Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 07-08/2014

Napędy i Sterowanie
numer 07-08/2014


Anna Kocurek
„Długa szyna” w ArcelorMittal
W 2013 r. inżynierowie z firmy Apator Control Sp. z o.o. zaprojektowali i przeprowadzili modernizację linii do produkcji szyn kolejowych w oddziale ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej.  Pozwoliła ona wydłużyć produkowane szyny kolejowe z 30 m do 120 m. Dla firmy ArcelorMittal jest to projekt strategiczny, szczególnie w kontekście planów związanych z inwestycjami kolejowymi w wielu krajach Europy, w tym w Polsce. Wartość całego kontraktu opiewała na sumę ponad 140 mln złotych, z czego branża elektryczna, której projekt opracował Apator Control, to 31 mln złotych.

***
KOMTECH 2014.
15. Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna.
INNOWACYJNE TECHNIKI I TECHNOLOGIE DLA GÓRNICTWA. BEZPIECZEŃSTWO – EFEKTYWNOŚĆ – NIEZAWODNOŚĆ

Instytut Techniki Górniczej KOMAG zaprasza na konferencję KOMTECH 2013, która odbędzie się w dniach 19–21.11. br. w Zamku Kliczków k. Bolesławca. Celem konferencji jest przedstawienie najnowszych osiągnięć naukowych, badawczych i technicznych w dziedzinie górnictwa podziemnego, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia, wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie wykorzystania innowacyjnych technik i technologii, jak również prezentacja oferty producentów maszyn i urządzeń.

***
Cezary Ziółkowski
Redundantny dostęp do portów COM
W wielu przemysłowych aplikacjach wykorzystywany jest zdalny dostęp do urządzeń z interfejsem szeregowym przez sieć Ethernet. Często pojawiają się dodatkowe wymagania odnośnie niezawodności transmisji. W ofercie firmy Moxa znajdziemy szereg urządzeń, które zapewniają redundantny dostęp do portów COM.

***
Human Future (HF)
Przyszłość człowieka jest wprost związana z wszechobecną technologią. Technologia, w swoim nieustającym rozwoju, staje się coraz bardziej kompaktowa, wydajna i tańsza. Rozrastający się przemysł automatyki i komputerowy pociąga za sobą inne dziedziny nauki czerpiące z jego nowoczesnych odkryć inspirację dla nowych rozwiązań starych problemów. W nasze życie, zarówno to prywatne, jak i zawodowe, wdziera się coraz więcej elektronicznych urządzeń mających poprawić i ułatwić nasze funkcjonowanie w świecie. Automatyka przemysłowa w swoim zaawansowaniu potrzebuje niezawodnych elementów wykonawczych, w tym układów napędowych. Układy napędowe są niezbędne do wykonywania ruchów przez maszyny, przemieszczania towarów, pozycjonowania, a także mają wpływ na komfort naszego życia.

***
Nowe rozwiązania Rockwell Automation dla infrastruktury sieci przemysłowych
Ethernet/IP w ofercie Rockwell Automation to nie tylko przemysłowy protokół warstwy aplikacji Common Industrial Protocol. To także infrastruktura, architektura i bezpieczeństwo sieci. Powszechność przemysłowego Ethernetu w fabrykach ma przełożenie na wymogi dotyczące jego funkcjonalności i bezpieczeństwa.

***
Andrzej Wnuk
Poprawa obciążalności transformatora rozdzielczego zasilającego odbiorniki nieliniowe.
Zastosowania aktywnego filtru harmonicznych VLT® AAF Danfoss

Rosnąca liczba i moc odbiorników nieliniowych (szczególnie przekształtników energoelektronicznych) pobierających ze źródła zasilania prąd odkształcony powoduje, że transformatory rozdzielcze, które zasilają tego typu odbiorniki, obciążane są coraz częściej prądem o znacznej zawartości wyższych harmonicznych. Prowadzi to do odkształcenia napięcia na ich zaciskach oraz generuje w nich dodatkowe straty obciążeniowe (proporcjonalne do kwadratu wartości skutecznej poszczególnych wyższych harmonicznych oraz do kwadratu ich rzędu), które zwiększając temperaturę uzwojeń, powodują, że transformator nie może być w sposób ciągły obciążany znamionową mocą pozorną, na którą został skonstruowany.

