 odwiedziło kilkanaście tysięcy zwiedzających.

***
Polski Kongres Górniczy 2010. Jak promować polskie górnictwo
W dniach 8–10 września br. na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach odbył się Polski Kongres Górniczy 2010 i towarzysząca mu Wystawa Polskiej Techniki i Technologii Górniczej. Organizatorem Wystawy była Polska Technika Górnicza SA.

***
Agnieszka Sawicka
Targi TOOLEX 2010. Obrabiarkowy zawrót głowy
Obrabiarki – jako maszyny technologiczne do obróbki wszelkiego rodzaju przedmiotów – odznaczają się różnorodnością i szerokim zastosowaniem. Nie dziwi więc fakt, że Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX 2010 cieszyły się sporym zainteresowaniem i dużą liczbą wystawców.

Reklama