***
ZASILACZE EVOLUTION
Trójfazowe zasilacze Evolution są silne, potężne i wydajne. Są dostępne w zakresie prądowym od 5 do 40 A, napięcie wyjściowe jest regulowane od 22 do 28 V DC. Ich konstrukcja stanowi konsekwencję ciągłego rozwoju sprawdzonej serii zasilaczy.

***
Sukces multiplikującej przekładni hydrostatycznej
Firma HYDROMAR powstała w grudniu 1991 roku i choć ówczesny start był skromny, to obecnie zakład jest prężnie działającą firmą, zatrudniającą kilkudziesięciu pracowników. HYDROMAR swoje doświadczenie, zdobyte na przestrzeni ponad dwudziestoletniej działalności, stawia jako jeden, choć nie jedyny, ze swoich atutów. Działalność firmy skupia się głównie na produkcji siłowników i zasilaczy hydraulicznych, ale także na dystrybucji komponentów hydrauliki i usługach serwisowych.

***
Grzegorz Gala
Koszt eksploatacji silników elektrycznych w świetle efektywności energetycznej
Około 2/3 energii elektrycznej zużywanej przez światowy przemysł konsumowane jest przez silniki elektryczne. Zgodnie z badaniami zleconymi przez Komisję Europejską, zwiększenie sprawności wszystkich silników elektrycznych pracujących na terenie Unii Europejskiej o 20–30% pozwoliłoby na redukcję zużycia energii elektrycznej o 135 mld kW rocznie, jak również poskutkowałoby redukcją emisji CO2 na poziomie 63 mln ton.
Już tylko na podstawie tych informacji stwierdzić można, że kwestia sprawności silników elektrycznych powinna być fundamentalna, jeśli chodzi o redukcję zużycia energii, a co za tym idzie, redukcję emisji CO2.

***
Automatyzacja w górnictwie – czujniki z oferty WObit
Ze względu na wyjątkowo trudne i niebezpieczne warunki pracy, a także nowe rozwiązania oferowane przez rynek, branża górnicza należy do tych obszarów, które coraz częściej wyposażane są w systemy automatyzacji oraz zdalnej diagnostyki.  Wdrażane rozwiązania, takie jak urządzenia pomiarowe, służą przede wszystkim podniesieniu bezpieczeństwa pracy, ale też zwiększeniu jej efektywności.

***
Jakość jest naszą siłą napędową
Firma SEW-EURODRIVE, realizując strategię ciągłego doskonalenia oferty produktowej oraz usługowej, została laureatem konkursu JAKOŚC ROKU 2013 w kategorii USŁUGA. Zrównoważony rozwój firmy, którego celem jest budowanie szerokiego zakresu zarówno oferty produktowej, jak i serwisowej, realizowany jest z zachowaniem wysokich standardów pracy. Dynamicznie rozwijająca się na terenie Polski siatka biur technicznych SEW-EURODRIVE zapewnia szybki dostęp do informacji i skuteczną realizację zadań we współpracy z kontrahentami.

***
Przekaźniki czasowe serii DZE12 oraz DZE34 firmy Schleicher Electronic
Firma Schleicher Electronic jest znanym na świecie producentem sterowania do maszyn CNC – ale sterowniki nie są jedynym produktem firmy, która istnieje na rynku od ponad 70 lat. Pierwszymi produktami były przekaźniki i przełączniki. W latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia firma Schleicher Electronic zaprezentowała pierwsze wielofunkcyjne przekaźniki czasowe, sukcesywnie poszerzając swoją ofertę o kolejne produkty. Do grupy przekaźników czasowych dołączyły przekaźniki bezpieczeństwa, wielofunkcyjne, przełączające oraz specjalne. Firma Schleicher Electronic stale wzbogaca swoją ofertę o nowe produkty i właśnie takie produkty, jakimi są nowe przekaźniki czasowe, chcielibyśmy Państwu zaprezentować.

***
Klimatyzatory „Blue e” w SHW Werkzeugmaschinen GmbH.
Dopasowane pod kątem efektywności

PowerForce 8, ważąca 200 ton frezarka suwnicowa firmy SHW Werkzeugmaschinen GmbH z Aalen-Wasseralfingen, wyznacza przyszłościowe standardy efektywnej techniki wysoko wydajnego skrawania. I to z powodzeniem: ta dopasowana pod kątem wydajności konstrukcja w 2012 r. została wyróżniona nagrodą Nortec-Award za „zrównoważony rozwój w produkcji przemysłowej”. Do sięgających 27% oszczędności energii przyczyniła się m.in. także nowa generacja klimatyzacji szaf sterowniczych.

***
Nowe rozwiązania w dziedzinie systemów automatyki przemysłowej i systemach PLC
Crevis, jedna z największych koreańskich firm, opracowuje i produkuje urządzenia I/O (wejść/wyjść) dające możliwość rozszerzenia ilości portów na wszystkich magistralach przemysłowych, takich jak DeviceNet, PROFIBUS, CANopen, CC-Link i inne. Dostępne tylko w Conrad Electronic moduły wejść i wyjść – oprócz stabilnej pracy i dużej wytrzymałości – cechują się niewielkimi rozmiarami. Wszystkie zaprojektowane po to, aby urządzenia sterujące nie rozrastały się do rozmiarów powodujących wzrost kosztów samej instalacji. Wszystkie moduły zostały zaprojektowane i stworzone we własnym centrum projektowym firmy Crevis, starającej się o rozwój własnych urządzeń, tworzącej moduły o kompaktowych rozmiarach oraz innowacyjnych funkcjonalnościach.

***
Świetlana przyszłość
Oświetlenie LED to jedyne logiczne rozwiązanie dla wszystkich nowoczesnych stacji roboczych. Firma Turck posiada bardzo szeroką ofertę produktów tego typu.

***
Tomasz Gamrat
Realizacja systemów monitorowania i sterowania w górnictwie węglowym

***
Jerzy Janicki
Głowica Multi3D. Trzy technologie, trzy wymiary cięcia
Jak pokazuje historia, opracowanie nowatorskiego rozwiązania technicznego powoduje ogromny skok rozwojowy w danej dziedzinie przemysłu. Tak też powinno się stać z najnowszym produktem legnickiej firmy STIGAL.

***
Inteligentne napędy IP69K do pomp i przenośników pracujących w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym oraz spożywczym
NORD DRIVESYSTEMS dostarcza wysoko sprawne jednostki napędowe dla dynamicznego sterowania prędkością i automatycznego sterowania procesem w urządzeniach, które muszą być regularnie czyszczone wysokociśnieniowymi dyszami parowymi. Opracowanie spełnia surowe wymogi higieny dzięki stopniowi ochrony IP66/IP69K, silnikom bez użebrowania z nabudowaną przetwornicą częstotliwości. Są dostępne w przedziale mocy znamionowej od 0,37 do 1,1 kW.

***
Tomasz Haliniak
 EZI-SERVO – więcej niż napęd
Firma Fastech jest obecna na polskim rynku od kilku lat. Przez ten czas marka Ezi-SERVO stała się rozpoznawalna, a określenie „napędy serwokrokowe” dla napędów krokowych pracujących w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego na dobre utrwaliło się w świadomości polskich inżynierów. Dzisiaj Fastech jest znowu o krok do przodu. Oferta firmy nie ogranicza się już tylko do napędów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, została ona poszerzona o elementy mechaniki. Udało się w ten sposób stworzyć całą gamę gotowych rozwiązań, tak dzisiaj poszukiwanych przez odbiorców.

***
Marek Sikora
ŚWIT-14. Nowoczesne oświetlenie górnicze
Na wstępie należy zaznaczyć, iż w obecnych czasach oświetleniu górniczemu stawia się niezwykle ostre wymagania. Z jednej strony obligatoryjnie musi ono spełniać rygorystyczne wymagania budowy przeciwwybuchowej, z drugiej zapewniać poprawne oświetlenie wyrobiska i maksymalną funkcjonalność. Są to warunki sprzeczne, wymagające optymalizacji oświetlenia pod kątem konkretnego zastosowania. Inne wymagania stawia się bowiem lampom montowanym w chodnikach odstawy, a inne oświetleniu stosowanemu w zmechanizowanych kompleksach ścianowych.

***
Anna Szymczak
Dotacje 2014–2020. Co będzie wspierał program krajowy Inteligentny Rozwój

***
Wojciech Prucnal
Lampa LED do stref zagrożonych wybuchem – w ofercie firmy ARMAKOM
Oferta firmy ARMAKOM skierowana jest przede wszystkim do klientów wymagających spełnienia wymagań dotyczących iskrobezpieczności i odporności wybuchowej elementów oświetleniowych.

***
Arkadiusz Leżoń
HUTPLEX HV. łatwych zadań się nie podejmuje
HUTPLEX HV to nowoczesny, adhezyjny smar przeznaczony do stosowania w najtrudniejszych warunkach eksploatacji w zakresie temperatur od –30 do 180°C. Unikalna technologia produkcji pozwala na skuteczne smarowanie węzłów tarcia narażonych na wysokie obciążenia udarowe i niskie momenty obrotowe, pracujących w warunkach narażenia na wodę, solankę, węglowodory oraz H2S.

***
Czesław Swoboda
Zastosowanie i optymalizacja doboru rozwiązań materiałowych i technologicznych dla maszyn i urządzeń pracujących w warunkach podwyższonej abrazyjności. Technologie Miilux
Wprowadzenie ekonomicznie i technologicznie uzasadnionych rozwiązań materiałowych stosowanych w produkcji maszyn i urządzeń stanowi podstawowe zadanie dla projektanta i producenta. Zadanie to jest szczególnie ważne, kiedy celem jest zaprojektowanie i zbudowanie urządzenia, które łączy w sobie cechy wysokiej niezawodności i żywotności oraz musi ono być zdolne do długiej i bezawaryjnej pracy w środowisku ekstremalnie destrukcyjnym. Takimi destrukcyjnymi czynnikami są m.in. ścieranie, uderzenia. Urządzeniami, które
w pierwszej kolejności możemy kwalifikować do tej grupy, są wszelkiego rodzaju maszyny załadunkowe, przesyłowe oraz urabiające m.in. takie materiały, jak skały, rudy, kruszywa, w tym również węgiel. Na każdym etapie ich budowy projektant i producent stają przed wyborem pomiędzy wytrzymałością i odpornością na czynniki niszczące a ich finalną i akceptowalną rynkowo ceną.

***
Mirosław Zając
Zastosowanie nowoczesnych metod diagnozowania układu izolacyjnego w eksploatacji transformatorów i generatorów
Wykrywanie na wczesnym etapie uszkodzeń w układach izolacyjnych jest podstawową intencją w tworzeniu procedur dla działań eksploatacyjnych. Na podstawie typowych badań dla transformatorów, jak również generatorów i silników WN, dysponujemy dużą wiedzą na temat stanu tych urządzeń.

***
Zapamiętaj 10 kluczowych zagadnień, aby prawidłowo monitorować drgania
Monitorowanie drgań pozwala osiągać wiele korzyści: oszczędzać czas, redukować koszty i podnosić efektywność utrzymania ruchu.

***
Piotr Gaj
Spotkania przy sieciach
Czy warto jeździć na szkolenia? Być może niektórzy mają wątpliwości lub wręcz są sceptycznie nastawieni do imprez szkoleniowych. Nic dziwnego. W praktyce nie zawsze dobrze się trafia i często w głowie, poza bólem, niewiele pozostaje. Wyszukując spotkania szkoleniowe, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów. Przede wszystkim należy szukać imprez, które jako prelegentów oferują ekspertów dziedzinowych.

***
Valve World Expo 2014: Targi branżowe dla sektora instalacji przemysłowych prawie w całości zarezerwowane!
Już po raz trzeci w Düsseldorfie, w dniach 2–4 grudnia 2014 roku odbędą się targi z towarzyszącym im kongresem Valve World Expo 2014 – Międzynarodowe Targi Instalacji Rurowych, Zaworów i Kontroli Przepływów.

***
INTERMASZ – targi wielkich możliwości
W sobotę, 14 maja, zakończyła się pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego INTERMASZ 2014. W ciągu czterech dni ekspozycje 120 firm z 8 krajów odwiedziło prawie 7 tysięcy gości. Jak zaprezentowały się nowe Targi w kalendarzu wydarzeń branży maszyn budowlanych?

***
Mariusz Czechowicz
XXIII Seminarium Naukowo-Techniczne KOMEL. Problemy eksploatacji maszyn i napędów elektrycznych
W dniach 28–30 maja 2014 r. w Rytrze po raz dwudziesty trzeci spotkali się uczestnicy Seminarium Naukowo-Technicznego „Problemy eksploatacji maszyn i napędów elektrycznych”, organizowanego przez Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL z Katowic. Patronat nad Seminarium objął Komitet Elektrotechniki PAN.

***
ITM Polska 2014. Biznes na międzynarodową skalę
W Poznaniu zakończyły się Targi ITM Polska, o których z pewnością można powiedzieć: to była bardzo udana edycja. Wystawcy ocenili pozytywnie ilość odbytych rozmów handlowych, a także zainteresowanie ich ofertą 16 728 zwiedzających, którzy zjechali do Poznania z 23 krajów. Targi ITM Polska są imprezą na skalę światową – podsumowywali uczestnicy.

***
Łódzkie Targi Energetyczne
Łódzkie Targi Energetyczne, które odbyły się 27 i 28 czerwca 2014 roku w nowej hali Expo, przy al. Politechniki 4, przyciągnęły prawie 2 tysiące osób zainteresowanych nowoczesnymi i ekologicznymi rozwiązaniami zarówno
dla domu, jak i dla profesjonalistów. Organizatorem imprezy były Międzynarodowe Targi Łódzkie.

***
Targi SyMas
VI Targi Obróbki, Magazynowania, Transportu i Logistyki Materiałów Sypkich i Masowych SyMas, które odbędą się w dniach 29 i 30 października br. w Krakowie, to profesjonalne forum, na którym spotkają się producenci, dystrybutorzy i odbiorcy sprzętu i rozwiązań wykorzystywanych w zakładach przerabiających i produkujących materiały sypkie i masowe. Zwiększenie powierzchni wystawienniczej, wzrost liczby wystawców oraz międzynarodowy charakter imprezy sprawiają, że Targi SyMas to największa impreza dla tej branży w centralnej i środkowej Europie.

***
Wojciech Litwin
POLAND RULES! Polska rządzi! Relacja z regat łodzi solarnych Dong Energy Solar Challenge 2014
Trzeciego dnia regat łodzi solarnych zdaliśmy sobie sprawę, że to możliwe…
Tak! Dwie Polskie ekipy mogą zwyciężyć w dwóch różnych klasach! Piękne marzenie! Prawda?

***
Najnowocześniejsza inwestycja energetyczna w Polsce. Trwa budowa nowego bloku 1075 MW w ENEA Wytwarzanie SA
W ENEA Wytwarzanie w Świerżach Górnych k. Kozienic trwa budowa jednej z największych i najbardziej zaawansowanej dużej inwestycji energetycznej w kraju – bloku energetycznego o mocy 1075 MW. Będąc liderem w zakresie wytwarzania energii elektrycznej opartej na węglu kamiennym, Grupa ENEA wyznacza ambitne kierunki rozwoju i eksploatacji najnowocześniejszych i przyjaznych dla środowiska technologii. Taki będzie właśnie nowy blok w Kozienicach.

***
Joanna Jara
Jubileusz 50 lat firmy igus oraz 30 lat materiału iglidur®
Historia firmy igus rozpoczyna się 15 października 1964 roku od Güntera Blase i jednej maszyny w garażu w Kolonii-Mülheim.
Przez pierwsze dwadzieścia lat dostarczano złożone elementy z polimerów do zastosowań technicznych.

***
Ryszard Klencz
TANIA ENERGIA
Bełchatowski węgiel jest najtańszym paliwem energetycznym w Polsce, z którego produkuje się tanią energię.
KWB Bełchatów istniej 39 lat i jest największą kopalnią odkrywkową w Polsce. Złoża oraz poziom wydobycia lokują ją pośród największych europejskich dostawców węgla brunatnego, z którego produkowane jest 20 proc. krajowej energii elektrycznej.

***
Ryszard Klencz
XVIII KONFERENCJA AUTOMATYKÓW RYTRO 2014
Tradycyjnie pod koniec maja  w Hotelu Perła Południa w Rytrze k. Nowego Sącza odbyła się, po raz osiemnasty, Konferencja Automatyków. Hasło tegorocznej Konferencji to: „Efektywność energetyczna i ochrona środowiska – wyzwania dla automatyków”. Patronat merytoryczny nad  XVIII Konferencją Automatyków objął tradycyjnie prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz – były Rektor AGH, aktualnie Kierownik Katedry Automatyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, Prezes Oddziału Krakowskiego PAN, Członek  Prezydium PAN, Doktor Honoris Causa dwunastu uczelni krajowych i zagranicznych.

***
ELGOR 2014. Wielopłaszczyznowa wymiana doświadczeń w branży górnictwa odkrywkowego
W dniach 1–3 października br. w Toruniu odbędzie się Konferencja Naukowo-Techniczna ELGOR, podczas której reprezentanci świata przemysłu, nauki i biznesu podzielą się wiedzą oraz zainicjują rozmowę o trendach w górnictwie odkrywkowym.

***
Ryszard Klencz
II Międzynarodowy Kongres Silesia Innovatica. Dyskusja o poprawie konkurencyjności polskiego górnictwa
II Międzynarodowy Kongres Silesia Innovatica – Dni Górnicze 2014, został zainaugurowany 10 czerwca br.
w Siemianowickim Parku Tradycji. Wydarzenie miało charakter międzynarodowy, co pozwoliło na spojrzenie i ocenę aktualnej sytuacji polskiego górnictwa w szerszej perspektywie. Podczas Kongresu przedstawiono rozwiązania o charakterze technicznym, prawnym i ekonomicznym, mogące mieć wpływ na poprawę konkurencyjności branży węglowej w naszym kraju.

***
TARGI ENERGETAB 2014
Przed nami kolejna – już 27. edycja Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2014, które odbędą się w dniach: od 16 do 18 września br.

***
Kazimierz Oboza – przewodniczący konferencji
Sprawozdanie z XI Konferencji Naukowo-Technicznej: EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA, MONITORING WOD-KAN – 2013
W dniach 26 i 27 listopada 2013 r. już po raz XI odbyła się Konferencja Naukowo-Techniczna zorganizowana
przez redakcję miesięcznika „Napędy i Sterowanie”. Obrady tym razem miały miejsce w dzikich ostępach
Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w przytulnym ośrodku „ORLE GNIAZDO HUCISKO” w gminie Włodowice.

***
Anna Burduk, Tomasz Chlebus, Joanna Helman, Arkadiusz Kowalski, Michał Olejarczyk, Maria Rosienkiewicz, Łukasz Szwancyber, Paweł Stefaniak
Zastosowanie elementów Total Productive Maintenance w Komorze Maszyn Ciężkich w kopalni miedzi
Streszczenie: Niniejszy artykuł zawiera opis prac wykonanych w ramach projektu badawczo-rozwojowego „Adaptacja i implementacja metodologii Lean w kopalniach miedzi” z zakresu metody Total Productive Maintenance. Prace badawczo-rozwojowe rozpoczęły się od ustandaryzowania nazewnictwa awarii i napraw maszyn dołowych, dzięki której następnie przeprowadzono analizę częstości występowania awarii oraz wytypowano obszar pilotażowy do dalszych prac. Na tej podstawie realizowano kolejne działania polegające na opracowaniu standardu przeprowadzania jednej z często występujących napraw wozów odstawczych. Opracowano również standard wykonywania oceny codziennej wozu odstawczego za pomocą metody MTM. Ponadto przygotowano koncepcję adaptacji istniejącej wnęki w Komorze Maszyn Ciężkich zgodnej
z zasadami TPM i 5S, która zostanie przeznaczona dla mechaników zajmujących się wozami odstawczymi.

ENG  APLICATION OF total Productive Maintenance ELEMENTS IN HEAVY MACHINERY CHAMBER IN COPPER MINE
Abstract: This article presents the description of the work carried out within the framework of R & D project „Adaptation and implementation of Lean methodology copper in mines” within the scope of the Total Productive Maintenance method. The research began from an attempt to standardize names of failure and repairs of underground machinery and was followed by an analysis of the incidence of failures, thus the pilot area was selected. On this basis, further activities were carried out aiming in developing the standard of conduct one of the frequently occurring repairs of haulage vehicles (HV) including the preparation methods of carrying out such a standardization, so that it will be possible to develop other standards repairs. Also a standard of HV’s OC (daily control)  was developed using the MTM method . An adaptation of the concept of special warehouse for HV’s mechanics was made in accordance with the principles of TPM and 5S.  Additionally the description of conducted training for underground workers in the field of TPM and 5S method was provided.

***
Anna Burduk, Tomasz Chlebus, Joanna Helman, Arkadiusz Kowalski, Maria Rosienkiewicz, Łukasz Szwancyber, Paweł Stefaniak
Adaptacja wybranych metod Lean Manufacturing do warunków przemysłu wydobywczego
Streszczenie: Celem artykułu jest prezentacja wyników prac prowadzonych nad adaptacją wybranych metod Lean Manufacturing do warunków przemysłu wydobywczego podczas realizacji projektu badawczo-rozwojowego finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W artykule przedstawiono m.in. sposób adaptacji metody mapowania strumienia wartości oraz wdrożenia podejścia kaizen w kopalni miedzi. W pracy zaprezentowano definicję wartości określoną dla uwarunkowań panujących w kopalni miedzi. Mapowanie strumienia wartości było dotychczas powszechnie stosowane głównie w przemyśle motoryzacyjnym i przedsiębiorstwach stricte produkcyjnych. Wywodzi się z systemu produkcyjnego Toyoty. Metoda, którą poddano analizie, pozwala na odwzorowanie przepływu materiału i informacji w systemie produkcyjnym. Istotą mapowania strumienia wartości jest dostrzeżenie przepływu oraz marnotrawstwa, a także jego źródeł w strumieniu wartości.

ENG  ADAPTATION OF THE CHOSEN LEAN MANUFACTURING METHODS TO THE MINING INDUSTRY CONDITIONS
Abstract: The aim of the paper is to present results of the research conducted on adaptation of the chosen Lean Manufacturing methods to the mining industry conditions within the project financed by The National Centre for Research and Development. In the article i.a. a way of adapting Value Stream Method and implementation of the kaizen approach in a copper mine were presented. The paper presents a value definition adjusted to the copper mine conditioning. VSM method was widely used mainly in the automotive industry and in manufacturing enterprises. The method stems from the Toyota Production System TPS. The analyzed method enables mapping and imaging the material and information flow in the production system. The core aspect of value stream mapping is to see the flow and waste, and its sources in a value stream.

***
Jacek Feliks, Antoni Kalukiewicz
Badania grudkowania odpadowych mułów węglowych
Streszczenie: W trakcie procesów wzbogacania węgla w zakładach przeróbki mechanicznej kopalń węgla kamiennego powstają muły węglowe. Są to najdrobniejsze klasy o uziarnieniu poniżej 1 mm, w których ziarna o wymiarze poniżej 0,035 mm stanowią 60% masy. W zależności od parametrów jakościowych muły te mogą być kierowane bezpośrednio do mieszanek energetycznych lub deponowane w osadnikach ziemnych. W pracy przedstawiono wyniki badań urządzenia służącego do grudkowania mułów węglowych, zaprojektowanego w KMGPiT, a wykonanego w Kompanii Węglowej.

***
Jerzy Jura, Sławomir Bartoszek, Jerzy Jagoda, Dariusz Jasiulek, Krzysztof Stankiewicz, Łukasz Krzak
Innowacyjny system sterowania KOGASTER
Streszczenie: W ITG KOMAG prowadzone są prace rozwojowe oraz wdrożeniowe, dotyczące układu sterowania rozproszonego w maszynach górniczych. Układ bazuje na magistrali CAN, wykonanej jako obwód iskrobezpieczny. Zastosowanie struktury rozproszonej oraz iskrobezpiecznej magistrali CAN posiada szereg zalet, takich jak elastyczność i możliwość rozbudowy (układy otwarte). W artykule przedstawiono moduły oraz przykładowe połączenia z iskrobezpiecznymi czujnikami i przetwornikami. Omówiono konfiguracje układów sterowania z redundancją magistrali CAN w odniesieniu do maszyn górniczych o podwyższonej niezawodności.

***
Piotr Gospodarczyk, Antoni Kalukiewicz, Paweł Mendyka, Grzegorz Stopka, Sławomir Mikuła, Marek Wojtas, Michał Skrabaka
Możliwości automatyzacji kompleksu ścianowego przy wykorzystaniu systemu sterowania obudową DOH-matic
Streszczenie: W referacie przedstawiono problemy związane z wdrażaniem zautomatyzowanych kombajnowych kompleksów ścianowych w kopalniach węgla kamiennego. Na tym tle zaproponowano nowe podejście w projektowaniu i zastosowaniu tego typu systemów. Przedstawiono ogólną strukturę i algorytm pracy, w którym podstawową funkcję spełnia układ sterowania zestawem obudowy zmechanizowanej. Przeprowadzona analiza systemu DOH-matic potwierdza pełną funkcjonalność tego rozwiązania jako podstawowego elementu struktury omawianych układów automatyzacji.

ENG Abstract: The article presents issues connected with implementation of automated longwall miner complexes in hard coal mines. In this context a new approach in designing and applying systems of such type was suggested. A general structure was presented as well as work algorithm with the essential function performed by control system of a mechanized lining set. The conducted analysis of the DOH-matic system confirms a full functionality of the solution as a basic element of the discussed automation systems structure.

***
Zygmunt Domagała, Jan Marianowski
Modelowanie zjawisk dynamicznych zachodzących w dwustopniowych stojakach hydraulicznych
Występowanie zjawisk dynamicznych w postaci wstrząsów górotworu (tąpnięcia) jest następstwem prowadzonej eksploatacji górniczej i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa pracujących w kopalni górników i maszyn. Skutkiem działalności górniczej jest naruszenie równowagi ośrodka skalnego, które prowadzi do wyzwalania akumulowanej w nim energii.

***
Paweł Mendyka
Układy rozruchowe ścianowych przenośników zgrzebłowych
Streszczenie: W artykule opisano główne problemy związane z rozruchem ścianowych przenośników zgrzebłowych w kopalniach podziemnych. Przedstawiono obecnie stosowane metody łagodzenia negatywnych aspektów rozruchu napędu, zarówno na drodze mechanicznej, jak i elektrycznej. Opisano najczęściej stosowane urządzenia rozruchowe, takie jak napędy dwubiegowe, sprzęgła hydrokinetyczne, napędy CST, rozruszniki stycznikowe, agregaty tyrystorowe i przemienniki częstotliwości.

ENG  Starter solutions for long wall scraper conveyors
Abstract: The paper describes the main problems connected with starting-up of long wall scraper conveyors in underground mines. Currently used methods of decreasing drive starting negative aspects were presented, both on the mechanical and electrical way. Most common used starting devices were presented, such as two-speed drives, fluid coupling, contractor starters, thyristor power units and frequency inverters.

***
Stefan Wojciech Szepietowski
Procedura optymalizacji ustawienia transportera gąsienicowego pod przemieszczaną stacją przenośnikową na przykładzie transportera TUR 6001
Streszczenie: Obecnie coraz częściej do przemieszczania dużych stacji przenośników taśmowych stosowane są transportery gąsienicowe. W publikacji opisano procedury sterowania transporterem, ułatwiające operatorowi takie ustawienie transportera pod podnoszoną stacją, aby w czasie przejazdu po drodze o zmiennym pochyleniu nie trzeba było dokonywać jeśli nie jakiejkolwiek korekty położenia platformy czy też samego transportera, to przynajmniej ich minimalizacji.

ENG  THE PROCEDURE OF OPTIMIZATION OF SETTING OF CRAWLER TRANSPORTER UNDER MOVED CONVEYOR STATION ON EXAMPLE TRANSPORTER TUR 600
Abstract: More at present more and more often to moved the large stations of belt conveyors the crawler transporters be applied. It the transporter in publication was described was the procedure of steering, facilitating the operator such setting under raised station the transporter, to in time of ride after road about changing inclination, it does not one should will make if not any correction of position of platform or else the only transporter this at least then their minimization.

***
Stefan Gierlotka
Pompy kopalniane
Najgroźniejszym zagrożeniem dla górników był zawsze dopływ wód naturalnych do wyrobisk. W przeszłości wielokrotnie rezygnowano z eksploatacji kopalin z powodu trudności odpompowania wody zalewającej wyrobiska. W kopalniach węgla należących do spółki Spadkobiercy Gischego w latach 1867–1891 wydobywano 7 do 25 razy więcej wody niż urobku.
 

Reklama